No. 73. Negen en tachtigste Jaargang 1887 WOENS DAG 22 JUNI. Prijs der gewone Advertentiën #föciëcl (Sefceielte. NATIONALE MILITIE l^niteulanb. PBUILLETO P*T. Naar het Duitsch jSitrocnlauD. ALR1AARSCHE COURANT. Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f 0,80; franco door het geheele rijk f 1, De 3 nummers f 0,06. Per regel f 0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HEEM». COS. TEE ZOON. De volgende personen worden verzocht zich ter ge meente-secretarie aan te melden. Jacob Ootjers, laatste woonplaats Heer Hagowaard Leendert Smit, w. Bijp. Heintje van der Boom 1. w. Egmondbinnen. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen ter algemeene kennis: dat zij in hunne heden gehouden vergadering aan J. KOOMEN, slachter alhier, onder voorwaarden vergunning verleend hebben tot het oprichten eener slachter ij en rookerijin het perceel aan de Voormeer, No. 25. Burgemeester en Wethouders voornoemd, AlkmaarA. MACLAINE PONT. 20 Jum 1887. De Secretaris, NUHOUT VAN DER VEEN. De BURGEMEESTER der gemeente ALKMAAR gelast- krachtens bekomen aanschrijving, de onderstaande hier wonende verlofgangers, om zich tot bijwoning der najaarsoefeningen bij hun korps te vervoegen op de dagen hieronder vermeld, 's na middags vóór 4 uren, voorzien van hunne uitrusting en ver lofpas met zakboekje op 4 Juli 1887 Genietroepen garnizoen Utrecht, JAN VAN DER BUSSE. op 15 Juii 1887, Pontonniers, garnizoen te Dordrecht, ANTHONIUS JOHANNES GERHARDUS ONLAND. De opgeroepenen hebben recht op vrij transport naar hun korps en een daggeld van 25 centen, dat ter gemeente-secretarie kan worden aangevraagd. De Burgemeester voornoemd, Alkmaar, 21 Juni 1887. A. MACLAINE PONT. BELGIE. De regeering heeft bij de Kamer twee wetsontwerpen ingediend waarvan het eene strekt tot regeling van den arbeid van vrouwen en kinderen in mijnen en fabrieken en het andere tot bescherming van jeugdige kunstenmakers. DUITSCHLAND. Het rijks gerechtshof te Leipzig heeft den IS in zake het geding wegens hoogverraad tegen de elzassersKöehlin-Claudon tot een jaar Blech en Schiffmacber tot 2 jaren en Trapp tot 1% jaar vestingstraf veroordeeld. JordanBeybel Ereund en Humbert werden vrijgesproken. Den 19 des avonds kwam te Wannsee de van Potsdam komende trein in botsing met een stilstaanden trein doordat bet teeken voor den trein uit Potsdam, om het station binnen te rijden, te vroeg gegeven werd. Hier door geraakte een wagon tweede klasse van den staanden trein ten gevolge van de verbrijzeling en ontbranding van den gashouder, die zich bevond aan de locomotief van den treinwelke binnenreed in brand. Zoo kwamen drie personen in dien wagon twee vrouwen en een man om het leven en werden 7 personen meer of minder ernstig gekwetst. De regeering is thans toegetreden tot de overeenkomst van Engeland en Nederland tot wering der drijvende drankwinkels op zee. VAN E. LADDET. 5) Hoe geheel anders was het Bertha te moedeZij verheugde zich, als een echt stadskind, op den terugkeer in de stad; de natuur liet haar hart koud; zij verlangde naar de drukke promenaden waar zij hoopte spoedig aan z ij n e n arm te znllen schitteren. Nog heden had zij weder een hartelijken brief ontvangen van Eelix' moederdie altijd veel belang in de nichtjes harer schoonzuster stelde. Zij vertelde dit haren jongen be geleider. Deze lachte. „Mama correspondeert gaarne", zei hij „de een zaamheid van haar landgoed is er juist toe geschikt deze liefhebberij aan te wakkeren; ik heb ook een brief ontvangen niet minder dan tien zijden lang." „Dat moet toch wei eene belangrijke zaak zijn die uwe mama stof gaf tot zulk een lang schrijven." „Ja, eene zeer belangrijke. Het betreft niets meer of minder dan het verlaten van den dienst. Mama dringt er met allen ernst op aan, dadelijk na mijne benoeming tot eersten luitenantdie misschien reeds dezen herfst en in allen gevalle van het voorjaar volgen zalmijn ontslag uit het actieve leger te nemen, tot de reserve over te gaan en naar huis te komen om zelf mijn kool te planten, zooaUook mijne voorvaderen gedaan hebben." „En wat zult ge op dat voorstel antwoorden vroeg Bertha verschrikt. „Dit voorstel is werkelijk zulk een natuurlijke wensch De Staatscourant meldt, dat de herstelling des Keizers aanhoudt. Zijne brachten nemen langzamerhand toe zoodat de Keizer reeds meer tijd aan de