verlangden nadere opheldering omtrent de beteekenis van de uitdrukking„Kenteekenen van geschiktheid en maatsohappelijken welstand." De meerderheid van de leden in de nagenoeg vol tallige afdeelingen had tegen het voorstel Schaepman overwegende bezwaren. Eene minderheid verklaarde met meer of minder ingenomenheid er zich mede te kunnen vereenigen. Eenige leden behielden in af wachting der beraadslaging hunne stem voor. Be zwaren der tegenstanders golden de wijze waarop dit voorstel aan het oordeel der wetgevende macht was on derworpen, vooral nu het door de ondergane wijzigingen een geheel nieuw voorstel was geworden, zonder een voorafgaand sectie-onderzoek. Voorts zag men de noodzakelijkheid eener wijziging van art. 194 niet in, had men bezwaar, alles aan den gewonen wetgever over te laten en zou wijziging van art. 194 toch niet de eendracht en den vrede in het land bevorderen. Vooral het vervallen van de voor schriften, dat overal staatsonderwijs gegeven moet wor den en de inrichting van het openbaar onderwijs met eerbiediging van ieders godsdienstige begrippen moet ge regeld worden, lokte groot bezwaar uit. Door prijsgeving dier eerbiediging kan men feitelijk komen tot gewe tensdwang. Te bedenkelijker was de weglating van dezen grond- wettigen waarborgnu gelijktijdig het stemrecht op breede schaal werd uitgebreid. Men vond dit onstaat kundig. W erd het volksonderwijs, volslagen afhankelijk van eene staatkundige meerderheiddan zou dit na- deelig werken op de materieele en personeele hulp middelen van het onderwijsdat zoodoende groote schade zou lijden. Eene minderheid was voor het voorstel, omdat 1° de twietappel uit de grondwet werd verwijderd; 2° daardoor de bestaande ongelijke verdeeling van lasten, welke art. 194 medebrengt, ophield; 3° art. 194 den Staat in strijd bracht met de geloofsrichting der ingezetenen en eindelijk het bestaand art. 194 niet geleid, had tot een voortreffelijk staatsonderwijs. De nog wankelende leden meenden dat dit ontwerp in de in menig opzicht drukkende onderwijstoestanden allicht verbetering zou kunnen aanbrengen. Eenige leden in twee afdeelingen wenschten, dat de regeering véór den aanvang der openbare beraadsla ging van haar gevoelen zou deen blijken. De bepaling van een vast aantal kamerleden en de vijfjarige kiestabelheriiening werden vrij algemeen toege juicht. Vele leden waren voor de uitbreiding van het getal verkiesbaren tot lid der Eerste Kamer, ja, wensch ten gelijke vereischten voor het lidmaatschap der beide Kamers. Den bestaanden toestand oordeelden zij ver keerd het geldbeginsel minder gelukkig. De groote meerderheid was voor de bepaling, dat de leden der Staten Generaal, tot minister benoemd, hunne zetels in de Vertegenwoordiging behielden. Onder scheidene leden waren voor de toekenning van het recht van amendement aan de Eerste Kameralthans voor het recht een wetsontwerp met aanwijzing van bepaalde bezwaren terug te zenden. Zeer vele leden verlangden den aanslag in de gemeentebelasting als maatstaf van de kiesbevoegdheid voor de gemeenteraden. Verdediging. Hierover heerschte groot verschil van gevoelen. Eenige leden hadden ernstige bezwaren als mindere noodzakelijkheid der herziening de buitenge wone machtaan den wetgever toegekeuddie leiden zou tot overmatigen druk op de bevolking en de ver vallen waarborg voor het behoud der schutterijen. Zeer vele leden stemden gaarne met de wijzigingen in omdat de grondwet de regeling der strijdkrachten belemmerde, een maximum weerkracht met een minimum van kosten mogelijk werd. Misbruiken vreesden zij niet bij het toezicht door de vertegenwoordiging. De ge brekkige inrichting en oefening der schutterijen wet tigden hare opheffing. Additioneele Artikelen. Verscheidene leden achtten de voorloopige regeling van het kiesrecht onnoodig en niet wenschelijk en hadden liever het bestaande behouden vogels, half triompheerend, half schuchter hun lentelied zongendoortrilde ook een lenteademeen droom van geluk en liefde het hart van het vlijtige meisje. Tranen bedekten hare wangen en vielen in de water- stroomen, die zij langs het hout deed plassen. De wind was stil gewordende hooger klimmende zon deed het verblijf in de