e. tot het voorschrift, dat arbeid van jongelieden beneden 18 jaren en vrouwen in fabrieken of werkplaatsen dage lijks in het geheel door ten minste 2 uren rust moet worden afgewisseld. tot verbod om vrouwen gedurende vier weken na de bevalling in fabrieken of werkplaatsen te laten arbeiden. Verder wenscht zij zoo spoedig doenlijk eene opne ming van fabrieken en werkplaatsen in het geheele land door bepaald aan te wijzen deskundige ambtenaren, met een niet te langen termijn waarbinnen de opneming moet zijn afgeloopen. Voorts raadt zij voortzetting der enquête aan. Nog beveelt zijin afwachting van eene uitbreiding der wetgeving ten gevolge van de uitkomsten van het nader onderzoekwettelijke bepalingen aan in het be lang van de veiligheid en gezondheid der werklieden bij den arbeid en instelling van fabrieks-inspecteurs. Eindelijk wenscht zij ernstige overweging van voor zieningen in bet belang van den werkman en zijn ge zin bij ongevallen ziekten ouderdom of overlijden. De gemeenteraad van Blokker heeft den 20 Juli besloten de kermis te Oosterblokker dit jaar eene week later dan gewoonlijk te doen houden en haar te doen aanvangen op den 28in plaats van op den 21, uit hoofde de kermis gelijktijdig invalt met die te Wer* vershoof. Den 30 is tusschen Kruiningen en Krabbendijke eene wachtersvrouw door een goederentrein overreden. Zij was onmiddellijk dood en laat zes jeugdige kinde ren na. Den 30 is de bliksemafleider op het telegraaf kantoor te Huissen (Gelderland) zoodanig door den bliksem getroffen dat hij smoltterwijl de bliksem door het kantoor ging zonder schade te veroorzaken en buiten in den tuin in den grond sloeg. De „Nieuwe Stadsherberg" te Zaandam is den 30 in het openbaar verhuurd voor ƒ564 aan den heer E. Bakker te Avenhorn. In den nacht van den 30 op den 31 liepen te Gouda door een buitengewoon hoogen waterstand ver scheidene huizen onder water, zonder dat men de aanleiding daartoe wist. Bij onderzoek bleek, dat de persoon, belast met den dienstop Bynland's stoomgemaal, verzuimd had, de rinketten tijdig te sluiten, waardoor het water vrij kon doorstroomen: hij was in slaap gevallen. Den 31 is te Wormerveer een persoon uit Krom menie in de Zaan tegenover de Stationsstraat te water geraakt en verdronken. In den avond van den 31 werd in het kerkgebouw der ned. herv. gemeente te Beemster door den heer C. Pro- vily een orgelconcert gegeven, ter gelegenheid van zijn 25 jarig jubilé als organist en ter herinnering aan het 275jarig bestaan van de Beemster. Het programma bestond uit 10 nummers, waarvan het laatste, getiteld „Hulde aan het 275jarig bestaan van de Beemster", door den concertgever gecomponeerd was. Dit concert, waartoe de heeren J. P. Groot en A. C. Provily (orgel) en J. D. Thie (trombone) hunne welwillende mede werking verleend hadden, beantwoordde in alle opzichten aan de gunstige verwachtingendie men daarvan had gekoesterd. Den 1, des avonds te kwartier vóór zeven uur, is te Borne brand ontstaan in de oude spinnerij van de firma S. J. Spanjaard. In een oogenblik stond dit ge heele gebouw in lichte laaie. In den tijd van 2 uur was het geheele gebouw uitgebrand. Met de grootste krachtsinspanning zijn de aan de spinnerij verbonden weverij en de machinekamer behouden gebleven. Een tegenover de fabriek gelegen blok huizenbestaande u:t 4 woningen, is mede verbrand. De Yereeniging de Unie te