SSUerlci. &tabs-öerichten. STelegrAfidfrcfte öertcfattw. De gemeenteraad van Hoorn heeft den 14 besloten a het verzoek van de heeren C. Bosman en mr. A. P de Lange om subsidie uit ae gemeentekas voor den lokaal spoorweg Alkmaar-Hoorn in handen van bur gemeester en wethouders te stellen om bericht en raad; b. tot het aangaan eener 4 pot. geldleemng 44000 a pari met de heeren Heule en Co. te Hoorn, c. in beginsel tot conversie der 4% pet. schuld van 1879 groot per resto f 143.000 en der pet. schuld van 1884, groot 5G000 eerstgenoemde leening tegen Januari 1888 en laatstgenoemde tegen Mei 18°8' De heer J. Visser, beroepen predikant te Ven huizen zal den 19 aldaar zijne intrede doen. De verkoop der naai- en breigoederen, vervaardigd door de leerlingen der vier gemeentescholen te Heer- hugowaard, heeft den 15 opgebracht de som van f 2b Maandagavond, ongeveer te 7 uren, is door den heer A. Willigenburg opzichter der rük3-ku8tv®rH1^ï" ting te Egmond aan Zee opgevangen eene roodbonte postduif. Op de tweede pen van de buitenzy van d linkervleugel komt voor bet woord Ganddegiesj op de derdehet nummer 30 met eene geteekende duifop de vierde 88 P.; op de zevende de woorden Pegalit M„ ..V» TilJjl. been .11».te. «J. g. bogen lijn boven en onder op de achtste het cijfer 7. De schoolmeester te Gubbio, een klein plaatsje bij Perugia in Italië, bezat een tamme ineerle, waaraan bij bijzonder gehecht was en die steeds vrij rondhuppelde tot groot vermaak der schoolkinderen. De schoolmeester had zijne leerlingen dikwijls schertsende gezegd, dat hg hem zou dooden, die zijn meerle een veer krenkte. Nu onlangs viel een stoel van een haastig opstaanden school knaap' juist op het dier, dat dood op de plaats bleef lissen. Bleek van schrik stoof de kinderschaar uit elkander en de onschuldige oorzaak van het ongeluk liep zoo snel als hij kon naar zijn vader, die het arme kind gerust Stelde; dat niet anders dacht of de meester zou zijn vreeselijke belofte houden. Den volgenden dag bracht de vader zelf zijn kind naar de school en vertelde waarom het niet alleen naar school dorst. De school meester streek den knaap lachend met de hand over het haar en deze, na geheel gerustgesteld, trad de school binnen. Na de les echter beval de meester bet kind hem in een ander vertrek te volgen en daar verworg den hij eigenhandig den armen onschuldigen knaap. Hierop begat de moordenaar zich in hechtenis. Men zou de waarheid dezer zonderlinge geschiedenis betwij felen iest het buiteniaadsche blad, waaraan zg ont leend wordt, indien zij niet door nadere bijzonderheden volkomen bevestigd werd. Tegen de rupsenplaag geeft een chemicus het volgende middel aan de hand: „Wil men oogen- bükkelijk de rupsen verwijderen zonder de boomea te beschadigen, dan moet men die boomen bespuiten met eene ze«r zwakke oplossing vau potasch (koolzure kali Hij staat voor het gevolg er van indaar het middel door hem is toegepast op ooftboomen. Het is wel de moeite waard van zulk een eenvoudig middel de proef eens te nemen. Iemand uit Eindhoven die pas teruggekeerd is van eene handelsreis in Zuid-Amerika deelt mededat de gebroeders Tobias van Amsterdam thans verblijf hou den te Cordova in de Argentijnsche republiek onder den naam van Roose. Na zijn ontslag uit de gevange nis (zoo verzekert de berichtgever mede), is de oude Tobias aldaar aangekomen in het bezit eener som van 1000 pond sterling