No. 91. Negen en tachtigste Jaargang. 1887 WOENSDAG 3 AUGUSTUS. Prijs der gewone Advertentiën BniUnlaiab. pbuilIjEjto rff. Naar het Duitsch van Louisa Schenck. ALKMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt Dinsdag-j Donderdag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f 0,80franco door het geheele rijk f 1, De 3 nummers f 0,06. !\IA V Per regel f 0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HEEM». COS- TER ZOON. BELGIE. Een oppassend mijnwerker te Boncelles bij Luik vond den 27 bij zijne thuiskomst des avonds zijne vrouw verdwenen en zijne drie kinderen waarvan de oudste zeven jaar dood. De moeder, 26 jaar oud en hoogst zwanger, schijnt bet drietal in een na- burigen vijver des nachts verdronken en na de lijkjes van "schoon linnen te hebben voorzien, in bed gelegd te hebben zoodat men aanvankelijk dachtdat zij vergiftigd waren. Daarna heeft zij zich onder een trein willen werpen in welk voornemen zij bij tijds verhinderd werd. Zij is in hechtenis genomen. Het reeds verworpen voorstel van den heer Guiliery tot herziening der grondwetmet het oog op uitbrei ding van het kiesrecht, werd door den minister-presi dent Beernaert en den oud-minister Jacobs bestreden omdat er naar hunne meening binnen de grenzen der grondwet nog veel ter vermeerdering van het aantal kiezers kon worden gedaan en men niet aan de grond wet moest raken zoolang daarvoor geene onvermijde lijke noodzakelijkheid bestond. De president-minister bood der linkerzijde zelfs aan, eendrachtig het kiesrecht uit te breiden binnen de perken der grondwetwelk aanbod door de linkerzijde niet als ernstig gemeend beschouwd werd. Twee leden der rechterzijde, de heeren Nothomb en Coomans stemden voor het voorstel. Te Liedekerke in Oost-Ylaandereu zijn 33 huizen verbrand waardoor 200 personen zonder dak zijn. PRUISEN. Te Klotzin in Pommeren zijn ongeveer 25 personen ongesteld geworden door het drinken van den wijn die bij de Avondmaalsviering gebruikt werd. Zijdie het eerst dien wijn gebruikten hadden niet durven zeggen dat hij zulk een alsehuwelijkea smaak had. Bij onderzoek bleek dat de kan in plaats van wijn vlekkenwater inhield. Hoe dit mogelijk is geweest, ia niet opgehelderd geworden. ENGELAND. De heer Charles Beresford lord der admiraliteit, was by de revue over de engelsche vloot te Spithead den 23 aan boord van het jacht der Ko ningin. Ziende, dat de revue veel langer zou duren dan hij gedacht had, liet hü door middel van het vlagge- sein door een matroos aan zijne vrouw, die op een an der schip was weten dat zij op de Lancashire Witch moest overgaan alwaar hij bij haar zou komen. Daar alleen de kapitein van een schip daartoe het recht heeft en hij op het koninklijk schip het bevel niet voerde werd gevolg gegeven aan deze schending der vormen en diende de heer Beresford zijn ontslag in dat door de Koningin echter niet is aangenomen. Naar aanleiding van het met miss Cass voorgevallene heeft het hoofd der politie te Londen het bevel uitge vaardigd, dat een politie-ageDt alleen dan eene vrouw mag aanhouden wanneer de heer tegen wien zij ge sproken heeft, geneigd is om mede te gaan en te getuigen dat zij het hem lastig heeft gemaakt. Zoo Je bent vlug te voet. Onthoud wat ik je zeg Dit dak is laag maar 't heeft je voor het kwaad be schermd je kent de wereld en hare listen niet. Waar wil je heen dom ding Esther draalde. „U weet", stamelde zijdoor zijne duistere blikken verbleekende, „dat de directeur van het tooneelgezelschap zei, dat ik vlug was, dat