QLUtvUu Vergadering van den Raad der gemeente Alkmaar. tot denzelfden datum. Van 1 September af kan dit slechts geschieden door toezending van een postwissel aan den penningmeester M. A. PerkOosteinde 3, te Amsterdam. Bedankt voor het beroep naar de ned. herv. ge meente te Ooster- en Westerblokker ds. L. van 't Sant te Helder. Te Steggerdagemeente Weststellingwerf, zal eene roomboterfabriek gesticht worden. De kosten zijn op f 15000 begroot. - In de 4 pet. geldleening der gemeente Enkhnizen, groot 23000is ingeschreven voor f 100.000 tegen 99 a lOO'/s pet. Aangenomen is f 5000 tegen 100l/s en f 18000 tegen lOO'/u pet. „De „Société anonyme Anversoise des Moulins" te Merxem heeft eene klacht ingediend tegen het bestuur der „Nederlandsche vereeniging van Meelfabrikanten" wegens de volgens baar „beleedigende en lasterlijke aantijging", dat het meel dier maatschappij aluin zou bevatten in zoo groote hoeveelheid dat het voor de openbare ge zondheid nadeelig zou zijn. De afgevaardigde der tweede kamer voor Am sterdam de heer jhr. mr. J. W. H. Rutgers van Ro zenburg, heeft den wensch te kennen gegeven, niet meer bij de aanstaande verkiezingen in aanmerking te komen. Gedep. staten hebben goedgekeurd (in strijd met een vroeger bericht) het raadsbesluit van Schellinkhout tot verlaging der jaarwedde van het hoofd der school van f 1000 op 800. Bedankt als predikant voor de Wijk en IJhorst door ds. Folpmers te Opperdoes. De heeren Bloemendaal en Laan te Wormerveer berichten dat zij een veel geringer bedrag dan f 80000 geschonken hebben voor een ondersteuningsfonds ten behoeve hunner werklieden. Zij hebben zelfs zoovele werk lieden nietom zulk een belangrijk bedrag te geven. In de omstreken van Breda heeft het in de laatste nachten zoo hard gevroren dat er 's morgens js op de slooten lag. Een grenadier heeft bij de oefeningen in het pols- stokspringen op het Voorplein der Oranjekazerne te 'sGravenhage een been gebroken. - Aan de gemeente Helder is tot 1 Juli 1891 vrij stelling verleend van de verplichting tot het oprichten eener burgerdagschool. Donderdag 18 Aug. Weenen. De Turksche nota over Bulgarije aan de Mogendheden is onbeantwoord gebleven de Sultan van Turkije is geneigd den Vorst te erkennen doch wordt door vrees voor Busland weerhouden. De volgende kennisgeving is te Amsterdam verspreid: Wert bekent gemaeektdat tot Amsteldam op het Mercktpleyn by Gebroeders Cibils, daer do Bison uyt- hangt ende Cibils boven de deur gescbreefven staet, daegelycx uytgeseyt des Sondaghe, van tyen uur tot twee uur nae noenhet kostelycke door haerluyden geïnventeerde ende tot vastigheyt gebraghte vleysnat door mans, vrouwsparsonen ende kynderen can werden geproefft souder belalinge. Eilieve compt in, ende Segt het voirt. Het Technicum Mittweida (Koningrijk Saksen) telde in het afgeloopene schooljaar 699 leerlingen die de afdeeling voor Machinen-Ingenieur en Eleetrotechnieker, en ook die voor Machinenmeester bezochten. Onder de landen vanwaar zij kwamen noemen wij Duitschland Oostenrijk-HongarijeBusland Zwitserland Groot- brittanniën Denemarken de NederlandenSpanje enz.; uit Aziebijzonder van Javauit Afrika de Kaapstad en de Goudkust; verder uit Noord- en Zuid- Amerika en Australiën. De ouders der leerlingen be- hooren hoofdzakelijk onder de fabrikanten en werk geverseen bewijs van het vertrouwen hetwelk bet Technicum in de toongevende vakkringen geniet. De aanvang van het winterhalfjaar is 17 October. Pro gramma's en jaarverslagen ontvangt men kosteloos van de directie van het Technicum Mittweida (Saksen). Eata Morgana. Te Ahlbeck in Pommeren is een dezer laatste avonden een Eata morgana gezien. Tegen half negen verschenen eenige dikke wolken aan den horizon die weldra eene compacte massa vormden in welke duidelijk binnen 10 a 15 minuten het eiland Bügen zichtbaar werd. Op eene lengte van 25 tot 30 meters zag men het hoogland Stubbenkammer, en zelfs