No. 84*. Negen en tachtigste Jaargang. 4887. Krank Europa. ZONDAG 17 J U L I. Bnitcnlanp. ALKMAARSCHE COUR ANT. Voor hen die hot geloof niet geheel willen opgeven, dat in de hooge politiek die het lot'van kleine volken beheersehtnog plaats is voor drijfveeren van een hoo- ger'e orde voor besef van recht en bill. kheidvoor gevoel voor vrijheid en erkenning van ree tmatige aan spraken is er ia de wijze waarop de groote Europee- sche mogendheden de Bulgaren behandelen iets zeer onaangenaams. De Bulgaarsche gezanten die de be langen van hun land aan de hoven der machthebbenden hebben bepleit, moeten wel groote teleurstelling heb ben gevoeld en ontgoocheld zijn teruggekeerd. Zelfs waar zij welwillende woorden vernamen en ingenomen heid vonden met hunne zaakbleven de aansporingen tot omzichtigheid niet uit en staarden bedenkelijke gezichten hen aan. Was hun niettemin een woord toe gevoegd dat eenige hoop kon geven de spreker zelf scheen weldra over zijn eigen vermetelheid verschrikt en haastte zich om te doen uitkomen dac zij toch vooral niet moesten verwachten dat dit woord door da den zou worden gevolgd. Het arasa volk verkeert in den toestand van een vluchteling die om het land der vrijheid te bereiken, genoodzaakt is zijn weg te nemen over onbetrouwbaar ijs en dat onder zijn voeten hoort kraken. Terug 1 roept hem zijn bewaker dreigend toe; maar als hij teruggaatis de geheele tocht vruchteloos geweest en vruchteloos ook de vermoeienis de ontbe ring het gevaar waaraan hij zich heeft blootgesteld vervlogen het uitzicht op de vrijheid, verloren de hoop die hem zoo lang heeft staande gehouden en hem den moed heeft geschonken voor de gewaagde onderneming. Pas opga niet verdervóór u kan het ijs u niet dra gen en rechts en links liggen open wakken, klinkt het uit den mond van belangstellende toeschouwerswij kannen u niet Leipenzonder ons zeiven in groot ge vaar te begaven of de wraak op ons te laden van uw machtigen bewaker Drukkend zwaar is de politieke dampkring. Geen frissche wind uit den eenen of anderen boek geeft lucht en verademing. Er is een tijd geweest dat een volk in soortgelijken toestand als waarin nu de Bulgaren ver- keeren op krachtige voorspraak en zoo noodig op krach tige hulp kon rekenen thans moet de zwakke geheel op eigen krachten steunenen die hem beklaagt en goede gezindheid toontverzuimt niet hem nochthans als belangstellend en welmeenend vriend ouder betoog te brengen, dat hij zelf, en hij alleen, verantwoordelyk is voor zijn daden en de gevolgen daarvan zal moeten dragen. Toch hebben wij hier te doen met een volk dat zich onder verschillende moeilijke omstandigheden heeft gedragou op een wijze, die het inderdaad aanspraak geeft op achting en vertrouwen en aan de geheele wereld de overtuiging moet geven dat het zijn vrijheid en onafhankelijkheid verdient. Toen Oost-Roemelië, de „zelfstandige provincie" van het Turksche Rijk, opstond en zich verklaarde voor vereeniging met Bulgarije, het erfelijk en constitutioneel vorstendom onder de souve- reiniteit van den Sultanvolgde onmiddellijk de oor logsverklaring van Servië. Het jeugdige leger van Bulgarije trok onder aanvoering van zijn jeugdigen Vorst den vijand tegemoet en, ofschoon de Russische officieren, die het hadden gevormd, de rangen verlieten, behaalde het de overwinning. In Oost-Rumelië werd \orst Alexander als de bevrijder des lands ingehaald. Het verraad maakte zich van hem meester en voerde hem over de grenzenmaar de trouw van het volk bracht hem terug. Toen Rusland, onverzoenlijk bleefdeed hij afstand van den troon en verliet het land. Een Regentschap van eigen landgenooten trad op en wist de orde te handhaven, ook toen een Russisch generaal het land doortrok, openlijk den afval van de Regeering en de aansluiting bij Rusland predikende. Eindelijk roept het Regentschap de volksvertegenwoordigers bijeen om opnieuw