No. 88 Negen en tachtigste Jaargang. 1887. WOENSDAG 27 JULI. Prijs der gewone Advertentiën: JBnittnlaufc. PEUI ETO riff. Naar het Buitscli van Louisa Schenck. 1) Sitmenlrtuï). ALKMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f 0,80; franco door het geheele rijk f 1, De 3 nummers f 0,06. Per regel f 0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERM". COS* TER «Sc ZOON. BELGIE. Het wetsontwerp tot bestrijding der open bare dronkenschap is den 22 door de Kamer aangeno men met 84 tegen 10 stemmen. Tien leden onthiel den zich. DUITSCHLAND. In Beieren is in eene menagerie een zwitser bij het binnentreden van een hok met 4 leeuwen, om ze kunsten te doen vertoonenaanvanke lijk door een en later door alle leeuwen aangevallen. Met moeite kon hij aan hunne klauwen ontrukt wor den den volgenden dag overleed hij aan bloedver giftiging. ENGELAND. Den 21 is op den Noord-britschen spoor weg, niet ver van Glasgow, aan het Bishopriggs-station een reizigerstrein tegen een stilstaanden goederentrein gereden. De seinen waren in orde, maar de rem van den reizigerstrein werkte nietomdat uit eenige wagens vau den goederentrein olie op de rails gelekt was. Twintig reizigers werden gekwetstdoch niemand ernstig. Den 23 is de revue der engelsche vloot te Spithead, waaraan 130 engelsche oorlogschepen deel namen, zonder ongelukken onder gunstig weder afgeloopen. De Ko ningin was met de gezanten en de leden van het par lement tegenwoordig. Het vuurwerk dat des avonds afgestoken werd voldeed zeer. De masten en ra's der schepen werden met gekleurde lampions verlichtter wijl electrisch licht op de schepen werd ontstoken. De heer Drummond Wolff is den 25 uit Konstantinopel te Londen teruggekeerd. De oud-Keizerin Eugenie is thans de gast van Ko ningin Victoria te Osborne, het koninklijk slot op het eiland Wight. Lagerhuis. Minister Pergusson verklaarde den 25 dat geen grond bestaat om geloof te hechten aan het in do laatste dagen verspreide gerucht van Stanley's dood. Hij deelde verder mede dat de bepalingen tot regeling der noordelijke grenzen van Afghanistan door de engelsche en russiBche commissarissen onderteekend waren en nu nog slechts de aanneming door de betrok ken regeeringen vereischt werd. Moektar-pacha was niet uit Cairo terug geroepen. FRANKRIJK. Paul Deroulède maakt eene reis door de provinciën om het Patriotten verbond in stand te houden daar na het gebeurde te Parijs op den 14 de meeste afdeelingen zich wilden afscheiden. Te La Rochelle besloot men met 71 tegen 51 stemmen den bond te blijven steunen. De Keizer van Brazilië heeft den 21 de vergadering ran de aandeelhouders der Panama-maatschappij bijge woond. Alle voorstellen van het bestuur werden aan genomen en het uitgebrachte verslag onvoorwsardelyk goedgekeurd. In deD ministerraad van den 23, gehouden onder het voorzitterschap van president Grévy, is op voorstel van „Geld wil je hebben geld voor zeep -God sta me bijl Als ik werk, brengt 't winst, maar als jelui vrouwen werkt, kost het nog geld bovendien! 't Was het best, als jelui allen op een stoel gingen zitten met je handen op je schoot J Dat was 't verstandigst en 't goedkoopst, hoor je!" „Geef me het geld, vader, het huis moet schoon zijn voor het feest, dat is wet en gebruik 1" „Wil je me wat leeren? Is er geen water genoeg in de pomp om de heels straat te wasschen Haal er maar uit zaoveel je wilEijn dat ook handen om te werken Wit en zacht als suikerwerk 1 Niets geef ik, niets, al is 't maar om je te leeren sparen en je 't geld, het Ü6ve geld,, op prijs te leeren stellen „Jacob Moserje bent een onmensch klonk het door het open venster van het lage kamertje, waarvoor een veranderdgebruind gezicht verscheen boven twee handen die op den steel eener bark leunden. „Zoo Ben je weer aan het run harken om meteen te luisteren Doe me het genoegen, Deborah, 's mor gens aan den anderen kant te blijven; het brengt geen geluk aan als men zoo vroeg al oude wij.ven ontmoet „Jij ziet er zelf ook niet nit als een, die geluk aan brengt', riep Deborah den vertrekkenden Moser achterna en wendde zich toen tot het meisjedat radeloos met teleurgesteld gelaat midden in de kamer stond. „Esthertjeween niet, mijn schat, mijn ster, myn alles. Hij weet weldat ik je de centen voor zeep zal geven." „Neen tanteik kan niet meer dulden dat u je arm maakt om ons. Maar zie dat houtwerk eens aan. minister De Hérédia beslotenhet onderzoek betref fende den Parijschen stadsspoorweg