No. 81. Negen en tachtigste Jaargang. 1887. ZONDAG Verkiezing 19 Juli. P» Bruinvis de Lange, C. Bosman, C W. Bruinvis, J. C. Koorn en T. L. Koorn 10 JULI. Dit nummer bestaat uit twee bladen. EERSTE BLAD. V Prijs der gewone Advertentiën Plaatsgebrek noodzaakt ons bet feuilleton achterwege te laten. ©fficiëel CQcbsclte. SCHUTTERIJ. BtaucttUtsd, ALKMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f 0,80franco door het geheele rijk f 1, De 3 nummers f 0,06. 'iR I A Per regel f 0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COS- TER ZOON. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen ter kennis van de belanghebbenden, dat de commissie voor de Schutterij op Dinsdag den 12 Juli aanstaande, 's namiddags te 6 uur preciesten raadhuize dezer gemeente zitting zal houden tot bet beoordeelen der lichaamsgebreken en verdere reclames tegen den dienst bij de Schutterij, met inbegrip der krachtens art. 9 der wet ingeschrevenen, onder opmerking, dat alleen bij p e r s o o n 1 ij k e opkomst vrijstelling van dien dienst kan verleend worden, terwijl, wanneer vrijstelling van broederdienst verlangd wordt, bovendien schriftelijke bewijzen, ter gemeente-secretarie aan te vragen, gevorderd worden. Dienstdoende schutters kunnen hunne bezwaren op die zit ting tevens doen onderzoeken. Burgemeester en Wethouders voornoemd Alkmaar, A. MACLA1NE PONT. 29 Juni 1887 De Secretaris, NUHOUT VAN DER VEEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR herinneren, dat met ingang van 1 Augustus 1887 bij de stand pijpen tot waterverkoop op de Oudegracht bij het Groot Nieuw- land en op het Raaksjeduinwater alleen verkrijgbaar zal zijn voor ben, die in het bezit zijn van eene door het gemeentebe stuur af te geven kaartter gemeente-secretarie aan te vragen, geschiedende deze berinnering, opdat zij, die gewoon zijn dagelijks daar duinwater te balenruimschoots de gelegenheid hebben hunne perceelendes verkiezendealsnog aan de duinwaterlei ding aan te sluiten. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar, A. MACLAINE PONT. 4 Juli 1887. be Secretaris, NUHOUT VAN DER VEEN. Wat eeno kiezersvergadering besluiten zal kan nie mand vooraf voorspellen de meeningen stann in den aanvang scherp tegenover elkandereen uitgesproken denkbeeld, een in 't vuur der rede onbedacht gesproken woord doet de discussie afdwalen de vergadering houdt zich bezig met bijzaken en maakt zicb warm over per sonaliteiten. Motiën en stemmingen doen den tijd voorbij gaan. De vergadering wordt vermoeid en bijna boos op die enkele rustelooze sprekers, die voet bij stuk trach ten te houden bet wordt laat, men verlangt naar huis, er moet een einde aan komen en dan, onder den indruk van 't laatst gehoorde woord, de doorgestane verveling, het late uur, valt er eindelijk een besluit, dat niemand voldoetmaar dat toch den voorzitter vergunt de verga dering te sluiten „met dankzegging aan de leden voor de trouwe opkomst" en sprekers en hoorders veroorlooft naar huis en naar bed te gaan. Daarom mag men het eene talrijke vergadering niet zoo erg kwalijk nemen, als zij een onverstandig besluit neemt. De meerderheid, die t heelt helpen aannemen, weet zelve weldat het genomen besluit met veel zaaks is, maar 't was toen en op dat oogenbkk het eenige middel om tot een einde te komen. Niemand dwingt den Nederlander lid te worden van eene kiesvereeniging en daar er aan het lidmaatschap weinig genoegen en in 't geheel geen voordeel verbon den is, kan er slechts ééne reden zijn die den burger doet besluiten een deel van zijn tijd aan zulk eene ver- eeniging opteofieren