De Me heeren Löffel. No. 80. Negen en tachtigste Jaargang. 1887. V RIJ D A G 8 JULI. Verkiezing 19 Juli. Prijs der gewone Advertentiën In de den 5 alhier gehouden ver gadering der II. C. üieswereeniging zfjn al® candidate!» voor den gemeen teraad gesteld de aftredende ïeden de heeren J. C. H.OORÜ h. KOOStü en C. W. BlïUWWW, terwfil niet z{|n gesteld de heeren C. BOS- IIAH en 3». «StUIAVIS BE EAMfiE, eveneens aftredend. Voorloopig bepalen wons b|| de betuiging van ons lcedwe«en, dat u»en twee der verdienstelijkste leden van den gemeenteraad heeft uitgesloten. IVy zouden ons zeer in Alkmaar® kiezers bedriegen, wanneer zfj mede gingen met eene poging, om mannen uit den raad te verwijderen, die lan gen t|Jd reeds daarvan een sieraad z|jn e» hunne beste krachten inspan den ten bate van Alkmaar® belang. ©ffictïtl (gebeclte. Bntttnland. PEÜILLBT p*r. Verhaal uit het schildersleven. ALKMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt Dinsdtlg-, Dondordag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f 0,80franco door het geheele rijk f 1, De 3 nummers f 0,06. Per regel f 0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HEEM®. COS- TER ZOON. J. TRAPPEL, laatstelijk te Heer Hugowaard, wordt verzocht, zich ter gemeente-secretarie aan te melden. BELGIE. Door eene verschrikkelijke ontploffing van naphta is een winkel in drogerijen in de Rue Large te Antwerpen volkomen vernield. E n tiental personen zijn onder de brandende puinhoopen bedolven; drie zijn ernstig gekwetst te voorschijn gebracht. De Kamer ving den 5 de beraadslaging aan over de recruteering van het leger. Minister Beernaert ver klaarde, dat de regeeïing voor persoonlijken dienstplicht was, maar dat alle burgers toch niet in den krijgsdienst konden treden daar dit den staatsdienst en den eere- dienst in den war zon brengen. Verplichte persoonlijke krijgsdienst was onmogelijk; de uitgaven zonden te groot worden. Ofschoon hij de plaatsvervanging onredelijk noemde, verklaarde hij, dat de regeering van het ont werp van persoonlijken dienstplicht geene kabinetszaak zou maken. De wet tot befÊDg van invoerrechten op vee en vleesch treedt den 11 in werking. DUITSCHLAND. Den 4 begon voor het rijksge rechtshof te Leipzig het geding wegens landverraad tegen de drie elzassers Klein Grebert en Erhart. Klein be- Naar het Duitsch VAN KLARA BILLER. 6) - Het spreekt van zelf, dat Oskar niet vergeten heeft zich te scheren als hij den volgenden morgen Miss Dunby verwacht. Ook zijn zijne manen (volgens Pauls opmerking) door eene zorgvuldige behandeling in haar veranderd. Eritsdie hem met nieuwsgierigen ijver behulpzaam is, bewijst vermeldenswaardige diensten bij het uitzoeken van dassen manchetten en knoopen. Hij heeft helaas het ongeluk gehad een japansche vaas, waarop een fraai bewerkte bloeiende perziktak als ornament gelegd was en waaraan Paul groote waarde hechtte, te breken. Van daar dat hij Oskar geraffi neerde opmerkzaamheid bewijst, om deze op zijne hand te krijgen. Het ontbijt doet denken aan het opstellen van een stil levenook een van Frits ontwikkelde talenten. Het is voortreffelijk, of liever, het zou Oskar voortreffe lijk smaken als deze eetlust had. De Amerikanen hebben hem echter zijn honger doen vergeten. Hij ziet Miss Dunby heden uit een geheel ander oogpunt dan gisteren. „Ik moet die Amerikanen om Pauls wil heel aardig behandelen" zegt hij bij zich zeiven „de oude is ook een innemend man. „Ik mag de jonge dame ook wel wat beleefd behandelen. Nu, misschien komt zij niet eens Ik geloofdat zij eene echte kokette is 1 Zij verveelt zich zooals menschen die niet weten, wat kende dat hij in 1881, op voorstel van den grenseom- missaris Fleureville spion der fransehe regeering werd en van den agent Hirschaner te Parijs daarvoor f 100 per maand ontving hij zond aan hen uitvoerige plan nen van Straatsburg en Mainz. In 1885 drong de fransehe commissaris Schnabele hem zich te Pont-a- Mousson te vestigen en zijne werkzaamheid tot Straats burg te bepalen hij bleef met Schnabele in betrekking, totdat hij in hechtenis genomen werd. De beschuldigde Grebert hielp hem bij het teekenen der plannen dat deze echter ontkende. De zendingen van Schnabele aan Klein gingen onder Erharts adres maar Klein twijfelde er aan of laatstgenoemde wistwaartoe hij zich leende. Onder de bewijsstukken kwamen drie brieven van Schnabele