No, 101. Negen en tachtigste Jaargang. 1887. V E IJ D A G 26 A U GII S T II S. FEUILLETON. VERDWEftJEfy STERREftL Prijs der gewone Advertentiën Van het nummer der Alkniaarsche Courant van Zondag 28 dezer zal, behalve aan onze gewone abonné's, aan alle kiezers voor de Tweede Kamer der Staten'Generaal in het hoofdkiesdistrict Alk maar (ruim 4000 in getal) een exemplaar worden toegezonden. Wij vestigen de aandacht op de gunstige gele genheid tot adverteeren in dit nummer met het oog op bovengenoemde buitengewone verspreiding maar verzoeken beleefddat de daarin te plaatsen advertentiën u i t e r 1 ij k Za terdag een uur worden ingezonden. De Uitgevers der Alkmaarsche Courant, lIEKMs. COSTER ZOOX. fittiUttlAtsb. Verkiezingen. Geschiedkundige Novelle 7) AlKMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f 0,80franco door het geheele rijk f 1, De 3 nummers f 0,06. -JAR IA NA? Per regel f 0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERM». COS- TER ZOON. BELGIE. Den 23 hadden te Oeteado vrij ernstige wanordelijkheden plaats. De vissehers van Ostende wilden het lossen van visch uit eene engelsehe pink beletten en vernielden een deel der lading. De politie en de gendarmes waren genoodzaakt een aanvat met do bajonet te maken waarbij vele vissehers ernstig ge kwetst werden. De rust is thans hersteld. De gen darmes beschermden het lossen uit de engelsehe pink. Den 24 waren de wanordelijkheden nog grooter. Van de vuurwapenen moest gebruik gemaakt worden twee vissehers worden gedood en vier ernstig gekwetst. Da vissehers namen eene dreigende houding aan. DUITSCHLAND. De Keizer maakte den 24 voor de eerste maal een rijtoer. Hij woonde een wedstrijd in het arendschieten bij welke door het officierskorps van het eerste garde-regiment in het Katarina-bosch werd gehouden. Pruisen. Den 22 is te Berlijn een steiger voor het nieuw stedelijk ziekenhuis ingestort waardoor zes werk lieden gedood en twee, benevens de architect, zeer ern stig gekwetst werden. ENGELAND. Lagerhuis. B'j de beraadslaging over de posten op de begreoting voor den diploma- tieken dienst uitgetrokken, verklaarde minister Eergusson den 23 dat thans omtrent Egypte geene onderhande lingen werden gevoerd en vermoedelijk ook niet spoedig weder opgevat zouden worden. FRANKRIJK. Van de 85 algemeene raden hebban 72 republikeinschgezinde bureaux gekozen. Tien kozen bureaux uit niet-republikeinen bestaande en in drie algemeene radennamelijk dia van OiseOme en Belfort, zijn niet-republikeinen vertegenwoordigd. De minister van oorlog heeft bepaald dat da leger- oefeningen waarbij eene vesting zal worden belegerd, plaats zuilen vinden te Belfort en 12 dagen zullen duren. ITALIË. Te Messina deden zich van den 21 tot den 22 drie cholera gevallen voor, waarvan I met doodelijken afloop. Te Catania overleden 4, te Brouce 6 en te Aderno 2 personen aan die ziekte. BULGARIJE. Prins Erederik hield den 22 zijn intoebt te Sofia, waar in de straten eerepoorten opgericht waren. Door den burgemeester verwelkomd, antwoordde de prins, dat hij de te Eberthal afgelegde belofte, dat hij zich aan Bulgarije zou wyden gehouden had. Hij was gekomen. Hij zon trachten Bulgarije te maken tot een idealen en zeer sterken staat. Wat betreft de internationale betrekkingen van het V orstendom was het van het grootste belang de goede verstandhouding met de Porte" te handhaven en bij hoopte Turkije te bewa- gen tot het nemen van maatregelenwelke gunstig voor Bulgarije waren. Den 22 ontving de prins de officieren in het vorstelijk paleis. TURKIJE. De Porte heeft het antwoord van al de mogendheden ontvangen. Oostenrijk, Italië en Engeland staan in die antwoorden aan de eene, irankrijk, Rus land en Duitschland aan de andere zijde. Oostenrijk noemt de handelwijze van prins Ferdinand onwettig erkent hem niet, maar geeft geen middel aan om de zoek op te lossen en verlangt do meening der mogend heden te kennen. Italië spreekt op gelijke wijze, maar voegt er bij, eene vredelievende oplossing te wenscben, die°de buigaren bevredigt. Lord Salisbury acht militaire tusschenkomst eene zoo gevaarlijke oplossing dat hij die aan de Porte ontraadtbij wil dat zij geduldig eene afwachtende houding zal bijjven bewaren. Frankrijk daarentegen raadt de Porte aan prins Ferdinand te verwilderen en in overleg met Rusland te bandelen. Het antwoord van Duitsculand en Rusland is reeds bekend. Van