IHnactil anb De Senaat heeft met 79 tegen 12 stemmen het we^3* ontwerp bekrachtigd, waarbij de regeering 10.000.000 aangevraagd heeft tot versterking der strijdkrachten in Afrika. BUSLAND. Het Dagblad van St. Petersburg, spre kende over de verkiezing van prins Ferdinand tot Vorst van Bulgarije, herinnert, dat Busland nimmer de wettig, heid der vergadering, welke den prins koos, heeft erkend. SPANJE. De toestand op het eiland Cuba is zeer ongunstig. Twaalf firma's, waaronder 2 zeer voorname, zijn binnen den tijd van 14 dagen failliet verklaard. Hierdoor ontstond groote ontsteltenis. Tot hendie hunne betalingen staaktenbehoorden eigenaars van groote suikerplantages. De ministerraad hield zich den 11 bezig met een oproer, in den ochtend van dien dag in de provincie Valencia uitgebroken. De oproerlingen hadden getracht het raadhuis in brand te steken. Vier menschen waren omgekomen. TURKIJE. De engelsche buitengewone gezant Drum mond Wolf! heeft van zijne regeering last gekregen zijn vertrek uit te stellen. De duitsche gezant heeft zijn vertrek acht dagen uitgesteld. BULQABIJE, Het ministerie Badoslavofl heeft zijne taak als geëindigd beschouwd en daarom zijn ontslag genomen. Voorloopig is een nieuw ministerie gevormd, dat het bewind zal voeren, tot de komst van den Vorst, prins Ferdinand. Kolonel Nieolojefi de minister van oorlog, heeft ter kennis van het leger gebracht, dat de prins de benoeming heeft aangenomen. Tirnova was met vlaggen versierd ter eere van den nieuwen Vorst en ook in do pioviccie heerscbte groo e geestdrift. Prins Ferdinand heeft aan den voorzitter der bul- gaartche Sobranje geantwoord dat hij trotach was op en dankbaar voor hare uitspraak. Hij hoopte zich het vertrouwen van het edele bulgaarsche volk waardig te maken en was bereid om aan de roepstem gehoor te geven en naar Bulgarije te vertrekken, om zijn leven toe te wijden aan den voorspoed en het geluk van Bulgarije, zoodra de verkiezing door de Porte goedgekeurd en door de overige mogendheden erkend was. Het door de regenten genomen ontslag is door de Sobranje geweigerd. ZWEDEN. De bevolking van het geheele rijk be droeg op 31 Dec. 1886 4.717.189 personen d i. 34420 meer dan een jaar vroeger, en van Stockholm 223.063, 37738 meer dan 5 jaren vroeger. NOOBD-AMERIKA. In den nacht van den 6 op den 7 is in de citadel van Quebec in Canada een hevige brand in de kavaleriestallen uitgebrokenwaarbij 26 paarden verbrand zijn. Het vuur verspreidde zich snel en naderde op verontrustende wijze de kruitmagazijnen, zoodat eenige mensehen zelfs de stad ontvluchtten. Al de aanwezige militairen hielpen bluaschen terwijl men een paar gebouwen in de lucht liet springen ter verhindering, dat het vuur de kruitmagazijnen bereikte. Eenige bommen ontploften waardoor eene algemeene schrik ontstonddaar men meende dat het een kruit magazijn was. Nadat het vuur veel vernield had werd men het in den loop van den ochtend meester. Slechts één man werd vermist. De schade wordt op f 375.000 begroot. Den 7 is in de buitenwadden bij Termunten een slijkschipper door den vloed overvallen, met het gevolg, dat zijn vaartuig omsloeg; met de grootste moeite werd de schipper met vrouw en knecht gered doch 2 kin deren verdronken. Het openbaar ministerie bij de arr. rechtbank te 's Hertogenbosch heeft den 8 tegen J. H. Baggerman, gewezen directeur van het post- en telegraafkantoor te Waalwijk, geëischt schuldigverklaring aan verduistering van gelden en valschheid in geschriften en veroordeeling tot 3 jaren gevangenisstraf. Uitspiaak den 19. De Prov. Staten van Gelderland hebben den S besloten tot de benoeming van een hoofdopzichter bij den dienst van den provincialen waterstaat, in plaats Zoo hartelijk als zij hem in lang niet gekust heeft* „Verontrust u nietoude papa U ziet welik kan nog dansen „Zoo even zeg je, dat je je niet meer verroeren kunt, en nu spring je als een wilde in de kamer rond merkt mama op. „Wat moet dat beteekenen Lucie bemerkt, dat zij zich op eene tegenstrijdigheid heeft laten betrappen. „Mijne laatste