No. 108. Negen en tachtigste Jaargang. 1887. WOENSDAG 7 SEPTEMBER. VERDWENEN STERREN. Prijs der gewone Advertentiën FEUILLETON. Geschiedkundige Novelle iSismcttl&tfb. ALKHAAHSCHE COURANT. Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag-en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f 0,80franco door het geheele rijk f 1, De 3 nummers f 0,06. Per regel f 0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COS- TER ZOON. DÜXTSCHLAND. De oprichting eener aandeelen maatschappij voor den spiritushandel is mislukt. Uit Petersburg wordt aan de Köln. Zeitung verze kerd dat er geen aanslag op het leven van den Kei zer, kort voor zijn vertrek beeft plaats gehad. Wel draagt hij den linkerarm in een doek, doch dit zou zijn wegens eene rheumatische aandoening ten gevolge van sene gevatte koude op de zeereis naar Denemarken. De Keizer heeft de reis naar Koningsbergen tot bij woning der legeroefeningen opgegeven en prins Albrecht opgedragen, hem daarbij te vertegenwoordigen. Hij zou den 5 met de Keizerin weder naar Babelsberg vertrekken. ENGELAND. In den avond van den 5 ontstond in deo schouwburg te Exeter gedurende de voorstelling brand, waardoor het gebouw geheel is vernield. Reeds werden 60 lijken onder de puinhoopeu te voorschijn gehaald. Twintig gekwetsten werden naar het gasthuis overgebracht. Lagerhuis. Minister Pergusson zeide den 2 dat in het jongste verdrag met China het woord Groot-Brittanniëin plaats van Engeland, had moe ten gebezigd worden. De gedachtenwisseling ge schiedde langs telegraSsehen weg en daarbij was kort heidshalve het woor(l Engeland gebruikt. Bij de uit werking had dit veranderd moeten worden later ont brak daarvoor de tijd en wijziging werd thans niet beoogdomdat zulks onmogelijk was zonder vooraf gaande opzegging van het verdrag dat alleszins voor* deelig is. Het verbod van den Onderkoning van Ierland, om den 4 eene bijeenkomst te Ennia te houdenheeft aanleiding gegeven tot eene heftige besprekingwelke meer dan drie uren duurde. Een door den iersehen afgevaardigde Dillon gedaan voorstel om de vergade ring te verdagen werd met 97 tegen 61 stemmen ver worpen. Den 3 is het wetsontwerp tot regeling van het bedrijf in de steenkolen- en andere mijnen bij derde lezing aangenomen. Iebland. De verboden bijeenkomst te Ennis is zon der ongeregeldheden afgeloopen. Onder leiding van den burgemeester van Dublin en een drietal leden van het Lagerhuis trokken de leden van den bond in het geheim naar eene andere plaats, maar ook daar werden zij spoedig gestoord. Er waren door de regeering 500 politie agenten en 500 soldaten gezonden, om de orde te handhaven en elke poging tot verzet tegen te gaan. ERANKRIJK. De maire van St. Oueneen dorpje bij Parijs is geschorst omdat hij bij eene prijsuitdeeling aan schoolkinderen boeben bad uitgedeeldwaarin het huwelijk eene onzedelijke instelling genoemd en de vrije liefde verheerlijkt werd en beschouwingen voorkwamen TAN MORITZ LILIE. 