kamer drukkend worden; de wolken balden zich hoe langer hoe donkerder opeen, terwijl zij donkere, vliegende schaduwen op aarde wierpen; ook Esthers oogen werden donkerder. Maar plotseling schoten zij vuur, terwijl zij het hoofd ter zijde wendde en de rechterhand aan den deurpost leunde. De vogels zwegen voor het dreigende onweder; slechts de zaag van den houtmolen klonk eentonig en barsch. Luisterde het meisje naar dit geluid Plotse ling weerklonken nu trompetsignalen een verward ru moer en vroolijke muziek naderden. Eene afdeeling ruiters in schoone uniformen met fonkelende helmen kwam naderbijde paarden trappelden als dansend op de maat der muziek en het kleine donkere straatje aan het einae der Holsteinsche stad scheen plotseling rijk aan glats en leven. De bewoners verschenen haastig aan deuren en vensters om het schouwspel te zien maar Esther die slechts met een blik uit het zijraam den troep, weder vroolijk door de zon beschenen, naderen zag, trok zich terug tot achter in de kamer. Eerst toen het getrappel der hoeven wegstierf, verliet zij haren schuilhoek. Maar zij werd toch nog gezien Nog een ruiter kwam achter den troep aanrijden terwijl hij een scherpen blik in het kamertje wierpen eene beweging makende met zijn sabel riep hij „Gegroetschoone Kebekka 1" Daarna reed hij snel de andere ruiters achterna. Het meisje zuchtte diep. „Hij kent mij niet niet eens mijn naam", fluis terde zij zachtarm en eenzaam moet ik levenarm en eenzaam wil ik stervenhet verachte kind van den gierigen slachter. „Schoon" noemt hij mjjook 'aatst bij de bron Maar bedenkt men dan niet, tot na de wijziging der kieswet en meenden dat de verwerping geene storing der grondwetsherziening kon veroorzaken. Velen kwamen op tegen het feiteljjk behoud van den census, vasthechting van het kiesrecht aan de personeele belasting en niet-opname van de tienguldenkiezers wegens de patentbelasting. Stemden zij toch voor deze artikelen, dan deden zjj zulks, omdat de huidige staatkundige toe stand een nieuw kiezerspersoneel noodig maakte. Over de splitsing van de groote gemeenten in enkel voudige districten was verschil van gevoelen. De ver werping dier splitsing zette volgens enkelen den stempel der partijdigheid op de geheele herziening. Het kohier van den hoofdelijken omslag te Edam is den 13 vastgesteld op f 21235.86%. Bjj kon. besluit van den 13 is1°. aan den heer mr. H. J. Carsten, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als lid der bij kon. besluit van 18 Sept. 1886 benoemde commissie tot het instellen van een onderzoek naar den toestand van den landbouw hier te lande en het indienen van voorstellen betreflende de middelen waardoor van regeeringswege de ontwikkeling van den landbouw in Nederland zou hunnen worden bevorderd alsmede tot het geven van advies, zoo dikwijls de regeering dit van haar mocht verlangen 2°. benoemd tot lid dier com missie de heer mr. J. Linthorst Homan lid van Ged. Staten van Drentete Assen. Den 19 is te Hoorn op eene door ruim 80 be langstellenden bijgewoonde vergadering in zake de marktverplaatsingnaar aanleiding van de afwijzende besohikking, ten vorigen jare door den gemeenteraad genomen op een verzoek om verplaatsing der op Zater dag gehouden wordenda markt, o. a. op grond dat niet op gegeven was, waar men haar geplaatst wenschte te zien, eene teekening vastgesteldwaarop die plaats thans nauwkeurig is aangegeven, namelijk het Breed tusscben en van af „de Keizerskroon" en „de Witte Engel" met eene enkele rij hokken en in het belang van 't verkeer op het Breednoch stalletjesnoch losstaande wagens toe te laten en verder langs de Gedempte Turfhaven, bij het besluit tot demping aanvankelijk ook reeds tot marktplaats bestemd. Verder' werd besloten op eene latere bijeenkomst te bespreken, of de Zaterdagsche markt ook op een anderen dag zou kunnen worden gehouden, ten einde de israëlieten daaraan deel te kunnen doen nemen. Den 21 is te Wormerveer de heer J. A. Laan tot wethouder benoemd. Den 21 is artikel 1 der provinciale inkomsten belasting na langdurige beraadslaging en na verwerping van verscheidene amendementen door de provinciale staten van Groningen aangenomen met 27 tegen 18 en ten slotte