No. 78*. Negen en tachtigste Jaargang. 188/. TWEEDE BIjAD. ZONDAG 3 JULI. 0ftictëel OebeeÜe» BURGEMEESTER en WETII01 DEUS van ALKMAAR; Overwegende dat de riehtige invordering van liet marktgeld op de veemarkten in den laatsten tijd zeer belemmerd wordt, doordat de drijvers van de aangevoerd wordende schapen niet voorzien zijn van bet verschuldigde marktgeldwordende zulks later voldaan door de eigenaren dier schapen Noodigen dringend de aanvoerders van schapen uit, hunne drijvers van het verschuldigde markt geld te voorziendaar aan de marktmeesters belast met de invordering van het marktgeldop gedragen iszorg te dragendat dit marktgeld onmiddellijk bij den aanvoer der schapen vol daan worde. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar, A. MACLAINÉ PONT, 1 Juli 1887. Be Secretaris, NI HOI T VAN DER VEEN. jSnittttlanb. öunmiïaafc. tLHAVJISCHE COURANT. KEHNIS6IÏIS G. Het HOOED van het Plaatselijk Bestuur te ALKMAAR brengt, op grond van art. 1 der wet van 22 Mei 1845 (Staats blad n°. 22) bij deze ter kennis van de ingezetenen der ge meente, dat het kohier voor de belasting op het Personeel voor de wijken A en B No. 1 dienstjaar 1887/88, op 30 Juni 1887 door den Provincialen Inspecteur der directe belastingen in Noordholland executoir verklaardheden aan den ontvanger der Rijks directe belastingen binnen deze gemeente ter invorde ring is overgegeven. leder belanghebbende wordt vermaand op de voldoening van zijnen aanslag acht te geven, ter voorkoming van gerechtelijke vervolging. Alkmaar, Bet Hoofd van het Bestuur voorna., 2 Juli 1887. A. MACLAINE PONT. Lijst van brievenwaarvan de geadresseerden onbekend zijn verzonden gedurende de le helft der maand Juni 1887. J. Wagenaar, Beverwijk; C. Moot, Muiden; D. de Wever, Ursem; P. de Jong, ?.i Van het hulpkantoor Bergen: K. Beeldman Haarlem. H e i 1 o o A. de GrootAmsterdam. Rustenburg: Wed. ReindersVriez.eveen. Zuidscharwoude: J. H. de GrootAmsterdam. Briefkaart: Kleijpoel Amsterdam. Verzonden geweest naar Amerika: E. Glijnis, ï'ort Smith; E. Glijnis, Port Smith. Van het hulpkantoor O b d a mP. van Staveren Verzonden geweest naar Duitschland: P. D. Baus, Solingen. GEVONDEN VOORWERPEN. Aan het Commissariaat van Politie zijn voor de recht hebbenden terug te bekomen: een doosje met eenige lepeltjes; een armband met gouden plaatjes; een lichtbruine glacé hand schoen een koperen tabaksdooseen hondenhalsband met pen ning Nr. 80; een gouden onderstukje van een belletje; een witte kinderzak; een nickel armband; een vrouwenmuts (hul), een paar zwarte glacé handschoeneneen gouden oorbel met roode balletjes; een zwart boezelaar; een witte rozenkrans met dop. PEUISEN. De gemeenteraad van Berlijn heeft met 50 tegen 39 stemmen verworpen een voorstel om den weg „Unter den Linden" electrisch te verlichten. ENGELAND. Hoogerhuis. In den loep der beraad slaging over het rapport op het wetsontwerp betredende het grondbezit in Ierland, verklaarde minister Salisbury den 1, dat de regeeriug het artikel schrapte, waarbij aan de grondeigenaars de macht werd toegekendde achter stallige pachters te dwingen zich failliet te verklaren. Lagerhuis. Minister Smith verklaarde den 30, dat noch Frankrijk noch Eusland aan Engeland eene mededeeling gedaan had over de engelsch- turksche overeenkomst betreffende Egypte. De Koningin bekrachtigde de overeenkomst, doch de Sultan verlangde kundigen vijand zonder vorm van proces. Men sluit dien generaal op in de bergen van Auvergne, hopende, dat de toejuichingen op den feestdagden léhem niet zullen bereiken. Hij is in één woord weggemoffeld door de goochelaars van het Elyaee als een notenmus- caat. De ministerraad heeft eene