De Mie ton Löffel. No. 83. Negen en tachtigste Jaargang. 1887. V R IJ D A G 15 JULI. Prijs der gewone Advertentiën ©fficiccl (Bcbcelte. De DIRECTEUR van het POSTKANTOOR brengt bij deze ter kennisdatingegaan met 5 Juli met de stoomboot, welke te uur 's nachts van Alkmaar naar Amsterdam vertrekteen pakket (zonder aangeteekende stukken) wordt verzonden aan het Postkantoor te Amsterdamwaarvoor de laatste buslichting geschiedt op werkdagen te 11 u. en op zon- en feestdagen te 10,30 's avonds. ïtaiUttlaub. FBÜILIjBTO Verhaal uit het scbildersleven. 8) Öttmralaub. Provinciale Staten van Noordholland. ALKMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f 0,80franco door het geheele rijk f 1,— De 3 nummers f 0,06. Per regel f 0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HEEM®. COS- TER ZOON. Zijdie in aanmerking wenschen te komen voor ONDERWIJZER aan de openbare school voor onver- mogenden te Alkmaar, hooid de heer H. VAN DEN BERG, op 650 jaarwedde, melden zich vóór 25 Juli a.s. bij het gemeentebestuur aanonder overlegging van stukken. Alleen zij die als onderwijzer werkzaam zijn geweestworden in aanmerking genomen. Lijst van brievenwaarvan de geadresseerden onbekend zijn verzonden gedurende de 2e helft der maand Juni 1887. Wed. Sneller Barnou Kerkwijk; J. de Vries, f Van de hulpkantoren Grootschermer: J. de Jong, Zaandam. Oterleek: J. Veldhuis Almeloo. Schermerhorn: W. BosEnschede. Verzonden geweest naar Australië: Van het hulpkantoor Zuidscharwoude: Consul der Nederlanden, Auchland. BELGIE. In de laatste dagen is de behandeling van het wetsvoorstel van den heer d'Oultremont botreflende de recruteering voortgezet. Den 13 heeft de minister president verklaard, dat de regeering zich niet met het ontwerp vereenigde en er geene kabinetszaak van maakte, maar datzoo de rechterzijde van het behoud der plaatsvervanging een hoofdbeginsel maakte van het con servatief programma, het ministerie die partij niet langer aan het bewind zou kunnen blijven vertegenwoordigen. DUITSCHLAND. Naar aanleiding van de waar- deerende beschouwingen der fransche bladen over het gezegde van den veroordeelden elzasser Klein dat hij uit vaderlandsliefde als spion werkzaam is geweest, merkt de Nordd. Allgem. Zeitang op, dat in Erankrijk een volkomen bederf der zedelijke grondstellingen moet heerscheuindien men zelfs niet schroomt een met geld betaalden spion als held en martelaar te prijzen. ENGELAND. Volgens de Daily News heeft de regeering de mogendheden uitgenoodigd tot het houden eener bijeenkomst betreffende de zaak der suikerpremies. Zij had wel voorgesteld Londen als plaats voor bijeen komst aan te wijzen maar toch had zij niets tegen het houden eener bijeenkomst op eene andere plaats. Naar het Duitsch VAN KLARA BILLER. Nadat Lucie vertrokken is zitten de ouders eenige oogenblikken zwijgend aan het open venster tegenover elkander. „'n Zoelen avond", zegt eindelijk Mijnheer Dunby terwijl hij langzaam een rookwolk uit zijne korte pijp blaast. Zijne vrouw veroorlooft hem slechts bij uit zondering in hare tegenwoordigheid te rooken. „Ik dacht dat er onweder opkomen zou maar de lucht is slechts bewolkt. Zoel, niet waar?" „Maar Dunby hoe kan je nu van onweer spreken Je denkt er volstrekt niet aan 1" 't Spreekt van zelve, dat de beide ouders slechts eene gedachte hebben Lucie. Hij zucht diep. „En zoo plotseling als veranderd het arme kind Gelooft ge, dat hij haar heden morgen beleedigd heeft Hij weetdat hij geen naam behoeft te noemen. „Wie weetwat hij haar in 't hoofd gebracht heeft. Die ongelukkige reis „Denk jeKarolinadat het met haar hartstocht voor het schilderen in verband staat „Achschilderen Ik geloofdat zij op den besten weg is, in eeD hartstocht voor den schilder te vervallen." Hij schudt het hoofd. „Gekheid 1 Lucie, een half kind 1" „Dat „halve kind" zal u weldra in verbazing brengen! Het halve kind is in staat in het water te springen of Lagerhuis. Bij derde lezing is den 12 aange nomen het wetsontwerp betreffende de fabrieksmerken alsmede dat betreffende de kunstboter, die alleen