ïïl» itr/4" IS: 1 10 W.. Jqgesatibew &li>kkta, StUevlei. I&eltgvtifieeüe öerichUw. -&t«\b3~i$evichteu. iïutö- sa ftffctericfttsn. af" Jf'li De gemeenteraad ran Zaandam heeft besloten tot het inrichten Tan een gebouw Toor gymnastiekonder wijs en voor oefeningen der schutterijwaarvan de kosten geraamd zijn op 7500. Mijnheer de Redacteur. Yergun mij een plaatsje in uwe courant niet om aanmerking te maken op het verslag der Zijper raadsvergaderingmaar om er een kleine uitbreiding aan te geven. Uw verslaggever toch heeft verzuimd om zelfs met een enkel woord melding te maken, waarom door mij in de laatst gehouden vergadering aanmerking werd gemaakt op de notulen der vorige. De zaak is bekend; volgens de notulen is het voorstel der commissie, om de raadsvergaderingen aan alle borden in de gemeente aan te plakkenverworpenvolgens mijne meening aangenomen ik heb die meening ver dedigd op grond dat de meerderheid der leden er heeft voorgestemd bet waren de heeren Nobel, Kaan, van Beusekom Zeeman, Zijp, Paarlberg en Biersteker. De heer Biersteker ontkende te hebben voorgestemd en de heer Paarlberg hoewel meenende voorgestemd te hebben durft dit niet met zekerheid bevestigen. Dan nog heb ik mij beroepen, op drie bij de vergadering tegenwoordig zijnde verslaggevers die eenstemmig het voorstel als aangenomen vermelden, en eindelijk op het getuigenis van een der tegenstemmers, w-lk lid dit evenwel noch ontkende noch bevestigde. Zie hier de aangevoerde motieven, het aan uwe lezers overlatende ze te beoordeelen. U bij voorbaat dankzeggende voor de plaatsing heb ik de eer te zijn Uw dw. D., Zijpe G. N O B E L 31 Aug. 1887. Lid van den Gemeenteraad. Yan een verzuim van opgave van motieven door onzen verslaggever kan in deze geen sprake zijn daar wij slechts korte verslagen van den Zijper gemeenteraad gevraagd hebben terwijl wij van zijne juistheid en on partijdigheid overtuigd zijn. De UITGEVERS. Eene groote en echt amerikaansche gebeurtenis heeft dezer dagen de Walletreet te Nieuw-York, het middel punt der financieele beweging der stad, in opschudding gebracht het bankroet van Henry S. Ives den 29ja- rigen bankierspoorweg- en beursmatador die in de laatste maanden door zijne stoute ondernemingen de beurs in verstomming tracht en algemeen genoemd werd de Napoleon II der Wallstreet. Napoleon I was de jonge Eerdinand Ward, die voor een drietal jaren de firma Grantwaarvan hij deelge noot was, in den grond hielp. En inderdaad, sedert het bankroet van Grant en Ward deed zich in de Wallstreet geen kracht meer voor, die van ver of nabij kan vergeleken worden bij dien van Ives Co. De verbintenissen der firma bedragen de kleinigheid van ongeveer 100 millioen. Met medehulp van gijnen deelgenoot Stoyner, met welken hij tegelijkertijd het be stuur vormde der Cincinnatie-Hamilton- en Dayton- spoorwegmaatschappijheeft hij niet minder den 25 millioen, aan voormelde maatschappy toebehoorende, in zijn reusachtige speculatie verzwolgen. De firma Ives en Comp. bestond nog slechts weinige jaren. Voor 6 jaar was Henry Ives handelsreiziger voor de drukkerijen der gebroeders Harper. v In de Wiener Allg. Zeit. verbaalt iemand die den brand van het van hout opgetrokken operettentbeater te Petersburg in den winter van 1881/82 bijwoonde hoe