Terschelling, voor drie jaren, ingaande met 1887, eene subsidie van f 125 's jaars c. ten behoeve der Algemeene Bewaarschool te Hip- poljtushoef op Wieringen voor drie jaren ingaande met 1887, eene subsidie van f 100 's jaars; dit subsidie werd verleend met 61 tegen 4 stemmen nadat door dan heer Heemskerk opgekomen was tegen het ver- leenen van toelagen uit de openbare kas aan scholen welke niet bruikbaar waren voor hen, die eene positief christelijke opvoeding hunner kinderen verlangen, tegen welke opmerking de heer Mullerrapporteur der com missie, aanvoerde, dat godsdienstige bezwaren hier niet mochten wegen d. ten behoeve der Industrieschool voor vrouweljjke jeugd te Amsterdam, voor drie jaren, te beginnen met 1888 eene subsidie van f 2000 's jaars e. ten behoeve van het Museum van Kunstnijverheid te Haarlem en van de daaraan verbonden Teekenschool, voor 5 jaren te beginnen met 1888, eene subsidie van 2000 's jaars f. ten behoeve van het Conservatoriumopgericht door het bestuur der afdeeling Amsterdam van de Maat schappij tot bevordering der Toonkunst, voor drie jaren, ingaande met 1888eene subsidie van f 1000 's jaars; g. ten behoeve der uitgaven van het Jaarboekje voor Noordholland voor 1888 eene subsidie van f 200. Bij de behandeling der provinciale begrooting voor 1888 is de aandacht in het bijzonder gevestigd op het belang, dat het Bijk behoorlijk aan zijne verplichting voldoe tot het op de vroeger vastgestelde diepte onderhouden der vaart van Amsterdam naar Vreeswijk. De begrooting is daarna met algemeene stemmen aangenomen. Tot leden der Eerste Kamer werden gekozen de aftredende leden te weten de heer M. H. Insinger met 54 stemmen, terwijl de heer C. Donker 7, de heer Hovy twee stemmen en de heer mr. F. T. Westerwoudt éene stem bekwaméén blanco biljet was in de bus gevonden; de heer mr. Q. van Tienhoven met 58 stemmen, terwijl de heeren W. Hovy, C. Donker en mr. F. T. Westerwoudt elk twee stemmen bekwamen en de heeren jbr. mr. A. V. Teding van Berkhout en jhr. C. Hartsen elk ééne stem. Tot buitengewoon lid van Gedeputeerde Staten werd gekozen de heer mr. J. F. T. van Valkenburg met 64 van de 66 stemmen. Bij de behandeling der gewijzigde verordening op den aanleg en het gebruik van tramwegen is uitvoerig be raadslaagd over de vraagof ook de toestemming der gemeentebesturen, wanneer zij niet zijn de eigenaars of beheerders der wegen, waarover de trambaan zal worden gelegd, als vereischte mag worden gesteld. Een amendement van den heer Mouthaan, de strek king hebbende om die toestemming niet te vorderen werd met 45 tegen 21 stemmen verworpen. De verordening is daarnabehoudens eene kleine wijzigingvoorgesteld door den heer de Vriesvast gesteld, zooals Ged. Staten baar hadden voorgesteld. Toestemming is verleend tot het brengen eener wijzi ging in de statuten van de Lokaalspoorweg-Maatschappij „Hollands Noorderkwartier." Het voorstel van Ged. Staten, om aan het algemeen bestuur der Zuiderzee-Vereeniging voor het door die vereeniging in te stellen onderzoek eene bijdrage te verleenen van f 1000 's jaars over de jaren 1887, 1888 en 1889, is aangenomen, na alvorens op voorstel van den heer van Nierop in dien zin te zijn aange vuld, dat de bijdrage eerst wordt uitbetaald, nadat ten genoegen van Ged. Staten gebleken is, dat de vereeniging kan beschikken over de voor het onderzoek noodig ge achte som van f 125.000. Voor den Sammerspolder ia een bijzonder reglement van bestuur vastgesteld. Daarna zijn aangenomen de voordrachten van Ged. Staten tot wijziging van de bijzondere reglementen van bestuur voor den polder Buitenhuizen, den polder As sendelft, den polder de Wogmeer, de banne of polder Obdam den polder de Groote Waal en den Binnen- beproeven, het eene voorwerp van bet andere te onder scheiden. In zijn binnenste komen zonderlinge voor stellingen op, nu eens duidelijk, dan weder zwakker maar steeds ziet hij Lucie aan zijne zijde. „Het mag niet", zegt hij zacht, „het mag niet!" En alBof hy vluchten moest, ijlt hij het huis nit, verder en verder door de stille straten. Eerst tegen den morgen keert hij terug en zoekt zijne legerstede op. Maar hoe lang duurt het, aleer hij een oog