oommissie benoemd, die onderzoeken moetin hoever de toestand der fransche fabrikanten ongunstiger geworden is door de nieuwe alkoholbelasting in Duitschland. ITALIË. Den 30 werd de regeering over de buiten- landsche staatkunde in de Kamer ondervraagd. Minister Crispi verklaarde zich tevreden met een besluit, waarin gezegd werd dat de Kamer, na de mededeeling der regeering gehoord te hebben overging tot de orde van den dag. Hij deelde mede, dat de italiaansche regae- ring in°de zaak betreffende de Middellandsche zee geheel samenging met Engeland. In Egypte had Italië dezelfde belangen "als Engeland en daarom volgde de italiaan sche regeering te Konstantinopel dezelfde staatkunde als Engeland. Niets in Europa duidde aan dat er oorlog te verwachten was. Ook Eusland wilde den vrede. Men hoopte, dat weldra een vredelievende oplossing van het bulgaarsche vraagstuk verkregen zou worden. Na deze verklaringen werd de orde van den dag aan genomen met 239 tegen 37 stemmen. Vervolgens werden de kredieten voor het leger in Afrika met 188 tegen 37 stemmen toegestaan. ZWEDEN. Eene hoos heeft in den avond van den 25 te Stockholm belangrijke schade aan huizen en hoornen veroorzaakt. Een paar vrouwen werden doodelijk ge troffen door het omwaaien van eenen boom en tal van personen werden gekwetst. Vele zeil- en roeibooten sloegen om, waarbij meer dan 30 menschen verdronken. ZWITSEELAND. De nationale raad heeft met 60 tegen 12 stemmen bet regeeriugsontwerp ter bevorde ring van kunst aangenomen. Volgens dat ontwerp zal jaarlijks f 50000 op de begrooting uitgetrokken worden, om den bond deel te doen nemen aan bevordering en verheffing der zwitsersche kunst door invoering van periodieke nationale kunst-tentoonstellingen, oprichting en ondersteuning van openbare monumentale kunst werken van nationaal karakter enz. STATEN-GENEEAAL. Tweede Kamer. De minister van binnenl. zaken beeft aan de Tweede Kamer eene nota van inlichtingen doen toekomen om trent het verzoekschrift van den heer A. A. Luyten med. chir. et obst. doctor, strekkende -f dat een on derzoek wo-de ingesteld mar zijne opsluiting in 1883 eu 1884gedurende een jaarin het krankzinnigen gesticht te Zutphen. Na eene herinnering van het gebeurde verklaart de minister, dat het hem in overleg met den minister van justitie is voorgekomen, dat er geene termen waren tot esnige nadere tussehenkomst der regeering. Immers, het bleek, dat de wettelijke bepalingen be hoorlijk waren nageleefd dat do verschillende ambte naren, tot handelen geroepen, zich met ernst en nauw gezetheid van hunne taak gekweten en zich streng bepaald hadden tot de grenzen hunner bevoegdheid. Dat de rechtercommissaris te Zutphen gebruik maakte van de bij de wet van 1884 verleende bevoegdheid om in geval voortduring van opsluiting wordt gevraagd den patient zelf te hoorenverdientvooral in dit twijfelachtig gevalwaardeering. Het verschil van meeniug tusachen de geneeskundige en de rechterlijke autoriteit is te betreuren maar de mogelijkheid van zoodanig verschil is door geen regee- ringsmaitregel weg te nemen. Wat bet verschil van opvatting tusschen de rechtbank te Amsterdam en die te Zutphen betreft, wordt opge merkt, dat de mogelijkheid bestaat, dat sedert de recht bank te Amsterdam de opneming van dr. A. Luyten in een gesticht heefr. gelast, verandering in zijnen toestand ontstaan is. De minister beweert dit evenwel niettot zoodanige bewering ontbreken de gegevens. Hij deelt nog mede, dat hij met den adressant heefc gesproken, toen deze zich iu 1884 bij hem aanmeldde. Dat hij toen sprak als iemanddie door langdurige berooving van zijne vrijheid verongelijkt is kwam den minister zeer