bij die gelegenheid eene paniek op zijn ruesisoh voorkomen werd. Hij zat naast een jong officier der politie.den in 1884 door de nihilisten vermoorden Sudeikin. Plotseling zag hij een vlam op het tooneel en hij riep den officier toe: „Wij zijn verloren hier in deze houten barak, waar geen andere uitgang is dan achter in de zaal 1" „Niet van uwe plaats", riep de olficier, zijn revolver trekkende en op de Jbank springende dreigde hij met zijn vuurwapen de ontstelde toeschouwers, hun toeroe pende „In naam des Keizers! Allen blijven zitten!" Terwijl intusschen de vlammen reeds overal uitsloegen, riep hij den politie-agenten aan den uitgang toe „Breng de toeschouwers naar buiten Niemand waagde het naar den uitgang te gaan voordat het zijn beurt was. Zoo was het theater in 10 minuten ledig en had men zelfs nog tijd de pelzen uit de garderobe te redden. Ten slotte ging de officier zelf heenden steller van dit verhaal toevoegende: „Yolg mij; aan u als vreem deling zij de eer het laatst dit gebouw te verlaten." Een kwartier later was het houten gebouw tot den grond afgebrand. Onlangs deed het bericht de ronde dat de musicus Janko een piano vervaardigd had waarop één persoon quatre-mains zou kunnen spelen. Nu, dat nieuwtje was niet van overdrijving vrij te pleitenmaar het bevatte toch een kern van waarheidde heer Janko heeft een piano uitgedachtwaarvan de klaviatuur zoodanig i3 ingerichtdat de groote accoordengrependie op een gewone piano als gebroken accoorden worden uitgevoerd, met één hand te bespannen zijn. Ligt bij een gewoon klavier de toetsenrij naast elkaar, bij het instrument van Janko is deze verdeeld in twee rijen boven elkander met opvolging van heele noten bijv. de eerste begint met c, d, e, fis, gis, enz., en de tweede met cis, dis, f, g, a, enz. Tot driemaal toe worden deze toonrijen herhaald, zoodat het klavier be staat uit 6 trapsgewijze gelegen toetsenryen, welke door beknoptheid van vorm te gelijk bespeelbaar ziju. Kan men een gewone piano bespelen dan is men daarom nog niet thuis op het Janko-klavier. Daartoe behoort oefeningmaar voor hen die het pianospelen beginnen te leerenzal die oefening niet moeilijker zijn dan op een gewone piano. Daarom vestigen we vooral de aandacht van muziekonderwijzers op deze nieuwe vindingdie bij den heer Mattern in de Regu- liersbreestraat te zien is. De heer Janko, een degelijk pianist, heeft onlangs in het Leipziger Gewandhaus een concert gegeven, waarbij hij op zijn nieuwe klavier verschillende stukken van Liszt, Rubinstein, Bach, enz., waarin de moeielijkste accoordengrepen voorkomen gespeeld heeften hoe wijd de noten dier accoorden ook uiteen lagen zijn claviatuur maakte bet mogelijk ze allen te gelijk aan slaan. Het Zeitschrift für die gesammte rechts wissenschaft geeft een voorbeeld van den toestand der arbeiderswo ningen, ware huurkazernes, te Berlijn. „Betreedt men zulk een huis, dan wordt men al spoedig door eenen verpesten, dompigen reuk overval len. Overal is het vuil, en op de trappen stoeien half naakte kinderen. (Zulk een huis herbergde 487 men- schen, waaronder 170 kinderen, 141 huishoudingen). De buren kijven en twistenbij de geringste aanleiding worden op gangen en trappen luide woordenwisselingen met de vuilste uitdrukkingen of anderszins