No. 90®. Negen en tachtigste Jaargang. 1887. ZONDAG 31 JULI. m finittnliub. FBÜIL.LBTO 1ST. Naar het Duitsch vau Louisa Schendt. 3) ALKMAARSCHE COURANT BBLGIE. Kamer. Den 27 is de beraadslaging aangevangen over het wetsontwerp tot regeling van de betaling der loonen aan de werklieden, o.a. inhoudende het verbod tot het inhouden van loon voor door de patroons geleverde geneesmiddelen. Den 29 is met 83 tegen 35 stemmen (rechter tegen linker zijde) geweigerd het voorstel Guillery tot grond wetsherziening, ten einde te komen tot uitbreiding van het kiesrecht, in overweging te nemen. ENGELAND, Lagerhuis. Bij de behandeling van art. 4 der iersche landwet richtte de heer Healy tot den heer Delisle de bedreiging, dat hij hem zou uitdagen om hem den hals te breken, zoo hij hem steeds in de rede bleef vallen. Toon de heer Healy, tot de orde geroepen, weigerde over die uitdrukking zijn leedwezen te betuigen, werd hij geschorst. Hij had aan zijne vrienden verzocht, niet tegen het voorstel tot schorsing te stemmen. Den 29 is na eene beraadslaging van drie dagen art. 4 der iersche landwet aangenomen met 143 tegen 111 stemmen. FRANKRIJK. Hoewel de afgevaardigde Laur tot nog toe niet voldaan heeft aan den aandrang, van ver schillende zijden tot hem gerichtom de namen open baar te maken zoowel van de 94 generaals als van de aanhangers der monarchiedie generaal Boulanger tot eene staatsgreep trachtten te verleiden, zoo is van andere zijde het volgende ruchtbaar geworden. Den 6 Januari, onmiddellijk na de redevoering van Prins Bismarck in den Rijksdag over de zevenjarige legerwetvroeg gene raal Boulanger, toen minister van oorlog, aan aile bevelhebbers der legerkorpsen binnen vier dagen inlich tingen over de werkelijke sterkte daarvan en of zy wer kelijk marachvaardig waren. De uitslag wasdat 94 generaals verklaarden, dat zy gereed waren en dat eenige anderen eenig voorbehoud maakten. De gemeenteraad van Parjjs heeft met 49 tegen 14 stemmen op voorstel van burger Vaillantj tegen den zin van den prefect, die de onwettigheid van het te nemen besluit betoogde, besloten, te Parijs een congres van burgemeesters uit geheel Frankrijk te beleggen ter voorbereiding van de oprichting van een algemeenen bond tusschen de gemeenten en daarvoor voorloopig f 2500 toegestaan. De burgemeester van Marseille heeft naar aanleiding van ergerlijke tooneelen, die bij stierengevechten hadden plaats gehad, die gevechten verboden. Te Parijs loopen geruchten omtrent wijziging van het ministerie. De minister van justitie zou aftreden. GRIEKENLAND, De Koning is met zijnen zoon, den hertog van Sparta, den 25 uit Londen naar Kopen- hage vertrokkenom van daar naar zijn ryk terug te keeren. ITALIË. De heer Depretis, voorzitter van den mi nisterraad en minister van binnenl. zaken is in den avond van den 29 te Stradella overleden. Te Catania kwamen den 28 29 gevallen van cholera voor: tien overleden. De gezondheidstoestand te Messina verbeterde, doch te Francoporto maakte de cholera vele slachtoffers. RUSLAND. Het Dagblad van St. Petersburg verklaart de houding der duitsche pers, die steeds strijd voert tegen de russische fondsen, niet te begrijpen en betoogt dat er niet de minste reden tot ongerustheid behoeft te bestaan wat betreft de soliditeit dier' fondsen. De russische regeering wordt volgens dat blad ten onrechte aansprakelijk gesteld voor alle plannen, welke de bladen mededeelen. En daarom tart het blad alle duitsche bladen, om één bankiershuis