325e Staatsloterij. Ns. 9388 en 17300 f 1500No. 19959 f 1000 Ns. 867 1035618164 en 20056 f 400No. 10075 f 20q Ns. 2962, 3190, 5653, 7453 en 16659 f 100. QUlerlei. tScrmmn. j&taös-iöerichteu. Do minister van binnenlandsche zaken heeft met ingang van 1 September e.k. tot kweekelingen aan de rijks-kweekschool te Haarlem benoemd E. F. Avenarius van KoudekerkH. Bakker van AkerslootP. P. den Baars van Bijawijk B. Clewits van Groningen, J. W. Goedhart van Enge-Wormer, T. van H0U^en van Maassluis, M. J. Langeveld van Texel, G. Ostendorf van AmsterdamP. Otto van HoornH. Overboek van Haarlem Postma van TjummarumD. Querner van Beemster, J. K. Böhner van Wormerveer, A. Smit van Medemblik 0. Smit Kzn. van GrootebroekK. Sijdérius van Tjummarum K. H Timmer van Haar lemmermeer J. Westbroek van de LierJ Westen- berg van Zaandam F. Wiersma van Oosterlittens en H. Zieren van Bennebroek. He gouverneur-generaal van Neerl. Indie heelt den 28 Juni ziine reis naar Midden-Java aanvaard. Benoemd" tot onderwijzer te Hoogkarspel de heer B Davidson te Deventer. Drie onderwijzers, eene onderwijzeres en drie kweekelingen aan de diakoniescholon der ned. herv. gemeente te Botterdam zijn uit hunne betrekking ont slagen omdat zij zich bij de doleerenden hadden aan gesloten. Dit ontslag zal worden ingetrokken, zoo zij vóór 1 September a.s. verklaren weder tot de ned. herv. kerk toe te treden. De heer mr. Z. W. Straatman heeft voor zijne benoeming tot lid van den gemeenteraad te Zaandam bedankt. Eene nieuwe verkiezing is op den 18 bepaald. Te Wormerveer is na het bedanken van den heer Laan de heer W. Honkoop tot wethouder benoemd. Het college voor de zeevisscherijen heeft aan de receering voorgesteld het verbod van den wonderkuil niet in te trekken maar de proefneming alsnog voort te zetten. - Qee De gemeente-rekening te Enkhuizen over 1866 sluit in ontvangst op f 112.270.77, in uitgaaf op 95958.35, alzoo met een batig slot van f 16312.4.4. Op het oogenblik zijn in ons land 103 doleerende gemeenten, waarvan 31 in Zuidbolland, 24 in Fries land, 9 in Utrecht, 8 in Noordholland, o m Gro ningen, 4 in Zeeland en in Overijsel, 2 m Noordbrabant en 1 in Drente. In ongeveer 25 gemeenten zijn nog stappen gedaan om doleerende gemeenten te stichten. De gemeenteraad van Hilversum heeft aan de plaatselijke schoolcommissie eervol ontslag verkend onder dankbetuiging voor de vele en goede diensten aan de gemeente bewezen nadat zij het daartoe strek kende verzoek gehandhaafd had. De heer G. Moorman te Helder is tegen f 0.4/ per kub. e) van 9 inschrijvers de laagste geweest bij de door het gemeentebestuur aldaar gehouden aanbesteding van het uitdiepen van een deel van het Heldersche küQQdl Bij de harddraverijin de Beemster gehouden werd de prijs behaald door het paard Wilhelm van T. Schilder te Spierdijk bereden door Jb. Schilder en de premie door het paard David van P. de Wit te Zijpe bereden door 0. de Wit. De volksvermakelijkheden bij gelegenheid van het 275jarig bestaan van de Beemster zullen bestaan in mastklimmen, sprietloopen, hardloopen met hindernissen, tobbespel en blaasslaaa. Alleen ingezetenen van de Beemster zullen ter verkrijging van de uitgeloofde prijzen mogen mededingen. Zes en tachtig ingezetenen der gemeente Blokker hebben aan de bestuurders der naamiooze vennootschap Paardentram Hoorn-Enkhuizen verzocht, zoo spoedig mogelijk een aanvang te maken met het leggen der rails en het