Vergadering van den Raad der gemeente Alkmaar. en heeft hare plaats me8r dan negentig jaren behouden, gedurende welken tijd zij niet minder dan zes Padi- schals zag. Op bevel van den tegenwoordigen werd deze getrouwe slavin in den hof van Mausoleum begraven. „We zijn", zegt de L. Ct., zoo langzamerhand gena derd, tot den tijd van 't jaar, waarin mannen voor een poos de waardigheid van heeren der schepping moeten neerleggen en de huisvrouwen de heerschappij in huis overnemen. Dat zal wel altijd zoo geweest zijn en daarover zullen zich sedert de schepping de mannen wel beklaagd hebben. Ondankbaar genoeg. „Wanneer we 't vuil laten", zei ons onlangs oene huisvrouw, die 't goed begreep „wanneer we 't vuil laten zijn onze mannen boos en wanneer we 't schoon maken zijn ze óók boos." Die nare mannen; ze willen wellicht een middenweg. Maar de vrouw wil van geen schip peren weten; ze wil niet omdat 't nog de eenige weg is, om ten minste een paar weken in 'tjaar met hare helpsters de heerschappij te voeren met bezems, dweilen en eene overvloedige hoeveelheid waterals in een „lied zonder woorden" den heer gemaal te beduiden dat hij nu eens voor een oortje thuis ligt. Wat zal de arme man anders doen dan berusten waar hij ziet, dat hij het onderspit zou moeten delven Toch heeft een man die dom genoeg volgens de vrouwen van den schoonmaak niets geen verstand heeftin al die ellende nog den zedelijken moed de huisvrouwen opmerkzaam te maken op iets wat toch wees niet boos lezeressen door de meeste vrouwen bij hun lievelingsarbeid verwaarloosd wordt. Wanneer nl. de verschoonde spiegels en schilderijen weêr worden opgehan gen, overtuigt men zich over 't algemeen niet voldoende of de koorden waaraan die meubelen hingen en weer hangen moeten nog in deugdelijken staat en stevig bevestigd zijn. Het geval dat zoo'n ding dan .later naar beneden komt tuimelen anders voorwerpen met zich meesleurendis niet zeldzaam. Maar meer nog verdient aanbeveling het nazien der bevestiging van petroleum- en zelfs van gaslampen. Schalmen van de kettinkjes, waaraan bij gaslampen de tegenwichten han gen kunnen doorslijten zoo geschiedde nog onlangs, toen de lamp, aldus niet meer voldoende tegengehouden, naar beneden zakte en wei nog één gewicht hing, maar zooveel gas uitliet, dat slechts door een gelukkig toeval eene ernstige ontploffing voorkomen is. Elders was door onvoldoende toezicht een petroleum* hanglamp onklaar geraakt. Het brandende voorwerp kwam naar beneden, toen de huisgenooten aan 't avond eten zaten. Gelukkig werd de vlam bij den val ge- bluscht in.... een vervaarlijke schotel pap, die er onder stond. Zonder nu juist te verwachten dat morgenochtend in eens al onze lezers op stoelen en tafels zullen staan, om te onderzoeken „of de lamp nog wel stevig zit", meenen we toch met het oog op de mogelijke onge vallen onze lezeressen geen ondienst te hebben ge daan door op het gevaar te wijzen." De opbrengst der eollecte ten behoeve van het fonds der gewapende dienst bedroeg 158.02. Den 23 slaagde bij het eindexamen aan het gym nasium te Haarlem onze stadgenoot H. P. M. Kraakman. Op de vergadering van alle onderwijzers in het arrondissement Alkmaar, uitgeschreven door den school opziener in dat arrondissement tegen den 29, des mor gens te 10% uur precies, in het lokaal Diligentia alhier, zullen de volgende punten aan de orde zijn 1. Opening der vergadering 2. zingen 3. lezen der notulen; 4. verkiezing van bestuursleden; 5. punt van besprekingHet spreekwoord„In de beperking toont zich de meester", toegepast op het onderwijs in de lagere school. In te leiden door den heer P. de Jong, onderwijzer bij de rijks normaallessen te Alkmaar. 