EXTRA NUMMER No. 100. Negen en tachtigste Jaargang 1887. WOENSDAG 24 AUGUSTUS. VERDWENEN STERREN. Prijs der gewone Advertentiën Den 2 Septemberden dag van het bekend worden van den uitslag der ver kiezing voor de Tweede Kamer zal door ons een ALKMAARSCHE COURANT worden uitgegevenwaarin wij de gelegenheid aanbieden tot adverteeren. De buitengewone verspreiding daarvan en de groote belangstelling die het uit den aard der zaak ondervinden zal verzekeren aan de advertentiën eene meer dan gewone publiciteit. De prijs voor eene geheele bladzijde is eene halve een kwart een achtste Kleinere advertentiën worden op de gewone wijze a 15 ets. per regel berekend. Voor eene tijdige inzending der adver tentiën bevelen wij ons ten zeerste aan. HERMs. COSTER en ZOON. 20,— 12,50 7 4, ButUnlanb. FEUILLETON. Geschiedkundige Novelle ALKMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f 0,80franco door het geheele rijk f 1, De 3 nummers f 0,06. Per regel f 0,15. Groote letterB naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERM». COS- TER ZOON. VAN DE De Uitgevees, Lijst van brievenwaarvan de geadresseerden onbekend zijn verzonden gedurende de le helft der maand Augustus 1887. N. Moscovite, J. Hoogland, C. BlahAmsterdam; M. de JongHoorn. Van de hulpkantoren Egmond aan Zee: Jan Wijher, Vlaardingen. Hensbroek: K. KosNoordseharwoude. Noordscharwoude: J. de Geest, Amsterdam. Schermerhorn: HaxteAmsterdam. BELGIE. Het Vlaatrsche Congres werd den 22 te. Brugge gehouden, Een twintigtal sprekers uitten den wecsch, dat het onderwijs van alle trappen in de Vlaamsche provinciën in het Vlaamsch gegeven zouden worden dat er terstond aan de Hoogescholen van Gent Brus- VAN MORITZ LILIE. 6) IV. Pedro's onheilspellende woorden hadden de dames hevig ongerust gemaakt. Zonder twijfel zou de knaap meer gezegd hebben als de kastelein niet zoo spoedig tusschenbeiden gekomen was; dat hier het een of ander niet zoo was, als het moest zijn, bewees de ijver, waarmede hij den knaap als zwakhoofdig voorstelde. Dezen indruk maakte bij echter geenszins integendeel verried zijn holder, verstandig oog een gezond mensohen* verstand. De meisjes gevoelden diep medelijdenals zij aan de gevolgen dachten die het gesprek voor den ongelukkigen jongen man hebben zou en vooral Maria deed zich bittere verwijten, dat zij van de wonden ge sproken en Pedro daardoor verraden had. Maar hoe was het dan met het gevaarwaarvan de knaap gesproken had en wat wilde hij met zijne waarschuwing op alles acht te slaan, zeggen? Waren zij in een roovershol geraakt In de gelagkamer was het stil geworden. De eene bezoeker na den andere had zich verwijderd en slechts twee waren overgebleven, die op de vorige zachte wijze met elkander spraken en ook den kastelein die nu en dan enkele minuten ging zitten, in het gesprek wikkel den. Eindelijk verwijderden zich ook de laatste gasten en werd het licht in de gelagkamer uitgedaan oogen- schijnlijk heerechte er nu volkomen rust in hot huis. „Als men ons van nacht overvallen en berooren wilde, gel en Leuven een cursus over het strafrecht in de Vlaamsche taal geopend worde; dat geen staatsambtenaar in Vlaanderen benoemd worde, die de taal niet kent, en dat in de volgende Kamerzitting een ontwerp worde ingediend, om aan de militaire school ook in het Vlaamsch onderwijs te doen geven. DUITSCHLAND. Volgens de uit dit rijk ontvan gen berichten kan van wetenschappelijke waarnemin gen omtrent de zonsverduistering op den 19 weinig of geen sprake zijn daar bijna overal de lucht zeer zwaar bewolkt was. ENGELAND. De heer Whiteley, die overtuigd blijftdat kwaadwilligheid in bet spel is geweest bij den op den 6 in zijne magazijnen plaats gehad heb bende brand heeft f 36000 belooning uitgeloofd voor de ontdekking van den dader. Evenals te Chatham zijn ook te Portsmouth door do directeuren der werven drie honderd werklie den wegens gebrek aan werk ontslagen. Den 10des avonds, is aan het stoomschip City of Montreal mat 153 reizigers en 93 manschappen brand ontstaan in de katoen het