de overtuiging namelijk dat bij werkelijk iets doen of zeggen kan om de kiezers voor te lichten. Maar eene kiesvereeniging, die hare voorlichting aan de kiezers onthoudtis als eene kaars die niet brandt en als eene vochtige lucifer. Eene kiesvereeniging, die vergadert, discussieert, de batteert en stemt en ten slotte geen candidaten stelt is a!s de bakker die zijn oven aanmaakt zijn deeg kneedt, en ten slotte geen brood bakt. Nu is het waar, dat geen brood bakken nog a.tijd beter is dan slecht brood bakken en de kiesvereeniging, die geen candidaten stelt, heeft nog altijd het recht om een beetje uit de hoogte neer te zien op die andere vereenigingdie verkeerde candidaten stelde. Men kan een goed huisvader, een bekwaam koopman, een nuttig burger zijn en toch nog in een bepaald geval een „verkeerd candidaat" zijn. Anders zouden alle goede huisvaders alle flinke kooplieden en alle werk zame burgers in den gemeenteraad terecht moeten ko men. Een „verkeerd candidaat" is een ieder, waarvan het niet vooraf vaststaat, dat hij het „beter maken" zal dan hij wienB plaats hij zal moeten innemen. Want al is dankbaarheid geen politieke deugd en waardeering geen geloofsartikel, toch werpt men geeue mannen ter zij zooals men met de mode van kleeren verwiselt. Als nieuwe namen niet meerdere waarborgen aanbieden, dan de oudedan hebben de oudere hunne verkregen ondervindingkennis van administratie van personen en belangen boven hunne mededingers voor. Eu waar om zoude zich de burgerij berooven van de groote diensten, die zij uit die verkregene ondervinding trekt Alleen om eens een ander in de raadszaal te zien Is er nu eenige reden om te veronderstellen, dat de heer C. Janssen Cz. het beter zal maken, dan de heer T. L Koorn en de heer W. E. Stoel beter dan de heer C. Bosman Waarin beter In welk opzicht, wat zal de burgerij daardoor winnen De candidaten van „Eensgezindsheid", -„Eensgezindheid" is een zonder linge naam voor deze kiesvereeniging, wier uithangbord andere waar mogt doen verwachten, zullen vermoede lijk de eersten zijn om te erkennen dat er voor die verandering geen reden is en dat „boompje verwisse len" een spelletje is, waarvoor zij te oud zijn geworden. En al bezit nu de heer Janssen wat wij gaarne ge- looven alle goede eigenschappen van den heer T. L. Koorn met nog eenige bovendien, wij vragen welke is de reden van overwegend gewicht, die de kiesver eeniging deed besluiten den kiezers aan te raden een catboliek lid te vervangen door een man van hervormde belijdenis P Wij zien die machtige reden nergens en de kiesvereeniging deelde ons hare overwegingen niet mede. En toch zij weet, dat wat zij voorstelt, voor velen onzer medoburgers eene ernstige grieve zijn zal en dat, slaagt zij in haren toeleg om bet getal der catholieke raadsleden met één te verminderen, zij een zaadkorrel van bittere tweedracht zal hebben uitgestrooid. Vergaderingen zyn onberekenbaar en hare besluiten zijn bijna onpersoonlijk, niemand neemt ze gaarne voor zijne rekening. Wie zal de beweeggronden van dit be sluit van „Eensgezindheid" voor zijne rekening nemen? Waarschijnlijk niemand. Of 't moest iemand zijn, die daarin zag eene daad van zelfverdediging. Iemand, die ziende, dat de bakker de oven gestookt en bet deeg gekneed, maar niet ge bakken heeft, zijn vertrouwen in den bakker verloren heeft, en hem van snoode plannen verdenkt. Iemand, die in het feitdat de r. c. kiesvereeniging twee pro testante candidaten beeft laten vallen en weigert die aan te bevelen, eene oorlogsverklaring ziet, iemand die booze vermoedens koestert, en