Amsterdam heeft den 1 des avonds in eene druk bezochte vergadering de volgende motie aangenomen de vergaderinggehoord de inleiding van den heer Pierson (prof. A. Pierson te Am sterdam) en de beraadslaging noodigt het bestuur van de Unie uitzich tot de regeering te wenden ten behoeve van de onmiddellijke invrijheidstelling van den heer F. Bomela Nieuwen huis. Den 1 des namiddags is in de sigarenfabriek van den heer van der Hulst te Kampen brand ontstaan op de droogkamer, even nadat de werklieden den arbeid hervat haddenwelke zoo hevig toenam dat in korten tijd de geheele fabriek in lichte laaie stond en geheel uitbrandde. Van de tabak werd een deel gered doch „Je geeft hem niet", riep Benny, „wat moet datbe- teskenen „Ik heb je woord. Wil je den wissel, neem dan eerst den ketting", cprak zij en zag hem met den moed der wanhoop doordringend aan. „Ik wil den ketting niet hebben den wissel wil ik hebben! Waarom heb je me dat aangedaan Tot dwaze toegevendheid heb je me verleid." Hij zocht haar daarop met goede woorden te bepraten maar daar Esther bleef weigeren sprak hij eindelijk zoo luid, dat een herhaald geklop op de deur niet gehoord werd. Nadat deze zon der verlof geopend was trad een beambte der politie binnen. Hij verontschuldigde zich beleefd en deelde mede, dat hij tengevolge van een aangevangen onder zoek verplicht was te onderzoeken of juffrouw Moser een gouden ketting ten geschenke bekomen had. „Dat heeft ze", antwoordde Benny onbeleefd „ik ben het, die 'm haar gaf; als je het weten wilt, kocht ik dien veertien dagen geleden bij den juwelier Nathan in de hoofdstad." „Dat was het juist", antwoordde de beambte kalm „er moeten van den laatsten diefstal zaken te koop aan geboden zijn hetgeen wij moeten onderzoeken. Als ge den ketting voor dien tijd van den juwelier Nathan ge kocht hebt beb ik niets meer te vragen. „Ik kan u nog de kwitantie laten zien", sprak Benny beleefdereen papier nit zijn portefeuille halende, „hier is ze met den datum." De beambte bezag het papier en verwijderde zich. Voor de tweede maal gevoelde Esther een hevige pijn in het hart en machteloos op een stoel nederzinkende, hoorde zij nog half duizelende hoe Bennynadat hij met belangrijke waterschade. Het kantoor en de woning van den meestersknecht zijn behouden gebleven. Dnn 1 's bij de harddraverij te Heiloowaaraan S paarden deel namende prijs gewonnen door een paard van den heer C. van der Velden Jr., en de pre- miën werden gewonnen door een paard van denzelfden heer en van den heer A. de Waard aldaar. Den 1, des avonds, werd in de Beemster een biljart wedstrijd gehoudenwaaraan door 15 personen werd deelgenomen. De prijs werd behaald door den heer H. W. Moolenijzer en de premie door den heer H. Ho- getoorn beide aldaar woonachtig. Op de den 1 in de Beemster gehouden stieren- markt (de eenige in Nederland) waren 452 stieren aangevoerd. Bij de herstemming den 2 voor een lid van den gemeenteraad te Egmond aan Zee zijn uitgebracht 43 stemmen, waarvan 2 van onwaarde. Gekozen werd de heer G. van der Schinkel met 23 stemmen. De heer Pluimgraaff verkreeg 18 stemmen. Te Graft gekozen de heer H, van der Meer met 16 stemmen. Op de hee ren P. Konijn en A. Dik waren 14 en 11 st. uitgebracht; te St. Pankras gekozen de heer Dirk Nol; te Oudkarspel de heer F. de Boer Pz. met 35 st. tegen 22 st. op den heer D. op 't Land van Dijk te Sehagen de