Met 65 tegen 13 stemmen werd besloten den 17 aan de orde te stellen de interpellatie van den heer Hartogh en met 31 tegen 25 stemmen om na afloop der grond wetsherziening de Tjiomaszaak te behandelen. Met 1 Juni j.l. is de heer mr. J. H. Tersteeg opgetreden als redacteur van de Java-Bode te Batavia. By kon. besluit van den 10 is met ingang van den 1 Aug. a.s., bevorderd tot ingenieur der le kl. de ingenieur der 2e kl. by de directie der marine te Amster dam de heer J. F. van Beek en is de hoofding. bij 's rijks werf te Willemsoord J. C. Jansen, met ingang van dien dag, belast met de betrekking van hoofdingenieur voor algemeene diensten en met dien dag overgeplaatst de hoofdingenieur by 's rijks werf te Amsterdam L, C. P. W. Visser naar Willemsoord en de hoofdingenieur bij 's rijks werf te Hellevoetsluis J. W. Calten naar Amsterdam, terwijl de ingenieur der le kl. C. L. Loder met 1 Aug. geplaatst wordt als hoofd van het vak van scheepsbouw bij 's rijks werf te Hellevoetsluis. By kon. besluit van den 10 is benoemd tot dijk graaf van West-Prieslandgenaamd Geestmerambacht de heer C. Kroon M.z.; tot heemraad van Wieringen de heer J. Pieterszoon Kooy; tot heemraad van den Ter schellingerpolder de heer J. D. Cupido. De gemeenteraad van Wijmbritseradeel heeft den 11 op voorstel van den heer Okma met 12 tegen 2 stemmen het volgende besluit genomen: „De openbare lagere scholen in Wijmbritseradeel zijn toegankelijk voor kinderen van 612 jaar, wier ouders of voogden in deze gemeente woonachtig zijn. Kinderen boven 12 jaar of kinderenwier ouders buiten die gemeente wonen kunnen niet, dan op vertoon van een toegangsbewijs, afgegeven door burg. en weth. dezer gemeente, worden toegelaten.'' Te Olst is den 12 een persoon van 25 jaren in het water gevallen, doordat het zeil van een zeilbootje, dat hij in orde maaktedoor een rukwind met groote kracht tegen hem aansloeg, en verdronken. Den 12 is te Helder de derde nijverheidstentoon- stelling geopendwelke over het algemeen een zeer gunstigen indruk maakt. Den 12 is aan den Blokdijk, achter Ooster-BIok- ker, de bouwmanswoning, behcorende aan den heer A. Schouten te Westerblokker, bewoond door den heer D. Laan terwijl de bewoner in de kerk was, afgebrand. De door zijne vrouw aangewende pogiDgen tot bluesching mislukten door den wind en de droogte. De gemeente-ontvanger te Gulpen is den 13 wegens een aanzienlijk tekort in zijne kas ontslagen. Den 13 des avonds heeft een landbouwer te Enk huizen zich opgehangen. Den 13 werd te Schagen de gewone vergadering van onderwijzers en onderwijzeressen onder het voor zitterschap van den arr. schoolopzienerden heer Mr. M. Buchner gehouden welke bijgewoond werd door 81 leden en den burgemeester van Petten. De heer J. H. Bergman te Winkel werd bij acclamatie tot lid van het bestuur herkozen en met 70 tegen 11 stemmen besloten, de vergadering in Juni 1888 te houden in het Gemeenelandshuis te Petten. De heer W. Kloeke van Schagen leidde in het puntde ver gelijkende examenszooals ze thans gehouden worden bij de benoeming van hoofden van scholen. Aan het slot der vergadering deed de inleider uitkomendat niemand opgestaan wasom die examens, waarvan hij de gebreken had aangetoond, onvoorwaardelijk te ver - dedigen. De heer van Kuyk van Helder hield eene voordracht over het Meissner's Patent Notensing apparaat, een onlangs in Duitschland uitgevonden eenvoudig muziekinstrumentwaarmede men zelf of anderen zonder eenige vooraf verkregen theoretische of practi- sche bedrevenheid in de zangkunstdoor zelfoefening de moeielijkste intervallen kan leeren zingen. Dit op de nijverheidstentoonstelling te Helder mede ten toon ge stelde instrument kost 15. De vergaderzaal was ver sierd met teekenvoorbeelden en met proeven van de in bewerking zijnde kaart van Noordholland, eerlang De blauwe hemel lachte boven het vroolijke kind dat onbewust haar gebed uitgesproken had. Maar de verheven stemming hield niet lang aan de oude over moed de lust iets te wagen trad er voor in de plaats en Mimi overlegde bij zichzelveof zij in een der kleine badhuisjes sluipen of het bootje losmaken zouom een eindje het meer op te roeien. Deze ge dachte was aanlokkelijk genoeg