51ÏST0- ca ÜÜ-arlsibcfieftten. Purmerender veebericHt niet ontvangen. Tot tydelijken muntmeester aan 's rijks munt is benoemd de heer H. van den Wall Bake, eiviel-ingemeur te Amsterdam. De commissie van rapporteurs der le Kamer voor ue grondwetsvoorstellen zal voorloopige verslagen uitbrengen over de algemeene beschouwingen en alle hoofdstukken, behalve het tiende, onderwijs. Ten aanzien van het voorstel van dr. Schaopman zal met een eind verslag volstaan worden. Vrij algemeen verklaarde men zich tegen de aangenomen wijziging van art. 194 der grondwet. Den 10 had P. A. het ongeluk tegen een steen hoop aan den Middenweg to Heerhugowaard te rijden, waardoor de* wagen om verviel. Het voertuig is bijna geheel vernieldterwijl de personendie er in zaten ernstig gewond werden en slechts, door een gat in de kap te maken er bonden uitkomen. Aan de karddraverjj van paarden, gespannen voor tweewielige rijtuigenden 10 aan de „Hengstman' te Heerhugowaard gehouden namen 8 paarden deel. De prijs, groot f 80, werd gewonnen door de zwarte bles „Emma" van den heer H. Dalenbergte Alkmaar terwijl de premie behaald werd door de bruine ruin „Wilhelmvan den heer T. Schilderte Spierdijk. Den 11 werd door stemgerechtigde lidmaten met algemeene stemmen tot predikant bij de hervormde gemeente te Ureem benoemd en daarop door den ker- keraad beroepen as. E. J. J. Homan Eenigenburg. Wanneer begint de twintigste eeuw Vóór eenigen tijd hoorde ik de vraag bespreken in welke eeuw de slag bii Nieuwpoort plaats had. Sommigen beweerden, dat 1600 bet laatste jaar was van de zestiende eeuw en anderen hielden vol, dat dit jaar reeds tot de zeven tiende eeuw behoorde. Een ander maai werd aanmerking gemaakt op deze uitdrukking uit een bekend werk over Vaderlandsehe Geschiedenis „De 17e eeuw was nog niet ten einde of de dood van den iaatsten der Spaansche Hamburgers, den kinderloozen Karei II (1 November 1700) wierp een nieuwen twistappel onder de volken of liever, onder hunne machthebbers",; velen dachten dat die gebeur tenis in de achttiende eeuw viel. In beide gevallen wist men weinig meer ter be strijding van eens anders meening of ter verdediging van eigen gevoelen aan te voeren dan ik geloot dit mij dunkt dat enz., waardoor het volstrekt onmogelijk was elkander te overtuigen. Onderwierp men de zaak. aan eene volksstemming ik gelojf stellig dat de meerderheid zou beslissen, dat eeuwjaren (zulke waarvau de beide laatste cijfers nullen zijn) het begin vormen van eene nieuwe eeuw. Deze schijnbaar onbeduidende kwestie krijgt eenig actueel belang voor ons wordt eenigermate eene raag van den Dag, nu de negentiende eeuw ten einde spoedt en men reeds nagaat, hoe lang het nog duurteer de twintigste eeuw haar intocht doet. Het is van algemeene bekendheid dat onze gewone jaartelling met Christus' geboorte haar begin neemt. Of die rekening deze geboorte op het juiste tijdstip stele is onmogelijk met zekerheid te zeggeD. Eerst in de zesdt eeuw is men op het voetspoor van den Romeinschen abt Dionysiusbegonnen de jaren te tellen van de „Menschwording van Christus" af en toen was het niet meer uit te maken, in welk jaar bedoelde geboorte had plaats gevonden. Dionysius stelde haar volgens zijn beste weten op het jaar 755 na de stichting van fiomoen aldus werd zij dan ook algemeen aangenomen; andere onder zoekingen