heer Jb. Hopman met 114 st. tegen 48 st. op den heer W. Rog geveen te Barsingerhorn de heeren J. M. Blaauboer en G. Beers te Haarlem de heer J. A. Lodewijhs met 424 stemmen tegen 388 op den heer H. T. Pelteuburg (katb.) Te Zaandam is de heer J. Ebmeijer, wethouder, herkozen met 222 stemmen en gekozen de heer mr. Z. W. Straatman met 202 stemmen. De burgemeester de heer Versteeg bekwam 176 stemmen en is alzoo niet herko zen. De heer Oostmeijer bekwam 156 stemmen. Te Helder herkozen de heer J. Korver met 237 en gekozen de heeren P. van Twisk met 288, J. G. R. Vos met 197 en A. Klik met 186 stemmen te Hoorn de heeren Best en Schermer: to Rijp de heeren P. J. Lau met 76 en Cs. Verver met 66 stemmen te Enkhuizen de heer P. J. Neijtte Beverwijk de heer H. van Doorn te Edam de heer P. Az. Plas; te Westzaan de heeren S. Bak ker Rz. en P. Peereboom. Te 's Gravenhage zijn tot leden van den raad gekozen de heeren mr. J. W. H. M. van Idsinga met 1569, mr. A. F. A. Leesberg met 1558 en C. E.Pabst Hasselman met 1529 van de 2815 geldige stemmen. Van de aftredende wethouders verkregen de heeren mr. J. P. Vaillant 1238 en J. van Stralen 1191 en het af tredend lid baron van Hardenbroek 1232 stemmen. Men zegt, dat de burgemeester zijn ontslag zal vragen. De remmer Cauman te Venloo is den 2 des mor gens tusschen de buffers geraakt van den goederentrein, die te half elf het station Venloo moest binnenloopen. Zwaar gekwetst is hij naar het r. k. gasthuis te Venloo overgebracht. Bij kun. besluit van den 2 is de heer W. H. D. Broersontvanger der dir. belastingen en accijnsen te Haarlem, bnitengemeenten, benoemd tot ontvanger der dir. belastingen te Nijmegen. Den 3 werd te Sehagen eene door 36 van de 115 leden bijgewoonde algemeene vergadering gehouden van de Vereeniging tot ouderlingen aankoop van vee voeder meststoffen en zaaigranen. Na vaststelling van het huishoudelijk reglement werden zeven commis sarissen gekozendie het bestuur zullen vormen een u;fc ieder der toegetreden afdeelingen van de Holland- sche Maatschappij van Landbouwn. 1. de volgende heeren voor de afd. Helder. E. C. Willekes Macdonald; Anüa Paulowna polder, T. J. Waller (Voorzitter); Sehagen P. Timmerman Zijpe A. Bakker Jz,Bar singerhorn W. van der Oord; Waard en Groet, J. Breebaart Kz.Wieringerwaard G. Brands. Tut al gemeen administrateur werd gekozen de heer P. Buis Jz. van Sehagen met wien op de voordracht stonden de heeren T. Koomen en K. de Moor. Er werd ten slotte I besloten, een invullingsbiljet tot opgave der benoodigde I ljjnzaadkoeken aan de leden te zenden. Den 3 geraakte een door een kind bestuurde handkarwaarin drie kinderen gezeten waren bij het afrijden van de St. Anthoniesluis naar do zijde van het Waterlooplein te Amsterdam in het water. Twee kinderen werden gered het derde kind verdronk. De eerste Kamer is den 3 bijeengekomende beraadslaging over de voorstellen tot grondwets herziening werd bepaald op den 4, des voormiddags te 11 uur. met Deborah over de diefstallen gesproken had zijn lievelingsspreuk aanhaalde „Eerlijk Deborah eerlijk duurt het langst God, wat is dat? Breng water, Esther valt flauw. Ach wat is zij bleek en schoon Ik kus baar in het leven Het meisje schrikte op en stiet bem met eene uitdrukking van angst van zich af. „Laat mij begaan", sprak zij met moeite, „den wissel krijgt ge niet en kom hier niet terug, voordat de avond