J. N. baron Sohimmelpenninok ran der Oyeran den grooten staf, de majoor W. Booseboom ran den geDeralen staf, alsmede de kapiteins H. Seret en J. C. Pabiusbeiden ran het wapen der artillerie allen als lid ran de Tweede Kamer op non-actiriteit, in actieven dienst herplaatstgerekend ran den 18met bepaling, dat zij ter beschikking zijn ran den minister ran oorlog en als zoodanig met afwijking in zooverre ran de formatie dier staven zullen behoorende luit.-gen. ran der Schrieok tot den staf der infanteriede kolo nel baron Schimtnelpenninck van der Oye tot den grooben staf, de majoor Booseboom tot den generalen staf en de kapiteins Seret en Pabius beiden tot den staf der artillerie. Den 27 heeft in de provincie Drente een hevig onweder gewoed met zware regensop verschillende plaatsen sloeg de bliksem in, zonder evenwel veel schade te berokkenen. In den nacht van den 27 op den 28 is te Zijpe aan den Buigenweg nabij Burgervlotbrug rerbrand het boerenhuis van C. Gutker, bewoond door C. S. Dalen- berg en L. Klomp. De bewoners, die in hun eersten slaap warenhebben zich met moeite kunnen redden. De vrouw van Dalenberg en een paar kinderen hebben mg brandwonden bekomen. Yan de inboedels is niets gered kunnen worden. Alles was tegen brandschade verzekerd. By kon. besluit van den 28 zijn als blijk van Zr. Ms. goedkeuring en tevredenheidde bronzen me- dalje en een loffelijk getuigschrift, ingesteld bij besluit van 22 Sept. 1855, n°. 61, toegekend aan: Jaapje van Antwerpente Maasdam wegens hare menschlievende pogingen tot redding van een knaap in het water der zoogenaamde Oude Vliet aldaar geraakt op 25 Juli; P. "Willems, schoenmaker te Middelaar (Mook), wegens het met lerensgevaar redden van een kind uit de Groote Kolk op het Broek aldaar, op 12 Juli; J. P. van den Boogaard te Amsterdam wegens het met lerensgevaar redden van een knaap uit de Brouwersgracht aldaar, op 11 Juli; J. van Wessel, werkman te Amsterdam, wegens het met levensgevaar redden van een knaap uit het Westerdok aldaar, op 5 JuliJ. C. Keyaer, ma kelaar te Amsterdamwegens het met levensgevaar redden van een knaap uit de Lynbaansgracht aldaar, op 9 Juli. Burg. en weth. van Deventer hebben den 29 in het openbaar verpacht 76 perceelen bouwland tot 31 Dec. 1896, voor f 6376 per jaar, tegen f 7236 bij de vorige verpachting. Den 30 is de heer L'Hoste met den luchtballon le Dynamiteur te 6 u. 15 min. des namiddags opge stegen van het terras aan Seinpost te Schereningen te 6 u. 45 min. is de ballon te Diemerbrug neergeko men. De grootste hoogte, die bereikt werd, beliep 1600 el. Den 30 is te Utrecht voor de engelsche taal o. a. geslaagd P. Hofstede te Zaandam. Den 30 is te Haarlem de 14 algemeene verga dering van den Volksbond geopend, die bijgewoond werd door den heer A. Lemmers, secretaris der duitscho zuster-vereeniging. Uit het uitgebrachte verslag bleek duidelijk, dat het drankmisbruik in Nederlaud belangrijk afnemende is, blijkbaar uit het verminderde drankge bruik per hoofd en uit het verminderen der reroordee- lingen wegens openbare dronkenschap, welke sedert de invoering der drankwet van 39000 tot 27000 afnamen. Uit het verslag omtrent het onderzoek naar de verval- Bcbing van jenever bleek, dat vervalsching met foezel-olie weinig voorkomt; dat zij met zwavelzuur in het geheel niet plaats heeft en dat de voornaamste vervalsching geschiedde met onzuiver en ammoniakhoudend water. Er werd besloten, weder eene plaat uit te geven in den geest van de bekende plaat„Ach, vader niet meer In stemming werd betuigd met het door den heer van der Voort ingeleide punt, dat het wenschelijk is, openbare afdeelingsvergaderingen te houden, waaraan een feestelijk karakter wordt gegeven, opdat zij hierdoor meer aan trekkelijkheid voor het groote publiek verwerven en dus onbeantwoord bleef. Dit maakte ook de vervolgers voorzichtiger en drong ze, de lantarens, die als mik punten dienden uit te dooven. Natuurlijk was dit een groot voordeel voor de door Pedro aangevoerde schaarwant de duisternis belette nu evenzoo de vervolgers snel vooruit te gaan. Nog een maal vuurden deze hunne geweren op de vervolgers af. Daarna werd de vervolging blijkbaar opgegeven. Een lichte kreet klonk