Tot leden der commissie voor de verzoekschriften ButeuxWillink Vermeulen Smit en Heldt. Aan de orde is: 1®. het wetsontwerphoudende machtiging op de Algemeene Rekenkamer tot verevening eener vordering ten laste van hoofdstuk IV der staatsbegrooting voor 1836. De minister van binnen 1. zaken beant woordde eenige in het afdeelings-verslag gemaakte op merkingen waarna het wetsontwerp met algemeene stemmen aangenomen werd. 2°. wijziging van hoofdstuk IX der staatsbegrooting voor 1886. Met algemeene stemmen aangenomen. 3°. wijziging der begrooting van uitgaaf voor den aanleg van Staatsspoorwegen voor 1886. Met algemeene stemmen aangenomen. 4°. wijziging der wet, houdende maatregelen ter uit voering der internationale overeenkomst tot bescherming van onderzeesche telegraafkabels. Met algemeene stammen aangenomen. 5°. voorstel der commissie omtrent het verslag der Algemeene Rekenkamer wegens de uitkomsten harer werkzaamheden over 1885, strekkende tot het aannemen voor kennisgeving. Zonder hoofdelijke stemming werd daartoe besloten. 6°. voorstel op het adres van W. A. L. Emmerik ontslagen matroos bij 's rijks marinestrekkende tot dankzegging aan den minister van marine voor de ge geven inlichtingen. Zonder hoofdelijke stemming werd daartoe besloten. 7°. Voorstel der commissie omtrent het besluit van den Gou v.-Generaal van Ned.-Indie betreffende de ontzegging van het verblijf in de afdeeling Buitenzorg aan E. P. C. Sol en jhr, A. L. de Sturler. De meerderheid steit voor het haar medegedeelde besluit van den Gouverneur-Generaalwaarbij aan de Leeren De Sturler en Sol het verblijf in de afdee ling Buitenzorg werd ontzegdaan te nemen voor kennisgeving. Een lid der minderheid de heer Van Gennep, stelt behalve dit voordat de Kamer als haar gevoelen uit- spreke dat het voorscbrit van art. 48 van het regee- rings-regiement niet kan geacht worden in dezen naar behooren te zijn toegepast. Een ander lid der minderheid de heer Keucbenius, geeft in overwegingaan het voorstel van den heer Van Gennep toe te voegen de woorden „en dat zelfs bij behoorlijke toepassing van art. 48 van het regeerings- reglemeot de tegen de heeren Sol en De Sturler bevolen staatkundige maatregel niet geacht kan worden door hetgeen uit de overgelegde Btukken te hunnen laste gebleken is voldoende te zijn gerechtvaardigd." Den 17 is de in 1834 als bluschmiddei bij brand aangelegde waterleiding boven het tooneel in den stads schouwburg te 's Gravenhage in tegenwoordigheid van tal van personen beproefd. Op een gegeven oogenblik kletterde het duinwater als e?n plasregen op het too neel als het ware een gordijn van waterstralen te aanschouwen gevende die hout- en touwwerk boven en bezijden de planken doornat maakten en den vloer overstroomden. Het aanschouwen dier regenbui zou in geval van brand naar het oordeel der aanwezigen een zeer geruststellenden invloed uitoefenen. De heer Lefèbre, directeur van het museum Prins Hendriknam gelijk tijdig proeven met zijnen spreekhoorn. Hoewel op verren afstand van de zaal door het instrument roepende konden de aanwezigen duidelijk de waarschuwing ver staan dat zij moesten blijven zittendaar er geen gevaar was. Den 18 is de nieuwe weg van Yelssn naar Wijk aan Zee geopend. Mej. A. P. C. van Tussenbroek te Utreeht, 32 jaren oud bezitster der hoofdakte en der akte voor fransch engelach duitsch w'Bkunde en fraaie hand werken is aan de boogeschool te Utreeht onlangs be vorderd tot doetores in de medicijnen en heeft den 18 met gunstig gevolg het volledig artsexamen afgelegd. Bij de op den 18 te Leeuwarden gehouden hard- dankerder werd en de knechts en meiden uitdrukkelijk verklaarden, alleen met de booten terug te varen, als de dames en heeren nog langer draalden, want dat er zeer slecht weder in aantocht was. Tot overmaat van ramp mocht er niemand in het café dat eigenlijk een koninklijk jachtslot was den nacht doorbrengen. Ontsteld door het onverwachte noodzakelijke vertrek bereikte man, onder verwarde gesprekken van spijt, vrees, en uitstel, het meer; verdwenen was zijn tooverachtige kleur, evenals