&ele(jraiii»cÏ!g Scruitfeia. Zlllevleu &tafeg-S5eriehtc»i. Amsterdam hebben aan hunne werklieden medegedeeld, dat zij genoodzaakt zijn het werk tot op de helft te verminderen. Evenals voor twee jaren zal met ingang van den 1 Augustus gedeeltelijk om de andere week gewerkt en verzuimd worden. Zij die de verzuimweek hebben zullen zoolang in den maatregel geene ver andering wordt gebrachtf 4,50 per week voor loon ontvangen. Zij die werkenkrjjgen het volle loon. Zakken- en suikergeld blijft doorgaan. Van ontslag zal vier weken te voren kennis worden gegeven. Het be- stuur der Amstel Suikerraffinadery heeffe bekend gemaakt, dat het voorloopig de werklieden zal behouden doch alleen over dag zal laten werken en mocht de toestand niet spoodig verbeteren dan de werklieden om de an dere week zal moeten laten verzuimen, in welk geval zij voorloopig eene ondersteuning zullen ontvangen. Directeuren van het Bataafsch genootschap der proefondervindelijke wijsbegeerte hebben o. a. tot lid benoemd den heer dr. H. W. Bakhuijs Eoozeboom adsistent te Leiden. De gemeenteraad van Sneek heeft afwijzend be schikt op het verzoek van het departement Sneek der Maatschappij van Nijverheid om den gasprijsanders gebruikt dan voor verlichting te verlagen. De regetring beeft voorgesteld de herziening der wet van 1882 houdende regeling van het onderwijs by de kon. militaire academie welke vóór 1 September 1887 moest geschieden één jaar uittestellendaar het met gelakt is het Dieuwe ontwerp tijdig bij de Staten-Ge- raal aanhangig te maken, zijnde haar ernstig voornemen in het aanstaande zittingjaar de eindregeling van aat onderwijs tot stand te brengen. Het bouwen van een rechtsgebouw en een huis van bewaring te Zutfen is door den minister van justi tie gegund aan den laagsten inschrijver, den heer W. Geurden te Apeldoorn voor f 89885. Dr. Mezger te Amsterdam schijnt de hoofdleiding op zich te nemen van het te Wiesbaden op te richten groot Sanatorium, ontworpen door den heer bchiö aldaar. Daarbij zal o.a. een hotel met 100 kamers en salons gebouwd wordenuitsluitend bestemd voor vorstelijke en hooge personen, voor wier genezing het volgens het oordeel des geneesheers noodig is, dat zij in de in richting moeten wonen. De commissaris des Konings van Noordholland heeft een bezoek aanVolendam en het eiland Marken gebracht, Beroepen te Ermeloo bij de ned. herv. gemeente ds. G. Boer te Urk. Bij da tiendverpachtingen van het kroondomein in het rentambt Utrecht brachten de korentienden aan zienlijk meer op dan in 1886. Het bouwen van een huis van bewaring te Nij megen is voor f 9600 opgedragen aan den heer J. van Ginkelaannemer aldaar. Door het gemeentebestuur van de Beemster zijn van het waterschap de Beemster twee brandspuiten overgenomen waarvoor twee nieuwe bergplaatsen ge bouwd moeten worden. Bij de openbare aanbesteding bleek dat hiervoor 10 biljetten waren ingeleverd. Het bouwen der eene bergplaats is gegund aan M. van der Lippe te Beemster voor f 245 en het andere aan W. Oud aldaar voor dezelfde som. Bij gelegenheid der viering van het 275jarig be staan van de Beemster zal op den 24 door degymnas- tiekvereeniging „Hercules" aldaarmet medewerking der vereenigingen „Volharding" te Purmerend en „Bato" te Bijp, eene uitvoering in de open luchtgegeven worden. De gemeenterend vsn Gouda heeft besloten de kaasmarkt om 6 uur des morgens te doen aanvangen na verwerping van een voorstel, om haar bij wijze van proef voortaan des morgens om 7 uur te doen beginnen. Als leerling aan de rijkskweekschool voor onder wijzers te Nijmegen is toegelaten K. Venema, Heer- hugowaard. In Hinse's Boekhandel (P. A. Korevaar Jr.) te Am sterdam is eene brochure verschenen vau Prater het lager onderwijs in de Eerste Kamer, bepleitende bet aannemen van de gewijzigde redactie van art. 194 der grondwet. Het programma van de Bijkslandbouwschool te Wa- geningen voor het leerjaar 1887/38 is weder verschenen. Wij vestigen hierop de aandacht onzer belangstellende lezers. Dinsdag 2 Aug. Pabijs. De getuigen van Boulanger hadden heden een onderhoud met de getuigen van Perry, Daar men het over de voorwaarden van het duel niet kon eens worden zal dit waarschijnlijk niet plaats hebben. Omtrent