aiUrJei. (Sclegr&t'igictie fisrtcbtca ■Stabg-ESertchten. Do hoofdingenieur J. ran der Toornaan wien de Zuid enee-Vereeniging een technisch onderzoek om trent de droogmaking en afsluiting der Zuiderzee had opgedragen heeft verslag uitgebrachtwaarin betoogd wordtdat eene afsluiting van de Zuiderzee ten noor den van den IJselmond technisch en geldelijk met on uitvoerbaar is maar tevens medegedeeld wordtdat nog heel wat onderzocht moet worden, alvorens men met een praetisch plan voor den dag kan komen. De slaapplaatsen in de kazerne te Assen zijn door den inspecteur van den geneeskundigen dienst alge- ieurd. Op het plein der kazerne zjjn tenten tot nachtverblijf ingericht. Het slot te Muiden is kosteloos voor het publiek toegankelijk van Juni tot en met October van 8 uren des morgens tot 6 uren des namiddags en van Novem ber tot en met Mei van 9 uren des morgens tot 4 uren des namiddags. Voor het maken van een nieuw gehouw tot ver pleging van lijders aan vallende ziekte op een terrein in de Meesterlottelaan te Haarlem was de heer W van Amstel te Heemstede voor f 21000 de laagste inschrijver. Het berichtin ons vorig nummer dat bouders van retourbiljetten, op de lijnen van den Hollandschen spoorwegzoowel op de heen- als terugreisslechts éénmaal mogen uitstappenmits het biljet door den stationschef worde afgeteekend, is waar.geweest. Van bevoegde zijde wordt ons medegedeelddat dit besluit reeds den 10 Juli is ingetrokken. Houders van vier- daagsche retourbilletten mogen nu, zonder dat zij daarbij den chef behoeven lastig te vallen, den eersten dag op een tusschenstation uitstappen, daar zelfs tot den vier den dag verblijven en de reis tot het eindstation ver volgen op den laatsten dag d. i. op den dag waarop zij moeten terugkeeren. Te Groningen is het huis van een voerman te'n gevolge van hooibroeiing afgebrand. De beruchte kwartjesvinders Barend Vet en Sa lomon Franschman zijn door de politie te Amsterdam nagenoeg op heeterdaad betrapt bij het berooven van een paar grasmaaiers in een herberg. Op het verzoek aan de regeering om de rijks hoogere burgerschool met 3jarigen cursus te Bergen op Zoom in eene met Sjarigen cursus te veranderen is afwijzend beschikt. Het bouwen eener kerk voor de doleerende ge meente te Utrecht is aanbesteed voor f 34840 aan den heer W. A. G. Jansen aldaar. Voor de betrekking van directeur van het te Zaandam op te richten werkhuis hebben zich 322 per sonen aangemeld. Aan de oudste leerlingen der openbare school te Schermerhorndie minder dan 2 pet. der iu het af- geloopen jaar gehouden schooltijden willekeurig ver zuimden is door de vereenigiDg Eendracht een tochtje naar het eiland Marken als belooning bereid. Gedep. Staten van Noordholiand tebben aan de 15 ingezetenen van Beverwijk die vernietiging ver zocht haddeD van het raadsbesluit tot aanstelling van een negenden onderwijzer aan de openbare school al daar en het in het leven roepen eener nieuwe regeling der schoolgelden met de gemeenten Wijk aan Zee en Duin, Heemskerk en Velsen, geantwoord, dat zij geene termen hadden gevonden, aan hun verzoek te voldoen. Den 15 en 16 is te Zwolle voor de hoofdacte geslaagd de heer T. Boumaonderwijzer te Schageu. Ds. N. P. van Es te Hoorn op Texel heeft het beroep naar de herv. gemeente te Ommelanderwijk aangenomen. Voor orgel (middelbaar onderwijs) is bij de den 18 te 's Gravenhage aangevangen examens derNederl. tcoakunstenaarsvereeniginggeslaagd de heer J. Hooft te Zaandam. Te Vlaardingen is op 91jarigen leeftijd overleden de oud strijder O. van den Berg die in 1811 onder Napoleon I naar Spanje getrokken is deserteerde en toen naar Engeland ging. Wij vestigen de aandacht onzer lezers op achterstaan de advertentie betreffende de nieuwe cursussen in het koken, ter gelegenheid der te Amsterdam gehouden wordende tentoonstelling van voedingsmiddelen. De groote tevredenheid over den eersten cursus zal onge twijfeld bijdragee, om ook deze nieuwe cursussen alge- meene deelneming te doen ondervinden. Men zal zich herinneren, dat in de vorige maand hier het bericht kwam van het verongelukken van de Men- zaleh