voor, aan Klein gerichtwaarin inlichtingen gevraagd werden omtrent de militaire inrichtingen te Straatsburg. De rechter van instructie Leonials getuige gehoord verklaarde dat Schnabele eerst wei gerde ophelderingen over die brieven te geven maar ten slotte de echtheid erkend had. Grebert en Erhart bleven hunne onschuld volhouden in weerwil van de ook voor hen bezwarende bewijsstukken. De getuige Lauffenburger beschuldigde Klein bij teekeningen van den gepantserden toren te Straatsburg geholpen te heb ben hij erkende de teekening van Klein naar Fleuriet overgebracht en van dezen geld voor Klein ontvangen te hebben. De getuige Lieszfeld getuigde mede tegen Klein en Grebert. De getnige Haas bracht zich den 5 des morgens om het leven. De procureur-generaal stelde geheime zitting voor bij het verhoor der militaire deskundigen waartoe besloten werd. Den 6 lichtte de procureur-generaal Treplin de aan klacht nader toe. Het gerechtshof was voor de eerste maal genoodzaakt een oordeel ta velleh over mannen die in dienst van de fransehe regeering tegenover het duitsche rijk verraad pleegden terwijl vroegere rechts gedingen gevoerd werden tegen personen die uit vrije beweging spionnendiensten aan Frankrijk bewezen. Het thans gevoerde rechtsgeding had daarom bijzondere betee- kenis, omdat het bepaalde onthullingen over het fransehe spionnen wezen en de regeling daarvan in Elzas-Lotha- ringen had gegeven. Fransehe ambtenaren hadden de plaats van particuliere agenten ingenomen en in Klein een geschikt werktuig gevonden. Het was nocdig het geding in het openbaar te voeren, omdat daardoor de verdachtmaking kon worden ont zenuwd, als zon er zeker drijven bestaan, waartoe het geval met Schnabele aanleiding zou geven. Zelden was in de fransehe bladen zooveel onwaarheid verkon digd als in dit geval. In den loop van het geding was gebleken dat de fransehe grenspolitiein plaats van zich te wijden aan de taakwelke in den aard van haar ambt lagonophoudelijk er naar streefdeniet slechts het landverraad te begunstigen maar zelfs het aan te moedigen. De procureur-generaal eischte tegen Klein een tucht huisstraf van negen jaar en eerloosverklaring gedurende tien jaar vijl jaar tuchthuisstraf en vijf jaar eerloos zij met hun tijd en hun geld beginnen zullen Ja dat is hetzij verveelt zich en daar is zij op het idee gekomen zoo een armen duivel als ik op haar ver liefd te maken enkel om te zien hoe hij zich daarbij houdtMaar ik zal oppassenniet in de val te loopen Met zulke gedachten heeft Oskar aan het ontbijt ge zeten met zulke gedachten is hij opgestaan om in het atelier op en neder te gaan loopen. Nu en dan werpt hij een blik in den Venetiaanschen spiegel, strijkt de hand door zijne haren of trekt hij aan zijn das. Hij is blijkbaar opgewonden, ofschoon hij dit tegen iedereen, die hem hierop opmerkzaam maakte bestrijden zon. „Zij komt nietDat zou mooi zyn, als ik den heelen morgen vergeefs op haar wachten zon Thans ziet hij niet in den spiegel, als hij het atelier verlatende daar voorbjj gaat. Hij gaat ongeduldig de trap op en haalt eene brochure „over de verbetering der beetworteleD-suikerfabrikatie", die hij onderweg ge kocht heeftuit zijn koffer om daarmede weder naar bet atelier terug te keeren. Nauwelijks beeft hij twee bladzijden gelezen, of hij springt weder op en gaat Frits zoeken. Hij is nog niet gewend een bediende door eene schel te roepen. Eindelijk vindt hij hem in de eetkamer. „Frits, ik vind de lucht in het atelier benauwd heeft mijn neef er iets tegen, dat er een raam geopend wordt F" Frits die Oskar naar het atelier gevolgd is heeft intusschen weder het vermogen terug gekregen om te spreken. Hij wijst op een vlechtwerk van ijzerdraad dat Oskar nog niet bemerkt heeft. „Wij hebben hier altijd frissche lucht! Ziet u wel, daar boven F Voortdurende trekking, geen zon en geen stof." „Goed Fritsje kunt weer aan je werk gaan." Frits gaat glimlachende weg. Zij werk wastoen de argelooze Oskar hem verraste, een aangebroken blik met Schotsche marmelade schoon leeg te eten. „Bijna elf uur Zij komt niet vervolgt Oskar in verklaring voor Grebertterwijl hij voor Eckart vrij spraak vroeg. De verdedigers pleitten verzachtende omstandigheden; de verdediger van Grebert vroeg vrijspraak subsidiair verzachtende omstandigheden. Uitspraak den 8. De Keizer is den 5 des voormiddags te Ems