De MeJeerei Lifel. No, 86. Negen en tachtigste Jaargang» 1887. V R IJ D A G 22 JULI. n> r~ Prijs der gewone Advertentiën PBÜIL,L.ET INT. Verhaal uit het schildersleven. ALKIAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f 0,80franco door het geheele rijk f 1, De 3 nummers f 0,06. Per regel f 0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COS TEE ZOON. BELGIË. Den 16 is te Antwerpen de beroemde schilder Nicaise de Keyser overleden. Bij de op den 20 gehouden wapenschouwing over de troepen ter gelegenheid van de herdenking der troon bestijging van Leopold Ihield de generaal van der Smissen eene aanspraak tot de troepen, waarin hij zijn leedwezen uitsprak over het verwerpen van het beginsel van persoonlijken dienstplicht door de Kamers. Hij spoorde ze aan, zich niet te laten ontmoedigen; bet zou niet lang meer duren, ot men zou tot de erkenning komen van de noodzakelijkheid de legerwerving op an dere grondslagen, dan tot dusver te doen geschieden. DUITSCHLAND. De Kreuzzeiting zegt in een eerste artikel over Duitschland en Rusland dat de duitsche markt zich reeds tot een bedrag van 80 millioen van de hoogst bedenkelijke russische effecten heeft ontdaan en den 16 nog verkooporders tot een bedrag van 20 tot 30 millioen gegeven had. Die effecten zijn volgens dat blad opgekocht door het russiche ministerie van financiën, dat aldus zijn krediet zocht te bewaren, door voornamelijk over Londen en Amsterdam nagenoeg het geheele bedrag voor zijne rekening te nemen. Dat krediet kan nog één aanval misschien verduren maar naar allen schijn zal het zich op den duur niet kunnen handhaven. Beschouwen sommigen de aanvallen op Rusiands krediet als een middel om die mogendheid tot eene hernieuwing van het Drie-Kiezersverbond te nopen, dat blad meent zeer stellig te weten dat Duitschland aan die hernieuwing volstrekt geene behoefte meer heeft. In geen enkel land overigens is het gevaar voor een staatsbankroet zoo groot als in Busland. Zelfs op e beste spoorweg-prioriteits-obligatiën zal daarbij buiten verhouding veel verloren worden wegens den nauwen band tusschen de spoorwegen en de rijks geldmiddelen^ ENGELAND. In eene den 19 onder het voorzitter schap van den heer Salisburyminister van buitenl. zakeD gehouden vergadering van conservatieve leden van het lager- en het hoogerhuis werd door dien mi nister medegedeeld dat de regeering besloten had re kening te houden met de zienswijze der liberalen die hen ondersteunden en eenige wijzigingen te brengen in de iersche landwet. De regeering zal de artikelen betreffende de failliet verklaring en de voorloopige her ziening der gerechtelijk vastgestelde pachten schrappen. Lagerhuis. Minister Eergusson heeft den 19 verklaard dat de onderhandelingen over de bekrach tiging der overeenkomst betreffende Egypte gestaakt waren en waarschijnlijk niet spoedig hervat zouden wor den. Daar de stukken tot bekrachtiging niet uitgewisseld waren, verviel deze van zelf. Den 19 is bij eerste lezing het regeeringsvoorstel aangenomen waarbij de oprichting van technische scho len vergemakkelijkt wordt. Onder anderen werd gewezen op het feitdat beter technisch onderricht in het bui tenland er toe kon bijdragen, dat andeie volken Enge land in sommige nijverheidstakken overvleugelden. EBANKRIJK. Generaal Boulanger heeft aan den afgevaardigde Laisant een telegram gezonden, waarin hij hem dankt, dat hij hem niet, evenals de andere kamerleden, den schop des ezels heeft toegediend. Dit telegram is algemeen bekend geraakt en in de dagbladen vermeld geworden, waarna Laisant aan een drietal dier bladen bericht heeltdat hij dit telegram alleen aan een klein aantal zijner vrienden in vertrouwen had medegedeeld en daar deze eerlijke lieden waren, zoo kon de onbescheiden openbaarmaking alleen het werk zijn van den minister die de gelegenheid had kennis te nemen van den inhoud van telegrammen. Door de algemeene verachting zou het ministerie om die daad getroffen worden en hij behield zich voor, genoegdoening voor den rechter te eischen. De heer ae Cassagnac heeft in zijn blad de Autorité daarop geantwoord, dat hem de tekst van dat telegram volstrekt niet door een lid der regeering verstrekt was, noch door een lid der ministerieele meerderheid, maar afkomstig was van het kleine getal zijner vertrouwde vrienden. Een aan 25 personen toevertrouwd geheim bleef nimmer een geheim. Kamer. De heer Bivet richtte den 19 eene vraag tot den minister van openbaar onderwijs en eeredienst over den pastoor van Chateau Villaindie