uitgevochten, waarbij stok, bezemstokben en messen eene groote rol spelende vrouwen begieten elkaar met walgingwek- kende vloeistoffen, werpen elkaar met afval en trekken elkaar de haren uit het hoofd de mannen gooien elkaar wederkeerig de trappen af en te midden van dat alles schreeuwen en kermen kinderen van eiken leeftijd. Bij elke voorkomende gelegenheid vormen zich in bet huis twee partijen, die elkaar bestoken en zich alleen dan vereenigen, als de eigenaar van het huis eens mocht invallen, tussehenbeide te komen om de rust te her stellen. Want dan vallen zij dezen gemeenschappelyk aan en slaan den door allen gehaten man appelweek. Dezelfde dikke, kwalijk riekende atmospheer, hetzelfde vuil al3 in portaal en op trappen vinden wij in de kamers terug." Keizer Wilhelm heeft te Gastein verschillende voor werpen gekocht, die tot cadeaus bestemd zijn. Zooo.a. voor de keizerin een grooten werkmand, die geheel uit edelweiss is samengesteld. De mand is van binnen met mos belegd. Voor de overige dames van zijn huis heeft de keizer borden en schotels van edelweiss ge kocht, terwijl de groothertogin van Baden een kistje krijgt met gedroogde alpenbloemen en 's keizers oudste achterkleinzoon een verzameling vlinders. In Hamburg is een trichinosis-epidemie uitgebroken. In één huis zijn negen personen door de ziekte aan getast. Yan overheidswege zijn levende varkens, bene vens een hoeveelheid varkensvleesch in beslag genomen, als verdacht van met trichinen besmet te zijn. Het uitbreken van de epidemie is een gevolg van de Duit- sche gewoonte, om ongekookte ham en dikwijls versch varkensvleesch half rauw te eten. Men kan daarvoor nooit te zeer op zijn hoede zijn. Eerst wanneer varkensvleesch toch goed gekookt of gebraden is, worden de trichinen, die er zich in bevin den, gedood en zijn zij dus onschadelijk. Eenige dagen geleden kwam van de koning van Bumenië in het studeervertrek van zijne gemalin Carmen Sylva en zeide „Stel u eens voor, welke grillige en wreede spelingen van het noodlot er toch zijn. Een mijner adjudanten, die zijne kinderen te Parijs liet opvoeden, reisde naar de Eransche hoofdstad om hen met de vacantie naar huis te halen en de moeder met hun komst te verassen. Op den dag van zijn vertrek werd de vrouw ziek en overleed na weinige uren. Nu komt uit Parijs het be richt dat bijna tegelijker tijd ook de vader gestorven is. Wellicht kunt ge na hierin stof vinden voor een drama." „Ge vergist u," was het antwoord der vorstin, „daarin vind ik stof voor een goede daadlaat dadelijk telegrafeeren, dat men de kleinen onder een veilig geleide naar hier zendt: ik wil voor hen zorgen, hunne moeder zijn." Donderdag 1 Sept. OstekdE: Het gemeentebestuur nam krachtige maat regelen om herhaling der ongeregeldheden te voorkomen. Weenen. Het bulgaarsche kabinet Stamboulof is thans gevormd. De turksohe gezant te Sofia verklaarde aan den Sultan dat er revolutie in Rumelie dreigt als Turkije geweld pleegt. Naar wij vernemen, isden 23 door burg. en weth. aan den heer H. E. Schuurman op zijn verzoek eervol ont slag verleend als lid der commissie van toezicht en beheer over het stedelijk muziekkorps onder dankbe tuiging voor de in die betrekking sinds 1875 aan de gemeente Alkmaar bewezen diensten en den 30 in