aange komen. Hij reed in een open rijtuig van het stations- gebouw naar het Kurhaus. ENGELAND. Koningin Victoria heeft ia een aan de vrouwen van Engeland gericht schrijven dank be tuigd voor haar geschenkeen ruiterstandbeeld van wijlen den Prins-gemaalwaarmede zij zeer ingenomen is. Hoogerhuis, Den 5 heeft de minister van bui- tenl. zaken verklaarddat de onderteekening der engelsch-turksehe overeenkomst betreffende Egypte niet had plaats gehad maar ook niet geweigerd was. De heer Drummond Wolff had in last ontvangen Kon- stantinopel in den loop dezer week te verlaten en in die lastgeving was geeue verandering gebracht. Lagerhuis. Den 5 werd na eene beraadsla ging van eenige uren met 146 tegen 85 stemmen het voorstel van minister Smith aangenomen waarbij werd bepaalddat gedurende het overige der zitting door de regeering ingediende wetsontwerpen voor alle andere zaken in behandeling genomen zouden worden. De behandeling der iersche dwangwet is tot den 7 uitgesteld. Daarna werd besloten tot behandeling der iersche land wet waarmede den II een aanvang zou worden gemaakt. Minister Fergusson deelde den 5 mede, dat Frankrijk het engelecbe beschermheerschap over Dongarita bepaald erkend bad. M.et betrekking tot da overeenkomst betreffende den handel in sterke dranken in de Noordzee zeide hij, dat de regeering eene mededeeling van Nederland verwachtte, zoodra deze mogendheid bekend was met de inzichten van BelgieDenemarken en Frankrijk over de door Duit:chland voorgestelde veranderingenwelke reeds Engelands goedkeuring hadden verworven. Verder verklaarde hij, dat, mocht de engelsch-turk- sche overeenkomst over Egypte vervallen geene sub sidiaire overeenkomst daarvoor in de plaats zou treden. In geen geval kon er sprake zijn van een schrijven, waardoor de zin der oorspronkelijke overeenkomst werd gewijzigd of aan Engeland eenige last of verplichting werd opgelegd. Ofschoon de verlengde goedkeurings termijn afgeloopen was, wenschte Engeland zeer, zijne voornemens tegenover den Sultan en de mogendheden te vervullen en daarom zou bet de goedkeuring niet afwijzen mocht zij geschieden vóór het vertrek van den heer Drnmmond Wolff, welk vertrek in elk geval over weinige dagen zou plaats vinden. Het officieele dagblad van Nicaragua, zeide hij ten slotte,- bevatte een besluit, waarbij het verdrag van vriendschap en handel met Engeland werd opgezegd. Dit verdrag liep met 11 Juni 1888 ten einde. gedachten, die in zijne brochure nog niet ver is. „Het is ook zoo het beste! Wat een ongelukkige figuur als onderwijzer zou ik maken Wel is waar zou menigeen, die dezelfde studie doorgemaakt hadzich volkomen bekwaam achten te onderwijzen maar Frits komt plotseling zonder kloppen binnen. Hij weet beter, hoe het met Oskar gesteld is, dan deze zelf. „Zij komt 1 Zij komt 1 Zij komt „Wie komt F" huichelt Oskar. „Nudie Amerikaansche dame van gisteren 1 Ik zag het rijtuig den hoek omkomen I" Als een pijl vliegt hij weder weg, om de huisdeur te openen. Mijnheer Dunby heeft hem gisteren met een tienmarkstuk begroet. Deze Amerikaansche groet be®ft hem zeer mobiel gemaakt. Oskar maakt kleine angstige schreden naar de deur en wenschtdat zijne armen iets korter en bij het ver keer met dames hem minder in den weg waren. „Ge kunt hier wachten, Julie", zegt Lucie tot hare kamenier, terwijl zij de portefeuille van haar overneemt. Zij gevoelt zich van morgen niet zoo zeker als gis teren. Gisteren avond onder de muziek zag zij den tempel des roems voor zich geopend. Nu echter, nu zij met de proeven van haar genie voor den grooten meester Löffel verschijnen zalbegint zij te twijfelen of hij de meening van mijnheer Flat wel deelen zal. Oskar staat voor haar. Als zij zijn verwonderden bijna verschrikten blik bemerkt, ontzinkt haar de moed geheel, 't Is aan den eerlijken Oskar te merken dat haar kostuum hem onaangenaam aandoethet be vestigt zijne meeningdat het jonge meisje hem als speelbal gebruiken wil. Dat geeft hem zijne kalmte weder 1 Hij richt zich op en ziet haar bijna streng aan. Een kostuum, dat iemand, die opzien maken wil, voor den eersten rang van een hofschouwburg aantrekt, een soort bruidstoilet om met een teekenmeester over lessen te spreken 1 De bewonderende blik, waarop Lncie rekende, waarop zij bij Paul had bunnen rekenen, blijft bij Paul achterwege.

Alkmaarsche Courant | 1887 | | pagina 1