achten 752 749 zelfs 735 waarschijnlijker. Voor de tijdrekening heeft dit geschil geringe betee- kenis, daar toch wel niemand in het hoofd zal krijgen, onze telling te gaan veranderen. Ook voor de zaak die ons thans bezighoudt kan het verder buiten be schouwing blijven en wij zeggen dus, dat een of ander jaartal te kennen geeft, hoeveel jaren sedert de geboorte van Christus verloopen zijn. Die geboorte wordt ge rekend op den 25 December te hebben plaats gehad doch iu de tijdrekening stelt men haar zeven dagen later en laat men het jaar met den 1 Januari (eigenlijk den dag der Naamgeving van Christus) beginnen, gelijk bij de Romeinen gebruikelijk was. Nu hangt alles af van de vraag, of op den dag, toen wij 1 Januari 1887 dateerden volle 1887 jaren sedert Christu3 geboorte zijn verloopen dan of men er deze beteekenis aan hechten moetdat toen het 1887 jaar begon of dus b. v. met 1 Juli dezes jaars 1887$ dan wel 1886$ jaar voorbij zijn. Geeft het jaartal het getal verstreken jaren aan of is het een ranggetal Als wij op eene zeer gebruikelijke manier dagteeke- nen 7 5-—1887, dan weet ieder, dat dit aanwijst den zevenden dag van de vijfde maand en dus de beide eerste getallen ranggetallen zijn maar bet laatste? Om een antwoord op deze vraag te vinden, bedenke men dat op den 1 Januari, die volgde op Christus' geboorte, het eerste jaar onzer tijdrekening begon. Hoe wordt nu die datum aangeduid? Geschreven heelt het toen natuurlijk niemand en daarom dienen we na te gaan hoe men in de geschiedenis dat eerste jaar aan wijst als men de gebeurtenissen bespreekt, in dat jaar voorgevallen. Eu dan moet het wezen het jaar 1, niet het jaar nul. Naar ik meen volgt hieruit terstond dat als het jaar 1 het eerste jaar onzer tijdrekening was alle volgeade jaartallen ranggetallen zijn, en is dit zoo, dan zijn b. v. met den 1 Januari 1900 nog maar 1899 jaren voorbij en vangt eerst met den 1 Januari 1901 de twintigste eeuw aan. Dat zoo velen 1900 al bii de nieuwe eeuw wenschen te voegenkomt ongetwijfeld daar vandaandat in het jaar 1900 de honderdtallen anders zijn dan in 1899. Nog eene opmerkingmet het vorige in nauw ver bond staande. Het jaar, op welks 25 December de geboorte van Christus plaats hadhoe moet dit heeten Is dit nu het jaar Nul? Hieromtrent heerscht geece eenstemmigheid. De astro nomen noemen het inderdaad het jaar 0 (het daaraan voorafgaande bet jaar min 1 of 1 vóór Christus). In historische werken daarentegen, waar men voor de nul zeer bevreesd schijnt te zijn, wordt dit jaar als het jaar 1 vóór Christus aangewezen, waardoor er alle kans is, om zich te vergissen als men vraagt Hoeveel jaren heeft Keizer Augustus geregeerd, van 31 vóór Christus tot 14 na Christus? Denkt men niet even na, dan zal men al licht zeggen: 45 jaar, terwijl toch het antwoord 44 jaar moet wezen, evenals van 1 vóór Christus tot 1 na Christus niet tweemaar één jaar is verloopen. Neemt men een jaar nul aan dan loopt men bij dergelijke vragen geen gevaar, hetgeen den sterrekun- digen te pas komt, als zij het tijdstip van zon-ofmaans verduisteringen berekenen die in de oudheid hebben plaats gehad.