No. 77. Negen en tachtigste Jaargang. 1887. V11 IJ D A G 1 JULI. Prijs der gewone Advertentiën (Se&celte. SCHUTTERIJ. fmttg&lattfe, PBUILLETO INT. Verbaal uit liet schMersleven. Naar het Duitsch ALK1AARSCHE COURANT. Deze Courant wordt Dinsdag-, Dondordag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f 0,80franco door het geheele rijk f 1, De 3 nummers f 0,06. Per regel f 0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HEEM». COS' TEE ZOON. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen ter kennis van belanghebbendendat zij die na de zomervakantie hunne kinderen de openbare burgerschool of de openbare school voor meisjes wenscken te laten bezoekendaar- van aangifte moeten doen vóór 15 Juli e.k. bij bet boofd van ieder dier inrichtingen, onder overlegging van het geboorte- en inëntingsbewijs van bet betrokken kind. Alleen worden toe gelaten de kinderen die ten minste den leeftijd van 6 jaren bereikt hebben of dien leeftyd bereiken vóór 1 Nov. 18b7. Voor het doen der aangifte aan het hoofd der openbare school voor meisjes bestaat tot 9 Juli a.s. gelegenheid aan het school gebouw aan de Oudegracht eiken Dinsdag en Donderdag tusschen 3 en 4 uren 's namiddags Burgemeester en Wethouders voornoemd Alkmaar, A. MACLAINE PONT. 25 Juni 1887. De Secretaris, NUHOUT VAN DER VEEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen ter kennis van de belanghebbendendat de commissie voor de Schutterij op Dinsdag den 12 Juli aanstaande, 's na middags te 6 uur precies, ten raadhuize dezer gemeente zitting zal houden tot bet beoordeelen der lichaamsgebreken en verdere reclames tegen den dienst bij de Schutterij met inbegrip der krachtens art. 9 der wet ingeschrevenenonder opmerking, dat alleen bij persoonlijke opkomst vrijstelling van dien dienst kan verleend worden, terwijl, wanneer vrijstelling van broe- derdienst verlangd wordtbovendien schriftelijke bewijzen, ter gemeente-secretarie aan te vragengevorderd worden. Dienstdoende schutters kunnen hunne bezwaren op die zit ting tevens doen onderzoeken. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar, A. MACLAINE PONT. 29 Juni 1887. De Secretaris, NUHOUT VAN DER VEEN. DUITSCHLAND. Minister von Bötticher sprak den '27 te Frankfort in eene vergadering van vertegenwoor digers der nijverheid bijeengekomen tot vorming van eene vereeniging voor gebeel Duitscbland. Hij betuigde zijn dank voor de hem gezonden uitneodiging, die hem de gelegenheid gaf, de erkentelijkheid der regeering uit te spreken voor de medewerkingdie zij ondervonden had bij hare maatregelen van sociale staatkunde, de bevordering ten doel hebbende van den bicnenlandschen vrede. De twijfel der regeering, of zij op medewerking rekenen kon was na verdwenen en zij zon vol ver trouwen nieuwe wetsontwerpen op dat gebied indienen, al stelden deze nog meer eischen aan de industrieele •vereenigingen. Zij hoopte, dat die ontwerpen spoediger wet zouden worden dan eerst te verwaebten was en Duitscbland zou dan eene wetgeving op het terrein der humaniteit bezitten als geen ander laad maar welke naar de regeering hoopte, als voorbeeld door andere landen zon worden nagevolgd. Msgr. Kopp bisschop van Fulda bekend door zijne medewerking aan de intrekking der Meiwetten als lid van het pruisische Heerenbuis, is tot prins-bisschop van VAN KLARA BILLEE. 3) Paul stormt de deur uit hij kan z'ch niet langer inhouden. Als alle verliefden denkt hij er het meest aan, wat Mietze wel zeggen zal, als hij de geschiedenis te Eutzing vertelt. Paul weet zulke dingen zoo prachtig te vertellen. Hij ziet baar in gedachten reeds lachen en ook weder al hare kuiltjes voor den dag komen. Zelfs de vervelende geblaseerde tante zal lachen Hoe lang de mystificatie wel duren zal Zeker wel een paar dagen. Ten slotte kan de Amerikaan hem toch geen proces aandoen. En zijn eer als kunstenaar welnu, die zal er ook niet veel schade van hebben, besluit hij ten gunste der grap. Frits moet in het geheim ingewijd wat Oskar betreftzoo zal hij op diens goedhartigheid een beroep doen.'' „Denk eensman!" roept hij, nadat hij eenige oogen- blikken voor de deur gestaan heefttelkens vreezende, dat hij bij het binnenkomen uitbarsten zou „verbeeldt je Ik heb eene bestelling voor een pendant van den „Zomeravond"Dat is een zaakje van twintig dui zend mark 1" „Van harte geluk gewenscht „Jammer, dat de Amerikaan niet acht dagen later gekomen is, als ik van Eutzing terug denk te zijn. Maar nu moet jij hem intussehen