valt. Je stoort ons ik heb een belofte jegens mijne moeder." En Benny ging 1 Esther liet haren tranen vrijen loop, maar toen zij eindelijk woorden vond, sprak zij verward, als in een koorts „Laten wij ons haasten, tante anders komt alles voor den avond niet schoon Zie eensis er geen vlek aan mijnen hals daar, waar de ketting ligt „Neen mijn duifje, alles is wit alstneeuw. Als ge hem wat langer draagtzult ge het in 't geheel niet meer voelen." „Weet u, men vond den armen luitenant geheel met bloed bedektEr wordt geen koraal geblazen en ook Diet geschoten over het grafMaar zijn onrust is ten einde... Wat weegt die ketting zwaar! O, doe hem af! Daar... dicht aan het slot, waar Benny hem be vestigde is toch zeker een vlek Zeg het mij toch." „Om Gods wil, neen; kom, kind, ik neem hem af." „Ge moogt niet", riep Esther huiverend„Benny heeft mijn woord Deborah ach ik vrees dat er ook een vlek aan mijn ziel is." Esther barstte in tranen uit en weende lang aan Deborah's hart. Slot volgt. De wedloopen te Clingendaal werden den 3 vrij goed bezochtvooral het middenterrein. Het weder was voor het rennen zeer geschikt. Dertien bookmakers waren op het terrein werkzaam. De aangekondigde „match bleef achterwege. Bij de harddraverij voor driejarige nederl. hengsten won de prijs N. N., eigenaar van Wickevoort Crommelin; le premie Cronjer, eigenaar Teding van Berkhout2e premie Spadilleeigenaar Kakebeeke. Bij de officiers-steeplechase won de prijs Jasmine, eigenaar luit. Punt; le premie Kingma, eige naar luit. van Hoogstraten2e premie Seagulleige naar luit. Metelerkamp. 3°. Harddraverij voor rijpaarden. Afstand 3200 el. PrijsBruinsma eigenaar G. J. A. A. baron van Heemstra premie H. T. Erkenbrecher. 4°. Clingendaal-stakes. Prijs f 2000Brionne, eige naar comte A. de Ribancourt; 2e Clarabide, van,den zelfden 3a. Agnateigenaar graaf Nic. Esterhazy. 5°. Nationale harddraverij. Prijs 500 Vetlok ei genaar Joh. de Moll; premie: Marie, eigenaar J. G. Matze 3e. Roza IIeigenaar Coets de Bossou. 6°. Scheveningen-stakes. Prijs 1500 Naamen ei genaar Cl. Houze 2e Vielleicbteigenaar graaf Nic. Esterhazy 3e St. Valentine II van O. Oehlschlager. 7°. Noordzee-stakes. Prijs 1000Demi Dieu''ei genaar luit. jhr. Mock 2e Bambin eigenaar ihr' G. den Tex. J Te Kolhorn werd de eerste steen gelegd van de christ. geref. kerk. Te Goor is eene vereeniging opgericht om het pruisische geld te weren. Na den 14 wordt dat geld niet meer in ontvangst genomen dan tegen verminderde waarde. De gelden welke te Middelburg door de inge zetenen bijeen gebracht waren om den burgemeester nu wijlen den heer mr. C. J. Pické bij zijne aftreding een aandenken aan te biedenaan welk plan geene uitvoering kon worden gegeven door zijn inmiddels voorgevallen overlijden zijn besteed aan een portret in olieverf van hem dat aan het gemeentebestuur zal worden aangeboden ter plaatsing ten raadhuize. De heer Frankfort te Amsterdam heeft het portret ver vaardigd. De hoogste prijs van de Haarlemsche landbouw tentoonstelling de landauer met 2 paarden is aan een kleedermaker te 's Gravenhage ten deel gevallen. Bij kon. besluit van den 17 Juni is goedkeuring verleend aan verschillende besluiten tot verhooging van jaarwedden als van den burgemeester van Oudkarspel tot 400 en van den ontvanger aldaar tot 300 met ingang van 1 Januari 1887 van den burgemeester en den secretaris van Heer Hugo