6. a. Het.,memoriseeren op de lagere sehool. In te leiden door den heer H. Sellemans, hoofd der openbare school te Driehuizen, gemeente t Zuid- en Noordschermer; b. Bijdrage van den heer W. la Boy, hoofd der openbare school te Egmond aan Zee. 7. Zingen. 8 Sluiting. Bedriegen wij ons Dietdan klonk het velen vreemd in de ooren dat de ledendie onlangs ter Vergadering van de Vereeniging Ier viering van den Ge denkdag van Alkmaars Ontzet in 1573 waren opgekomen, aan het Bestuur met algemeene stemmen de taak heb ben opgedragenom zoo mogelijk op den avond maandag 10 Octobervoor de gezellige vereeniging der leden bestemdde Geyters Kinder-cantate de Waereld indoor de Alkmaarsche schoolkinderen ten gehoore te doen brengen. Die uitgedrukte wensch der leden is zoo vreemd niet. De dagbladen hebben luide verkon digd met welk een buitengewone geestdriftdie Kin- der-Cantate elders is uitgevoerd Daar en boven Jan natuurlijk mensch en zoo ook moet mijn wijfje zijn. Ik ging uit om te zoeken en vond nietmaar ik vond waar ik niet zochtzoo moet het zijn „Aus den Wolken mufs es fallen Aus der Götterhand das Glück 1) Na een jaar verloofd te zijn, nam de eerste luitenant Eelix vaa Waidenburg zijn ontslag uit 's lands dienst, om als eerzaam landheer op zijn goed te gaan leven. Bij de vroolijke bruiloftdie het volgende voorjaar plaats vond, moest Mimi slechts de aanwezigheid harer zusters missen. Maar Mistress Billings, eertijds Elfriede, had juist haar eerste kind laten doopen en gevoelde zich nog niet sterk genoeg voor eene reis. En Bertha kon het Felix toch niet vergeven dat hij de kleine onbeduidende zuster, die nog volstrekt niet aan trouwen dacht, boven hare trotsche schoonheid de voorkeur gegeven had. Op het oogenblik is er voor freule Bertha nog een deftige majoor in het zicht laat ons hopen dat hij die ook lang te vergeefs gezocht heeft, in Mimi's zuster eindelijk zijn ideaal gevonden mag heoben! Tot heden kan echter niemand nog daarvoor instaan. EINDE. 1) Het geluk moet uit de wolken, uit Gods hand, vallen, de Geyterte Aalst in Oost-Vlaanaerengeboren in 1855toen den jeugdigen dichter, bij den wedstrijd der Vlaamsche Dichtkunde door het belgische staatsbe stuur uitgeschreven voor zijne Weldaden der onafhanke lijkheid met algemeene stemmen de zegepalm was toe gekend zond hij zijne dichtstukken onder den naam van Julias de Geyter, de wereld in wordt ook door de beoefenaars der nederlandsche letteren gewaardeerd. Daarenboven heersebt in de Geyters Klnder-eantate een echt vaderlandsche geest, die ook de geest der Ontzetvereeniging is. Die geest wordt uitgesproken in het slot van de Geyters cantatebijna met dezelfde woorden, die in het derde couplet van Costers Ontzetlied 1860 voorkomen. Daarenboven de volksspelen hebben tot nog toe volstrekt niet aan het doel wat men be oogde "beantwoord. Men wil datzelfde doel nu eens met Geyters cantate beproeven. Op den zaterdagavond 8 October zal men ook'aan het groote publiek wel iets ten beste geven. (Ingezonden.) No. 5. Woensdag 22 Juni 1887. Voorzitter de Burgemeester A. Maclaine Pont. Tegenwoordig 14 leden. Afwezig de heer mr. M. Buckner wegens uitstedigheid. De Voorzitter opent de vergadering, waarna 1 de notulen der vorige vergadering gelezen en goedgekeurd worden. Zijn medegedeeld de sedert die vergadering ingekomen stukken. 