(Vragen v. d. Dag.) Men meldt uit Amsterdam Ten bewijze dat bet „Leger des Heils" het ernstig meent met zijne poging om in Nederland zich blijvend te vestigen kan o. a. dienendat het ook een in het nederlandsch geschreven maandblad doet verschijnen waarin verhalen voorkomen die de strekking hebben proselieten te maken berichten en tnededeelingen uit hoofdkwartieren in andere landen enz. Zslfs de adver- tentiëa dragen het eigenaardige kenmerkdat alles wat van „the salvation army" uitgaat of er door verricht wordt als iets singuliers stempelt. Zoo staan in n°. 2 van „De Heils-soldaatgelijk het blad heeto, a. de volgende annonces VERLANGD: 10000 Hollandersdie alle bedwelmende dranken, alle zonde en alles wat verkeerd is op willen geven om strijdkcechten voor Christus te worden om te helpen de wereld tot God Le brengen. Verlangd: Mannen en vrouwen, die zich zelf aan God toegewijd hebben om liederen te vervaardigen voor de „Heils soldaat met zulke woorden, die de zondaars van zonde zullen overtuigenop wijzenwaardoor het volk in staat zal zijn om ze te zingen. De liederen moeten oorspronkelijk zijn Zendt ze aan Stafkapt. J. K. Tylee Dan. Stalpertstraat 80. In de Daniël Stalpertstraat 80 woont Stafkapt. Tyler, die zich zelf een man uit het volk noemt. Hij zal zeer gaarne met hen die hij daarin behulpzaam Zjin kan over het heil hunner ziel ten allen tijde spreken. Weest tevens zoo goed en zendt hulp aan Stafkapt. Tylec om de ongeredden verlorene zondaars van Ne derland tot God te brengen, die verlangt hen te redden. 0, dat Gods rentmeesters in Nederland de noodzakelijkheid in konden zien om het Leger des Heils in dit land te helpen om de diepstgevallene zondaren tot Jezus te brengen. Ook is in het blad eene lijst van giften (tot onderhoud van het leger opgenomen waaronder bijdragen van 25 door personen van bekenden naam (o. a. mej. A. Gunning mevr. De Hoogh) niet zeldzaam zijn. Dat de bijeenkomsten die in de week dagelijks in de „volkszaal-Gerard Doustraat 69" gehouden worden en des zondags viermaal vaak druk worden bezocht, kan hieruit blijken dat zondag 19 Juni 1.1., de oefening te 7 uur 's morgens door 110 personen bezocht werd. Donderdagavond kwam iu den gond- en ziiverwiukel van den heer E Merjenberg aan de Groote Markt te Zwolle, eene goedgekleede vrouw uit naam van mevr. 1bij wie ze opgaf werkvrouw te zijn, een paar stel gouden oorbellen op zicht vragen. Ze gaf voor, dat het kind de bellen van de meid had stuk gemaakt en me vrouw haar een nieuw stel wilde teruggeven. Twee paar, een van f 13 en een van f 11 werden meege geven. Zekerheidshalve zond de heer Merjenberg haar zynen leerling na, om zich te overtuigen, dat de bellen aan haar opgegeven adres bezorgd werden. De jongen zag haar bij den heer Corman van Eijk ingaan waar zijzooals later bleek voor hare dochter fluweel wilde koopenmen had echter geweigerd het goed zonder betaling mee te geven. Bij de Sassenpoort verloor de jongen haar uit het gezicht. Toen Merjenberg's avonds 10 uur geen bericht had, ging hij bij mevrouw I. om antwoord vragen doch vernam aldaar, dat vanwege mevr, I. geen boodschap gezonden was. Toen Vrijdagochtend de bellen niet terecht waren deed Merjenberg van het voorgevallene aangifte. Den geheelen dag werd overal onderzoek gedaan maar te vergeefs. Des avonds kwam het dochtertje van de be wuste vrouw bij den heer Corman van Eijk nogmaals om het fluweel vragen. Het werd wederom geweigerd, maar den heer Merjenberg hiervan kennis gegeven. Den weg dien het kind volgde, werd nagegaan en ten laatste