No. 92. Negen en tachtigste Jaargang. 1887. V R IJ D A G 5 AUGUSTUS. pbuillbto isr. Prijs der gewone Advertentiën (Sebcsltc. Naar het Duitsch van Louisa Schenck. 5) 7 Binncstlftub. ALKIAARSCHE COURAYT. Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f 0,80franco door bet geheele rijk f 1,— De 3 nummers f 0,06. ÏAr ia vSi Per regel f 0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HEEM". COS- TEE ZOON. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen ter algemeene kennis, dat de kermis dit jaar wordt gehouden van Zaterdag 27 Augustus tot en met 4Sep tember 1887. terwijl den 5 September des morgens onmiddellijk moet worden aangevangen met het afbreken en opruimen der tenten, kramen of uitstallingen, en den commissaris van politie opgedragen is, de straatmuziek zoovee! mogelijk in te korten en aan regelmaat te onderwerpen. Burgemeester en Wethouders voornoemd Alkmaar, A. MACLAINE PONT. avp ]887 De Secretaris, EUHOUT VAN DER VEEN. BELGIE. Den 31 is bij Cruybeke, in de nabijheid van Antwerpen, op de Schelde een roeibootje met 8 per sonen omgeslagen met het gevolg dat 6 daarvan ver dronken. DU1TSCHLAND. Als een „teeken des tijds" maakt de Nordd. Allgesmeine Zeitung een verzoekschrift van landeigenaars uit Bromberg aan den rijks-kanselier open baar .waarin aangedrongen wordt op verhooging der invoerrechten op graan ter tijdige voorziening tegen den dreigenden toevloed van buitenlandsche, met name rnssisehe granen, tengevolge waarvan bedenkelijke prijs verlagingen te vreezen zijn. Kan het verhoogde in voerrecht niet reeds in de eerste herfstmaanden dezes jaars in werking treden dan scheen het niet twijfel achtig of de landbouw zou er slechts weinig voordeel bij hebben. Be Keizer van Oostenrijk zal den G den Keizer van Duitschland te Gastein bezoeken. ENGELAND. Den 2 is te Briggeton eene afdee- ling van Glasgow, tot lid van het Lagerhuis gekozen de "heer George Trevelvan aanhanger van den heer Gladstonemet 4654 stemmen tegen 3253 uitgebracht op den heer Evelyn Ashley, kandidaat der conserva tieven. Met regeeringsblad kondigt de inlijving aan van het Zuid-Afrikaansche gebied, Bode-Valley geheeten, bij de Kaapkolonie. Hoogerhuis. Minister Salisbury deelde den 2 mededat Duitschland Spanje en Belgie onder zekere voorwaarden aan de internationale bijeenkomst over de suikerpremie zouden deel nemen. Aangaande Frankrijks voornemen kon nog niets met zekerheid gezegd worden. Bij derde lezing werd het wetsontwerp tot beseherming det' fabrieksmerken aangenomen. Lagerhuis. Den 3 is met 153 tegen 107 stem men verworpen het door de regeeriDg bestreden wets ontwerp tot het nemen van verdere proeven betreffende het leggen vau een tunnel in het kanaal. De artikels- gewijze behandeling der ierscbe landwet werd ten einde gebracht; de regeering trok het artikel in, volgens het- wolk wanbetalendo pachters failliet verklaard konden worden. FRANKRIJK. De bisschop van Grenoble heeft aan het verlangen van minister Spuller voldaan en den voormaligen pastoor van Chatsauvillain van zijne nieuwe standplaats verwijderd en hem een aalmoezenierschap ^De afgevaardigde Deiafossedoor verschillende be richtgevers van parijscbe bladen ondervraagd over zijne beweerde samenspanningen met generaal Boulanger heeft verklaard er nooit een geheim van gemaakt te hebben, dat hij eene dictatuur of eiken anderen onpar- lementairen regeeringsvorm verkiezen zou boveu den te^enwoordigen staat van zaken, maar aan eene samen spanning, gelijk de heer Laur hem toeschreefnooit gedacht te hebben. Hij erkende, generaal Boulanger meermalen bezocht en zelfs met leden der rechterzijde bij hem gegeten te hebben. Hij bewonderde hem als krijgsman en wegens zijne minzaamheid en had daarvan nooit een geheim gemaakt. Eenstoen het gebeurde betreffende Schnabele was afgedaan, had hij hem geluk gewenscht- met de herleving van den milita ren geest door hem onder de bevolking opgemerkt. Hij voegde daarbij, dat zijn persoonlijk aanzien er bij gewonnen had en dat' deze strooming in de gemoederen welke moest toenemennaarmate men meer walgde van de parle mentaire anarchie, hem noodzakelijk het heft in handen moest geven indien hij er zich van wist te bedienen. Ais de generaal hieruit opgemaakt haddat hij bij gebreke van een gewoner staatsregeling de dictatuur verkoos boveu het parlementarisme, ontkende