maar toch bedenkelijk; want van roeien verstond zij niets. Een welbekende stem die vroolijk „Goeden morgen, nichtje riep maakte een eind aan haren twijfel. Mimi zag op. Felix stond in een Beiersche Joppe (buis) voor haar, met een grooten strooien hoed op het hoofd. „Goeden morgen neefZoostaat u ook al vroeg op Ik dachtdat de groote lui sliepentotdat de zon hoog aan den hemel staat „Maar ik hoor ook niet tot de groote lui", antwoordde Felix lachend„ik ben maar een eenvoudig soldaat die dikwijls genoeg in het open veld gekampeerd heeft." „Het moet wel vroolijk zijn bij de manoeuvers te bivakkeeren", meende Mimi„zoo met de kameraden om het wachtvuur te liggen en lustige krijgsliederen te zingen." „Aha, nu beziet de jongejuffrouw het soldatenleven van de rooskleurige zijde maar de phantasie schildert hier te schoon. Op zulke heldere maneschijnnachten volgen misschien langesombere regenbuien en vol verlangen denkt men aan zijne warme kamer thuis." „Ja, de werkelijkheid is afschuwelijk", antwoordde Mimizich het gesprek met Bertha van den vorigen avond herinnerende„zoo afschuwelijk dat ik graag nog wat op school blijven wil om te leeren en te droomen, in plaats van in de wereld dingen te hooren, die ik nooit zal kunnen dulden." „Zulk eene jonge mond mag de lippen niet openen, om de wereld te smaden. Zie eens hoe schoon hier alles in 't rond is. Kom, laat ons in het bootje gaan, dan zullen wij die heerlijkheid van wat naderbij be schouwen." door de aSieeling Schagen van het nederl. onderwij zersgenootschap uit te geven. Den 14 zijn op eene te Amsterdam gehouden effecten-veiling 2 aandeelen West-friesche tramweg, ieder groot 1000verkocht tegen léf pet. Op de algemeene vergadering van de vereeniging van gepensioneerde onder-officieren en minderen den 14 te Nieuwer Amstel gehoudenwelke bijgewoond werd door den minister van oorlog is o. a. besloten, ieder jaar op den verjaardag van Z. M. den Koning eene belangrijke ondersteuning te verleenen aan ge noemde militairen, waarvan per telegram aan den Koning kennis werd gegeven. Den 14 is te Deventer tot lid der 2e Kamer gekozen de heer mr. H. J. Dijckmeester te Gorincbem, oud-lid der Kamer, met 1466 van de 2273 uitgebrachte stemmen. De heer mr. E. J. graaf Schimmelpenninck bekwam 608, de heer Brantsen van de Zijp 196 stemmen. Den 15 is te 's Gravenhage aanbesteed het maken van werken onder de gemeenten Made en Drimtnelen, behoorende tot de werken voor de verlegging van den Maasmond. Laagste inschrijver de hear L. Voiker Az. te Sliedrecht voor f 88200. In Kennemerland van den 15 leest men uit Be verwijk het volgende bericht: Weder, m heeft hier iemand, de 76jarige E, zich door ophanging of liever verwurging van het leven be roofd en wel op niet ailedaagsche wijze. De man had nl. reeds voor zeven weken zyn doodkist gemaakt en nadat deze vier weken in zijn werkplaats, waar bij da gelijks bezig was, gestaan had, zoowel van binnen als van buiten geteerd. Sedert verliepen drie weken waarna hij Zaterdag 11. de kist op de werkbank geplaatst heefteen touw met strop daarboven aan den zolder bevestigde en zich toen in zittende houding den strop om den hals meet hebben geslagen om aldusachter over vallende, zijn dood te vinden. Dronkenschap moet aan dit treurig voorval niet vreemd zijn. Den 15 is in de zitting van den gemeenteraad van Haarlem van het l d, den heer Gallandat Huet die afwezig waseen brief ingekomenwaarbij bij overwegendedatdoor het nauwkeurig en uitvoerig onderzoek, dat B. en W. gehouden hadden naar aan leiding van zijne beschuldiging tegen den gemeente architect en den opz'chter over de gemeente-reiniging gebleken is, dat er onregelmatigheden bestaan, welke tot misbruiken kunnen aanleiding gevena's het in houden van gemeentegelden door een niet verantwoor delijk ambtenaaren bet aannemen eener fooi door een ander gemeente ambtenaar voorstelt, de instructie voor beide ambtenaren aan te vullen met enkele be palingen waarbij aaa den gemeente-architect verboden wordtzich in eenig bewind van penningen te steken, en voorgeschrevenalle door hem ontvangen gelden dadelijk bij den gemeente-ontvanger te storten en af schrift van alle uitgaande brieven en stukken te houden