Dg Me teen Löffel. No. 79. Negen en tachtigste Jaargang. 1887 WOENSDAG 6 JULI. Prijs der gewone Advertentiën (Bebeelte. SCHUTTERIJ. De DIRECTEUR van het POSTKANTOOR brengt bij deze ter kennis, dat, ingegaan met 5 Juli, met de stoomboot, welke te uur 's nachts van Alkmaar naar Amsterdam vertrekteen pakket (zonder aangeteekende stukken) wordt verzonden aan het Postkantoor te Amsterdamwaarvoor de laatste buslichting geschiedt te 11 uur, 's avonds. iSnhgai&ub. pejUiijIjEto i^r. Verhaal uit het schildersleveii. UKIAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f 0,80; franco door het geheele rijk f 1, De 3 nummers f 0,06. Per regel f 0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERM». COS- TER ZOON. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen ter kennis van de belanghebbendendat de commissie voor de Schutterij op Dinsdag den 12 Juli aanstaande,'s na middags te 6 uur precies, ,ten raadhuize dezer gemeente zitting zal houden tot het beoordeelen der lichaamsgebreken, en verdere reclames tegen den dienst bij de Schutterijmet inbegrip der krachtens art. 9 der wet ingeschrevenenonder opmerking, dat alleen bij p e r s o o n 1 ij k e opkomst vrijstelling van dien dienst kan verleend worden, terwijl, wanneer vrijstelling van broe- derdienst verlangd wordtbovendien schriftelijke bewijzen, ter gemeente-secretarie aan te vragengevorderd worden. Dienstdoende schutters kunnen hunne bezwaren op die zit ting tevens doen onderzoeken. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar, A. MACLAINE PONT. 29 Juni 1887. De Secretaris, NUHOUT VAN DER VEEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen ter algemeene kennis, dat zij in hunne heden gehouden vergadering aan R. G. VAN DER LIET, smid alhier, op zijn verzoek vergunning verleend hebben tot het vestigen eener smederij in het perceel aan de Korte Gedempte Nieuwesloot No. 1. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar, A. MACLAINE PONT. 4 Juli 1887. De Secretaris, NUHOUT VAN DER VEEN. BELGIE. Ia de afgeioopen week ie in de Kamer in behandeling gekomen het wetsontwerpregelende de onvervreemdbaarheid der loonen dat o. a. door den heer Gillieaux, een der bekwaamste industriëelen, ver dedigd werdop grond dat èn de werkman èn het algemeen daarvan de beste vruchten zouden dragen. Bij de artibelsgewijze behandeling werd het eerste gedeelte van het door de centrale afdeeling gewijzigde eerste artikel verworpen waarin bepaald werd, dat op loonen, de 3 francs niet te boven gaande, geen beslag mocht worden gelegd. Een door de regeering goedgekeurd amende ment bepalende, dat van zulke loonen niet meer dan 2/5 vervreemd mochten worden en op niet meer dan 1/5 beslag mocht worden gelegd werd aangenomen. Het tweede artikel, bepalende dat geen beslag mocht worden gelegd op de bezoldigingen van winkelbedienden m beambten minder dan 1200 francs verdienende Naar het Duitsch VAN KLARA BILLER. 5) Luciedia even scherpzinnig ia als andere jonge meisjeB, waar het geldt dergelijke gedachten uit het ge laat van een man te lezen ziet reeds opgeruimd in 't verschiet. Nu acht zij toch het oogenblik gekomen eene kleine schrede op den weg des roems te doen. „Papa - ik heb nu reeds zoo lang geduld gehad maar zullen wij nu eens niet over iets anders spreken P" „Dit zijn hoogst belangrijke zaken, liêveling." „Maar men reist niet van Nieuw-Tork naar Miinchen om daarover te spreken. Nu komt toch eindelijk het schilderen aan de beurt I" Dunby stoot zijne dochter heimelijk aan. „Ik vreesmijn neef heeft erg overdreven toen hij u „Volstrekt nietvalt de Amerikaan hem in de rede. „Hij heeft mij gezegd dat ge tot over uwe ooren in de chemie steekten ik moet u eerlijk bekennen dat dit ook met mij het geval is „Begint ge reeds weder papa „Lucie, wees toch verstandig „Neen ik wil niet langer verstandig zijn." „Mejuffrouw uwe dochter heeft recht zich te bekla gen", voegt Oskar hierbij. „Dat heb ik. Zie eens mijnheer Löffelzie dien sehoonen groep eens! De oude koopman met den 1 angen baard en het kleine meisje naast hem met gaf tot vrij langdurige bespreking aanleiding. De heer Woeste zag het nut dezer bepaling niet indaar er nog zooveel andere soorten van burgers waren, die niet minder de belangstelling verdienden. Hij stelde als amendement voor te bepalendat hoogere bezoldi gingen sleehts zouden kunnen worden vervreemd of daarop sleehts beslag zou kunnen worden gelegd op den voet als in art. 1 was aangenomen. De