fiintteni&ui). In den nacht van den 27 op den 28 ia te Bouaan de schouwburg Lafayette afgebrand. Te kwart voor drie uur begon de brand te half vier viel het koepel dak in en te 4 uur was alles uitgebrand. Kamer. Een voorstel, om de geestelijken der ver schillende kerkgenootschappen bij de infirmerieën en ambulances in te lijven werd den 25 mode met 358 tegen 201 stemmen verworpen. Het werd bestreden omdat het als een voorrechteen inbreuk op het republikeinech-demokratische beginsel der gelijkheid werd beschouwd terwijl de minister van oorlog uit naam der regeeringzich mede tegen verklaardej BUSLAND. Het regeeringsblad deelt mededat het militair gerechtshof wegens deelneming aan revolu tionaire woelingen en de vermoording van generaal Sudeikin de doodstraf uitgesproken heeft tegen 15 nihilisten. Van deze vonnissen werden er acht door den opperbevelhebber in verbanning of dwangarbeid veranderd terwijl de overige 7 veroordeelden van den Keizer kwijtschelding van straf ontvingen en eveneens, in plaats van ter dood tot dwangarbeid werden ver oordeeld. SPANJE. Twee republikeinsche bladen, de Pueblo en de Pais beide organen van Zorillazijn wegens opwekking tot burgeroorlog in beslag genomen. Men schrijft ons In de vergadering van den raad der gemeente Broek op Langedijk van 26 Mei j.l. werd mej. A. Wagenaar aldaar benoemd tot onderwijzeres in de nuttige handwerken aan de openbare school in die gemeente. Zij was No. 3 op de voordrachtde beide eerstvoorgedragenen wareo geëxamineerdeu in de handwerken, de benoemde niet. Nu was in diezelfde raads vergadering een adres ter tafel gekomen van 18 ouders van schoolgaande kinderen, houdende verzoek om in de vacature aan de openbare school te voorzien door de be noeming eener geëxamineerde onderwijzeres. De raad heeft echter gemeend aan dat verzoek geen gevolg te moe ten geven. De benoemde is primo Juni in dienst getreden. Nu bezocht de schoolopziener in het arrondissement Alk maar op 15 Juni j.l. de openbare school aldaar en bevond, dat ,mej. Wagenaar totaal ongeschikt is, om aan de vrouwelijke jeugd het onderwijs te geven waarvoor zij was aangesteld en in overleg met het hoofd der school heeft hij thans aan den raad dier gemeente eene voor dracht ingezonden, om mej. A. Wagenaar te ontslaan uit hare betrekking van onderwijzeres aan de openbare school, op grond harer algeheele ongeschiktheid om die betrekking te bekleeden', Die voordracht komt eerst daags in den Broeker gemeenteraad ter tafel en zal wellicht tijdens de verspreiding van dit nummer der courant reeds door hem behandeld zijn. Dat de uitslag, niet het minst door de belanghebbende ouderswier kinderen de openbare school bezoeken, belangstellend wordt te gemoet gezien is zonder twijfel. Bij kon. besluit van den 24 is met ingang van 1 Juli a.s. de sasmeester bij 's rijks werf te Willemsoord W. Heyman ter zake van meer dan vijfenzestigjarigen ouderdom, eervol uit die betrekking ontslagen, onder toekenning van zoodanig pensioenals waarop hij zal bevonden worden aanspraak te hebben, en in zijne plaats benoemd de sluiswachter J. C. H. Stellemanzijnde gelijktijdig de baas der zeilmakeis bij 's rijks werf te Hellevoetsluis P. Kramer en de bewaarder bij 's rijks werf te Willemsoord J. H. Kalkwarf in hunne voor schreven betrekking respectievelijk overgeplaatst naar 's rijks werven te Willemsoord en te Amsterdam. Het centraal comité van antirevolutionaire kies- vereenigingen