hij niet dat hij gelijk had. Dat gevoelen was tegenwoordig vrij algemeen en werd nagenoeg overal uitgesproken, maar men moest een Laur zijn om een los gesprek te ver warren met eene samenzwering. Naar aanleiding van het gebeurde te Pagny had hij generaal Boulanger gevraagd Zijn wij voor een oorlog gereed Deze had geantwoord, nooit is Frankrijk beter voorbereid geweest. Dat is de meening van het ge heele leger. Hij had het bezoek ontvangen van een honderdtal generaalsdie allen gezegd hebben Er op losHet was de uitdrukking van een grootmoedig krijgshaftig ongeduld geweest. De minister van buitenl. zaken de heer Flourens heeft aan de mogendheden een schrijven gericht, waarin hij de bezwaren van Frankrijk tegen de engelsch-turksche overeenkomst mededeelt. De fransche regeering kan er niet in toestemmen dat de souvereiniteit des Sultans ten voordeele van Engeland wordt beperkt en verlangt, dat de engelsahen een tijd bepalen waarop zij Egypte ontruimen. Indien Eogeland en Turkije rekening hou den met deze bezwaren en op dien grondslag eene overeenkomst willen sluiten dan zal de fransche regee ring daartoe gaarne hare medewerking verleenen, want Frankrijks verzet tegen de overeenkomst berustte niet op eene vijandelijke gezindheid jegens Engeland maar Voorzichtig rondziende bereikte zij de poort en een klein houten huisje dat in de herfstdagen als loofhut gebruikt werd daar verscholen wachtte zij een oogen- blik, opmerkzaam naar het huis ziende, waar zij Leo voor het raam van zijne kamer in een boek zag lezen. Op een lichten roep en een wenk verscheen hij weldra in de hut. „Esther*', riep hij met eene uitdrukking van blijde verbazing „gij hier? Wat wil je?" „Kent ge den graaf, die borg is voor den gestorven luitenant?" begon zij zonder inleiding. „Ik ken hem", antwoordde Leo„hij is reeds uitge reden met zijn eskadron." „Ge moet hem gaan bezoekenals hij terugkomt", fluisterde zij met eene lichte beving in hare stem. „Ik vreesdat hij een ongeluk begaatzooals die andere sijn vriend." Zonder Leo's ontkennend hoofdschudden op te merken, vervolgde zij met meer moed „Ge moet hem zeggen dat hij heden en waarschijnlijk ook morgen niet vervolgd worden zal." „Ik hoorde Oom Benny het tegendeel beweren." „Ge kunt hem van vertrouwbare zijde zeggen dat hij niet vervolgd wordt. Noem hem mijn naam niet maar kom mij zeggen, hoe ge gevaren zijt. Benny heeft op mijn verzoek een dag uitstel beloofd en zal ook nog twee dagen er bij geven zooals ik hoop." „OEsther", riep de jonge man bewogen„is het waar „Vraag mij niet, Leo", sprak zij bevende, doe wat ik je vraag en noem om Gods wil mijn naam niet!' Esther vloog van hem weg alsof zij verjaagd werd terwijl Leo baar nadenkend nazag. Toen Esther zich weder in de straat bevond zag zij tot haren schrik haren vader in de verte en om hem te vermijden, ging zij in een winkel, waar zij soms handwerkjes verkochtonder voorwendsel te vragen of er nog bestellingen waren. De winkelierster dezelfde vroaw die Benny gisteren geroepen had om zomer stoffenmocht het vlijtige, bekwame meisje wel lijden. Werk had zij haar heden niet te geven, maar zij voorde een lang gesprek met haar en sprak eindelijk schertsend, terwijl zij herhaaldelijk naar haren halsketting gezien had „Wil ik eens raden van wien je dien ketting gekregen hebt?" „Dat zoudt u niet kunnen", antwoordde Esther schuw, terwijl dezelfde blos zich over hare wangen en slapen uitspreidde die haar van Leo voortgedreven had. Na eenige met moeite gesproken woorden verwijderde zij zich snel. De goede vronw viel dit gedrag des te meer op toen zij zieh Benny's zichtbare verlegenheid herinnerde en den ketting, dien Esther droeg, ook anders bevonden had dan dien welken Benny haar had getoond. Had Esther een vermoeden gehad van de achter dochtige gedachten der vronw zoo zou zij niet dieper beschaamd kunnen geweest zijn, als door de toespeling op hare verhouding tot Benny. Wat zij beloofd had om den geliefde voor schande te bewarenmoest zij verwezenlijken wat haar gisteren een offer scheen kwam haar heden voor als groot onrecht. Zij durfde niet hare oogen opslaan, want zij vreesde, dat ieder het haar zou aanzien, dat zij Benny's bruid worden moest. Bij het hotel gekomenwaar gisteren de treurige gebeurtenis plaats gehad hadzag zij onwillekeurig op naar de eerste