en waarbij aan den opzichter der gemeente-reiniging verboden wordt giftenonder welken vorm ookte vragen of te ontvangenen insgelijks voorgeschreven afschrift te houden van uitgaande stukken en alle stukken te bewaren. De Eotterdamsche Suikerraffinaderij keert over 1886 f 155 en de Hollandsche Suikerraffinaderij f 50 per aandeel uit. Uit het jaarverslag der Maatschappij tot bevorde ring der Toonkunst over 1886 blijkt, dat zij 4459 leden teltwaarvan 4276 contribueerende leden. Aan het hoofd der eereleden staat nog steeds de naam van wijlen A. G. C. Vermeulen, stichter der maatschappij. De ontvangsten bedroegen ruim f 25350de uitgaven f 19220de bezittingen vermeerderden met f 4224 het reservefonds bedraagt f 73000. Het aantal leden der zangvereenigingen vermeerderde met ongeveer 100 en was tot 2018 geklommenhet aantal leerlingen, in geschreven bij de verschillende inrichtingen voor muziek onderwijs, door de maatschappij in 't leven geroepen, verminderde en bedroeg 2745. Behalve het te Dordrecht gegeven muziekfeest gaven de 20 afdeelingen 67 uit. Felix was in do boot gestapt en maakte ze los. Mimi trad op den oever terug. „Ben je bang P" vroeg hij. „Wees niet bezorgd Ik ben een flink roeier." „Bang Ik bang voor het meer Neen Maar weldat tante mij beknorren zal en ik ben te trotsch om mij als een klein kind knorren te laten geven. Denkt u nietdat het niet pastdat ik met u uit varen ga P „EieiGisteren nog zoo vertrouwelijk en heden reeds vol bezwaren en bedenkingen Heeft men je soms om je vriendelijkheid van gisteren beknord „Ja!" Felix lachte spottend bijna bitterdaarna nam zijn gelaat echter weder de gewone uitdrukking aan. „Vrees niets!" sprak hij geruststellend, „ge weet, I dat het een neef is aan wien ge je toevertrouwt en dan ben je me gisteren ook voorgesteld als „de kleine"; zoo kan zelfs tante Waldenburg er niets in vinden, als ik mij uit eigen macht tot je beschermer opwerp." „Als het zoo isvolg ik u met groot genoegen", sprak Mimi en stapte in het bootje; „als ik reeds eene jonge dame was, zou het niet gaan zooveel weet ik al maar nu mag ik nog doenwat ik wil niet waar „Zeker Het kleine bootje gleed zoo heerlijk door de golven; eerst voer het langs het eilandje voorbijdat aan het klooster behoort en tegenover Fraueninsel ligt. Nonnen in donker gewaad, met het haar onder een witten hoofd doek verborgenwaren daar in de vroegte reeds aan het werkbonden boonen op en zamelden groente in. „Die armen sprak Felix. „Oik ken zusters, die zeer gelukkig in haar beroep zijn", antwoordde Mimi„en zelve heb ik twee vrien dinnen die geen vuriger wenscb kennendan in het klooster te gaan." „Jij misschien ook?" „Neen 1 Maar vast beloven wil ik het niet. Altijd nog beter, zijn leven achter de kloostermuren door te voeringenwaar ruim 300 werken van 87 componisten werden uitgevoerd. Volgens het verskg omtrent den toestand der Maatschappij van Weldadigheid over 1886 werd met den landbouw eene winst van f 6000 behaald. Wat de fabriekwerkzaamheden aangaatleverde de manden- makerij alleen eenig geldelijk voordeel op, namelijk f 724. De bevolking bestond op 1 Januari 1887 uit 1600 personen. Aan contribution werd, met inbegrip van eene gift van f 1000 van de afd. Utrecht,/17400 ontvangen, zoodat het nadeelig saldo weldra tot de ge schiedenis zal behooren. De winst- en verliesrekening sloot met een voordeelig slot van f 35,628,40%. Op de algemeene vergadering, den 7 gehouden, werd be sloten een telegram van dankbetuiging te zenden aan. den heer G. van Swieten te Delft, stichter der Tuin bouwschool. De maatschappij onderhandelt nog met de regeering over het ondersteunen der op te richten Bosebbouwschool. Het plan was een 2jarigen cursus te maken; alleen jongelieden van 18-jaar zouden toe gang tot baar hebben, omdat men hen alleen als bosch bazen wilde doen optreden en niet in andere onder geschikte betrekkingen. Tot den aankoop van een perceel heideveld voor die school werd besloten. De koninklijke goedkeuring aal worden aangevraagd op de verlenging van den duur der maatschappij met 29 jaar. j Het hoofdbestuur der Maatschappij tot Nut van t Algemeen heeft aan de departementen medegedeeld dat door den heer mr. A. Kerdijk