Btaatszaken kan wijden. B ij k a d a g. Den 17 zijn achtereenvolgend bij derde lezing aangenomen het wetsontwerp betreffende de poat- stoombooten, tot regeling der rechtspraak in de koloniën, de alcoholbelasting en de kunstboterwet. De aanneming der alcoholbelasting geschiedde met 233 tegen 80 stem men volgens het door de commissie gewijzigde ontwerp. Bij de behandeling der kunstboterwet werd met 149 tegen 128 stemmen tegen den zin van den minister Bötticher en ondanks zijn krachtig verzet gehandhaafd het verbod om uit melkboter en vetboter een afzon derlijk mengsel te bereiden en te verkoopen. Alleen werd op voorstel van een nationaal-liberaal lid de ver menging van melk bij gelijke gewichtsdeelen toegestaan. ENGELAND. De Koningin is den 16 van Balmoral uit Schotland gekomen, van waar zj den 20 naar Buc kingham Palace te Londen is gegaan, om den 21 den plechtigen dankdienst in de Westminster-Abdy bij te wonen. De heer Bright had in een aan Gladstone gericht schreven o. a. de uitdrukking gebezigd dat Gladstone vroeger zijne meening gedeeld had, dat Parnell en zijne aanhangers samenzweerders warenterwijl zij tegen woordig in zijne oogen patriotten waren. Gladstone heeft daarop geantwoord dat hij werkelijk in 1881 die meening omtrent Parnell gehad had maar dat hij na dien tijd al was Parnell voortdurend in verzet geweest tegen zijn ministerie geen grond meer had gevonden om hem zulke bedoelingen toe te schrijven. Thans zag hij in die ieren de wettig gekozen vertegenwoordigers van Ierland die een regeeringsvorm vragen welke zoo als die tot nu toe door heu is verlaagdnooit door hem veroordeeld is. Hij beoordeelde en behandelde hen alleen naar hun gedrag en was voor de inwilliging hun ner billijke wenschen. EBANKBIJK Van November 1885 zijn bij den heer Pasteur 3339 personen tegen hondsdolheid ingeënt, waarvan 2728 gebeten waren door als dol erkende en 611 door van dolheid verdachte dieren. Yan de inge- enten zijn 38 waarvan 23 franschen aan watervrees overleden. Bij 14 hunner vertoonde de ziekte zich bin nen 14 dagen na de behandeling. Zoowel de bladen der gematigde ais der uiterste republikeinen iaten zich in zeer heftige en scherpe bewoordingen uit over de veroordeeling der elzassers door het gerechtshof te Leipzig. De patriottenbond heelt zich tot den president der republiek gewend met het verzoek zijne tusschenkomst bij de duitsche regeering te verleenen, om de invrijheid stelling te bewerken van den franschman Köchlin, door het hof te Leipzig tot een jaar vestingstraf veroordeeld. De italiaausche regeering heeft ter kennis van de fransche regeering gebrachtdat Italië geen deel zal nemen aan de tentoonstelling van 1889. van Mama, dat mij niets anders over blijft, dan ja te zeggen." „Ik dachtdat ge soldaat waart met hart en ziel „Dat ben ik ook en nooit zal ik ontbreken als het vaderland roept. Het soldatenleven in den vrede ken ik nu echter genoeg en ik vind, dat Mama gelijk heeft er is op ons landgoed genoeg voor mij te doen en zoo zal ik dus den bonten rok uittrekken en een boertje worden." „Hoe kan men er met mogelijkheid aan denken zich in den bloei der jarenop het land te begraven antwoordde Bertha en een trek van misnoegen zweefde over haar knap gelaat; de schoone lippen werden prui lend saamgetrokken en de fijn gehandschoende hand trok ongeduldig- aan de roode strikken op het grijze zomerkleed. „Gij vindt het leven op het land gelijk met begraven zijn vroeg Felix. Bertha beet zich op de lippen; zij had te veel gezegd, hare heftigheid had haar verraden zonder dat zij het wilde. „Dat niet", antwoordde zij, blijkbaar met het doel den indruk van hare woorden te verzachten. „Maar ik had volstrekt niet gedacht, dat gij, die alle uitzicht hebt eene schitterende carrière te maken, die het enfant chéri van uw korps zijt dat gij al die schoone voor uitzichten zoudt laten varen. Waarom beweegt ge uwe moeder niet liever in de stad te komerf wonen „Waarom zou zij ons Waldenburg verlaten, waaraan haar hart zoo hangt? Dan kent ge haar slecht." „Maar uwe moeder is zoo levenslustig, nam, toen zij het vorige jaar bij ons logeerde, zoo levendig deel aan alle genoegens, die wij haar aanboden, dat zij, dunkt mij, zich gemakkelijk aan het stadsleven gewennen zal." „Neen, nichtje, dan vergist ge u; in ons allen stroomt echt landelijk bloed en in den