Bimmtlaub. QUIeylei» door rivierwater alleen zou kunnen geschieden op voor stel eener commissie uit den gemeenteraad,welke vooraf de vertegenwoordigers der betrokken wijken moest hooren. ITALIË. De Kamer heeft met 252 tegen 46 stem men het ontwerp der regeering tot verhooging van het invoerrecht op granen met 3 frs. goedgekeurd. OOSTENRIJK-HONGARIJE. Den 19 zijn bij Paks in het zuiden van Hongarije slechts 127 van de omstreeks 300 bedevaartgangersdie op eene pont den Donau zouden overstekengered kunnen worden, toen door den hevigen wind de pont omsloeg. SPANJE. Het regeeringsblad maakt een door den minister van koloniën bij de Kamer ingediend wetsvoor stel openbaar, ten doel hebbende, het kiesrecht tot Cuba en Portorico uit te breiden. Om kiezer te zjjn is het betalen eener jaarhjksche belasting van 20 peseta's (J10) voldoende. TURKIJE. De fransche gezant de Montebello en de rassische gezant Nelidoff hebben den 21 ieder aan de Porte een in zeer krasse termen gesteld schrijven overhandigd, waarin de Sultan met oorlog bedreigd wordt, zoo hij de overeenkomst betreffende Egypte mocht onder- teekonen. De Porte is daarop met den engelschen gezant Drummond Wolff overeengekomen de bekrachtiging der overeenkomst tot na het Rairamfeest uittestellen. In staatkundige kringen beschouwde men den toestand als gespannen en verontrustend. ZWEDEN. De minister van oorlog heeft zijn ont slag genomennadat de Rijksdag weigerde het door de regeering voor de legerhervorming aangevraagde krediet van 150,000 kronen toe te staan. ZUID-APRIKA. President Brand van den Oranje- Vrijstaat nam zijn ontslag, toen de Volksraad met eene meerderheid van 2 stemmen bij de behandeling van het aanleggen van een spoorweg een besluit nam dat geheel in strijd was met zijn wensch. Hij trok den volgenden dag dat ontslag weder in nadat de Volks raad een besluit genomen had waarbij hij verklaarde volkomen vertrouwen te stellen in zijn beheer. Tegen vier soldaten te Leeuwarden is proces-ver baal opgemaaktomdat zij den 18 bii het verdrinken van een tamboer aldaar weggeloopen zijn, zonder eenige poging tot redding te hebben gedaan. Zij zwommen met elkander. Te Tilburg zijn in den nacht van den 20 op den 21 drie boerenwoningen afgebrand de inboedel was niet tegen brandschade verzekerd. In den nacht van den 20 op den 21 is te Haarlem brand ontstaan in de wasscherij van den kleerbleeker J. van der Steen aan de Oranjeboomslaan, vermoedelijk door onvoorzichtigheid met vuur. Doordat de brand spoedig ontdekt werd kon hij met behulp der buren gebluscht worden de zolder en het dak van het ge bouw dat niet verzekerd waszijn verbrand. De gemeenteraad van 's Hertogenbosch heelt den 21 met algemeene stemmen besloten tot de oprichting eener gasfabriek onder eigen beheer volgens de plannen van den ingenieur Kalffwaarvan de kosten geraamd zijn op f 328,000, waaronder begrepen zijn f 44000 voor ophooging van het terrein en 85000 voor een geheel nieuw buizennet. Den 21 is te Haarlemmermeer, nabij Abbenes, een boerenwoning van jhr. mr. Rutgers van Rozenburg, bewoond door K. Edeiaar, algebrand. Van den inboedel werd het grootste deel gered. Te Helder is den 21 uit den regenbak achter hare woning in de 2e Molenstraat, het lijk eener be jaarde weduwe opgehaald die waarschijnlijk bij het scheppen van water daarin gevallen en verdronken is. Den 21 is te Zaandam het lijk eener 49jarige vrouw opgehaald, die waarschijnlijk bij ongeluk te water geraakt is. te trouwendan heeft uwe moeder eene werkelijke dochter." „Tanteik wil een weddenschap met u aangaan dat dit in de eerste anderhalf jaren niet gebeurt." De arme in hare schoonste verwachtingen bedrogene pleegmoeder gelukte het niet 't verdrietdat zij gevoelde, geheel te verzwijgen. „Dat meende ik echter volstrekt niet te moeten ge- looven. Uw gedreg rechtvaardigde „Niemand te gelooven dat ik mijn hart ergens hier of daar verloren had wil ik hopen", sprak Felix met eene trekking der wenkbrauwendie duidelijk verrieddat hij op dit oogenblik geen scherts verstond. „Ik zon