2. Voorstel van Burg. en Weth. om aan J. Asjes, wagen maker, op zijn verzoek onder de gewone voorwaarden vergun ning te verleenen tot het gebruiken van 580 centiaren gemeente water bij het Schermerhek voor berging van hout. Ter lezing gelegd. 3. Bezwaarschrift van J. Stolk tegen zijnen aanslag in de plaatselijke directe belasting, dienst 1887. Gesteld in handen van Burg. en Weth. om bericht en raad. 4. Verzoek van 21 bewoners van het Luttik-Oudorp, om de vuilnisschuiten, welke daar steeds van 7 uur des morgens tot elf a half twaalf uur blijven, te verplaatsen om de onaange naamheden, welke zij daarvan ondervinden. Mocht deze aan gelegenheid tot de bevoegdheid van Burg. eu Weth. behooren, dan verzoeken zijhun adres naar dat college te verzenden. Zij beklagen zich tevens, dat zij des Zondags nog last onder vinden van de schuitwelke geborgen wordt onder de brug bij de Appelsteeg. Gesteld in handen van Burg. en Weth. ter beschikking. De Voorzitter zegt op eene vraag van den heer Kraakman toe, dat de bedoeling, zooals gewoonlijk, is, zooveel mogelijk aan het verzoek te gemoet te komen. 5. Verzoek van den heer W. F. du Croix, om eervol ont- slag als leeraar in het lijn- en bouwkundig teekenen aan de burgeravondschool met 1 Augustus a.s. Het ontslag eervol verleend, nadat daarover het advies van den inspecteur van het middelbaar onderwijs zal zijn ingewon nen overeenkomstig art. 29 der wet. 6. Verzoek van H. de Hover, adsistent-waagmeester, om hem te benoemen tot waagmeester op t 175 jaarwedde. 7. Verzoek van den waagmeester J. van der Kaay, om hem te benoemen tot president-waagmeester. 8 tot en met 47. Verzoekschriften van N. van der Voort, tim merman en aannemer, E. van der Waal, J. van der Meulen winkelier in kaas en boter, H. de Veerzonder beroep, J. A. van Geenhuijsen, P. Bosman Az,, concierge in den Nieuwen Doelen G. Teerhuis, J. Burkunk S. Kosterin fruitG. M., Honkoop, H. Schweig, gepensioneerd rijksambtenaar, S. Sougé, kleerenmaker, C. D. Sap, C. P. Rijkenberg, A. op den Kelder, gepensioneerd onder-officierP. H. Holzmullerkoekbakker J. Hofstee Jr., A. Hartman, winkelier, S. de Groot, Heiligland, O. Prikkee, timmerman en opzichter van het Wildemanshofje W. G. Bouman, timmerman, N. P. Bibo, winkelier, J. H. Yerkoeve, A. Vasbinder, koster der Groote Kerk, J. J. Boogh, D. van der Ent, gepensioneerd rijks deurwaarder en S. Sie- brands, veiler van roerende goederen strekkende om benoemd te worden tot waagmeester en van P. de Graaf, O. Hartog, H. Engelsman, J. van der Meulen, H. de Veer, H. Hekkert, S. Koster, G. M. Honkoop, C. P. Rijkenberg, A. op den Kelder, C. Prikkee, W. C. Bouman, N. P. Bibo, M. C. Hoole, L. van den Berk, C. D. Westphal, J. H. Verhoeve, K. J. HenningJ. Jansen, A. van Kleef Jr., Jobs. de Raat Az., S. Sougé en Johs. Vasbinder, om benoemd te worden tot marktmeester der kleine veemarkten. Ns. 6 tot en met 47 ter lezing gelegd, om daarop zooveel acht te slaan als de raad vermeent te behooren, wanneer straks de benoeming aan de orde is. Zijn in behandeling genomen de volgende voor deleden ter lezing gelegen hebbende stukken. 