goed warm houden." „Ik om hemels wil verontschuldig mij „IntegendeelAls hij hier de heele week van het Breslau den voornaamsten bissehopszetel van Pruisen benoemd. Deze benoeming is geschied in strijd met de aanbeveling van het Domkapittel te Breslau. De Kölnische Zeitung deelt volgens haar van ver trouwbare zijde gedane opgave het volgende mede om trent het gebeurde in Frankrijk in de laatste dagen. Een met personen uit de Peterburgsche kringen in nauwe betrekkingen staand hooggeplaatst fransen officier had zich over generaal Boulanger in dien zin uitge laten dat er geen twijfel zou zijnof die voormalige minister van oorlog had eene staatsgreep in het schild gevoerd, waardoor hij aan het hoofd der regeering zou gekomen zijn. Kort vóór zijn val schreef hij nachtelijke oefeningen der troepen voor, waarover ook berichten in de dagbladen geweest waren. Bij zulk eene nachtelijke oefeningwaaraan bijna de geheele parijsche bezetting moest deelnemen, zou die staatsgreep worden uitgevoerd. Alle rollen waren reeds verdeeld Generaal Saussier de gouverneur van Parijs, die achter het plan was ge komen, verbood nog ter elfder ure het uitrukken der troepen zoodat' ook werkelijk slechts één bataillon uitrukte. Al de bewijsstukken voor dezen beraamden staatsgreep waren in handen der fransche regeering en dit was ook de reden, waarom Boulanger zich zoo stil hield en zonder trommel of trompet van het tooneel was getreden. Volgens de Parti National hadden twee staatkundige personen met den generaal het plan gevormd om de Kamers te ontbinden president Grévy af te zetten de grondwet vervallen te verklaren en eene constitu- eerende vergadering bijeen te roepen, alles voorafgegaan of gevolgd door eene oorlogsverklaring aan Duitscbland, zoodat eene dictatuur bon worden uitgeroepen. De rechterzijde had hiervan de lacht gekregen en de heer de Maekau was gezonden, om den heer Grévy te waar schuwen en aan te dringen op verhaasting van de samenstelling van het nieuwe kabinet. Hij bleef niet in gebreke en generaal Saussier, die reeds de portefeuille van oorlog had aanvaardbleef gouverneur van Parijs, om de bezetting der hoofdstad onmiddellijk in de baad te honden. Waarom zou men deze dingen niet gelooven vraagt de Figaro tegenwoordig is alles mogelijk. ENGELAND. De lord-mayor van Londen heeft den 28 des avonds in Guildhall eene groote receptie ge houden, gevolgd door een bal, ter eere van Koningin Victoria's jubilé. Ongeveer 6000 personen, waaronder de engelsche prinsen en prinsessen de Koning en de Koningin van Belgie en alle vorstelijke gasten, te Lon den nog verblijvendewaren aanwezig. Hoogorhuis. Den 27 werden de artikelen van de wet op de overdracht van grondbezit goedgekeurd zonder belangrijke amendementen. Minister Cross deelde den 28 mede, dat volgens ontvangen telegram den 13 in Afghanistan een ernstig gevecht schijnt geleverd te zijn. Naar de verklaring van reizigers waren de Ghilzaïs overwinnaars, doch vol- eene atelier naar het andere dwaaltziet hij misschien iets dat hem beter bevalt dan de „Zomeravond" en dan is de geschiedenis uit. Ik reken op je vriendschap." „Maar, Paul als de vriendschap hier iets aan doen konwas je zaak beklonken 1" antwoordt de goede Oskar op zulk een belangstellenden toon, dat de schelm bijna getroffen wordt„maar ik ben een onbeholpen mensch „Dat doet er niets toe. Ik heb beloofd je zoudt je met hem of liever met hen bezighouden." „Twee Amerikanen zelfs?" „Neenmaar het schijntdat hij familie mede ge bracht heeft." „O dat ook nog „Misschien is de zaak nog zoo erg niet. Vergeet nietdat zij mij twintig duizend mark oplevert." „Wat moet ik doen F" „Niets meer dan de lui wat rondleiden en in het oog houden. Vertel liever niet, dat ge in Amerika geweest zijt en Engelsch spreekt." „Waarom niet „Omdat omdat genoegik heb het lie ver niet." „Zooals je wilt." „Ik heb zoo even laten merkendat je ook een stuk schilder bent." „Maar Paul „Het is de waarheid en misschien kunt ge er nog voordeel van hebben." „Nooit „Zoo ga nu maar mede; binnen een uur moet ik al weg zijn. Tot wederdienst gaarne bereid en met deze woorden heeft hij het slaehtofier onder den arm gevat, om bet aan den Amerikaan uit te leveren. Deze heeftterwijl hij alleen iszijne oogen naar alle zijden laten gaan en beproefd de zeldzame meu- belen, gobelins, wapens en andere oudheden zoowel als het talent en de dwaasheid van den beroemden Duit- schen schilder op dollars en cents te taxeeren. Paul f gens