ontslag gevraagd is uit zijne betrekking van algemeen secretaris der maat schappij en dat met oprecht leedwezen dit eervol ont slag verleend is. De heer Kerdijk heeft in zijn verzoek om ontslag verklaard niet dan na rijp beraad tot dien stap te zijn overgegaan en nadat reeds vroeger de twijfel bij hem was gerezen, of hij de betrekking waarin hij gehoopt had eene levenstaak te vinden moest blijven bekleeden, doch het in den jongsten tijd gebeurde had bij hem de stellige overtuiging gevestigd dat zulks niet het geval was. Overwegingen van zoo ernstigen aard had het bestuur gemeend te moeten eerbiedigen. Benoemd tot gemeente-geneesheer te Zaandijk de heer P. H. Eijkman. Te Middelburg zijn de politie-agenten, in plaats van met de sabel, met een zwarten politiestaf gewapend, terwijl de nachtwakers van een stok, in plaats van met een sabel, voorzien zullen worden. Tot zetters voor 's rijks directe belastingen zyn benoemd te Anna Paulowna de heer J. J. Enschedé, in plaats van den heer T. J. Waller; te Berkhout de heeren E. Jz. Koster en S. Zuurbier, in p'aats van de heeren P. Loots en P. Nobel Wz.j te Edam de heer J. Jz. de Boer, in plaats van wijlen den heer F. H, Pont; te Middelie de heer D. de Jong, in plaats van wijlen den heer P. Plas te Upendam de heer K. Buurs, in plaats van den heer J. Bakker Jr.; te Noordscharwoude de heer C, Opperdoes, in plaats van wijlen den heer A. Brinkman te Warder de heer J. Boon, in plaats van wijlen den heer D. Haan en te Wijdewormer de heer P. Pauw, in plaats van wijlen den heer K. Kat. De rijksmiddelen hebben over Mei f 8.436.505 tegen f 9.776.146 in 1886 opgebracht. Alleen de suc cessierechten brachten ongeveer 1% miljoen minder, de suikeraccijns ruim f 130.000 meer op. De gemeente-gasfabriek te Hilversum heeft over 1886 eene winst van f 11,435,99% opgeleverd. Bij de herstemming voor een hoofdingeland van den polder Assendelft is gekozen de heer P. Zuider vaart met 112 tegen 82 stemmen op den heer M J. IJff. Tot havenmeester te Hoorn is benoemd de heer W. van Gulik. Den 15 is de tentoonstelling van voedingsmiddelen te Amsterdam geopend. Te Wormerveer is tot lid van den gemeenteraad gekozen du heer Jan A. Dekker. De gemeenteraad van Ilpendam heeft besloten tot herstelling van den toren in het tot die gemeente be hoorende dorp Purmeriand. brengen en kostjuffrouwen op te leiden, dan zich door een akeligen man in eene kooi te laten stoppen en in eeuwige gevangenschap te smachten." „Wat een vreeselijk tafereelIk dachtdat in het hoofd eener zestienjarige slechts rooskleurige gedachten aan liefde bestonden." „Jadat was ook zootot kort geleden. Maar ik weet nudat de tijd voorbij is dat de ridders nog heldendaden voor hunne dames waagdenom naar een krans van hare hand te dingen. De jonge mannen van heden zijn geblaseerd en verlangen misschien, dat men hun het hof maakt. Maar al moet ik ook vijftig jaar wordenzonder een man te krijgen ik loop er geen na dat heb ik gezworen." Felix begon luid te lachen. „Maar dat verlangt ook geen mensch Wie heeft je op zulke dolle ideeën gebracht, nichtje?" Mimi zette een zeer verstandig gezichtalsof zij het beter wist dan haar jonge metgezelzij was echter ver standig genoeg niet meer uit de school te klappen. Uit liefde voor hare zuster Bertha begon zij nu zonder omwegen haren neef uit te vragen. „Niet waarmijnheer van Wagenburgu zou het zeker ook niet duldendat een meisje moeite deed om u te behagen „Zeker nietDat moet zij aan my overlaten. Wat is eene overwinning zonder strijd Liever wilde ik om eene vrouw dienen zooals Jakob om Eacheldan dat zij zich mij bij het eerste woord in de armen werpt." „Dat is knap en ridderlijk gesproken dat bevalt my". Misschien kent u reeds wel eenevoor welke ge u zulke offers getroosten wilt." „Hoor eens hoe nieuwsgierig! Stel je daar belang in?" „O, ik niet maar misschien anderen." „Anderen P Ah dit wordt pikant. Ik zou wel eens willen weten wie zoo goed is zooveel belang in mijne onbeduidendheid te stellen." „O, niemand dat was slechts een grap van my," haastte zich Mimi te verzekeren; zij zag verschrikt, dat zij te ver gegaan was en zag nu gloeiend rood oor zich.

Alkmaarsche Courant | 1887 | | pagina 2