een Vorst te kiezen en vermits Prins Alexan der van Battenberg nadrukkelijk blijft weigeren op den troon terug te keeren wordt met algemeene stemmen een andere Duitsehe Prins, de 26jarige Ferdinand van Saksen CoburgGotha tot Vorst gekozen. Met algemeene stemmen, De aandrang van het volk was zoo sterk dat zelfs de Russischg'.zinde afge vaardigden zich niet hadden afgescheiden. De gekozene had zich bereid verklaard aan de roepstem der natie gehoor te geven. Zal bij nu den troon bestijgen Zal aan de onzekerheidaan den voorloopigen toestand aan de twistende kuiperijen de beroeringende openlijke en geheime woelingen aan het oorlogsgevaar dat daardoor wordt bestendigd, aan de onrust in het land en in Europa nu een einde komen Men zou hec mogen verwachten. Men zou kunnen vragenkan van een volk meer verlangd worden dan de Bulgaren hebben gedaan Als men verlangtdat een volk dui delijk spreektdat het eensgezind en eendrachtig is dat het zijn verlangen en zijn wenschen krachtig toont, niet alleen door woerden, maar vooral ook door daden, en onder moeilijke omstandigheden en zware beproe vingen door zijn houding het bewijs levert dat men niet te doen heeft met een tijdelijke opwelling, met een waan van den dagmisschien door opstokingkuiperij en misleiding veroorzaaktmaar met een ernstigen blij- venden, krachtigen volkswensch, als vreemde mogond- hedendie de voogdij over dat volk hebben op zieh genomen en om hetgeen zij voor dat volk hebben gedaan eenig recht hadden dit te doen dit alles verlangen voordat zij dien volkswensch bevredigen of althans in de uitspraak van dien volkswensch berusten, dan heeft het Bulgaarsche volk aan die eischen voldaan. En hoe is de houding der mogendheden Ongetwijfeld zouden'Engeland Oostenrijk en Italië gaarne hun goedkeuring aan de verkiezing van den nieuwen Yorst verleenen. De Sultan voor wien Bul garije en Oost-Roemelië toch verloren zijn, zon zich niet verzetten. Maar Rusland blijft wrokken voelt zich opnieuw diep gekrenkt en kan tot die goedkeuring niet medewerken. "Waarom niet? Om redenen aan het belang van Bulgarije en Oost-Roemelië ontleend Omdat bet de Sobranje, de volksvertegenwoordiging die den Yorst koos, niet heeft erkend, en omdat het de vernedering niet zou kunnen duldendat een Duitsehe Prinsdie tevens Oostenrijksch generaal is den troon van Bul garije besteeg! Maar Rusland, hoe machtig ook kan alleen niet beletten wat de overige Europeesche mo gendheden goedkeuren het heeft behoefte aan mede standers, aan den steun van andere staten, althans van een enkele groote mogendheid, en dien steun vindt het in Frankrijk. De Fransche Republiek die de souve- reiniteit des volks predikt en in die souvereiniteit haar recht van bestaan vindt, de Fransche republiek, uit den aard der zaak de bondgenoot van alle verdrukte natio naliteiten en de natuurlijke vijand van eiken alleenheer- scher, gaat hier met Rusland samen uit vijandschap tegen Duitschland omdat het in Rusland alleen steun en" bondgenootschap hoopt te vinden tegen Duitschland. En Duitschland dan? Duitschland wenscht, zoo immer mogelijk een oorlogeen schier Europeeschen oorlog te vermijden waarin het Rusland en Frankrijk beide tegen zicb zou hebben, en daarom blijft het volharden bij zijn nuchtere verklaringdat het geen Duitsehe be langen aan den Balkan te verdedigen heeft en zich daarom niet tegen Ruslands wenschen kan verzetten. Moet men het daarover hard vallen Die het zou willen doen stelle zich de ligging van Duitschland tussehen Rusland en Frankrijk en het vreeselijk beeld van den oorlog voor, die zou kunnen uitbreken, en hij bedenke, dat het Duitsehe Keizerrijk toch in de eerste plaats geroepen is om te letten op de belangen van Duitsch land zelf en van zijn bevolkingdie al vond het bondgenooten in Oostenrijk, Engeland en Italië, toch meer dan eenig ander volk al den druk, al de ellende, al