minister van justitie echter bestreed dat denkbeeld. Dit ont werp was ingediend in het belang der werklieden en kleine beambtenen het zou gevaarlijk zijn de toepassing in wijder kring uit te breiden. Eene redelijke gren3 was in zaken als deze noodzakelijk. Ten slotte werd met 47 tegen 41 stemmen het artikel goedgekeurd, hoe wel ook door den liberalen oud-minister Bara leven dig bestredenop grond dat het niet aanging winkelbedienden en werklieden op ééne lijn te stellen en het artikel alleen scheen ingelaseht te zijn om de buitensporige standsbevoorrechting te temperen, die men wilde invoeren. Het amendement van den heer Woeste werd ver worpen evenals een door de centrale afdeeling voor gesteld artikel, de patroons verplichtende, een exemplaar der wet in hunne werkplaatsen op te hangen. Het ontwerp in zijn geheel werd met 47 tegen 20 stemmen goedgekeurd drie leden onthielden zich. DUITSCHLAND. De Kreuzzeitung waarschuwt de duitsehers tegen russisehe effectenwaarvan de fondsenhouders in Frankrijk, Engeland en Nederland zich gcootendeels reeds ontdaan hebben, terwijl in het bezit van duitsche kapitalisten nog bijna 2 mi!harden aan die papieren voorhanden heeten te zjjn. Die kapitalisten laten zich volgens dat blad in het minst niet veront rusten dat Rusland reeds tien leeningen sloot alleen om de renten zijner schulden te betalen dat het ten gevolge van zijn siechten financiëelen en eeonomischen toestand foadsen belast heeft die onvoorwaardelijk gewaarborgd waren dat hot in zijn geldnood op het punt is van kloosters kerken en stichtingen gedwon gen leaningen te heffen. Het kan aan geen twijfel onderhevig zijn of Rusland is bij den eerstvolgenden grooten oorlog niet in staatvan zijne buitenlandsche leeningen d9 rente te betalen. Verheffing van 'a lands toestand ia alleen mogelijkwanneer het ten minste 25 jaren achtereen aan geene buitenlandsche onder neming meer denkt. Maar daarop sehijnt weinig kans. Midden-Azie, het Oosten en wat daarmede samenhangt laten Rusland niet tot rust komen. Daarom is het niet duidelijk, hoe Rusland een ten minste gedeeltelijk bankroet ontloopen zaldat de duitsche kapitalisten bijna geheel alleen zullen moeten dragen. De Keizer is den 4 des avonds te ÏO1/* uur naar Ems vertrokken. ENGELAND, Te Londen is op den avond van het jubiie 33.000.000 kub. voet gas verbruiktzijnde de grootste hoeveelheid ooit op één avond verbrand. Met de 777 omnibussen van de Londensche algemeene het mandje bloemen Schildert u dat niet reeds in gedachten Dunby stoot Lucie nog eens aan, „Schei toch uitpapa", roept deze ongeduldig. „Waar? Wat bedoelt u vraagt Oskar verstrooid. „Op eene zaak wordt nooit genoeg acht geslagen", vervolgt de Amerikaan het vorige gesprek, „de bodem namelijk neemt niets van de plant aan, terwijl deze zich steeds naar den bodem wijzigt Geërgerd staat het verwende kind op. „Het is tijd naar huis te gaan, en morgenochtend vroeg", sprak zij mot opzettelijken nadruk„als ik mijnheer Löffel mijne teekeningen laat zien neem ik u tot straf niet medeomdat ge u niet boven den „bodem" verheffen kunt. Hoort ge oude Papa Dunby gevoelt schuld en streelt Lucies hand. Ook Oskar stamelt eenige woorden ter verontschuldiging Luoie gelooftdat de schilder slechts uit beleefdheid voor haren vader zich in dit gesprek ingelaten heeft en is hem daar dankbaar voor. Zij is ondanks alle boos heid eene liefhebbende dochter en verheugt zich, als men papa eerbiedigt. Oskar gevoelt zich nadat hij de beide vrienden ver laten heefteenigszins bedruktzonder echter te ver moeden waarop de belangstelling berustwelke hij Lucie voor hem ingeboezemd heeft. De eenvoudige eerlijke man zou rillen als hij vermoedde wat Pan'l zich veroorloofd heeft. Paul, denkt hij, moet mijn teekentalent mooi opgehemeld hebben dat het arme kind er zoo op gesteld is, mij hare teekeningen te laten zien Maar ik zal haar morgen klaren wijn schenken Had ik het heden maar gedaan Hij wil niet bij zickzelven bekennen, dat de gedachte, dat zij hem morgen bezoeken zalhem nog zoo onaan genaam niet is. Als hij die domme schuchterheid maar afleeren kan Ook heeft hij reeds een briefkaart van Paul ontvan gen. Het spreekt van zelf, dat Frits deze driemaal heeft moeten overlezen, voor hij ze aan zijn nieuwen Omnibusmaatschappij werden van den 12 tot den 26 4.500.000 mensohen vervoerd. De heer Stewart, aanhanger van den oud-minister Gladstone, is te Spalding graafschap Lincoln tot lid van het Lagerhuis