in goud. Aanvankelijk werd op die som beslag gelegd doch wegens gemis aan tracta- ten moest dat beslag weder worden opgeheven. In de nabijheid van Skagen op Jutland vertoonen zich taliooze meikevers. Het merkwaardigste van het geval is, dat de vraatzuchtige dieren over het water zijn gekomen. Onlangs zag men een menigte meikevers aan het strand liggen die bewusteloos en meer dood dau levend schenen. Na eenigen tijd kwamen ze echter Eelix beschouwde het verlegen gelaat de kinderlijke trekken der kleine dame zeiden duidelijk dat zij deze vraag niet uit zich zelve gesteld had. „Nu, mijne kleine inquisitrice, het zou mogelijk zijn, dat er eens iemand op deze wijze naar mij informeerde, zeg daD gerustMyn neef is nog zoo vrij als een vogel in° de lucht en zal hetals zijn vermoeden hem niet bedriegt, misschien nog wel een jaar of tien blijven ook." „Dat is zeer lang", antwoordde Mimiterwijl zij ha ren neef ernstig aanzag daarna moesten beiden echter lachen hiermede eindigde het gevaarlijke onderwerp en ging het gesprek op andere zaken over. Onder vroolijke geiprekken bad Mimi tante Walden burg en wat deze wel over het lange uitblijven zeggen zougeheel vergeten. Toen Eelix baar eindelijk naar den wal teruggevoerd had, liep en sprong zij den weg naar huis op, met het voor zestien jaren niet ongewone gevoel, dat zij zich in haar leven nog nooit zoo geamu seerd had als dezen morgen. Onder het voorwendsel heur haar in orde te willen brengenonttrok zij zich aan de verwijtende blikken der familievast overtuigddat Eelix bet dreigende onweder van haar afwenden zou. Bertha liep haar haastig na. „Nu", sprak zij„heb je diplomatiek gevorscht?" „Dat kon ik nietik heb maar ronduit gevraagd. De jonge huwelijkskandidaat is vrij geheel vrij maar noch gij noch Elfriede zult hem krijgenbinnen tien lange jaren wil hij in het geheel niet trouwen en zoo lang zult ge toch niet wachten willen P Op alle verdere vragen had Mimi slechts een steeds vernieuwd lachen en geërgerd wendde de ander zich eindelijk van het „onnoozele kleine ding" afwaaraan zich zoo zonder nat verraden had. Wordt vervolgd. bij en vlogen de stad in om in boomen en struiken een gastvrij onderkomen te zoeken, na hun vermoeiende zeereis. Het schijnt aan geen twijfel onderhevig, dat de kevers het Skagerak zijn overgestoken. Yermoedelyk heeft de wind de dieren in bet water gewaaid. Het moet vroeger nog eens zijn voorgekomen, dat meikevers op de kust van Jutland zijn aangeland. (Lb. Gt.) Reimer raadt in Möller's „Deutsche Gartner-Zeit aan, om nachtegalen in serres te houden. Hg plantte deze vogels in een palmenhuis, zg vlogen vrij ine» uit en alle spinnenmieren enz. verdwenen. Hg maakte ze minder schuw door ze te lokken met meel- wormen behalve ook door miereneieren en versch water. Hij zegt dezen wijzen raad niet genoeg te kunnen aan bevelen. <Lb- Men schrijft uit Alkmaar aan de Amsterdammer: Ieder die Alkmaar kent, en van tijd tot tijd bedekt, moet dunkt mij wel in de meening verkeeren dat het een stad is die verbazend vooruitgaathaar geheele gijn leent er zich toe om de onderstelling te koesteren dat ze op grooten voet leeft. Wanneer we toch haren hout en plantsoenen doorwandelen, hare scooolgebouwen gadeslaan, haar burgerweeshuis bewonderen, of de rijks hoogere burgerschooldoor de gemeente gesticht, aan schouwen, alles geeft u de verzeaenng dat het uit ruime beurs is gemaakt en niets