No. 97. Negen en tachtigste Jaargang. 1887. 17 AUGUSTUS. VERDWENEN STERREN. J Prijs der gewone Advertentiën FEUILLETON. Geschiedkundige Novelle ALK1AARSCHE COURANT. Deze Coarant wordt Dinsdag-, Donderdag-en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f 0,80J het geheele rijk f 1, De 3 nummers f 0,06. franco door Per regel f 0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HEEM». COS- TEE ZOON. BELGIE. In den nacht van den 10 op den 11 is een hevige brand uitgebarsten in het „Palais du Midi te Brussel, waardoor een groot deel van het gebouw vernield is. De schade wordt op f 2o0,000 begroot ongerekend die door het water toegebracht aan de voorwerpen in de talrijke winkels beneden in het paleis aanwezig. De Senaat heeft den 11 de wet ter instelling van arbeidsraden mot bijna algemeene stemmen aangenomen. Hij is den 12 uiteen gegaan. Den 15 is bij de inwijding van de standbeelden van Breydel en De Coninck te Brugge door den Koning eene toespraak geboudeD waarin hij o.a. herinnerde hoe in de veertiende eeuw Vlaanderen, door partij- schappij verdeeld en door den vreemdeling aangevallen, zijne vrijheid en onafhankelijkheid gered zag door den al hunne medeburgers bezielenden moed van die beide mannen. De Koning zeide o.a. nog „Laat ons hulde brengen aan de deugden zoowel burgerlijke als mili taire onzer voorouders. Hunne daden verheerlij kende, doen de Vlamingen blijken, dat dezelfde gevoelens hen bezielen en dat zij tot dezelfde daden in staat zouden zijn. Op dat moeielijk maar vruchtbaar tijdperk en op de latere onophoudelijke oorlogen zijn vrijheid en vrede gedurende vijftig jaar gevolgd. Nooit heeft Belgie een toestand als den tegen- woordigen gekend. Maar ook de vrede heeft zijne klippen; het leven der natie is een strijd de gevaren die vroeger dreigden, zijn niet geheel verdwenen de be wegingen van den nieuweren tijd zijn Bterker in hare gevolgen de oorlogen treffen sneller en geweldiger en de natiën die er zich door laten verrassen zijn ver loren. De Leeuw van Vlaanderen mag niet slapen met de onafhankelijkheid staat en valt de vrijheid. Laat ons dus onzen geest tot de hoogte dier groote voor beelden onzer vaderen verheffen en allen on3 hier plech tig verbieden voor geen offer terug te deinzen, om de rechten van het vaderland te handhaven en het eene bestemming te verzekerendie zijn roemrijk verleden waardig is." Nog zeide de Koning o. a. „Op de gedenkwaardige dagen, toen uwe mannen onder de muren van Doornik streden, kampten de hoogste burgers naast de arbeiders en hunne priesters stonden hun ter zijde om hen te bezielen." DENEMAEKEN. In eenige duitsche bladen was aanmerking gemaakt op de versterking van Kopenhagen. Daarin werd eene vijandige bedoeling jegens Duitsclland gezien. De Berlinske Tidende, het blad van den minister president Estrup, verzekertdat de thans aangelegd wordende versterkingswerken weinig te beteekenen hebben en nog behooren tot die waarmede men vóór 15 jaren begonnen is. Verder weerspreekt het blad de be- wering, dat de minister van oorlog in eene te Sakskjobing gehouden redevoering gezegd zou hebben, dat de hoofd stad versterkt moest worden tegen een aanval van de zijde van Duitschland. Het streven van Denemarken is, om by een oorlog tussehen andere Btaten onzijdig te blijven. DUITSCHLAND. Prins Bismarck is den 13 des avonds te Kissingen aangekomen. Den 13 is te Drerden in tegenwoordigheid van den Koning en de Koningin van Saksen eene tentoonstelling geopend. Nederland is op die tentoonstelling