1)6 Me toren Lil. IVO- 82. Negen en tachtigste Jaargang. 1887. WOENSDAG 13 JULI. Prijs der gewone Advertentiën ©fftciëcl (öcbcclte. De DIRECTEUR van liet POSTKANTOOR brengt bij (leze ter kennisdatingegaan met 5 Juli met de stoomboot, welke te 2^ uur 's nachts van Alkmaar naar Amsterdam vertrekteen pakket (zonder aangeteekende stukken) wordt verzonden aan liet Postkantoor te Amsterdamwaarvoor de laatste buslicbting geschiedt op werkdagen te II u. en op zon- en feestdagen te 10,30 's avonds. Bttitssslfmb. FEUILLBTO IKT. Verhaal uit het schildersleven. ALKMAARSCHE COÜRANT. Deze Courant wordt Dinsdag-, Dondordag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f 0,80franco door bet geheele rijk f 1, De 3 nummers f 0,06. R IA Per regel f 0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COS- TER ZOON. Zij die in aanmerking wenschen te komen voor ONDERWIJZER aan de openbare school voor onver- mogenden te Alkmaar, hoofd de heer H. YAN DEN BERG, op f 650 jaarwedde, melden zich vóór 25 Juli a.s. bij het gemeentebestuur aanonder overlegging van stukken. Alleen zijdie als onderwijzer werkzaam zijn geweest, worden in aanmerking genomen. DUITSCHLAND. ElzasLothaeingen. De regee ring heeft ingetrokken het tot heden bestaan hebbende verlof voor rechters en notarissen, cm bij de uitoefening hunner ambtsbezigheden de franscbe taal te gebruiken. Voortaan is het gebruik der duitsehe taal verplichtend gesteld. ENGELAND. Den 3 heeft ds, A. D. Adama van Scheltema zijne 20jarige ambtsbediening bij de nederl. herv. gemeente te Londen herdacht. Hij trad dien dag in de hollandsche kerk op met denzelfden tekstwaar mede hij 20 jaren geleden te Steenwijk ais predikant optrad, namelijk II Corinthe Y 20. De poütie-agentdie miss Cass valsch beschuldigd heeft, is den 7 geschorst. Van verschillende zijden wordt beweerd dat de politie-agenten zich op groote schaal door vrouwen van lichte zeden laten omkoopen, om niet al te scherp op haar toe te zien. Den 9 hield de Koningin te Aldershot eene wapen schouwing over ongeveer 58000 man troepen en vrij willigers. Na den afloop bood de opperbevelhebber, de hertog van Cambridgeaan de Koningin een adres van het leger aan. De Koningin gaf in antwoord op dat adresde verzekering van haar volle vertrouwen in de geregelde troepen en de vrijwilligers en van hare tevredenheid over de houding der troepen. Haar in nigste wensch wasgedurende het overige van hare regeering aan haar volk de weldaden van den vrede te kunnen schenken. Den 9 is te Coventry de heer Ballantyne, aanhanger van Gladstone tot lid van het Lagerhuis gekozen met 4229 stemmen, zijnde eene meerderheid van 16 stemmen, tegen den conservatieven kandidaat, kolonel Eaton, cud- afgevaardigdetot pair verheven. De conservatieven Naar het Duitsch VAN KLARA BILLER. 7) Weder gevoelt hij die eigenaardige gewaarwording. Hij ziet haar aan. Eene uitdrukking van diepe neer slachtigheid en vrouwelijken deemoedspiegelt zich op haar lief gezichtje af. „U bent boos op mij Lucie schudt het hoofd ziet verward omlaag wil iets antwoordenmaar brengt geen geluid uit. De tempel van den roem is verzonken zij denkt er niet eens meer aan. Hij heeft haar duidelijk te verstaan gegeven dat zij niets is dan een ijdelkinderachtig ding dat zelf niet gelukkig is en niet eens geschikt is om een man gelukkig te maken. Een gevoe', zooals zij nog nooit gekend heefttreft haar Plotseling slaat zij de handen voor het gelaat. Een paar tranen worden tusschen hare vingers zichtbaar. „Om Gods wil U weent?" „Oneen", roept zij snel; hoe heeft zij zich zoo kun nen laten overweldigen hem zoo hare zwakke zijde te toonen 1 Dat u mij geen les geven wiltheeft mij natuurlijk gekrenkt. Maar ik vind wel een anderen leeraar. Er zijn genoeg kunstenaars in Munchen", zegt zij zoo kalm mogelijk. „Daarenboven", voegt zij er bij, „wachten papa en mama in de oude pinakotheek. Is dat ver van hier?"' „Nauwelijks tien minuten. Ik mag toch „U zult mij natuurlijk wegens mijn kostuum niet vergezellen willen wonnen een zetel te Paddington. In plaats van een liberaal werd de heer John Aird, conservatief, gekozen met 2230 stemmen tegen 1812 op den aanhanger van Gladstone. Hoogerhuis. Den 11 is bij derde lezing aan genomen het wetsontwerp betreffende het Manchester- kanaal en dat tot vergemakkelijking der overdracht van grondbeziten bij eerste lezing de wetsvoordracht op de