het meer naar achteren gelegen gedeeltedoor een kijker kon men de boomen onderscheiden; en ook zonder de getuigenis van eenige van daar teruggekeerde visschers was in de verschijning gemakkelijk het eiland Bügen te herkennen. Deze zeldzame luchtspiegeling duurde on geveer een half uur. Een voorbeeld van hoogen ouderdom vindt men in den omtrek van Plesz in de gemeente Wyrowalwaar een ongehuwd persoonFabian woontdie meer dan 120 jaar oud is. Sedert 25 jaar is hij blind maar overigens mag hij zich nog in eene betrekkelijk zeer goede gezondheid verheugen. In een zwem-inrichting te Zittau kwam dezer dagen een wagentje begeleid door twee onder-officieren waarin een invalide, die beide beenen miste. Deze overigens een krachtig man, steeds goed geluimd, zwom weldra vrooljk in het frissche bad rond en vertoefde er 20 minuten. Deze flinke zwemmer is de heer v. S., die in 1896 beide beenen verloor, en die in zijne jeugd nog beter zwemmen kon. Twee jaren geleden won de heer v. S. te Colberg nog eene weddenschap als zwemmer doordien bij bij 12° lucht- en 9° waterwarmte een an deren zwemmer overwon, door 37 minuten in het water te blijven terwijl zijn tegenpartij het 3 minuten eerder opgaf. Het hof van cassatie te Bome heeft dezer dagen in een zonderling proces, dat sedert 1886 veel van zich doefc spreken, het eindvonnis geveld. Den zevenden Au- gustus 1886 nl. verscheen in het stadje Nuoro op Sardinië bij den sacristein van de kerk aldaar de ryke welbekende burger Ignatio .Fiorentino. Hij gaf alle kenteekenen van een diepe waarachtige smart en zeidedat hem een zware slag getroffen had daar zijn besteinnig geliefde vriend gestorven was. „En denk eens", ging hij voort, „de overledene wenschte zonder eenigen pronk of praal begraven te worden als een hond. Maar dit duid ik niet. Laat dadelijk de kerk versieren en alle klokken Iniden, opdat hij met alle plechtigheid ter aarde worde besteld." De sacristeinwien de vrome man een gondstuk in de hand had gestoptdeed wat hem gezegd was en een uur later verkondigden een luid klokkengelui den dood van Fiorentino's besten vriend. Inmiddels had zich eene menigte menschen voor het sterfhuis verzameld om den begrafenisstoet te zien. De deuren vlogen open en de lijkwagen, in den vorm van een katafalk en geheel met bloemen bedekt, rolde lang zaam en plechtig door de straten. Onder al die bloemen echter lag het lijk van eenen ouden hond, die op deze wijze begraven werd. Achter den lijkwagen volgden twee met rouwfloers bedekte rijtuigen en een waarin Fioren- tino met heete tranen zijn „beste vriend" beweende. De stoet trok de geheele stad door en om de kerk heen steeds begeleid door het klokkengelui van den sacristein, die zoo ijverig mogelijk zijne taak vervulde en hield ten slotte voor een der villa's van Fiorentino stil waar een marmeren sacrophaag het overschot van den hond ontving. De geheele stad Nnoro meende zich over dienstreek van den ouden zonderling Fiorentino half dood te lachen; maar de geestelijkheid verstond in dat opzicht geen scherts en diende tegen den godsdienstschender een aanklacht in. Den tweeden Juni van dit jaar werd Fioren tino tot een dag gevangenis en eene geldboete van 50 lire veroordeeld. Het hof van appel bevestigde de straf en dezer dagen heeft ook het hof van Cassatie den aan- geklaagde^schuldig verklaard en het vonnis bekrachtigd. De heer J. G. Burggraaf', kommandant van het scherpschutterskorps alhieris den 16 benoemd tot lid van het bestuur van den Noordhollandschen scherp- schuttersbondin plaats van den heer Buys te Haarlem die bedankt had. No. 7. Woensdag 17 Aug. 1887. Voorzitter de Burgemeester A. Maclaine Pont. Tegenwoordig 12 leden. Afwezig de heeren C. Bosman, mr. M. Buchner en mr. A. P. de Lange, laatstgenoemde we gens uitstedigheid. De Voorzitter opent de vergadering, waarna 1. de notulen der vorige vergadering gelezen en goedgekeurd worden. Zijn medegedeeld de sedert de vorige vergadering ingekomen stukken. 