Waard tot 450 van den burgemeester van Broek op Langedijk tot f 350van den secretaris dier gemeente tot 300 van den burgemeester en den secretaris van Oude Niedorp tot 300 van den burgemeester van Berk hout tot f 600 van den secretaris dier gemeente tot 1 500; van den burgemeester van Oudendijk tot 250, van den secretaris dier gemeente tot f 175 van den burgemeester van Zaandijk tot f 600; van Bennebroek tot f 250 van Kortenhoet tot i 250; van Ankeveen tot f 250; van Beets tot f 250 en van den secretaris van Naarden tot f 600 alles met ingang van 1 Juli 1887. De heer J. A. Laan te Wormerveer heeft bedankt voor de benoeming tot wethouder en de heer M. F. Pieper voor die tot lid van den gemeenteraad. Beroepen bij de ned. herv. gem. te Schermerhorn ds. J. L. Bommezijn te Geertruidenberg. Aangenomen bet beroep naar de ned. herv. ge meente te Kolhorn door ds. H. G. Tonsbeek, predikant te Scharebeek. Wij vestigen de aandacht onzer belangstellende lezers op achterstaande advertentie betreffende extra tramtreinen van Beverwijk naar Wijk aan Zee, des Zondags te 11 30 uur. Aan den gemeenteraad van Wymbritseradeel is door Gedep. Staten van Friesland bericht, dat de minister van binnenl. zaken geene termen heeft ge vonden om het raadsbesluit van 11 Juni j. 1., voor zoover daarbij is bepaald, dat de openbare lagere scholen in die gemeente toegankelijk zijn voor kinderen van 6—12 jaar wier ouders of voogden in de gemeente woonachtig zijn en voor kinderen boven 12 jaren alleen op vertoon van een toelatingsbewijsafgegeven door burg. en weth., op grond van strijd met de wet of met het algemeen belangaan den Koning ter vernietiging voor te dragen doch dat er wel termen zijn tot vernietiging van dat raadsbesluitvoor zoover daarbij is bepaald, dat kinderen, wier ouders of voogden buiten de gemeente wonen niet dan op vertoon van een toelatingsbewijsafgegeven door Burg. en Weth., op de openbare lagere scholen in de gemeente worden toegelaten dat immers daarbij geen onderscheid is ge maakt of de kinderen zeiven in de gemeente verblijven, terwijl de wet aan de gemeentebesturen de verplichting oplegt, alle in de gemeente verblijf houdende kinderen op de openbare lagere school toe te laten, onverschillig waar hunne wettige woonplaats isof waar hunne ouders of voogden gevestigd zijnen het vaststellen eener regeling omtrent de in eene andere gemeente verblijvende kinderen niet door burg. en weth,, maar door den raad moet geschieden. De gemeenteraad is mitsdien uitgenoodigd, zijn besluit, wat bet laatste punt betreft, te wijzigen in dien zin, dat alle in de gemeente verblijvende kinderen op de school moeten worden toe gelaten ter voorkoming dat het geheele raadsbesluit aan den Koning ter vernietiging worde voorgedragen. Met het stoomschip Conrad is te Amsterdam een soldaat aangebracht, die voor 3 jaren wegens eene ver oordeeling vervallen was verklaard van den militairen standdoch onder een valschen naam weder dienst genomen had. Door vroegere krijgsmakkers herkend was hij aangeklaagd daar zij niet met hem in het gelid wilden staan. Hjj werd gevat, naar Holland op gezonden en trachtte op de terugreis een adjudant- onderofficier met een mes te verwonden. Hij is dadelijk naar de gevangenis gebracht. Van de kweekelingen aan den rijkscursus tot op leiding van gymnastiekonderwijzers te Haarlem heeft

Alkmaarsche Courant | 1887 | | pagina 2