strafvordering in Ierland. De oppositie had zich er tegen verklaard, dat de tweede lezing van laatstgenoemde voordracht op den 12 werd bepaald. Minister Salisbury bepaalde toen de tweede lezing op den 14, Lagerhuis. Minister Eergusson verklaarde den 11, dat het verblijf van den heer Henry Drummond Wolff te Konstantinopel met twee dagen verlengd is. De brief wisseling over de egyptisehe overeenkomst is op het bureau nedergelegd. De heer Ritszhie heeft tegen den 18 een wetsontwerp aangekondigdwaarvan de strekking is aan de boeren arbeiders het kleine grondbezit te verzekeren. De heer Balfour Btelde de tweede lezing voor van het ontwerp op het iersche grondbezit en kondigde een amendement aan, waarbij de koopers van pachtgoederen onder de werking der wet van 1870 en de koopers van kerkelijke goederen krachtens die van 1869op gelijken voet worden gesteld als de koopers van pacht goederen onder de wet van 1885. De heer Campbell Bonnerman diende zijn reeds ver meld onder-voorstel in, tot bestrijding der tweede lezing. ERANKR1JK. De leden der uiterste linkerzijde be sloten den 8, eene interpellatie tot de regeericg te richten, ten einde van haar verklaringen uit te lokken over hare houding jegens de rechterzijde en de verschillende re- publikeinsche partijgroepen, van welk besluit onmiddellijk kennis werd gegeven aan den minister-president door de heeren Pelletan en Laguerro Bij gemeen 07erleg is den 11 voor de behandeling dier interpellatie bepaald. Generaal Boulanger kwam den 9 twee uren te laat te Clermont-Ferrand aan wegens de ongeregeldheden bij zijn vertrek uit Parijs. Hij werd door een paar honderd personen opgewacht, die hem bj zijne aankomst be groetten met het geroep, leve Boulanger Er viel niets bijzonders voor. Zijne olficieele intrede had den 10 des morgens, plaats, onder talrijke toejuichingen maar zonder eenig merkwaardig voorval. Tegen 10 uur zette de stoetdoor eene afdeeiing gendarmes voorafgegaan, zich in beweging. Langs den geheelen weg werd de generaal door de menigte toegejuicht. Hij ontving daarop de leden van den gemeenteraad en den burgemeester, die eene toespraak hield, welke de generaal beantwoordde met de verklaring, dat hij als franschman en republikein innig verknocht was aan de belangen van het leger en de grootheid des lands. Minister de Fallières heeft den 9 in den ministerraad medegedeelddat het bij het vertrek van generaal Bou „Waarheen u slechts wilt!" roept Oskar vol ijver. Zij bemerkt dit niet; zet haren hoed op en vindt dat deze toch niet zeer geschikt is om een schilderijen- museum te gaan bezoeken. „Wat een vreemd meisje! Wat een vreemd meisje mompelt Oskar voortdurend met een onbepaald gevoel, dat deze woorden een liefelijk raadsel bevatten welks oplossing hem van heden af druk bezig houden zal. Als Lucie hem verzoekt de kamenier hare mappe terug te geven sluit hij deze terstond tot groote verba zing der eigenares in een kast weg en steekt den sleutel daarvan in zijn zak. Op het oogenblik dat hij naar hoed en handschoenen grijpen wil staat Frits vol dienstijver met deze voorwerpen naast hem. Hij neemt ze werktuigelijk van hem af, verwisselt de handschoenen zonder het te merken, verliest er zelfs een, maar bereikt toch eindelijk goed en wel met Lucie de pinakotheek. Mijnheer en Mevrouw Dunby komen spoedig na hen. Nadat Oskar aan Lucies moeder voorgesteld is en deze hem reeds op hare manier eens polsen wil, doet Lncie het voorstel liever een rijtoertje te gaan makendan de schilderijen te bezien. „Maar mijnheer Löffel dan die onB al het schoone er van aanwijzen zou „Veins maar niet, papa U bent blij, dat de wande ling door den kunsttempel u bespaard blijft", riep Lucie, wier overmoed weder begint te ontwaken„en ik ben ook eenigszins moede." „Van de eerBte les?" „Stel u eens een mooi uitstapje voor, mijnheer Löffel", verzocht Lucie zonder de vraag van hare mama te beantwoorden. „Ja", bekrachtigt Mijnheer Dunby goed geluimd omdat de kelk de geheele pinakotheek te moeten doorzien heden nog aan hem voorbijgaat„deze dag is zoo echt geschikt buiten doorgebracht te worden met de noodige versterkingen er bijHofbrau natuurlijk niet te vergeten 1 Stel u er eens wat voor Oskar is verlegen, hij is in zijne vaderstad gedurende zjjne lange afwezigheid bijna vreemd geworden. langer te Parijs voorgevallene niets meer te beteekenen had dan een gewone oploop. Den 