sluiten kan. Bij het ontwaken gevoelt hij zich matbijna ziek. Zoo kan het niet voortgaan Hij komt tot bet besluit een of twee dagen op reis te gaan, een voetreis te makenonverschillig waarheen en per brief afscheid van de Amerikanen te nemen. Hij heeft veel verplichting aan Paul, maar hij kan hem toch zijne gemoedsrust niet opofferen en door verderen omgang met de Amerikanen zich tot slaaf van een dwazen hartstocht maken. Frits, die zich gisteren avond overtuigd heeft, dat de lijm niet deugt en de kostbare perziklak voor gced stuk isheeft door zijne booze geweten niet kunnen slapen. Zoodra Oskar bet huis verliet, is hij opgesprongen om zicb te overtuigen of de deur ook gesloten ismeer uit gewoontedan omdat hij vreest voor inbreken. Frits is geen held. Daarna is hij naar Oskars kamer geslo pen en heeft de wanorde welke ongelukkige liefde aangericht heeft vlug en net verholpen terwijl hij be spiegelingen over zijne beide heeren den echte en den onechte hield. „Kwam mijn werkelijke heer telkens in zulk een toestandals een knap meisje hem bevalt, dan hadden wij hem al lang weg kunnen dragen denkt bij. „Ei dat zou jammer zijn want wij schilderen charmant en worden charmant betaald. Wat stelt die andere zich aan Dan wou 'k tienduizendmaal liever (hier zucht Frits) dat ik mij doodgeschoten baddan dat my het ongeluk met dien perziktak overkomen was 1 Dit kan mij een prachtige betrekking kosten. Maar ik zal 't met geduid dragenvoor alles moet ik mij dijfesohen Overscheemschen en Bergerpolder. Vervolgens is de zomervergadering door den Voorzitter in naam des Konings gesloten. Bij de inschrijving op den 7 voor 500 schuldbe kentenissen a 1000 elk zijnde een deel der 3% pet. geldleening ten laste van de gemeente Amsterdam, groot f 17.000.000, is deel genomen voor f 2.052.000 tegen verschillende koersenalleen de inschrijvingen tot en boven den koers van 9854 pet. zijn aangenomen. Tot secretaris en ontvanger der gemeente Wor- mer is den 9 benoemd de heer W. van Osambtenaar ter secretarie te Hillegom. Den 9 is te 's Gravenhage door regenten der Louisa-stichting aanbesteed het maken van een gebouw ten dienste van die inrichting aan het Alexanderplein. Laagste inschrijver was de heer W. Westmaas aldaar voor f 79950. Den 10 is te Oudkarspel het 12jarig zoontje van A. Zeeman in het water gevallen en verdronken. Den 11 is op de suikerfabriek van den heer P. Wittouck te Breda een 14jarige metselaars-leerling ge dood door eenen zwaren ijzeren balk dien hij op het hoofd kreeg. Bij kon. besluit van den 11 zijn voor het studie jaar 1887/8 benoemd tot rector magnificus te Leiden dr. S. S. Bosenstein te Utrecht dr. G. H. Lamers en te Groningen dr. F. J. van den Ham. Den 11 was de beer F. W. Geurden te Apel doorn voor f 89885 laagste inschrijver naar den bonw van een rechtsgebouw en achter gelegen huis van be waring te Zatfen. In den nacht van den 11 op den 12 is de goe derentrein van Amsterdam, welke te ongeveer 2 uur te Botterdam aankwamin vollen gang het station binnengestoomd en over de schutbaiken en een deel der straat tot in het bagagebureau doorgedrongen, daar de machinist door de groote snelheid van den trein niet slaagde in zijne pogingen om hem tijdig te doen stil staan. Het materieel werd belangrijk beschadigd, doch persoonlijke ongelukken hadden niet plaats. In den nacht van den 11 op den 12 is eene wo ning aan den weg van Nijmegen naar Mook onder Ha- tert afgebrand waaruit de bewoners zich slechts met levensgevaar konden redden. Twee zoons en eene dochter bekwamen brandwonden. De prov. staten van Znidholland hebben den 12 met 47 tegen 26 stemmen ingetrokken het provinciaal reglement op bewaar- en kleinkinderscholen. Het rijksmuseum, dat den 13 Juli 1885 geopend werd, is gedurende zijn tweejarig bestaan door 1.074.601 personen bezocht. Nadat een bezoek gebracht was aan de verschil lende marktpleinen te Purmerend werd den 12 de eerste vergadering van afgevaardigden der Nederl. Maat schappij ter bevordering van Nijverheid door den Voor zitter, den heer J. F. W. Conrad, met eene rede geopend, waarin hij mededeelde, waarom de vergadering thans te Purmerend en niet te 's Gravenhage plaats had, terwijl