325e Staatsloterij. No. 10978 f 25000; No. 20030 f 2000; Nos, 6175 en 14195 f 400; No. 11359 f 200 Nos. 14127, 15480, 19280 en 19703 f 100, &fabg»':85eri$htctt« van de 88 stemmen. De heeren van Stralen en Calkoen werden met 86 van de 88 stemmen herbenoemd. Den 2 des avonds te 9 urenwerd in Walhalla te 's Gravenhagehet vergaderlokaal der sociaal demo- hrateneene bijeenkomst gehoudenin het blad Recht voor Allen aangekondigd als eene monsterbijeen komst ter viering van het ontslag uit de gevangenis van Domela Nieuwenhuis. Toen deze om half elf het ge bouw onder hoera-kreten per rijtuig verlietom zich naar zijne woning in de Malakkastraat te begeven trokken ongeveer 500 mannen en vrouwen onder het zingen van het Vrijheidslied en andere liederen naar zijne woning. Pogingen der politie om door eene om trekkende beweging te verhinderen dat de menigte in de Malakkastraat stand hield voor de woning van Domela Nieuwenhuismislukten en daar het door de politie aangevraagde piket hazaren te laat kwam om die straat af te zetten, ging de voorgenomen ovatie voor zijne woning door. Na den afloop werd de menigte welke, niettegenstaande het verbod, voortging te zingen, in de Elandstraat uiteen gejaagd, terwijl de omliggende etraten ontruimd en afgezet werden. Uit een poortje in de Westerbaenstraat werd met een steen naar de politie geworpen en de poging van een persoon, om een huzarenpaard met een mes te verwonden, werd bij tijds door een sabelslag verijdeld. Te 12 uren werd het gebouw Walhalla ontruimd en rukten de huzaren in. Even daarna trachtten eenige lieden, die den geheelen avond de politie en de kavallerie gesard hadden, een persoon, die aangehouden en naar het politiebureau gebracht werdaan de politie-agenten te ontrukkendaarbij steenen werpende, waardoor de hoofdagent Biegel o. a. eene bloedende hoofdwonde ontving. Op het alarmsein sloegen de overgebleven agenten, onder aanvoering der inspecteursmet stok en sabel de menigte uiteen. Domela Nieuwenhuis is den 4 te 10,20 per rijnspoor uit 's Gravenhage te Amsterdam aangekomenom in het Volkspark feestelijk te worden verwelkomd. Hij werd met juichkreten door eenige aanhangers onttaiigen, die hem in open rijtuigen langs den vooraf bekendge- maakten weg naar genoemd lokaal brachten, waar eene groote menigte hem met gejuichzang en muziek in de versierde zaal ontving. Een paar afgevaardigden van de socialisten te Gent waren mede tegenwoordig. Verschillende redevoeringen werden gehouden door Fortuyn, van der Stadt, Croll enz. en afgewisseld door het zingen van liederen. Eene menigte bloemkransen werden Domela Nieuwenhuis aangeboden en toen deze bedankte voor de ontvangst en de menigte toesprak, waarin hij waarschuwde tegen menschenvergoding ais schadelijk voor de partij, deelde hij de bloemen met ge noemde sprekers die tijdens zijne gevangenschap de zaken zoo flink geleid hadden. Na den afloop der vergadering begaf Domela Nieuwenhuis zich naar het huis van een zijner vrienden in de van Swindenstraatonder toejui ching van enkele personen om des avonds te 9 uur naar 's Gravenhage terug te keeren. De menigte ging vrij rustig uiteen. Op den hoek van de Wagenaar- en Dapperstrast woei uit eene bovenwoning eene roode vlag, terwijl do beneden bewoner de nationale vlag aau een stok voor zijne deur bad uitgehangen. Het publiek wilde de roode vlag weg hebben waaraan de bovenbewoner niet voldeed. Hierover ontstond onder de menigte ontevredenheidwelke bedaardetoen twee mannen op het dak der naaste woning geklommen langs de goten gaande, de roode vlag onder luid gejuich inhaal den en aan de politie ter hand stelden. Den 3 is te 's Gravenhage een nationale kegel