wm 325e Staatsloterij. Nr. 20066 f 20.000ns. 1008 en 5359 f 1000ns. 16050 en 18005 f 400ns. 6908 15958 en 18038 f 200 ns. 49237747 9297, 9676, 16586 en 20326 100. allerlei. Uitslag der gemeenteraadsverkiezingen. berichten. Stuc»- cu jfglAvhtbevicfiten. plakte uit een hoogen boom gevallen. Hg was on middellijk dood. De beer W. J. van Douwendoopsgezind predi kant te Rijpheeft het beroep naar Rolsward aan genomen, Voor het bouwen der machinale varkensslachterij aan den Loonerweg te Assenwelke op 31 Dec. a.s. opgeleverd moet wordengeraamd op 56,556 was de heer K. de Grooth te W inschoten voor f 52400 de laagste inschrijver. De heer mr. A. Kerdijk heeft naar aanleiding van de besluiten der departementen Oude Tonge en Maas tricht van de Maatschappij tot Nut van 't Algemeen om eene poging aan te wenden ten einde hem terug te brengen van zyn besluit om als algemeen secretaris dier maatschappij af te tredenter algemeene kennis gebrachtdat hij tot zijn leedwezen geene vrijheid zal vinden, zijn na rijp beraad genomen besluit te herroepen. Te Meppel is een schippersknecht van Hoogeveen aangehoudendie op door hem ingevulde formulieren van postwissels geld wist te bemachtigen van drie arbeiders te Meppel en van een paar te Kampen, die waarschijn lijk nooit een postwissel gezien hadden. De gouvernements-koffieoogst op Java wordt voor dit jaar thans geraamd op 377230 pikols. Bij kon. besluit van den 23 is aan den heer mr. G. Diephuis met ingang van 20 Sept., eervol ontslag verleend als hoogleeraar in de faculteit der rechtsge leerdheid aan de rijks universiteit te Groningen met dankbetuiging voor de door hem gedurende vele jaren den lande bewezen diensten en benoemd tot hoog leeraar in die faculteit tot het geven van onderwijs in het burgerlijk rechthet handelsrecht en de burgerlijke rechtsvordering, de heer mr. N. K. F. Land, advokaat te Leiden. Bij kon. besluit van den 23 is met ingang van 1 Sept. de hoofdingenieur der marine, adv. voor scheeps bouw A. J. H. Beeloo op de meest eervolle wijze ont heven van bet hem bij koD. besluit van 2 Aug. 1879 tot wederopzegging toeopgedragen onderwijs in de scheepsbouwkunde aan de Polytechnische School te Delft; en aan den ingenieur der marine 2e kl. H.Cop tot 1 Jan, 1888 opgedragen het geven van onderwijs in de scheepsbouwkunde aan die inrichting. In den nacht van den 25 op den 26 is te Am sterdam brand ontstaan in een vaartuig dat op stapel stond op de werf „De Oude Hoop", aan het einde der Hoogte Kadijk en dat met de in de nabijheid staande loodsen geheel afgebrand is. Te Terborg zijn 6 kinderen in twaalf dagen aan mazelen overleden. De ontvangsten der op 17, 18 en 19 Februari 1.1. in het Paleis van Volksvlijt te Amsterdam ten behoeve der Amsterdamsche vereeniging voor gezondheids- en vacantie-kolonies gehouden jaarmarkt hebben bedragen 50620.15 of zuiver, na aftrek der kosten, ƒ36936 99%. Het prov. kerkbestuur van Gelderland beeft op verzoek, met ingang van 11 November a.s., eervol ont slag verleend aan den heer G. H. ten Hoet, predikant bij de ned. herv. gemeente te Winssen aldaar sedert 1 April 1838 werkzaam. De gemeenteraad van Broek in Waterland heeft de jaarwedde van den te benoemen gemeente-geneesheer vastgesteld op 1200 200 hooger) en vrije woning. Den 1 Augustus wordt de paardentram Hoorn Enkhuizen geopend op het gedeelte EnkhuizeuLutje broek. Da minister van binnenl. zaken heeft bepaald dat de gemeente Nibbikswoud voortaan een afzonderlijk onderkiesdistrict van het hoofdkiesdistrict Hoorn zal uitmaken. De gemeente Enschede heeft eene 4 pet. geld- leening, groot f 62000, aangegaan met den heer Julius Oppenheim bankier te Groningen. De heer J. D. Bloemen te Amsterdam heeft bij eei zwemwedstrijd te Hamburg den eersten prijs bij het rugzwemmen gewonnen en geslagen dan kampioen- rugzwemmer uit Duitschland. Een tusschen Kwadijk en Purmerend woonachtige landbouwerdie aan toevallen leedis in de vorige week te water geraakt en verdronken. In de afgeloopen week zijn voor het eerste ge deelte van het