talrijk vertegenwoordig yan 0Dderwij8 heeft afwijzend beschikt op het verzoek, om de koninklijke musea elec- trisch te verlichten op grond dat de tijd gedurende welken zij dagelijks geopend zijn, van 10 tot 3 uren voldoende mag heeten. Alleen het kunstnijverheids- museurn te Berlijn zal electrisch verlicht worden en tot 9 uren 'e avonds geopend blijven voor hen, die het voor hunne studiën bezoeken. ENGELAND. Eene commissie uit het Hoogerhuis heeft een verslag uitgebracht over hondsdolheid en over de daartegen te nemen maatregelen. Zij laat zich zeer gunstig uit over de geneeswijze van den heer Pasteur doch prijst tevens het nemen van strenge maatregelen aan, als middel om die ziekte uit het rijk te verbannen. Alle honden te muilbanden en zoodra in eene streek een geval dier ziekte voorkomtze vast te leggen ot te houden aan touw of ketting. De hondenbelasting aan de gemeenten af te staan, om het toezicht scherper te doen zijn. lederen hond overal aan den hals een penning te doen dragen waarop de naam van den eigenaar. Aan de politieagenten de macht te geven zwervende honden die kennelijk zonder eigenaar zijn dood te slaaD. Als voorbeeld dat dergelijke maatre gelen gunstig werken haalt de commissie Berlijn aan. Den 13 is te Cowes op het eiland Wight eene parijsehe modemaakster in hechtenis genomen die in Let bezit was van ontplofbare stoffen vermoedelijk dynamiet. Zij kwam laatstelijk van Havre en men schreef haar het voornemen toe van een aanslag op Osborne de verblijfplaats der Koningin. Den 15 werd zij in geheime zitting door den rechter ondervraagd. Zij gaf op Mathilda Drouin te heeten en gouvernante te zijn. Daar zy brieven had uit Eouaan en Parijsis een agent der geheime politie daarheen gezonden. Bij de verkiezing van een lid van het lagerhuis in het district Northwich in Chelsea werd den 15 in plaats van den overleden liberaal den heer Yerdin die zich afgescheiden heeftgekozen de heer Brunneraanhan ger van Gladstone, met 5112 stemmen tegen 3983 op den heer Henry Grosvenor. Lagerhuis. Den 13 is de begrooting voor het openbaar onderwijs ingediend, bedragende ruim f 41,500,000. Na eene beraadslaging van 6 uren werd de verdere behandeling verdaagd. PEANKEIJK. De Akademie van Geneeskunde heeft bü de behandeling van het vraagstuk, de overlading van werk voor leerlingen den wensch uitgesprokendat VAN MOEITZ LILIE. het stelsel van pensums d. i. strafwerk bestaande in het honderden malen overschrijven van zinnen of woor den in alle inrichtingen volstrekt afgeschaft worde, als geheel nutteloos en hoogst nadeelig voor de leerlingen. In het krankzinnigengesticht te Armentières zijn naar aanleiding van ontdekte misbruiken twee geneesheeren ontslagen en is de directeur uitgenoodigd zijne waak zaamheid te verdubbelen niet langer douches als straf op de krankzinnigea toe te passen en geen enkele zieke, om welke reden ook na genezing te houden. De minister van oorlog generaal Perron, heeft, by een aan de artillerieschool te Pontainebleau gebracht bezoekin eene tot de kadetten gehouden toespraak kort en goed uitgezet de voordeelen der op zijn voorstel aangenomen wetsontwerpen tot hervorming der infanterie en vermeerdering der kavallerie. Na afloop der vacantie wil hij wetsontwerpen indienen tot verbetering der artil lerie en der genie. Den 14 is in het departement Gers tot lid van den Senaat, in plaats van wijlen den heer Batbie gekozen de hertog de Frezenzac monarchaal met 413 stemmen tegen 369 stemmen, uitgebracht op den heer