zijne plaats benoemd de heer P. T. IJpma. De heer C. Tjebbes is geslaagd voor het tweede gedeelte van het notarieel examen. Overeenkomstig onze belofte willen we nog met een enkel woord melding maken van hetgeen we in Harmonie en Diligentia bijwoonden. In de zaal van den heer Pijper zagen we eeoen athleet werken die inderdaad ongelooflijke krachttoeren verrichthij werkt met ijzeren voorwerpenwaarvoor vier man te pas moeten komen om ze op te tillen, en balanceert er mee op de voeten of torscht ze aan de tanden, alsof het lucifers waren. Twee broeders Harolddie beiden hun rechter been missen, verrichten met dat eene loop werktuig springtoeren, die hun menig gewoon sterveling met zijne twee beenen niet zou nadoen. De hollandsche komiek Boedels trekt de bijzondere aandacht door zijne geestige coupletten en mr. Jenkins en ms. Aïda ver dienen inderdaad den naam van te^-schaatsenrijders. Yoegen we hierbij, dat bovendien het zeer aantrekkelijk programma vermeerderd is met de zoogenaamde „Revue Artistique" d. i. de voorstelling van de eene of andere kluchtwaaraan alle leden van het gezelschap van de heeren Henri Roos Co. deelnemendan gelooven we er niets meer bij te moeten voegenom hendie bij gelegenheid der kermis, eens eenen avond uit willen gaan, te overtuigen, dat ze zich in „Harmonie" wel amuseeren zullen. In Diligentia heeft men zeker ook geen reden om over gebrek aan verscheidenheid en afwisseling te klagen. Bijzonder vermaakte ons de japaneche equilibrist, die op ontelbare manieren en met tal van allerlei voor- werpen weet te balanceeren en te jongleeren; aller aardigst is ook de voorstelling van de twaalf draaiende waschkommen op eene lange houten tafel.' Op een door de zaal gespannen yzerdraad verschijnt de heer Oscar Leroi in wandeltoilet. Met het grootste gemak, alsof hij op den beganen grond liep, ontdoet hij zich van zijne bovenkleederen tot groot vermaak der toeschouwers om eindelijk in gewoon koorddansers-costuum de be wijzen te geven van zijne bewonderenswaardige bedre venheid op het gespannen koord. Henri Strousde bekende hollandsche komiek, is inderdaad allervermake- lijkst, en beviel ons ditmaal juist daarom zooveel beter dan vorige jaren, omdat hij zich, meer dan toen, binnen de grenzen der betamelijkheid houdt, al moet men wetende, dat men niet in de kerk is, zooals we iemand onder het publiek hoorden zeggen op de kermis niet al te nauw toezien. De beide neger-komieken weten zeer aardig met hun beiden eenen drieling- mensch voor te stellen terwijl op ééne enkele uitzon dering na, die we beleefdheidshalve niet met name wil len aanduiden, de dames-chanteuses haar best doen, om door de voordracht van aardige coupletten het publiek eenen aangenamen avond te bezorgen. De voorstellingen in het circus hebben we reeds uitvoerig besproken alleen willen wij nog melding maken van het in vrijheid gedresseerde ruicpaard Liver pool dat zulke ontzaggelijke sprongen doetals we nog nooit van een paard zagen. Het dier is eerst kor telings het eigendom van den directeur geworden en zal in de voorstelling van Donderdag en volgende avonden weder worden voorgesteld. De heer A. van Lier geeft Donderdag avond het be kende Btuk „De twee weezen" en Vrijdag „Blonde Els beiden stukkendie naar wij vertrouwen, gedurende