liberale zijde zijn in Utrecht kandidaat gesteld de heeren Jb. Duyvis en mr. W. J. Royaards van den Ham; in Amsterdam door de kiesvereeniging Burgerplicht de aftr. leden mr. A- F. K. Hartogh A. Gildemeester mr. J. G. Gleichman, mr. W. H. de Beaufort, J. T. Cremer, mr. H. J. Kist en in plaats van den heer Rutgers van Rozenburg, de heer mr. A, Kerdijk in Hoorn de aftr. leden de heeren mr. W. K, baron van Dedem en mr. D. Visser van Hazerswoudein Delft de heeren mr. H. Goeman Borgesius en mr. W. van der Kaay, na verwerping van het voorstel, om ditmaal geene kandidaten te stellen; in Groningen het aftr. lid de heer mr. S. van Houten; in Dordrecht de aftredende leden mr. G. M. van der Linden en mr. J. B. van Osenbruggen. De liberale kiesvereeniging te Zeven bergen en die te Haarlemmermeer hebben besloten ditmaal geen kandidaat te stellen. TAN MORITZ LILIE. Er werd geklopt en iemand vroegof de reizigers het ontbijt wenechten. De gravin beantwoordde dit bevestigend en gaf tevens last de rijtuigen tot vertrek gereed te maken. Een uurtje nog en de beide rijtuigen kwamen voor de deurin het eerste ging weder de oude dame met hare dochter Eugenieterwijl in het tweede Maria en Rosabella plaats namen. De herbergier deed de vreem delingen uitgeleide en sloot zeer gedienstig de por tieren terwijl Pedro nergens te zien waszoodat de gravin de voor bem bestemde fooi aan den herbergier moest overhandigen om ze aan hem te geven. Een frissche morgendauw lag nog op het gebergte toen de reizigers op den laogzaam bergopwaarts voerenden weg voortreden. Nu men bet gevaar gelukkig te boven was keerde ook bij de jongere zusters weder hare op gewektheid terug, zij lachten en schertsten over den angst, dien zij doorstaan hadden en schilderden elkander in over moed het tooneel af, dat het gevreesde nachtelijke bezoek der roovers veroorzaakt zou hebben. Het bergland had niets van zijne grootsche wildheid verloren integendeel stapelden de rotsmassa's zich steeds steiler opeenvoor denneboomen en sparren breede dalen en diepe kloven openlatende. In ongeveer een uua moest de rijweg weder op den goed onderhouden hoofd weg uitloopen van daar was er nog een korte afstand tot het doel harer reis. De weg maakte nu een scherpe bocht om een rots blok toen plotseling daar achter zes ruiters zichtbaar werden die op de rijtuigen kwamen aanrijden. Het wat'en koen en stout uitziende gezellen. Eugenie herkende in een paar hunner terstond dezelfde mannen die den avond te voren in de herberg geweest waren. De voorste ruiter greep de paarden bij den teugel en riep den koetsier toe, dat hij hem van den bok schieten zou, als hij schreeuwen durfde, terwijl twee anderen aan beide zijden van het rijtuig de daarin zittenden geboden de kostbaarheden en zaken van waarde af te geven. De overige drie struikroovers vielen het tweede rijtuig aan. Voordat nog de roovers gelegenheid hadden geweld te gebruikenhad Eugenie het pistool te voorschijn gehaald en een schot afgevuurd op den kereldie de paarden vasthield een tweede schot op de anderen miste; het eerste had echter getroffen, de man wankelde, zonk voorover op den hals van zijn paard en toen op den grond. Tegelijkertijd steigerden door het schot verschrikt de beida voor het rijtuig gespannen paarden, en joegen, wild de manen schuddende, in galop voort, de ruiters en den tweeden wagen ver achter zich latende, Een kreet van vertwijfeling ontsnapte aan de lippen der oude dame de hollende paarden joegen langs den berg weg voortelk oogenblik konden de in het rijtuig zittende personen verwachten tegen een rotsblok of in den afgrond geslingerd te worden. Half dood van schrik en angst klemden de beide vrouwen zich aan de kussens vaBtde koetsier had alle macht over zijne dieren ver loren en was er slechts op bedacht te zorgen dat hij zelf niet van zijne hooge zitplaats af geworpen werd. Eindelijk bereikten de paarden in hunne woeste vaart den straatweg, waar zij langzamerhand tot rust kwamen en het den koetsier gelukte de verschrikte dieren weder meester te worden. Ook de gravin en tare dochter heretelden zich langzamerhand eerst nu werd haar de toestand duidelijkwaarin zij door den plotse- lingen aanval geraakt waren. „Mijne kinderen, mijne arme kinderen wat zal er van hen worden jammerde de gravin, terwijl Eugenie, Van katholieke zijde zijn kandidaat gesteld in 's Gra- venkage de heeren mr. R. J. graaf