EXTRA NUMMER Patenten. No, 104. Negen en tachtigste Jaargang. 1887. 2 SEPTEMBE It. V R IJ DAG BURGERAVONDSCHOOL. VERDWENEN STERREN. Prijs der gewone Advertentiën: Den 2 Septemberden dag van het bekend worden van den uitslag der ver kiezing voor de Tweede Kamer zal door ons een ALKMAARSCHË COURANT worden uitgegevenwaarin wij de gelegenheid aanbieden tot adverteeren. De buitengewone verspreiding daarvan en de groote belangstelling die het uit den aard der zaak ondervinden zal verzekeren aan de advertentiën eene meer dan gewone publiciteit. De prijs voor eene geheele bladzijde is eene halve een kwart een achtste Kleinere advertentiën worden op de gewone wijze a 15 ets. per regel berekend. Voor eene tijdige inzending der adver tentiën bevelen wij ons ten zeerste aan. Mie Volf a a esp aten t e n, dienst 1883/88, kunnen tot en met Zater dag MO September 1883, van 's mor gens 9 tot 's namiddags 2 uren 'tcorden afgehaald ter secretarie dezer gemeente. f 20,— 12,50 7,— 4, Bnitsnlatife. FEUILLETON. Geschiedkundige Novelle VII. Bintitalfttib. COURANT. - 1 1 1 Ul.lM.liH.'tUJ.IM Per regel f 0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COS- TER ZOON. ALKMAARSCHE Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f 0,80franco door het geheele rijk f 1, De 3 nummers f 0,06. VAN DB Du UlTSEYEES, HERMs. COSTER en ZOON. ©fSctiel (BebttUt. De inschrijving van leerlingen voor den cursus 1887/88 zal plaats hebben uitsluitend op MAANDAG 5 September a s., des avonds te 7 uur in het gebouw der BurgeravondschoolDoelenstraat heek Gedempte Nieuwesloot. De Directeur Dr. H. W. WAALEWIJN. KENNISGEVING. Het HOOED van het Plaatselijk Bestuur te ALKMAAR brengt, op grond van art. 1 der wet van 22 Mei 1845 (Staats blad n°. 22), bij deze ter kennis van de ingezetenen der ge meente, dat het voljaarsck kohier voor de belasting op het Personeel No. 4, dienstjaar 1887/8, op 29 Augustus 1887 door den Provincialen Inspecteur der directe belastingen in Noord- holland executoir verklaardheden aan den Ontvanger der Rijks directe belastingen binnen deze gemeente ter invordering is overgegeven. Ieder belanghebbende wordt vermaand op de voldoening van zijnen aanslag acht te geven, ter voorkoming van gerech telijke vervolging. Alkmaar Het Hoofd van het Bestuur voorn., 31 Augustus 1887. A.. MACLAINE PONT. BELGIE. Op de belgische mailboot tusschen Dover eu Ostende is eene belangrijke diefstal van deenecke effectenbestemd voor een bankier te Amsterdam, ge pleegd. Zij zijn aan boord uit een ijzeren kist gestolen. DUITSCHLAND. De Keizer heeft den 27 das voormiddaga de oefeningen van de kavalerie der garde bijgewoond en des namiddags de wedrennen van de renvereeniging Berlijn-Potsdam waar hij de prijzen aan de overwinnaars uitreikte. Hij is den 31 uit Babelsberg te Berlijn teruggekeerd. Te Trier wordt de algemeene vergadering der duitschfc katholieken gehouden onder het voorzitterschap van graaf Ballestrien. Prins Bismarck heeft zich weder laten wegen zijn gewicht was juist hetzelfde als in 1886, 207 pond. ENGELAND. Te North-Huntington is den 31 tot lid van het Lagerhuis gekozen met 2700 stemmen de kandidaat der conservatieven de heer Eellowes, tegen 2414 uitgebracht op den aanhanger van Gladstone, den heer Sanders. Lagerhuis. Den 27 is de artikelsgewijze behan deling van het reeds door bet Hoogerhuis aangenomen wetsontwerp strekkende om het geven van land tot bebouwing aan boerenarbeiders gemakkelijke!1 te maken, afgeloopen nadat de regeering rondweg verklaard had, dat geene sluiting van het zittingjaar zou plaats hebben, zoolang die wet niet was afgedaan. Minister Eergusson deelde den 30 des avonds mede, dat de Yereenigde Staten van Noord-Amerika toege stemd hadden in het bijeenkomen eener nieuwe commissie voor de amerikaansche visscherijen, waarin Engeland's hoofdcommissaris de heer Jozef Chamberlain zal zijn. ERANKRIJK. Rochefort verklaartdat de vernie tiging van het besluit van den gemeenteraad van Parijs, om een congres van alle gemeenteraden bijeen te roe pen niets beteekenttenzij de heer Grévy dat besluit met de bajonetten wil handhaven. Het congres, hoewel verboden, zal zich den 22 Sept. in het stadhuis te Parijs geopend worden. De gemeenteraad van Parijs dient TAN MORITZ LILIE. 