heeft den 25 te Utrecht besloten de beslissing omtrent de houding der antirevolutionaire men het wel eens ergens anders probeeren De Amerikaan wisselt een blik van verstandhouding met Paul. „Als men het in het leven reeds door eigen inspanning tot iets goeds gebracht heeft, zou ik meenen, dat men zich ook over het welverdiende succes ver blijden kan. Ziet eensik kan hierover uit eigen on dervinding een woordje medespreken. lederen duim grondswaarop ik aan de overzijde mijn huis gebouwd hebis met mijn zweet doorweekt en daar ben ik trotsch op. Ik ben geen tobber en mymeraar, mijnheer Löffel ik weetwat ik waard ben en ben blijde als men dit erkent. Ik heb aan de overzijde groote hopplantages", voegt hij er ter verduidelijking bijen brouw zelf... van daar mijn liefhebberij voor den „Zomeravond in den Hofbrau..." Ais mijnheer Dunby spoedig daarna van de neven afscheid neemtis het afgesproken dat hij met zijne dames om acht uur Mijnheer Löffel af halen zal. De Ame rikanen logeeren in „Het Beiersche Hoff" en moeten toch de woning van den schilder op den weg naar den Löwenbrautuin voorbij. „Daar heb je me wat moois bezorgd 1" klaagt Oskar. „Als je ze kwijt zijn wilt, werp je ze over boord, maar altijd net, opdat ik ze bij mijne thuiskomst terug vinden ban", antwoordt Paulterwijl hij het kostuum van zijn neef aan een zorgvuldig onderzoek onderwerpt. Uit zijn koffer zijn nog een knappe jas en andere on ontbeerlijke zaken te voorschijn gekomen. Al het andere, wat uitwendig den gentleman vormtmoet Oskar zich laten welgevallen uit zijn neefs garderobe te zien aanvullen. „Denk toch nietmijn goede jongen", roept deze telkens bij Oskars weigeringen „dat ik in jou belang handel Je vertegenwoordigt mij daarmede is alles gezegd." Nadat bij zijn model-bediende onder vier oogen zooveel van het beroep van zijn neef medegedeeld heeft, als hij goed vindt uit zichzelven zal Brits het ont brekende wel aanvullen on hem aan het verstand gebracht heeft, dat er voor zijne toekomst veel af hangen kan van het getuigschrift, dat Oskar hem bij zijne terugkomst geven zalvertrekt hij. Met het beste deel zijner gedachten was hij toch al in Futzing. Wordt vervolgd. partij in zake de grondwetsherziening uit te stellen, totdat de beslissingen der Eerste Kamer zijn uitgebracht. In den avond van den 26 is te Lobith het huis van den beer van Huls, expediteur, afgebrand. De stoomtram JoureHeerenveen is den 27, des avonds omstreeks half elf, bij Haskdrhorneop eene melkbar geredenwelke voortgeduwd werd door een man en een jongen. De man was dadelijk dood en de jongen werd zwaar gekwetst. De gemeenteraad van Zwolle heeft den 27 be sloten de behandeling van het verzoek, om den gasprijs van 7 tot 5 ets. te verlagen met het oog op het over 1886 behaalde winstcijfer van f 44.350.53%, uit te stellen. Den 27 des avonds zijn te Purmerende de leden der te Leeuwarden bekroonde gymnastiekvereeniging Volharding met muziek ingehaald, waarna op het raad huis door het dageljkach bestuur de eerewijn werd aangeboden, onder een hartelijken gelukwensch van den burgemeester met de behaalde overwinning. Het Synodaal Convent van ontkomen gerefor meerde kerken is den 28 te Botterdam geopend met psalmgezang en gebed door dr. van den Bergh, pred. te Voorthuyzen. Ongeveer 80 kerken en 40 groepen van leden van kerken, nog tot de synodale organisatie behoorende volgens de classis, waartoe zij behooren, waren reeds