de nadeelen van dien oorlog en, werd hij niet voorspoedig gevoerdde gevolgen van een nederlaag zou onder vinden. Inderdaad, die dit alles bedenkt, zal begrijpen en eerbiedigen dat de Duitsehe Keizer en de Rijks kanselier de vrede niet in gevaar willen brengen. Het zijn de naweeën van den Franseh-Duitsehen oorlogde jammerlijke nalatenschap van het tweede Fransche Keizerrijk waaronder Europa lijdt. De toe stand van overprikkelingwaarin het Fransche volk door het verlies van twee provinciën is gebracht en waarin het wordt gehouden door mannen als de gene raal Boulanger de dichter Déroulèiede dagblad schrijver Rochefort heeft het geheel uit den gewonen koers gebracht en geeft aan de buitenlandsche politiek van Frankrijk een volkomen gemis aan bestendigheid en vertrouwbaarheid, maar daarentegen een onvastheid en avontuurlijkheid die alie aadere mogendheden tot de grootste omzichtigheid noopt en haar doet vreozen, dat de meest vredelievende Regeering niet bij machte zou wezen weerstand te bieden aan den kreet „naar Berlijn", wanneer de Europeesche vrede op een ander punt werd verstoord. De Bulgaren plukken van dien noodlottigen toestand alvast de wrange vruchten. BELOIE. Den 13 is bij de voortgezette behande ling van het wetsontwerp op de recruteering het artikel betreffende den persoonlijken dienstplicht verworpen met 69 tegen 62 stemmen waarna het geheele wets voorstel d'Oultremont ingetrokken werd. DUITSCHLAND. Prins Bismarck is den 14 naar VRrsin vertrokken. Den 14 des avonds is te Essen de heer Alfred Krupp, de bekende eigenaar der geschutgieterij op zijne villa overleden in den ouderdom van 75 jaren. ENGELAND, Hoogerhuis. Den 14 is na eene beraadslaging van vier uur tot de tweede lezing van het wetsontwerp op de strafvordering in Ierland zonder stemming besloten. Lagerhuis. Den 14den derden dag san de behandeling in tweede lezing van het wetsontwerp op het grondbezit in Ierland, verklaarde de heer Go- seheu minister van financiën dat de regeering meeDde haar gevoelen omtrent dit ontwerp te moeten handhaven. Zij zou geen amendement toelatenwaar door het hoofdbeginsel der wet werd aangetast. Zij wenaehte alles te vermijden wat de voor later beraamde wet op den aankoop van grond in gevaar zou kannen brengen. NiettemiD was zij bereid, amendementen van andere strekking in overweging te nemen. De heeren Parnell en Gladstone meenden hieruit te moeten opmaken dat de regeering het artikel betref fende het failliet verklaren van pachters, die niet kuuuen betalen, zou laten vallen, en konden daarom de tweede lezing aanbevelen. Het amendement-Bannerman werd zonder stemming verworpen. Ten slotte werd het ontwerp bij tweede lezing zonder stemming aangenomen. Den 15 werden verschillende kredieten op rekening van de civiele begrooting behandeld. Minister Fergusson kwam op tegen het verwijt van den heer Brycedat door de verlenging van het ver blijf van den heer Henry Drummond Wolff te Konstan- tinopel Engelands waardigheid en eer zouden geleden hebben. Hij geloofde niet, dat de goedkeuring der overeenkomst betreflende Egypte had plaats gehad zoodat de heer Drumond Wolff in den avond van den 15 zou vertrekken. Te groot gewicht moest aan de overeenkomst niet gehecht worden. Zij was het uit vloeisel van den oprechten wensch de internationale verplichtingen te vervullen en aan de andere mogendheden te gemoet te komenin zoover Engelands belangen dit gedoogden. Engeland moest zijne verplichtingen nakomen, onverschillig of de overeenkomst al dan niet werd bekrachtigd. De ontruiming van Egypte zou daardoor noch bespoedigd noch verlengd worden. FRANKRIJK. Den 14, toen het jaarlijksche Bastille- feest herdacht werd, is te Parijs des voormiddags te 9 uur de wapenschouwing over de schoolbataljons op het plein voor het stadshuis gehouden en goed afgeloopen. Minister Spulier, de prefect der Seine en de voorzitter