den bouw van het observatorium op Mount Hamiltonwaar weldra de grootste verrekijker ter wereld geplaatst zal worden schrijft het tijdschrift Vragen van den Dag het volgende In December 1874 vatte de Heer James Lick een Duitscher van geboorte het plan op om op een berg in Californiëzijn aangenomen vaderlandeen astronomisch observatorium te doen bouwen en dit met den krachtigsten verrekijker der wereld toe te rusten. Nadat eerst als plaats, waar de nieuwe sterrenwacht zou worden opgerichtLake Tahoe een berg, die zich tot 2000 ellen boven den Stillen Oceaan verheft, en vervolgens Mount St. Helena was voorgesteld, viel ten slotte de keus op Mount Hamilton, welke 23 mij len oostelijk van Jan José in de provincie Santa Ciara ligt en 1480 ellen hoog is. Voor men echter tot dit besluit geraaktemoesten drie groote bezwaren worden over wonnen. Vooreerst was de top van den berg geheel ongeschiktom de noodige gebouwen te kunnen doen verrijzen zoodat ongeveer 40000 tonnen rotsgesteente moesten verwijderd worden, om de noodige oppervlakte voor het beoogde doel te verkrijgen. Ten tweede was de top moeielijk te bereiken en moest men beginnen met een weg van 38 mijlen in windingen langs de helling van den berg aan te leggenzoowel om het vervoer der noodige materialen bij het bouwen als om later het ongestremde verkeer met de bewoonde wereld mogelijk te maken. Aan dit bezwaar werd door de provincie Santa Clare tegemoet gakomen door het boawen van een der beste en prachtigste bergstraat wegen die in de Vereenigde Staten bestaan. Ten derde en dit was waarlijk misschien het allergrootste bezwaar scheen er geen bruikbaar water in de nabij heid van den top aanwezig te zijn, doch gelukkig werd het zoeken met goeden uitslag bekroond door het vin den van twee bronnen op een afstand van 1400 ellen van den top en slechts ongeveer 100 ellen lager dan deze. Deze bronnen leveren in het droogste jaargetijde 3800 kannen water per dag terwijl hun debiet in het regenseizoen tot 23000 kannen per dag stijgt. Wat den reusaebtigen kijker aangaatdie er zal worden geplaatstmeldt genoemd tijdschrift In het jaar 1881 werd door de daartoe bestemde commissie een contract gesloten met de hh. Alvaa Ciark and Sons te Cambridgeport (Massachusets) voor de levering van eene objectief-lens van 9b duimen middellijn; welke uit den aard der zaak uit twee lenzen moest bestaande eene uit flintglasde andere uit kroonglas vervaardigd. Deze lenzen zouden gegoten worden bij de firma Feil et fils te Parijs en vervolgens door Clark worden geslepen. Beeds in het voorjaar van 1882 werd de flintglas- schyf met goed gevolg gegoten en afgeleverd. Met de schijf van kroonglas ging het echter minder vlotop het einde vau 1882 kwam zij na vele vergeefscbe po gingen gereed, doch was zoo bros, dat zij bij het ver pakken in stukken brak. Na dit ongeluk szheen het wol dat men in het geheel niet zou slagen :n het verkrijgen van eene zuivere schijf kroonglas van de gewenschte reusachtige afmetingen. De oudere Feil trok zich om gezondheidsredenen terug en liet de glas fabriek aan zijne zonen overdie nog wel herhaalde pogingen aanwendden, om de verlangde schijf te leveren, doch daarin niet konden slagen. Ten slotte ging zelfs de firma Peil et fib bankroet en scheen de kans op slagen geheel verloren daar geen andere glasfabriek ter° wereld in staat washet werk over te nemen. Gelukkig echter was thans Peil Sr. zoover hersteld, dat hij de opperste leiding van de fabriek weer op zich kon nemen en eindelijk kon hij in September 1886 aan Alvan Clark berichten dat de schijf kroonglas waarvan de vervaardiging zoo verbazend veel moeite had gekost, gereed was gekomen. Ciark ontving dan ook eenige weken later de bedoelde schijf, kon terstond met het slijpen beginnen en thans is dan ook eindelijk het reusachtige objectiefdat voor zich sheen 375 ponden weegt en ruim 1.37000 gulden heeft gekost geheel gereed en reeds door de heeren Clark en de professoren Toung Langley en Pickering onderzocht en uitmuntend bevonden. De verdere monteering, het leveren van de buis van den kijkerde assen waarom het werktuig draaien moet, en het opstellen van bet geheel is aan de firma Warner en Swansey te Cleveland, Ohio, voor