ISuuscal&aï». f ctgigrai'i&gfae trtcfasstu 3ü^Ui. ^tabg-j&eriehtg». het strooibillet zoeken in de vraag, die „Eensgezindheid" vastknoopt aan hare mededeeliug, dat de beer C. Bosman „er raad voor weet om de overige leden van den Ge meenteraad over te halen subsidie te verleenen aan een lokaal-spoorweg". „Wat gebeurd er" vraagt zij, „als de „tegenwoordige eonsessionarissen bnn recht aan eene „spoorweg-maatschappij verkoopen en waar belandt dan „de 40 duizend galden Ja mijne heeren waar belandt die dan dat is nu eens de spijker op den kop getikt 1 Willen wij 't u vertrouwelijk mededeelen P De andere raadsleden hebben zich niet zoo erg laten „overhalen", als gij meent. De Baad heeft onder ons nooit een onvoorwaardelijke subsidie toegestaan maar heeft zich verbonden f 40,000 bij te dragen in de kosten van onteigening van den lokaal-spoor AlkmaarHoorn. De f 40,000 kannen nooit ergens anders „belanden." Niet waardit valt mede En nu deze vraag dus voldoende is opgelosteene opmerking. Iedere kiesvereeniging heeft aanspraak op den eerbied die burgers kunnen vorderen die zich moeite geven in het algemeen belang. Maar geene kiesvereeniging heelt recht te spreken uit naam van de burgerij, van den handelstand. Zij vertegenwoordigt hare ledenen geen enkelen sterveling meer. Wij hebben getracht enkele steenen weg te mimen, die geworpen zijn op het pad dat wij gaarne zouden bewandeld zien. Misschien deden wij overbodige moeite, want de steenen schenen ons niet zwaar, noch ver sperden zij onzen weg. Maar wij namen die moeite omdat ons de zaak ter harte gaat, omdat wij uit volie overtuiging de herkiezing van alle aftredende leden hebben aanbevolen, omdat wij recht hebben te eischen, dat onze bedoelingen niet verdacht worden gemaakt omdat wij een afkeer hebben van personaliteiten en het als onze eerste plicht beschouwen om datgene te verdedigen, wat bevorderlijk is aan de goede verstand houding tasschen burgers van dezelfde plaats. En nu spreke de stembus. In de zitting van den geneeskundigen raad in Noordbolland van den 12 is o. a. medegedeeld, dat het aantal inwoners in gemeenten dier provincie, aan drink waterleidingen aangesloten, op 1 Januari 1887 528000 bedroeg tegen 423000 in 1883, zijnde meer dan 'jvan de bevolking der geheele provincie. Bij kon. besluit van den 12 is benoemd tot heem raad der Zuiderkogge van het ambacht van Westfries- landgenaamd Drechtarland de heer J. Zijp tot hoofdingeland van West-Friesiand voor het ambacht Dreehterland de beer J. Moltot heemraad van het waterschap de Schermeer de heer C. Groot Cz.; tot hoogheemraad van het hoogheemraadschap Rijnland de heer A. van Lennep. In den nacht van den 12 op den 13 zijn te Zwolle drie naast elkander staande boerenhuizen welke zeer laag tegen brandschade verzekerd waren afgebrand. Den 13 is het veertiende Zuider-Zendingsfeeft te Goes gehouden dat door ongeveer 4000 personen bezocht is, waarvan 1200 met een feesttrein uit Hol land waren gekomen. Wordt vervolgd. De gemeenteraad van Hoorn heeft den 13 benoemd tot hoofd der nieuw op te richten eerste burgerschool voor jongens den heer A. A. Groot te Amsterdam en tot eersten onderwijzer d^n heer J. Buis te Hoorn. De gemeenteraad van Hoorn heeft den 13 besloten, de 95 ingezetenen die de oprichting eener kamer van koophandel verzocht