ISitmtiU&ttb. QLzlsqvtiii&cUt fóstrtrhteu- iaUerUi, arbeiders kosteloos worden opgenomen altijd echter tegen eenigen verplichten arbeid. De geheele zaak schijnt met uitmuntende zorg te zijn ingericht, met streng toe zicht en niet minder strenge tucht. Mochten ook in ons land de handen ineengeslagen worden tot de op richting ?an dergelijke arbeidskolonies de heer Löhnie verzekert ons, dat men niet zou te doen hebben met eene sprong in het duister of het najagen van een on uitvoerbaar planmaar met een onderneming waarvan de in Duitschland opgedane ondervinding reeds den goeden uitslag zou waarborgen. Men schrijft ons uit Broek op Langedijk als een vervolg van het schrijven, in de courant van Woensdag 29 Juni j. 1. De vergadering van den raad der gemeente Broek op Langedijkbelegd tegen woensdag 29 Juni, ten 5 ure kon niet doorgaanomdat slechts één der 7 raadsleden was veschenen. In de vergadering daarop tegen vrijdag 1 Juli opgeroepen waren 6 leden aan wezig om te behandelen het schrijven van den arron- dissements schoolopziener te Alkmaar houdende voor stel om de onderwijzeres in de handwerken aan de openbare school te ontslaan uit hare betrekking op grond harer geblekene onbekwaamheid. De raad is in dit voorstel niet kunnen treden en heeft met algemtene stemmen besloten mej. A. W. te handhaven in hare betrekking. Zijn wij wel onderricht, dan zal door ouders van leerlingendie de openbare school bezoeken alsnu een adres aan Gedeputeerde Staten van Noord holland worden verzonden, waarb j wordt aangedrongen, dat het grondwettig voorschrift„overal wordt vol doend openbaar lager onderwijs gegeven" ook voor Broek op Langedijk eene waarheid worde. Den 1 is in de Eerste Kamer medegedeeld dat benoemd zijn tot voorzitters der afdeelingen, de heeren Fransen, van de Putte, van Akerlaken, Blussé en Breuning en tot rapporteurs over alle ontwerpen der grondwets herziening de heeren van Boyen Pijnappel Boëll en Tak van Poortvliet. Tegen den 2 werden alle ontwer pen behalve de grondwetsvoorstellenaan de orde gesteld. De minister van waterstaat heeft afwijzend beschikt op het verzoek van den nederlandschen uitgeversbond om verlaging van het posttarief tusschen Belgie en Nederland. Volgens de Amsterdammer is het adres aan den Koning ten behoeve van Domela Nieuwenhuis onder teekend geweest door mr. H. ter Haar Bz., dr. Ph. B. Hugenholtz, P. H. Hugenholtzmr. A. Kerdijk prof. dr. A. D. Loman en prof. mr. J. P. Moltzer. Ged. Staten van Priesland hebben het raadsbe sluit van Wijmbritsoradeelom de openbare scholen in die gemeente toegankelijk te stellen alleen voor kinderen van 6 tot 12 jaar ter vernietiging aan den Koning voorgedragen. De Nieuwe Afrikaansche Handelsvennootschap te Botterdam keert over 1886 geen dividend uit. In April of Mei 1888 zal een vergelijkend onder zoek plaats vinden van adspiranten voor surnumerair bij het vak der posterijen waartoe 12 plaatsen tor vervul ling opengesteld worden. Een volgend examen wordt in 1889 gehouden. De adspiranten behooren zich vóór 1 Maart 1888 bij op zegel geschreven verzoekschrift te wenden tot den minister van waterstaat. - De heer mr. J. W. J. de Yos van Steenwijk heeft aan de centrale kiesvereeniging de Grondwet in het district Winschoten te kennen gegeven, dat hij bij even- tueele ontbinding der Kamer zich niet meer herkiesbaar wenscht te stellen en anders bij de periodieke verkiezing in Augustus zijn ontslag zal nemen. Donderdtg 1,1. hadden de schoolkinderen te Aker sloot een genoegelijken dag. Zij maakten een tochtje langs het Groot Noordhollandscb kanaal naar het tol huis bij Amsterdam en van daar naar ÏJmuiden. Over de Zaan keerde men naar huis terug. den. En Lucie weet, dat zij een even sterken wil heeftals die dames. Zij zal er Mijnheer Löfiel wel toe krijgenhaar te zeggen „dat zijn de studie'sdie ik zelf gemaakt hebzooveel uren heb ik dagelijks geteekend zooveel geschilderd mijn verf heb ik van dien fabrikantmijn linnen van dezen. Ik boud mijn penseel zoo vastleg de verf zoo op en vermeng ze naar die en die principes a a t is de weg die mij tot den „Zomeravond in