9 is te Parijs het rechtsgeding tegen Pranzini den bekenden drievoudigen moordenaar, aangevangen. De advokaat Demange zal hem verdedigen. Te Bordeaux zijn de drie personendia verdacht zijn van den diefstal van f 110.000in 1884 te 's Gra- venhage gepleegd, namelijk de koetsier van der Heijden met zijne vrouw en zijnen 24jarigen zoon in hechtenis genomen. Bijna alle vermiste papieren van waarde, door van der Heijden aan zijne schoonmoeder ontstolen, werden in zijn bezit gevonden. Zij verzetten zich hevig bij de in hechtenis neming; de vrouw dreigde daarbij met een revolver. Kamer. Den 9 is de legerwet aangenomen met 367 tegen 183 stemmen. Alleen de rechterzijde stemde tegen. In antwoord op de interpellatie van de heeren Tony RevillonCamilla Pelletan en Laguerreantwoordde de minister Rouvier den 11 in hoofdzaak het volgende. Toen de regeering zich voor de eerste maal in de Kamer vertoonde, verklaarde zij te zullen regeeren met de republikeinsche meerderheiden ondanks die ver klaring hebben zijdie baar thans interpelleerden, haar hun vertrouwen onttrokken. Hij (Rouvier) stelde een Kabinet samen, onder zijne eigene verantwoordelijkheid, en zonder eenigen invloed van anderen. Een minister van oorlog trof het ongelukdat zijn naam gemengd werd bij eene onwettige manifestatie ter gelegenheid der verkiezing van een afgevaardigde voor het depar tement der Seine (toejuiching). Het persoonlijk gedrag van generaal Boulanger werd wel niet gelaaktmaar wanneer een militair zich in dergelijk geval bevindt betaamt het, hem te onttrekken aan het midden, waarin hij zich bevindt, en hom in de gelederen te doen terugkeeren. Indien het burgerlijk gezag aarzeltis hei met dat gezag gedaan. Ziedaar waarom een deel van het volk de medewerking aan de nieuwe ministers weigerde. (Toejuiching in het Centrum.) Yi'ant welke andere verklaring zou kunnen gegeven worden aan de ongenade, welke de regeering treft, vóórdat zij nog aan het werk is geweest Reeds is eene begrooting aange boden zonder nieuwe belastingen en een ontwerp tot administratieve hervorming. Men moest het Kabinet laten aanblijven om zijne taak te kunnen voortzetten. Het was geen veehtministeriemaar het wilde de wetten der republiek doen eerbiedigen. Nadat verschillende sprekers het woord hadden ge voerd, werd de eenvoudige orde van den dag, waarmede de regeering verklaard zich te vereenigen, met 382 tegen 120 stemmen aangenomen. ITALIË. De Koning heeft den 11 een besluit on derteekend waarbij een zevende regiment Alpenjagers wordt opgericht. Te Verona zal het hoofdkwartier zijn. Te Catania zijn 27 personen aan de eholera overleden. „Groszheszelohe", zegt hij, „of ook Nymphenburg." Deze namen vergeet natuurlijk geen Münchener van geboorte. Men kiest het eerste. Lucie dringt er echter op aan, eerst in het hotel van kostuum te veranderen. „Ik wil een anderen hoed opzetten", rechtvaardigt zij zich tegenover hare mama„waarmede ik minder last heb van de zon. Had u mij slechts er aan herinnerd, dat deze voor een zomerdag volstrekt niet geschikt i3." Mama ia geheel sprakeloos. Nog onverklaarbaarder wordt Lucie haar als deze, nadat men in het Beiersche Hof teruggekeerd ishaar eenvoudig reiskostuum aan trekt. Lucie vindt het natuurlijk niet noodig hare moeder de noodige opheldering te geven en werpt ter sluiks een blik op Oskardie de verandering van kos tuum tot zijne niet geringe bevrediging bemerkt. Zou hij werkelijk eenigen invloed op dit meisje hebben Hij vergeet bijna de phylloxera door de gedachte „wat een vreemd meisje 1" Men is juist van Groszheszelohe thuis gekomen. In plaats van zooals gewoonlijk vooraan te huppelen, gaat Lucie laDgzaam en peinzend achter hare ouders de trappen op. „Je wilt toch niet reeds naar bed gaan, kind? Het is nauwelijks tien uurvraagt Mevr. Dunby, als Lucie haar hare wang voor den gewonen afscheidskus biedt. „Ik ben zeer moedeMama 1" „Overspanninglieveklaagt de bezorgde Papa. „Ik heb het je dadelijk van morgen aangeziendat je hoofd daarvoor niet deugt. Je kunt immers schilde- rjjen krijgen kindzonder dat je je plaagt om ze zelf te schilderen Als je maar niet ziek wordt Om het bezorgde gelaat van Papa op te vrcolijken, draait Lucie zich een paar maal op de hakken harer laarsjes in 't rond, danst dan naar hem toe, neemt zijn hoofd tusschen hare beide banden en kust hem hartelijk.

Alkmaarsche Courant | 1887 | | pagina 1