2. Brief van den heer mr. M. Buchnerhoudende bericht, dat bij ontslag neemt als lid van den raad dezer gemeente. Voor kennisgeving aangenomen, onder dankbetuiging voor de in het, belang der gemeente bewezen diensten en verder gesteld in handen van Burg. en Weth. ter uitvoering. 3. Besluit van Ged. Staten tot sluiting der rekening en verantwoording wegens het beheer van de geldmiddelen der dienstdoende schutterij over 1886, met vaststelling der ont vangsten en uitgaven op f 2276,96% zullende in de eerst volgende rekening een bedrag van 7 0,40 in ontvang gebracht moeten worden, die op een post te veel in uitgaaf zijn gebracht. Voor kennisgeving aangenomen. 4. Deelt de Voorzitter mede, dat voor de leden gedurende eenigen tijd ter lezing zal liggen een door het hoofd der openbare burgerschool opgemaakt verslag van die inrichting van 15 iebruari 1867 tot 15 Februari 1887 en dat hij krachtens artikel 68 der gemeentewet reeds in handen der vaste com missie van financiën om bericht en raad gesteld heefta. de begrooting der stads-apotheek voor 1887b. de begrooting van het burgerlijk armbestuur voor 1887c. de rekening der bad- en zweminrichting, dienst 1886(7. Voor kennisgeving aangenomen. 5. Rapport van Burg. en Weth. omtrent het voorstel van het burgerlijk armbestuur, om art. 9 van het reglement van het gast huis zoodanig te wijzigen, dat de zieken, die ten laste van het burgerlijk armbestuur komen, voortaan ten laste van dat gesticht worden verpleegd. Zij berichten, dat zij zich geheel kunnen vereenigen met de gronden, waarop regenten van het gasthuis zieh bij een overgelegd schrijven tegen dat voorstel verklaren. Bovendien komt het hun voor, dat er nog een reden bestaat, welke het wenschelijk maakt dat voorstel niet aan te nemen. Naar hunne meening blijft het uit een geldelijk oogpunt zeer aanbevelenswaardig, dat twee besturen bij de verpleging van zieken betrokken blijven. De ondervinding heeft reeds eenmaal geleerd, dat de verple- gingstijd van zieken in het gasthuis zeer gemakkelijk verlengd kan worden, zonder dat daarvoor dringende noodzakelijkheid bestaat, namelijk met de zoogenaamde ongeneeslijke zieken. Zoolang de verpleging nu van het grootste deel der zieken komt voor rekening van het burgerlijk armbestuur, bestaat er dus een dubbele waarborg, dat dit niet geschieden zal. Dien waarborg zouden zij niet willen opofferen. Zij stellen den raad op grond van hunne beschouwingen voor, zich niet te vereenigen met het voorstel van het burgerlijk armbestuur. Regenten van het gasthuis ontwikkelen de volgende bezwaren. Feitelijk moge het op het o ogenblik voor de gemeente Alk maar hetzelfde zijn, of zij eene hoogere subsidie uit de gemeente kas aan het burgerlijk armbestuur of aan het mannen-en vrouwen gasthuis verleent, voor het gasthuis is het niet hetzelfde, op welke wijze hare uitgaven gedekt worden. Die instelling, welke eigen fondsen en bezittingen heeft, waarvan de inkomsten on voldoende zijn tot dekking barer uitgavenheeft ten doel zieken te verplegen tegen vergoeding der kosten, volgens een goedgekeurd tarief. Die kosten zijn voor de zieken, die ten laste van het burgerlijk armbestuur komen, hoogst matig bere kend en staan volstrekt niet in verhouding tot de werkelijke uitgaven. Om slechts één voorbeeld te noemen, voor iederen lijder wordt slechts 70,25 per dag betaald, terwijl alleen voor waakloon gedurende één nacht 70,60 a 7 0,70 per nacht betaald moet worden. Het gevolg daarvan is dan ook, dat èn de in komsten uit fondsen en bezittingen èn de betaald wordende verplegingskosten onvoldoende zijn om in alle uitgaven te voor zien en dat de gemeente door het verleenen van subsidie uit de gemeentekas overeenkomstig de bepalingen der armenwet het tekort moet dekken. Het was te wenschen, dat dit niet behoefde te geschieden en al bestaat er voor het oogenblik weinig vooruitzicht