die „leer om leer" wil toepassen, iemand die niet van verrassingen houdt. Laat ons er voor uitkomen, er is groot gevaar, dat bet besluit der r. c. kiesvereeniging om geen candi daten te stellen, door zeer velen in dien zin zal worden uitgelegd. Zoo opgevat is het besluit dier kiesvereeni ging even gevaarlijk, als dat van „Eensgezindheid"; zoo opgevat is bet niet minder een bron van onderling wantrouwen, van misverstand, eene dreigende verstoring van den tot heden door de bezadigde mannen van alle partijen bewaarden vrede. Daarom is het de plicht dezer kiesvereeniging, hare plicht en tevens het belang der partij die zij vertegen woordigt de kiezers voor te lichten omtrent de strekking van haar besluit, dat reeds misverstand genoeg in de wereld heeft geroepen. Eensgezindheid schijnt mede te brengen, dat men den heer W. E. Stoel in de plaats van den heer C. Bosman verkiest. Is het om de ietwat socialistische neigingen van den heer W. E. Stoel Laat men het dan zeggen; het socialisme van den heer Stoel is van een goedaar dig soort, en misschien zijn er onder de kiezers, die met een kleine dosis socialisme de proef eens willen nemen. Maar als het dat niet is, waarom is het dan? Zeker, de heer Stoel was een tijdlang een niet onver dienstelijk lid van den gemeenteraad. Hij heeft een groot deel gehad aan de uitbreiding van de stad. Hij heeft alles ondervonden, wat vader Cats ham voorspelt, „die timmert aan den weg." Hij heeft ,veel gezeg" gele den. Hij heeft vrienden gehad, die hem te veel geroemd, en vijanden gehad, die bem te veel vernederd hebben. Maar moet aan hem daarom de plaats van den wethouder C. Bosman gegeven worden? Van den man zonder wiens practische kennis wel nooit de gasfabriek in gemeente-beheer zoude zijn ge komen, waardoor onze gemeente-fiDantiën een sterken steun hebben verkregen van den man, die een groot deel had in het tot stand brengen van de waterleiding, die thans reeds een merkbaren invloed heeft op onzen gezondheidstoestand en op de sterfte-cijfers io deze gemeente, en dus een weldaad is voor den werkman van den man, die door volharding en kennis zijne on dernemingen tot bloei bracht, en zijne rijke ondervinding belangeloos stelde ter beschikking van de gemeente, en die meer dan iemand anders gedaan heeft voor Alkmaar? Met of zonder socialisme zoude de beer W. E. Stoel een bruikbaar raadslid kunnen zijn, maar 't is van de kiezers wel wat veel gevergd, om daarvoor een beter raadslid en een goed wethouder plaats te doen maken. De heer Bosman heeft ook aan den weg getimmerd. Zijne daden zijn en worden beoordeeld door bevoegden en onbevoegden. Maar ook zijne tegenstanders erkennen: „wij hebben niemand, die zijn plaats kan vervullen,en in den mond van den tegenstander is dat „veel lofs". Van de aftredende leden P. Bruinvis de Lange, C. W. Bruinvis en J. C. Koorn, wordt de herkiezing niet betwist, al onthoudt zich de r. k. kiesvereeniging van aanbeveling van den eerstgenoemde, deii afr.redenden wethoudereene onthouding daarom te meer onver klaarbaar, omdat niemand de onpartijdigheid van den man betwist, en niemand hem de achting onthoudt die dengene toekomt, die naar zijn geweten handelt. Met vermijding van scherpe woorden die kwetsen en van toespelingen en verdachtmakingen die soms erger wonden dan zij bedoeld zijn hebben wij getracht aan te toonen waarom en waarin naar ons oordeel de beide kiesvereenigingen gedwaald hebben. Wij meenendat gemeenteraadsverkiezingen niet moeten ontaarden in partijstrijd niet mogen verloopen in persoonlijke grieven en verwijten dat alle mannen van