Schimmelpenninck en J. Canter Visscheroud oost indisch ambtenaar, welke heeren ook kandidaat gesteld zijn door do con servatieve kiesvereeniging; in Gouda de heeren jhr. mr. K. A. Godin de Beaufort en mr. U- H. Huber, behou dens de goedkeuring van den Prov. bond van katholieke kiesvereenigingen in Zuid- en Noordholland in Haar lemmermeer het aftredend lid mr. F. J. M. A, Reekers. Van anti-revolutionaire zijde zijn kandidaat gesteld te Amsterdam de heeren J. C. Fabius mr. B. J. L. baron de Geer van Jutphaasmr. Th. Heemskerk W. Hovy jhr. mr. A. de Savornin Lokman mr. AL baron Mackay en kolonel H. W. van Marie; in Dokkum de heeren mr. L. W. C. Keuehenius en mr U. H. Hu ber in Zwoiio de heeren A, baron van Dedem en jhr. mr. T. A. J. van Asch van Wijck; in Almeloo de kan didaten der katholieken de heeren van Alphen aftre dend lid en mr. Cremers te Arnhem. Den 21 is bij den steiger van den zandspoorweg aan het Nocrdhollandsch kanaal te Sehoorl het vier jarig zoontje van den bakscfaipper bij het plakken van bloempjes in het water gevallen eu verdronken. Het gerucht, dat den 21 de heer Ed. N. te Venlo, die bij den op den 14 te Maastricht gehouden wieler wedstrijd van zijn rijwiel vielaan de gevolgen van dien val overleden zou zijn is onwaar. Hij is geheel hersteld. Benoemd bij kon, besluit van den 22 de heer C. Hattinga Raven, betaalmeester te Amsterdam, tot betaalmeester te 's Gravenhage, in plaats van jhr. J. G. F. van Spengler eervol ontslagen onder dankbe tuiging voor de langdurige en trouwe diensten, door hem aan den lande bewezen en behoudens aanspraak op pensioen. Bij bon. besluiten van den 22 is op verzoek eer vol ontslag verleend aan den heer mr. C. G. de Bal- bian van Doorn als kantonrechter te Utrecht, met 1 Oct. a.s., en aan den heer jhr. mr. F. X. G. M. van Niepen als kantonrechter te Nijmegen met 1 Sept a.s. Bij kon. besluit van den 22 is aan den heer mr. W. C. J. de Yicq op zijn verzoek eervol ontslag verleend als lid en voorzitter van het college van regenten over de rijks-werkinrichting en het huis van bewaring te Hoorn, onder dankbetuiging voor de in die betrekkingen bewe zen diensten en is tot voorzitter van dat college be noemd het lid de heer jhr. mr. D. van Akerlaken. In den nacht van den 22 op den 23 is te Deven ter bij den horlogemaker Ribkert ingebroken. Eene ruit was vooraf met zeep bestrekendaarna met een papier beplakt on vervolgens ingedruktwaarna een kastje met zilveren en gouden horloges weggenomen was. Het kastje werd 's morgens ledig op den weg gevonden. De dader, eerst onlangs uit de kolonie ont slagen werd den 23 te Zwolle aangehouden nog in het bezit van alle ontvreemde horlogesten getale van 38. zelve hare tranen niet meesterhaar tot kalmte zooht te brengen. Wat tot redding der meisjes te doen? Tot de naaste stad waar hulp van politie of militairen te bekomen was was het veel te veren den Alcalde van een der kleine dorpen in het gebergte te hulp te roepen was doelloos, want uit vrees voor de wraak der roovers zou hij waarschijnlijk aan het verzoek geen gehoor geven. Onder deze omstandigheden bleef er niet anders over dan te trachten het doel der reis te bereiken en daar met den /castellan van het landgoed en met den ouden trouwen be diende der familie raad te schaffen. Weldra vertoonden zich achter de oude kastanjeboomen de spitse gevels van het grafelijk slot en kwam de oude dienaar aansnellen om de bezoekers te verwelkomen. Maar nog eene andere gedaante vertoonde zich Pedro, de raadselachtige waarschuwer uit de herberg. Met zijn hoofddeksel in de hand de oogen smeekend op Eugenie gericht, stond bij voor de verraste vrouwen, als een arme zondaar op zijn vonnis wachtende. „Hoe komt gij hierongeluksvogel vroeg het jonge meisje. „Ik kon niet anders, sennora", antwoordde de knaap met zachte stem. „Maak mij tot uwen geringsten dienaar, draag my het zwaarste werk op, maar verstoot mij niet en lever mij niet uit aan mijnen beulmaar dulddat ik in uwe omgeving blijf en u bewaak met de getrouw heid van eenen hond." „Zonderlinge knaap", sprak Eugenie en hare schoone oogen rustten vol medelijden op den jongeling. „Ge kunt bij ons blijvenPedrowees maar on bevreesd", sprak de gravin bewogen, „misschien kunt ge ons helpen om de arme kinderen te redden." En luid snikkend wankelde zij aan den arm harer doohter het huis binnen.

Alkmaarsche Courant | 1887 | | pagina 1