12) „Gij zijt mijn klein lief gekkinnetjevoor wie de wereld nog vol idealen is 1" sprak hij zacht. „Wie echter, als ik, te midden der ruwe werkelijkheid leeft, wien het leven en zijne maatschappelijke positie duizen derlei plichten opleggen, voor dien verdwijnen alle tee- dere phantasiebeelden en de werkelijkheid treedt in al hare naaktheid in hunne plaats. De stille vrede van een rustig familieleven is voor mij niet weggelegd, ik moet de wereld in, genieten, lijden en strijden te midden van de stormen van het leven. En de tijd is nog niet gekomen, waarin ik het zou durven wagen om u daarin te doen deelen ;j ik zie er tegen op om u bloot te stellen aan die tallooze gevaren en wederwaardighedendie u de dealen van jeugd en onsehuid zouden kunnen ontnemen." „Gij ontwijkt mijne vraag Leon ge zijt bang mij aan je te verbinden, omdat ge vreest in mij een beletsel te zullen vinden bij de verwezenlijking van uwe plannen, in mijdie u zelfs in den dood zou willen vergezellen riep Alice uit. De prins maakte eene ongeduldige beweging met de hand. „Het gaat niet, Alice; ten minste nu kan ik nog geen besluit nemen sprak bij met eene zekere strengheid in zijne stem. „Daarenboven heb ik nu gewichtiger bezigheden te verrichten dan over huwelijksplannen te denken als ik dit noodig oordeeldan nu jadan kunnen wij er nog wel eens op terugkomen." „Het gaat niet P" herhaalde miss Howard bits„ge hebt nu gewettiger bezigheden dan u met huwelijks plannen bezig te houden Wie zond er dan buitenge- over het lot van kinderen van publieke vrouwen enz. De geschorste dreigt de bladen te vervolgenwelke over die uitdeeling een afkeurend oordeel uitgesproken hebben. Het onderzoek naar de door de Figaro gegeven openbaarheid aan het mobilisatieplan is afgeloopen. Krachtens de onlangs aangenomen wet tot wering van spionage, waarbij op dergelijke overtredingen straffen bepaald zijn van een tot vyf jaar, benevens boeten van f iöO tot f 2500 zullen niet alleen zij, die dat plan verklapt hebben, maar ook het blad zelf vervolgd worden. BULGARIJE. De regeering heeft besloten geen russisch commissaris toe te laten zoo hij in uniform verschijnt. SPANJE. De heer Pi-y-Margall heeft in een tot zijne partijgenooten gericht manifest zijn programma uit eengezet en de monarchale instellingen afgekeurd doch tevens verklaard, dat de republiek niet te verkiezen is boven de monarchie. Hij beschuldigt het bestuur van onzedelijke handelingen en verdedigt het beginsel der federatie onder verklaring dat de federalistische partij het ministerie stap voor stap volgen en naar omstan digheden handelen zal. Zij is geneigd haren steun te verieenen aan alle republikeinen zoolang hun doel en streven hetzelfde is. Yoor de uitvoering van een stoomtramwegproject met normaalspoor Echt—Maeseijek ter verbinding der spoorwegen YenloMaastricht en Hasselt—Maeseijek is door den heer A. J. Krieger te Medemblik concessie aangevraagd. Het gemeentebestuur te Echt besliste den 30dat er geen bezwaar zal bestaanbehoudens nadere voorwaardendaartoe van de gemeentewegen gebruik te maken en dat het de uitvoering van dit plan als van overwegend belang voor de gemeente zooveel mogel'jk zal stennen. De heer 0. Bleckmann Jr., student te Leiden heeft den 31 zwemmende een zeetochtje gemaakt van Katwijk aan Zee naar Noordwijk aan Zee hij ging te half elf te water en kwam om half twaalf aan. Te Wieringen is den 31 eene aanzienlijke afdeeling gevormd van de schippersvereeniging Schuttevaer. Tot eere-voorzitter werd gekozen de beer P. Maatstot voorzitter de heer H. A. J. van der Speek Obreen tot secretaris de heer C. P. Kaan, tot penningmeester de heer J. Bais en tot commissarissen de heeren S. C. de Vries en H. Dijkshoorn. Eene kleine bouwmanswoning met bijna zes bun ders teelgrond in den Amsterdammerpolder (polder III Oost) is den 31 door