hebben uit te noodigen op. te geven het nut en de noodzakelijkheid om eene dergelijke instelling op te richten. De commissiewelke omtrent dat verzoek van bericht en raad gediend had, was van oordeel, dat vooralsnog geene termen bestonden om aan dat verzoek te voldoen. Te Helder is in den naeht van 13 op den 14 een begin van brand ontstaan in de bouten tent, waarin het gezelschap van van Lier voorstellingen gedurende de kermis gaf, welke door de omwonenden nog kon worden geblnscht. Er wordt aan kwaad willigheid gedacht. Den 14 zijn de heeren D. Cordes en mr. M. H. 's Jacob herkozen tot commissaris en commissaris plaats vervanger door de tot het kiescollege Amsterdam be- hoorende stemgerechtigde deelhebbers In de Handel maatschappij. Den 14 des middags zijn 3 jongens ter hoogte van den vuurtoren te Scheveningen in zee gaan baden en door zich te ver te wagen van den grond geraakt en door den stroom medegesleept, met het ongelukkig gevolg dat een jongen 10 jaren oudniet meer kon worden gered en verdronken is. Het lijk is kort daarna bij de Kerkwerf aangespoeld. De gemeenteraad van den Helder heeft den 14 f 4000 beschikbaar gesteld voor de uitdieping van het Heldersche kanaal en van eenige ondiepe of met allerlei stoffen gevulde slooten. Bij de uitloting van obligatiën in de 3 pet. pre- mieleeniug van de maatschappij voor gemeente-crediet te Amsterdam groot f 7,500,000, van 1871, den 15 gehouden zija uitgelootNo. 9593 met f 6000 No. 71814 met f 1500; Nos. 1578, 19780, 36937 en 63134 eik met f 350Nos. 11342, 16343, 54845 en 70923 elk met f 250 en No. 276 met f 100. - Bij de op den 15 gehouden trekking van 3 pet. loten Amsterdam van 1871 is gevallen op serie 2384 No. 8 50.000ser. 20495 No. 2 1000 ser. 2384 No. 7 en ser. 8126 No, 10 f 500; ser. 7714 No. 4, ser. 15303 No. 5 ser. 17872 No. 5 ser. 20350 No! 8ser. 2890 No. 1 ser. 26729 No. 3 ser. 4980 No.' 5, ser. 5067 No. 6 en ser. 14385 No. 10 ieder/200; ser. 20347 No. 5sar. 9552 No. 4, ser. 12376 No. 5, ser. 6520 No. 7, ser. 4980 No. 1, ser. 1567 No. ser. 1737 No. 4 ser. 6208 No. 2 ser. 16309 No. 7,' ser. 7807 No. 1, ser. 8766 No. 8 en eer. 9269 No. 14 ieder f 150. De vischbotter „Vrouw Huibertina," te huis be- hoorende op het eiland Terschelling, is waarschijnlijk in den storm van don 20 Mei verongelukt. De gezag voerder A. G. Bos met zijne beide zoons en een neef zijn daarbij omgekomen. Eerstgenoemde laat eene we duwe met drie kinderen na. De Koning heeft het verzoek om kwijtschelding van straf van den bij het palingoproer veroordeelden W. A. de Leng ingewilligd: een dergelijk verzoek van twee zijner mede-veroordeelden is nog aanhangig. De gemeenteraad van Nijmegen heeft de Amster- damsche bank die belast was met den verkoop der nog ongeplaatste 103 schuldbekentenissen der 3% pet. geld- leening van f 150000 ten laste van die gemeente tegen den koers van 98 pet., gemachtigd, die schuldbekente nissen tegen eenen koers van niet lager dan 96 pet. te verkoopen nu zij tegen 98 pet. niet geplaatst kunnen worden. De verklaring dat te Deventer de typhus epide misch heerschtis ingetrokken. De kermis' wordt ge houden van 22 tot 28 Augustus. Aan de diakonie der evang. luth. gemeente te Beverwijk is eene som van f 200 vrij van successie rechten vermaakt door mej. de wed. H. Lambert vroeg aldaar