EXTRA NUMMER No. 102. Negen en tachtigste Jaargang. 1887. Verkiezing 1 September. feuilleton. VERDWENEN STERREN. ZONDAG 28 AUGUSTUS. Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f 0,80 het geheele rijk f 1, De 3 nummers f 0,06. franco door Prijs der gewone Advertentiën Per regel f 0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HEEM». COS- TEE ZOON. Dit nummer bestaat uit twee bladen. EERSTE BLAD. Den 2 Septemberden dag van het bekend worden van den uitslag der ver kiezing voor de Tweede Kamer zal door ons een 20 12,50 7 4 ALKMAARSCHE COURANT worden uitgegevenwaarin wij de gelegenheid aanbieden tot adverteeren. De buitengewone verspreiding daarvan en de groote belangstelling die het uit den aard der zaak ondervinden zal, verzekeren aan de advertentiën eene meer dan gewone publiciteit. De prijs voor eene geheele bladzijde is eene halve een kwart een achtste Kleinere advertentiën worden op de gewone wijze a 15 ets. per regel berekend. Voor eene tijdige inzending der adver tentiën bevelen wij ons ten zeerste aan. HERMs. COSTER en ZOON. De verkiezingen hebben ditmaal plaats onder zeer ongewone omstandigheden. Hoe gewichtig het werk der Grondwetsherziening moge zijnhoezeer ons staatsleven gewijzigd zal wordenindien de thans aanhangige voorstel len deel uit zullen maken van de hoogste wet des Lands, en daarmede eene belangrijke uitbreiding van het kiesrecht en de mogelijkheid eener betere Geschiedkundige Novelle M0E1TZ LILIE. VI. Diep in een woest dal der Sierra Morena ligt het dorp Janda, uit nauwelijks een dozijn armzalige hutten bestaande. De bewoners zijn meest armeonwetende mensehen, die hun brood verdienen met het omhakken der oude boomen, welks stammen zij naar de beek eleepen, die ze op hare beurt wegvoert naar de Gua dalquivir wier golven ze verder naar de zeekusten voeren, waar ze in Cadix en andere zeeplaatsen zeer gezochte bouwstoffen leveren. Het spreekt van zelf, dat het vellen der boomen slechts gedurende den zomer mogelijk is, welke hier in het gebergte echter nauwe lijks vier maanden duurt; in den winter houden de bewoners zich bezig met houtsnijden het vervaardigen van houten keukengereedschap, speelgoed en dergelijke zaken, die door de handelaars in CrnaadCordova en zelfs in Sevilla en Granada opgekocht worden. Aan het eind van het dorpje, Eehilderachtig gelegen aan den voet van eenen steilen met mos begroeiden rotswandstond een uit steen opgetrokken gebouw welks deftig uiterlijk in het oog vallend tegen de arm zalige houten hutten, wsaruit het dorp bestond, afstak. Het was de woning van den houtvester en opzichter over het houtvlotten het huis was gebouwd door den gemaal der Koningin Isabella, Erans d'Assisi, wien het gedurende de jaarlijksche hofjachten in het gebergte waartoe ook de hoogste waardigheidsbekleeders uitge- administratieve rechtspraak en eener meer krachtige defensiezal verkregen zijnis het toch de wetenschapdat de taak der thans te verkiezen Kamer zeer beperkt en het mandaat der afgevaar digden van zeer korten duur zal zijnde reden dat de verkiezing van 1 September niet die be - langstelling en die aandacht trektdie zij om haar gewicht voor de toekomstzoozeer verdient. Velen zijn geneigd om de hernieuwde behandeling der reeds aangenomen wetten, te beschouwen als eene formaliteit van betrekkelijk weinig gewicht; - terwijl zij ook de aanneming der voorstellen tot Grondwetswijzigingwaartoe mannen uit alle par tijen hebben medegewerktverzekerd achten. Velen zijn geneigd hunne krachten en ijver te sparen voor de toekomst, als de thans in de Grond wet neder .te leggen beginselen, in wetten zullen moeten worden uitgewerkt en in bijzonderheden geregeld, en als in kleinere en anders begrensde districten een veel grooter aantal kiezers deel zal nemen aan den verkiezingsarbeid. Van die stemming kan het gevolg zijneene matige en onvoldoende opkomst aan de