zjjne liefelijke kalmte; onheilspellend rolden er thans zware golven en de kleurrijke omgeving scheen thans eene decoratie der onderwereld. Allen haastten zich in de booten plaats te nemen. „Voor geen geld ter wereld ga ik weder in het kleine bootje varen", riep Bertba, terwijl zij hare zusters zonder medelijden op zijde drong. „Wat moet er dan gedaan F" vroeg de barones radeloos. „Misschien kan er een persoon meer in de groote boot?" zei Eelix tot de alpenmeisjes. Het antwoord was beslist ontkennend. „Ik ben niet bang", riep Mimi thans te midden van al deze besluiteloosheid „ik wil wel met neef varen." „Goed, Mimiriep Felix, „en wie weet of wij met cns kleine bootje nog niet eerder in de haven komen dan die groote." Maar geen der booten en bootjes, die nog op bet meer waren zou zoo gemakkelijk het einddoel hunner reis bereiken nog was er geen enkel op het midden toen de regen reeds in stroomen neervielrukwinden de golven opzweepten, schrille bliksemstralen de zwarte wolken doorkliefden en de donder zijne vreesaanjagende stem liet hooren. De kleine flottille werd plotseling uiteen gedreven als een notedop danste het bootje waarin Felix en Mimi waren op de golven. De visscher roeide met inspanning van al zijne krachten. „Laat mij met je afwisselen 1" verzocht Waldenburg, maar de door wind en weer geharde man schudde het hoofd en antwoordde draverij met paard en sjees om de door den Koning en de Koningin uitgeloofde prijzenwaaraan 32 friescbe paarden aan friezen behoorendedeel namen is de eerste prijs, een gouden koningszweep uit de fabriek van de heeren J. M. v. Kempen en Zonen te Voorscho ten gewonnen door den bruinen ruin Dibbels van den beer C. Biersma te Oude-Bildtzijlgereden door A. Siderius, en de tweede prijs, een breed gouden oor- ijzer, door de zwarte merrie Freule van den heer Th. Joustra te IJtens, gereden door H. Oneides. Den 18 is iD de Bloemstraat te Amsterdam een man gevallen in den regenbak in zijne binnenkamer en verdronken. Den 18 is in de tweede buitengewone vergade ring van aandeelhouders in de Prouwmaatsehappij van het eiland Amsterdam tot de ontbinding dier naam- looze vennootschap te rekenen van den 30, besloten. Het bestuur werd met de afdoening der zaken belast, - Den 18 is te Heemstede een jongen van 11 jaar, die in eene te diepe sloot was gaan zwemmen, er voor levenloos uitgehaald nadat hij 20 minuten geworsteld had door de doelmatige behandeling van den heer van Til, die hem uit het water gehaald had en den predi kant der herv. gemeente werd hij in het leven behouden. De gemeenteraad van Kampen heeft den 18 op nieuw 11000 subsidie toegestaan tot voortzetting der herstelling van de Bovenkerk de kerkelijke gemeente geeft f 20000 en het rijk 22000. De heer Reissdirecteur van het herbouwde Kurhnus te Scheveningendat den 18 feestelijk her opend werd met een ba!, door particulieren aan het be stuur aangeboden, is benoemd tot officier in de orde van de eikenkroon als blijk van waardeering van al wat hij voor Scheveningen tot stand bracht. Te Harderwijk is in den nacht van den 18 op den 19 eene bakkerij verbrand. Den 19 is aan prof. Wurfbain te Amsterdam die den 25 verjaardag zijner promotie herdacht, door zijne vrienden en leerlingen een exemplaar van Hanfstaengl's photographieën naar schilderijen in het rijksmuseum aangeboden. Den 19 is te Vreeswijk door het omslaan van een rank bootje een jongen en te Amsterdam een 12ja- r'ge jongen bij het baden in het IJ verdronken. Den 19 heeft te Bennekom de ringpredikant ds. Creutzberg uit Arnhem kunnen optreden, dank zij der aanwezigheid van 25 infanteristen, 12 artilleristen uit Arnhem en 10 rijksveldwachters. De afgezette pre dikant Eisma preekte in den tuin der pastorie voor eene talrijke menigte. In den nacht van den 19 op den 20 is de postkar, welke des avonds om half tien van Amsterdam naar Rotterdam vertrekttusschen Hillegom en Lisse in botsing geraakt met de stoomtram LeidenHaarlem. De kar werd geheel verbrijzeldterwijl de postiljon en het paard gekwetst werden. Met een ander rijtuig werd de reis naar Leiden