eene som van 95-000 gulden opgedragen. Daar ook deze firma thans met de haar opgedragen arbeid gereed is gekomen, zal de definitieve opstelling van het geheele instrument nu binnen kort zijn geschied en de sterrekundige wetenschap zich mogen verheugen in het bezit van een werktuig, hetwelk alles overtreft, wat tot nu toe in dit opzicht door menschelijke volharding kon worden tot stand gebracht. De kosten van het geheele instrument zijn in ronde sommen de volgende: het objectief127.000 de monteering95.000 de koepel137.000 totaal 359.000 dus ruim drie en eene halve ton gouds Sedert lang is er sprake van geweest bij de militaire kapellen in Duitschland een gelijken diapason in te voeren. De geheele muziekwereld de fabrikanten van muziekinstrumenten en vooral de kapelmeesters achten het aannemen van een algemeeuen normalen diaprson ten hoogste gewenseht, zoodat het bij het departement van oorlog meermalen een punt van beraadslaging heeft uitgemaakt. In de maand Augustus 1885 had ook hejt tijdschrift voor het fabriceeren van muziekinstru menten te Leipzig te dien einde bij den rijkskanselier een adres ingediend. Het ministerie van oorlog heeft zich in deze gewichtige aangelegenheid thans ten gunste van den Paryschen diapason verklaard. In het jaar 1849 namelijk is de zoogenaamde Parysche A der een- gestreepte octaaf, wier aantal trillingen op 876 enkelen, op 435 dubbeltellingen vastgesteld werd, in Frankrijk wettelijk en algemeen ingevoerd geworden. Nadat het ministerie van oorlog geruimen tijd geen enkele be- slissenden stap in die richting doen kon daar het niet mogelijk was in den Eijksdag voor deze aangelegenheid welke een belangrijke som vordert, een crediet voor te stellen zal het nu weldra met aller instemming de zaak een goed eind verder brengen. Ook uit een militair oogpunt schijnt het van het grootste belang daar het ministerie het noodzakelijk acht, dat door de militaire muziek aan alle groote uitvoeringen kan worden deelgenomen. Het ministerie van oorlog zal dientengevolge het besluit uitvaardigendat te be ginnen met 1 October 1888 de lage zoogenaamde Parijsche diapason wordt uitgevoerd, waarbij een zeker aantal legerkorpsen elk jaar verplicht zullen zijn dien aan te nemen, zoodat 1 Augustus 189L het laatste korps dej nieuwe diapason hebben moet. Ook kan de verordering voor enkele muziekkorpsen reeds 1 October 1887 in werking treden. Een nieuw ontdekte Eembraudt. In de Londensche kunstkringen wekt de vermeende ontdekking van een nieuw doek van Eembrandt een ongemeene belang stelling. De schilderij in quaestie stelt het portret eener jonge dame voor, dat tot nog toe den na Frans Hals meest beroemden portretschilder Van der Helst werd toegeschreven. Het doek is afkomstig uit do Galerij van Louis Philippe en geraakte na des konings dood in het bezit van zijn secretaris Eaimond, die het kort geleden aan een Engelschman verkocht. In de lijst stond het opgeteekend als „De verloofde" van Van der Helst. Het stelt een jong meisje voor van ongeveer dertien jaar, dat aan den middelsten vinger een gouden ring draagt. Bij het restaureeren der schilderij in Engelaod ontdekte men in een hoek de handteekening van Eembrandt met het jaartal 1625. Verscheidene deskundigen hebben sedert het portret nauwkeurig onderzocht en honden het voor een echten Eembrandt en wel voor het eerste portret door hem vervaardigd. Het jonge meisje zou Saskia van Uten- burgh des schilders latere gemalin wezen. Ofschoon het gelaat jonger is bestaat er eene on miskenbare gelijkenis tusschen die beeltenis en de tal rijke portretten, die de meester later van zijn gemalin gemaakt heeft, de ets in Het museum te Berlijn en de schilderij in de Galerij te Kassei meriegerekend. De achtergrond geeft wel is waar de wijze van bewerking der toenmalige Hollandsche schilderschool weder, maar toch wordt het eigenaardige goudbruine licht dat de donkere plaatsen verlichtals echt Eembrandtachtig aangemerkt. Daar over het leven van Eembrandt en zijn studiën van 1623 tot 1627 slechts weinig bekend is zoo zou dit portretwanneer eenmaal de echtheid er van bewezen is, een uiterst kostbaren schakel in de keten van Eembrandt's werken vormen. Daar het binnenkort in de