den heer G. van den Boogaard in het openbaar gekocht voor f 11700. Onder de miliciens der lichting 1884, bij de jagers in garnizoen te 's Gravenhage, was een kiezer voor de wone gezanten naar de hoven van Madrid en Lissabon, om berichten in te winnen over huwbare princessen Wie liet het oostenrijksche keizershuis polsen, of een aan zoek van den president der fransebe republiek een gunstig onthaal zou vinden wie anders dan prins Napoleon Zijn dat geen huwelijksplannen, die, ondanks den druk- kenden last uwer hooge waardigheid, gesmeed worden Wilt ge u werkelijk vau mij ontdoenLsonben ik u te veel Zeg het dan liever ronduit; de zekerheid, hoe vreeelijk ook om te vernemenis beter dan deze ont zettende twijfel „En als wij nu eens inderdaad van elkander scheiden moesten, Alice, wat danP" vroeg Napoleon. „Dit moge de hemel verhoeden, ik zou het niet over leven fluisterde het meisjemet nauwelijks hoor bare stem. „En toch moet het gebeurende omstandigheden de belangen van volk en staat eisehen het gebiedend. Ik had het u reeds lang moeten zeggen, maar ik kon niet besluiten er over te beginnen. Ik ken uwe liefde voor mij en daarom viel het mij zwaar u deze smart aan te doen. Maar ge hebt zelve om opheldering gevraagd en daarom: tracht je in het onvermijdelijke te schikken 1" „Lsoneens hebt ge mij plechtig beloofd mij naar het altaar te leiden. Houdt ge zóó uw woord riep het meisje met bevende stem terwijl eene doodelijke bleekheid haar gelaat bedekte. „Wee3 verstandigAliceen hecht niet te sterk aan een onbedacht woord. Gij behoort tot den schotschen adel gij zijt eene buitenlandscheen zoudt daarom eenen zwaren strijd hebben tegen de dames der fransehe aristokratieu misschien blootstellen aan be- leedigingen en vernederingendie ons beiden hoogst pijnlijk zouden anndoen." „Zijn de dames die gij daarbij op het oog hebt, die spaanschen portugeeschen en oostenrijkschen, dan ook geene vreemden P" antwoordde Miss Howard, op eenen toon die de diepe aandoening te kennen gafwelke haar geheele lichaam deed trillen. „Het is waar, ik ben slechts uit eene eenvoudige adelijke familie gebo ren maar die toch acht en twintig voorgeslachten 2e Kamer uit Zegwaard die den 1 verlof heeft ontvangen, om zijne kiezersplieht te kunnen vervullen. F. Domela Nieuwenhuis en 8. E. W. Roorda van Eysinga de sooiaal-demokratische kandidaten in het hoofdkiesdistrict Hoorn, hebben bij de verkiezing op den 1 respeetivelijk 29 en 16 stemmen bekomen. Te Wijk aan Zee stemden den 1 slechts 5 van de 65 kiezers voor de 2e Kamer. Den I is te Delfzijl de ketel der machine in den stoomhoutzaagmolen van den heer R. W. Roggenkamp gesprongen de machinist en zijn vierjarig zoontje, dat juist bij hem waswerden zeer ernstig gewond. Bij kon. besluit van den 2 is benoemd tot ridder der orde van den Nederl. leeuw de heer mr. O. F. Tb. van Maaneu advokaat-generaal bij den Hcogen Raad der Nederlanden. Den 2 is te Helder feestelijk herdacht de inwijding van het bedehuis der israëlitische gemeente vóór 50 jaren. Den 2 is een nederl. tjalkschipbevaren door schipper Zwiersthuis behooreude te Dedemsvaart met sene lading grint van Lobith naar Harlingen be stemd benoorden het Keteldiep op de Zuiderzee aan den grond geraakt en gezonken. De opvarenden wer den gered en te Stavoren aangebracht. Den 2 is te Tiel des avonds een oud gebouw de infirmerie genaamd, dienende tot bergplaats van