onmiddellijk te her vatten. Eene bijzondere commissie zal door dien mi nister daarvoor aangesteld worden. By gelegenheid van twee feestmaaltijden te Rouaan en Senlis hielden de minister Spuller en de Hérédia rede voeringen waarin zij aandrongen op de eendrachtige samenwerking van alle republikeinen. Toen minister Spuller te Rouaan zeide, dat de president der republiek zich niet ongerust behoefde te maken over eene pas verworven populariteit, werd daartegen van verschillende zijden opgekomen met den uitroep van „leve Boulanger". Te Senlis vielen eenige gasten den minister in de rede met den uitroep: „gij volgt eene lafhartige staatkunde. De gemeenteraad van Parijs heeft den 22 besloten eene commissie van twaalf leden te benoemen om on derzoekingen te doen en voorstellen in te dieneD be treffende den stadsspoorweg, naar aanleiding van de verwerping van het ontwerp dienaangaande door de Kamer en met 31 tegen 8 stemmen eene motie aange nomen, waarbij de prefect der Seine berispt werd, om dat hij niet opgevolgd had het besluit van den raad om de speelplaatsen der scholen ter beschikking te stellen van de raadsleden die aan hunne kiezers ver antwoording -wilden doen van hun mandaat. Kamer. Voor haar uiteengaan is met 258 tegen 221 stemmen tegen den zin der regeering besloten niet over ia gaan tot de behandeling der artikelen van de wet betrekkelijk den Parijsehen stadsspoorweg een besluit, dat gelijk staat met eene verwerping van het ontwerp. ITALIË. Ia den avond van den 18 is een deel van het arrondissement Castelmaggiore door zwaren hagelslag geteieterd. Op verscheidene plaatsen viel de hagel met zulk eene hevigheiddat alle planten ver nield werden. Het platteland levert een treurig schouwspel op. Sommige hagelsteenen waren zoo groot als noten. Te Sarento en omstreken werden aard schokken gevoeld. SPANJE. To Albutera en Alicante is de geheele oogst, benevens verscheidene huizen, dooreen bevigen orkaan verwoest. In de provincie Biscaye zijn ver scheidene huize® ten gevolge van overstroomingen ingestort. De alcade van het district Madrid heeft een on derzoek ingesteld in alle winkels van eet- en drink waren en gelastdat beslag zon worden gelegd op alle artikelen waarbij duitsche spiritus gebruikt wordt, als schadelijk voor de gezondheid. TURKIJE. De grootvizier en de minister van bui ten!. zaken hebben naar aanleiding van de weigering des Sultans om de overeenkomst met Engeland betref fende Egypte te teékenenhun ontslag gevraagd en verkregen. De vocht liet er hier en daar nauwelijks wat verf op .en alle scheuren ervan zijn zwart. Ach, wat begin ik "'t Wordt met enkel water nooit Bchoon en zoo het feest «in te gaanware zonde en schande." „Neem da ramen er vast voorzichtig uitik kom dadelijk terug; maar wees voorzichtig, mijn vogeltje, dat je er niet een uit de handen glijdtwees voorzichtig.'' Deborah deed nog een paar slagen met de hark door de run die op de straat voor haar zwagers huis lag en trippelde vervolgens naar haar eigen huisje voor welks deur, in plaats van een uithangbord, een oud balkleed, een oerschoten jas en andere kleeren in wind en zonneschijn heen en weer zwaaiden. Eene kat volgde haar van den drempel in het kleine voorbuis. Beiden gingen stil tusschen eene dubbele rij kleeren door, die ordelijk uitgespreid aan spijkers hingen, zoodat de beste zijden even goed uitkwamen als ooit te voren bij hunae bezitters; de zijden japonnen begonnen licht te ruischeu toen de oude jodin ze ondanks alle voor zichtigheid even aanraakte. Zij trad in een achterka mertje naast de keuken, opende een kastje, daarin nog een en doorzocht het ijverig, waarbij de kleine adertjes in hare wangen hoe langer hoe grooter en donkerder werden. „Hebben we nu niets meerpoesgeen cent 't Is een booze tijd. Jajajy en ik weten waarvan dat komt. Van de schandelijke mode met de kleeren komt het. Geen fatsoenlijk stuk goed is daarbij alles ver sneden tot reepen en lappendat noemen ze oplegBel en daar is niets achteralles is valsch in de wereld." Poes bromde verstandig ze wist reeds langdat de mode groote schade aan de zaak van hare vrouw gedaan had en dat alles valsch in de wereld wasze had het wel honderdmaal van hare meesteres gehoordzonder het ooit tegen te spreken. Maar de kleeren aan de open deur bliezen zich op en deden alsof zij eene be- leediging trotseeren wildenterwijl de oude vrouw zuchtteverder zocht en weder zuchtte. Zij moest er zich van overtuigen dat alle hoekjeswaar zij nu