dr. Lanne- longuerepublikein. LUXEMBUEG. De Luxemburger Zeitung betoogt, dat het erfrecht van den hertog Adolf van Nassau vol strekt onbetwistbaar is en ook niet betwist wordt voor het geval de Koning-Groothertog mocht overlijden. Zj geeft deze breedvoerige beschouwingen naar aanlei ding van berichten in buitenlandsche bladen over den minder gunstigen gezondheidstoestand van den A-oning- Groothertog en de erfopvolging bij zijn overlijden. Tegen over zinspelingen van sommige belgisehe bladen op ver- eeniging van Luxemburg met Belgie, toont bel blad aan, dat de geheele ontwikkeling en de handelsbetrekkingen van Luxemburg veel meer naar den kant van Duitsch land neigen en dat overigens de toestand in het Groothertogdom in alle opzichten met dien van Belgie zeer wel den toets kan doorstaan, b. v, wat de grondwet, de betrekkingen van kerk en staathet onderwijs enz. betreft. De toestand van den werkman is er aanmerkelijk beter reeds voor tien jaren bestond er eene wette lijke regeling van het fabriekswezen, over welker nood zakelijkheid de groote geesten der belgische staatkunde bet nog altijd oneens zijn. Yoor de werklieden wordt over het geheel door de patroons behoorlijk gezorgd en de wetsbepalingen betreffende den landbouw worden door de mannen van het vak in Belgie zeer op prijs gesteld. Kortom de luxemburgers hebben het beter dan hunne buren en zouden mot hen niet willen ruilen. Yan harte wenscht dat blad dat het sehoone land en de goede lieden nog beter mogen varen en dat de onmisbare hervormingen van onzen tijd op vreedzame wijze mogen tot stand komen. Doch onder het tegenwoordige zoowel als onder het vermoedelijk nieuwe stamhuis willen de luxemburgers blijven, wat zij zijn. De fransche bladen wenschen vrij eenstemmigdat Luxemburg óf bij Nederland of bij Belgie gevoegd worde. 4) III. De Sierra Morenahet „zwarte gebergte", dat nu door verscheidene spoorwegendie van Madrid naar CordovaSevilla en andere aanzienlijke plaatsen van Zuid-Spanje gaandoorsneden wordtwas ten tijde van ons verhaal slechts door den grooten straatweg die de hoofdstad met Granada verbond en eenige andere zeer gebrekkige wegen en nog slechtere bergpaden toe gankelijk. Terwijl het hoofdverkeer nu met den spoor wagen plaats vindt, kende men in dien tijd geen ander middel van vervoer dan de door het woeste rijden be ruchte post of als er tochten in het gebergte gemaakt moesten wordenhet muildierdat zijn berijder met vasten tred over duizelingwekkende afgronden draagt. Particuliere equipages waren zeldzaam; men ontzag liever de eigen paarden om een huurrytuig te gebruiken welks rossen beter aan de vermoeienissen van een berg tocht gewoon waren. Op een namiddag in de maand Mei reden twee rij tuigen der laatste eoort langs den ongelijken steenigen weg, die van het noordwesten, waar hij van den grooten weg uitgaatoostwaarts in het gebergte loopt. „Zullen wij nog heden ons Buen Betiro bereiken vroeg eene welluidende vrouwenstem uit den wagen aan den koetsier. De laatste wendde zich half tot de spreekster om. „Het zal laat worden, Sennora", antwoordde hij, zijne schouders ophalende, „de paarden willen met goed meer voort. Acht mijlen op slechte wegen is te veel." „Hoe ver is het nog tot aan het doel onzer bestem ming", vroeg nu de andere, aanmerkelijk oudere dame aan den man op den bok. „Het zal nog goed drie of vier mijlen zijn, maar hoe verder wij in het gebergte komen, hoe slechter de wegen worden", gaf deze ten antwoor^ De oude vrouw zonk zuchtend in de kussens terug. „Dan