stembus en daardoor de nederlaag der liberale partij in die districten waar zij zich zeker acht van de over winning. Daartegen wenschen wij te waarschuwen. De liberale partij vertrouwe niet te veel op de in het publiek komende geruchten omtrent hetgeen de tegenpartij doen zalzij rekene er op, dat onder linge verdeeldheid onder de kerkelijke partijen, zich te veranderen pleegt in roerende eendracht op het oogenblik der stemming,en zij vergete niet, dat om de Grondwet te wijzigen eene gewone meerder heid onvoldoende is maar daartoe twee derden der uitgebrachte stemmen wordt vereiseht. Twee derden van de stemmen zijn bij de tegen woordige verdeeldheid en het bestaan van vier partijen in de Tweede Kamer, niet zoo gemakkelijk te ver krijgen, en komt de liberale partij niet sterk en machtig te voorschijn uit de beproeving die haar op 1 September wachtdan loopt de ondernomen wijziging der Grondwet ernstig gevaar. Daarvoor te waken is de plicht der kiezers. De voorgestelde wijzigingenmeer bijzonder die welke de uitbreiding van het kiesrecht betreffenzijn het gevolg van overle,g. Zij vormen datgene wat men op het oogenblik verkrijgen kan, niet wat men zou wenschen. Geene partijook de liberate niet, beschikt over voldoende krachten in en buiten het parlement, om te kunnen eischen, dat de wetgeving hare beginselen zuiver icedergeve. Yandaar dat de voorgestelde wijzigingen hij geene enkele partij onverdeelden bijval vinden; zoo is het bij - noodigd werden als pleisterplaats diende. De boven verdieping was voor dat doel gereserveerd en daarom^ onbewoondalleen als bet hooge jachtgezelschap ver- wacht werd kwamen de hofbedienden van te voren in het huis, om de kamers te luchten en voor de ontvangst der gasten gereed te maken. Een kleine moestuin voor het huis, met eene tninbank daarindiende voor het gebruik van den houtvester een goed onderhouden tuin ter zijde van het gebouw met eene sierlijke veranda en eenige kleine beelden, o.a. Diana en Pan, de Godin en de God der jacht en der herders voorstellende, bleef ten dienste der Madridsche bezoekers. De houtvester, een man met eene gebruinde en ver weerde gestalte en grijs haarzat op de tuinbank uit eene korte pijp te rooken, terwijl zijne vrouw bij de moesbedden bezig was. NaaBt den ouden man zat een veel jongere en beiden voerden blijkbaar een ge wichtig doch halfluid gesprek. De jongste was goed gekleedmaar met stof bedekt en aan den ingang van den tuin stond een mnildiergezadeld en ge toomd vastgebonden. „Zijn de meisjes inderdaad zoo bedroefd als ge zegt?" vroeg de vreemdeling ernstig, zijne hand op den arm van den houtvester leggende. Deze knikte. „Jamijnheer. Zij verlangen zeer naar hare moeder en zuster en zijn bereid elk losgeldhoe groot ook^, te betalenals men haar de vrijheid schenken wil", antwoordde de aangesprokene met eenen loerenden zijde- lingschen blik. „Van de eigenlijke voorwaarde, waarvan de vervulling de meisjeB dadelijk aan hare familie terug zon gevenwillen zii ecüter niets hooren.' „Ik denk, dat deze hardnekkigheid wel te overwinnen zal zijn", meende de vreemde. „Het moet toch al vreemd toegaan, als deze trotsche hoofden niet gedwee zouden worden, te meer als er sprake is van een geluk en eene eer voor de familiewant eene verbindtenis met den hoogsten beambte van den staat den maarschalk en voorbeeld een ernstige grieve van de liberale partij, dat het stemrecht niet is toegekend aan de zoogenaamde capaciteiten. Maar zij zal er zich mede moeten en kunnen troosten, dat door de verlaging van den census en de rechten aan huurders van gedeelten van perceelen toegekendzeer weinigen die door ontwikkeling en kennis aanspraken hebben op het kiesrechtdaarvan uitgesloten zullen blijven. Men vrage zich bij deze verkiezing dan ook niet af, of de herziene Grondwet in ieder opzicht zal beantwoorden aan de eischen der liberale partij, maar men vrage