den engelsehen gezant te Kandahar zouden de troepen van den Emir eene beslissende overwinning behaald hebben. Lagerhuis. De regeering deelde den 27 op gedane vragen mede dat de volgordewaarin de Ko ningin de gelukwenscben van ambassadeurs en gezanten ontving geene staatkundige beteekenis had. De ver tegenwoordiger van den Paus was iets vroeger ontvan gen vermoedelijk omdat de volgorde naar de hofcircu- laire was vastgesteld. Het herstel van de diplomatieke betrekkingen met bet Vatikaan was noch door den Paus, noch door Engeland ter sprake gebracht. Minister Eergusson zeide den 28 dat de regeering niet bekend was met den inhoud van het schrijven, door Frankrijk betrekkelijk de engelsch-turksche overeenkomst over Egypte aan den Sultan gezonden. Van dergelijk schrijven was geene mededeeling gedaan, en van Frank rijk zelf was daarover geen bericht ontvangen. De heer Cameron vroegof het waar wasdat de Porie tot Engeland de vraag had gericht, of zij staat kon maken op eene krachtdadige uitvoering der Cyprus- overeenkomst, ingeval de egyptische overeenkomst werd goedgekeurd Minister Fergusson antwoordde, dat hjj elke inlich ting moest weigeren over het tusschen Engeland en de Porte voorgevallene zoolang de onderhandelingen niet afgeloopen waren. Er bestond geen grond om aan te nemen dat de overeenkomst Engeland in een oorlog met eenige mogendheid zou wikkelen. Op eene andere vraag antwoordde hij dat de brief wisseling over de Nieuwe Hebriden zou overgelegd wor den zoodra de onderhandelingen daarover gesloten waren. Hij hoopte dat dit binnenkort het geval zou zijn. De verhandelingen der koloniale bijeenkomst over deze aangelegenheid waren van vertrouwelijken aard en konden niet openbaar gemaakt worden. Ierland. De prinsen Albert Victor en Georges van Wales kwamen den 27 des namiddags te Dublin aan- om de Koningin bij de jubiléfeesten te vertegen woor digen. Het grootste deel der bevolking ontving hen eerbiedig doch de houding van enkelen was beleedi- gend. Het gemeentebestuur was bij de ontvangst niet tegenwoordig. Het gepeupel jouwde de prinsen op weg naar het kasteel uit. De straten der stad waren met vlaggen geiierd. Volgens offieieele opgaven zijn in het graafschap Munster 2910, in Connaught 959, Ulster 719 en Lemster 595 pachters wegens wanbetaling van hunne hoeven gezet. De meesten bleven evenwel als bewaar ders op de hoeven in Ma nster alleen 2094, Brazilië. De Keizer zal den 30 naar Europa ver trekken om te Karlsbad herstel zijner geschokte ge zondheid te vinden. Voor zijne terugreis zal hij Brussel, Parijs en Bordeaux bezoeker). FRANKRIJK. Generaal Boulanger is benoemd tot bevelhebber van het 13e legerkorps te Clermond-Ferrand. is hem zeer bevallen. Jammer, denkt hij, dat die aardige man niet de echte Löflel is Lucie zal onge lukkig zijn, als de man niet medevalt; maar zij zal het toch wel doorzetten, dat hij haar les geeft „zij zal het wel doorzetten." De neven treden binnen, Paul stelt voor. Mr. Dunby schudt Oakars hand niet zoo krachtig, als by zoo even de hand van diens neef schudde. „Ik zou u willen voorstellen", zegt Paul, „mijn neef heden als begeleider naar' den Löwenbrau te willen aannemen. Uwe dames DamesOskar werpt Paul een blik toedien deze volkomen ignoreert. zullen daar eene aangename verpoozing vinden het orkest van Bilse is daar met een zeer keurig programma „Het zal mij genoegen doen als u ons gezelschap voor lief nemen wilt", zegt de Amerikaan tot Oskar, Miss Dunby mijne dochter in 't bijzonder. Zij teekent en schildert zelve met voorliefde, en het is mogelijk" hij lacht slim „dat zij een poging zal doen, om een paar lessen van u te krjgen." „Maar Paul, hoe hebt ge kunnen..!" roept Oskar, die meent eene goede bedoeling van zjn neef te ontdekken. „Mijnheer uw neef heeft mij volstrekt geen hoop gegeven", verzekert Mr. Dunby overeenkomstig de waarheid„integendeel." „Maar houd hem vast 1" roept Paul met groot ge noegen, „laat niet los als onderwijzer is hij groot „Beschouw uwe voorwaarden, hoe ze ook zijn, reeds voorloopig als aangenomen", verzekert de Amerikaan terwijl hij met welbehagen een weinig in zijne heupen schommelt. „Zooals mijnheer uw neef mij in 't ver trouwen gezegd heeftis u op verschillende markten thuis voegt hij er bij want hij herinnert zich dat Paul hem verzocht heeft, aan de luim van den schilder toe te geven en van schilderen Diet te spreken „Als het op de eene niet naar wensch gaatmoet

Alkmaarsche Courant | 1887 | | pagina 1