aan te wijzen dat één order van de russische regeering ontving, om voor hare rekening de russische fondsen op te koopenwelke de duitschers verkochten. SPANJE. De minister van buitenlandsche zaken heeft aan de fransche regeering een schrijven gericht, waarin aangedrongen wordt op het in acht nemen der bepalingen van het handelsverdrag tusschen Frankrijk en Spanje en verklaard wordtdat de onlangs in Frankrijk aangenomen verhooging der rechten op bui- tenlandschen alcohol en wijn met die bepalingen in strijd geacht wordt. Den 24 is met den trein, die te ongeveer half zes des morgens uit Nieuwe Schans naar Oost Friesland vertrok, op duitsch gebied het volgende gebeurd. De wachter aan den spoorweg over de rivier de Leda tusschen Ihrhove en Leer had zich verslapen en was bezig met het beweegbare deel dier vrij lange brug zoo mogelijk te sluiten, toen de trein, niettegenstaande het signaal op onveilig stond, naderde. De locomotief kwam met een deel der brug in aanraking en bleef daarop ten deele hangen, doch de tender stortte in de rivier. Door den schok schijnen de koppelverbindingen te zijn gebroken, want de personenwagens bleven op het vaste deel der brug staan; de machinist en de stoker sprongen in de rivier en redden zich met zwemmen. De reizigers kwamen met de schrik vrij. De vol gende treinen ondervonden aanmerkelijke vertraging. Dien dag werd de gemeenschap voor de reizigers onderhouden door roeibootenna dien tijd is een pontdienst ingesteld. Men zegt, dat de machinist van den trein geslapen heeft. In den naaht van den 25 op den 26 ontwaakte de directeur van het postkantoor te Prinsenhage bij Breda doordat een kanarievogel begon te zingen ten gevolge van het geritseldat dieven die inbraken maakten. De dieven gingen onmiddellijk weg. Den 27, des avonds, ontstond er brand in den oliemolen Asserbrug te Nauerna gemeente Assendelft behoorende aan den heer de Boer te Amsterdam. Door het flink optreden der brandweer van Westzaan en Assendelft kon de brand in den aanvang bedwongen worden de molen heeft echter veel schade geleden. De gemeenteraad van Amersfoort heett den 27 besloten tot het aangaan eener tijdelijke geldlee- ning van f 130.000, tegen ten hoogste 4 pet., ter be taling van den koopprijs van den onlangs ten behoeve van verschillende inrichtingen aangekochten grond. Den 27 is een buitengewone ministerraad gehouden. Den 27 en 28 zijn te Amsterdam voor de hoofd- acte geslaagd de heeren M. Mantel te Zwaag en G. J, Asjes te We-tzaan en te Breda de heer J. Ott te Helder_ De gemeenteraad van Haarlem heeft den 27 be. „Hij heeft verdriet gehad, dat staat op zijn gelaat te lezen. Hoogmoedig is hij niet, maar haastig. Dat loopt nog naar school, al vergaat de wereld en heden is het ook de derde dag van het groote examen." „Benny Benny 1" riep eene vrouwenstem uit een huis, dat zij juist voorbij gingen, „hebt je ook stalen van zomerstoffen bij je Hebt je katoen voor boezelaars „Ik heb geen katoen bij my", antwoordde de ander binnentredende „maar als u geen tijd hebt, bij mij te komen wil ik u genoeg op zicht zenden. Thuis heb ik groote keuze aan het stuk toont alles beter." „Daar heb je een patroon met die vierkanten, dat mij wel bevalt", sprak de vrouw haastig, terwijl zij met hare vingers aan het pak goed trok. „Laat my dat eens zien, Benny met je verlof f' Tegelijkertijd trok zij het stuk eruit, ofschoon Benny het met eene vlugge bewegirig wilde beletten. Uit ile openvallende vouwen viel een gouden ketting