invloed behooren te zamen te werken tot het behoud van den goeden geest onder de burgerij. Wij kunnen het niet allen met elkander eens zijnmaar wel kunnen wij elkander waardeeren, en eendrachtig zoeken naar de oplossing van geschillen en quaestiën, die bij het bestuur eener gemeente dagelijks ontstaan, en wij vree zen dan ook niet vruchteloos een beroep te zullen doen op de bezadigde welmeenende mannen van iedere rich ting, indien wij de herkiezing van de aftredende leden met warmte aanbevelen. Op eene b.uitengewone vergadering van aandeel houders in de Gooische stoomtram, den 8 op verzoek van houders vaa meer dan 100 aandeelen gehouden, ia met 124 tegen 103 stemmen besloten, eene commisee, zullende bestaan uit 3 deskundigen en 3 aandeelhou ders, te benoemen ter onderzoekin hoeverre het mogelijk is de kosten van beheer en van de alge- meene inrichting der vennootschap te verminderen, en met 168 tegen 57 stemmen aan die commissie het recht te geven, de boeken na te zien, de inrichtingen der vennootschap te bezoeken en de bedienden der inrichting te ondervragen. Die commissie, welke geone belooning zal ontvangen, moet binnen twee maan den verslag van hare werkzaamheden uitbrengen de noodzakelijke kosten, welke op het onderzoek vallen, komen voor rekening der vennootschap. Op aandrang van het bestuur in 't algemeen en van den commissaris den heer Hoeufft van Yelzen werden drie aandeelhouders aangewezen om de balans over 1887 na te zien, vóór die aan de algemeene vergade ring wordt overgelegd, waartoe de heeren Suasso, van Beek en Caroli benoemd werden. Tot de drie deskundigen in de commissie van onder zoek werden bij acclamatie benoemd de heeren Schotel, ingenieur van stoomtrammen te Rotterdam; Pels Rijcken, directeur van de Arnh. stoomtram en Jansen, burge meester van Tilburg, terwij! als plaatsvervangers werden aangewezen de door het bestuur voorgestelde heeren Erdbrink, Hamerling en Middelberg, Onder de punten van beschrijving voor de 50 algemeene vergadering van de Hollandsche Maatschappij van Landbouw8 September e. b. te houden in de Parkzaal te Hoorn behooren de volgende voorstellen van de afdeeling Goedereede betreffende het' uitvaar digen van eene wetregelende de keuring van al de voor den publieken dienst bestemde fokhengsten of het invoeren van zoodanige keur in Zuid-en Noord-Holland; van de afd. Gooiland tot het verleenen van subsidie aan de op te richten Bosehbouwschoolvan de afd. Medemblik en omstreken tot het nemen van een be sluit in het belang der bevordering van het onderzoek naar de oorzaken, waardoor het blauw in de kaas kan ontstaan van de afd. Sloten tot het nemen van zoo danige maatregelendat op de markten natuur- van kunstboter voldoende worde onderscheiden; van de afd. Vijf-Heerenlanden tot het zoo mogelijk kosteloos ver krijgbaar stellen van platen bevattende duidelijke af beeldingen van nuttige en schadelijke planten der wei den in Nederland; van het hoofdbestuur om te beslui ten eenige cursussen te doen houden over het hoef- Dezer dagen viel de heer K. Breebaarfc, dijkgraaf, te Winkel en lid van de provinciale staten van Noord holland, tengevolge van bet op hol gaan van een paard van het rijtuig. De wielen gingen hem over het lichaam, waardoor twee ribben gebroken zijn. De toestand van den waardigen 72jarige is naar omstandigheden vrij wel. Zondag, 31 dezer, zal te Winkel een fancy-fair gehouden worden, waarvan de zuivere opbrengst ten bate komt van de kas der afdeeling „Volksonderwijs", tot tegemoetkoming der kosten van een schoolfeest.

Alkmaarsche Courant | 1887 | | pagina 1