een stoomschip van de Messageries Maritimes dat de passagiers en mails overbrengt van Shanghai naar Yokohama. Een zonderlinge geschiedenis omtrent daarbij voorgevallen gebeurtenissen wordt nu uit China ge schreven door een der mindere officieren van de Glenshiel. Dit stoomschip ontmoette op 19 Mei de Menzaleh in zinkenden toestand en zond dadelijk booten af, die de passagiers en mails, benevens de bemanning overnamen. Dewijl men maar zestig mijlen oostwaarts van het vuur van Saddles en 150 mijlen van Shanghai verwijderd waswerd door de bemanning van de Glenshiel be sloten te trachten het schip leeg te pompen en op sleeptouw te nemen. Het schip werd bevonden 12 voet water in de machinekamer en 5 voet water in het achterruim te hebbenterwijl de beschotten- het voor- ruim geheel droog hielden. Ongelukkig was maar één pomp klaarindien de donkey-machinepompen gereed waren geweestzou men het schip waarschijnlijk droog hebben gekregen. Nu was het werk van langeren duur. De hemauning van de Glenshiel pompte tot tegen den macht, terwijl de Franschen daaraan geen deel wilden nemen. Toen des anderen daags weder vrijwilligers voor de pomp werden gevraagd namen de Franschen een boot van de Glenshiel en bereikten daarmede de Men zaleh vóór de bemanning van de Glenshiel. Dezen, aan boord komendewaren zeer verwonderd het ruischen van het binnendringende water in het schip en tevens nog hamerslagen te vernemen. Naar men zegtzag men dat de Franschen de poorten hadden verbrijzeld en de stuurman van de Glenshiel zag dat een man van die bemanning in de machinekamer de sluiskraan had opengezet, zoodat het schip spoedig vóór vol water liep. Der bemanning van de Glenshiel bleef nu niets anders over "dan het schip spoedig te verlaten, terwijl zij hunnen prijs'kort daarna voor hunne oogen zagen wegzinken. Onze kindermeiden. Kindermeid, tot zenuwachtig kind van vijf jaar: Nu Bertusjeik zal ie nog 'n vertelsel doen M J fï I J en dan moet gaan slaper! j dft ..'J.. uoor, ahuérs komt de boeman je balen. Hij ligt onder je hoor je 'm wel grommen Zij maakt een schrikbarend geluid. „Hoor je dat? Opgepast dus. Hij zal met huid en haar je verslinden als je niet zoet bent. Luister Er was eens 'n jongetje, zoo oud als jij en dat heette ook Bertus. Op een donkeren dag liep het door een dicht boseh toen er een akelig héél akelig monster uit een hol kwamregelrecht op het kind aan. Het dier had oogen van vuur en roode klauwen en tanden zóó lang en vnrige vleugels. Het kwam naar kleinen Bertus toe en beet hem een arm af en een oog uit en toen smeet het hem in 't donkere hol, dat wemelde van leeuwen, tijgerswolven en jakhalzen, en ook slan gen waren er, een heele boel. En een van die slangen kroop naar hem toe en slingerde zich om hem heen en al zijn beenen kraakten. Verbeeld je eens. Toen kwamen al de andere wilde beesten op hem af en scheurden hem in stukken en toen verslonden ze ook zijn pa en ma. Nu, is dat geep mooie geschiedenis? Maar ga nou slapen als 'n brave jongen vooral je oogen dicht houdenwant dat monster zit aan het voeteneind van je badjeen als je de oogen open doet, zou je bet zien. En de slangen zijn ook in de buurt en zullen je kwaad doenals je nog praat. Ga nu lekker slapen, als 'n braaf kind en morgen zal 'k dan weer 'n ander aardig sprookje vertellen. Waarom sta je zoo te rillen en te beven. En wat moet dat klappertanden beduiden hè Houd op met grienenof ik doe dadelijk de deur open en laat den ijsbeer binnen. Zoogoed je hoofd maar onder de dekens. Goeien nachtBertus, slaap lekker Zoo zijn er Slechts als uitzondering helaas bestaat hier en daar een volkszwemschool of volksbadinrichting waar de toegangsprijs zeer laag gesteld isof waar men in het geheel geen toegangsprijs heeft te betalen. Dat men in dezen tyd de noodzakelijkheid inziet van kostelooze zweminrichtingen wordt bewezen door het enkele feit dat men ze opricht. Niemand meer dan zij zeker hebben behoefte aan een flinke gepaste gelegenheid om zich te reinigen. Uit den aard van hun beroep zijn zij meer onderuevig aan verontreiniging dan die klassen welke met bet hoold arbeiden. Voor