den Höfbrau-tuin" gevoerd heelt En als hij haar zoo den weg gewezen heeftzal zij stap voor stap dien volgen en ook het doel bereiken. Zij weetdat de weg zeer moeielijk is en groote in spanning eischt maar de Amerikaansche laat zich daardoor niet afschrikken. Papa zal Löffels lessen be talen onverschillig welken prijs hij ook eischt papa koopt haar alles wat zij hebben wil en voor veel geld kan men toch alles krijgen. Die gedachten houden Lucie bezigzoodat zij een paar heel verstrooide antwoorden geeftals men ein delijk op weg naar den Löwenbraa is. Ook daar als zij met papa en den grooten meester aan een der kleine tafeltjes op het terras zitkan zij aan niets anders denken. Zij wil niets overijlen langzamerhand zullen de geheimen der schilderkunst voor haar onthuld worden en in gedachten ziet zij zich reeds beroemd als schilderes En daarom glijdt er nu en dan ook een glimlach over haar gelaat ter begeleiding van walsen van Strauaz en marschen van Wagner. Verscheidene lorgnetten zijn op het bekoorlijke meisje gericht welks jeugdige tint aan schoonheid niets ver liest bij het schrille schijnsel van het electrisch licht. Zij bemerkt nauwelijksdat men naar haar ziet. Hij is niet schoon denkt ze maar hoe glinsteren zijne oogen Dat is het echte heilige vuur En ais ze met aandacht tot hem opzietzooals de toekomstige leerlinge pastis het haar zelfs alsof zij reeds betere begrippen van kunst verkrijgt. Ook is er zeer veel gewonnen dat hij met Papa zoo best over weg kan. Zij was werkelijk bang, dat de groote schilder op haren verstandigen, sroedhartigen Den SO des morgens begon bet Convent te Bot terdam met de bespreking van de Bediening des Woords het stelde veroischten voor het proponentsexamen vast, en benoemde zes Beputali St/nodi die twee aan twee bij toerbeurt, de te houden examina zullen bijwonen- Ieder, onverschillig waar hij opgeleid zij, kan zieh aan dit examen onderwerpen. Alleen bleef de vrijheid voorbehouden, hen die geen academisohen cursus hadden afgeloopen, ook te onder zoeken in de maatschappelijke vakken van algemeene ontwikkeling. De dienaren van andere kerken van vaster formatie zouden, naar het goedvinden der classe, mits onder medewerking van de Beputati Synodi óf nader onderzocht of zonder meer kunnen beroepen worden. Voor buitenlandsche predikanten werd een Colloquium Boctum verordend. Als onderteekeningsformulier blijft geëischt het for mulier van 1619, Mannen met buitengewone gaven kunnen naar art. 8 der Kerkenordening beroepen en bevestigd worden, mits na een afzonderlijk onderzoek, na een tijdlang onder toezicht gediend te hebben. Als medehelpers der dienaren kunnen door de classes worden aangewezen oefenarencatechisatiemeesters of ziekentroosters. Voor den tijdelijken nood zullen twee classes worden uitgenoodigd, een aantal oefenaren in dienst te nemen, die op de rij af dienst zullen doen in de daartoe aan zoek doende kerken. Door aangewezen deputaten zsl een stel predicatiën over vrije teksten en over den catechismus worden saam gelezen om, onder leiding van den presidsnt-ouderling, te worden voorgedragen. Voorts werd nog beslist omtrent de vragen die be trekking hadden op de Catecbismusprediking, de Cate- chisatiënde bediening der Sacramenten en de Ker kelijke tucht. Nog werd gelezen een verslag over de verhouding van de kerk tot het onderwijsstrekkende om het beginsel der vrije school streng te handhaven de Kerk zich niet te laten mengen in wat niet op haar terrein lag en zelfs voor de toekomst de diakonie scholen te doen plaats maken voor vrjje scholen en de ondersteuning van behoeftige en onvermogende ouders door een sup pletiefonds. Op dit rapport kon echter geen eindbesluit vallen daar men niet wenschte vooruit te loopen op de beslis sing die de eerstkomende synodale vergadering dienaangaande, altoos voorloopig nemen zal. In de elassicale vergadering, den 29 alhier gehou den, zijn de synodale voorstellen in hare missive n°. 338 B., met of zonder advies, allen goedgekeurd. Evenzoo de voorstellen (missive n°. 