48. "Verzoek van J. Schoonhoven om eervol ontslag als marktmeester der kleine veemarkten met behoudzoo mogelijk, van eenige toelage, op grond van zijnen 63jarigen diensttijd. Het gevraagde ontslag eervol verleend met ingang van 1 J uli a.s. en het tweede gedeelte van het verzoek gesteld in handen van Burg. en Weth. en daarna van de vaste commissie van financiën om bericht en raad. Van de commissie van financiën. 49. Rapport op de rekening van den schuttersraad der dienst doende schutterij van den ontvang en de uitgaaf over 1886, beiden sluitende op 1 2276.96%. Het voorstel strekt om de rekening behoudens goedkeuring van Ged. Staten goed te keuren. De rekening goedgekeurd. 50. Rapport op bet verzoek van de heeren Jos. de Kuijper te Rotterdam en jhr. J. H. van Reigersberg Versluijs, direc teur der Gooische stoomtram te Watergraafsmeer, concessiona rissen voor den aanleg van stoomtramwegen van Alkmaar naar Oosthuizen en van Purmerend naar Hoorn om een gedeelte lijken rente-waarborg van de gemeente Alkmaar, tot een bedrag van ten hoogste 3 potvoor 5 achtereenvolgende jaren, ingaande met den dag der openstelling van den tramweg op het gebied dezer gemeente, van het kapitaal, benoodigd om de onderneming Akmaar-Qosthuizen in exploitatie te brengen, welke waarborg ten hoogste 11361,25 per jaar zou beloopen. De commissie bericht, datnu de gemeenten welke de grootste belanghebbenden bij dezen rentewaarborg zijn, geweigerd hebben dien te verleenen, het tot stand komen van dezen tramweg niet verzekerd is. De gemeenten BeemsterBerkhout, Hoorn, Oterleek en Oudorp hebben, voor zooveei bekend is, reeds afwijzend beschikt op het verzoek om dien gedeeltelijken rente-waarborg te ver leenen en in dezen stand der zaak oefent het door den gemeente raad van Alkmaar te nemen besluit op het slagen dezer tram onderneming dus geen invloed uit. Zij stelt daarom voor afwijzend op het verzoek dezer heeren te besluiten. Met algemeene stemmen afwijzend op het verzoek beschikt. Van Burgemeester en Wethouders. 51. Rapport op een bezwaarschrift van den heer Th. Koek, rijksontvangertegen zijnen aanslag in de plaatselijke directe belasting dienst 1887. Het voorstel strekt, om dien aanslag overeenkomstig het verzoek met t 4,05 te verminderen, daar werkelijk in de berekening eene fout gemaakt is. Aangenomen. 52. Rapport op het verzoek om vergunning tot het afvoeren van vuil- en hemelwater naar het gemeente-riool uit het perceel a. aan de Laat, wijk A, No. 159 van K. J. Henning; b. aan de Appelsteeg No. 5 van D. J. Levert; c. aan de gedempte Nieuwesloot No. 11 van C. Koopman. Het voorstel strekt om de vergunning onder de gebruikelijke voorwaarden te verleenen. Aangenomen. 53. Rapport der speciale commissie in zake het geschil met het r. k. parochiaal armbestuur in zake de gasthuisverpleging. De Voorzitter stelt namens Burg. en Weth. voornu de raad kennis genomen heeft van de inlichtingen, door de ver schillende besturen gegeven omtrent de verpleging hunner zie ken, het rapport der commissie voor kennisgeving aan te nemen en hen uit te noodigen, het reglement voor het gasthuis te herzien op dezen grondslag, dat de zieken, die verpleging in het gasthuis behoevendoch haar van de