bij de laatste schoten door de luchtmaar n'emand had tijd naar de oorzaak te onderzoeken. Voorwaarts ging hethet gold nu de meisjes in veiligheid te brengen want niemand kon weten wat het volgend uur brengen zou. De morgen brak aan toen de mannen met hunnen kostbaren last in het dal aankwamen en zich een korte rust gunden. De hertog overzag de schaaraf allen bij elkander waren. „Waar is Pedro F' vroeg hij plotseling. „Ik zie hem nieter zal hem toch geen ongeluk overkomen zijn," „Ik herinner mij nu vlak in mijne nabijheid eenen kreet geboord te hebben zooals ik dikwijls hoorde in den karlisten-oorlog, als er een man, door een kogel getroffen, nederzonk", sprak Gomez, de bediende van den Portugees. „Ik geloof nu, dat het de stem van den jongen man was." „Ook ik heb dien kreet gehoord", verzekerde Juan zich tot zijn heer, den hertog, wendende. „Laat ons terugkeeren en den armen duiveldie misschien hoopeloos en bloedend in het gebergte ligt, gaan zoeken", riep Mauoël. „Genadige heer, dat zou gelijk staan met ons gevangen te geven, nog daar gelaten, of wel iemand onzer in staat zou zijnnog eens den weg door het gebergte af te leggen", meende Gomez. „Ik ken de bewoners der Sierra uit den guerillaoorlog zij zullen met het aan breken van den dag de vervolging voortzetten en ons overvallen, als een troep wolven, die hunne schapen be dreigt. Maar zij zullen eenen hulpbehoevende niet onder den blooten hemel versmachten laten, want zij zjjn goede christenendie den weerloozen vijand medelijden en gastvrijheid betoonen en hem als hij dood iseene eerlijke begrafenis niet onthouden." te gemoet komen aan de behoefte tot ontspanning. Verder werd de wensch uitgesproken, dat van wege het centrale gezag maatregelen worden genomen tot het vroeger sluiten des avonds en het later openen des morgens van drankgelegenheden. Bij de bespreking hiervan werd aangevoerd, dat de hoofden der gemeente door het later stellen van het sluitingsuur de bepalin gen der drankwet krachteloos maken. Men meende, dat de hooge regeering de hoofden daarop moest wijzen. Eindelijk werd aan het hoofdbestuur opgedragen a een onderzoek in te stellen naar den sluikhandel in spiri- tualia op de rijks-grenzen en naar het verband tusschen dezen en het misbruik van sterken drankh te onder zoeken en voor te bereiden wat er gedaan moet worden, om tot verbetering van dronkaards te geraken c door het verspreiden van gepaste stukjes bekendheid te geven aan het doel van den bond. Ten slotte werd toestem mend beantwoord de vraag, of het oprichten van zoogenaamde bondshuizen in het belang van het volk is te achten. In 1888 vergadert de Vereeniging te Utrecht. Jhr. Molleruscommissaris des Konings in Gelderlandoud hoofdbestuurderthans nog ijverig medestander iu den strijd tegen drankmisbruikwerd benoemd tot eerelid. Den 30 is bij het vullen van een der voor het revolverkanon bestemde granaten in het laboratorium van het rijksbuskruitmagazijn te Helderdat nog al eenig bezwaar scheen op te leveren die granaat met een hevigen knal uiteengesprongen, ten gevolge waarvan drie aldaar aanwezige personen gekwetst werden. De luitenant ter zee Cambierbelast met bet toezicht op de werkzaamheden bekwam eene ernstige hoofdwonde; de baas van Dam werd door een gedeelte der koperen huls onder de borst verwond en de werkman Geus, die de granaat onder handen had, werd ernstig aan armen en beenen gekwetst; de laatste werd in het marine-hospi taal opgenomen. Minister Heemskerk heeft den 30 de neder), vatikaansche tentoonstelling te Amsterdam bezocht. Te Middelburg zijn den 30 meer dan 100 soldaten ongesteld gewordendoor den geneeskundigen dienst wordt een nauwkeurig onderzoek ingesteld. Den 30 is de heer Tourniaire, na zijne langdurige ziekte, voor het eerst weder opgetreden als George Bichter in Ultimomet welk stuk het nederlandsch tooneel in den stads schouwburg de winter-voorstellingen opent. Den 31 is E. Domela Nieuwenhuis op vrije voeten gesteld. De gemeenteraad van Haatlem heeft den 31 op voorstel van den voorzitter het volgende telegram aan Z. M. den Koning gezonden „Met den meesten eerbied brengt de burgemeester van Haarlem, zoo namens den gemeenteraad, heden vergaderd, als voor