ontdekt, dat zij in eenen gang in de Tuinstraat woonde. Toen Merjenberg, vergezeld van de politie-agenten Vis- scher en Salet, kort daarna de woning binnentraden kwamen de vermiste bellen weldra voor den dag en moest de vrouw haar vergrijp bekennen. Het plan scheeu bestaan te hebben, het oudste meisje de belletjes ten geschenke te geven op haren verjaardag. De man, J. M., die bij ieder die met hem in aanraking kwam, als een oppassend, braaf huisvader bekend stond en als wagen maker op den constructiewinkel goed zijn brood bad, wist niets van het voorgevallene en was natuurlijk hevig ontsteld. De vrouw, die de jongste van de vijf kinderen aan de borst had, toen de politie binnentrad, geraakte iu zulk eenen overspannen toestand, dat aan geen beda ren te denken viel. Bij het vertrek van den heer M. en de politieagenten waarschuwden deze den man dan ook, om zijne vrouw te bewaken. Wat in denafgeloopen nacht tusschen den braven werkman en zijne vrouw is voorgevallen, is niet bekend, maar dezen ochtend bleek, dat beiden door ophanging een eind aan hun leven hadden gemaakt. Zij haddenzooals gezegd isvijf kinderen het oudste is een meisje van 15 jarendan volgt er een van 13 jaren do andere zijn veel jonger. De gebeele stad is van het treurige voorval vervuld. De vorige week vertoonden zich in het huisgezin van den arbeider R. te Helmond, verschijnselen van vergif tiging. Na het gebruik van het middagmeal, bestaande uit soep en spekpannekoekenwerd de gebeele familie, met uitzondering van twee personen die van het koude gerecht niet hadden medegegeten ongesteld. Het bleek den inmiddels geroepen arts dat hier eene araenicum-vergiftiging had plaats gehad. Door het snel toedienen van tegengif zijn de zieken aan de betere hand, zoodat het gevaar geweken is. De wachtmeester der maréchausseé heeft bij den winkelier H., bij wien de ingrediënten voor de koek gekocht waren, het meel in beslag genomen, ten einde dit aan een scheikundig onderzoek te onderwerpen. Van boos opzet is geen sprake. Dinsdag 12 Jnli. 's Geavenhage. Eerste Kamer. Verkiezingen. Her kozen werden in Zuidholland de heeren Venig Meinesz en Muller; in Noordholland de heeren Insinger en van Tienhoven; in Zeeland de heer Moolenburgh; in Fries- land de heer Breuningin Noordbrabant de heeren Hengst en VerheugeD in Limburg de heer Magnee in Groningen de heer van Royenin Gelderland de heeren Caenen en van Pallandt. Pakijs. De president der republiek maakt bezwaar, de revue op den 14 bij het nationale feest bij te wonen, daar eene groote vijandige demonstratie wordt voorbereid^ De president der Kamer zal heden zijn ontslag indienen Bij kon. besluit van den 6 is de heer C. H. de Boer, 2 luitenant bij de dienstdoende schutterij alhier, benoemd tot 2 luitenant by die schutterij te Haarlem. Op de voordracht voor onderwijzer te Berkhout is als eerste kandidaat geplaatst J. Akkerman alhier. Bij de overgangsexamens aan het gymnasium te Haarlem den 8 en 9 gehouden is bevorderd van de tweede naar de derde klasse de leerling J. J. Kraak man en van de derde naar de vierde klasse de leerling J. Pk. Vogel beiden alhier woonplaats hebbende. Voor het toelatingsexamen voor 's rijks veeartsenij school is o.a. geslaagd J. Harp wonende alhier. De feesttrein naar het 24 christelijk nationaal zendiogsfeest aan de Grebbe (bij Rb enen), op den 