en ZWITSERLAND. Zes heerenonder leiding van een hunner, den geoloog dr. Alexander Wettstein die bekend stond als een van de bekwaamste leden der Alpenclub, zijn bij het beklimmen van de als gevaar lijk bekend staande spits, de Jungfrau, op een der gevaar lijkste punten door een zwaar onweder met storm over vallen tengevolge waarvan allen zijn omgekomen. Hunne zwaar verminkte lijken zijn door de gidsen gevonden na een inspannend onderzoek van de geheele ijsstreek der Jungfrau gedurende bijna driemaal 24 uren. Genoemde heeren waren noch van gidsennoch van dragers voorzien. Voor 14 dagen was de Jungfrau door twee duitschers en in 1886 lange denzelfden weg zevenmaal bestegen STATEN-GENERAAL. Eerste Kamer. Grondwetsherziening. Aan de voorloopige verslagen van het afdeelings- onderzoek der vooratellen to; grondwetsherziening wor den de volgende bijzonderheden nog ontleend. Algemeene beschouwingen. De behoefte aan eene grondwetsherziening werd vrij algemeen erkend, al liepen de gevoelens uiteen over de vraag, in welken omvang dit het geval was. Eenige leden achtten de herziening van de hoofd stukken III en VIII voldoendemaar verscheidene waren voor ruimere herziening. Onderscheidene leden zagen een verzwakking van den waarborg der duurzaamheid der staatsinstellingen in het uitermate veel overlaten aan den gewonen wet gever en velen hadden bezwaar tegen het leggen der beslissing omtrent het gewichtige kiesrechtvraagstuk in handen van den gewonen wetgever. Door eenige leden werd gewezen op de bakens, den wetgever gesteld, op het richtsnoer, hem gegeven. Enkelen meenden, dat de grondwetsbehandeling in de Tweede Kamer een partijdig karakter droeg. Bespreking der afzonderlijke hoofd stukken. Eenige leden vonden de wijziging der bepalingen van de troonsopvolging onnoodig, maar even velen achtten de verduidelijking dier afdeeling meer dan ooit noodzakelijk, wegens het uiteenloopeu der inzichten. Uiteenloopend waren de gevoelens over de strekking der kiesrechtbepalingEene groep was met nadruk gekant tegen uitbreiding van het kiesrecht op zoo groote schaal; zij achtte baar èn onnoodig èn gevaarlijk, omdat de bestaande grondwet betere regeling mogelijk maakte en het kiesgehalte dalen zou met dezen grooteu sprong. De voorbeelden van algemeen stemrecht waren niet aanmoedigend. Deze bezwaren werden weerlegd door andere ledendie in eene kiesrechthervorming eene staatkundige behoefte zagen en waaronder eenigen die algemeen stemrecht uitgesloten achtten. Velen dan geld verborgleeg waren het schuiflaadje in het naaikistje werd eindelijk ook nog doorzochtmaar ver geefs: er lag geen geldstuk onder de knoopenboe dikwijls zij ze ook heen en weder rolde. „Het huishouden kost geldpoesen we verdienen zoo weinig. Toen mijne zuster nog leefdebetaalde Jacob voor veel, maar Esther, dat kind, kan niets van hem krijgen; zoo komt nu alles op my aan. O, het is eene slechte wereld en een kwade tijd voor oude kleeren 1" Poesdie niets daartegen hebben kon, begeleidde hare meesteres tot aan de deur, waar zy zich verdrietig tot een ronden bal oprolde. Aan de overzijde waren reeds alle luiken afgenomen en bij het helder invallende licht kon men van buiten de geheele kamer doorzien. Esther stond, in een korten rok op klompen ijverig eene deur af te wasschen zy had de mouwen van het aan den hals open jakje om geslagen, om des te beter haar werk te kunnen doen, maar hoe hard zij ook werkte de laag door stof en rook op het hout gekomen wilde met al hare moeite Diet verdwijnen. „Kind sprak hare tante„het spijt memijn geld is op. Maar neem zandmijn duifje. Ik ga in de keuken het vuur aanmakenmet warm water en zand gaat het ook heel goed." Esther werkte zwijgende voort met eene zenuwachtige haast, zonder hare gedachten hieraan te doen deelnemen. Enkele lokjes van het aan het achterhoofd opgebonden haar geraakten los en vielen spelende op de purperen wangen, waarboven twee langwerpige, oostersche oogen brandend u'tzagen, in welker diepten licht en duisternis, ontluikende levenslast en onuitsprekelijke zwaarmoe digheid met elkander in strijd Bchenen. Buiten joegen hoog opeengestapelde, donkere nolken langs den licht- blauwen hemel nu eens de levenwekkendebloesem- scheppende zon verbergendedan weder verguld of verstrooid door hare krachtige stralen. Evenals in den olm die zich in de volle pracht van zijn ontluikend gebladerte hoog boven de armoedige huisjes verhief, de

Alkmaarsche Courant | 1887 | | pagina 1