hij mij tot tooneeispeelster opleiden zou als u het goed vondt. „Met de komedianten wil je wegtrekken het land afloop6n als scharenslijpers en bedelaars? liever ik je dienstbaar ziendan zulk een schande beleven. Esthers oogen blonken; zij greep het gesproken woord als een redding uit den nood. mÜ dienen, vader", riep ze haastig. „De boer op het zandpad vraagt een meid ik heb 't in de krant gelezen. Het is niet ver weg; misschien kan ik mij vanavond nog verhuren. „Wat 'n mooie vrijheid! Wil je met de christenen uit één schotel eten en de handen vouwen als zij bidden?" i u t „Ik wil het, vaderGod, dien ik liefheb, zal het mij vergeven." „Misbruik Gods naam niethij laat niet met zich spotten. Wee mij dat ik zoo 'n verstokt kind mijn eigen mijn eenigenoemen moet. Ga ga waarheen je wilt. Het is mij onverschilligbij de komedianten of onder den boerenstand. Maar weg uit mijn oogen ik wil je trotschongehoorzaam wezen niet langer om mij dulden. Maar weet dit ookben je op den avond voor des Heeren Pascha niet als Benny's bruid in huis, dan kom je er nooit meer in terug 1' Hoogerhuis, De minister van buitenl. zaken heeft den 29 verklaard dat de Koning van Abyssinie voor Engeland een nieuwe vriend was, over wian het zich niet te beklagen hadterwijl de italianen oude vrienden waren met wie de vriendschap nooit ver- stoord is geweest. De regeering zou met zeer grooten kommer bet uitbreken van een bloedigen oorlog zien waarbij Abyssinie of Italië betrokken was. Zij was bereid", alle gewettigde hulp te verleenen maar zij kon hare tusschenkomst alleen verleenen ais het zeker wasdat zij aangenomen zou worden. Zij zou ernstig het hare doen om den vrede bewaard te doen blijven. De minister van buitenl. zaken verklaarde den L, dat bij de regeering niets bekend was van de stichting eener Amerikaansch-Chiüeesche Bank. Met betrekking tot de zaak der Nieuwe Hebnden zeide hij, dat de regeering de voortduring der fransche bezetting ten zeerste betreurde. Tegen de voorstellingen der fransche regeering was wel niets in te brengen maar een beslist antwoord op de vertoogen dezerzijds was moeilijk te verkrygen. Hij hoopte dat de dank beelden der fransche regeering spoedig verwezen.ykt zouden worden. Genoemde regeering wensehte de onder- handelingen gelijktijdig te voeren met die over het Suez- kanaal en Engeland had niets daartegen, doch zou er zich niet mede kunnen vereenigen wanneer door de onderhandelingen over het eene onderwerp die over het andere werden vertraagd. Lagerhuis. Minister Fergusson verklaarde den 29 dat de regeering al het mogelijke gedaan had om Frankrijk door vriendschappelijke vertoogen te bewegen, zijne uitdrukkelijke verplichtingen ten aanzien der Nieuwe Hebriden na te komen en dat hij zeer betreurde den ongeregelden toestand, waarin deze zaak nog verkeerde. Tot en met art. 20 werden de artikelen van de iersche landwet vastgesteld en de beraadslaging daarna tot den 1 verdaagd. Minister Smith heeft den 1 medegedeeld dat de regeering intrekt het wetsontwerp betreffende het ver keer op spoorwegen en kanalen dat op de overdracht van grondbezit en dat betreffende de krankzinnigen. FRANKRIJK. Uit een door de fransche Akademie van Wetenschappen ingesteld onderzoek is gebleken dat de zoo beroemde koningin van Egypte. Cleopatra, niet aan de gevolgen van een adderbeet is overleden maar dat zij een einde aan haar leven heeft gemaakt door kolendamp. Be afgevaardigde Laur daagde den heer de Cassagnac tot een tweegevecht uit, aan welke uitdaging de