verder exploiteeren der lijn in die gemeente, te meer, omdat bet vervoer per spoor voor de bewoners zeer ongeriefelijk is. Te Monnikendam is bij herstemming to* lid van den gemeenteraad gekozen de heer J. B. Boerlage met 70 St., die verzacht had buiten aanmerking te blijven tegen 'ö3 st. op den heer H. L. Wiibbe. He politie te Leeuwarden heeft procesverbaal op gemaakt tegen een te Harlingen woonachtigen verver, die in een koffiehuis bij eene twist met eenen mede bezoeker voor den Koning beleedigende uitdrukkingen gebruikte.^ spoorweg Haarlem-Zandvoort werden in Juni 39521 reizigers vervoerd. De opbrengst was f 6917 05, zijnde per dag en per mijl f 26.25. Aan het eind-examen voor de hoogere burgerscho len in Noordholland werd door 62 kandidaten deel ge nomen, waarvan 28 uit Amsterdam, 9 uit Haarlem 9 uit Hoorn, 3 uit Alkmaar, een uit Zaandam en 10 uit Leiden terwijl 2 in de laatste jaren geene hoogere burgerschool hadden bezocht. Daarvan slaagden 54. 2e klasse, le lijst, 8 Aug. De N. Bott. Ct. van den 10 bevat omtrent den grooten brand te Londen. De heer Whitely de „Algemeene Verzorger heeft zin wereldbazaar viermaal in grooter of kleiner mate, zien afbranden binnen den korten tijd van zeven of acht jaren. Men kan derhalve de sensatie nagaan teen het bij mij in de buurt tegen acht uur gisteren avond ruchtbaar werd, dat andermaal een verwoestende brand jin da reeds zoo vaak geteisterde perceelen aan den Queens Boad was uitgebroken. Whitely's Bazaar ligt niet ver van mijne woning en ik was derlalve snel ter plaatse des onheils wer- waarta reeds duizende nieuwsgierigen te midden der ratelende stoomspuiten en onder het schijnsel der hoog oprijzende vlammen, zich voortspoedden. In den Queens Boad aangekomen, zag ik dadelijk hoe ernstig de ramp was. Blijkbaar had het vernielende element in de Douglas Place zijnen oorsprong genomen, maar over dien oorsprong zelf kon men weinig ver trouwbaars vernemen. Velen mompelden over eene ge heimzinnige ontploffing in eene der werkplaatsen, waardoor drie leden van Wbiteley's personeel het leven verloren hadden, met wie tevens de voornaamste getuigen van het gebeurde waren verloren gegaan. Men weet niet, of deze ontploffing den brand veroor zaakt heeft - gelijk enkelen gelooven dan of zy plaats vond, terwijl de vlammen reeds aan het woeden waren gelijk anderen meenen. Het ware zal men wel nooit te weten komen. Zooveel is zekerdat de brand te kwart over achten reeds een groot deel van het enorme blok pandenwelke het gedeelte van Whiteley's wereldbazaar in de Queens Boad vormen had aangetasten wel daarwaar het aan de Douglas Place belendt. Deze breede steeg loopt achter den Bazaar tot in den Queens-Ed.en scheidt dit deel der perceelen des heeren Whiteley^van die in de Westbourne Grovie. Beiden worden op een punt door eene ijzeren brug ter hoogte der eerste verdie ping verbonden. Naar mate het later werdwonnen ook de vlammen veld spijt de voortdurend aankomende stoomspuiten uit alle deelen van Londen. Te half negen zag ik op de eerste verdieping één der grootste spiegelruiten in den Queens Boad hel van binnen verlicht, een teeken dat de vlammen van achteren zich eenen uitweg ge baand hadden. Eene der groote stoomspuiten begon nu op het verlichte en reeds knappende raam te werken doch oogenschijnlijk zonder den allergeringsten indruk te maken op de vlammen. Men zag ze voortwoekeren van zaal tot zaal, van verdieping