om dit doel te verwezenlijken, toch moet steeds gestreefd worden naar het bereiken van dien wenschelijken toestand. Regenten meenen, dat zij steeds trachten moeten, de instelling zoodanig te beheeren, dat die subsidie zoo laag mogelijk zij en dat zoo mogelijk de instelling beheerd kan worden, zonder dat het noodig is jaarlijks subsidie tot dekking 1 van het tekort aan te vragen, ls deze opvatting juist, dan kunnen regenten natunrlijk geen voorstel ondersteunenwaarvan de strekking is de inkom sten der instelling aanzienlijk te verminderen. Wordt toch het i voorstel van het burgerlijk armbestuur aangenomen, dan zou 7cnnp0st van ontvanff res t it ut ie n jaarlijks met 7 400 a 7 600 verminderen en de subsidie met dat bedrag verhoogd moeten worden. Geven zij op die gronden in overweging, de gevraagde wijziging van het reglement niet aan te nemen, zij merken ten slotte opdat de meening van bet burgerlijk armbestuur, dat een grooter aantal verpleegden hoogstens invloed kan uitoefenen op de kosten van levensmiddelen en de verdere kosten daarvan onafhankelijk zijn, onbekendheid verraadt met de werkelijkheid. Zooals de rekeningen aantoonenworden de uitgaven voor waakloonen, vuur en licht en be grafeniskosten, voor zooveel de overledenen niet in fond sen zijn, niet minder hooger dan die voor levensmiddelen. Ter lezing gelegd. 6. Verzoek van B. Huisman alhierom vergunning tot het j leggen van een riool uit liet perceel aan het Zegliswijk F. o. 141, tot afvoer van vuil- en hemelwater, na bekomen ver gunning van den Commissaris des Konings in deze provincie naar het Groot Noordhollandsch kanaal. Gesteld in haiiden van Burg. en Weth. om bericht en raad. 7. Verzoek van mevrouw de wed. H. A. Schaaps, om ont heven te worden van den aanslag in de plaatselijke directe be lasting, dienst 1887, van wijlen haren echtgenoot, groot 7126,45%, voor 4 maanden, aangezien zij het perceel aan de Langestraal, wijk A. No. 22in Augustus verlaat en haar voor dat tijdvak op nieuw aan te slaan naar het perceel aan het Kennemerpark No. 29, waar zij nu woont. Gesteld in handen van Burg. en Weth. ter beschikking. 8. Verzoek van L. van den Aardwegaangeslagen in den gemeentelijken hoofdelijken omslag voor 7 3,37%, om hem van dien aanslag te ontheffenop grond dat hij ten onrechte aan geslagen isaangezien hij is ontvanger der gemeente Heiloo tevens ambtenaar ter secretarie aldaaren die gemeente geacht moet worden te zijn de plaats, waar de zetel van zijn vermogen gevestigd isdat ook de wet zijne woonplaats aldaar voor schrijft doch hij alleen krachtens eene machtiging van den koning tijdelijk te Alkmaar zijn verblijf houden mag. Ook wijst hij den raad op de inconsequentie van den aanslag, aan gezien twee onderwijzers, aan de openbare scholen te Alkmaar werkzaam, doch wonende te Heiloo, dus in het omgekeerde geval verkeerendeook in de gemeente-belasting te Alkmaar zijn aangeslagenwelke beide onderwijzers te Heiloo daarvoor niet in aanmerking komenwat naar zijn oordeel ook juist is. 9. Verzoek van G. Farberin de plaatselijke directe belas ting dienst 1887 even als vroeger aangeslagen naar een be lastbaar inkomen van ruim 7 1100, zonder dat door hem het daartoe strekkend beschrijvingsbiljet is ingevuld, om intrekking van dien aanslag, omdat hij, thans inwonende, niet by machte isdie belasting te voldoendaar hij door omstandigheden sedert September 1886 buiten zaken is gesteld en daardoor geheel zonder middel van bestaan is. 10. Verzoek van J. C. Farber, van gelijke strekking als dat van G. Farber. 11. Verzoek van C. G. de Wild, wonende aan de Paarden markt aangeslagen naar een belastbaar inkomen van 7 2662,50 in de plaatselijke directe belasting, om zijne bijdrage in de gemeente-lasten tot een normaal cijfer te willen verminderen. Nos. 8, 9, 10 en 11 gesteld in handen van Burg en Weth. 12. Brief van J. A. Geenhuijsen, houdende dankbetuiging voor zijne benoeming tot waagmeester. 