bij de opening vertegenwoordigd, door ruim 200 leden. Op voordracht der commissie, belast met het opma ken van het agendum, werden door het Convent ver kozen als praeses (voorzitter) prof. E. L. Butgers, als assessoren (bijzitters) ds. Lion Cachet van Botterdam en ds. Ploos van Amstel van Beitsum en als scriba's (secretarissen) ds. Hoekstra van Utrecht en ds. Sikkel van Hijlaard. Voor het nazien der credentiebrieven (geloofsbrieven) werden benoemd ds. Bayema, van Goor en Klaarhamer, predikanten en van Munster Kuhler en van den Bleek, ouderlingen. Nadat dr. van den Bergh met een ernstig woord en innige bede voor het welslagen der samenkomst het voorzitterschap aan dr. Butgers had overgegeven nam deze als zoodanig plaats. De voorzitter herinnerde de vergadering, dat het juist 313 jaren geleden was, dat de Synode van gereformeerde kerken van Holland en Zeeland te Dordrecht vergaderd was, doch onder zoo veel drukkender omstandigheden (oorlog met Spanje) dan thans. Hij wekte de vergadering op, gemoedigd in vertrouwen op God te arbeiden, gelijk de vaderen vóór 300 jaren, tot het welzijn der berken, en stelde daarna aan de orde bet eerste deel der agenda, voornamelijk loopende over formeele (vormelijke) zaken. Daar de pers geen toegang had tot de vergadering en het van belang gerekend werd, het publiek, door middel van de pers, op de hoogte te houden van het geen verhandeld zou worden, zoo werd aan eene com missie, bestaande uit dr. Kuijper en ds. Lion Cachet, opgedragen dagelijks een kort beknopt verhaal der besprekingen op te ste'ien en aan de bladen, die zulks begeeren, te doen toekomen. Als commissie van praeadvies over eenige punten op de agenda werden benoemd de leden dr. Kuyper, dr. van Goordr. de Hartogdr. Geesink dr. van den Bergh, ds. Klaarhamer, ds. van Schelven (Amsterdam), ds. van Loon mr. de Savornin Lobman, mr- Keuche- nius, mr. Th. Heemskerk, mr. Eabius (Delft), Kuhler van Amsterdam Vrolijk van Botterdam, Zuidema van Gerkesklooster en Bleek van Voorthuyzen. Den 28 is benoemd tot onderwijzer te Helder aan de school No. 1 (Koegras) E. J. Westendorp, thans te Nijmegen. A. Joman te Oudkarspel stond mede op de voordracht. Den 28 is te 's Gravenhage overleden mevrouw de Bronovo, naar wie het bekende Diaconessenhuis aan de Laan van Meerdervoort genoemd is. De arr. rechtbank te Haarlem heeft den 29 C. Ivodie in de vorige week te recht stond wegens doodslag, op een kind gepleegd, veroordeeld tot 12 jaren gevangenisstraf. Aan de op den 29 te Haarlem op den Dreef ge houden harddraverij van paarden, gespannen voor twee wielige rijtuigen, namen 25 paarden deel. De prijs zijnde f 250 in geld, uitgeloofd door de gemeente Haar lem, werd behaald door Koningin zwarte merrie van den heer D. Florijn van Botterdam gereden door G. Koot te Berkelda 1 premie, 100, door Vetlok van den heer Joh. de Moll te 's Gravenhage, gereden door A. C. v. d. Akker van Hazerswoude en de 2 premie f 50 door Vogel van A. C. v. d. Akker, eigenaar en berijder. Bij de op den 29 op de kaasmarkt te Haarlem gehouden keuring van stapels kaas werden door de jury de volgende prijzen toegekend voor den besten stapel kaas f 25 aan den heer P. Boekei te Wieringer- waard, kaasfabriek Aurora voor den daarop volgenden stapel 15 aan den heer G. Brandt te Wieringer- waard voor den derden stapel f 10 aan den heer J, Beets te Haarlemmermeer. Minister Heemskerk heeft den 29 in het strengst incognito