inspanning om papa te bewijzen dat ik niet ziek ben. Nu kan ik niet meer. Goeden nacht „Je hebt ook niets gegeten bijna nietsroept haar vader. „Laat mij Bchellen, dat men je een koud kipje brengt Of wilt go een glas ijslimonade drin ken of wat Sberry-Cobbler Kunt ge Sherry-Cobbler wederstaan lieveling?" Maai Lucie weerstaat. Zij keert nog eens naar Papa terug om zich op de gesloten oogen te laten kussen. Dan is zij verdwenen. Julie heefc haar nog nooit zoo geduldig, maar ook nooit zoo onverschillig en stil bevonden. Ze is werkelijk geheel veranderd, denkt het meisje gedwee als een lammetje Zou de schilder daar achter zitten „Een heel net jongmensch", begint zij, terwjjl zij Lucie kamt„die bediende van Mijnbeer LöflelEn wat die wel te vertellen weet!" (De familie Dunby had eene Duitsch-Amerikaansche voor de reis mede genomen). „Wat wordt zoo'n man belegerd „Als iemand zoo beroemd is als Mijnheer Löffel vecht men natuurlijk om zijne schilderijen zegt Lucie, die niet zonder eene zekere voldoening Löfiel hoort prijzen. „Ja juffrouw niet alleen door luidie schilde rijen koopenIJ hadt dien jongeheer eens moeten van den overleden ingenieur en aan de Zuiderzee- vereeniging eene bijdrage van f 500 gedurende 3 jaren verleend in de kosten van het door haar in te stellen onderzoek. Een amendement, om dat bedrag tot f 1000 te verhoogen, werd met 38 tegen 19 stemmen verworpen. Den 8 is te Kampen als apothekersbediende ge slaagd de heer M. C. Volders te Zaandam. De Harddraverij-vereeniging te Schagen heeft den 8 besloten, de gewone jaarlijksche harddraverij voor paardenonder den man beredente houden op Dinsdag 13 September a.s. De gemeenteraad van 's Gravenhage heeft zich den 8 in hoofdzaak vereenigd met de door Burg. en Weth. voorgestelde maatregelen ter vermindering van het brandgevaar in den schouwburg en na uitvoerige bespreking de vraag of electrisch licht zal worden in gevoerd tot nader onderzoek aan Burg. en Weth. verzonden. Volgens het verslag van de Onderlinge Levens verzekering van Eigen Hulp over 1886, den 9 uitge bracht werden gesloten 323 kapitaalsverzekeringen tot een bedrag van f 452,736 volgens gewoon tarief en 17 tot een bedrag van f 1200 volgens weektarief en 51 renteverzekeringen tot een bedrag van 15.540.37. Op 31 December 1886 bestonden er 2491 verzeke ringen voor 2.393.922.50 en 218 renteverzekeringen voor f 60 046.25. Het aan jaarpremiën ontvangen be drag klom van 87.522.56% tot f 106.461.034. Ook de premie-ontvangsten in eens en de rente-ontvangsten klommen. Verhoogiag der tarieven tengevolge van de verlaging van den officieelen rentevoet was nog onnoolig. Ko ninklijke goedkeuring was gevraagd op een nieuw tarief tot verzekering eener kapitaals-uitkeering aan kinderen bij het bereiken van een bepaalden leeftijd zonder teruggaaf van premie ingeval van vroeger overlijden. In 1887 werden reeds gesloten 225 contracten voor f 314784 kapitaal en f 19601.70 rente op hetzelfde tijdstip in 1886 bedroeg het aantal contracten 187. Op 31 December van dat jaar was er een totaal saldo van f 456952,13 welk saldo gevoegd bij f 7330 op aandeelen in het oprichtingskapitaal gestortvan 13,403,974 in het zekerheidsfonds gevloeid en van 1296,09 ter uitkeering aan aandeelhouders in dat fonds afgezonderd rentegevend is belegd. Tot commissaris werd herbenoemd de heer mr. H. J. Levysohn Norman en in de plaats van den heer dr. E. van der Yen te Haarlem, die bedankt had, gekozen de heer I. G. Wierdsma te Botterdam. Drie personen, die den 9 des avonds te Leeuwarden op straat exemplaren van het socialistische blad Recht voor Allen uitdeelden werden door zulk eene groote menigte, die met deze uitdeeling geen genoegen nam, achtervolgd, dat een hunner zich uit de voeten maakte, terwijl de beide anderen zich onder bescherming der politie moesten stellen en, onder het gejuich der menigte veiligheidshalve naar het politiebureau weiden gebracht. Den 10 is op het IJ een zeilbootje omgeslagen waarin zich 4 personen bevonden. Een hunner is ver dronken. Den 10 zijn des avonds te Yueht