10) Eene triestige, regenachtige nacht was op den zonnigen dag gevolgd. Dichte zware wolken hingen aan den hemelgeen ster brak door den donkeren sluierdie de fonkelende lichten van het firmament verduisterde zelfs de krachtige stralen der maan konden zich geen baan breken om de in duisternis gehulde aarde te be reiken. Onophoudelijkalso! hij nooit eindigen zou, viel de regen in stroomen neer, hier groote plassen in de rotsholen vormende, daar zich vereenigende tot kleine beekjes, die snel naar het dal vloeiden. In het dorp Janda scheen alle leven uitgestorven te zijnde bewoners keerden om dezen tijd van het jaar 's avonds moede uit het woud terug en begaven zich vroegtijdig te rustom krachten te verzamelen voor het nieuwe zware dagwerk. Alles was stil en donker; slechts uit het koninklijk jachtbuis viel uit één venster van het zijgebouw het matte schijnsel van een licht naar buiten. Het was de kamer der beide meisjesdie door eene walmende olielamp slechts spaarzaam verlicht werd. Het eenzame en ter zijde van het dorp gelegen huis was zelf niet te zienduisternis en regen omgaven het als een dichte mantelBlecbts het verlichte venster wees de richting aanwaar het zich bevond. Langs den steilen wegdie over rotsteenenstruik gewas en door waterplaseen kronkeldeslopen voor zichtig een aantal mannen voort, het schijnsel eener lantaren volgende, welke door den voorste hunner werd gedragen. Het waren ongeveer twaalf personen vier van de sterksten droegen twee aan twee eenen ledigen draagstoel eu allen waren tot de tanden gewapend. „Zijn wij er nu haast, Pedro Het ongewone klimmen vermoeit mij geweldigvroeg een hunner aan den drager der lantaarn. „Nog een korten afstand mijnheer de hertog dan zijn wij er", antwoordde de aangesprokene. „Ongelukkig moet ik nu reeds het licht bedekkenhet zou ons kunnen verraden." „Doe dat, mijn jongen!" sprak de begeleider van den hertog de Portugees don Manoël. Pedro klapte de vleugels der dievenlantaren toe en de nachtelijke wandelaars schreden nu in volslagen duis ternis voort. Spoedig werd het flauw verlichte venster van het jachthuis zichtbaar, waarop Pedro met de grootBte voor zichtigheid toesloop. De slechts door het geruisch van den nedervallenden regen afgebroken stilte werd in dit oogenblik door den helderen slag van een Schwarzwalder wandklok, die het middernachtelijk uur sloeg gestoord. „Wij zijn stipt op het appèlde dames zullen tevreden over ons zijn", fluisterde de hertog nauwelijks hoorbaar den gezant toedie iets antwoorden wilde maar door den krachtigen druk dien bij van Pedro's hand op zijnen arm gevoelde daarin verhinderd werd. Zij stonden dicht bij het huis. Pedro zette de lan taren neder, bracht beide handen aan den mond en met korte tusschenpoozen klonk na bedriegelijk gelijkend het geroep van een uil door de stilte van den nacht. Het gordijn voor het venster werd even ter zjjde geschoven en dadelijk daarna weder gesloten, blijkbaar ten teeken, dat het signaal begrepen was. Onhoorbaar sloop Pedro naar de voordeur, terwijl de anderen achterbleven. Hij hoorde, hoo de grendel zacht teruggeschoven en de huisdeur geopend werd. Vier geprezen te worden wegens het trotseeren van het re- geeringsverbod; dat college is op het oogenblik de eenige instelling, welke de republiek beschermt tegen de haar dreigende gevaren. Den 30's morgens 8 uur, is het telegram, waarbij de mobilisatie van het 17 legerkorps bij wijze van proef gelast wordtnaar het algemeen bestuur der telegraaf overgebracht door een officier van den generalen staf. Het telegram luidde „Mobiliseer de actieve troepen van het 17 korps. De eerste dag der mobilisatie is bepaald op 3 L Aug. Kennisgevingen moeten, op ontvangst van dit telegramoveral worden aangeplakt." Een fabrikant van kunstoogen te ParijsPadrona genaamd