gekozen met eene meerderheid van 745 stemmen tegen den admiraal Tryon kandidaat der conservatievendie daardoor een zetel verliezen. De Morning-Post dringt naar aanleiding van den uit slag dezer verkiezing ernstig aan op het versterken van het ministerie door het opnemen van eenige aan Glad* stone vijandige liberalen. Bij het Lagerhuis is een wetsontwerp aanhangig, dat, tot wet verheven wordende de water-maatschappijen voortaan zal beletten de aanvoerbuizen af te snijden van huizen waarvan de belastingen door de eigenaars betaald worden, een misbruik, dat vooral in het oosten van Londen waar tal van huizen zijnwaarin kamers aan verschillende gezinnen verhuurd worden, tot groote ongeregeldheden aanleiding geeft. De gewoonte is, dat de eigenaar alle belastingen ook die voor het water, betaalt en den huurprijs in verband daarmede regelt. Nu gebeurt het menigmaal, dat de eigenaar de belasting voor het water verzuimt te voldoen hoewel de huurders geregeld betaald hebben, in welk geval de water-maat schappij die den eigenaar liever niet aanspoort of vervolgt, de aanvoerbuis afsnijdt, waardoor zij die hunne verplichtingen getrouw nakomen, moeten boeten voor bet verzuim van den eigenaar. Het ingediende wets ontwerp strekt om dit onmogelijk te maken en te be palen dat de maatschappijen de hunrders moeten aan spreken als de eigenaar in gebreke blijft te betalen en dat de huurders dan het te betalen bedrag van de huur kunnen aftrekken. De Koningin is den 4 van Windsor te Londen ge komen om den eersten steen te leggen voor het Keizer lijk Instituut te South-Kensington bestemd voor eene doorloopende tentoonstelling der voortbrengselen uit de indische koloniën en het Vereenigd Koninkrijk. De plechtigheid geschiedde in het uitgestrekte paviljoen waar 10.000 toeschouwers plaats hadden gevonden. Al de nog te Londen vertoevende vreemde vorsten en pr nsen, behalve de kroonprins van Duitschland, waren tegenwoordig. Het geheel boodbij het uitmuntende weder, een schitterenden aanblik. De Koningin werd zeer toegejuicht. Hoogerhuis. Den 4 is na eene beraadslaging van 2% uur het wetsontwerp betreffende den grond eigendom in Ierland bij derde lezing aangenomen. Lagerhuis. Den 4 deelde minister Fergusson mede, dat do engelscn-turksche overeenkomst betreffende Egypte nog niet was goedgekeurd maar dat de brief wisseling over die zaak in den loop dezer week aan het Parlement zou worden overgelegd. Hij kon nog niets zeggen omtrent eenige subsidiaire verbintenis of wijziging der overeenkomst. Hij verklaarde verder, dat de engelsche vertegenwoordigers ia het buitenland aangeschreven wa ren de belanghebbende regeericgen uit te noodigen tot eene bijeenkomst over den toestand der suikernijver heid en de daarmede in verband staande vraagstukken, heer overhandigde. Zij bevatte de volgende woorden s „Op de plaats mijner bestemming aangekomen laat zich goed aanzien. Onderhoud de verbinding met Amerika op den gewonen voet. Trek Frits aan de ooren als hij zijn best niet doet." Oskar antwoordde „Gelezen en begrepen. Amerika volgens het voor schrift in beslag genomen. Frits doet uwe opleiding tot nog toe eer aan." De Amerikanen bewonen eene paar nette kamers op de tweede verdieping van' het hotel „het Beiersche Hol." In eenvoudigmaar elegant toilet rust Mevrouw Dunby op twee fauteuils, terwijl zij een grooten waaier langzaam heen en weder beweegt. Nu en dan strekt zij de hand uit naar een met gesuikerde violen gevulde bonbonnière om er een in den mond te steken. Mevr. Dunby is eene voortreffelijke, eenigszins origi neels vrouw van ongeveer veertig jaren. Zij is groot, heeft heldere oogen een eenigszins gebogen neus een trotschen mond en fraaie tanden die haar nog niets gekost hebben, Het eenigszins grijze haar past goed bij hare blozende gelaatskleur. Menigmaalals zij en beauté zijn wil (ofschoon zij even weinig trotsch is als hare dochter) strooit zij er wat poeder op. Zij is niet juist wantrouwendmaar nu en dan wat sceptisch misschien ten gevolge van eene te groote dosis ge zond verstand. Yan haren echtgenootwien zij graag in gezelschappen met „Mijnheer Dunby" aanspreekt^ houdt ze veelofschoon zij hem dit niet blijke'a laat. Op Lucie heeft zij veel aan te merken voornamelijk flat zij niet „gehoorzaam" genoeg is. Daar haar vader het kind „onzinnig verwend" heeft beschouwt zij het haren plicht het „bind" nu en dan eens strenger dan noodig te berispen. N

Alkmaarsche Courant | 1887 | | pagina 1