zichzelven en namens de ingezetenen, aan hunne Majesteiten den Koning en de Koningin zijne oprechte gelukwenscben bij de verjaring Harer Konink lijke Hoogheid Prinses Wilhelmina." Des namiddags werd het volgende telegram terug ontvangen „Burgemeester Haarlem. Z. M., zeer gevoelig voor de aangeboden hoilwensehen, laat u, den raad en de burgery H.D.Z. hartelijken dank betuigen. Adjudant van Hogendorp." Den 31 is te midden der feestelijkheid te Breda ter gelegenheid van den Prinsesjesdag een zware brand uitgebroken in het midden der stad bij den hovenier A. Eeskens. Huisstal en schuur zijn afgebrand het vee behalve een paard werd gered. Te St. Pankras is den 31 bij herstemming tot lid van den gemeenteraad verkozen de heer C. Slijker, met 14 van do 24 geldige stemmen. Den 31 is in den stads-schouwburg te Amsterdam eene voorstelling gegeven voor weezen van alle ge zindten en voor leerlingen van alle openbare lagere scholen der lo klasse. Den 31 is te Ilpendam de herberg van Kieft af gebrand. „Hij heeft gelijkManoëlhet zou nutteloos zijn heden eene poging te doen om Pedro te redden", sprak de hertog. „Wij kunnen op 't oogenblik niets voor hem doen en zullen ons tevreden moeten stellen met laten te onderzoeken wat er van hem geworden is." Allen waren het met den hertog eens en de stoet maakte zich gereed den tocht voort te zetten. Maar eene droevige stemming had zich van den bleeken, jongen man meester gemaakthet onzekere lot van Pedro, die zich zoo belangeloos opgeofferd had smartte hem diep. Toen zij het landhuis der gravin Montigo naderden kwamen de gravin en Eugenie hun te gemoetgeluk en vreugde over de gelukkig geslaagde onderneming straal den uit aller oogen. Toen moeder en dochter echter van het ongeluk van Pedro hoordenrolden er tranen van medelijden over hare wangen, want aan den trouw van den armen knaap hadden de bevrijden het hoofd zakelijk te danken, dat zij weder aan hare familie terug, gegeven waren. Terstond liet de gravin haren slotvoogd roepen en beval hemalles in het werk te stellen opheldering omtrent het lot van den jongen man te bekomen en geene moeite te ontzien om hem in geval hij nog leefdeterug te brengen. Daarna begaf zij zich naar hare gasten in de tuinkamerwaar het ontbijt opge dragen werd. „Het geldt nu, een besluit te nemen, wat er verder te doen isom de hinderlagen en de wraak van maar schalk Narvaez te ontgaan"', sprak de oude dame. „In Madrid zelf zou hij het zeker niet gevraagd heb bentot zulkes daden van geweld zijne toevlucht te nemenhier in de provinciever van de hoofdstad te midden van dit gebergtedoor een woest volk be woond dat geen recht of wet kentverbeeldt hij zich tot iedere daad van willekeur gerechtigd te zijn. „Leven wij dan in den tijd van het vuistrecht F" riep Maria, terwijl haar gelaat van rechtmatigen toorn gloeide, „en zijn er in Spanje dan geene wettendie zulke euveldaden naar verdienste traffen F" De hertog schudde het hoofd. „Wie staat er boven onzen almachtigen president- - Te Goes hebben vele katholieken, die zich niet kunnen vereenigen met de door de r. k. en anti-revolu tionaire kiesvereenigingen gestelde kandidaten, besloten hunne stem uit te brengen op den heer W. H. B. Wiikens, majoor-magazijnmeester der artillerie te Delft. Wegens het ongunstige weder is op de meeste garnizoensplaatsen den 31 geene parade gehouden kun nen worden. De vennootschap tot exploitatie van onroerende goederen te Haarlem heeft bij de firma Langerhuizen en Co. te Amsterdam de inschrijving opengesteld op eene 4 pet. geldleeninggroot 325.000, tegen 99$ pet. De obligatiën worden a pari afgelost door uitloting van ten minste 3 stuks per jaarzoodanig dat het ge- heele kapitaal binnen 40 jaren afgelost ia. De Vereeniging voor Volksgezondheid te Leeuwar den heeft op nieuw aan den gemeenteraad gevraagd het loozen van faecaliën in de openbare wateren en riolen en het hebben van beerputten te verbieden en verplicht wissel-tonnenstelsel in te voeren. De gemeenteraad van Maastricht heeft aan de achouwburgvereeniging f 2000 verleend tot het nemen van maatregelen tegen brandgevaar in het schouwburg lokaal. Te Texel is op voorstel van den heer P. Koning Cz., een vissohersbond opgerichtdie trachten