indertijd mede deed aan het verzet tegen de van over heidswege bevolen sluiting der fabriekskapei aldaar en thans tot de gewichtigste parochie in het departement was beroepen. De bevolking zag daarin volgens hem eene aanmoediging tot opstand. Minister Spulier antwoordde, dat do bisschop het recht had tot het benoemen van een pastoor aan eene uulp- of bijkerk, doch van dat recht op eene onbehoorlijke wijze gebruik gemaakt had. De regee ring had den bisschop schriftelijk met hare gevoelens dienaangaande bekend gemaakten hem uitgenoodigd den pastoor op eene andere plaats te beroepen. Bisschop Ereppel verdedigde de handeling. Verscheidene motiën van orde werden voorgesteld. Aangenomen werd met 338 tegen 144 stemmen die van den heer Bivet, waarbij de regeering uitgenoodigd werd van al hare rechten gebruik te maken jegens de bedienaren van den eeredienst. De heer Dellisse diende een voorstel in, waarvan de strekking was de regeering te machtigen, gedurende de afwezigheid der Kamers, alle maatregelen te nemen tot bescherming der fransche nijverheid tegen den over- matigen invoer van duitschen alcohol. Hij deelde mede, dat de duitsche rijksregeering voornemens was de uit- voerpremie voor alcohol nog te verhoogen. Hij ver langde dat zijn voorstel spoedeischend werd verklaard. Het voorstel werd naar eene commissie verzonden. Den 20 is na aanneming van het wetsontwerp ter goedkeuring van de overeenkomst met Portugal, waarbij de grenzen der bezittingen in Midden-Afrika bepaald worden, de beraadslaging over het ontwerp van den Parijschen spoorweg aangevangen. Naar het Duitsch VAN KLARA BILLER. Maar ook Oskar wil de gelegenheid niet laten voorbij gaan; voor de eerste maal wordt hem nu het nut zijner teekenstudiën duidelijk. Hij snijdt blijkbaar met ijver een pnnt aan het potlood. Mevr. Dunby trekt en schikt aan Lucie's kostuum alsof zij te voeten uit geschilderd moet. Lucie zelve gaat een weinig ontevreden op eene andere bank zitten. „Zoo gaat het niet Zoo heb ik de zon in mijn gezicht", roept Oskar die zich op een kleinen afstand van haar nedergezet heeft. „Waarom gaat u niet aan de andere zijde vraagt het model. „Goed." Oskar, wien het te moede is, als iemand die terechtgesteld wordt verandert van plaats. Papa en mama Dunby hebben zich intusschen achter hem opgesteld. Het spijt Lucie erg dat zij als profiel model geene gelegenheid heeft te zien, hoe een groot kunstenaar eene kleine potloodteekeuing maakt. Dat zou toch ongelukkig wezen, denkt Oskar als ik nu niet even goed als elke andere dilettant een klein schetsje leveren kon. Het moet gaan Ik wil niet aan het bekoorlijke model denken slechts teekenen teekenen alsof ik mijn leven lang nooit iets anders gedaan had Geen gummi 1 Nu moet ik dub bel oppassen „Wat begint zoo'n kunstenaar toch dadelijk flink 1 Bij de eerste lijn zie ik, dunkt mij, reeds gelijkenis." „Zoo spoedig reeds?" „Stil beweeg je nietEven links neen dat is te veel vermaant Mevr. Dunby, die de zitting met zooveel zorg gadeslaatalsol zij er een proces-verbaal over opmaken moet. „Juist de neus die kleine bochtprecies roept de verrukte papa. „Maar vindt u niet, mijnheer Löffel, dat Lucie's bovenlip een weinig korter is? Ik vind haar mond het schoonste gedeelte van haar gelaat." „Jajajuist zie maar geeft Oskar half in gedachten toe er zijn hem bij het beschouwen van dezen bekoorlijken moud juist gedachten ingevallen die met de teekening niets te maken hebben. Hij poogt ze te verdrijven drukt daarbij het potlood te sterk op het papier en breekt er de punt af. „Trek je schouder niet in de hoogte anders teekent mijnheer Löffel je ook zoo." Lucie trekt ze nog iets hooger op. Papa Dunby lacht; Oskar beproeft met de nieuwe punt de lange oogwimpers; hij voegt aan de lengte nog iets toe. „Het is een prachtig plaatje! We zullen het in een lijstje laten zetten 1" roept de verheugde vader. Oskar zelf is ook verbaasd; de opwinding heeft er een zekeren zwier aan gegevenhet is niet precies eene Luciezooals zijn neef ze weergegeven zou hebben maar toch nog altijd eene nette teekening, geschikt om in een salon-album te prijken. „Nu zit je heelemaal scheef.. „Als u allen naar mij blijft kijkenwil ik niet langer zitten Ga toch een3 met Papa wandelen roept Lucie opspringend en op Oskar toeijiend, „nu wil ik de teeke ning eens zien Oskar heeft naar de wijze van dilettanten het boekje snel toegeklapt„Pas als ze af is, mejuffrouw Lucie Hij is een weinig bang voor Lucie's oordeelzij kijkt- hem verwonderd aan. „Hoe zoudfc ge