onze werklieden is bet baden en zwemmen eene bepaalde levenshehoofte of liever het moest dat zijn. Geen welvaart in een land, geen vooruitgang, wanneer niet de werkmansstand krachtig is en met jjver, ook op geestelijk gebied streeft naar meerdere ontwikkeling meerdere beschaving. Is het dan ook niet de plicht van elke beschaafde maatschappij die haar belangen goed begrijpt en niet tuimelende is van het standpunt, waarop zij zich eenmaal heeft weten te plaatsen om door alle mogelijke maatregelen het hare bij te brengen tot het bevorderen der ontwikkeling van dien stand De gemeentebesturen zijn de onderdeelen van den staatevenzoo als deze, hebben zij het algemeen belang in hst oog te houden en krachtig werkzaam te zijn aan al die zaken, welke ons moeten voorwaarts brengen op den weg van den vooruitgang. Eene van d e zaken, welke op dit oogenblik dringend de aandacht eischt, is het instellen van kostelooze bad inrichtingen en zwemscholen voor ons volk. In geen enkele stad is op dit gebied voldoende in de steeds sterker stijgende behoefte voozienzelfs te Amsterdam niet, waar de oprichting indertijd der Kostelooze Zwemschool in het frisscbe IJ-water allen lof verdientmaar waar overigens de bestaande inrich tingen van dien aard geenszins in overstemming zijn met de grootte der bevolking. Wij achten het daarom onzen plicht op te wekken tot het stichten van doelmatige, flink ingerichte volks badplaatsen en volkszwemscholen. In de aandacht der verschillende gemeentebesturen zij deze zaak warm aanbevolen, in bet belang van den werkmansstand, in het belang van onze welvaart, onzen strijd voorwaarts op den weg, die leidt tot meerdere ontwikkeling hoogere beschaving. (Avondpost.) Een koopman te Nieuw-York de heer Laviolette ontving op reis het bericht dat zijn zoon dien hij juist op de kostschool ging bezoekenoverleden was. Bij aankomst nochthans ter plaatse vernam hij, dat zjjn zoon gezond en wel van daar naar huis vertrokken was. Het telegram was foutief overgebracht. De teiegraaf-maatschappij is nu in rechten door den heer Laviolette aangesproken tot uitkeering van 2000 dollars wegens aandoening van zyn zenuwgestel tijdver lies en kostenveroorzaakt door aflevering van een valsch bericht. De zaak zal binnenkort in behandeling worden genomen. In Artis te Amsterdam kan men thans in de galerij der roofdieren het zeker niet dagelijks voorkomend geval waarnemendat een jong tijgertje door een kleinen hond (teel) wordt grootgebracht. De moeder- tijger is namelijk gestorven en nu heeft men de zorgen voor de opvoeding van het tijgerkind aan bedoeld hondje toevertrouwd. Tot nog toe is de verhouding tusschen pleegmoeder en pleegkind uitstekend. De kleinste staat T#'a Europa is het territorium Mo- resnet tusschen jfTjer8 en Aken. Het heeft slechts eene oppervjak fan 0 vjerk. mijlen. In dit gebied r'jse zinkgroeven die door de maatschappij „Vieille jdontagne" worden geëxploiteerd. ^°rjn in 1815 de grensregeling tusschen Nederland ep. Pruisen door eene wederzydsche commissie werd ontworpen kon men het over dit gebied niet eens worden. Elk der betrokken landen wenschte dit erts- rijke gedeelte of eene behoorlijke schadeloosstelling. Om een einde aan de zaak te makenbesloot men dit gebied waarnaast de zinkwerken nog een 50 tal ellendige hutten gevonden werdenonafhankelyk en neutraal te verklaren. Sedert 1815 is de toestand er zeer veranderd. Zot» staan er thans reeds 800 huizen en onderscheidene winkels. De bewoners zijn over 't geheel vrij welrarend. Dit gebied is neutraal gebleven en er beerschen daar door nog patriarchale toestanden. Belgie en Pruisen hebben ieder hier een commissaris die bestaande ge schillen uit den weg moeten ruimen. Aan het hoofd van den staat staat de burgemeester, die zichzelf 10 raadsleden kiest. Hij bestuurt het archief en het kadaster bernst bij hem. In zijn gebied is bij monarch. Het bestuur van dezen staat kost jaarlijks 12 000 frs., waartoe elk bewoner gemiddeld 6 francs belasting be taalt. Daarvoor worden tevens wegen en scholen on derhouden. Militaire macht beslaat er niet. De openbare macht wordt