een bezoek gebracht aan de tentoonstelling van voedingsmiddelen. Te St. Maarten en Valkoog is beroepen tot pre dikant bij de ned. herv. gemeente ds. J. H. Muhring te Puttershoek. Den 1 Juli herdenkt da heer dr. J. J. Aghina den dag, waarop hij voor 25 jaren tot stads heelkundige te Hoorn benoemd werd. Het hulpkantoor der posterijen te Oosthuizen is met 1 Juli a.s. opengesteld voor den dienst der rijks postspaarbank. Te Amsterdam zijn twee soldaten betrapt op het stelen van twee kistjes sigaren bij een winkelier op het Damrak. De politie te Dordrecht heeft iemand aangehouden, die in het bezit was van een ooievaar. Hoewel hij op gaf het dier gekocht te hebben rust op hem de ver denking dien vogeldie zeer jong is en nog niet kon vliegen te Dubbeldam uit een nest ontvreemd te hebben. Deze te Antwerpen woonachtige persoon schijnt elders ook reeds met ooievaaars te zijn aangehouden. Het onderzoek van de voorstellen tot grondwets herziening in de afdeelingen der eerste Kamer is aan gevangen en zal waarschijnlijk de geheele week duren. Uit de algemeene winst- en verliesrekening der Ne- derlandsche Handelmaatschappij op 31 Dec. 1886 blijkt, dat afgeschreven is op landelijke ondernemingen en fabrieksgebouwen in Oost-Indie 438.698.52%; aandee- len in obligatiën ten laste van verschillende onderne mingen f 197.818.44%, terwyl op postgoederen naar China een verlies van f 575 en op de factorij van f 428.012.82 geleden is. De algemeene onkosten heb ben f 246.897.22 bedragen. Het gezamenlijke bedrag der uitgaven is dus f 1.311.933.01. De winsten be liepen in het geheel 2.218.024.21, waarvan wisselre kening f 7058.57%, provisierekening ƒ834.396.88 en interestrekeoing 1.330.237.13. Onder bijberekening van bet onverdeelde winstsaldo ad f 2247.41 uit 1885, is er eene zuivere winst van 908 279.31, waaruit aan de aandeelhouders f 25 per aandeel is uitgekeerd. Uit de winst- en verliesrekening der factorij te Ba tavia blijktdat aldaar de winsten in het geheel be droegen 1,920.420.96, waarvan op provisierebening f 632.999.14, op interestrekening f 987.165.29, op goederenrekening f 871.79 en wissel-avans 8696 86. Tegenover deze winsten staataan onkostenrebening 409 996,91 afschrijving en reserve op debiteuren f 90.942.46 en cultuurondernemingen in Ned. Indie f 1.847.494.41, samen f 2.348.433.78. Er is dus, zooals reeds vermeld is een nadeelig slot van 428.012.82. -—Van den minister van justitie is eene afwijzende beschikking zonder opgave van redenen ontvangen op een herhaald verzoek van eenige voorname personen waaronder hoogleeraren in de rechtsgeleerdheidaan den Koningonder overlegging van een rechtskundig advies, om op gronden van billijkheid en wet kwijt schelding van straf te verleenen aan Domela Nieuwenhuis. De gemeenteraad van Franeker zal eene 4 pet. leeninggroot 141 000 ter conversie van gemeente schuld aangaanmet uitloting van f 9000 's jaars. Het voorstel tot het sluiten eener 3§ pet. leening werd verworpen. Baronesse van Heemstra is op haar verzoek eer vol ontslagen als gouvernante van prinses Wilhelmiua. Aangenomen het beroep naar de herv. gemeente te Pnrmerland door dr. S. P. Heringa te Benesse c.a. De Nederlandsch-Amerikaansche landbouwmaat- schappij keert over 1886 4 pet. dividend uit. De begrafenis van Hottentot te Oostzaan is rus tig afgeloopen. Ged. Staten van Noordholland hebben benoemd tot plaatsvervangend lid van de commissie tot herziening van de