het vinden Karoline", zegt mijnheer i DunbyJ terwijl hij zijne vrouw een arm biedt, „als wij ITALIË. Te CLtania blijft de cholera heerschen. Den 17 kwamen er 42 gevallen voor, waarvan 25 met doodelijken afloop. SPANJE. Eene door den heer Silvela to Malaga uitgesproken redevoering wordt door bijna alle bladen druk besproken. Hij heeft daarin den st.nd van zaken als zeer ongunstig geschetst onder bijvoeging dat de omstandigheden eene krachtiger houding en grooter ijver noodig maakten om de liberalen te bestrijden jegens wie de conservatieven tot dus ver veel te toegeeflijk waren geweeBt. TURKIJE. Drummond Wolff is uit Konstantinopel vertrokken zonder van den Sultan afscheid te hebben genomen. Wel heeft de Sultan hem op het laatste oogenblik nog laten vragen of hij zijn vertrek wilde uitstellen, maar het geduld van den gezant was uitgeput en hij hield zich aan zijne bevelen. Alle mogenSheden hebben op het schrijven der Porte geantwoord. Rusland weigert uitdrukkelijk eenig be sluit der tegenwoordige Sobranje als geldig te erkennen. Duitschland verklaart zich bereid elke verkiezing goed te keuren waarbij aan de in het verdrag van Ber lijn gestelde voorwaarden voldaan werd. Frankrijk ant woordde, dat het zich met de verkiezing van den prins van Coburg kon vereenigen, wanneer alle mogendheden haar goed keurden. Engeland en Italië gaven een der- gelijk\ntwoord. Oostenrijk ging verder. Door de ver kiezing van een vorst moest een einde komen aan den tegenwoordigen toestand en daarom verklaarde het zich bereid elke verkiezing te aanvaardenwelke overeen komstig het verdrag van Berlijn geschiedde. VEREENIGDE STATEN. Den 15 is te St. Thomas, bij het Ontarioraeerin Canada een pleiziertrein vol reizigers met een goederentrein in botsing gekomen doordat de rem van eerstgenoemden trein op het juiste oogenblik weigerde. De beide voorste wagens van den reizigerstrein werden geheel verbrijzeld. Het schrik wekkende van het ongeluk werd zeer verhoogd, doordat wagens, met petroleum geladen, van den goederentrein in brand geraakten. Het vuur verspreidde zich met groote snelheid en vermeerderde het ontzettende van het schouwspel, dat de verbrijzelde wagens met de gekwetste reizigers aanboden terwijl het tevens het helpen zeer belemmerde. Terwijl spoedig tal van menschen ijverig pogingen aanwendden om het vuur te blusschen en de gekwetsten te zoeken en weg te dragen ontplofte eensklaps een petroleumvat met een geweldigen slag. Naar alle kanten zag men de menigte onder een ge weldig jammergeschrei uiteenstuiven velen deerlijk ge brand. Paardendie voor rijtuigen stondenrukten zich los en holden door de menigte heen, waarbij som mige personen onder den voet geraakten. Enkele zwaar gekwetsten verbrandden. Veertien personen zijn bij de ramp omgekomen en meer dan 100 bekwamen min of meer ernstige wonden. De hitte te Nieuw-York ia ondragelijk. Den 16 stond intusschen eens het kasteeltje in rococo-stijldat hier in de nabijheid is gingen bezien Hij heeft in zijn reisgids te voren de gesteldheid van het terrein be studeerd. Mevrouw Dunby heeft hierin eerst niet veel zin maar de wensch de teekening te bezitten doet haar toegeven. „Ik wil eerst Lucie weder in de vereischte houding zien zitten", roept zij. Lucie zit reeds weder op hare plaats. „Zie eenshoe hij haar met zijne oogen verslindt 1" fluistert mevr. Dunby haar man toewant op eenigen afstand heeft zij nog eens naar schilder en model om gekeken. „Maar hoe kan hij haar dan uitteekene», als hij haar niet aanziet 1" antwoordt hyzijne vrouw met zich medetrekkende. Het spijt Lucie bijna dat zij hara ouders weggezon den heeftde stilte maakt haar bang. Ook de andere vreemdelingen die even op eene bank in de nabijheid uitgerust hebben zijn verder gegaan. Het is alsof zij op eens gevoeld dat hij haar scherp aanziet. „Waaraan werkt u nu vraagt zij om bare verle genheid te verbergen. „Aan het haar", antwoordt de arme schilder,^die het niet meer waagt de profiellijn aan te roeren uit vrees ze geheel te bederven. „Schaduwt u nog „Neen. Maar als u mij een andermaalin het atelier wat meer tijd wilde geven „Hoe lang wel?" Daarbij heeft zij zich omgekeerd en zijn vurig verlangende blik gezien. Zij kleurt hevig. Hij moet het bemerkt hebbende toestand wordt onverdragelijk. „U bent zeker moederoept hij, als om haar te verlossen, „het kan ook niet anders! Uw hals moet u pijn doen „Kan ik de teekening nu zien?" „Zeker." Het is hem onverschillig, wat zij er van denkt. Hij

Alkmaarsche Courant | 1887 | | pagina 1