op den grond. Benny werd roodterwijl hij dien opraapte en zei vervolgensverlegen meesmuilende „Ziet gejuffrouw dat is een bruidsgeschenk voor mijn liefste. U kent ze wel, Esther Moser, maar omdat zy zich vandaag zoo preutsch hieldheb ik het niet kunnen geven. Onze verloving is een geheim spreek u er dus als 't u belieft in de eerste dagen met van. Kom u zelve maar het goed bij mij zien het aller nieuwste in zomerstoffen en verontschuldig mij voor heden. Ik heb haastwant mijn schoonvader wacht buiten." Daar Benny den slachter niet mier zag, ging by zoo spoedig mogelijk naar zyn huisofschoon nog sloten, dat voortaan meisjes ook tot de gemeentelijke hoogere burgerschool met öjarigen cursus voor jongens kunneu worden toegelaten, mits hare opleiding het vol gen van het aldaar gegeven onderwijs noodig maakt, en zij voldoende bewijzen van bekwaamheid hebben gegeven ten genoegen van de commissie van toezicht op de scholen voor middelbaar onderwijs. Den 23 zijn aan de Spoorstraat te Zaandam twee schuren afgebrand welke deels voor huiselijk gebruik ingericht waren. Den 28 waren de heeren Merrem en Laporte te Amsterdam voor 108.962.50 laagste inschrijvers bij de aanbesteding van de levering van gegoten ijzeren bui zen en hulpstukken voor de gemeente-waterleiding te Kampen. Den 28 des avonds nam de menigte te Rotterdam tegenover een colporteur van Recht voor Allen die beproefde dat blad weder op straat rond te venten zulk eene vijandige houding aan, dat hij de wijk moest nemen in een herberg waar de politie hem verder in bescherming moest nemen. Bij de trekking van prijzen in de verloting van paarden enz. te Haarlem op den 28 zijn de volgende hoofdprijzen gevallen op de nevenstaande lotnummers 22248. 1. Een coupé landaulet/ bespannen met twee zwarte ruins. 16215. 2. Een coupé, bespannen met een donker bruinen ruin. 24954. 3. Ean coureuse bespannen met een inl. zwarte merrie. 14149. 4. Een pakchais, bespannen met een zwarte merrie. 21677. 5. Een donkerbruine merrie. 15419. 6, Een lichtbruine merrie. 1327. 7. Een lichtbruine merrie. 11661. 8. Een donkerbruine merrie. 14314. 9. Een donkerbruine merrie. 763. 10. Een zwarte ruin. 24839. 11, Een lichtbruine merrie. 9461, 12. Een zwarte ruin. 6311. 13. Een donkerbruine ruin. 20491. 14. Een zwarte merrie. 23361. 15. Een zwarte ruin. 4885. 16. Een zwarte merrie. 15773. 17. Een zwarte bles ruin. 7611. 18. Een bruine merrie. 1264. 19. Ean zwarte merrie. 1486, 20. Een zwarte ruin. 9201. 21. Een donkerbruine merrie. 22572. 22. Ean zwarte merrie. 17364. 23, Een donkerbruine ruin. 12911. 24. Een bruine merrie. 8845. 25. Een geel lederen dogkartuig. Den 28 is in den tuin van een huis te Amster dam in eene met een deksel gesloten modderput een pas geboren kind gevonden datin het stads bestede- lingenhuis opgenomen weder geheel herstelde. Door het geluid van gesmoord gekrijt uit de put was het kind ontdekt door de bewoners die de hulp van voor bijgangers inriepen. De politie heeft ontdekt, dat eene 22jarige dienstbode de moeder van het kind was. Bij bare aanhouding was zij in gezelschap van haren vrijer; zij beeft later bekend het kind met een emmer in de put te hebben geworpen. eene audere klant onderweg hem riep deed hij alsof hij niets boorde. De warmte nam met den dag toe. Het onweder trok af en wilde niet losbarsten. Voor het hotel golfde eene opgewonden menigte, waaruit telkens lieden nieuwsgierig het huis binnendrongen terwijl andere met eene uit drukking van schrik en