EXTI1A NUMMER No, 103. Negen en tachtigste Jaargang, 1887. WOENSDAG 3! AUGUSTUS. BURGERAVONDSCHOOL VERDWENEN STERREN, Prijs der gewone Advertentiën Den 2 Sepleinberden dag van het bekend worden van den uitslag der ver kiezing voor de Tweede Kamer zal door ons een ALKMAARSCHE COURANT worden uitgegevenwaarin wij de gelegenheid aanbieden tot adverteeren. De buitengewone verspreiding daarvan en de groote belangstelling die het uit den aard der zaak ondervinden zal verzekeren aan de advertentiën eene meer dan gewone publiciteit. De prijs voor eene geheele bladzijde is eene halve een kwart een achtste Kleinere advertentiën worden op de gewone wijze a 15 ets. per regel berekend. Yoor eene tijdige inzending der adver tentiën bevelen wij ons ten zeerste aan. HERMs. COSTER en ZOON. f 20,— 12,50 7 4,— FEUILLETON. Geschiedkundige Novelle ALR1AARSCHE COURANT. Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f 0,80franco door het geheele rijk f 1,—. De 3 nummers f 0,06. r a Per regel f 0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERM8. COS- TEE ZOON. VAN DE De Uitgevees, BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen ter algemeene kennisdat de Doodweg en het ge deelte van den Heiloërhout, dat aan het bestuur der Harddraverij- Vereeniging voor het houden eener harddraverij afgestaan is evenals vroegere jaren, bij gelegenheid der harddraverij op 31 Augustus 1887, van des voormiddags 8 tot des namiddags 6 uren, voor het verkeer gesloten zullen zijn. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar, A. MACLAINE PONT. 29 Aug. 1887. De Secretaris, NUHOUT VAN DER VEEN. Deinschrjjving van leerlingen voor den cursus 1887/88 zal plaats hebben uitsluitend op MAANDAG 5 September a.s,, des avonds te 7 uur j TAN MORITZ LILIE. in het gebouw der BurgeravondschoolDoelenstraat hoek Gedempte Nieuwesloot. De Directeur Dr. H. W. WAALEWIJN. BELGIE. Te Ostende is de rust terug gekeerd- De begrafenis der bij de ongeregeldheden gesneuvelde vieschers is den 26 zonder rustverstoring afgeloopen. DENEMARKEN. Den 26 zijn de Keizer eu de Keizerin van Rusland te Kopenhagen aangekomen zij werden aan de landingsplaats opgewacht door de Ko ningin en de prinsessen. De Koningde Kroonprins en de Koning van Griekenland waren den Keizer met het gepantserde eskader te gemoet gestoomd. DUITSCHLAND. De sociaal-democratische afgevaar digden ia den Rijksdag verzonden een rondschrijven aan hunne partijgenootenwaarin zij hen aansporen tot deelneming aan het in het buitenland in den loop van bet najaar te beleggen congres. De plaats waar, en de tijd, waarop die bijeenkomst zal worden gehouden, wordt niet gemeld. ENGELAND. Elf boerderijen in Schotland die dezer dagen op nieuw verpacht werden omdat de pacht tijd verstreken was brachten slechts drie vierde van de vroegere pacht op. ERANKRIJK. Niettegenstaande het door den ge meenteraad van Parijs voor eenigen tijd genomen besluit tot het bijeenroepen van een congres van vertegenwoor digers vau aila"gemeenteraden in Prankrijk door de regeering vernietigd is, heeft de gemeenteraad thans aan alle gemeenteraden eeue uitnoodiging verzoudenom zich te laten vertegenwoordigen in eene op 22 Septem ber a.s. in het stadhuis te houden vergadering. De minister van binnen), zaken heeft daarop den prefecten opgedragen alle burgemeesters in kennis te stellen met de vernietiging van dat besluitonder verklaring dat deelneming aan die vergadering in strijd met de wet zou zijn. De Eigaro heeft den inhoud van het door den mi nister vau oorlog geheim gehouden mobilisatie-pro gramma openbaar gemaakt, over welk feit groote ver ontwaardiging bestaateen ondergeschikt ambtenaar bij den typographisohen dienst vau het ministerie van oor log schijnt zich te hebben laten overhalen een afdruk te verkoopen. De minister zelf onderzoekt het gebeurde. ITALIË. Het blad, de Popoio Romano, maakt gewag van een russiech plan, om aan generaal Ehrenrot, een russiseh officier, die onder Vorst Alexander eenigen tyd minister vau oorlog was, het bestuur over Bulgarije op te dragen. Dat blad