de geheele verordening met 27 tegen 17 stemmen. De arr. rechtbank te 's Gravenhage heeft den 22 eene vrouw, die eene dienstbode nachtlogies verschafte, doch midden in den nacht, beroofd van hare bezittingen, op straat zette tot 2 jaren gevangenisstraf veroordeeld. Bij kon. besluit van den 22 is als blijk van Zr. Ms goedkeuring en tevredenheid de bronzen medaille met het loöelijk getuigschriftingesteld bij besluit van 22 Sept. 1855 Nr. 64, toegekend aan A. Spoel, 2en schrijver bij de zeemacht re Willemsoord wegens het met levensgevaar redden van een kind uit de kolk van de kleine Marineschutsluis aldaarop 14 JuniJ. Ph. Meijeragent van politie le klasse te Amsterdam, wegens het met levensgevaar redden van eene drenke ling uit den Buiten-Amstel, tegenover het Oetgenspad, op 7 Juni; J. Lodewijks werkman te Amsterdam, wegens het met levensgevaar redden van een knaap uit bet water der Brouwersgrachtop 28 AprilJ. istrookerwerkman te Amsterdam wegens het met levensgevaar redden van een knaap uit het water van den O. Z. Achterburgwal op 23 MeiP. Dee, brood depothouder te 's Gravenhagewegens het met levens gevaar redden van een drenkeling uit het water aan den Noordwal op 23 April. Bij kon. besluit van den 22 is benoemd met in- dat ook ik een hart hebeen hartdat niet stil zijn wil bij dag en nacht. Maar ik ben onrecht vaardig 1 Hij stond alleen ter zijde en sprak geen woord toen lastige voorbijgangers mij van Deborah scheidden en mij met hunnen lof angstig maakten. Was het medelijden of luimdat hij zoo trotsch naar mij toe kwam en mij uit den hoop bevrijdde Ach, waarom denk ik nog daarover na? Hij zal het zelf reeds lang vergeten zijn zij vervolgde haar werk, want het was nu noodig vlijtig te zijn. In de deur, die Deborah open gelaten had verscheen na korten tijd een bezoeker hij had niet geklopt en talmde met te groetenom bewonderend het meisje te kunnen gadeslaan. De langelinksche man droeg een pak manufacturen waaruit een ijzeren el te voorschijn stak om zijne tegenwoordigheid aan te kondigen, haalde hij deze er eindelijk geheel uit en plaatste ze met een paar lichte tikken tegen den wand. Esther, die ver moedde dat hare tante teruggekomen was, vroeg zonder het hoofd om te wenden „Brengt ge zand, Deborah Zij schrikte, toen eene krijschende stem haar antwoordde „Zand wil je hebben Zand en land gaf ik je en een heel koninkrijk als ik 'i hadmijn hartje." „Spreek verstandig", antwoordde het meisje verstoord. „Wien zoekt u oom Benny „Wien ik zoek? Eene, die me vermijdt; die mij oom noemt en niet mijn nicht iseenedie een ster is en toch op aarde wandelt; eene, die zich trotsch houdt als de Koningin der schrift en toch slechts een arm jodinnetje is. Jou zoek ik." „Ja, Benny, trotsch en arm, daarin hebt u gelijk", antwoordde Esther, terwijl zij zijne vertrouwelijke toe nadering afweerde. „Laat mij met rust. Wij bevallen elkander niet." „Kind, je vergist je, je bevalt me heel goed en ik zal je ook wel bevallen. Ben ik niet de jongste en de schoonste in de synagoge, heb ik geen eerlijken naam en geen goed geldom je te koopen wat je hait be- gang van 2 Augustus tot burgemeester van Bansdorp de heer J. E T. Wynveldtsecretaris dier gemeente. Den 23 des middags is te Bjjp brand ontstaan in eene schuur op het terrein van het logement, bewoond door den heer A. de Goede, die door de felle droogte spoedig in volle vlam stondterwijl eene hooiklamp in de onmiddellijke nabijheid en een paar belendende ge bouwen mede aangetast werden. Met behulp van een paar spuiten was de brand spoedig gebluscht. In den nacht van den 22 op den 23 sjjn twee misdadigers door het dakvenster uit de gevangenis te s Hertogenbosch ontsnaptdoch door de maréchaussees onder de gemeente Gassel gevonden en weder naar 's Hertogenbosch overgebracht. De ballon Prinses Wilhelmina welke den 23 op het tentoonstellingsterrein te Amsterdam werd opgelaten, is in goede orde nedergekomen te Oudekerk aan den Amstel de grootste hoogte welke bereikt werd was 1200 el. De gemeenteraad van Nijmegen heeft den 23 eene subsidie van f 350 toegestaan ten behoeve van het nationaal kinderfeest, den 31 Augustus a.s. te geven bij gelegenheid van den verjaardag van prinses Wilhel