wil de vis- scherij uit haren kwijnenden toestand te verheffen. Ongeveer 100 personen zijn als lid toegetreden. Aan den Koning is reeds verzochtde verpachtingen die zoo belemmerend werken op de wier-industrie en de oestervangst te doen opheffen. De naamlooze vennootschap „Verkooplokaal Eras- cati" te Amsterdam keert over 1886/7 6'/» pet. uit. In dat tijdvak werden geveild 1221 perceelen, tegen 993 in 1885/6 en werd ontvangen aan veilingskosten f 12237,30 tegen 9153,25 en aan verhuringen f 11.574 64, f 3760 meer dan in 1885/6. De provincie Eriesland had op 1 Januari 1887 f 3,698.003 schuldhet bedrag der gemeente schulden in die provincie beliep op dat tijdstip f 6,046,247,70$. De schuld der gemeente Leeuwarden was het grootst, namelijk f 1,092,500. De gemeenteraad van Maastricht heeft besloten, de rente der stedelijke spaarbank wier kapitaal van f 500,000 tot f 550,000 vermeerderd is, van 3 pet. te brengen op 2/^ pet., te beginnen met 1 Januari 1888. De belgische regeering heeft den heer Delcroix benoemd tot haren vertegenwoordiger op het 20e taai en letterkundig congres. Den 4 zal een wegwedstrijd plaats hebben van de haarlemsehe velocipède-club van af de Velser- brug tot Alkmaar en terug. Te 10$ uur 's morgens wordt afgereden. Na afloop prijsuitdeeling en gezament- lijk dejeuner in hotel Apeldoorn te Velsen. Blijkens een van den gouverneur-generaal van Nederl. Indie ontvangen telegram wordt de gouverne- ments-koffie-oogst op Java voor dit jaar thans geraamd op 336.450 pikols. De Wageningsche gasverlichtingmaatschappij keert over het afgeloopen boekjaar 16 pet. dividend uit. Wederom is te Leiden een geval van hondsdolheid voorgekomen. De dolle hond welke gedood is heeft 2 kinderen gebeten die naar Parijs zullen gaan om door Pasteur behandeld te worden. De verschillende perceelen bouwland, behoorende aan de hervormde kerk te Benningbroek hebben ver leden week meer huur opgebracht dan vier jaar geleden, een feit dat zich in den laatsten tijd maar zeldzaam heeft voorgedaan ten opzichte van den landbouw. Dr. P. A. Biedel, predikant te Oudorp, heeft voor het beroep naar den Helder bedankt. De unie-collecte voor de scholen met den bijhei heeft te Zaandam f 324,94 opgebracht. Te Helmond is de heer Karei Baaymakers ge kozen tot lid der provinciale staten, in plaats van zijnen overleden vader, den heer Johan A. Baaymakers, met 750 van de 797 uitgebrachte stemmen. minister F" vroeg hij, den kring rondziende. „Koningin Isabella, die alleen voor verliefde avonturen leeft, of misschien Erans d' Assisidie schaduw van een man en koning F Neen, de onbeperkte heerscher in Spanje is Narvaezen niemand is machtig genoeg om hem aan te durven; zelfs de volksvertegenwoordiging waagt dit niet. Weliswaar zijn de dagen zijner macht geteld en steekt de tegenpartij reeds het hoofd op, om haren gun steling Espartero weder te verheffen, maar de maarschalk is nog in het volle bezit zijner macht en het zou een gewaagd spel zijn hem het hoofd t9 bieden om zich aan zijns wraak te onttrekkenis er slechts een mid del en dat is: het land verlaten en wel zoo spoedig mogelijk." „Dan gaan wij naar Parijs, moeder", riep Eugenie met schitterende oogen. „Dat is eene gelukkige gedachte!' sprak de Portu- geeache gezant, „Indien gij de fransche hoofdstad tot uwe toekomstige woonplaats kiest, dames, zal ik de eer en het genoegen kunnen hebben, ook verder by u te zijn, daar ik door mijne regeering daarheen verplaatst ben.'' Zijn oog gleed met eenen teederen blik over het in nemende gelaat van Bosabella, die nog scheen te luiste ren naar de woorden van den hertog. „Er zal ons geene andere keus overblijven", sprak de gravin. „Het sombere, nevelachtige Londen komt mij weinig bekoorlijk voor, de duitsche hoofdsteden zijn ons te vreemd, terwijl Erankrijk ons het minst ons vaderland zal doen missen. Gaat gij met ons mede hertog F" Tot het einde der wereldmevrouwantwoordde deze. „Zonder u toch zou Spanje mij eenzaam en doodsch voorkomen; als ik niet meer op schoone zom'èr- dagen of ruwe winteravonden uw gastvrij huis zou kun nen bezoeken zou ik ongelukkig zijn." „O dat is heerlijk", riep Bosabella. Wordt vervolgd.

Alkmaarsche Courant | 1887 | | pagina 2