338), I, II, III, IV, V en XIIterwijl de voorstellen VIVIIVIII, IX, X en XI, door de vergadering werden verworpen. Een drietal voorstellen kwamen in behandeling, strekkende om bij de Synode aan te dringen op maatregelen, om een einde te maken aan den strijd der kerk tegen de doleeren- den, hetzij door veranderingen in de reglementen te brengen in de richting van de autonomie dor gemeenten, waardoor het blijven der doleerenden in het kerkver band wordt mogelijk gemaakthetzij door eene wet te maken op de uittreding uit de kerk, met behoud van verkregen financiëele voorrechtenhetzij door andere maatregelen door de wijsheid der Synode te bepalen. Het voorstel van ds. Bruin ng in laatstgenoemden geest werd aangenomen maar tevens besloten om ook de andere voorstellen aan de Synode ter overweging aan te bieden. Herbenoemd is als lid van het provinciaal kerkbe stuur de heer A. H. Claasen pred. te Egmondbinnen benoemd tot diens secundus de heer dr. A. Bruining te N. Schermer. Herbenoemd als assessor van net en burgerlj'k eenvoudigen vader met trots neerzien zou Maar beiden zijn in een druk gesprek gewisseld, waartoe eik het zijne bijdraagt. Wel boort zij vreemde stellingen, die met de kunst niets te maken hebben alaratio- neele hygiëne der veldenzwavel en soda het eenige middelde phylloxera is een der grootste vragen van den dag Maar deze veelzijdigheid van haar ideaal doet het slechts in haar achting stijgen. Ook Oskar is in zijn element. Mr. Dunby heeft met den practischen blik van een Amerikaan, hetgeen Oskar tegen de druifluis gezegd heeftals een beginsel opge nomen, dat ook in algemeenen zin toe te passen is. „De hygiëne van het veld", roept hij nit„is een grootsch idee, mijn waarde heer Löffel, van welks ge wicht ge misschien zelf nog geen vermoeden hebt. De zaak is van belang voor een ieder, 't zij hij hop of wijn bouwt 't zij hij in Europa of in Amerika leeft." En zoo is het zeer natuurlijkdat tnelodiën van Strauss en Wagner ook Oskar in een droom wiegen. Als de Amerikaan eens werkelijk belang voor de zaak gevoelde en hem bij de uitvoering zijner plannen be hulpzaam wilde zijn En wat wil dat schoone meisje toch Oskar is vrij van alle inbeelding tegenover vrouwen, maar bij moet toch bemerken dat de oogen der Ame rikaansche dame met bijzonder veel belangstelling op hem gericht zijn. Voor de eerste maal gevoelt hij eene geheimzinnige bekoring in de nabijheid van een jong meisje want al is hij tienmaal chemicusen al meent hij den elektrischen stroom te kennen, waaruit de liefde bestaat als hij eenmaal in de keten komt, wordt hij toch ook medegesleept. Hij heeft nu een duister gevoeldat het beter zou geweest zijn als hjj zich geschoren had voordat de Amerikanen hem afhaalden hij mag werkelijk wel eens om zijn uiterlijk gaan denken Wat een lieftallig meisje hoe onbeschaamd ziet de officier haar aan Wordt vervolgd. classicaal bestuur de b»er A. C. H. Calkoenpred. te Nieuwe Niedorp en als zijn secundus de heer P. Im- mink Wz., pred. te Bergen; als quaestor de heer G. B. Bron en secundus de hear L. van 't Sant, predikanten te Helder als leden van het classikaal bestuur de heeren dr. A. Bruining eir L. van 't Sant, en benoemd tot hunne respectieve secundi de heereu J. P. L. Boon- acker, pred. te Oterleek ®n P. A. Biedel, pred. te Oudorp, terwijl tot secundus van het lid den heer J. D. H. van Setten nog benoemd werd de heer A. W. van Kluive, pred. te Schagen. In den laten avond van den 30 ontstond brand in het door twee gezinnen Vreker bewoonde perceel aan de Wognummerbuurt alhier, dat geheel verbrandde en wat ten gevolge had, dat ook de daarachter gelegen boerenwoning van Wed. A. Pater werd aangetast en spoedig in lichte laaie stond. Van den inboedel van beide perceelen werd zoo goed als niets gered, van het vee in laatstbedoelde woning verbrandden twee stieren en twee geiten. Aan de krachtige pogingen van de brandweer, die al zeer spoedig, met de Turnclub „Kracht en Vlugheid" vooraan, water gaf, is het uitsluitend te danken dat de belendende perceelen vooral dat van de wed. E. Asjesbehouden bleef. Het rieten dak daarvan vatte door de vonkenregen telkens vuur. Het is dan ook met