heer de Cassagnae weigerde gevolg te geven, omdat hij zulks alleen deed met fatsoenlijke lieden. Hierover is een scherpe pennestryd ontstaan waarbij die twee af gevaardigden elkander allerlei liefelijkheden verwijten. Op het verwijtbij voorbeeld van Laur dat hij zich tijdens deu slag vau Sedan in een kelder had schuil ge houden antwoordt de Cassagnac, dat hij wederom liegt, „Benny zal mij niet in huis vinden, vader, God geve, dat ge mij eens vergiffenis schenkt." „Als je vergiffenis hebben wilt, toom dan je wildheid in en schik je tot morgen in de omstandigheden. Later is alles te laat. Ik wil dat je je beleefd tegenover Benny gedraagt, zoolang je hier in huis beDt. Nog heden verwacht ik hem om gewichtiger dingen te be spreken dan vrouwengrillet). Daar komt Benny, schuif den leuningstoel bij de tafel.'1 Esther gehoorzaamde zwijgend zij zoowel als haar vader verschrokken bijna toen Benny's lachend gezicht en zijne vroolijke manier van spreken den ernst van hunne .samenspraak af brak. „Het beviel mij in huis nietLeo fidelt mij er uit. Ook heb ik gisteren morgen wat vergeten, ik wou dezen ketting aan Esther gegeven hebben." Benny haalde een gouden halsketting te vooorschijn en spreidde dien voor de oogen van het meisje uit. „Laat 'm mij je omdoen Esther", sprak hijhaar naderende. „Mij niet, ik neem geene geschenken aan", antwoordde zij somber en was snel nit de keuken verdwenen, waar Jacob zich met zijn gast in een drnk gesprek verdiepte over de zaken van het huis Ewald dat volgens de laatste berichten zijne betalingen gestaakt had. Esther stond intusschen dicht aan het zijvenster der voorkamerals een vogel bij de tralies der kooizij had zoo dikwijls gewenscht de perken te verbreken en uit te vliegen uit het donkere huisje, waarin het lot haar geplaatst had, ver, ver naar vrijheid en geluk. Nu was de deur geopend. Daar lag de wereld. Wat draalde zij en wendde zij hare gedachten hemelwaarts Die eerste ster die door de takken van den olm heen schitterdezou haar morgen niet meer in huis vinden. Waar hoopte zij nog op Zij gevoelde angst voor het leven angst voor den dag van morgen Zij dorst niet bij zichzelve bekennen, dat al haar verlangen een man gold die hoog boven haar stond oneindig hoog als die ster. Toch wachtte zij op hem als eiken avond op het uur schaamteloozer dan ooit en dat hij blijkbaar het liegen tot zijn bedrijf maakt. Op eene herhaalde uitdaging van Laur antwoordt de Cassagnac dat een tweegevecht met een fatsoenlijk man hem thans zou schoon wasschen, doch dat het hem niet lust dien heer voor groene zeep te dienen. Dan moet hij zich maar elders gaan reini gen Hü zal slechts met hem vechten wanneer hy hem in het openbaar zijn gelijke verklaart m moed en goede trouw. Laur had ook aangeboden by het twee gevecht de namen van de 94 generaals en de leden van de rechterzijde, die getracht hadden generaal Boulanger tot eene staatsgreep te verleiden onder enveloppe e overhandigen; de Cassagnae vraagt daarop, wie bewy- zen zal dat die namen echt zijn? Daarom verlangde hij die bekendmaking in het openbaar en met in den vorm van ellendige praatjes op belachelijke wijze ver haald achter eene heg. Zoolang bij niet bewees dat het fransche leger en de rechterzijde eene omwenteling beproefd hadden in het aangezicht des vyandsde ergste der misdaden, zou hij hem niets toestaan, want men was iemand, wien men niet acht, niets verschuldigd. Generaal Boulanger heeft den oud minister president Ferry die op eene .te Epiual uitgesproken rede zich