woonachtig onlangs te Leiden overleden' Houders van retourbiljetten mogen voortaan op de lijnen der Holl. Spoorwegmaatschappijzoowel op de heen- ala de terugreis, slechts op ééne plaats uit stappen mits het biljet door den stationschef afge- teekend wordt. De hoofdcommissie der tentoonstelling van voedings middelen heeft in overleg met het bestuur van den Nederlandschen Brood-, Koek- en Banketbakkorsbond, besloten, hare tweede vierdaagsehe tentoonstelling van voortbrengselen der brood-, koek- en beschuitbakkerij te houden van den 27 tot en met den 30. De tentoonstelling van het volksbrood waarvoor de hoofdcommissie hare groote medaiije in goud heeft uit geloofd wordt den 27 gehouden. Dit „volksbrood" moet door samenstelling, voedings waarde en het langdurig smakelijk blijven zich als een degelijk voedingsmiddel aanbevelen en tevens door lagen prija van grooten invloed zijn op de volksvoeding. Om in aanmerking te kunnen bomen voor eene bekroning moet de inzending vergezeld zijn van eene duidelijke omschrijving der bestauddeelen, waaruit het is saamge- steld de wijze van bereiding en de kosten. Uit deze drie gegevens zal moeten blijken of het brood werke lijk kan voldoen aan hetgeen de hoofdcommissie verlangt. Tegen J. C., oud 24 jaren, onder-inspecteur van politie te Botterdam, is door de arrond.-rechtbank te Botterdam rechtsingang met bevel tot gevangenneming verleend ter zake van diefstal met braak en met schennis van ambtsplicht. De officier van justitie ta Botterdam verzoekt zijne opsporingaanhouding en overbrenging naar Botterdam, om aldaar te zijner be- sehikkiug te worden gesteld. - De Vrouwen-vereeniging „de Eendracht" te Heiioo, welke in het begin dezes jaars is opgericht, zalonder nadere toestemming des Konings den 3 Augustus a.s. eene verloting houden van weelde en huishoudelijke ar tikelen ten einde voor het geld daarvoor verkregen kleedingstukken te doen vervaardigenwelke aan de wezenlijk behoefligen dier plaats zullen worden uitge deeld. Bij de uitdeeling wordt niet gelet op de gods dienstige gezindhe'd der behoeftige, maar wel op hun goed en zedelijk gedrag. Presidente dezer vereeniging die ongeveer 13 werkende leden telt, is mevr. de wed. l'Epagniol, geb. van den Bergh, die in haar streven door eenige gegoeden van Heiioo en omstreken met stoffelijke hulp wordt bijgestaan. In Thuringen is op 61jarigen leeftijd overleden de beer jbr. J. L. d© Jonge, wonende te Zierikzee oud-lid der 2e Kamer voorzitter van de nederl. ver eeniging tot afschaffing van sterken drank. Benoemd tot hoofd der openbare sohool te Broek in Waterland de heer A. Schoemakeronderwijzer te Amsterdam. C. Taanman te Pnrmerend is beroepen tot evan gelist te Knijpe. Te Zijpe zijn de volgende raadsleden aan de benrt van aftreding: de heeren K. Biersteker, S, de Wit, J. van Beusekom en Q. Paarlberg, die herkiesbaar zijn. Te Callantsoog zijn de volgende raadsleden aan de beurt van aftreding: de heeren W. Govers, Jan Vos en P. J. Zipp die herkiesbaar zijn. Bovendien is er eene vacature door het vertrek van den heer C. Hoog- schagen. De arr. rechtbank te Arnhem heeft C. J. F. N. Sloet tot eene gevangenisstraf van 6 maanden veroordeeld ter zake, dat hij bij advertentien in verschillende bladen bekend maakte, dat hij tegen overmaking van een post wissel