natuurlijk voor. De zaken waarover hij zich beklaagde behoorden echter tot het gebied der burgerlijke rechtsbedoelingen de burgerlijke rechter bad bom ten slotte in het gelijk gesteld. Bij kon. besluit van den 28 zijn tot ridder in de orde van den Nederl. leeuw benoemd de heeren C. M. H. N. A. baron de Weiehs de Wenne lid der Prov. Staten van Limburg te Goysteren gemeente Wanssum, en mr. A. J. Enschedé archivaris der gemeente Haarlem. Men schrijft ons uit Ursem: Den 29 bezochten de leerlingen der openbare school te Ursem den speeltuin te Alkmaar, na vooraf een uitstapje naar Egmond aan Zee te hebben gemaakt. Verscheidene ingezetenen hadden door hunne geldelijke bijdragen dit reisje mogelijk ge maakt, terwijl de rijtuigen gratis waren aangebo den. Hoewel het weder des morgens wat somber was bleef het toch droog en was bet juist geschikt om, zoowel in de duinen als op het strand en in den speel tuin zich Hink te vermaken waarvan dan ook druk gebruik gemaakt werd. Allen kwamen wel wat ver moeid doch in opgewekte stemming weder te huis. De twee bekende, aan Eembrandt toegeschrevene portretten uit de nalatenschap van wijlen jbr. G. van Beresteijn te Vucht, op eene vorige veiling opgehouden, zijn den 29 in het openbaar verkocht aan den heer jhr. mr. Jacques van Beresteijn voor 12200. Den 30 is te Haarlem bij enkele inschrijving aanbesteed1°. het uitvoeren van eenige herstellin gen aan de werken van het Tienhovensche kanaal in Gooiland gemeente Hilversum, geraamd op f 1496. Laagste inschrijver de heer T. Schram te Blari- cum voor f 1323 2°. het verbeteren van 's rjjks zeewerken op het eiland Wieringen, geraamd op/11820; laagste inschrijver de heer C. Bos Az. te Dordrecht voor f 11340. Aan de harddraverij den 30 te Wildervank ge houden Damen 7 paarden deel. Den prijs 400be haalde de bruine ruin van den heer jhr. Yegelin van Claer- bergen te Jourebereden door S. Hettingade eerate premie f 150, de bruine ruin van den heer C. A. Bierema te Oudebiltzijl en de tweede premie f 50de bruine merrie van den beer A. Eidder te Buikslootdeze laatste paarden werden bereden door A. Siderius. In den avond van den 30 verbrandde te Sohoorldam het door 2 gezinnen bewoonde huis van W. Selhorst. De bewoners hadden ternauwernood den tijd zich te redden. De oorzaak is onbekend. Naar men verneemt was alles mei uitzondering van een kist timmermans gereedschap tegen brandschade verzekerd. Den 30 werd te Haarlem de derde en laatste algemeene vergadering van het 40 land huishoudkundig congres gehouden. Na goedkeuring van verschillende conclusiëa der afdeelingen werden aan de orde gesteld de statuten van het Sloet-fondsdienende tot be vordering van het landbouwonderwijs en indertijd ge sticht om de nagedachtenis van den stichter van het congres den heer Sloet tot Olthuis, in herinnering te houden. Daar verschillende bezwaren tegen die statuten aangevoerd werden is ten slotte eene commissie van herziening benoemdwaarin als leden gekozen werden de heeren Herman F. Bultman te Haarlemmermeer A. J. C. Daamen, notaiis te Obdatn en D. Fontein de Jongte Harlingenwaaraan toegevoegd werd de Voorzitter. Punt 32 de doorvoer van vreemd (duitech) vee door ons land naar Engeland werd door den voorsteller in getrokken met het oog op den stand, waarin thans deze zaak verkeert. De heer Bultman besprak vervolgens punt 35. „Is het niet wenschelijk, dat van regeeringswege worde voortgegaan met het nemen van maatregelen tot ver spreiding van voldoende kennis omtrent hoefbeslag bij de dorpssmeden, o. a. door het ondersteunen van cur sussen en het uitreiken van getuigschriften van be kwaamheid" Hij toonde aan, dat zoowel in het zuiden als