het vooruitzicht bestond, dat het departement 's Graven hage in 1888 de leden der maatschappij op buitengewoon luisterrijke wijze zou ontvangen. Hy gaf verder een vrij uitvoerig overzicht van het ontstaan en de ontwikkeling van Purmerend tot heden onder toevoeging van ver schillende geschiedkundige bijzonderheden en statistieke gegevens. Vertegenwoordigd waren 17 departementen, terwijl 8 donateurs de vergadering bijwoonden. De maatschappij telt thans 2021 leden 98 donateurs13 donatrices en 51 eereleden. De voornaamste besluiten zijn de volgende geweest. Met algemeene stemmen werd besloten in het Tijdschrift geeue verandering te brengen. Een voorstel om f 500 subsidie te verleenen aan de kookschool te 's Gravenhage werd met toejuiching aangenomen. Met groote meerderheid van stemmen werd het voorstel Arnhem, om eene prijsvraag uit te schrijven en eene gouden medalje en f 400 uit te loven voor eene oetrooiwet op voorstel van directeuren tot het volgende jaar uitgesteld. Het voorstel van het depar tement Utrecht om eene prijsvraag uit te schrijven dezen onechten schilder tot vriend makenopdat hij mij in bescherming neme als de echte losbarst 1" Naar dit besluit richt Frits zijn gedrag in. Hij neemt zich voorOskar den geheelen dag met aange name berichten omtrent de jonge Amerikaansche te verrassen. De kamenier kan hem immers het een en ander verteld hebben van wat de jonge dame van den schilder gezegd heeft. Met het oog op de omstandigheid, dat Oskar heden nog minder dan gisteren geschikt is een stilleven te bewonderenis thans op de ontbijttafel alles zoo ge makkelijk mogelijk ingericht. Alles bij de hand en ge reed voor het gebruikeen kippenboutje aan de eene zijde, een paar spiegeleieren met gehakten ham aan de andere zijde. Een tafel voor een herstellenden zieke zooals eene liefhebbende moeder die voor haren zoon gereed maakt. Frits neemt van achter eene portière den indruk waar. Oskar ziet ernstig voor zich maar begint tochopgewekt door de nette rangschikking langzaam te eten. Nn zal alles wel terecht komen 1 Hij krijgt zijn ver stand reeds weder terug! Waarschijnlijk nog niet veel ondervinding op dit gebied. De brief aan den Amerikaan, dien hij by het dekken bemerkt heeft, verontrust hem. Wat heeft Oskar aan mijnheer Dunby te schrijven F Hij kan toch niet om bare hand vragen Dat heeft den tijd nog wel Als de brief eens aan de kleine Miss gericht was 1 Er wordt gescheld. Frits sluipt langzaam achteruit uit zijn schuilhoek. Er wordt voor de tweede maal harder gescheldnu zal hij toch de deur openen. De Amerikaan staat voor hem. Alle duivels Wat moet dat beteekenen F Mijnbeer Dunby begroet Frits evenals bij de eerste maal. „Als Mijnheer Löffel nog niet op is of mjj nog niet ontvangen wilwil je dan vragenhoe laat ik mijn bezoek hervatten mag F" betreffende een onderzoek naar de gevolgen van het afbranden van heide werd met een stem tegen aange nomen. Een voorstel van den beer Stortenbeker ('s Gra venhage) om te besluiten voor f 1000 nominaal 400 te storten) deel te nemen in de nog niet volteekende waarborgsom voor de nationale tentoonstelling van ny- verbeidsvoortbrengselen in 1888 te 's Gravenhage te bouden bij gelegenheid van het HOjarig bestaan van het departement, werd naar de financiëele commissie verzonden, om den 14 nader behandeld te worden. De rekening over 1886 werd nagezien en de begrooting root 1888 vastgesteld. Des avonds bood het departemenr Purmerend eene muziekuitvoering aan van het muziek korps van het 7e regiment infanterie (Sonneman's kapel) in „de Tuinbouw" in de Beemster. Den 13 werd in de eerste afdeeling van het Congres door prof. J. M. van Bemmelen van Leiden de droog making der Zuiderzee ingeleid met een overzicht van de gesteldheid der Zuiderzee, en de voorgestelde ontwer pen tot droogmaking. Hij begon met eene teekening van den vermoedelijk oorspronkelijken toestand en vorm der Zuiderzee als meer afgeleid uit geologische onder zoekingen althans zooals het geweest is in den tijd der Bomeinen. Langzamerhand waren de zandgronden der kust afgeschuurd; het was dezelfde geschiedenis als met het Haarlemmermeer en den Dollard. Gedurende 1300 jaren was dit voortgegaan