van den gemeenteraad waren daarbij tegenwoordig. Eene talrijke menigte begroette de bataljons met den kreetleve de RepubliekHet Patriottenverbond en andere dergelijke veraenigingen vormden een optooht van 2000 personen met Déroulède aan het hoofddie kransen kwamen nederleggen aan den voet van het Straatsburger monument. Alleen werden eenige kreten ter eere van generaal Boulanger vernomen. De heer Déroulède had stilte aanbevolen en de optocht liep dan ook kalm en waardig af; de volksmenigte op de Place de la Concorde ontving hen met toejuichingen zonder eenige kreten of bijzonder vertoon. President Grévy woonde met den minister-president de wapen schouwing over de troepen te Longchamps, welke l'/« uur duurdebij. Op zijnen tocht daarheen kwam niets ernstigs voor alleen werd hij op een paar plaatsen met de kreetleve Boulanger ontvangen die echter door anderen met de kreten: leve Grévy 1 weg met Boulanger! beantwoord werd. j Na het vertrek van het geleide van den Presidents stoet omringden verscheidene personen Déroulède en togen zingende met hem voort. Zij trokken zoo door het Bosch van Boulogne, hunne kreten bij het ont moeten van officieren van het leger verdubbelende. In een rijtuig was een engelsch officier gezeten raet een puntU.en helm op het hoofd. De menigte, hem voor een duitscher aanziendejouwde hem uit en hij zou er waarschijnlijk slecht zijn afgekomen, indien niet een frausch officier tussehen beide was gekomen. De menigte, die voortdurend in omvang toenam, werd ten slotte op de Place de l'Etoile uiteengedreven. Toen zij daarop de agenten begon uit te jouwen veegden dezen de Avenue de Wagram schoon. De komst van een linie- regiment gaf afleiding en de menigte verspreidde zich langzamerhand. Eenige jongelieden, die bij den Are de Triomphe bleven zingenwerden door de politie met geweld verjaagd. Het feest duurde den geheelen nacht voort zonder verdere meldenswaardige gebeurte nissen. De illuminatie van de Seine was schitterend. Het was overal zeer vol en te 3 uren in den ochtend werd er nog gedanst. De revue over de troepen te Clermont-Ferrand is den 14 gehouden door generaal Derney, in plaats van door generaal Boulangerdie door ongesteldheid ver hinderd was. Er gebeurde niets bijzonders. Kamer. Den 15 ia het voorstel van den heer IJ- ves Guyot tot verandering der belasting naar den om slag in eene belasting waartoe ieder naar verhouding bijdraagtmet 354 tegen 116 stemmen verworpenna dat de minister-president zich daartegen had verklaard. OOSTENRIJK-HONGARIJE. Uit Ebenthal wordt gemeld, dat de bulgaarsche afgevaardigden aldaar aan gekomen en door den prins van Saksen-Coburg ont vangen waren. De heer Tontsehew overhandigde den prins de akte zijner verkiezing door de Sobranje. De 'prins betuigde hun zijn dank voor hun bezoek en gaf, met verwijzing naar zijne verklaring aan de Sobranje, zijne bereidwilligheid te kennen met toestemming der groote mogendheden het bulgaarsche volk te dienen. Nadat de leden ieder afzonderlijk waren voorgesteld werden zij tot het middagmaal genoodigd. De moeder van den prins was bij de ontvangst tegenwoordig. RUSLAND. Het Dagblad van St. Petersburg noemt de verkiezing van den prins van Coburg tot Yorst van Bulgarije eene vruchtelooze daad van het regentschap dat den ondergang nabij is. Deze keuze kan dus het bulgaarsche vraagstuk niet oplosseu. Het is echter te hopen, dat daardoor geene nieuwe verwikkelingen tus sehen de mogendheden ontstaan. Rusland zal zijne tegen woordige houding blijven handhaven. Den 15 zijn de Keizer en de Keizerin van hun reisje naar de Finsche Scheren "te Peterhof terug gekeerd. VEREENIODE STATEN. Jacob Sharp, die over tuigd is geworden dat hij de raadsleden van Nieuw- York in do Broadway-spoorwegzaak omgekocht heeft is veroordeeld tot 4 jaren gevangenisstraf en eene boete van 12500.

Alkmaarsche Courant | 1887 | | pagina 5