tot verdieping in het bijna honderd voet hooge gebouw, en naarmate het vuur hooger ging viel het natuurlijk ook moeielijker te ge naken, zelfs voor de waterstralen der krachtigste stoom spuiten. Te tien uur geleek het noordelijk eind van den Bazaar in den Queens Boad een reusschtigen vuur poel Aan den overkant der brandende perceelen, waar ik stond te midden van ambtenaren en journalisten was de hitte ontzettend, en menigeen zou niets tegen een straaltje van de een of andere spuit gehad hebben. In de plaats van zulk eenen verfrissehenden regen wer den wij echter vergast op een rusteloos neerkomende vuuraauw van glinsterende vonken, die met dikke rook- en stoomwolken het luchtruim vulden. Toen de vlam men zich eenen doortocht hadden gebaand door het dak en den hoogen toren aantastten, die het midden vormt in de panden van den Bazaar in den Queens-Boad werd het schouwspel zoo grootsch, dat elke schildering beneden de werkelijkheid moet blijven. Wel veertig meter boven de nok rezen de vlammen en verkeerden de geheele nabuurschap in eenen gloed, dertig mijlen buiten Londen op dezen helderen avondzichtbaar. Hoog in de lucht bleef aan hare dikke stang de enorme engelsche vlag met het opschrift „Whiteley, Universal Provider", te midden der rookwolken en vlammen, die haar omringdenfier voortwapperen als eene banier boven eene sterk beschoten veste. Daar werden wedden schappen om mij heen aangegaan vóór en tegen het be houd der vlag. Plotseling ging er een kreet op uit tien duizend kelen 1 De vlag had hare plaats verlaten, toen die onhoudbaar was geworden, maar kwam ongedeerd omlaag naar de plek, waar de brandweer stond te pompen. De heer Whiteley mag die vaan wel levens lang bewaren, die zjjn naam zoo lang en nobel omhoog gehouden heeft in de ure des gevaars. Op dat oogenblik was de opgewondenheid der menigte even ontzaglijk als de ramp die zij kwam gadeslaan. Vijfendertig stoomspuiten wierpen onder oorverdoovend geraas hare machtelooze waterkolommen op de tierende vlammen. Het ratelen der onverpoosd steenkolen en cokes aanvoerende wagens voor de stoomspuiten het gefluit der brandsignalen en het geroep der politie mannen werden beheersciit door het machtige gemompel van het toegestroomde volk. Eensklaps rees dit tot eenen kreet van ontzetting, toen men een groot deel van den massieven steenen gevel in den Queens Boad zag wag gelen overhellen en met donderend gekraak neerploffen op de straat. Menigeen dacht dat de geheele brand weer onder de puin bedolven raken zou, maar hare aanvoerders hadden het gevaar voorzien en maatregelen daartegen weten te nemen. Maar de groote steen- blokken voortgeslingerd door den diepen valvlogen over de straat in de tuinen en ook in de vensters der tegenoverliggende panden, waar zij aan eenige personen ernstige verwondingen moeten hebben toegebracht. Na elf uur begonnen de spuitgasten eenige vermin dering waar te nemen in den brand en te middernacht konden zij zeggen, dat men hem meester was, ofschoon een groot deel der aanwezige brandweer (400 man van de 700) den gansehen nacht water bleef werpen op den brandenden puinhoop. Vanmiddag ben ik weer een kijkje gaan nemen. Het schouwspel der smeulende puinhoopen en hooge naakte wanden, welke alleen nog getuigen van het prachtige paleis, dat hier eenmaal stond, was uuer- mate treurig. De volgende afdeelingen van den „Alge- rneenen Verzorger" vond ik grootendeeis in de asch gelegd: No. 159, provisies, slagerij, wijnhandel, visch- winkel, kaas-, boter-, enz., handel, groentenwinkel (be nedenverdieping); speelgoed enz. (1ste verdiepingen); magazijneneetzalen enz. bovenste verdiepingen), n 157 bakkerij, kruidenierswaren, tabak- en sigarenhan- del; vruchtênhandel (benedenverdieping); pianos- en muziekhandel (lste verdieping); bovenverdiepingen, als in No. 159; No. 155borstel- en draaiwerk (ook op de lste verdieping); No. 153glas- en porselein handel (ook op de eerste verdieping), schilderen en teekeningen, enz.; No. 151: reisbenoodigdheden lin nengoed, gordijnen, huisraad (ten deele). Al deze panden vond ik nagenoeg geheel uitgebrand, van den vloer tot den nok, en over de geheele breedte, tusschen den Queens Boad en de Douglas Place, Dat wil zeggen dat ook al de werkplaatsen welke aan de Douglas Place belenddeneene prooi der vlammen geworden zijn. Niets is gespaard geblevenook met de voorraad mondbehoeften, zoo pas ter waarde van 5000 pd. st. in de kelders opgeslagen. Hier is ook de bakkerij, naar ik hoor, vernield100 pd. st. aan versch geslacht vleesch, en de groote voorraad wijn uit alle wereld- deelen. De paarden uit de stallen zijn bij tyds gered kannen worden. Niet alzoo de dieren uit de kleine menagerie. Deze ongelukkige beesten vonden in hunne kooien eenen akeligen dood. De verliezen zijn niet te becijferen. Alleen de ver nielde voorraad goederen moet miljoenen hebben gekost. Daarbij komt dan nog het bazaargebouw in den Queen s Boad, dat 100,000 pd. st. heeft gekost. Is de heer Whiteley verzekerd Daarover liepen de uitingen der voor „welingelicht" doorgaande personen zeer uiteen. Sommigen verklaarden, dat de „Algemeene Verzorger" na den jongsten brand geen assurantie meer heeft kunnen sluiten. Anderen zeiden, dat dit enkel juist is voor zoover Engeland betreft, maar dat duitsche, fransche en amerikaansehe brandwaarborgmaatschap pijen bij de ramp betrokken zijn. Spoedig zal men meer er van weten want de heer Whiteley wordt elk uur hier verwacht. Hij is namelijk gisteren ochtend voor eene korte vacantie naar België vertrokken. Men heeft hem geseind en hij moet heden ochtend te Ostende weer scheep zijn gegaan naar hms. Zijne tegenwoordigheid wordt dringend vereiseht om orde te brengen in de bajert. Men vreest dat op 5000 geëmploieerden er wel een paar duizend vooreerst af gedankt zullen worden De perceelen in de Westbourn- Grove en op het plein der Kensington Gardens zijn ditmaal gespaard gebleven. Een paar panden der firma Clarke Kecord Co., aan de Douglas Place gelegen, tegenover den bazaar van Whiteley, hebben veel brand schade geleden, maar overigens vormt de Douglas Place de grenslijn der vlammen. Er valt nog veel op te helderen nopens dit nood lottige onheil. Zonder te letten op de booze geruchten die weer in omloop zijn, is het afbranden van Wbite ley's wereldbazaarkeer op keerzonder dat ooit blijkt hoe dit veroorzaakt is, te opmerkelijk om niet een stipt onderzoek te wettigen. Tegelijkertijd behoort dit zich uit te strekken over de vraag welke de reden is, dat de als „voortreffelijk" geschilderde voorzorgen tegen brand weder machteloos gebleken zijn. Er waren „brandvrije" muren en ijzeren beschotten tusschen de verschillende perceelen ijzeren deuren die men sluiten kon. Waren deze gesloten en, zoo ja, waarom hielp dit dan niet? Zeven maanden zijn thans verloopen sedert de opening van de internationale