hoofdbestanddeel der lading. Pogingenom den brand te blusschen mislukten door de rook die de manschappen belette te werken. Den 11, des morgens om 6 uur, verliet men het schip inde verschillende booten, Eene boot met twintig personen is vermist gebleven de overige personen zijn opgeno men door de stoomboot Vork City, na eerst geholpen te zijn door eene duitsche bark. Alle goederen zijn verloren gegaan. Lagerhuis. Minister Smith heeft den 19 gezegd, dat naar het oordeel der regeering de vrijlating van Arabi-pacha niet zou zijc overeen te brengen met de belangen van Engeland en Egypte noch uit het oog punt van rechtvaardigheid te billijken. Den 20 verklaarde minister Eergusson bij de behan deling der op de begrooting van uitgaven voor do di plomatie uitgetrokken poften dat do regeering alleen die maatregelen nam welke de ontruiming van Egypte kunnen rechtvaardigen, namelijk, handhaving'van wet en orde, verlichting der volkslasten en andere volstrekt noodige hervormingen. De vreemdelingen worden thans meer dan vroeger in de belastingen betrokken waar door de inkomsten en uitgaven met meer zekerheid in evenwicht gebracht zullen wordeD. Het egyptische leger is zonder hulp dar eDgelsche troepen in staat de grenzen te verdedigen. Het bezettingsleger is thans tot op 4500 man teruggebracht en doen zich geene grootere verschijnselen van oproer in het binnenland of daarbuiten voor, dan tegenwoordig het geval is, dan zal in het aanstaande jaar tot verdere inkrimping wor den overgegaan. Engeland moest zich in de bekende overeenkomst met de Porte het recht op terugkeer iü Egypte verzekeren, omdat andera de kans bestond op het- nieuwing der thans overwonnen gevaren. Aan de regee ring moest de noodzakelijkheid bespaard worden, zich over den duur der bezetting van Egypte uit te laten be- zouden de mannen hier wel gebleven zijn in plaats van zoo laat nog weg te gaan," sprak de gravin. Mis schien maken wij ons geheel zonder reden ongerust." „Er moge gebeuren wat wilik bescherm u en de eerstedie het waagt met geweld bij ons binnen te dringen is een kind des doods", riep Eugeniehet pistool met dubbelen loop ter hand nemende. „In elk geval zal het geraden zi,n van het slaapvertrek op de bovenste verdieping geen gebruik te maken en hier in deze kamer te blijven omdat wij hier bij onze reisgoe deren zijn. Wij kunnen dan afwisselend rusten, terwijl eene van ons waakt en bij het geringste geluid de anderen wekt." Wie weinig reist, bevalt gewoonlijk reeds het verblijf in een vreemd huis en in eene ongewone omgeving niet, vooral 's nachts als niets de phantasie stoort in het bedenken van de grootste ongerijmdheden. De vurig verlangde slaap komt niet, zuchtend rust de reiziger op zijne legerstede en begroet met vreugde de eerste zachte tonen van eenen ontwakenden vogel en de schemering van den eersten lichtstraaldie redding brengt. Als men daarenboven nog reden tot wantrouwen jegens de bewoners van het huis heeftals de vrees voor een onbekend gevaar als een nachtmerrie op den naar rust verlangenden meusch drukt, vliedt ook de grootste vermoeidheid voor de bange spanning, wat het volgende uur geven zal. Ook de bewoonsters der kamer sliepen niet; zij zaten doodstil op haren stoel en het minste gerucht trok hare aandacht. Eens scheen bet, alsof zij zachte schreden en fluisterende stemmen in de andere kamer hoorden, maar weldra werd alles weder stil. Plotseling werd er aan het venster geklopt. De vier dames sprongen van hare stoelen opterwijl zij doods bleek werden. „Wat is datvroeg Maria. „Misschien een vogeldie toevallig langs het glas vliegt", merkte de gravin zacht op. Eugenie schudde het hoofd. „Dat was geen vogel, moeder, dat was de hand van loften dienaangaande konden eer tot vertraging, dan tot bespoediging der ontruiming leiden. Tot verlichting van den schuldenlast van Egypte ware het wenschelijk, dat naar eenen nieuwen door de mogendheden gewaar- borgden geldelijken maatregel werd gestreefd. Wat het Suez-kanaal betreftgeloofde hij nietdat eene inter nationale overeenkomst