de rijke goederen, die het leven mij gaf, niet verdienen als ik het kostbaarste mijne vrijheid licht zinnig verwierp, zonder de volste overtuiging dat ik een wezen gevonden hadwaarmede ik volkomen overeenstem dat echter kan ik tot nog toe van geeae der vele jonge dames zeggen die men zoo beminnens waardig was mij op mijn jongen levensweg te gemoet te leiden opdat ik er verliefd op worden zon." De laatste woorden waren bitter gesproken en met schrik zag de baronesdat onder het ongevoelig uiter lijk bij baren neef toch het besef sluimerdehoeveel gewicht hij in de weegschaal der huwelijkskandidaten voor bezorgde moeders en tantes plaatsen kon. „Gebrek aan zelfbewustzijn kan niemand u verwijten, Felix", sprak de barones. „Is het misschien zelfbewustzijn tanteals ik mij helder en duidelijk voor oogen houd dat de erfgenaam van een oud landgoed coor menigeen uitgehuwelijkt werd, zonder te vragen of men hem gelukkig maken kon?" „Zulke romantische denkbeelden had ik niet bij je gezocht, wat verlangt ge dan toch in 's werelds naam Is het niet genoeg als ge eene schoone geestige lieve vrouw van voorname familie krijgtdie u verte genwoordigen kan die «Vergeef me lieve tante dat ik u in de rede val zieik ben veel bescheidenerdan ge denkt. Ik ver- De gemeenteraad van Haarlem heeft den 22 be sloten tot den aankoop van ongeveer 2 bunders weiland aan de Leidsche vaart van het St. Elisabeths-Gaethuis voor f 50000 met het plan om daar eene kostelooze school te bouwen, waaraan in het Westerkwartier groote behoefte bestaat. De gemeenteraad van Amsterdam heeft zich den 22 na langdurige beraadslaging met 25 tegen 11 stem men vereenigd met een voorstel van den heer v. Eeghen, om over het nu ingediende beursplan van burg. en weth. de kamer van koophandel en fabrieken te hooren. Te Steenbergen is een kandidaat-notaris bij bet baden verdronken. Hij had zich vermoedelijk te ver in den Rozendaalschen en Steenbergsehen Vliet gewaagd. Ongeveer 300 landbouwersvetweiders en vee handelaars uit Overijsel hebben den minister van bin- nenl. zaken gewaarschuwd tegen den drangvan ver schillende zijden op de regeering nitgeoefend tot bet doen van pogingen ter verkrijging van den invoer op de vrije markt van levend vee te Londenvan welken invoer, werd ze verkregen, de veehandel weinig of geen voordeel zou genieten terwijl zij vreezen dat de zeer belangrijke veehandel op Duitschland daardoor benadeeld zal worden. Vele landbouwers, grondeigenaars en handelaars in Limburg hebben aan de regeering verzocht geen gevolg te geven aan den aandrang van andere zijden om eiken in- en doorvoer van vee uit Duitschland te verbieden. Voor den veehandel op Engeland verwachten zij daarvan niets geen nut, maar wel nadeel voor dien op Duitsch land. Zij verzoeken dat bij de duitsche regeering op geheel vrijen invoer van nederl. vee worde aangedrongen. De kantonrechter te Leiden heeft in zake het verloofde paarwaarvan de minnaar na de verbreking van het engagement den verlovingsring terugzond, maar wiens verloofde weigerde dit wederkeerig met het van hem gekregen gouden horloge en dito ketting te doen, bewerende, dat het haar eigendom was geworden, bij uitvoerig gemotiveerd vonnis de door den minnaar tegen haar ingestelde eiscb, om teruggave der waarden van genoemd geschenk, ontzegd, met veroordeeling in de kosten. Hij overwoog, dat het bier niet gold eene ruil (met een ring), maar een schenking om niet, waarbij geene voor waarden waren gesteld en datzoo al de schenking is gedaan met het oog op een aanstaand huwelijk en zelfs in de hoopdat de begiftigde daartoe te eer be wogen zou worden om de huwelijksverbintenis te slui ten de verijdeling van die hoop of het missen van het doel der schenking geen grond opleverde om deze schenking te herroepen. Da geneeskundige adj. inspecteur heeft verklaard, dat de mazelen te Haarlem epidemisch heerschen. Eenige belgische vrijmetselarenleden van het Groot-Oosten van Belgie die een bezoek kwamen bren gen aan hunne Noord-Nederlandsche broeders, zijn te 's Gravenhsge