13. Brief van S. Koster, houdende dankbetuiging voor zijne benoeming tot marktmeester der kleine veemarkten. Nos. 12 en 13 voor kennisgeving aangenomen. 14. Verzoek van A. Bakker en mede-onderteekenaren om verbetering der verlichting langs den Heilooërstraatwegdoor nog eene lantaarn te plaatsen tegenover of bij de boerenplaats van S. Kaandorp. Na eene korte bespreking met 8 tegen 4 stemmen van de heeren H. J. Bruinvis, Bruinvis de Lange, J. C. Koórn en den Voorzitter gesteld in handen van Burg. en Weth. ter beschikkingop voorstel van den beer Kraakmandie zulks wenschelijk achtte in verband met het voor eenigen tijd ge nomen besluit, om de geheele thans aan de orde zijnde uitbrei ding der straatverlichting aan dat college over te laten. De minderheid vereenigde zich met het voorstel des Voor zitters, om het adres ter visie te leggenten einde bij eene eventueele uitbreiding der straatverlichting daarop zoodanig acht te slaan, als de raad vermeent te behooren. Zijn in behandeling genomen de volgende voor de leden ter lezing gelegen hebbende stukken. 15. Verzoek van mej. H. J. H. van Boekeren om eervol ontslag als onderwijzeres aan de openbare burgerschool met ingang van 8 October 1887. Eervol verleend met ingang van 8 October of zooveel vroeger als in de vacature mocht zijn voorzien. Van de commissie van financiën. 16. Rapport omtrent de rekening der stads-apotheek over 1886, sluitende in ontvang op 74289.81, in uitgaaf op 7 3779.47, met een batig slot van 7 510,34hoofdzakelijk een gevolg van den hoogeren ontvang op den post restitutie voor geneesmiddelen en van de belangrijk lagere uitgaaf op den post chemicaliën en drogerijen, waartoe de lage prijs der chinine veel bijdroeg. Voor 4 K. G. sulph. chinine werd besteed 7 226,65, eene som, waarvoor men voor eenige jaren niet eens één K. G. chinine kon koopen. De commissie stelt voor, de rekening onveranderd goed te keuren. Aangenomen. 1'- Rapport op de door de aandeelhouders der Alkmaarsche bad- en zweminrichting gevraagde goedkeuring op de door ben .Fun' gebrachte wijzigingen in de statuten. Die wijzigingen komen hierop neer a. dat het dienstjaar, dat thans loopt van 1 Juli tot en met 30 Juni, voortaan zal loopen van 1 Januari tot en met 31 December, in het belang van een geregelder gang van zaken; de aandeelhouders besloten hebben de rente, welke de gemeente hun gewaarborgd heeftten bedrage van 5 pet., niet meer ten volle te genietenmaar in het geheel niet of tot zoodanig bedragals jaarlijks de stand der rekening zal toelaten, nadat alle uitgaven zijn gekweten. Door dien maat regel zal bet mogelijk worden het bij de inrichting bestaande tekort te dekken en in eenige noodzakelijke, dringende uit gaven te voorzien, waardoor de instandhouding der inrichting verzekerd wordt. Uitvoerig is in een overgelegd rapport de strekking dier wijzigingen toegelicht en daar de commissie het wenschelijk achttedat aan den gemeenteraad bleek dat de statuten ge- wijzigd waren door het bij art. 13 der bestaande statuten daar voor gevorderde getal aandeelhoudersverzocht zij aan het bestuur overlegging van een uittreksel van de notulen der daarop betrekking hebbende vergaderingenwaaraan bereidwillig vol daan is. Dat uittreksel wordt overgelegd, waaruit blijkt, dat aan den inhoud van dat artikel voldaan is'." Heeft de commissie tegen de eerste wijziging, de verandering van dienstjaar, vol strekt geene bedenking, ook de tweede ondervindt bij haar geen bezwaarnu alle voorwaardendoor den gemeenteraad indertijd verbonden aan het verleenen van den rente-waarborg, onveranderd zijn gebleven en uit deze wijziging voor de ge meente geene nadeelige gevolgen voortvloeien. Zij stelt voor, de gevraagde goedkeuring te verleenen. Zonder beraadslaging met algemeene stemmen de gevraagde goedkeuring verleend. 18. Rapport op het adres van A. Schouten, opzichter over

Alkmaarsche Courant | 1887 | | pagina 2