totdat de dijken de verdere uitbreiding belet hadden. Op eene tweede kaart wees hij aan, wat er terugge wonnen was, deZijpe, de Wieringerwaard, de Anna-Pau- lownapolder enz.enz. Vermoedelijk was door aan spoeling ook land gewonnen als alluvium vooral door slib dat de IJsel meevoertwaardoor het Kamperei land was ontstaan. Eene andere kaart liet de oude kleistukkeu ziendie tegen de veenlagen afsteken. Onder de nieuwe klei ligt een laagje veen en daaronder weer oude of zoogenaamde blauwe kleiop 4 el onge veer beneden A. P. Het slibdat de Zuiderzee aanvoerde, heeft de Lauwerzee en den Dollard gevuld; er was eene vaste berekening te maken van aanvoer. Nu was de vraag; neemt de zee toe F Het water had altijd neiging om de kust door te breken. (Callantsoog en Huisduinen waren eilanden.) De 20 eilanden, die de Bomeinen gezien haddenwaren er niet meernu waren er andere als Bottum en Borbumdie zjj niet hebben gekend. Ameland dreigt aan de oostzijde te vergaan waartegen maatregelen worden genomen. Dus er is nog voortdurend verandering Nu er plannen van droogmaking worden gemaakt is het de vraag; wat zal men vinden F Eene teekening schetste de verschillende diepten der Zuiderzee op onder scheidene plaatsen de grootste diepte is wel 20 el andere plaatsen zijn soms droog. Die kaart toonde de vroegere landen met hunne steden en dorpen. Eene andere afbeelding gaf een denkbeeld van hetgeen er waarschijnlijk zal gevonden worden; zand, veen, klei. Het laatste vooral aan de oostkust van Noordholland (Urk is een diluviale heuvel); bet zuidelijk deel der zee, 200.000 bunders, was van verschillende waarde. Hij deelde omtrent een stuk eenige nadere bijzonder heden mede naar de nauwkeurige onderzoekingen onder de leiding van wijlen den heer de Leeuw burgemee ster van Anna-Paulownaingesteld. Het noordelijk deel zon zeker bestaan uit groote zandbanken waartusschen kleigronden 160.000 bun ders groot. De kennis van dit deel was nog gering in vergelijking van die van het zuidelijk deel. Hij behandelde daarna de afleiding van brak- en zoutwatereen vijand die niet gevaarlijk blijkt. Het giftige ijzer-vitriool (zure gronden) was van meer belang. Maar men wistwaar cat moest gevonden worden in den bodem, langs de kust of om de randen der verdwenen eilanden een gevolg der rietvegetatie. Nog andere bezwaren werden behandeld, vooral het doorzakken van het zand. Daarna volgde de droogmaking. Eerst het plan van den heer van Diggelen, dat alleen als eerste denkbeeld waarde had, dan het gewijzigde plan van den heer Beijeritik, verder dat van den heer Stieltjes, waarbij Frits zou zijn heer onmiddellijk wekken, al kwam het hem in zijn hoofd nog te slapen. Gelukkig is dit niet noodig. „Het zal mijnheer zeker zeer aangenaam zijn", zegt Frits luid genoegat Oskar het hoort. „Hij is hier in de eetkamer." Oskar is opgestaan. Hij heeft de stem herkend, „Niet terug", denkt hij„slechts niet terug 1" maar hy beeft daarbij als een knaap. Frits opent de deur. „Ik kom vroeg Oskar maakt eene buiging. „En zonder medeweten mijner dames. Let hier wel op als 't u belieft Ook de Amerikaan kan eene zekere onrust niet ver bergen, welke hem de opgewondenheid van Oskar niet doet opmerken. „Wilt u geen plaats nemen F" „Met genoegen." Beiden gaan zitten. „Op het gevaar af, door n verkeerd beoordeeld te worden... Hoort ons niemand F" Hij heeft beweging achter de deur gehoord. Frits is bij deze woorden pijlsnel van achter de op een kier staande deur verdwenen. Oskar sluit ze en trekt nog zorgvuldig een zwaar gordijn daarover, alvorens hy weder tegenover den Amerikaan plaats neemt. Dan maakt hy eene beweging met de hand om te kennen te geven dat hij gereed is te hooren. „Ik houd n voor een eerlijk man Mynheer Löffel. Toch geloof mijspijt het mij U weetdat ik een zeer voorzichtig man ben Vóór alles, dat mij niets meer ter harte gaatdan het lot mijner eenige dochter U begrijpt „Ja zeker zeker „Veronderstellen we ik ben geen diplomaat, mijn beste heer Löffel laat ons eens veronderstellen Lucie beviel u bij nadere kennismaking ze gu my dan eerlijk zon er dan van uwe zijde eenig beletsel zyn F" Wordt vervolgd.

Alkmaarsche Courant | 1887 | | pagina 2