de kermis veel toeschouwers zullen lokken. De namen van haar en hen die er de hoofdrollen in vervullen, hebben eenen zeer goeden klank. Aan de harddraverij, den 31 Aug. gehouden, na men 17 paarden deel. De prijs ƒ250,werd behaald door de Prins van den heer P. van Santen te Rotter dam, door hem zeiven bereden, de le premie ƒ100,— door de Koningin van den heer G. Koot te Rotter dam berijder D. J. Elorijn de 2e premie door Wil lem III van den heer P. de Graal te Winkel, berijder J. Koster. Bij de heden gehouden stemming voor twee leden van de Tweede Kamer der Stalen Generaal zijn inge leverd 308 biljetten. AMSTERDAM W. SAuld pCt. 2* 8 Nederland, Cert. fj, dito, dito dito, dito 3{ dito, Oblig Italië, Inschrijving 1861/818 Oostenrijk, Obl. in pap. fl. 1000 Mei-Nov. 5 dito, dito Febr.-Ang. 5 dito, zilver Jan.-Juli 8 dito, dito April-Oct. 8 Portugal, Obl. Buit. 1883/80 3 Rusland, Ob.Hen C. 1798/1815 1000 Jan. 5 Cert. Insch Ge serie 1S55 Z.R. 500 Ap.-Oct 5 Obl 1864 Amst. 1000 April-Oct8 dito, 1866 j— 5 dito, 18T7 20-100 Jan.-Jnli5 dito, Oostersche Leening 2e serie5 dito, 1873 geeons. o£ 50-100 Jnni-Uec. B dito, 1860 2e leening 100 4J dito, 1876 gecons. 50-100 Apr.-Oct. 4j dito, 1880 gecons.ZR.125-625 13 Mei-13Nov.4 dito, 1867)69 Jt 20-100 Mei-Nov4 dito, in goud 18836 Spanje, Obl. Buit. Perpetuele4 dito dito Binn. dito 4 Turkije, gepriv. Oblig5 dito, Geconverteerden Ser. O dito, id. C Egypte, Obl. leening 18764 Mexico, Obligation 18513 dito, dito 18643 Peru, Oblig. leening 1870 geregist6 dito dito, 1872 id5 Venezuela, Obligation 18814 Nederland, Koloniale Bank Aandeel dito,, Ned. Ind. Handelsb. Aand dito N. Centr. Spoorw. Aand. f 250 dito' dito gestemp. Obiig.... f235 Italië, Zuid-Ital. Spoorweg Obl3 Polen, Wars.-Weenen Aandeel Rusland, Gr. Sp.-Maatsch. Aand5 dito, Hypoth. Obligation8 dito, Baltische Spoorw. Aand3 dito, Jelez-Griasi Oblig5 Jelez-Orel dito 5 Morscbansk-Sysran Aand6 Orel-Vitebsk Oblig5 dito, dito, dito, dito, dito, dito, Poti-Tiflis Oblig. 110005 Riaschk-Wiasma Aaud5 Z.-W. Spoorw. Aand. 100-1000 5 Amerika, Buff. Phil. C. v. A., m. Storting. dito, Cleveland, Akron Shares dito, DenT. Rio-Grande dito dito, Illinois Centr. Cert. v. Aand.... dito Louisv. en Nashv. Cert. v. Aand. dito, Micb. Centr. Cert. v. Aaud dito, Miss. Kans. .Texas Aand dito, dito, Alg. Hyp. Obl5 dito, N.-York Erie West. Sp. Aand... dito, Ontario Cert. Comité bewijzen dito, Wabash St. L. en Pac. Ct. v. Aand. Canada-Sonth Cert. v. Aandeel Nederland, Stad Amsterdam f 1008 Hongarije, Theiss Spoorweg4 Oostenrijk, Staatsl. 1854 4 dito, „dito 18605 dito' dito 1864 dito, Stad Weenen 1874 Rnsiand, Staatsleening 18645 dito, dito 18665 Turkije Spoorwegleeoing3 31 Aug 74 8 Si»/,. 99 99'/. an7" 64'/, 66'/, SS"/,. 57%, 86!/ ïoo 10°./, 977 53» 95i!," 92»' 897 77» 83.; 103> J 63 61 68 11>/ 14./" 74 31 4 18w" 41i I 1 41% 42 14 23 116 ®9% 567/ 90% 98% 30 96 93%. 28 503 60;'/ 85 24,7 80 28u/ 99»/, 103»/, 103% 133 1027/, 147 135% 6% 1 Sept. 73 88'/, 99 99",, 927, 64' 66'/, 657, 57% 101'.,. 86 1O05 '8 100s/, 53 95% 92 90% 77% 83%, 103% 637s 67 7,. 14% 14% 747, 13% 14% 13' 41 19 «17, .78% 68 56% 91'/, 99 307, 96%. 27s/,. 56'/, 19'/, 38'/, 26s/„ 617, 25%, 29 167, 30'/, 110 99'/, 103% 103'/, 143% 135

Alkmaarsche Courant | 1887 | | pagina 3