j\0< gs. Negen en tachtigste Jaargang 1887. V RIJ O A G 19 AUGUSTUS. Plaatsgebrek noodzaakt ons bet feuilleton achterwege te laten. Prijs der gewone Advertentiën (ÜDÖiciëel Bnilenïaub- iSiattsttl&ttö. ALKMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag-en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f 0,80; franco door het geheele rijk f 1, De 3 nummers f 0,06. Per regel f 0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HEEM'. COS- TEE ZOON. BURGEMEESTER en WETHOUDERS vaniALKMAAR brengen ter algemeene kennis, dat A. M. VAN GESlEU, weduwe vanW. J. F. KLAASSEN VAN OORSCHOT inge trokken. heeft haar verzoek om vergunning tot liet voortzetten van den verkoop van sterken drank in het klein m het perceel aan de gedempte Nieuwesloot No. 59 en dat -b. J. U U A A bericht heeft, dien verkoop te blijven doorzetten. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar, A. MACLAINE PONT. 16 Ane- 18S7 De Secretaris, 16 Aug. 18»/. NUHOUT VAN DER VEEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR» brengen ter algemeene kennis, dat eene suppletoire begrooting dienst 1887 heden den gemeenteraad aangeboden, gedurende de eerstvolgende veertien dagen op de gemeente-secretarie ter inzage nedergelegd en tegen betaling der kosten in alscfariit Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar, A. MACLAINE PONT. 17 Aug 1887. De Secretaris, U Aug. NUHOUT VAN DER VEEN. BELGIE. Den 14 is te Bergen het Congres van de arbeiderspartij bijeengekomenwaar het eerste besluit geweest isde vertegenwoordigers der pers niet toe te laten. Al de hoofden der socialisten waren tegenwoor dig. Do afgevaardigden der groepen, die hare jaarlijk- Behe bijdrage niet betaald haddenmoesten zich ver wijderen waaraan zij zich al sissende en fluitende onderwierpen. Zij vergaderen thans met andere ontevre denen afzonderlijk. DUITSCHLAND. De Nordd. Zeitungdie over de reis van prins Ferdinand van Coburg naar Bulgarije van het stilzwijgen bewaard had, heeft naar aanleiding van de telegraphische berichten over de proclamatie van den prins opgemerkt, dat in dat stuk niet gesproken wordt over de mogendheden en den Sultan en dat het in zijn geheel den schijn geeftalsof het de beteekenis eener onafhankelijkheids verklaring moet hebben. Stond de reis van den prins naar Bulgarije en het aanvaarden der regeering reeds gelijk met een inbreuk op het ber- lijnsche verdrager zou een versterkte inbreuk op dat verdrag vast staan welke de duitache ataatkunde niet zou kunnen goedkeuren wanneer die berichten volko men juist bleken te zijn. Dit is nu reeds de derde zomer van aanhoudend met het recht in Btrijd zijnde voorvallen in Bulgarije. Die gebeurtenissen kunnen den buigaren onmogelijk de welwillendheid verzekeren, wier ernstig streven het is den vrede te behouden. Dit artikel wordt als het bewijs beschouwd, dat Duitschland zich aansluit bij Eusland's verzet en Rusland's houding ten aanzien van Bulgarije goedkeurt. Den 17 werd niemand bij den Keizer ten gehoore toegelaten wegens eene verkoudheiddoor de snelle weersveranderingen veroorzaakt. ENGELAND. De werkstaking op den Midland- Spoorweg is geëindigd. De maatschappij neemt de terug- keerende werklieden weer in dienst, doch de raddraaiers worden geweigerd. Mafchilde Drouin is reeds op vrije voeten gesteld hare onschuld is volkomen gebleken. Lagerhuis. Uit de inlichtingen, bij de behande ling der begrooting voor onderwijs verstrekt, is gebleken, dat ongeveer 440000 kinderen meer de scholen