op scherpe wijze over den generaal uitgelaten en em o. a. naar den beroemden maarschalk Saint-Arnaud een Saint-Arnaud de café-concert genoemd had, uitgedaag De heer Ferry verwees de getuigen van den generaa naar twee zijner vrienden te Parijs, die voor hem e zaak zouden regelen. Eene bijeenkomstden 30 te Parijs belegd om op te komen tegen het besluit der Kamer betreffende den stadsspoorweg, is ontbonden en de zaal door de pol ie ontruimd moeten worden, daar men algemeen aan e vechten was geraakt. Den 30 is boven Parijs een zwaar onweder, vergezeld van eene wolkbreuk losgebarsten. Pleinen en straten waren in één oogenblik onder water gezet; overigens ver oorzaakte het onweer meer schrik dan schade. Minister Spulier is den 31 te St. Quentin aangeko men ter bijwoning der onthulling van het standbeeld voer Henri Martin. Toen de minister aan het fraai versierde station den trein verliethoorde men den kreet: leve Boulanger! terwijl op de boulevards eenlS gefluit werd vernomen. Da stad was in feestdos gehuld. De minister verkondigde in eene lange rede den lo van Henri Martin. De stad was rustig. Tot lid van den Senaat in het departement Gironde is den 31 verkozen de republikein Lavertujon mtt 669 stemmen tegen 445 op den kandidaat der conservatieven en 141 op dien der radicalen. In la France wordt in een nieuw artikel de afgevaar digde Delafosse genoemd als het hoofd der afgevaardigden, die minister Boulanger tot een staatsgreep trachtten te verleiden. ITALIË. De ministerraad is den 30 vergaderd ge weest onder het voorzitterschap van den heer Crispi dat bij voorbij ging en wel naar haar venster placht te zien. Gisteren had hij haar ook gegroet gegroet met een vreemden naam Daar zag zij in de verte een officier; hij was het zelf, zoo fier en trotsch liep slechts een. Morgen, morgen, als zij op de heide dwaalde, zou hij als heden voorbij gaanzou de ster stralen als heden, onbekommerd om het arme meisje. Hare oogen dwaalden droomende door den boom, van de sterren door de takkenvan de takken over de aardezij schenen geen voorwerp te zienzich te sluiten voor den adem des levens. „Daar komt het aan!" riep Deborah van de andere zijde der straat, terwijl zij haastig de kleeren voor hare deur binnenhaalde, „dat zal een weertje worden. Goe den nachtEsther." Een lichtende bliksemstraal ver scheurde de donkere wolkendie zich snel aan alle zijden iacgs den hemel uitbreidden en in een zwaren piassenden regen oplosten. Was het mogelijk De voorname officier ging niet voorbij, maar liet zich het huis van Jacob aanwijzen en trad binnen reeds op den drempel luid naar mijnheer Benny vragende. Toen deze het hoofd door de keuken deur stak, verzocht hij hem te spreken. Jacob, die nieuwsgierig kwam aanloopen opende de deur der voorkamerwelke Esther schuchter verlaten had. „Mijnheer heeft mijn brief ontvangen vroeg Benny, op tamelijk onbeleefde wijze het gesprek beginnende. „Zeker", antwoordde de officier, misschien nog koeler en vaster dan gisteren. „Uw vermoeden was juist, mijn vermogen is in het bankroet verloren. „Ik arme man", riep Benny „tot wat heeft mijne toegevendheid mij verleid! Morgen vervolg ik den wisseluwe vrienden die grootenzullen u met laten vallen." Yan mijne vrienden en kennissen zijn ook verschei dene hard getroffen; ik zelf ben op het oogenblik geheel zonder middelen. De vervolging zal u weinig baten. Ik hoop echter spoedig een schikking te treffen. Heb slechts geduld en geef mij drie dagen uitstel."

Alkmaarsche Courant | 1887 | | pagina 1