zich ernstig af, of er thans meer te verkrijgen ware geweest. - Hij die bekend is met de partijverhoudingen en met personen en belangendie zich doen gelden in ons parlement, zal die vraag ontkennend beant woorden. Wij hebben ons lang beklemd gevoeld in onzen parlementairen arbeid. Wij hebben geklaagd over de werkeloosheid van de Kamers en over de zwakheid der elkander opvolgende Regeeringen. Thans kan er verbetering in dien toestand komen, eD) misschien ook omtrent de nu in denzelfden staat gebleven onderwijs-vraag, eene oplossing worden voorbereid of verkregen. De wijziging van de Grondwet toch zal het mo gelijk maken om den band der machteloosheid te breken. De nieuwe kiezers immers zullen andere denkbeel den, misschien ook andere belangen, op den voorgrond brengen. Maatschappelijke vraagstukken, de belangen van handel en nijverheidde verhouding tusschen werkman en werkgever, zullen naast de onderwijs- verdeeldheid, een terrein aanwijzen, waarop vrucht bare zamenwerking tusschen de weidenkenden van alle partijen mogelijk zal zijn. De non-possumus- politiek, een krijgslist, meer dan een beginsel, zal veroordeeld zijn. De Regeering zal eene oplossing kunnen zoeken voor het zwaarwichtige vraagstuk der defensie, en onze administratieve rechtsspraak, thans een monument van goedbedoelde willekeur, zal werkelijk rechtspraak kunnen worden. Het schijnt ons een overwegend belang voor de natie, dat door deze herziening de verschillen worden weggenomen, waartoe de troonsopvolging aanleiding kan, geven, en, bij den hoogen leeftijd van den re geerenden Vorst, vermoedelijk geven zoude;jawij achten het onder omstandigheden mogelijk, dat het verzuim van tijdige oplossing van deze vragen, gevaar zoude kunnen doen ontstaan voor onze onafhanke lijkheid. Redenen te over dus voor de kiezers om te verlan gen dat het werk der Grondwetsherziening tot een goed einde worde gebracht. president-minister Narvaezzon iedere andere hoog adellijke familie met vreugde aannemen." „De gravinnen willen over dit punt volstrekt niet spreken en hebben verklaardbeiden liever gevangen te willen blijven dan zich aan zulk eenen dwang te onderwerpen", verzekerde de houtvester. „De oudste der beide meisjes ziet mij er juist uit, alsof zij eenen onbuigzamen wil bezatde jongste schikt zich echter naar hare zuBter." „Hoe dom dat de kerels het verkeerde rijtuig aan gehouden hebben, zoodat de gravin Eugeniewaar het hier eigenlijk om te doen was, ontkomen is!' sprak de ander, een handlanger van den generaal Norvaez. „De zaak was op eene wijze geregelddat aan mislukken van het plan haast niet te denken viel. Zoodra ik door mijnen agent te Madrid bericht van de voorgenomen reis der familie ontvangen had, stond mijn besluit vast, mij in de persoon van een der meisjes eene soort gijzelaarster te verschaffen en daarbij kon ik geen beteren helper vinden dan u. Gij steldet u met den kastelein der herberg in verbinding, die ons reeds meer goede diensten bewezen had; de onvermoeide tegenstand der eene jonge dame en het op hol gaan der paarden kon niet voorzien worden. De maarschalk zal echter zeer boos zijn De houtvester haaide de schouders op en rookte zwg- gend door. „De maarschalk", vervolgde de ander„duldt geen tegenspraak en is gewend zijnen wil onder alle^omstan- digheden door te zetten. Daarom geraakte hij ook in den hevigsten toorn, toen zijn aanzoek om de hand der gravin koel afgewezen werdhijde almachtige mi nister, heeft niet kunnen gelooven, dat men het wagen zou hem zóó te weerstaan. En inderdaadhet is ongehoord, den man, in wiens hand het lot van Spanje berustdie de macht bezitdeze verwaande Montigo's te vernietigen of naar het een of ander eiland van West-Indie te verbannen dezen man af te wijzen hem lichtzinnig tot het voorwerp van den spot der ALKMAARSCHË COURANT. VAN DE De Uitgevees, VAN 8)

Alkmaarsche Courant | 1887 | | pagina 1