Goupilgalerij te Londen zal worden tentoongesteld zal weldra een grooter aantal deskun digen in de gelegenheid zijn een beslissend oordeel uit te spreken. De veelbesproken kwestie over de nauwkeurigheid van het tot Dog toe aangenomen aantal jaren, dat tedert de geboorte van Christus verloopen zou zijnis weder door den hoogUuraar Sattler van Munchen opgerakeld en in de kolommen van een duitseh tijdschrift besproken. Professor Sattler maakt aanspraak op de ouderscheiding het vraagstuk te hebben opgelost en het feit te hebben bewezen dat bet tegenwoordig jaar waarschijnlijk 1892 in plaats van 1887 is. Hij grondt zijn bewijzen voornamelijk op drie munten, die onder de regeering van Herodus Antipas, den zoon van Herodus den Grootegeslagen zijn en die bijge volg uit de eerste helft der eerste eeuw van onze jaar telling dagteekenen. Madden erkent de echtheid van deze munten en andere numismatici zijn bet hierin met Madden eens. De resultaten nu waartoe professor Sattler gekomen is, zijn de volgende: Christus werd geboren op den 25 December van het jaar 749 na de st chting van Borae en begon zyn publieke loopbaan op den 17 No vember 780 jaar na de grondvesting van genoemde stad. Hij had toen een ouderdom bereikt van dertig jaartien maanden en twee en twintig dagen. De genoemde datum viel in het vijftiende jaar van de regeering van keizer Tiberius en in het zesenveer tigste jaar na het bouwen van den tempel van Herodus. Dit komt overeen met hetgeen vermeld staat in Lukas III 1 en Johannes II 20. Volgens Josephus (Oud heden XV ,2,1) werd met den bouw van dezen tem pel in October van bet achttiende jaar van de regeering van dezen vorst begonnen ofwat hetzelfde is in het jaar 734 na de stichting van Eome. Wanneer wij de zes-en-veertig jaren, die na het bouwen van den tempel verliepen, er bij optellen, dan komen wij aan het einde van het jaar 780, het jaar namelijk toen Christus zijn loopbaan begon. Wanneer wij verder van 780 (779 jaar, 10 maanden en 17 dagen) 30 jaar 10 maanden en 2-5 dagen aftrekken, blijven er 748 jaar, 11 maanden en 25 dagen over, hetgeen ons den datum geeft van de gebootte van Christus, den 25 December namelijk van het 749 jaar na de stichting van Eome. Christus stierf op den 6 April 783 (van de romeinsche tijdrekening)dat wil zeggen op den Vrijdag vóór het pascha, want door nauwkeurige berekeningen is men tot de overtuiging gekomen dat het paaschfeest in dat jaar op den 7 April inviel, en daar het laatste jaar een joodsch schrikkeljaar was en dus uit dertien maan den bestoud, duurde de loopbaan van Christus twee jaren en zeven maanden. TuBsehen den 17 November 780 en den 9 April 783 werden drie paaschfeesten ge vierd, namelijk in 781, 782 en 783. Deze jaren komen overeen met het 27, 28, 29 en 30 van de christelijke jaartelling, zooals die tegenwoordig wordt berekend. Nemen wij evenwel in aanmerking, dat het jaar van Christus' geboorte samenvalt met het jaar 749 (romein sche tijdrekening), en zoo wij dit jaar als het begin van de christelijke jaartelling beschouwen dan moeten wij tot het besluit komen dat de jaren van Christus' loopbaan samenvallen mat het 31, 32, 33 en 34 van de nieuwe tijdrekening. Hieruit moet men dus volgens professor Sattler het besluit trekken dat de christelijke jaartelling niet goed, maar vijf jaren ten achteren is en wij nu niet 1887 maar 1892 moeten schrijven. Den 1 is in het Groot Noordhoilandseh-kanaal ouder deze gemeente het lijk gevonden van zekeren D. d. Balhier woonachtig. Er bestaan vermoedens om te denken aan zelfmoord. Bij de den 2 alhier gehouden aanbesteding voor den aanleg van eene r. c. begraafplaats op een stuk land aan het einde der harddraverslaan waren 10 bil- letten ingeleverd. Aan den laagsten inschrijver Jb. Slen ters van Haarlem is het werk voor f 14950,ge gund. De hoogste inschrijving bedroeg ƒ27740 BURGERLIJKE STAND. GETROUWD. 31 Juli. Adrianus van Sogchel en Maartje Willems. GEBOREN. 30 J uli. ElisabethD. van Hermanus de Groot, en Trijntje Humme. Nella Gonda en Helena MariaDs. van Leonardus Martinus Josephus Taleari en Emilia van der Grinten. 2 Aug. Cornelia Maria, D. van Bernardus Silvester Alen Elisabeth Smit.

Alkmaarsche Courant | 1887 | | pagina 3