belastbare opbrengst der ongebouwde eigendom men in het sehattingsdistrict Haarlem voor het onder deel Alkmaar den heer jhr. mr. P. v. Foreest te Heiloo; voor het onderdeel Beemater den heer W. Schermerhorn te Akersloot. De bond van officieren der schutterij in Noord brabant heeft van de regeering eene subsidie van 300 ontvangen, uitsluitend tot aankoop van prijzen voor den van wege dien bond op 24 25 en 26 Juli e.k. in de Vughtsche heide te houden schietwedstrijd voor schut terijen en weerbaarheidskorpsen. Voor de be'rekking van onderwijzeres te Oost- graftdijk hebben zich niet minder dan 24 sollicitanten aangemeld. Den 28 werden de werkzaamheden van het 40 Nederlandseh landhuishoudkundig congres geopend. Voor de 2e afdeeling waren voorloopig te weinig leden op gekomen waarom de enkelen dier afdeeling met de leden der tweede afdeeling, onder leiding van den heer Cremer, zich vereenigden. De behandeling van de vraag welke resultaten heeft de rationeele teelt van verschillende wilgen- soorten voor mandenteen in Nederland opgeleverd en welke soort verdient de voorkeur leverde geene bepaalde uitkomst; over het algemeen waren de uitkomsten gunstig geweest. De heer mr. J. H. Schober te Putten behandelde de vraag zijn er reeds proeven genomen met de Galega officinalis als voedingsmiddel? Hij achtte het zaad dezer plant een zeer goed voedsel voor paarden. De bespreking eindigde met de aanneming van een voorstel van den heer Bultman van Haarlemmermeer, om de oud-leerlingen van de landbouwschool te Wageningendie telken jare te gelijk met dit congres zullen vergaderen ter bespreking van landbouwbelangenuit te noodigen met het zaad eene wetenschappelijke proef te nemen en bunne be vinding op een volgend congres mede te deelen. Daarna werd besproken bet volgende vraagstuk In Nederland zijn in den laateten tijd vele nieuwe uit het buitenland ingevoerde variëteiten van cultuur gewassen beproefd. Het streven om langs dezen weg tot verhooging der productie van den bodem te geraken zal ook in de toekomst stellig worden voortgezet. De vraag is daarom gewettigd of door samenwerking van belanghebbenden en belangstellenden van zoodanige proeven niet meer voordeel kan worden getrokken voor den Nederlandschen landbouw onder andere door de uitkomsten der proefnemingen jaarlijks door een daartoe aan te wijzen persoon te doen samenstellen en in eene courant of een tijdschrift mede te deelen. Ingezonden door de leeraren der rijks landbouwschool te Wageningen. Over 't algemeen werd de vraag bevestigend beant woord en de zaak aan belangstellenden aanbevolen. Men wenschte echterdat variëteiten die daartoe ge schikt waren eerst aan de landbouwschool werden beproefd en dat bij welslagen deze school er de aan dacht van de landbouwmaatschappijen en de vele land bouwers op vestigde, zoodat die er proeven mede in 't groot zouden kunnen nemen. Deze zouden zich ver binden die proeven te nemen in samenwerking met de landbouwschool en jaarlijks zouliefst met steun der regeeringeene brochure verspreid worden welke de uitkomsten meer bekend maakte in den lande. Ook werd de wensch geuitdat de practische landbouwers de rijkslandbouwschool in deze, meer dan tot dusverre geschied was, zouden steunen. In den zin van een en ander werd eene conclusie opgesteld. Een paar andere punten werden tot eene volgende vergadering aangehouden. De eerste algemeene verga-

Alkmaarsche Courant | 1887 | | pagina 2