over de onzijdigverklaring nog lang op zich zon laten wachten. De regeering wenschte niet langer in Egypte te blijven dan voor de belangen van Jat land en de voltooiing der hervormingen noodig was. Ibeland. Zoodra het besluit tot ontbinding van den ierschen nationalen boud bekend was, hebben de leiders alle stukken van waardeboeken en geldswaarden uit het kantoor genomen zoodat slechts scheurpapier en waardelooze stukken gevonden werdentoen de ambte naar zich daar vertoonden. ITALIË. Te Messina deed zich in 24 uren geen enkel geval van cholera voor. Yan den 19 tot den 20 kwamen te Catania 5te Palermo 3te Malito 7 en te Brante 5 sterfgevallen voorterwijl van den 19 tot den 21 te Palermo 23 personen aangetast werden en 15 overleden. SPANJE. Generaal Salamanca heeft zijn ontslag gevraagd en gekregen als gouverneur van Cuba. TURKIJE. Uit Konstantinopel wordt gemeld dat de Sultan niet voornemens schijnt zich van zijne af wachtende houding in het bulgaarsche vraagstuk te laten afbrengen, niettegenstaande Rusland zoowel haar als de overige mogendheden tracht te bewerken dat de Sultan met eene lastgeving der groote mogendheden gewapenderhand in Bulgarije tussehen beiden komt. Vervolgens dat de Porte antwoord heeft ontvangen van de mogendheden op haar schrijven omtrent Bulgarije. De mogendheden stemmen allen daarin overeendat prins Ferdinand op onwettige wijze bezit genomen heeft van den bulgaarschen troon, maar de meeningen waren verdeeld over dc vraag in hoever zijne verkiezing als wettig moest worden beschouwd. Duitsehland en Rus land spraken hun gevoelen duidelijk uit. Duitsehland antwoordde dat het in geen enkel opzicht den staat van zaken in Bulgarije erkende en er op rekende, dat de Porte in overeenstemming met Rusland zou bandelen. Rusland schijnt te twijfelen aan de oprechtheid der Porte en tracht den Sultan te bewegen tot een ge meenschappelijk optreden van Rusland en Turkije. BULGARIJE. Den 19 hebben de vertegenwoordigers der mogendheden ter eere van den verjaardag van den Keizer van Oostenrijk overeenkomstig het gebruik de vlaggen uitgestoken. Alleen de duitsche consul ont hield zieh daarvan omdat hij gelijk hij verklaarde zich sedert de verkiezing eu de aankomst van den prins van Saksen-Coburg niet meer als een officieel persoon beschouwde. een mensch", sprak zij, het op do tafel liggende pietoo grijpend. Op dit oogenblik herhaalde zich het kloppen maar een weinig sterker dan te voren. Rosabella vouwde de handen en bad zacht. Zij was de jongste en ook het meest beangst, minder nog voor haar eigen leven dan voor dat van hare moeder en zusters. Een oogenblik draalde Eugenie; daarna trad zij, het wapen met gespannen haan in de hand, naar het venster. „Wie is daar?" vroeg zij met vaste stom. „Doe opensennora", klonk het nu gedempt van buiten „ik moet u wat zeggen." Het jonge meisje schoof het gordijn terug om te zien, wie het was. „Het is Pedro", sprak zij, zich tot de overigen wen dende. Zij opende nu het venster; het volgende oogenblik stond de knaap in de kamer. Vragend en met angstige blikken zagen de vrouwen den jongen man aan die zeker eene zeer bijzondere reden voor dit nachtelijk bezoek hebben moest. Uit geput diep ademhalendeleunde hij eenige minuten tegen een stoelterwijl angst en vrees zich duidelijk op zijn gelaat afteekenden. „Ik kon u heden niet zeggen wat ik op het hart bad", begon hij eindelijk zoo zacht, dat de meisjes dioht naar bem toetreden moesten om hem te verstaan„de tusschenkomst van den kastelein die alle reden heeft te verhinderen, dat ik u waarschuwde, maakte mij dat onmogelijk." „Zijn wij werkelijk in eene rooversherberg gekomen vroeg Maria met bevende stem. „Niet veel beter dan datsennora", antwoordde de knaap. „Uw leven loopt niet het minste gevaar, als ik goed gehoord heb. Men wil u echter gevangen nemen." „En de kastelein maakt met dit volk gemeene zaak vroeg de gravin. „Hij is de spionvan hem vernemen de makkers wanneer er iets te doen valt hier houden zij hunne

Alkmaarsche Courant | 1887 | | pagina 1