verdieping. „Daar, achter dat middelste raam lag hij", hoorde zij uit het gesprek van twee voorbijgangers. „De deur werd dadeljjk opengestokennadat het schot gevallen was maar het was te laat." had alleen ten doel de bescherming van zijne levens belangen in Egypte. Het tweegevecht van Generaal Boulanger met den oud-minister Ferry heeft nog niet plaats gehad daar de wederztjdsehe getuigen het niet eens zijn kunnen worden. Over de noodzakelijkheid van het tweegevecht zijn allen het eens, maar die van Boulanger eischen wisseling van een onbeperkt aantal kogels, totdat een van beiden getroffen is terwijl de tegenpartij den af stand mag bepalen. Ferry's getuigen willen, datBlechts één kogel gewisseld wordt en wel op een afstand van 25 pas met commando. De getuigen hebben verslag uitgebracht van hunne besprekingen. Generaal Boulan ger hechtte reeds zijne goedkeuring aan het door zijne getuigen geëischte. ITALIË. De minister van binnenl. zaken Crispi is voorloopig als voorzitter van den ministerraad opge treden. Den 30 is de beurs te Rome en te Napels ten tee ken van rouw over het overlijden van den heer Depretis gesloteo geweeetevenals te Turin en te Messina de voornaamste winkels en schouwburgen. Een aanva^ van jicht heeft een einde aan zijn leven gemaakt. Zijne begrafenis heeft den 4 plaats op kosten «an den Staat. De gemeenteraad van Stradella heeft besloten, de stads- vlag zes maanden lang met krip omfloerst te laten en eene inschrijving te openen voor een gedenkteeken waarvoor hij zelf f 5000 heeft uitgetrokken. De raad is voornemens aan da begrafenis deel te nemen een steen met toepasselijk inschrift in den gevel van zijn huis te plaatsen en over eene maand eene plechtige lijkdienst te houden. STATEN-GENEEAAL. Tweede Kamer. Arbeids-enqnête. Het verslag der commissie van enquête betreffende de wet op den kinderarbeid en den toestand van fa brieken en werkplaatsen bevat zeer uitvoerige over zichten en beschouwingen omtrent fcet onderzoek tot dusver ingesteld. De commissie adviseert a. tot herziening der wet op den kinderarbeid met het oog op de redact e b. tot aanwijzing der gronden, waarop het verrichten van sommige soorten van arbeid door jongelieden be neden 16 jaar bij algemeenen maatregel van bestuur zal kunnen worden verboden of slechts voorwaardelijk toegelaten o. tot verbod om jongelieden beneden 18 jaar 's nachts of op Zondag te laten arbeiden, behoudens uitzonderingen in bijzondere gevallen d. tot verbod om vrouwen 's nachts of op Zondag in fabrieken of werkplaatsen te laten arbeiden Esther huiverde. Het beeld van den doode stond plotseling in vreeselijke duidelijkheid voor hare ziel en verliet haar nietofschoon zij hare schreden versnelde om het oord te ontvlieden zij gevoelde een kramp in hare borst, die niet wijken wilde, ook toen zij reeds in huis terug was. Toch verzekerde Deborah haardat de wandeling haar goed gedaan had en de kleine handen begonnen weder bevende het werk. De uren gingen voorbij Esther hoorde in de verte de militaire muziek. Tegen den middag kwam Benny in het huis van den slachter met eene uitdrukking van groote ongerustheid op het gelaat. „Hebt ge den wissel goed bewaard, Esther?3 vroeg hij. „Dat heb ik." „Ik heb hem heden noodig", ging hij verlegen voort; „de zaken zijn veranderd ga hem halen Esther. Esther ging in de voorkamer en zag uit het venster naar buiten waar Leo's roode muts zichtbaar werd. Toen hij naderbij gekomen was, wenkte zij hem, stil te staan terwijl zij haren vinger op de lippen legde. De kast openende nam zij snel een boek waarin zij den wissel gelegd had pakte dat in en trad naar het venster terug. „Hebt ge de boodschap gedaan sprak zij haastig. „Goed Neem dit tot dank en sluit het goed weg, het is mijn lievelingsboek er is eene kleine verrassing in maar beloof me, het niet voor overmorgen ta openen, kom dan hier terug." Esther wenkte bem weg te gaan en zag de kamer in het rond. Zij was alleen niemand hoorde den diepen zucht, die uit hare borst steeg. Wat had zij gedaan en wat zouden de gevolgen daarvan zijn Zij had zonder overlegzoo geheel onder den indruk van het oogen- blik gehandeld, dat zij eerst iets als vraugde ondervond, maar spoedig maakte dit voor angst plaats. Doodsbleek kwam zij in de keuken terug. „Ik geef hem niet", sprak zij toonloos.

Alkmaarsche Courant | 1887 | | pagina 1