notarieel staatsexamen o a. geslaagd de heeren P. J. de Kanter en W. C. Tobias te Hoorn. De heer A. baron Calkoen te's Gravenhage, voor wien de wethouder van onderwijs, jhr. mr. W. Six, plaats moest maken heeft zijne benoeming tot lid van den gemeenteraad niet aangenomen. Bedankt voor het beroep naar Uitgeest door ds. Fortuijn Drooglever te Neede Men schrijft ons uit Uitgeest Onze kermis is als naar gewooDte weer vrij druk bezocht. Er heerscht onder de menigte een opgewekte en aangename geestdie levendig bewijstdat de ker mis toch ook nog veel vrienden en vereerders heeft ondanks het groote aantal vijanden die haar den dood hebben gezworen. Opmerking verdient hot echter, dat velen van deze laatsten toch met opgewektheid deel nemen aan eene zoogenaamde „Kermesse d'éte' (hoe durft een rechtgeaard Nederlander het woord op de lippen nemen?), die feitelijk niets anders is dan een naaperg van hetgeen een kermis op gtoote Behaal is. O tijden o zeden Ie klasse, le lyst, 25 Juli. Een luchtreizigerdie met den heer Louis op het tentoonstellingsterrein te Amsterdam is opgestegen schrijft daaromtrent in het Utr. Dagblad: „Hebt ge wel eene op eenig station in een stilstaanden spoortrein gezetenterwijl een tegenover u staande trein vertrok? Nu, dat is nu bij eene reis met een luchtballon precies het tegenovergesteldeBij zoo'n spoortrein hebt ge een horizontaal gevoel alsof gij zelf voortgaat, en bij een luchtballon hebt ge een verticaal gevoelalsof de aarde weggaat. „Ik keek over den rand van den mand naar beneden en ik had waarachtig met al die menschen te doen zoo verschrikkelijk diep zag ik hen wegzinken. Pijnlijke trekken moeten wel op mijn gelaat zichtbaar zijn ge weest, want ik werd vreeselijk draaierig en ik hoorde uit de diepte zoo iets van„ze gooien nu al ballast weg i» (Vervolg.) Abbekerk. Uitgebracht 33 at. Herkozen A. Zijp Az. 3-3 St., J. Paauw Sr. 31 etJohs. Spaander Gz. 31 st* Venhuizen. Uitgebracht 84 st. Herkozen G. Bakker Az. 75 st., Jb. Sluis 63 st., P. Kistemaker 63 st. Maar dat was weldra over 1 De kapitein gaf me een glas cognac en bezigheden, zooals daar zijn: strooi biljetten naar beneden laten vallen en met den hoed wuiven, en in weinig tijds kon ik het panorama ge nieten dat zich voor mijne oogen ontplooide. Nu maar daar behoeft ge waarachtig niet voor op den Utrechtschen Dom te klimmen. Dit is veel mooier in zoo'n ballon, en lang niet zoo vermoeiend. „Bovendien gaat ge veel hooger dan zoo'n toren zoodat ge eigenlijk ten slotte niets meer ziet dan den ballon en den kapitein. „De aarde ziet ge ook nog welmaar als ge haar niet van zoo nabij kendetzoudt ge waarlijk niet ge- looven dat zy 't was. Menschen zijn er niet meer op; dat zyn vlekjes geworden als waarmede vliegen de lijsten onzer spiegels bezoedelen. Geluiden hoort ge niet meer; het is slechts eéa dof gebrom dat eindelijk geheel oplost in het suizen van den wind tegen den ballon. De stroomen en rivieren gelijken glinsterende naalden, die op een tapijt verspreid liggen. De huizen en hooge gebouwen en torens, naar welke ge beneden halsbrekend hebt omhoog gestaard, zijn slechts donkere verfvlekken le midden van een schitterend groen veld „De wolken, die ge van onder met zoo'n diep ontzag hebt gevolgddrijft ge zoo kameraadschappelijk door middendat ge er nat van wordt. Het blauw vau den hemel blijft even ver van u af, als toen ge met uwe voeten de aarde druktet en de sterren ook vertoonen zich geen seconde vroeger aan uw oog. „Maar eindelijk gaat ge weer dalen, en dat is een weldadig gevoel. Dan waardeert ge het eerst, vrienden en vriendinnen te hebben. Dan haakt ge naar hun wederzien, zooals ge na jarenlange afwezigheid in ge wone omstandigheden niet doen kant. „Als ge anders de stations, de straten, de huizen teltzoo telt ge bier de torenspitsen de toppen der hooge boomen, de nokken der daken, de verdiepingen der huizen en eindelijkja daar hebt ge de paarden, de koeien de ezelsde menschen het groene gras de straatsteenen het anker pakt, en ge zoudt den boer wel