zeer feestelijk ontvangen. Zij brachten ook een bezoek aan Amsterdam, waar zij even feestelijk ontvangen zijn. Burgemeester en wethouders van Amsterdam heb ben voor den cursus 1887(8 tot rector-magnificus van de Universiteit benoemd den heer prof. J. W. Gunning. Het voornemen bestaat te Amsterdam een koffie huis voor vrouwen en meisjes te stichten. De minister van justitie heeft f 100die van binnenl. zaken f 25 en ieder der overige ministers f 20 geschonken aan het opterichten pensioen- en we- duwent'onds voor ambtenaren en beambten van politie in Nederland. Aangenomen het beroep naar de ned. herv. ge meente te Zierikzee door ds. J. F. L. Muller Jz. te Assendelfü. De typhus-epidemie te Dokkum is geëindigd ver klaard. De heer T. L. Deterdingarts te Amsterdam is benoemd tot arts voor de gemeenten Avenhorn en Oudendijk. De Nationale Levensverzekeringbank te Rotter dam keert over 1886 een voorloopig dividend van 5 pet. uit. lang volstrekt nietsdat bijzonder geestig is. Hoe gaarne ik mij ook met verstandige vrouwen onderhoud, zou ik het zeer lastig vinden eene vrouw te hebben voor welke men steeds in zekere mate geestelijk toilet maken moet om hare brillante invallen te pareeren. Een middelmatige kennis een gezond menschenver- stand wat natuurlijke vroolijkheid en bovenal een goed, trouw hart dat is alleswat ik begeer." „Eigenschappendie ook een boerenmeisje bezitten kan." „Vergeet niettantedat mijne toekomstige eene boerenvrouw worden zalHet is eene uitgemaakte zaak dat ik mijn eigen land ga bouwen." „Wat gaat mij dat aan Gij zijt zulk een verwend eigenzinnig mensch dat het jammer is van alle moeite, die men zich voor u geeft. Laat ons dit gesprek staken." „Ja, doen wij dat en keeren wij tot ons eerste terug U hebt er immers niets tegen lieve tante dat Mimi naar mama gaat F" „Zeker antwoordde de baroneseen zeer ernstig gelaat zettende. „Ge hebt mij juist zoo even weder bewezen, hoe onberekenbaar de mannen zijn, hoe zelfs het bekoorlijkste meisje hunne eisehen niet voldoen kan. Mimi is de minst knapste der zusters; het spreekt van zelve, dat zij geen man krijgen zal, want zij bezit ook geen vermogen. Ik volg dus slechts een verstandige gewoonte van onzen tijd als ik haar examen voor onder wijzeres laat doenom hare toekomst „Vergeef mij viel Felix haar in de rede, „als mama Mimi hg zich laat komen, zorgt zij natuurlijk ook voor hare toekomst." „Wie staat er voor in dat het wilde karakter van het meisje aan uwe moeder behaagtdat deze er niet weldra weder op bedacht zal zijn haar ergens anders heen te zenden „Ik Slechts aan Mimi zal het liggen dat Wal denburg steeds hare woonplaats blijft." Deze woorden werden met zulk een gewichtigen nadruk gesprokendat de barones getroffen opzag. Voor het afleggen van het notarieel ataats-examen hebben zich 412 adspiranten aangemeld namelijk 136 voor het eerste, 44 voor het eerste en tweede 16 voor het eerstetweede en derde 31 voor het tweede, 65 voor het tweede en derde en 120 voor het derde gedeelte. Te beginnen met den 25 wordt in de kaaswaag te Edam eene derde weegschaal in gebruik genomen. De gemeenteraad van Koog aan de Zaan beeft beslotendat in de gemeente geene bouten huizen meer gebouwd mogen worden en dat de bestaande bouten gebouwen bij noodzakelijke herstelling van steenen muren voorzien moeten wordenever welk besluit groote ontevredenheid bestaat. Het voorstel van het bestuur der vereeniging Kooger Bosehje te Koog aan de Zaan, om de zaak te likwideeren, is met 15 tegen 4 stemmen verworpen na welke beslissing het bestuur afgetreden en door een ander vervangen is. üs. J. G. Boekenoogen te Krommenie is beroepen tot doopsgezind predikant te IJteus. De Koning komt den 1 Juli niet terugmaar blijft nog eenigen tijd te Wildungen. De onder kapelmeester Joh. Zaagmans van het 7 regement infanterie is bij dat korps benoemd tot kapelmeester. De steenbergsche landbouwvereeniging heeft be sloten, voor rekening der vereeniging dezen zomer in de Beemster zes stieren aan te koopen. De commissie bestaat uit de heeren