besehouwt dit plan als opge gevenvoordat het eigenlijk nog was voorgesteld want 9) Op dit oogenblik kwam van den anderen kant van den weg een marskramer aan, die in eene korf allerlie kleinigheden linten naalden kammen sieraden en soortgelijke waren te koop had. De arme bergbewoners die slechts zelden gelegenheid hebben naar de verafgelegen stad te gaan zien daarom gaarne zulke kooplieden in hunne streek. „Eijne waren sennorariep de man over de heg de in den tuin wandelende vrouw van den houtvester toe„en goedkoop spotgoedkoop Mag ik binnen komen om n mijne waren te laten zien U weet zien kost niets." Zonder het antwoord der vrouw, die eenen vragenden blik op haren man wierpaftewachten trad de han delaar in den tuin, opende zijne korf en liet alle klei nigheden zien die in huis en familie tot de dagelijk- eche behoeften of tot opschik kunnen dienen. Met welgevallen rustten da oogen der houtvesters- vrouw op de voorwerpen en zelfs haar man keek nieuws gierig toehoe zij het eene stuk na het andere opnam, met het gelaat van een kenner beschouwde, om het daarna met woorden van goed- of afkeuring weder op zijne plaats te leggen. Zij had verschillende zaken uitgezocht en ging nu in huis om geld te halen. „Mag ik aan de jonge sennora'suwe dochters, ook niet eens mijne artikelen laten zien vroeg de kramer, nadat hjj het hem toekomende geld in ontvangst ge nomen had. „Wij hebben geene kinderende eenige knaap, dien wij bezaten is reeds als klein kind gestorven", ant woordde de vrouw met een droef lachje. „Maar ik zag zooeven toch twee jonge meisjes boven voor het venster", sprak de kramer. „Ja, die zijn hier, om om om berglucht in'te ademen en zouden zeker met genoegen dit moois zien." Een oogenblik nam het gelaat van den koopman eene veelbeteekenende uitdrukking aan. „Breng mij bij de sennora's, ik ben eene arme duivel eu zou mij verheugen als ik nog iets verkoopen kon de zaken gaan toch al slecht genoeg". „Neen, dat kan nietsprak de houtvester snel, „de dames zijn ziek en voor niemand te spreken. Dat weet gij toch ook wel, waarom spreekt ge over haar voegde hij zijne vrouw toornig toe. „Ik heb medelijden met de sennorita's, zij moeten in hare eenzaamheid toch reeds zooveel ontberen", ant woordde de vrouw en het was aan haren toon van spreken te hooren dat zij werkelijk medelijden ge- voelde. „Zij sterven van verveling, want de eenige boeken, die wij bezitten, de geschiedenis van den heiligen Hubertus en den almanak, hebben zij reeds verscheidene malen uitgelezen. Daarom dacht ikdat wij ze we[ die kleine afwisseling mochten gunnen zulke jonge schepsels zien toch ook gaarne wat moois „Gij zult eenen armen drommel de kleine veroor- deelen niet ontnemen, die misschien bij de dames nog te behalen zyn," vroeg de koopman aan de ouden jager. „Als zij ziek zijn, zal het kijken naar mijne snuisterijen haar opvroolijken en de verveling voor een oogenblik verdrijven. Wij zullen u allen dankbaar zijn mijnheer de houtvester, want wij hebben daar allen voordeel van." „Janatuurlijk en wat steekt daar ook in P" sprak de vrouw op beslisten toon. „Kom mede, ik breng je naar onze gasten, dit kleine genoegen mogen de meisjes wel hebben." „Laat de meisjes niet met dien vent alleen, vrouw' riep de houtvester zijne wederhelft achterna, „er mag volstrekt niet meer gesproken worden dan bepaald noodig is." „Wees niet bang ik zal voorzichtig zijn maar we kannen de sennorita's toch niet geheel afsluiten van de wereldzij mochten eens ziek worden 1" de Porte wilds het niet aan de mogendheden voorleg gen verzekerd zijndedat het aller goedkeuring niet zou wegdragen. Hij zou niets dan een stadhouder van den Keizer zijn en zijn bestuur zou gelijk staan met de verklaring dat Bulgarije bij Rusland ingelijfd was. SPANJE. De minister vau koloniën heeft in den ministerraad van den 26 eenige telegrammen van den gouverneur van Guba voorgelezen waarin gemeld werd, dat met kracht was opgetreden tegen de ambtenaren die zich aan oneerlijkheid schuldig maken. BULGARIJE. De houding van Frankrijk, Rusland, Duitschland