grond verheug ik mij er in naar hartelust op ons oud landgoed te bouwen en te planten." „Nu voorloopig is de promotie tot eersten luitenant Kamer. De minister van openbare werken heeft den 16 op eene vraag van den heer Delatrewanneer eindelijk het kanaal tot verbinding van de Middellandsche zee met den Atlantischen Oceaan zou worden gegraven, geantwoord dat de regeering thans hieraan niet kon denken. Het kanaal moest ongeveer 750.000.000 kosten en het handelsverkeer zou niet groot genoeg zijn, om de renten van dat kapitaal op te brengen. Yoor die kostbare onderneming was evenmin geld beschikbaar als voor het graven van een kanaal van Parijs naar zee. Een voorstel van den afgevaardigde der rechterzjjde Keiler, om de legerregeling van 1872 te behouden werd dien dag verworpen. Den 18 is art. 1 der militaire wet bepalendedat ieder franschman tot den militairen dienst verplicht is, aangenomen. Verworpen werd een amendement, waar van de strekking was om den persoonlijken militairen dienst alleen in tijd van oorlog verplichtend te stellen. Art, 2 waarbij de duur van den militairen dienst op 20 maanden wordt bepaald werd mede aangenomen. Den 20 zijn de artikelen tot en met 9 aangenomen. Verworpen werd een amendementwaarvan de strek king was aan de in dienst zijnde militairen het stem recht te verleenen. ITALIË. De uitslag te Bome van de verkiezingen voor leden van den gemeenteraad en de provinciale staten is dat gekozen zijn 18 leden van den gemeen teraad en 6 van de provinciale staten die op de libe rale en katholieke lijsten stonden en verder 6 klerikale kandidaten met 7000 tot 10000 van de 14000 uitge brachte stemmen. OOSTENBIJK— HONGABIJE. De verkiezingen voor den hongaarsehen rijksraad zijn beslist in het voordeel der regeering uitgevallen. Hare meerderheid wordt met ongeveer 30 stemmen vermeerderd. BULGABIJE. Prins Alexander van Battenberg, op nieuw gevraagd of hij bereid zou zijn de candidatuur voor Vorst te aanvaarden, heeft nogmaals den regenten uitdrukkelijk verzocht, hem bij alle plannen uitdrukke lijk uit te sluiten. ZWEDEN. De stad Lulea, tellende 3000 inwoners bekend door haren houthandel is door brand bijna geheel vernield. Het stadhuis en de kerken verbrand den mede. STATEN-GENEBAAL. Tweede Kamer. Zitting van den 20. Wordt overgegaan tot het samenstellen der afdeelingen. Als voorzitters werden gekozen de heeren van der Linden, van Wassenaer, A. van Dedem, Verniers van der Loeff en van Delden; a's ondervoorzitters de heeren van der Schrieck BorretSchaepman Gleichman en Eutgers van Bozenburg. nog in zicht", troostte Bertha zich „en ik hoop dat ge spoedig verlof nemen zult en ons te W. komt op zoeken. Ge weet, dat ge me beloofd hebt, mij teleeren paardrijden dat is sinds lang mijn hartewensch het ontbrak mij tot nu toe aan een passenden begeleider. Ach God, neef, ge kunt u niet voorstellen, welk eene pijn het leven is, dat men slechts in vrouwelijke om- geving doorbrengt." Eelix lachte. „Als ge rijden wilt leeren, Bertha, beweeg dan tante, naar L. te komen. Men leeft er zeer aangenaam in ons garnizoen en zoo zou ik je onderwijzer kannen zijn „Daar zegt ge iets. Help mij tante bepraten 1 Het leven in eene kleine garnizoensstad is zeker zeer aan genaam." „O jamen kan zich op eens tot leeuwin van den dag maken. En cp de bals op elke danseres rekent men minstens een dozijn danslnstige luitenants." „Nu, wat dat betreft, heb ik niet noodig naar een plaats te gaanwaar eenoog koning is. Twijfelt ge er misschien aan, of ik bij ons mijne danskaarten niet dubbel vullen kan?" „Zie ik er uitalsof ik tot zulk eene misdaad in staat ben Bertha was verzoend en geheel op haar terrein, dat wil zeggen in de beschrijving van de winterfeesten; zij wist door enkele tusschengevoegde toespelingen meester lijk te kennen te geven welke rijke triomfen zij reeds behaald had. Onder zulke gesprekken bereikte men St Bartholoma, de hemel was nu niet meer zoo helder, maar had zich intusschen bewolktde schippers wierpen bezorgde blikken naar boven en meenden dat men verstandig zou handelen dadelijk terug te varen. Daarvan wilde echter niemand weten zou men zich te vergeefs met bet vooruitzicht op het vischdiner verheugd hebben Maar het vroolijke vischdiner zou op de onaange naamste manier gestoord worden, toen de hemel steeds

Alkmaarsche Courant | 1887 | | pagina 1