bezocht hadden dan het vorige jaar. Yrij algemeen werd aange drongen op het uitbreiden en het verplicht stellen van het teekenonderwijs op de lagere school. FBANKEIJK. President Grévy heeft zijn 80 ver jaardag gevierd. EUSLAND. Het Dagblod van St. Petersburg be vestigt dat de russische regeering een schrijven heeft verzonden waarin zij opkomt tegen de verkiezing van prins Ferdinand tot vorst vau en zijn vertrek naar Bulgarije. De geheele verantwoordelijkheid voor dezen openlijken inbreuk op de rechten van de mogend heden en de Porte komt geheel voor rekening van den prinsdie de raadgevingen der mogendheden in den wind heeft geslagen. Geen der mogend heden kan de wettigheid der verkiezing of der troons beklimming erkennen want geene mogendheid kan het goedkeuren, dat aldus openlijk inbreuk wordt gemaakt op het berlijnsche verdrag. Willen de mogendheden eene dergelijke rechtsverkrachting goedkeuren, dan kan Bus- land natuurlijk alleen zich niet verplicht achten als ver dediger op te treden van hetgeen daarvan nog is over gebleven. Sedert genoemde prinB gemeene zaak heeft gemaakt met de bulgaarsche partijhoofden kan er geen sprake meer zijn van de beloofde verzoening en eene algemeene amnestie, want hij kan do gewezen regenten en ministers niet beletten, het werk van haat en wraak voort te zetten. SPANJE. De zaak tusschen generaal Salamanca en den heer Abascalberichtgever van het blad „de Be- sumen", is afgeloopen. De getuigen van wederzijdsche partijen hebben een proces-verbaal onderteekend waarbij o.a. aangenomen isdat genoemde generaal wegens zijnen boogen rang in de maatschappijgouverneur generaal van Cuba weigert te duelleeren. BULGAEIJE. De reis van prins Ferdinand van Sistova naar Tirnovadie 8 uren duurdewerd per rijtuig afgelegd en geschiedde in de beste orde. De boeren kwamen van alle kanten opdagen en juichten den prins toe. Op vele plaatsen waren eerebogen op gericht, Te Tirnova was het buitengewoon levendig. Talrijke groepen trokken door de stratenwelke de nationale iiederen aanhieven. Duizenden buigaren verdrongen zich voor de woning van den prins en juichten hem toe. De prins verscheen op het terras en betuigde daarvoor zijnen dank. De prins is den 16 te Gabrovo aangekomen. De stad was geheel met vlaggen versierd. Hij werd verwelkomd door den burgemeester en de voor naamste ingezetenen en door eene talrijke volksmenigte met gejuich ontvangen. Eenige ministers vergezelden hem. EGYPTE, De fransche kruiser L'Estang is het eerste schip dat 's nachts door het Suez-kanaai gevaren is met behulp van electrisch licht dat van den voor steven uitstraalde. De doorvaart van de Bittere Meren tot Suez duurde 5 uren. ST ATEN-GEN EE A AL. Vereenigde zitting der beido Kamers op den 17 tot sluiting van de gewone vergadering der Staten-Generaal. De heer Elout van Soeterwoude, oudste lid der Eerste Kamer bekleedt den voorzitterstoel. De voorzitter laat door den griffier .der Eerste Kamer voorlezen het kon. besluit vau den 11waarbij aan den minister van staat, minister van binnenlandsche zaken wordt opgedragenom den 17 uit naam des Konings de tegenwoordige zitting van de Staten- Generaal te sluiten. De voorzitter benoemt eene commissie van acht leden der Eerste en der Tweede Kamerom den minister in- en uitgeleide te doen. Kort daarna wordt de minister die zich op gewone statelijke wijze naar de vergaderzaal heeft begevende zaai binnengeleid. De heer Heemskerk plaatst zich vóór den troon en houdt de volgende aanspraak „Mijne heeren 1 Ik mag het voorrecht hebben u bij het eindigen uwer werkzaamheden den dank des Konings over te brengen voer de ijverige behartiging van 's lands belangen. „Behalve de vereischte begrootingen en administra tieve wetten werden een'ge andere hoofdzakelijk van oeeonomischen aard tot stand gebracht. Daartoe be- hooren de uitzonderingen op de bepalingen der ge meentewet omtrent plaatselijke belastingen, verscheidene onteigeningen voor belangrijke werken van publiek nut in Nederland, de aanleg van staatswege van spoor wegen op Java en op de westkust van Sumatra de maatregelen tot opbeuring der suikercultuur op Java en het invoeren eener nieuwe pasmunt in "West-Indië. „Verbeteringen werden gebracht in het wetboek van burgerlijke rechtsvorderingin de wet op de schutte rijen in de crimineelo wetboeken voor het krijgsvolk te water en te land en den accijns op het gedistilleerd en in de wet betreffende het recht van patent. „Een onderzoek van grooten omvang omtrent den arbeid van kinderen en den toestand van fabrieken en werkplaatsen werd door de Tweede Kamer gehouden. „Een buitengewoon gewicht ontleent de nu afgeloopen zitting aan de behandeling en aanneming van elf wet ten strekkende tot het in overweging nemen van ver anderingen in de Grondwet. „Dit onderwerp van staatsbelang heeft gedurende eenige maanden groote en volhardende inspanning van de Volksvertegenwoordiging gevorderd. En vermits daar over de gewenschte overeenstemming is verkregen, be hoort naar luid van art, 197 der Grondwet, eene ont binding van de beide Kamers te volgen welke met den dag van heden plaats heeft. „In naam des Konings sluit ik de gewone vergade ring der Staten-Generaal''. Den minister werd na het uitspreken dezer sluitings rede door de commissie uitgeleide gedaan, waarna de vereenigde zitting werd opgeheven. Den 13 des namiddags zijn te Nieuwenhagen vijf flinke boerenwoningen in één blok gelegen waaronder een bewoond door den burgemeester, met den geheelen oogstdie reeds in de schuren geborgen was afgebrand. De oorzaak schijnt gelegen te zijn in het te bard stoken van een veevoederketel. Nadat te Domburg den 14 bekend geworden was, dat dr. Mezger de aanbiedingen uit "Wiesbaden afge slagen hadbesloten de badgasten hem een huldebe toon te brengen. Eene groote menigte verzamelde zich daartoe bij het raadhuis, en begaf zich met brandende giorno's naar zijne wooing. De heer jhr. mr. J. J. Pompe van Meerdervoortoud-lid der Tweede Kamer, hield eene toespraak tot dr. Mezgerwaarin hij vooral liet uitkomendat het nederiandeche volk met trots zou gevoelenwat het zegt een beroemd man in zijn midden te mogen behouden. De kleine huldehem uit het stille Domburg gebrachtmocht hem daarvan een getuigenis zijn. Daarna nam de heer Nagtglas bet woord namens de bad-commissie en de Domburgers, in wier midden hij wel wilde komen uitrusten van de vele vermoeienissenuit zijne betrekking voortvloeiende. De wenechdat voor hem nog gedurende vele jaren de lasten van het leven door lusten mochten worden over* troffenvond bij alle aanwezigen onverdeelde instem ming en een „Leve Mezgerweerklonk door de lucht. Nadat dr. Mezger in hartelijke bewoordingen aan de commiseio zijnen dank had betuigd voor de gebrachte hulde en den grooten zwaren strijd had geschetst dezer dagen door hem gestredeD, waarbij zijn nationali teitsgevoel en vaderlandsliefde de zege hadden behaald, richtte hij zich totr de menigte en verklaarde, zeer ge voelig te zijn voor dit betoonde