die zich van tijd schuldig maakte aan het gebruik van te veel absintb, heeft zijne vrouw en twee zijner kinderen vermoord. Hij heeft zijne vrouw met twee kogels dood geschoten en geene kogels meer hebbendemet een zwaard aan zijn dochtertje en zijn zoontje het hoofd afgeslagen. Een derde kind eenige dagen oud heeft hij in het leven gelaten. Op de vraag waarom hij deze misdaad bedreven had, ant woordde hij: „het moest, het noodlot heeft het gewild. Men vermoedt, dat hij plotseling krankzinnig is geworden, RUSLAND. Naar aanleiding van de berichten in de Weener bladen, dat de bolgaren in Macedonië met opstand dreigen, zegt het Dagblad van St. Petersburg, dat een dergelijke opstand zeer goed kan ontstaan door - het stil laten gaan der zaken, dat de Weener pers den Sultan aanried, maar dat de Porte overigens dergelijke bedreigingen niet behoeft te vreezen. Toeh kan het zeer slecht uitloopen voor de Porte, indien zij de rechten, haar volgens het verdrag van Berlijn verzekerd laat varen en den prins van Coburg zijn onwettig bestuur in Bulgarije laat uitoefenen. De Porta moet zelve de gevolgen er van dragen, indien zij in de opheffing harer bij het verdrag vastgestelde rechten berust. SPANJE. De minister van koloniën heeft de ernstige berichtenten opziehte van Havana verspreidtegen gesproken. In de kolonie heerseht volmaakte rust. De regeering was er op bedaeht de zedelijkheid op Cuba te bevorderen en had tot dat doel een geschikt en rechtschapen personeel gekozen. De voornaamste reden, welke de regeering tot verandering in het personeel der douane dreef, was hierin gelegen, dat de inkomsten voortdurend verminderden. De regeering was tevreden over den gouverneur-generaaldie met geestkracht ge handeld had. Bij kon, besluit van den 24 is benoemd tot heem raad van den polder Oostzaan de heer J. Sombroeken tot dijkgraaf van de Wijdewormer de heer mr. D. Vis ser van Hazerswoude. Bij kon. besluit van den 25 zijn de luit.-gen. P. G. J. van der Schrieck, van het wapen der infanterie, 's Konings adjudant in buitengewonen dienst, de kolonel kleine blanke handen werden naar buiten gestoken en onmiddelijk door Pedro gevat. Op goed geluk lieten de meisjes zich naar de draagstoelen geleiden en eerst nadat de kleine stoet weder in beweging waB en zich met elke schrede verder van het jachthuis verwijderde, haalden zij vrijer adem. Plotseling knalde een schotdat honderdvoudig in het gebergte weerkaatst werd; het geweer van een der begeleiderseenen jongen jager of tuinman van het landgoed der gravin, was bij ongeluk van zelf afgegaan. „Om Gods wilwat was dat f" vroeg Pedro in de grootste ontsteltenis. Hij sloeg de lantaren welke hij geopend had, om bij het afdalen van den weg bij te lichtendadelijk dichtterwijl hij bezorgd naar het huis omzag. Het bleek ook weldra, dat de vrees voor ontdekking niet ongegrond was. In de woning van den houtvester werd licht ontstoken, een venster geopend en de krachtige stem van den jager, die vermoedelijk eerst aan stroopers dachtriep naar buiten wat er gebeurde. Maar niemand antwoorddezwijgend spoedden de mannen zoo snel de duisternis het toelietzich met hunne bevrijde gevangenen voort. Het duurde niet langof men vernam hondengeblaf en luide mannenstemmen; het leed geen twijfel, of de vlucht der jonge dames was ontdekt en de houtvester met zijne jagers vervolgden de vluchtelingen. „Voorwaarts, zoo snel mogelijk klonk het van mond tot mond. Maar de duisternis maakte een snel voor waarts gaan niet mogelijk en Pedro opende slechts nu en dan zijne lantaren, als de buitengewone oneffenheden van den weg dit noodzakelijk maakten. 1c de verte zagen de vluchtelingen lichten flikkeren; waarschijnlijk die van lantarens welke door de lieden van den houtvester gedragen werden. De bevrijders der meisjes hadden echter een te grooten voorsprong op hunne vervolgersom spoedig door deze te worden ingehaald. Zij zonden den vluchtelingen op goed geluk eenige kogels achternabetgeen door deze echter niet

Alkmaarsche Courant | 1887 | | pagina 1