20, vertrekt van Alkmaar des morgens te 6 uur 5 minuten en vertrekt van Rherien te 5 uur 30 minuten, om alhier aan te komen te 8 uur 45 minuten. De prijs is voor de le klasse 2,65, voor de 2e f 2,10 en voor de 3e f 1,55 per persoon, daaronder begrepen f 0,40 voor het programma. - De uitslag der overgangs-examens aan de Rijks hoogere burgerschool alhier, den li en 12 waren: Van de le tot 2e klasse werden bevorderd de volledige leerlingen A. G. Bosman, C. Keg, J. Keuter, A. P. de Lange, H. J. C. Mensonides, L. C. J. van Overeem, J. van de Pol, B. J. Trotsenburg, N. C. Vcgel, A. Vrijer en H. Waal. 4 Leerlingen werden niet bevorderd. Van de 2e tot de 3e klasse de volledige leerlingen P. Butter, C. Keijser, J. A. Koch, A. F. van Leeuwen, P. A. van Leeuwen, L. van de Pol, N. Reiziger, J. W. F. Scheld, J. F. Vogel en J. W. Wicherink. Van de leerlingen voor enkele lessen L. H. F. W. l'Epagniol en J. J. W. Stefïens, 1 Leerling voor enkele lessen werd niet bevorderd en ééa leerling woonde het examen niet bij. Van de 3e tot de 4e klasse de volledige leerlingen A. Fortuin, A. H. Gouwe, J. Haringhuizen, J. Harp, E. J. Kist en C. C. da Lange. 2 Leerlingen werden voorwaardelijk en 2 niet bevorderd. Van de 4e tot de 5e klasse de volledige leerlingen C. Dekker, C. Schoenmaker en A. Stuurman, benevens de Leerling P. van der Horst, aileen voor boekhouden. I Leerling werd voorwaardelijk en 2 werden niet be vorderd. BURGERLIJKE STAND. GETROUWD. 10 Juli. Gerardus Slobbe en Maria Elisabeth Keesen. GEBOREN. 10 Juli. Jasper, Z. van Pieter van der Laan en Guurtje Vonk. HendrikZ. van Dirk Schipper en Anna Elisabeth Geisderver. II Jacobus, Z. van Jacobus Tesselaar en Elisabeth Koorn. Hendrik Karei Maria, Z. van Oarolus Gerardus de Wild en Maria Mathilda Huberta de Werd. Adrianus, Z. van Adrianus Schapendonk en Josephina van Hanxleden. ARRONDISSEMENTS-RECHTBANK. Correctioneele Terechtzitting van 12 Juli. Veroordeeld 32 bedelaars tot verschillende straffen. Alkmaar 11 Juli. Aangevoerd 2 Koeien f 200 a 225 327 vette Kalveren t 35 a 100, 24 nuckt. dito/5 a 18, 157 Schapen 18 a 26, 228 vette Varkens 0,38 a 0,44 per P., 37 magere dito 10 a 15. Amterdam 11 Juli. Aardappelen Friesche Dokkumer jammen f 2,50 a 2,80, Gelderscke Kralen t 4,50 a 4,25, Katwijker zand /4a 4,50 dito Blauwzand 3,90 a 4, Andijker muisjes 5,60 a 6dito ronde /5a 5,20dito Gladblaadjes f 6 Westlandsohe in manden 3,60 a 4,60, dito zand dito 4 a 4,SOdito losse 3,50 a 4dito muisjes t 4,20 a 4,80. Aangevoerd 13 schuitjes Westl., 1 schuitje Geld. Handel iets vlugger. Raapkoeken 1 65 a 72, Lijnkoeken t 7,50 a 11,50 per 100 P. Petroleum stemming kalm, loco 7,30, Sept.Deo. f 7,55, entr. In cons, t 8,50. Aangevoerd 453 Runderen, vette 0,58 a 0,68 per P., Melk en Kalf koeien 1 100 a 240, 43 nuckt. Kalveren f 6 a 10, 73 Schapen, vette Varkens 0,34 a 0,42 per P. Edam 9 Juli. Aangevoerd 165 stapels Kaas, hoogste prijs 29. Haarlem 11 Juli. Haver f 2,12%, Duivenboonen f 7,25. Kampen 11 Juli. Boter per 20 pond 18,50 a 22, per 10 pond 9,25 a 11,50, per pond f 0,90 a 1. heiden 9 Juli. Boter per kwartvat le soort 3b a 52. Londen 11 Juli Aaugevoerd 2900 Runderen 3-4.410000 Schapen en Lammeren 3.2-5.4, 120 Kalveren 3-4.6, 50 Var kens 2.4-3 6. PCB TELEGRAAF* Purmerend 12 Juli. Kleine Kaas 30, aangevoerd 448 stapels.

Alkmaarsche Courant | 1887 | | pagina 3