van f 8 12 flesschen wijn zou zenden van het bekende bnis Carlini te Venetië, waaraan hij niet voldeed. Aangenomen het beroep naar de ned. herv. ge meente te St. Maarten en Valkoog door ds. J. H Mühring te Puttershoek. De prov. staten van Limburg hebben de volgende subsidiën toegekend aan de Zuiderzee-vereeniging 600; aan het bestuur der r. k. kerk te Weert f 600 aan dat van O. L. V. te Maastricht 12,000 en aan dat te Mesch f 3000, allen voor herstelling van kerkgebouwen. Een ingezeten van Amsterdam heeft f 100,000 geschonken als bijdrage in den voorgenomen bouw van een nieuw burgerziekenbuis. Ds. J. C. Sikkel te Hijlaard heeft bij den officier van justitie te Leeuwarden eene klacht ingediend tegen den kantonrechter mr. J. G. Peetingden deurwaarder G. Acker en den burgemeester J. P. Engelman ter zake van het verrichten eener onrechtmatige huiszoeking op den 20 Juni, waardoor zij zich hebben schuldig go- maakt am het misdrijf, voorzien bij art. 370 of art. 365 Wetboek van Strafvordering. KmSSiHBmBSBHannaCBUEaHCtSUEnBSBDBSRWWIDBB^KaH^BUBHI Zaterdag 16 Juli. Pakijs, De duitsehe gezant beklaagde zich officieel over de houding van de pers tegenover de Duitschers, die in Frankrijk vertoeven. De minister van buiten- landsche zaken antwoordde dat de vrijheid der druk? pers uitspattingen toelaat, welke echter zooveel mogelijk zullen worden bedwongen. Als merkwaardigheid verdient voorzeker melding, dat de onlangs aan postboden verschafte velocipedes op den duur zoo moeielijk te hanteeren zijn, dat een vernuftige postbode op de lijn JoureHeereveen op de gedachte gekomen is een hond voor de rijks-vélocipède te spannen Dat de gezondheidstoestand 'e Alkmaar weinig te wenschen overaat, blijkt uit het gering aantal sterfge vallen dat in de laatste maanden plaats vond. In April overleden alhier 6 m. cn 9 v?, Mei 11 i) 10 »..Junl 6 7 terwjjl sinds 9 Juli j.l, slechts één sterfgeval (een kindje van 15 dagen) voorkwam. In diezelfde maanden werden geboren: April 26 jongens en 18 meisjes Mei 22 „21 Juni 18 19 De bevolking bedraagt 15000 zielen. De uitslag van het le toelatingsexamen tot de Rijks hoogete burgerschoolden 1314 en 15 wasTot de le klasse zijn toegelaten de volgende 16 eandidaten: W. de Vries, J. de Jongh, R. P. van Calcar, IJ. A. Schul- ler, A. J. P. Boebe, H. B. Stenfert, J. Rentmeester, C. J. Koch J. Bijpost, A. Pijper, J. D. Preijer P. A. A. van LoonJ. H, van den BergP. Menrs en de jongejuflrouwen A. C. van de Pol en E. H. M. van der Hoeven, 3 eandidaten kunnen in September herexamen doen in de vakken, waarin zij te kort schoten en één candi daat werd afgewezen. Een candidaat voor de 2e klasse werd tot de le klasse, en de candidaat C. J. M. Kroon voor enkele vakken tot de derde klasse toegelaten. Van den 9 tot den 15 Juli zijn aan de bad- en zweminrichting alhier genomen 823 buitenbaden, waar van 84 door dames en 117 door onvermogenden. Door het stedelijk muziekkorps zullen op Zondag 17 Juli 1887des avonds te 7 uren, in den Stads- aoutde navolgende stukben worden uitgevoerd 1. „La St. Martin", marche pour processions van B. Nihoul 2. „Ungarisches Lustspiel", ouverture v. Kélar Bé!a 3. „Adelaide", grande valse v. Lamotte 4. „Peest aan boord", groote fantasie v. J. Heymans a. In zee b. Appèl voor de matrozen c. Dans der matrozen; d, Feestzang; e. Lied van den scheepsjongen; f. Dans finale 5. Ouverture zur Oper „Ein Morgen ein Mifctag, ein Abend in Wienv. Sappé; 6. a. „Alla Stella coufidente", romanza voor piston v. Robaudi b. „Le reveil de la fauvette", poiea de concert pour flauto picolo solo v. Ed. Waucamp; 7. Klange aus der Oper „Freischütz" in Form eines Potpourri's v. C. M. v. Weber 8. „Le président Thiers", pas redouble v. Bincbard. VEILING VAN VASTE GOEDEREN. 