nabij 's Herto genbosch drie arbeiderswoningen afgebrand. De inboedel van een bewoner was niet tegen brandschade verzekerd. In den nacht van den 10 op den 11 is tusschen Arnhem en Oosterbeek een man onder de stoomtram geraakt en gedood waardoor een uur oponthoud ont stond. De heer Bastert minister van waterstaat, heeft den 11 zijne werkzaamheden aangevangen. Eiken Don derdag te beginnen den 14zal hij te 1 uur 's na middags over zaken betreffende het departement te spreken zijn. De Nuta-Spaarbank te Sloterdijk is opgeheven nu de rijkspostspaarbank bestaat. Te Monnikendam worden pogingen aangewend om de kaasmarkt weder in het leven te roepen, In de na den afloop der algemeene vergadering gehouden bestuursvergadering van de Liberale Unie is gekozen tot voorzitter de heer mr. E. H. Karsten te Arnhem en tot ondervoorzitter de heer mr. R van der Werk te Amsterdam. Er zijn thans 66 kiesvereenigin- gen bij de Unie aangesloten. Onder den naam van de Plattelander verschijnt hooren Zijn meester wordt door de dames veel te veel verwend Men zou het niet denken, als men hem zoo zietmaar het is eene ware belegering (Frits had woekerende met zijne talenten in dit opzicht de kleine avonturen van zyn heer in waar jagerlatijn ver teld en daarna den geheelen dag onder het lijman van den gebroken perziktak in zichzelf gelachen om al de verwarringdie dit waarschijnlijk zou aanrichten). „En hij - ik bedoel Mijnheer Löflel altijd koel koud als ijs. Nog niet de rechte gevonden, waarschijnlijk Niets treft hem Geene geborduurde pantoffels geen theewarmer of sluimerrol niets! Het moet hem ook eigenlijk wel tegenstaan als men hem alles voor de voeten werpttot natuurlijk eindelijk de rechte komt I" „Vertel dat maar niet aan Mama „O denkt u dat ik dit doen zou Dan kant u my nog niet goed." „Dat jonge mensch heeft je wat wijs gemaaktAls zijn mijnheer 't wist, stuurde hij hem weg... Voor het overige zal ik zelf wel zorgen goeden nacht „Wel te rusten, juffrouw!" zegt Julie hardop, terwijl zij bij zichzeive denkt„Staat het zoo Hm hm Nu m ij zou hij niet kunnen bevallen alleen de oogen zijn watDus zoo staat 't Lucie gloeit van opgewondenheid. Dat een man door alle vrouwen verwend en aangebeden wordtschaadt hem natuurlijk niet in de schatting dergenedie be gonnen is belang in hem te stellen. „Dus omdat hem alles aan zijne voeten ligt, alsof bij een prins wasis men zoo gekapitteld Daarom moet men hooren, dat men voor niets deugt, niet eens zelfs om een man gelukkig te maken. Onder zulke gedachten trekt Lucie haar witte nacht kleed aan en vleit zij zich in een lagen leuningstoel bij den uitgever W. Gosler te Haarlem een nieuw weekbladdat ten doel heeft den band tusschen de steden en het platteland te versterken. Het zal zich voornamelijk tot den landbouw bepalen. De gemeenteraad van Zaandam heeft de 4 pet. geldleening van f 84000 gegund als volgtP. Posthuma Zoon te Harlingen f 10.000 a 102 wed. J. te Vel- trup Zoon, Zaandam f 3000 a iöI'A, K. VisJansz. Co.. Zaandam f 3000 a 101%5000 a 101 f 23000 a 100%Jul. Oppenheim, Groningen f 40.000 a 100T\V/T pet. De nederl. indische gasmaatschappij beert een di vidend van 9 pet. uit. Het gasverbruik te Batavia ver mindert door het toenemend gebruik van petroleum. De zuivere winst beliep 172.056.45, De Vereeniging voor den effectenhandel te Am sterdam heeft den 13 en den 30, alsmede den 13 Aug. tot vacantiedagen gekozen. De heer B. G. C. Schroder te West-Graftdijk heeft het examen als apothekersbediende met gunstig gevolg afgelegd. Heeft bet vorige jaar de eeuwenoude toren der herv. kerk te Uitgeest eene belangrijke verbetering on dergaan, thans is men bezig het bouwvalligste gedeelte van de kerk zelve te herstellen zoodat bet oude kerk gebouw zich weldra in beter gewaad vertoonen zal. De heeren J. J. L. ten Kate Jr. en T. A. Hui- zenga te Amsterdam hebben bij het bestuur van bet Paleis voor Volksvlijt aldaar plannen ingediend betreffende eene wijziging in en eene uitbreiding van de exploitatie van dat gebouw, voornamelijk ten doel hebbende, de thans