medelijden naar buiten kwamen. Zonder te vragen ging Benny langzaam genoeg voorbij, om te hooren dat een jonge officier, aan wiens handen het wapen ontvallen was, met verbrijzelden hersenpan in eene kamer der eerste verdieping gevonden was. Nog steeds vertelde men het voorval aan nieuwe toeschouwers en het tragische einde van eene korte schitterende loopbaan liet ook in dit geval niet na het grootste me delijden op te wekken. Men had den jongen man ge kend en bewonderd wegens zijne buitensporigheden waaraan een innemend uiterlijk, rondborstige manieren en grootmoedige mildheid ter zijde stonden. Dat wanorde in zijne zaken het treurige slot van zijn leven veroor zaakt hadden werd algemeen gefluisterd en geloofd; toch hoorde men telkens op nieuw dat medelijden den boventoon had. Benny wist reeds genoeg. Ofschoon geen naam genoemd werd, verwijderde bij zich spoedig voor de uitingen der menigte voor die ongedrukte lijkrede, waarin telkens en telkens gezegd werd: „Die arme jonge man De joden zaten hem op de hielen 1" Benny werd naar 't scheen zijn principe van zich niet met een andermans zaken te bemoeien ontrouw want met koortsachtige belangstelling trachtte hij van de gebeurtenis van den dag op de hoogte te komen. Zoodra Leo thuis kwam zocht hij diens kamer op, om zich uitvoerig te laten vertellenwat er van het voorval bekend was geworden. „Wil je alles weten F" sprak deze met een uitdruk king van groote mismoedigueid, toen Benny bleef voort gaan hem uit te hooren. „Men beklaagde den zelfmoor denaar en zeidat de joden hem op de hielen zaten." „Zei men, dat bet do „bandjood'' was Zoo noemen ze my," „Dat zei men niet", antwoordde Leo, den ander met meer belanstellmg aanziende. „Was het zoo?" „Neen ik heb hem in weken niet gesproken. Maar als het zoo was zou het mij dan spijten Zij willen genieten en verachten den jooddie ontbeert en werktMaar a!s zij zyn geld verlangen dan komen zij bij hem dan is de jood hun niet te laag en de rente niet te hoog en komt de termijn van terug betaling dan is de rente te hoog en de jood te laag. Op aarde is voor ons geene gerechtigheid. Kent ge onder de officieren den graaf hoe beet hij ook dien langen trotschen mandie ons zoo verachtdat hij laatst in Casino de hand teruggetrokken heeft, toen de rijke fabrikant Wolf uit de hoofdstad hem groeten wilde Dat gaf veel opzien. Mij heeft hij reeds tweemaal niet teruggegroet, daarvan spreekt niemand, maar ik heb het onthouden.1' Toen Leo zijn oom verwonderd aanzag voegde Benny er bij: „De andere was mijn schuldenaar en deze is zyn borg. Ik hoop, dat hij goed zal zyn." „Hij is de voornaamste van allen", zei Leo „maar leeft eenvoudig." „Ja ja hij had ons niet noodig. Wie weetof het nog niet verandert maar dan zal ook ik mijne hand terugtrekken. Ben je door je examen gekomen en kan je na naar de universiteit gaan „Ik heb de hoogste cijfers bekomen ik heb gerech tigheid gevonden, oom Benny." „Zoo zoo „Had Benny juist gedacht Nog denzelfden avond kwam een voornaam officier in zijn huis en betrad op Benny's beleefd verzoek het kantoortje aan het einde van den diepen winkel. „Waarmede kan ik u dienen, mijnheer de graaf?" vroeg Benny onderdanigin demoedige houding voor den binuentredende staandedie met eene beweging zijner hand den aangeboden stoel weigerde. „Ge weet zonder twijfeldat je schuldenaar heden door een ongelukkig toeval gestorven is", begon deze. i „Ik heb het tot myn leedwezen gehoord,"

Alkmaarsche Courant | 1887 | | pagina 5