bewijs van toegene genheid hij eindigde met een glas te ledigen op het heil van Nederlandl Den 15 namen aan de te Akersloot bij den kas telein K. Akkerman gehouden hardraverij acht paarden deel,1 De prijs, een haam, werd gewonnen door het paard van J. Kaptein Jrbereden door A. Kaptein en de premie, een hoofdstel, door het paard van J. Balvers, bereden door den eigenaar. Den 15 iswaarschijnlijk ten gevolgo van hooi* broeiing een hevige brand ontstaan bij den landbouwer Jan Put, pachter van een stadserf op het Kamperei land. Drie groote hooibergen en een paar mijten met hooi, samen geschat op ongeveer 300 000 P., verbrandden met het woonhuis en eene schuur. Den 15 en 16 zijn te Amsterdam voor de hoofd act© nog geslaagd O. C. J. L. Manuel te Assendelft K. van 't Veer te Oudkarspel en D H. Prins te Edara. In den nacht van den 15 op den 16 is te Steen- wijkerwold, waarschijnlijk tengevolge van hooibfoeiing, eene boerderij verbrand met den geheelen oogst van hooirogge enz., 3 paarden en 15 stuks jong vee. De gemeenteraad van 's Gravenhage heeft den 16 eene beslissing genomen in zake de veiligheidsverande- ringen in den schouwburgo. a. zullen vier uitgangen uit parket en parterre gemaakt worden. Den 16 is te Maastricht aanbesteed het bouwen eener hoogere burgerschool met gymnastieklokaal en conciergewoniog te Venloo geraamd op f 53000. Van de drie inschrijvers was de heer W. van Leeuwen te Hellevoetsluis voor f 59890 de laagste. Den 16 is te Utrecht voor de engelsche taal o.a. geslaagd mej. F. J. ter Haar te Helder en voor de fransche taal mej. G. Bruijn te Zaandam. De gebouwen genaamd Stads Doelen te Delft, zijn den 16 in het openbaar voor 5 jaren verpacht, met den last van onderhond voor rekening van den pachter. Van 10 inschrijvers was de heer Muilier te Zandvoort voor 2300 per jaar de laagste. Den 16 namen aan de harddraverij aan de Kalk- ovensbrug 8 paarden deel. De eerste prijs werd behaald door het bruine paard van den heer J. van der Velde, de eerste premie door het bruine paard van den heer C. Kraakman en de tweede door het blespaard van den heer J. Nagelhout. Den 17 is te Haarlemmermeer aan den Spaarn- wouderweg eene boerderij o. a. met 81000 p. hooi verbrand. Eene der spuiten geraakte op weg naar den brand te water; de voerman werd met moeite gered, Het bouwen der Louisa-stichting te 's Gravenhage is door regenten gegund aan de heeren Muller en Droogleever Fortuijn voor f 63080. Na tal van boringeu is eindelijk te Venloo goed en voldoend water gevonden tengevolge waarvan de concessionarissen der drinkwaterleiding nu spoedig hunne plannen aan den gemeenteraad zullen indienen. Wij meenen velen geen endienst te doen met de herinnering, dat het lidmaatschap van het Nederlandsch Taal- en Letterkundig Congres voor Noord-Nederland 2.50 en voor Zuid-Nederland 5 francs kost. Het bewijs er van geeft recht op verminderd vrachttarief op de lijnen van de Nederl. Staatsspoorweg-Maatsch. (de retourkaait voor den prijs van de enkele reis) en van de Belgische Staats-Spoorwegen (met eene verlaging van 50 pet.). Zuid-Nederlanders die nog aan het congres wenschen deel te nemen en van de vrachtver mindering wensehen te genieten, moe- t e n zich met het oog op eenige formaliteiten die te vervullen zijnvóór 1 September schriftelijk aanmelden bij mr. N. de Eoever, secretaris, te Am sterdam. Noord-Nederlanders, die het congres willen bijwonenkunnen zich bij den heer de Eoever opgeven

Alkmaarsche Courant | 1887 | | pagina 1