verfwarenhoutkleeden enz., afgebrand. Een daaraan grenzend houtpakhuisdat herhaaldelijk vuur vatte werd door de brandweer behouden. Den 2 is te Eindhoven omstreeks het middaguur, toen het werkvolk reeds naar huis wasbrand uitge broken in het stroomagazijn der hulzenfabriek van de heeren van Berckel Go., dat in een oogenblik in lichte laaie stond. Aangewakkerd door den hevigen windsloegen de vlammen over naar de tegenover liggende sigarenfabriek van den heer Crielaarswelk gebouw mede afbrandde; het woonhuis bleef behouden, evenals de sigarenkistenfabriek der heeren Bruning en Zoon mede in de onmiddellijke nabijheid gelegen. De schade is zeer aanzienlijk en de heer Crielaars was slechts gedeeltelijk verzekerd. Den 2 is te Haarlem de provinciale kiesvergade- ring gehouden tot benoeming van leden voor het pro vinciaal college van toezicht op het beheer der kerkelijke goederen en fondsen bij de hervormden in Noordholland wegens de periodieke aftreding der heeren mr. E. A. Jordens burgemeester van Haarlem, voorzitter, A. vau Stralen lid van Ged. Staten en H. J. Oalkoen, bur gemeester van Edamen door het overlijden van den heer K. de Jong in leven lid der 2e Kamer. Nadat de heer Jordens verklaard had bij zijn voornemen te blijven om zich niet weder verkiesbaar te stellen werd in zijne plaats met 72 van de 86 stemmen gekozen de heer mr. A. A. Land, gemeente-secretaris te Haarlem. In plaats van wijlen den heer K. de Jong werd gekozen de heer Jb. de Jong, wethouder te Abbekerk, met 62 kan aanwijzen. Sta ik dus, wat geboorte betreftniet volkomen gelijk met uden afstammeling van eenen Koreikaansehen advokaat Napoleon's oogen schoten vonken en schenen de stoute spreekster te willen doorboren. „Mejuffrouw gij wordt beleedigend sprak hij met stemverheffing „ik verlang, dat ge u verwijdert. Mijn secretaris zal u verder mededeelen, wat gij nog behoort te weten." Hij keerde haar den rug toe en trachtte zich naar da deur te begeven. Maar het meisje greep zijnen arm en hield dien zóó stevig vast, dat zij, tengevolge zijner heftige bewegingenwaarschijnlijk op den grond ge vallen zou zijn, als Napoleon zich niet met geweld had losgerukt. „Ge wijst mij de deur, stoot mij van u als eene veile deernelaat mij wellicht nog gevangen nemen, en dat alles ondanks uwen eed van liefde en trouw riep zij uitgeheel buiten zich zelve. „Ga heen of ik roep de wachtviel hij haar barsch in de rede. De handen van het meisje zonken machteloos omlaag, zij wankelde; krampachtig greep zij naar de leuning van eenen stoel. Maar plotseling haalde zij met eene snelle handbeweging een pistool te voorschijn in het volgend oogenblik knalde een schot en een dichte kruitdamp vulde het vertrek. Het schot had echter geen doel getroffen; Nspoleon was ongedeerd gebleven, want, gewoon als hij was aan dergelijke aanslagen, had hij geen enkele beweging van het meisje uit het oog verloren en nog tijdig het doodelijk sehot ontweken. Een verbrijzelde spiegel beweesdat het wapen scherp ge laden was geweest. De dienstdoende adjudant stormde het vertrek binnen. „Men voere deze krankzinnige weg en brenge haar in verzekerde bewaring", beval Napoleon. De officier nam het bevende meisje het pistool ait de band en beval haar hem te volgen. Werktuigelijk gehoorzaamde Alicezonder zelfs den prins nog met eenen enkelen blik te verwaardigen. Wordt vervolgd.

Alkmaarsche Courant | 1887 | | pagina 1