willen omhelzen die u het eerst de behulpzame hand biedt om uit uw vervoermiddel te stijgen, dat nog niet zoo gemakkelijk is ingericht als men dat in het laatst der 19e eeuw verwachten mocht. „Toch maak ik zoo'n luchtreisje nog eens mee." De N. Gron. Ct. vertelt In een huis op de Nieuwstad (te Groningen) be woond door zes verschillende huishoudingen, kregen Woensdagavond twee vrouwen een twist, die zoo hoog liep, dat ze handgemeen werden. Het 9-jarig dochtertje van een dier vrouwen werd daardoor zoo beangst, dat het door een openstaand raam begon te roepen: „Brand! Brand! Moord Op dit ge roep stormden vele vc orbijgangers het huis in, gevolgd door een menigte buren allen met het doel te redden wat te redden was. Door het zien dier menochenmassa en niet wetende wat de oorzaak hiervan was, bekoelde de woede der vechtende vrouwen en waren zij, toen zij hoorden dat er brand was, ook slechts op eigen lijfsbehoud bedacht, het verlaten van het perceel was haar evenwel onmo gelijk, door hen steeds grooter wordende toevloed van binnendringende menschen, die allen in het donker door elkander liepen. Toen een agent van politie daarop de woning bin nenging en eindelijk met veel moeite licht ontstoken had, bemerkte hij noch brand, noch moord, doch slechts een dicht opeengedrongen menschenmassa over de zes kamers van 't huis verdeeld. Toen eindelijk aan al de redders met groote moeite aan 't verstand gebracht was dat hier geen gevaar dreigde, verlieten dezen allea achtereenvolgens het huis en lieten de bewoners'alleen, doch nu was het meisje dat brand geroepen had, verdwenen. Bij nader onderzoek bleek, dat een der buren haar had medegenomen, niet beter wetendo of hij had het kind van een zekeren dood gered. Dat de brandweer niet gealarmeerd werd is eigenlijk een wonder: men zal het in de drukte vergeten hebben. Onze lezers zullen zich waarschijnlijk wel herinneren, schrijft het Maandblad tegen vervalscbing van levens middelen, dat wij voornemens waren eene tentoonstelling van vervelschte levensmiddelen te organiseeren. Wy meenden zij het ook op kleine schaal niet beter te kunnen doen dan de voornaamste zaken die lang zamerhand in ons bezit zijn gekomen reeds nu op deze tentoonstelling te etaleeren en behouden ons voor later een zoo volledig mogelijke collectie te doen zien. In onze vitrine zijn de volgende zaken te zien Fuchsine (ter vervalsching van wijn limonade enz.) vervalscht met suiker(die eenvoudig in een fuchsine-oplossing gedoopt is geworden), welk mengsel (in Indie) tegen hoogen prijs aan den man wordt gebracht. Anijs met het vergiftige conium-xaad (dolle kervel) vermengd naast onvermengd anijs. Men kan hieruit de groote overeenkomst der beide zaadsoorten zien. Was met cereaine vervalscht. Thee met ijzer en nikkel vermengd. KunBtmeel en rijstmeel met marmergruis beide arti kelen herhaaldelijk in het „Maandblad" behandeld. Wijn met bloemkleurstof, fuchsine of gips vervalscht. Arrowroot met tarwemeel vermengd peperstof met 38 pet. zand enz. Wy noemen h;er slechts de voornaamste zaken en noodigen onze lezers uitzelf eens deze zaken vau nabij te gaan zien. Natuurlijk zyn wij volkomen bereid alle gewenschte inlichtingen te verschaften. Wanneer men geregeld volhoudt met baden, heeft meu in 't laatst niet den minsten binder van de konde van 't water en bij herhaling hebben we van tal van badgasten gehoord en ook bij eigen ondervinding weten we hetdat het niet prettig isals 't water zoo lauw is geworden. Echte badgasten begeven zich daarom ook liever 's morgens dan 's avonds in het water. Er is nog eene reden waarom juist in den morgen het bad genomen dient te worden. Om zijne zenuwen te harden, is bet zaak er voor te zorgen, dat men gewent aan een bad waarvan de temperatuur met die van ons lichaam nog al vrij wat verschilt. Het verschil kan grooter worden door 't lichaam warmer of 't water kouder te maken. Nu weet men, dat we, al zweeten we ook niet's morgens bij 'c verlaten van het bed op 't warmst zijn en 't water 't koudst iszoodat op tweeërlei wijze het bedoelde verschil wordt vergroot iets wat aan de zenuwen dubbel ten goede bomt. 