14 Juli. Door den Notaris H. J. DE LANGE. 1. Huis, Luttik OudorpB 2698. Strijkgeld G. Bossert Rz. t 5415, Opgehouden. 2. HuisNieuweslootA 2889. Strijkgeld J. P. Besteman 1540, Opgehouden. Oskar heeft eene tweede briefkaart van Paul ont vangenHet portret is bijna afresultaat uitstekend Hoa gaat 't met AmerikaP Zorgt Frits, dat ge tevre den zijt Ofschoon Oskar niet gestemd is drie woorden te schrijven, wil hij zijn neef toch niet veronachtzamen. Hij schrijft„Voor het eerste mijn handdruk. Het tweede schijnt door uw naam beneveld. Het derde verdient lof." De gedachte aan Lucie oefende sedert het gesprek met haren vader eene magische werking op Oskar uit. Hij kon zich niet verklarenwaarom het behoorlijke jonge meisje belang in hem stelde. Maar het feit be gon zekerheid voor hem te worden. Het hart vraagt niet naar gronden, als het overtuigd zijn wil en waren hier niet zelfs gronden ten overvloede aanwezig? Had Lucie niet reeds op dien eersten avond in Löwenbrau hem bijzondere oplettendheid betoont P Drukte haar oog nog niet iets meer uit dan het verlangen teekenles te nemen, toen zij den volgenden morgen met haar portefeuille bij hem binnentrad? en zou daarenboven haar eenvou dige eerlijke vader hem eene zoo volledige bekentenis afgelegd, ja hem bijna zijne dochter voorgesteld hebben, als bij geen teekenen eener ontwakende neiging bij Lucie waargenomen had Zeker liefde zooals het meer voorkomt, moest hier een wonder bewerkt hebben. Hij nam zich voor, heel verstandig te zijn en nog geene verdere verwachtingen hieraan te verbinden maar bemerkte echter spoedig, dat hij met zijn verstand niets meer kon uitrichten. Den gehee'en nacht had hij met mannenmoed zijn hart tegen een dwazen hartstocht verdedigd. Nu trok de liefde zegevierend binnen en verbrak alle perken. Met zoete herinnering moest hij dit bij zichzelven bekennen. Nu zou het hem niet mesr mogelijk geweest zijn, zijne gedachten door een wetenschappelijk werk te boeien. Hij bracht de briefkaart aan Paul op de post en maakte eene lange wandeling door de stad. Eene onweder- staanbare neiging dreef hem beweging te gaan zoeken, inspannende beweging te nemen. Toen hij terugkeerde, overviel hem de verzoeking, Lucie's mappe te openen maar hij weerstond ze. Zou haar vurige wensch talent te bezitten hem misschien niet partijdig maken bij het doorbladeren zoodat hij haar in elk geval talent toe kende? Neen hier moest Paul beslissen! Heeft zi] talent, dan zal een meester als Paul haar leiden,.. En hij verblijdde zich reeds, wat zij wel daarvan zeggen zonvan zulk een meester de kunst te leeren 1 Eene verandering bad in zijn wezen plaats. Door zulk een bekoorlijk meisje met onderscheiding behandeld te worden, moest ook zelfs den schuchterste vrij makeD, Hij gevoelde zichtegenover vrouwen voor de eerste maal een man.

Alkmaarsche Courant | 1887 | | pagina 2