kerkelijke instellingen van weldadigheid niet kunnen verkrijgenvoor rekening van het burgerlijk armbestuur verpleegd kunnen worden in het gasthuis. Na eene korte bespreking stelt de heer Kraakman, die wijzi ging van het reglement voor het gasthuis onnoodig achtte, voor, te besluiten, aan de regenten van het gasthuis en aan het bur gerlijk armbestuur mede te deelen, dat het burgerlijk armbestuur voor zijne rekening in het gasthuis kan doen verplegen de ziekenkomende ten laste van kerkelijke armbesturen in deze gemeentedoch niet dan na zich zooveel mogelijk te hebben verzekerd, dat de zieken dien onderstand niet van kerkelijke of bijzondere instellingen van weldadigheid kunnen erlangen en dan slechts bij volstrekte onvermijdelijkheid. De Voorzitter antwoordt, dat Burg. eu Weth. de door den heer Kraakman aangegeven omschrijving in het reglement had den willen opnemen; dat over de zaak zelve dus volkomen overeenstemming bestond en er thans alleen verschil over den vorm was, waarom Burg. en Weth. geen bezwaar hadden, zich met zijne lezing te vereenigen. Nadat nog uitdrukkelijk op gemaakte bedenkingen was ge constateerd dat alle moeielijkheden bij aanneming van dat voor stel vervallen zou zijnwordt het met algemeene stemmen aangenomen. 54. Verzoek van C. G. Bolten om eervol ontslag als presi dent-waagmeester en als marktmeester der kleine veemarkten en hem een pensioen- of wachtgeld te verleenen voor zijne ruim 42jarige dienstenaan de gemeente Alkmaar bewezen zijnde vergezeld van een schrijven van Burg. en Weth., waarbij naar aanleiding van dit verzoek en in verband met de in de laatste vergadering met gesloten deuren gehouden besprekingen over een eventueel verzoek om ontslag van dien gemeente-ambtenaar, wordt voorgesteld a. dat gevraagde ontslag eervol te verleenen met ingang van 1 Juli as., onder bepaling, dat hij zijn leven lang in het genot blijve van een wachtgeld, groot 1400, zijnde het.bedrag der thans door hem genoten jaarwedde, een voorstel in over eenstemming met een besluit, den 6 Augustus 1884 genomen ten aanzien van nu wijlen den waagmeester M. van der Werf; b. in zijne plaats met 1 Juli a.s. tot waagmeester te bevorderen H. de Rover, bij besluit van 2 September 1884 benoemd tot adsistent-waagmeester op f 175 jaarwedde; genoemden H. de Rover met 1 J uli a.s. te benoemen tot president-waagmeester, aan welke betrekking eene jaarwedde van t 400 verbonden is d- met 1 Juli a s. een adsistent-waagmeester in plaats van H. de Rover te benoemen op f 175 jaarwedde, waarvoor onder overlegging van eene lijst van sollicitanten eene aanbevelings lijst van drie personen wordt aangebodenwaarop geplaatst zijn: J. J. Boogh, J. A. van Geenhuijsen en J. Burkunk. Op voorstel van den Voorzitter gaat de vergadering over in eene zitting met gesloten deuren, ten einde Burg. en Weth. in de gelegenheid te stellen eene mededeeling te doen. Na de heropening der deuren stelt de Voorzitter voor: «.aan C G. Bolten eervol ontslag uit zijne betrekking van marktmeester te verleenen met 1 Juli a. s. en als president- waagmeester met 1 Aug. a s., onder toekenning van een wacht geld, groot vier honderd gulden en toe te kennen aan JSchoon hoven een wachtgeld, groot honderd en vijf tg gulden, beiden hun leven lang b. H. de Rover te bevorderen tot waagmeester op f 350 jaarwedde; c. geen