onder den naam bntterine in den handel mag worden gebracht. Minister Eergusson verklaarde den 12, dat de Sultan niet in de gelegenheid was, den heer Drummond Wolff in de vorige week te ontvangen, doch dat thans een afscheidsgehoor tegen den 15 was voorbereid. Er be stond geen plan het vertrek van den heer Drummond Wolff tog langer uit te stellen. ERANKRIJK. Dertien maireswaaronder 5 afge vaardigden of senaatsleden die deel namen aan het bezoek aan den graat van Parijs op het eiland Jersey gebrachtzijn door de regeering daarom afgezet. Generaal Boulanger heeft den 10 te Clermont—Eer- rand in zijne toespraak tot de hoogleeraren der hooge- school en eenige afgevaardigden der burgerij o. a. ge zegd dat hij daar als soldaat kwam en zich dus niet meer met staatkunde mocht inlaten. De ministerraad besloot uitgebreide maatregelen te nemen, om alle optochten enz. op den 14 te voorkomen en te onderdrukken. Verscheidene personen, die zich aan ongeregeldheden schuldig maakten bij het vertrek van generaal Boulan ger zijn tot gevangenisstraf van 14 dagen tot 3 maan- dnn veroordeeld. Pranzini is den 13 door het hot van assises der Seine tot de doodstraf veroordeeld. Kamer. Den 12 heerschte er eene zeer opgewekte stemming. De ondervoorzitter las een brief voor van den heer Eloquet, waarin deze verklaarde zijn ontslag te nemen als voorzitter. Dit ontslag nemen was een gevolg van het verwijtdoor den president-minister Rouvier tegen hem gericht, dat hij niet dadelijk als voorzitter tusschen beiden was gekomen toen de afgevaardigde Laisant den 11 gezegd had dat het tegenwoordige ministerie zijn aanzijn dankte aan een dubbelen invloed, aan een anti-republikeinschen en aan een buitenlandschen. De heer Ricard stelde als motie voor, het ontslag te weigeren en den heer Eloquet te verzoeken, zijn post te blijven waarnemen welke motie met 485 stemmen aangenomen werd. Een voorstel van den heer Stcenackerswaarvan de strekking was eene belasting te heffen van hendie vreemdelingen in hun dienst hebben werd naar eene commissie verzonden. Baron Reille bracht verslag uit over het ontwerp tot oprichting van nieuwe regimenten cavalerie. Dit ont werp werd spoedeischend verklaard en de beraadslaging op den 13 bepaald. Den 13 deelde de heer Eloquet mede dat hij zijn ontslag als voorzitter introk. Na langdurige beraad slaging werd het wetsontwerp tot vermeerdering van het aantal regimenten kavalerie aangenomen. De minister van oorlog deed uitkomendat door dit ontwerp de lagere stand der fransche ruiterij tegenover de duitsche naar vergift te grijpen, als men haar wil niet doetMaar dat komtomdat gij het zoo onzinnig verwend hebt Dunby „Ze heeft Löffel gisteren voor de eerste maal gezien, en vandaag niet veel met hem gesproken. Zij was buitengewoon stil „Let bij haar niet op het uitwendige 1 Hoe kalmer van buiten des te sterker brandt hot inwendig De Amerikaan voelt eene ijskoude rilling. Waarschijnlijk", zegt hij, „is Löffel op haar verliefd en merkt zij dit „Bevallen zal zij hem welmaar dat beteekent nog niet veel bij een schilder. Op die menschen is niet te rekenen." „Neen, Karolina, in Löfiel vergist ge je! Met dien kan men praten. Een helder hoofd, vol gezond verstand." „Dat verontrust mij juist. Men kan niet wijs uit hem worden." „Hij heeft mij heden weder plannen medegedeeld." „Waarom spreekt hij niet van zijne schilderijen Een kunstenaar, die weeter zit een rijke Amerikaan naast mij, wien mijne schilderijen bevallen en die er een paar koopen wilwelnudie grijpt eindelijk toe en zet de zaak op vaste schroeven als hij een echte schilder is Twintigduizend mark zijn toch geen peulenschil voor zoo een 1" „Die veelzijdigheid pleit toch in zijn voordeel „Dat heeft Lucie je wijs gemaakt. En als hij nu ook zoo veelzijdig ten opzichte der vrouwen is Eerst brengt hij het meisje wat aan het malen zij is romantisch het schilderen is haar stokpaardje zij vat vuur en dan holla „Denkt ge waarlijk dat hij ernstig belang in haar stelt? Ik vond haar gisteren vriendelijker vandaag zelfs menigmaal bits als zij met hem