genoegen, dat wij mededeelen, dat aan. den burgemeester dezer gemeente f 20 is ter hand ge steld voor de brandweer door de directie der brand- verzeberingmaatschappij te Oudkarspel waarbij de roerende goederen van Wed. E. Asjes verzekerd zijn. Al het verbrande was verzekerd. De oorzaak is onbekend. De arrondissements-rachtbank te Alkmaar heeft den 1 den beer P. Dijksen eigenaar van de stroocar- tonfabriek alhier, van het hem ten laste gelegde in zake het ongeval in genoemde fabriek vrijgesproken. Van den 25 Juni tot en met den 1 Juli zijn aan de bad- en zweminrichting alhier genomen 402 buiten baden, waarvan 49 door dames en 97 dooronvermogenden. Door het stedelijk muziekkorps zullen op Zondag 3 Juli 1887, des avonds te 7 uren, in den Stads- houtde navolgende stukken worden uitgevoerd 1. „Bravoure", marche militaire v. Schweinsberg 2. Ouverture de i'opéra „Zampa ou ia fiancée de mar- bre" v. F. Hérold 3 „Les baisers'', valse de l'opérette „La guerre joyeuse" v. Joh. Strauss; 4. Fantaisie sur des motifs de i'opéra „Bouchard d'Avesnes" v. Ch. Miry; 5. Franzöaisches Lustspiel, Ouverture v. Kéler Béia 6a. „Vredebee", lied voor piston v. Broekhuizen b. „Englischer Zapfenstreich" v. M. Alberti7. Grand potpourri sur des motifs de i'opéra „Les deux Foscari", „Le trouvère", „Jéruealem" et „Les vêpres siciliennes", v. Verdi8. „La locomotive", grand galop v. Eug. Biliaert. Naar wij vernemen zal aanstaanden Woensdag door de Buitensocieteit eene concert-uitvoering worden gegeven door het muziekcorps onder leiding van den heer J. Mann van Leiden. BUBGEKLIJKE STAND. ONDERTROUWD. 29 Juni. Martinus van Ommeren te Haarlem en Gerarda Lijn- bach alhier. 1 Juli. Gerrit Kraakman te Egmondbinnen en Engelina Morsch alhier. GETROUWD. 29 Juni. Martinus Johannes van Woerden en Margaretha Anna Smits. GEBOREN. 30 Juni. Anna HelenaD. van Petrus Leijen en Anna Krom. 1 Juli. Antonie, Z. van Johannes Bernardus Holleboom en Wilhelmina Johanna Leeuwenkamp. GrietjeD. van Dirk Boet en Neeltje de Lange. 2 r Hendrieus Willem AlbertusZ. van Pieter Bernar- du Crocqen Hendrika Lammerink. Theodoras Johannes, Z. van Pieter Scholten en Margaretha Cor nelia Elburg. OVERLEDEN. 30 Juni. Anna Maria EngelinaD. van Jan Nierop en Mietje Koopman, 20 j. en 2 m. 1 Juli. Jan Krijgsman, 74 j. Zaterdag 2 Juli. 's Geavenhage. Eerste Kamer. Heden werden aan genomen verschillende ontwerpen waaronder die voor den bouw van een magazijn van geneesmiddelen te Amsterdam en die voor den aanleg van een spoorweg op Sumatra's westkust. Daarna is de Kamer gescheiden, zonder bepaling van den dag tot behandeling der Grondwet. Londen. Alle mogendheden behalve Frankrijk en Busland vereenigen zich met de candidatuur van prins Saxen-Coburg voor den Bulgaarschen troon. Busland handhaaft den prins van Mingrelië. Het geschenk van den president der Vereenigde Sta ten den heer Clevelandaan Koningin Victoria ter gelegenheid van haar jubileum, behoort niet thuis onder de kostbare kunstvoorwerpen, die andere hooggeplaatste of vorstelijke personen H.M. hebben vereerd. Het is integendeel van zeer huishoudelijken aard, maar is er niet minder om. Het bestaat namelijk uit eene vol ledige verzameling amerikaansche geconserveerde arti kelen van buffelvleesch af tot de keurigste groente en het fijnste wild. Bij de maaltijdendie onlangs te Londen werden gehouden, is al het tafelzilver van de engelsche konings familie in gebruik geweest. Gewoonlijk wordt het be waard in twee ijzeren kamers op Windsor Castle en onder een sterk militair geleide werd het bij de feesten naar Londen overgebracht. De waarde ervan wordt op meer dan 2,000,000 pd. st. geschat. Het gouden servies, dat George IV aankocht, is toereikend voor 130 personen. Een champagnekoelvat, dat daarbij be hoort, is zoo grootdat twee mannen er in kunnen zitten het is van binnen geheel met kristal bedekt. Eenige van de zeldzaamste stukken zijn nog uit den tijd van Koningin Elisabethdie ze als buit van de Armada nam andere pracht ge voorwerpen zijn uit IndieBirma en China gekomen terwijl een prachtig

Alkmaarsche Courant | 1887 | | pagina 2