is gespaard om het den be zoeker aangenaam, den bewoner gemakkelijk te maken, en het den aankomenden staatsburger aan mets te doen ontbreken wat voor zyne vorming noodig ia. Een zwem en badinrichting verrees en door de gemeente wordt zekere rente gegarandeerdeen waterleiding uit e naburig Bergen werd hier aangebracht en wordt door de gemeente met een aanzienlijke som gesteunden no® dezer dagen werd aan de heeren C. Boaman en mrt A. P. de Lange een subsidie van 40 mille toege zegd wanneer de geprojecteerde spoorweg Hoorn Alkmaar door hen tot stand wordt gebracht Nu zal ieder erkennendat dergelijke zaken nuttig zijn niet alleen, maar dat ze direct noodig zijn om Alk maar te doen blijven wat het isom het te doen zijn wat het wil wezennamelijk een aangenaam prettig stadje waar de vreemdeling gaarne vertoeft, een markt stad waar koopman landbouwer en veehouder gaarne zijn om hunne producten te koopen of van de hand „e zetten. Maar om dat alles te kunnen doen is geld veel geld noodig. Niet alleen toch dat Alkmaar met een aanzienlijken schuldenlast is bezwaard van f 360.000 maar bovendien zal er, gaat de spoorweg door (en dit zal het geval zjjn, want de heeren Bosman en de Lange zijn daarvoor de rechte lui) weer een f 40.600 bijkomen, om gevolg te kunnen geven aan het raadsbesluit van 8 dezer. Nu is het zekerdat een hoofdelijke om slag van f 30,000 op eene bevolking van 15000 zielen nog zoo verschrikkelijk niet is wanneer we die som in vergelijking brengen met de heffing van enkele ge meenten met gelijke bevolking maar de wijze waarop die belasting geheven wordt, eischt dringend verbetering. Hier toch is niet de vraaghoeveel inkomen hebt gij P hoeveel kapitaal hebt gij in portefeuille bier zegt men: gij woont in dat huis, dat heeft volgens het rijk eene huurwaarde van zooveelnw meubilair is bij het rijk getaxeerd op zooveelergogij betaalt zooveel. Waarvan het gevolg is, dat een gewoon koffiehuishouder dikwijls meer betaalt dan een der rijkste ingezetenen der gemeente, dat is wel treurig, maar toch, het is waar Er bestaat echter gegronde hoop dat die onbillijkheid spoedig zal ophouden te bestaan want niet alleen dat veie ingezetenen haar moede zijn ook velen der raads leden komen tot betere gedachten en zijn meer dan ooit gezind tot wijziging, indien de rechte man de zaak op flinke wijze durf; aanpakken. En hoe eerder dit geschiedt des te beterimmers onze wik- en weeg- loonen mogen niet meer opbrengen wat zy vóór 1887 sinds onheugelijke jaren aan de stad opleverden, en wie durft ons de verzekering geven dat met 1890 diezelfde wik- en weegloonen nog niet lager moeten worden, zelfs nu de gemeente weder eenige duizenden heeft besteed aan de vergrooting van het reeds ruime marktplein. Dit zgn Wöl zaken die de toekomst aangaan maar die tijd is niet meer zóó verre om er niet bet oog op ge vestigd te houden. Alkmaar's toekomBt ziet er echter nog niet zoo duister uitzijn wij eenmaal door bet snelste vervoermiddel onmiddelijk verbonden met Hoorn en is daardoor eene groote verbetering in het verkeer tusechen het oostelijk en westelijk deel der provincie tot stand gebracht, dan zaldit stelt ieder zich voor, daardoor ook ons markt verkeer nog grooter en grooter worden en zullen de hoofdbronnen van het bestaan der ingezetenen milder en milder vloeien. Wij teekenen hierbij aan, dat in zeventien jaren volgens het leeningplan de schuld geheel is afgelost en dat naar de verzekering in de jongste raadszitting door de aan den locaal-spoorweg verleende subsidiedie bovendien eerst over eenige jaren moet worden uitbetaald als de spoorweg in exploitatie isgeen belastingverhooging noodzakelyk is. Red. Donderdag 16 Juni. 