C. Timmers O. van Beek en C. Sneek. Het beroep van den gemeenteraad van Enkhuizen van een besluit van Ged, Staten van Noordholland waarbij goedkeuring onthouden is aan het besluit van dien raad tot afschrijving van een werkelijk bedrag van f 23000 van het grootboek der 2>\ pet. nat. schuld, is ongegrond verklaard, met handhaving der beslissing van Ged. Staten. Een proef, die blijk gaf van zeldzame kracht en vol harding werd voor eenige dagen afgelegd door een hardlooper uit Rijsselgenaamd Anselme Collette. Hij bad een weddenschap aangegaan dat hij den 105 kilo meter langen straatweg tusschen Rijssel en Brussel in tien uur zou afleggen, Slechts op twee plaatsen zou hij een korte poos rusten te Doornik 10 en te Ath 15 minuten. Collette won de weddenschap niet alleen, maar kwam twintig minuten voor den bepaalden tijd op het plein Jomar te Brussel aan dat hij nog in tegenwoordigheid eener groote menigtevijf-en-twintig maal in de rondte liep voor hij zijn geforceerden marsch staakte. Dat bedelaars dikwijls goede zaken makenbleek weder in een café te Amsterdam. Daar trad een bede laar biunendoch daar hij blijkbaar reeds te veel „vergunning" had gaf niemand hem iets. De „arme" man bestelde toen een „klare." Bij de opmerkingen van een d6r aanwezigen dat een bedelaar zich die weelde liever niet moest veroorlovenhaalde de man met een vloek een zakje zilvergeld voor den dagdat voor menig arbeidersgezin een schat zou geweest zijn. Toen de onlangs overleden goochelaar Hermann, van wien thans menige anecdote verhaald wordteens te Stuttgart eene voorstelling gaf, liet hij verscheidene voor werpen die men hem aanduide verd wijnen en het publiek hield maar niet op den kunstenaar op de proef te stellen. Plotseling riep een der toeschouwers uit: „Mijn heer de toovenaarlaat asjeblieft mijne vrouw eens verdwijnen!" De laatste lettergreep was nog niet uit gesproken of door de geheele zaal klonk een hevige oorveeg, als straf voor den lichtzinnigen wensch. Eenige tijd geleden overleed te Constantinopel in den harem van den sultan eene slavin, die den hoogen ouderdom van 110 jaren bereikt had. Onder de re geering van Abdul Hamid 1 was zij in 1792 op vijf tienjarigen leeftijd in den keizerlijken harem gekomen. „Felix „Laat onuitgesproken tantewat u zeggen wilt Mimi is nog te jong dan dat ik den vrede van bare ziel verstoren zou laten wij haar tijd gunnen zich in haren eenvoud te ontwikkelen Bewaar mijn geheim, lieve tante, en wensch met mij, dat deze vaart in het frisschevrije land toch eene soort bruidvaart geweest isal is het dan op andere wijzedan gij en ik dachten Mimi gevoelde zich spoedig in hare nieuwe woonplaats thuis. "Wel werden er in den beginne nog lange brie ven naar het pensionaat geschreven maar langzamer hand hield dat op. Het verleden verdween meer en meer voor de gelukkige die eerst recht haar leveu begonnen meende te hebben toen zij in Waldenburg een tweede thuis gevonden' had. Eenvoudig en werkzaam gingen de dagen voorbijvoor hetgeen het jonge meisje leerde schonk zij rijkelijk ver goeding door haar vroolijkvertrouwelijk karakter mevrouw van Waldenburg had eene dochter gevonden. Felix kwam zichzelf zoo grootzoo verstandig voor, als hij zich voornam minstens een geheel jaar lang te wachten alvorens hij tot de kleine Mimi zeggen zou dat hij haar en geen andere tot levensgezellin ver langde maar theorie en praktijk zijn twee toen de bloemen bloeidenstrooiden zij hun bloesem op een jong paardat arm in arm met van geluk stralend gelaat, onder de groene takken voortwandelde. „Tot straf dat ge me eens uit de zou weggelokt hebtzult ge nu zelve mijn zonneschijn zijnons ge heele leven langWil je datkleine Mimi had hij gevraagd. „Of ik dat wil was het tusschen weenen en lachen gegeven antwoord. „Maar ik zal het niet kun nen; ik ben slechts een onwetend meisje, dat volstrekt geen aanleg heeft eene groote dame te worden." „Zoo wil ik het juist. Een te fijn geslepen diamant verliest zijn schoonste stralen. Ik ben een eenvoudig

Alkmaarsche Courant | 1887 | | pagina 2