voortgezet. Met het leggen der rails van den lokaalspoorweg Hoorn Medembük is men in zooverre gereed, dat den 20 de eerste zandtrein te Hoorn gewacht werd. Oateigeningsprocessen komen by dezen spoorweg niet voor. Het perceeltje land van een belanghebbende te Oostwoud, die nog weigert toe te treden, kan vermeden worden door de lijn eenigszins te verleggen. Zoodoende kan ongewenscht oponthoud voorkomen worden. Ds. Eilerts de Haan te Borger heeft het beroep naar Benningbroek c.a. aangenomen. Te Haarlem ia eene vereeniging van ambtenaren opgerichtdie zieb ten doel stelt de vraag te beant woorden of het voor de leden dier vereeniging moge lijk is, in het bezit te komen van een eigen woning, en als dit uitvoerbaar blijkteene of meer coöperatieve vereenigingen te stichten. Het comité voor de Nederlandsch-Vatikaansche tentoonstelling te Amsterdam heeft kennis gegeven dat de voor den Paus bestemde geschenken alvorens naar Rome verzonden te wordente Amsterdam ten toon gesteld zullen wordenom den nederlandschen „Dat is mijne zaak." Weinig werd er gesproken de toestand was te ern stig slechts toen een schrille bliksemstraal het doods- bleeke gelaat van Mimi belichtte die tegenover Felix zatomdat er slechts voor een persoon op de kleine plankjes plaats waszei deze „Zijt ge bang, Mimi F" Zij schudde haar met een doek omhulde hoofdje. „Neen, in het geheel niet, ik ben niets bang, ik zou mij ook gaarne zoo moedig gedragen, maar mijne leden zijn ijskoud. Als de boot omsloeg zou ik er slecht afkomen ik kan niet zwemmen." „Ik ook niet dat geeft ook niets op het meer", ant woordde de schipper. „Maar er zal ons niets overkomen." „Slechts rustig blijven zitten en niet bevreesd zijn!" vermaande Felix. Dat wilde Mimi ook niet zijn zek<jr niet. Maar toen nu eene groote golf in de boot sloegslaakte zij een luiden angstkreet en onwillekeurig strekte Felix zijne armen uit, om haar vast te houden. Daarna hoorde hij mompelen. „Zegt ge wat F" vroeg hij. „Neen", antwoordde zij eenvoudig, „ik bid." Het werd Felix vreemd te moede toen hij bij het vale schijnsel van het weerlicht Mimi's lippen biddend bewegen zag. „Ik heb voor ons beiden gebeden", sprak zij toen zij eindigde. Waldenburg wist, dat zijne moeder eiken avond voor hem badmaar nooit had de gedachte daaraan hem getroflen. Waarom deed het dan Mimi's gebed F Weder kwam het kleine bootje steil tegen een hooge golf om een oogenblik daarna weder in de diepte te zinken. Mimi beefde, „Kleinelaat ik je banden vasthouden", zei Felix. Mimi legde hare handen in de zijne. Hij hield de kleine vingers goed vast en het was alsof er eene magnetische kracht van hem uitstroomde die zich aan het bevende meisje mededeelde met elk katholieken, die aan de nationale bedevaart naar Rome niet kunnen deel nemengelegenheid te geven de voorwerpen te aanschouwen welke blijvende getuigenis zullen afleggen van de offervaardigheid en liefde van het katholieke Nederland voor den groeten en roem rijken Paus Leo XIII. Mevrouw Alting—Mees geeft de lessen in den kookcursusverbonden aan de tentoonstelling van voe dingsmiddelen te Amsterdam, in de fransehe taal ten gevolge waarvan enkele dames van het bijwonen van den cursus afgezien hebben. Gehuwde lieden zonder kinderen te bannen lasted e in aanmerking wenschen te komen voor huismeester en huismeesteres in 's rijks krankzinnigen gesticht te Medemblikvoorloopig voor één jaar, met ingang van 21 Julie.k., op eene jaarlijksche beiooning voor den huismeester van f 600 en voor de huismeeB- tere3 van f 400 met genot van vrije woning voeding, vuur, licht en verplegingkunnen zich in persoon vervoegen bij den geneesheer-directeur dier inrichting dr. A. fl. van Andel te Medemblik, den 24, 25 of 27, 's namiddags tu3schen 1 en 3 uur. De Crediet- en Depositokas te Utrecht keert over 1886/7 f 13.50 dividend per aandeel uitd. i„ 27 pet. van de verplichte stortingen en 6.3 pet. van de volge storte aandeelen. Bij den aanvang van bet boekjaar bedroeg het ledental 325 en bij het einde 343 het bedrag hunner deelnoming klom van 2 074,900 tot f 2.197,790. De Koning heeft