adsistent-waagmeester meer te benoemenmaar een waagmeester te benoemen op 350 jaarwedde en voor die betrekking nader sollicitanten op te roepen d. de benoeming van een president waagmeester inmiddels aan te houden. De punten s en i worden zondet beraadslaging met alge meene stemmen aangenomen. Tegen punt c had de heer Kraakman in zoo ver bezwaar dat hij dadelijk tot benoeming zou wenschen over te gaan om de wenschelijkheid dat in de gegeven omstandigheden de betrekking spoedig vervuld worde met het oog op de aan staande drukke markten, zooals aanvankelijk ook het plan was. Bij hoofdelijke stemming wordt des Voorzitters voorstelaan- genomen met 8 tegen 6 stemmen van de heeren T. L. Koorn J. G. Koorn, Bruinvis de Lange, Conijn, Helling en Kraakman. Het laatste voorstel wordt met algemeene stemmen aangenomen. 55. Is overgegaan tot het benoemen van a. een marktmeester der kleine veemarkten, in plaats van C. G. Bolten, waarvoor door Burg. enWeth. aanbevolen worden: 1°. C. Hartog, adsistent-marktmeester2°, A. van Kleef Jr: en 3°. S. Koster. Benoemd C. Hartog met 14 stemmen, i.eene onderwijzeres aan de openbare school voor meisjes, in plaats van mej. C. J. van Nes, waarvoor door Burg. en Weth. in overeenstemming met den arr. schoolopziener en het hoofd der sehool op f 650 jaarwedde voorgedragen worden i°. mej. P. W. Cohen Stuart, thans te Delft; 2». mej. P. J. Ver- schuer te Hoorn; 3°. mej. C. G. Koch te Kampen. Benoemd mej. P. W. Cohen Stuart met 14 stemmen, e. twee leden van het stembureau bij gelegenheid van de aan staande verkiezing voor 5 raadsledentengevolge van de periodieke aftreding dier leden. Benoemd worden de heeren mr. A. P. de Lange en J. C. Vonk. d. eene commissie van 5 leden tot het onderzoeken der gemeente- rekening over 1SS6. Benoemd worden de heeren H. J. Bruinvis, Preijer, Goede, IT. L. Koorn en Helling. e. eene commissie van drie ledendie onderzoeken zal de per- ceelea, waarvan de onbewoonb&arverklaring door Burg. en Weth. zal worden voorgesteld, wanneer de eigenaren niet binnen den hun gestelden termijn voldoen aan de tot hen gerichte uitnoodiging om de opgegeven verbeteringen aan te brengen. Benoemd worden de heeren Kraakman C. W. Bruinvis en Bosman. 56. Bij de gewone rondvraag door den Voorzitter aan de leden vraagt de heer Conijnwaarom niet aan de orde was gesteld de behandeling van het verzoek van het kerkbestuur van St. Laurentius eu anderen, om geene publieke huizen meer op te richten in de tegenwoordige Nieuwstraat of Korte Nieuw- straat, daar hij vernomen had, dat er weer onderhandeld werd over den aankoop van een perceel aldaar voor dat doel De Voorzitter antwoordt, dat de vaste commissie voor de strafverordeningen, in wier handen dat verzoek om bericht en raad gesteld wasomdat inwilliging van het verzoek wijziging eener politie-verordening ten gevolge moet hebben wel bijeen geroepen, doch nog niet vergaderd is geweest. Een verzoek om vergunning tot liet oprichten van een dergelijk huis iu die huurt was niet ontvangen en van de indiening van een ver zoek was ook nog niets bekend. 57. Daarna wordt de vergadering gesloten. BURGERLIJKE STAND. GEBOREN. 21 Juni. Petrus Maria, Z. van Tbeodorus Sehoon en Maartje Brakenhoff. OVERLEDEN. 22 Juni. Trijntje de Boer, echtgen. van Jan Pastoor, 33 j. en 10 m.

Alkmaarsche Courant | 1887 | | pagina 3