uitgeoefend door een persoon, die eene speciale uniform draagt als ambtsteeken der republiek Moresnet. Eigenaardig is hetdat deze kleine republiek eigen munten postzegels en briefkaarten heeft. Daar deze staat in een liefelyk dal met een schoon meer ligt aan welks oever een oude burcht uit den tijd van Karei den Groote zijne muren verheft, komen des Zondags velen uit Aken en Verviers, om in dit onafhankelijke land gezellig den tijd door te brengen. Het waarnemen der vormiug van een onweder. H. van Helmholtz geeft de volgende beschrijving van de ontwikkeling van een onwederzooals hij die in Sept. 1886 in Eigi waarnam, Des morgens was de lucht naar den kant van den Jura helder. Een weinig lager dan de plaats van waarnemingde Kanzlilag de bovenste horizontale grens van eene bewolkte en zwaardere luchtlaag, welke grens door eene dunne wolkenlaag werd aangewezen. De wolken strekten zich in smalle strepen van 't noor den naar 't zuiden uit en duidden door beweging en krulling der grensvlakte de zich vormende luchtwer veling aan. Verder op den dag werden de wolken dikker en grooter en zoo hadden zij zich tegen den avond tot omvangrijke, doch meest nog gescheiden hoopwolken ontwikkelddie alle een horizontaal grondvlak ver toonden. Hierbij was waar te nemendat uit de ondersteover 't geheel nog rustige lucht zich op enkele plaatsen opstijgende luchtstroomen verhieven die in de bovenste laag de nevelvorming deden ontstaan. Op twee eenigzins verwijderde plaatsen boven het niveau des waarnemers, had eene zich naar boven uit breidende wolkenvorming plaats en in deze vertoonden zich electrische ontladingen. De eerste namen eene horizontale richting tusschen de verschillende deelen der wolk. Daar slechts dunne regenstrepen van deze plek naar beneden daalden kon men nog duidelijk daardoor waarnemen dat gedurende langen tijd de bliksemvonken niet naar de aarde gingen maar dat eerst het electrische evenwicht tusschen de verschillende deelen der wolk hersteld werd. Eindelijk volgden er ontladingen naar de nardedie veel schitterender waren dan de eerste. Terwijl dit alles plaats had bleven de hoopwolken over een groot gebied nog ont bewegelijkdoch namen toe in groottetotdat he- donker werd en de nacht overvloedigeü regen bracht. Een nieuwe voedingsplant. In een der laatste zit tingen van de Société nationale d'agriculture vertoonde de heer Triana eene plant, uit Columbia (Zuid-Amerika) afkomstig, welke als voedingsplant groote waarde bezit. Deze plant arracacha aeseulentabehoort tot de familie der schermbloemen en houdt het midden tusschen den aardappel en de peen. Zij brengt wortels voort die op penen van middelmatige grootte gelijken. De arracacha is zoetachtig van smaak en meelachtig. Sedert de aardappelziekte in Columbia heerschtvervangt de arracacha gedeeltelijk den aardappel. Evenwel zijn de pogingen om deze plant in Frank rijk te doen groeien en vrucht te doen dragen, tot nog toe mislukt. Volgens de msening van dea directeur van het landbouwkundig Instituut te Bogota zou dit een gevolg zijn van de te groote warmtewelke de ontwikkeling des wortels verhindert. Dinsdag 19 Juli. Weenen. De prins vaö Saksen-Coburg verklaarde opnieuw zonder toestemming van Eusland den troon van Bulgarije niet te zullen aanvaarden. Daar deze zeer onwaarschijnlijk is, verwacht men de onafhanke lijkheidsverklaring door Bulgarije. De heer J. Akkerman alhier is benoemd tot onderwijzer te Berkhout. Den 17 maakte de jongelieden-zwemclub „de Batavier'* een uitstapje onder leiding van den zwem meester W. Ouborg naar Egmond aan Zeemet het doel in zee eene zwemoefening te houden. Al werkte het getij niet medetengevolge waarvan de oefeningen zeer werden bemoeielijktdeze liepen tot aller tevreden heid af. Zij getuigden van vele goede krachten onder de jongelieden en waren een vleiend getuigschrift van de moeitedie de zwemmeester zich geeftom goede zwemmers te vormen. Voor de den 19 gehouden verkiezing voor den gemeenteraad alhier, zijn 753 billetten ingeleverd. Het aantal stemgerechtigden bedraagt 1029. Bij de in de

Alkmaarsche Courant | 1887 | | pagina 3