aan zijnen adjudant-generaal der marine, chef van zijn militair Huis, den vice-ad- miraai jbr. J. H. v. Capellen, opgedragen, hem te ver tegenwoordigen bij het SOjarig regeeringsjubileum van de Koningin van Engeland en aan baar bij die gele genheid een brief van gelukwensehing aan te bieden. De heer Bauduin te 's Gravenhage beeft aan da rijks landbouwschool te Wageningen een volbloed Berkshire-beer geschonken. De landbouwers op Terschelling hebben eenen fraaien frieschen hengst gekocht ter verbetering van hun nu reeds zoo gezocht paardenras, Het coiiege van zeevisscherijeu heeft een fraai zilveren middenstuk aangeboden aan den heer mr. E. N. Rahusen 25 jaren lid en 15 jaren voorzitter van dat college. Te Assen is op 67jarigen ouderdom overleden de heer G. R. W. Kijmmell, rijksarchivaris in de provincie Drente. De gemeenteraad van Bussum heeft naar aanlei ding van een ingediend adres besloten, den gasfabrikant bij deurwaardersexploit aansprakelijk te stellen voor alle schade aan boomen en gewassen te veroorzaken door de aanwezigheid van gas in den grond. De 3% pet. geldleening, groot f 80000, ten laste van de gemeente Lemsterland is gegund aan de heeren A. Bloembergen, kassiers te Leeuwarden, tegen 96 pet. De gemeente-gasfabriek te Zutphen heeft over 1886 bij eene uitgaaf van f 91.486,76 eene winst van f 16265.87 gemaakt. De heer B. M. D. Essers, cand. arts, is te Am sterdam voor het arts-examen geslaagd. Bedankt voor het beroep naar de ned. herv. ge meente te Helder door ds. H. van der Hoeven te Hoogwoud. De gemeenteraad te Assen heeft verzocht, dat het eerstvolgend landhuishcudkundig congres aldaar moge gehouden worden. Een pakketinhoudende f 125000 aan effecten in de vorige week verzonden door de Banque de Paris et des Pays Bas te Amsterdam aan den heer Havenith te Antwerpen was niet ontvangen. Thans is gebleken dat de verzender een verkeerd adres op het pakket gezet had. Te Amsterdam is in het Amstelhotel onder be handeling van dr, Mezger gekomenEugénieex- Keizerin van Frankrijk onder den naam van gravin de Pierrefonds. Zij is vergezeld van mad. Lebreton en den heer Franschini Pietriwiens vader prefect van politie te Parijs is geweest tijdens het Keizerrijk. oogenblik werd Mimi kalmer en toen weder een blik semstraal haar aangezicht verlichttelachte zij de donkere oogen zagen den jongen begeleider vol vertrou wen aan en het nog altijd bleeke meisje verzekerde „Nu vrees ik in het geheel niets meer." Maar nu werd Mim; bezorgd over de anderen. „Arme tanteHoe zal zij bet kunnen uithouden F" „Ik hoop, dat zij in veiligheid is De groote boot heeft meer weerstandsvermogen dan de onze is niet zoo gemakkelijk de speelbal der golven. Jammer, dat mijne arme kleine Mimi geen plaats meer daarin vin den kon." „Maar dan zondt ge geheel alleen geweest zijn en ik geloof dat ik doodsangsten om u uitgestaan had." Mimi zei dit juist op het oogenblik dat de storm weder zijn volle kracht ontwikkelde; het huilde, don- derde en suisde, de boosaardige elementen dreigden het bootje in de diepte te verzwelgen, maar niettegenstaande al deze vreeselijkheden dacht Mimi slechts aan dat eene welk een geluk het bij alle ongeluk wasaan zijne zijde te zijn Hare eenvoudige woorden troffen Felix tot in zijn binnenste getroflen bracht hij de koude handen van het doornatte meisje aan zijne lippen. Als het niet zoo donker om hem been geweest was, zou Waldenburg den blos bebben kunnen zien, die Mimi's gelaat thans bedekte; de knop opende zich voor het licht en voor de eerste maal sprak de stem der jonkvrouw verwijtend in haar: „Wat bebt gij gedaan F" Schuw kromp Mimi ineen; zij wilde hare handen uit de zijne trekken maar hij hield ze vastals wilde hij ze voor altijd vasthouden; spoedig riep hij blijde „Mimi, de lichten van onze baven Zoo was dus de gevaarlijke vaart bijna ten einde; nog slechts weinige minuten geduld en Goddank het kleine bootje landde met een verlicht hart stapte men aan wal. Mimi en Felix wandelden den oever langsnog stroomde de regennog woedde het onwedervan

Alkmaarsche Courant | 1887 | | pagina 2