en Turkije heeft aanvankelijk te Sofia vrij diepen indruk gemaakt. In de staatkundige kringen is men echter tot de overtuiging gekomen, dat de onder handelingen der Porte met Rusland en andere mogend heden slechts op een statu quo zullen uitloopen. Al bestaat er vrees voor de mogelijkheid eener handeling van buiten af, toch is men algemeen van gevoelen, dat zulk een optreden, eene persoonlijke of gemengde tus- schenkomstzoo niet opstand, althans verzet tea gevolge zou hebben. Eer door dit middel dan door eene aan het recht ontleende handeling meent Rusland te kunnen slagen. De militaire overheden in Buigarije verzekeren, dat groote voorzorgsmaatregelen genomen zijn. De binnenlandsche toestand is vrij ingewikkeld. Stamfcoloff werd den 28 verwachthij zou de vor ming van een ministerie-Toutcheff steunen, of eigenlijk de ziel daarvan vormen. Eenige agenten van vreemde mogendheden zijn ge machtigd, met prins Ferdinand officieuss betrekkingen aan ie knoopen de agent van Frankrijk zou echter teruggeroepen worden. TURKIJE. De sultan heeft geweigerd prins Ferdi nand van Bulgarije te Konstantinopel te ontvangen. De prins had hem vergunning verzocht, den huldigings eed in zijne handen te mogen afleggen. De sultan schijnt engenegen te zijn Bulgarije door turkscbe troe pen te bezetten. Uit Konstantinopel wordt gemeld dat ce russische zaakgelastigde aan de Porte mededecling heeft gedaan van het antwoord van den heer von Giers op de turksehe dépêche waarin govraagd werd, welke de rechten en verplichtingen van generaal Ehrenroth zouden zijn. Het antwoord luidde in dien zin dat de generaal in Bulgarije en Rumelië dezelfde plaats zou innemen als een vorst van Bulgarije, en dat de duur van zijn man daat zou beperkt worden tot de tijdsruimte, noodig voor de vorming van een nieuw ministerie en het houden van de verkiezingen. Duitschland ondersteunt nadrukkelijk bij de Porte de zienswijze van Rusland. De Porte is echter besluiteloos; zij weet niet welke partij te kiezen, doch zou inmiddels binnenkort een schrijven met betrekking tot generaal Ehrenroth verzenden. De marskramer volgde zijne geleidster door den tuin naar een nevengebouw. Zij liepen de krakende trap op en traden na aan de deur geklopt te hebben eene kleine kamer binnendie hoogst eenvoudigbijna behoeftig was ingericht. Van meubelen waren de noodzakelijkste slechts voorhanden en ook deze droe gen nog de sporen van hoogen ouderdom. Eene zijkamer scheen als slaapvertrek te dienen. De beide meisjes ontvingen met ongekunstelde verba zing het onverwachte bezoek; men kon aan bare oogen zien, dat zij langdurig geweend hadden, de uitdrukking van diepe smart lag onmiskenbaar op haar gelaat. „Pedro riep Rosabella met eenen blijden uitroep toen zij den kramer zag. „Ei eikent de sennora dien man F' vroeg da vrouw van den houtvester wantrouwend„dat is toch zonderling." Het jonge meisje was bleek geworden zij begreep opeens dat Pedro want deze was het inderdaad zich met een bepaald doel als marskramer vermomd moest hebben en dat zij druk bezig was hem en zyn, plan te verraden. Deze echter begon luid te lachen en zei zoo onverschillig mogelijk „De jonge donna vergist zich", het is niet de eerste maal, dat men mij voor mijnen broeder aanziet," Zich daarna tot het meisje wendende voegde bij er bij. „Ik heet niet Pedro maar Rodriguez sennora en trek met mijne koopwaren door geheel Spanje. Toen gij in Madrid waart, hebt gij misschien mijnen broeder ontmoet die denzelfden handel drijft als ik maar de hoofdstad nooit verlaatomdat hij daar voldoenden omzet heeft en goede zaken maakt." „Ja, ja", stemde de vrouw toe, „eene treff.nde ge lijkenis tusschen broeders en zusters is met zeld zaam dat weet ik uit mijne eigen familie". Het zou anders te merkwaardig geweest zijn, als oude kennissen elkander hier in dezen uithoek van Spanje moesten terugvinden 1" Alle wantrouwen der goede vrouw was nu verdwe nen en toen daarop de kramer zijne mars opendeed, om j hare opmerkzaamheid vau het gesprek af teleiden, bezag

Alkmaarsche Courant | 1887 | | pagina 1