is er niet aan te denken dat wij heden nog onder ons eigen dak komen en wij zullen wel goed- of kwaadschiks besluiten moeten, nog eens, de derde maal sinds wij van Madrid vertrokken, te overnachten", spra^ zij op den toon van stille gelatenheid. „Wij moeten ons in het onvermydelijke schikken moeder, de onmogelijkheid, om verder te komen ligt voor de hand", antwoordde de jongste der beide vrouwen. „De paarden gaan nu reeds een waren slakkengang en ten slotte weigeren zij ons hun dienst onder den blooten hemelals wy niet van de naaste gelegenheid tot plei sterplaats gebruik maken. Is het nog ver van hier tot het dichtstbijzijnde logement?" wendde zij zich tot den koetsierterwijl zy in het rijtuig recht op ging staan om gemakkelijker met hem te kunnen spreken. „Een goed uur ongeveer, niet meer", antwoordde deze, „maar op veel gemakken kunnen de sennora's daar niet' rekenen. Het is een eenzaam gelegen herberg, twee mijlen van het naaste logement en niet ingericht voor voorname reizigersgewoonlyk komen daar tand- lieden jagers en houthakkersmenigmaal ook Hij zweeg plotseling alsof hy op het punt geweest waste veel te zeggen. Om den schijn te geven alsof zijne paarden op eens al zijne opmerkzaamheid in beslag genomen hadden, sloeg hij op de dieren los en trachtte hy ze door krachtige uitroepen aan te vuren. „Menigmaal ook wat?" vroeg het jonge meisje. „Ja ik bedoel dat het zijn kon dat er ook wel zigeuners hun intrek namen", antwoordde de rossi nantenbedwinger dralend en met onvaste stem. „Zigeunersdat zou prachtig wezen P riep het meisje blijde uit. „Tot nu toe heb ik van dit romantische volk slechts in boeken gelezen, maar nog nooit heb ik ze echter gezien hoeveel er ook in onB land zijn. Als er heden Zigeuners komen moeten zij in elk geval Maria en Bosabella de toekomst voorspellen." „Ik vrees dat de man iets anders wilde zeggen fluisterde de moeder van het meisje, de gravin Montijo hare dochter Eugenie toe terwijl zij naar den koetsier wees. „Waarom hield hij zoo plotseling op waarom werd hij zichtbaar verlegen toen gy het slot van den zin wildet hooren „Een klein avontuur zou mij wel bevallenmoeder^, zelfs als er een weinig gevaar aan verbonden was", antwoordde Eugenie. „Het eeuwige regelmatige eenerlei in de hoofdstad is tocb soms ontzettend vervelend, het vermoeit en verlamt den geest. De hooge magistraat denkt en handelt voor ons; hij steekt voor ons de lantarens aan houdt de openbare wegen schoon en zorgt er voor dat elke romantische neiging zooala bijvoorbeeld tot eene nachtelijke ontvoering -- dadelijk met behulp der heilige Hermandad in den kiem gestikt wordt. Dan schijnt een klein avontuur in de bergen als een frissche regen, die op halfverdorde weilandenvalt. De oude dame schudde ernstig het hoofd. „Kind ge bazelt", sprak zij. „Ge zijt nog te onervaren om te weten aan welke gevaren reizigers en voornamelijk vrouwen blootgesteld zijn en ik wensch dat ge nooit in zulk een gevaarlijken toestand geraken zult. Moge de heilige Madonna", de beschermvrouw van ons huis, wier naam mijne oudste dochter draagt^, ons ook ver der behoeden en voor schade bewaren Zij sloeg een kruis en hare lippen bewogen zich alsof zij een stil gebed mompelde. De streekwaar de beide rijtuigen (in het tweede zaten Maria en Bosabella) doorheen reden werd ïn- tusschen wilder en onherbergzamer. Geweldige rots massa's stapelden zich ter zijde van den weg op, hier en daar afgebroken door diepe zwarte afgronden die

Alkmaarsche Courant | 1887 | | pagina 1