sprak „Natuurlijk. Zoo trotsch is zij toch ook om zich niet aan de voeten van een man te werpenEene Amerikaansche Mijnheer Dunby blaast drie kleine rookwolkjes snel achter elkander weg en legt niets. weggenomen zon worden. Verder werd met algemeene stemmen het wetsontwerp aangenomen waarbij de in fanterie herzien en met 18 nieuwe regimenten ver meerderd wordt. ITALIË. De Tribuna verklaart op grond van inlich tingen uit goede bron vernomen dat er geen reden is om te geloovendat Italië zal deel nemen aan het werkdoor Engeland in Egypte en op andere punten aan gene zijde van het Suezkanaal ondernomen. Volgens bericht uit Catania bleef de cholera vermin deren. Sedert den 11 waren slechts 4 personen overleden. RUSLAND. Een groot deel der stad Witebsk is den 11 afgebrand. 413 huizen en 9 grootere gebouwen werden eene prooi der vlammen waardoor 7000 men sehen zonder dak en van alles beroofd zijn geworden. Ook kwamen vele menschen om het leven. TURKIJE. De Sultan heeft weder wijzigingen ge vraagd, waardoor eene nieuwe overeenkomst betreflende Egypte noodzakelijk zou worden, en nu den Sultan uitslui tend het recht zou toegekend worden, bij het ontstaan van gevaar in Egypte tusschen beiden te komen. BULGARIJE. Het nieuwe ministerie is den 11 aldus samengesteld: Stoïloff, president, justitie en finan cien Matchevitch, buitenlandsehe zaken Pranski, bin- nenlandscbe zaken; majoor Petro ff, oorlog; Schoumakof, openbaar onderwijs. ZWITSERLAND. Bij volksstemming is het wets ontwerp betreffende de octrooien met 190.000 tegen 60.000 stemmen bekrachtigd. Zitting van den 12. Tegenwoordig 66 leden. De voordracht van Ged. Staten, om het subsidie voor 1887 aan den heer C. Bosman ten behoeve van zijne stoombootdienst tusschen Texel en het Nieuwediep uit de onvoorziene uitgaven te voldoen, werd aangenomen. De rekening der provincie over 1885 werd vastgesteld en de ontwerp-begrooting der kosten van het provinciaal bestuur voor 1888voor zooveel het (rijksbestuur is goedgekeurd. De rekening van het gesticht Meerenberg over 1886, de suppletoire begrooting van dat gesticht voor 1887 en de begrooting voor 1888 werden onveranderd vast gesteld. Achtereenvolgend werden de volgende subsidiën uit de provinciale fondsen verleend a. ten behoeve der Zeevaartkundige School in het Zeemanshuis te Amsterdam eene subsidie van 800 over 1887 b. ten behoeve der Bewaar- en Handwerksschool op „Weet je wat ik doen zal vraagt hij na eenige oogenblikken. „Neen, Dunby! Hoe kan ik je gedachten raden?" „Ik zal morgen vroeg ronduit met hem gaan spreken." „Neem u in achtdat hij misschien niet denktdat wij niet weten wat wij met Lucie zullen beginnen en haar hem daarom op een presenteerblaadje aanbieden „Gekheid Karolina Lucie is zeventien jaarmooi en onbedorven en ons eenig kind „Die kunstenaars in Europa hebben dingen in het hoofdwaarvan men by ons in het geheel geen idee heeft! Daarvan heeft mevr. Col ver, die te Parijs ge woond heeftmij ingelicht 1" „Wees onbezorgd Ik weet wat Lucie waard is en wat ik hare eer schuldig ben Maar voor ik haar misschien ongelukkig zie neen dan vertrekken wij liever. Zy zal het nu nog wel te boven komen. Wij zouden met baar naar Spanje bunnen gaan of „Waarom niet naar de woestijn SaharaNu naar Spanje, als men hier reeds smelt!" „Zooals je wiltKarolina dan naar Noorwegen 't is mij hetzelfde 1 Ik wou, dat ik maar wist, wat wij van dien schilder moeten denken „De nacht zal raad brengen men moet niets over haasten." De nacht is op het aardrijk gedaald en laat de boomgroepen als onzekere, donkere schaduwen te nau- wernood zichtbaar. Nu en dan schijnt een windvlaag ze zacht steunend door elkander te doen vloeien. By een huis der buren klappert een slecht gesloten venster luik; nu en dan hoort men in de verte het gefluit eener locomotief anders is alles stil. Oskar heeft zich aangekleed op het bed geworpen en een tijd half gewaakthalf gedroomd. Daarna is hij opgestaan en bij het open raam gaan staan. Met ge kruiste armen staart hij naar buiten zonder zelfs te

Alkmaarsche Courant | 1887 | | pagina 1