mina. Den 24 werden op het terrein van de IJsclub te Leeuwarden wedrennen gehouden door het personeel en de paarden van den heer Oscar Carré. Gelijktijdig werd eene harddraverij van friesche paarden gehouden, waarvoor Carré een prijs van 150 en eene premie van 50 had uitgeloofd. De pris werd behaald door den bruinen ruin Dibbels van C. Bierma te Oude-Biltzijl en de premie door den bruinen ruin Priso van T. Vel- stra te Leeuwarden. In den nacht van den 24 op den 25 zijn te Alfen aan den Bijn vijf boerderijen afgebrand. Aanvankelijk ontstond brand in eene boerderij, die zoo toenam, dat eene daarnaast gelegen boerderij mede af brandde, terwijl door het overwaaien van eenige vonken naar de overzijde van den Bijn drie boerderjjen aldaar verbrandden. Twee van de vijf boerderijen schijnen slechts verzekerd te zijn geweest. Te Hoorn zijn in de vorige week alle rozen van een sierlijk rozenperk in het plantsoen door tot nog toe onbekend gebleven daders afgeplukt. Ds. J. van der Linden te 's Hertogenbosch heeft bedankt voor het beroep naar de christ. geref. gemeente te Enkhuizen. De slagersknecht te Beverwijk die zich bij het afspringen van den tram zoo ernstig bezeerde, is eenige uren na het afzetten zijner t'eenen overleden. De bevolking van het gesticht Meerenberg te Bloemendaal welke op 1 Januari 1886 914 bedroeg was op 31 December 1886 gedaald tot 882. Op het eiland Texel wordt voor het eerst eene boekdrukkerij opgericht. D0 vereeniging „het Paardenstamboek tellende 7 donateurs18 begunstigers en 435 leden ontving over 1886/7 f 2898,52|waaronder f 1000 toelage van bet ministerie van oorlcg en gaf nit 2232,89, waarvan 250 aan prijzen zoodat de rekening sluit met een batig slut van f 665,G3J. Het centraal bestuur van het Algemeen Nederl. Werkliedenverbond, voorzitter het kamerlid Heldt heeft besloten aan,den Koning te verzoeken, aan Domela Nieuwenhuis de verdere straf kwijt te schelden. De Nederl. Bhijnspoorwegmaatschappij verleent voortaan vermindering van vracht voor het vervoer van paarden en rijtuigen welke deel nemen aan wed rennen en harddraverijen. De rekening van het Nederl. Zendelinggenootschap over 1886 sluit met een batig slot van f 17460,08, hoofd zakelijk een gevolg van enkele aanzienlijke legaten. De uitgaven beliepen f 76849,58 voor 1888 zijn ze ge raamd op f 83975. Bij kon. besluit is eene subsidie van f 500 ver leend aan het bestuur der friesche tuinbouw-vereeniging voor de op 11, 12, 13 en 14 Augustus te Leeuwarden te houden nationale tuinbouwtentoonstelling. Te Dreumel is een 14jarige jongendie noten geert? Geloof mij, als wij op Sabbath zullen gaan wandelen, zullen de menschen zeggen „Zie, hoe prach tig is Benny's vrouw in dien langen rooden shawl" en ze zullen zich volstrekt niet om mijn neus bekommeren, of die rood of witkort of lang is". Benny lachte tevreden over de wijzewaarop hij het groote gebrek van zijn afstootend gelaat in de welwillendheid van het publiek meende aanbevolen te hebben. „Van schoonheid kan men niet eten", vervolgde hij op zachter toon, toen het meisje bleef zwijgen, „en een eerlijke naam is het schoonste sieraad van den man. Hebt je geweend, Esther. Wat mankeert je?'1 Het antwoord kreeg hij uit een anderen mond. „Geduld mankeert haar en geld", sprak Deborah, die met een emmer water uit de keuken kwam. „Hoeveel heeft ze noodig „Nu, weinig geld en veel geduld. Jacob maakt ons het leven zuur. Hij wil zelfs geen paar centen voor zeep geven." „Koop, wat noodig is", sprak Benny haar wat geld toereikende. Beschaamd dit de oude het aannam ging Esther in de aangrenzende kamer, waar baar nog erger beproeving wachtte. Jacob kwam haar haastig uit de kamer tegemoet. „Zijt ge waanzinnig, Esther Een vuur op den baard, alsof wij voor de geheele stad koken moeten Je zult me uit het huis op de straat brengen, liefdeloos kind Blijf daarik heb het reeds uitgegoten blijf daar hoor je Hij hield zijne dochter aan haar arm vast en sprak zoo luiddat de beide personen uit de voorkamer kwamen kijken. Toen hij Bsnny zag liet hij haar los, om den bloedverwant, een broeder zijner eerste vrouw, met een vriendelijken handdruk te begroeten. Wordt vervolgd.

Alkmaarsche Courant | 1887 | | pagina 2