in het noorden van ons land de aandacht op dit punt geves tigd was; dat er zoowel in Haarlem van rijkswege, als iu het Noorderkwartier door de vereeniging cursussen geopend waren en uit Limburg aan het rijk voor zulk een cursus ondersteuning was gevraagd. Het lag minder op dën weg van particulieren om zulk een cursus op te richten. Bovendien had de regeering zoowel het materi eel, als de leeraren in de paardenartsen beschikbaar. Daar om achtte hij het wenschelijk, dat de gelegenheid nog meer werd opengesteld. Het was voor de regeering en voor de verdediging van het grootste belang, dat onze paarden bruikbaar waren voor het leger, zooals dit reeds voor de artillerie is gebleken. De minister van oorlog had reeds f 2000 op zijne begrooting uitgetrokken voor het ondersteunen van vereenigingen, die deze zaak ter harte nemen. Het congres zou hem dus kunnen aansporen op dien weg voort te gaan. De heer D a a men (Obdam) deelde nog mededat jaarlijks eeD prijs van f 500 door de regeering werd aangewezen voor den besten Noordbrabantschen hengst. Drie jongelieden hadden jaarlijks toegang tot de mili taire akademie waar zij ook praetisch onderricht ge noten. De Noordbrabantsche Maatschappij ondersteunde die jongelieden door bet uitreiken van een diploma en door pogingen aan te wenden, om ze in de maatschappij te plaatsen. De heer M e ij e r deed eenige mededeelingen over den cursus in Haarlem waar eenige jongelieden tot practische en deugdelijke hoefsmeden werden opgeleid. Deze uitkomsten zouden verkregen kunnen worden in alle plaatsen waar cavalerie in garnizoen lag. Gaarne zou hij echter zien, dat nevens het getuigschrift van de verschillende maatschappijen tevens ook van regeerings wege een diploma werd uitgereikt. Naar aanleiding van de mededeelingen van den heer Bultman stelde de Voorzitter vooreen woord van dank te zenden aan den minister van oorlog die zooveel doet in het belang van de paardenfokkerij en de verbetering van hoefbeslag. Dit voorstel werd bij acclamatie aangenomen. Nadat de heer Bultman een woord van dank had gericht aan den voorzitter den heer Lieftinck aan den commissaris des konings en aan den burgemeester van Haarlem bracht hg nog in 't bijzonder hulde aan het gemeentebestuur van Haarlem, dat, niettegenstaande die gemeente op de vergadering te Leeuwarden was voorbijgegaan, toch zoo gastvrij de leden bad ontvangen. tijd om de overeenkomst in overweging te nemen en had zich niet verbonden haar binnen den gestelden termijn goed te keuren. De regeering verlangde niet onmiddellijke, maar spoedige goedkeuring. Een door den heer Lawson ingediend voorstelom de zitting te ver dagenten einde de regeering in de gelegenheid te stellen, inlichtingen over die overeenkomst te verschaffen, werd met 276 tegen 115 stemmen verworpen. Daarop diende die minister zijn reeds vroeger aange kondigd voorstel in tot sluiting der beraadslaging over bet rapport betreffende de iersche dwangwet op den 4, 's avonds te 7 uur, zoo de beraadslaging vóór dien tijd niet afgeloopeu was Na eene beraadslaging gedurende twee uren werd dit voorstel met 220 tegen 120 stem men goedgekeurd. De aanhangers van Parnell en het meerendeel der aanhangers van Gladstone verlieten de zaai. Zonder beraadslaging of stemming werd het rap port vervolgens aangenomen. De aanhangers van Parneil woonden als toeschouwers in de zijtribunes de aanneming bij. De derde lezing is op den 5 bepaald. FBANKEIJK. Da radicale bladen zijn zeer veront waardigd over de benoeming van generaal Boulanger tot bevelhebber van het 13 legerkorps te Clermont. Eochefort neemt haar het deporteeren van een staat-

Alkmaarsche Courant | 1887 | | pagina 5