telephoon-verbinding tusschen Brussel en Parys. De uitslag daarvan heeft volgens de mededeeling der Weser-Zeit. zoo volkomen aan de ver wachting der ondernemers van dit plan voldaan het publiek heeft door een ruim gebruik deze uitspraak derwijze bekrachtigd dat thans reeds de hand is ge legd aan het tot stand brengen van een tweede verbin ding tusschen de beide genoemde hoofdsteden. Deze nieuwe lijn zal loepen over de volgende steden Baulers Marchienne Tbulliers BeaumontChimay en Sais- sons naar Parijsten gevolge waarvan deze nieuwe verbinding 25 mijlen langer zal worden dan de eerste aangelegde. Een nieuwe internationale telephoonlijn wordt thans aangelegd tusschen Brussel en Keulenwaarvan het perceel Verviers—Aken met het begin van deze maand voor het verkeer zal worden geopend. Dit gedeelte heeft een lengte van 30 mijlen en de «aneehe lijn is lang 225 mijlen. Yoor het gebruik van de lijn Brussel Parijs wordt voor elke 10 minuten tyds een bedrag van 60 cents als loon betaald. Vermoedelijk zal binnenkort een derde internationale telephoonverbinding tot stand komen, namelijk tusschen BrusselBotterdam—Amsterdam waarover reeds ge durende eenigen tijd onderhandelingen plaats hebben. In Duitschland bestaat een telephoon-verbinding tusschen de steden Keulen Elberfeld, Bonn, M. Glad- bach, DtisseldorfNeuss en Miilheim welke echter niet zeer gunstig werkt. De telephoonverbindingen tusschen Berlijn—Halle Berlijn—Stettin en Breslau Beuthen leveren zeer gunstige sesultaten. Bij het tot stand brengen dezer verbindingen heeft men gebruik gemaakt van de nieuwe uitvinding der heeren Mouxlon Co. een belgische firma. De hier bedoelde uitvinding strekt tot versterking van het geluid. De aanwending van dit middel geeft zulk een gunstig resultaat, dat men voor de telephoonverbinding over groote afstanden thans gebruik kan maken van gewone telegraafdaden en dit middel is dan ook aangewend bij het tot stand brengen der laatstvermelde verbindingen ten gevolge waarvan de kosten van aanleg aantnerieliik minder zijn dan men besteed heeft voor de lijn Brussel—Parijs. Dinsdag 9 Ang. 's Geayenha.ge. Eerste Kamer. De heer van de Putte interpelleerde den minister van koloniën over de vermindering van de welvaart der inlandsche bevolking. De minister antwoordde dat de hoofdoorzaak lag in de slechte weersgesteldheid bij de vruchtzetting der koffie waaruit dus geringe productie volgde. Mocht het nadeel voor de bevolking overwegend blijken dan zou men maatregelen moeten beramen. Na eenige discussie zijn de additioneele artikelen der grondwet met het voorloopig kiesreglement aangenomen met 26 tegen 11 stemmen. Weenen. De pr'ns van Coburg zal op een jacht de reis naar Bulgarije aanvaarden en zich te Widdin ont schepen. De turkscbe gezant deed te 'vergeefs alle moeite om de reis te verhinderen welke in de diplo matieke wereld veel opzien baart. Het diploma van voldoend eindexamen is toege kend aan de drie leerlingen der rijks hoogere burger school alhier, die aan dat examen deelnamen, namelijk J Maats, P. M. J. Koek en J. André de la Porte en aan den leerling der rijks hoogere burgerschool te Lsiden C. Bosman, wonende alhier. Den 8 is te Utrecht voor de engelsche taal ge slaagd mej. J. A. Wijnhoff, onderwijzeres aan de open bare school voor meisjes alhier. Voor het tweede gedeelte van het notarieel examen is geslaagd de heer J. F. Lubbe, alhier.

Alkmaarsche Courant | 1887 | | pagina 3