's Geavenhage. Tweede Kamer. Het algemeen debat is voortgezet over de kiestabel en het voorstel van den heer Schaepman tot splitsing ook van groote gemeenten in enkelvoudige districten. Dit voorstel werd voorge staan door de heeren van BaarSanders, van Houten en bestreden door de heeren Viruly Kerkwijk en den minister van binnenlandsche zaken, die eebter de aan neming van het voorstel niet vernietigend achtte voor de kiestabel. De geloofsbrieven van den heer Dijck- meester zijn ingekomen. Bebi/IJN. De toestand van den Keizer is onveranderd. Ook prins Wilhelm vertrok naar Engeland. Weenen. De russische gezant te Konstantinopel dreigt de Porte met oorlog als de bekrachtiging der conventie n»t Engeland volgt. De heer P. de Jong onderwijzer bij de rijksnor maallessen alhier, is met algemeene stemmen benoemd tot hoofd der openbare burgerschool te Edam. De zestiende vergadering van de Alkmaarsche Predikautenvereeniging werd Woensdag j.l. gehouden in het hotel Wijnkamp. Een twintigtal leden «as aan wezig. Als eerste spreker trad op de heer van Loenen Martinet die de vraag inleidde „in welke richting de oplossing der tegenwoordige verwikkelingen in de Ned. Hervormde kerk behoort te worden gezocht P" Schijnbaar onoplosselijk, komt ze spreker wel degelijk oplosbaar voor; maar een groote fout is dat meer een quaestie van per sonen of partijenwordt gezien in hetgeen beschouwd moest worden als een van toestanden. Die waarheid dient men onder de oogen té durven zien, en daarom wiege men zich niet in slaap met ficties aangaande een „Volks kerk", maar stelle zich voor, dat nooit een oplossing zal worden gevondeD zoolang niet door de verschillende par tijen wordt ingezien dat geen barer de kerk uitsluitend voor zich mag begeeren. Dit referaat gaf aanleiding tot een zeer ernstig en degelijk debat. Later deed de heer van Heijst eenige meêdeelingen aangaande een onlangs uitgekomen werk van Dr. Jiilicher over Die Gleichnissreden Jesu gepaard met een bestrijding van het histonsch-kritisch standpunt diens auteurs. Talrijker dan wij hadden verwacht, bij de weinige bekendheid er aan gegeven was het publiek aanwezig bij het concert den 14 in het locaal Harmonie alhier gehouden door de solisten van het Hollandsche Opera- Gezelschap van den Parkschouwburg te Amsterdam, de heeren Johan Schmier en Henri Albers, benevens de dames Jahn en van Ophemert—-Schweccke, met medewerking van de heer de la Eueute, orkestmeester vau genoemd gezelschap. Het uitgebreide pogramma bestond uit partijen uit meest bekende opera's, wat daaraan eene groote afwisseling gaf, maar dit nadeel voor de optredenden had dat aanvankelijk niet die indruk werd teweegge bracht door hun zang als deze verdiende, daar de aan dacht van het publiek te zeer werd afgeleid door de mosielijkbeid om zieb van de omgeving en den toestand, waarin de zangers heetten zich te bewegen, terstond eene heldere voorstelling te maken. Zonder in alle bijzonder heden het programma na te gaan, dat over het geheel met zeer V8el talent werd weergegeven zij 't ons ver gund enkele zaken aan te stippen. De tenor Henri Albers heeft een buigzaam