ongebruikte ruimte rentegevend te maken van welke plannen de uitvoerbaarheid overwogen wordt. Het gemeentebestuur van Edam heeft duinwater uit Amsterdam laten aanvoeren om te voorzien in het gebrek aan drinkwater te Volendam. Onlangs werd tusschen Veenendaal en Ede een Sjarig knaapje gevonden, dat door zijne moeder en een werkman, die haar vergezelde, was verlaten en aan een boom vastgebonden. De arr. rechtbank te Arnhem heeft de moeder bij gebrek aan bewijs vrijgesproken, doch den werkman tot 3 maanden celstraf veroordeeld wegens mishandeling van den knaap die thans in de weesin richting te Neerbosch verpleegd wordt. Het onlangs door de regeering ingediende wets ontwerp tot herziening der wet op de koninklijke mili taire akademia heeft bij den raad van state een zóó ongunstig onthaal gevonden dat er wel niets van komen zal. - Te Zandwijk onder Tial heeft een lojarig jonge ling uit Eehteld die aan een kersenkeerder zijn eten in den boomgaard bracht, zich in een onbewaakt oogen- blik van het geladen geweor meester gemaakt, waarvan onverwachts de haan overging, met het gevolg dat het schot den jongen in de borst trof en hij dadelijk dood was. Bedankt voor het beroep naar do doopsgezinde gemeente te IJtens ds. J. G. Boekenoogen te Krommenie. De spoorwegmaatschappij AlmeloSalzbergen keert over 1885 2% pet. dividend uit de Maastrichtsche hypotheekbank voor Nederlanl over het boekjaar 1886|7 7 pet. In Zuidholland waren op 31 Dec. 1886 4277 in richtingen waar krachtens vergunning sterke drank in het klein verkocht werd en waarvoor 205,914,40% aan vergunningsrecht betaald werd. Directeuren en afgevaardigden der Maatschappij ter bevordering van Nijverheid die hunne 110 alge meene vergadering te Purmerend houden, zijn den 11 op het raadhuis door den burgemeester met eene har telijke toespraak verwelkomd, welke beantwoord werd door den voorzitter der maatschappij, den heer J. F. W. Conrad, die op het gezegde van den burgemeester, dat, hoewel Purmerend geen nijverheidsstad was, in de eigenlijke beteekenis van het woordde iandstreek waarin het gelegen was, toch hare eigenaardige nijver heid hadnamelijk hare uitgebreide kaasmakerij dat art'kel 1 van het maatschappelijk reglement ook den landbouw noemde als voorwerp van belangstelling en zorg der maatschappij. Welnu, Purmerend was een brandpunt van de belangen van landbouw en de daar mede verbonden veeteelten terecht werd dus deze algemeene vergadering daar gehouden. Vervolgens had in de sociëteit Nut en Genoegen eene muziekuitvoering plaats. neder. De armen boven het hoofd geslagen, twee kleine voetjes, waarop zij een beetje en papa zeer ij del is, voor- uitgestrekt en achteloos over elkander gekruisdzit zij in nadenk n verzonken. Dat zou juist een man zijn om eene vrouw te tyran- niseeren Neon, eer ik mij van een man tyrannieeeren laatword ik eene oude juffer Trouwen en dan niets zijn als een voorwerpdat een onnoozelen man toe behoort Als men gewoon is, zijn eigen wil te hebben Als ik eenmaal trouw, ral ik zeer voorzichtig zijn. Dan bepaal ik vooruit, mijne eigene levenswijze geheel te mogen volgen uit te geven als ik wil mij te kleeden zooals ik wilal wou ik ook enkel witte pekingkostuums of witte hoeden met witte vogels dragen! Alles, zooals ik het wil Uit te gaan zonder gevraagd te worden waarheen In één woord, alles zooals ik het wil. Mij zou hij uiet tyranni- seereD die mijnheer Löffel!... Dan is papa anders! Die lieveoude papaSomtijds wel eens een beetje te Hij kan toch bij anderen flink zijn wil doorzetten; waarom geeft hij mij altijd toe Ach wat een ver velend leven Wat heb ik eigenlijk op de wereld Kostuums uitdenken en daarna aanpassen aan ver velende maaltijden aanzitten en dan door mama wat beknord worden... Na en dan wat schilderen, na tuurlijk slechts „tot tijdverdrijf". Zouden er wel vrouwen zijn, die door dezen mijnheer Löffel vertrouwd worden Ik zou wel eens willen weten, hoe hij zich eigenlijk de vrouw voorstelt, die een man gelukkig maakt! Wordt vervolgd

Alkmaarsche Courant | 1887 | | pagina 2