's Avonds ondervindt men juist het tegendeel. Het verschil wordt dan dubbel verminderd. Het lichaam is kouder geworden en het water warmer en een avond blad kan dus nimmer zoo sterk werken op ons zenuw gestel als een morgenbad. Men zou nu kunnen deuken, dat aan hoe kouder bad men zich tracht te gewennen, hoe beter. Dit is geenszins het geval. De ondervin ding heeft bewezen dat baden beneden eene tempera tuur van 10 graden Celsius voor een gezond lichaam niet zyn aan te bevelen. Heel goed is het daarom ook, dat het baden in de opene lucht na half September zoo goed als gedaan is en niet eerder wordt hervat dan tegen den daarop volgenden zomer. Aldus schrijft de heer H. D. Flik, in zijn werkje over Baden wasschen en zwemmen. De zoon van wijlen den kanonnenboning Krupp heeft van tal van vorsten en hoog aanzienlijke personen bljjken van deelneming bij het overlijden van zyn vader ont vangen- Zoo van den duitschen Keizer en de Keizerin, van den kroonprins, Bismarck, den Keizer van Brazilië, den sultan Abdul Haaiid don Pedro de Alcantara; de Koningin-regentes van SpanjeKoning Leopold van België, Li Hung Chang, den vice-Keizer van China, en nog van tal van anderen. In de Chicago Tribune van 25 Juni j.l. verscheen de volgende mededeeling Prof. Elisha Gray, welbekend in de Telepboonwereld, is bezig eene uitvinding te volmaken welke bewonde renswaardige uitkomsten belooft op te leveren. De bereids genomen proeven zijn zeer naar genoegen afge loopen, en hebben aangetoond, dat de uitvoering in de practijk geen bezwaar zal ontmoeten. De toestel draagt den naam van „Tel-autograaf", die vrij wel een duidelijk denkbeeld geeft van wat het instrument is, of waartoe het moet dienen. Komt het eenmaal in werkingdan zal een speculant te Chicago aan zijn makelaar te Nieuw-Tor been telautogr&phischen order kunnen afgeven voor den verkoop van b. v. 1000 of 10000 spoorweg actiën geschiedende de opdracht door middel van een fac-similehetwelk ter laatstgemelde plaats wordt ge produceerd op hetzelfde oogenblikdat de order te Chicago geschreven wordt. Dinsdag 26 Juli. Weenen. Tbans wordt door Turkije in overweging gegeven, eene conferentie omtrent Bulgarije bijeen te roepen. Daar Rusland zich hiertegen verklaart, zal het plan wel niet gelukken. Pabijs, Hier ontvangen berichten melden dat de Paus van alle terugbekoming van grondgebied van Italië heeft afgezien. De bisschoppen op het grondgebied van den vroegeren kerkelijken staat bewijzen den Koning van Italië thans vorstelijke eer. Bij de den 26 aihier gehouden verloting van eene spreiwaarvan de opbrengst ad f 200,strokt ten voordeele der Moederlijke Sociëteit van Weldadigheid is de prijs gevallen op No. 163. BUKGURLIJKE STAND. GETROUWD. 24 Juli. Dirk Lute en Tryntje Pronk. Gerbrand Diepen wednr. van Clasina Maria Molenaar en Johanna Hu- berta van Hest, wed. Bernardua Franciscus Alphonsus Maria Husken. Gerrit Kraakman en Engelina Worsch. GEBOREN. 22 Juli. Alida Johanna Tkeresia, D. van Wernerns Antkonius Crone en Clasina Petronella Nijman. 25 n Eva Maria, D. van Jan Mol en Clara Buhrs OVERLEDEN. 24 Juli. Arien, Z. van Jacob Langeberg en Aaltje Dekker, 8 j. en 8 m. 25 Maria Hendrica, D. van Arie Peperkamp en Guur- truida Koopman, 9 j. en ruim 6 m. 26 Jokann Henrich Bernard Hollmann, 86 j. en bijna 8 m. Alkmaar 25 Juli. Aangevoerd 3 Koeien f 100 a 170, 284 vette Kalveren t 35 a 90, 19 nucht. dito/5 a 14. 435 Schapen 18 a 28, 226 vette Varkens t 0,36 a 0,44 per P., 22 magere dito f 10 a 13. Amsterdam 25 Juli. Aardappelen. Geldersche kralen f 3 a 3,30, Katwijker zand ƒ3,80 a 4.40, Noordwijker zand f 3 a 3,80, Duinzand f 3,80 a 5, Andijker muisjes ƒ4,50 a 5, dito ronde f 4, dito Gladblaadjes 5, Westlandsche klei in manden f 3,20 a 3,50dito Zand dito /3a 4,60dito losse f 2,80 a 3', dito Blauwe 4dito Muisjes f 4,40 a 4,60 Haarlemmer dito 2,25 a 2,40, IJ polder ronde f 3.

Alkmaarsche Courant | 1887 | | pagina 3