krachtig geluid, dat hij ge heel meester isen waaraan door eene uitmuntende voordracht, die vooral in de Aria van Eigaro en in een der Toreador-coupletten uitkwam, het volle recht werd ge schonken. Mevrouw OphemertSehwencke beschikt zeker over eene sehoone stem die wij allereerst in de tuin- en kerkscènes uit de Eaust, zonder eenig voor behoud al e lof wijden maar zij miBt in hare voor dracht de niet genoeg te waardeeren en voor kunstenaars zoo noodzakelijke matigheid en zelf beheerschingwat zonder twijfel aan baar optreden schade doet. Mej. Marguerite Jahn verdiende en trok evenzeer onze aan dacht, maar de opmerking zij ons vergund hare stem miste te zeer vastheid, om een grooten indruk te maken. Het wilde ons schijnen, alsof zij zich dezen avond niet geheel meester was. De heer Johan Schmier daaren tegen boheerscht zijn geluid ten volle, maar had er vooral in „la Juive" iets eentonigs in, dat ons aan een kerkkoor cenken deed. Da; neemt evenwel niet weg, dat wij hem met genoegen hoorden. Alleen maar dit dit bad hij met de anderen gemeenzette hij zijne stem voor eene zaal als de Harmonie te krachtig uit dat zich echter gemakkelijk laat verklaren bij personen, die gewoon zijn in groote lokalen op te treden. Het accompagnement, toevertrouwd aau den heer S. J. H. de la Euente was zeer verdienstelijk en gaf, met de beide solo-voordrachten door genoemden heer, van diens bekwaamheid een hoogen dunk. Hij maakt een waardig deel uit van het gezelschap, dat ons een genot vollen kunstavond verschafte en ons door hare bloem lezing uit de opera'svoor een deal datgene ver goedde waarin wij bewoners eener provinciestad bij die van groote steden achterstaan n.l. van tijd tot tijd sehoone opera's goed te booren uitvoeren. De heer O. J. Bosman alhier is te Delft geslaagd voor examen B, scheepsbouwkunde. - Naar men ons mededeelt, zijn door burgemeester en wethouders op de aanbeveling ter benoeming van een marktmeester der kleiqe veemarkten, in plaats van den heer C. O. Bolten, die zijn eervol ontslag gevraagd heeft, geplaatst C. Hartog, A. van Kleef Jr. en 8. Kos ter en op de voordracht voor onderwijzeres aan de openbare school voor meisjes de dames P. W. Cohen Stuart thans te Delft, P. J. Yerschuer te Hoorn en E. G. Koch te Kampen. Zekere D. C-, den 15 ter zake yan bedelarij alhier aangehoudenbleek even te voren uit den winkel van mej. wed. v. d. H. alhier een fiesch wijn ODtvreemd te hebben. Na die te hebben leeg gedronken heeft hij haar geworpen in eene sloot nabij den 1' rie?chen wegwaar zij door de politie op zijne aanwijzing is gevonden en in beslag genomen. KANTONGERECHT. Zitting van den 14 Juni 1887. K. B. B., Alkmaaropenbare dronkenschapf 3 boete of 1 dag hecht. J. P. en J. B., Alkmaar, mishandeling van dieren, ieder f 3 boete of 1 dag hecht. J. S., Alkmaar, innemen van een vaste standplaats op straat, 1 boete of 1 dag hecht. A. R., Alkmaarrijden met een hondenwagen f l boete ot 1 dag hecht. W. L., Alkmaar, rijden met een hondenwagen, f 1 boete ot 1 dag hecht. W. V., Alkmaaropenbare dronkenschapf 1 boete ot 1 dag hecht. C. de B., Alkmaardes nacht laten staan van een wagen op straat, f l'boete of 1 dag hecht. P. V. Gz. en A. V Gz., Egmond aan Zee, strooperg, ieder 1 dag gev. 1. K. Lz. en E. K. Lz., Egmond aan Zee, strooperij, ieder 3 lagen gev. C. K. Lz., Egmond aan Zeestrooperij2 dagen gev.

Alkmaarsche Courant | 1887 | | pagina 3