wedstrijd aangevangen uitgaande van do sociëteit „de Vereeniging", waaraan ongeveer 200 personen deel namen. De uitslag van den clubwedstrijd was als volgt: le pr[is „Excelsior1' te Enschede met 115 2e „Anti- Poedel" te Rotterdam met 109 3e „Uitspanning" te Enschede met 1084e „Noviomagum" te Nijmegen met 102; 5e „Alle Negen" te Nijmegen met 97 6e „Delfshaven" te Botterdam met 96 en 7e prijs Sociëteit „de Vereeniging" te Utrecht met 91 punten. Daarna ving de persoonlijke wedstrijd aan. Den 3 is te Eastrikum een knaapje onder eenen boerenwagen geraaktwaarbij het achterwiel over het hoofd ging. Het knaapje was onmiddellijk dood. Den 5 is te Leiden in de gemeenschappelijke ver gadering van de vrijzinnigen kiesvereeniging Het algemeen belang en de Vereeniging tot slemopiceklcing besloten bij de herstemming voor de tweede Kamer aan de vrij zinnige kiezers in bet hoofdkiesdistrict Leiden in over weging te gevente stemmen op de in herstemming komende anti-revolutionaire kandidaten van wie men genoegzamen waarborg heeftdat zij voor de grond wetsherziening zullen stemmen. Bij den internationalen zangwedstrijd te Luik hebben de volgende Nederlandsche gezelschappen prijzen behaald. De „Vereenigde Zangers" van Amsterdam een 3en prijs het Mannenkoor „Caecilia" van Amster dam (dir. N. H. Andriessen te Haarlem) een 2en prijs (in de 2e afd., buitenland); de Mannenzangvereeniging „Caecilia" te Vaals een len prijs„Boermonds Man nenkoor" een 2en prijs; „Eindhovens Mannenkoor" een 3en prijs„Haarlems Zanggenot" een 4en prijs; „Kunst na Arbeid" van Amsterdam een 5en prijs; de Liedertafel „Onderlinge Oefening" van Amsterdam eervolle ver melding. Beroepen te Uitgeest ds. H. Beekhuis te Bergum (Friesland). Zelden werd de kermis te Zaandam zóó tegen gewerkt door het slechte weder als in de afgeloopen week. Voor de belanghebbenden was er ruimschoots reden tot klagen. Op de „Burcbt" werden den 31 door den hevigen wind alle tenten zóózeer gehavend dat geene voorstellingen konden plaats hebben. De kinderen van sommige openb. scholen, die des middags reeds in optocht geschaard stonden voor de school op 't Rustenburg om eene voorstelling te gaan bijwonen in het circus op de „Burcht", moesten teleurgesteld huiswaarts keeren. Ook den 2den druksten dag van de kermis was de wind zóó sterk, dat de meeste tenten en kramen gesloten moesten blijven. Benoemd tot wethouder te Egmond aan Zee de heer E. Conijn en te Egmondbinnen de heer J. Groot, Aan het verslag betreffende den dienst der rijks postspaarbank over 1886 worden de volgende bijzon derheden ontleend. De uitkomsten waren hoogst be vredigend. Het aantal boekjes, in omloop op 31 Decem ber, bedroeg 139989, of 27681 meer dan in 1885uit gegeven werden 37325 en geheel afbetaald 9644. Het totaal bedrag der inlagen over het ganscbe rijk, per 1000 zielen gerekendbedroeg op 31 December f 1546,34 tegen f 1150,18 in 1885 en f 263,41$ in 1881, het jaar der vestiging. Het getal der inlagen beliep 346479 met een geza menlijk bedrag van f 6,615,657,42$ tegen 300502 inlagen en f 4,920,790,73 in 1885. Het gemiddeld bedrag dier inlagen bedroeg f 19,09% tegen 16;37% in 1885. Het hoogste cjjfer der inlagen bereikte Noord-Holland met 100113 waarop Zuid-Holland volgt met 83590. Het aantal inlagen in postzegelsin 1885 11,4 pet. van het geheele aantal over het geheele rijkvermin derde met 1,3 pet.daarentegen vermeerderde het ge zamenlijk aantal inlagen beneden f 10 met 0,2 pet. Het aantal der terugbetalingen beliep 88282, het cijfer f 4.310,643,23% tegen 72219 en f 3,341,958,53% in 1885. Het gemiddeld bedrag van elke terugbetaling bedroeg f 48,83 tegen f 46,27% in 1885. Het getal rechtstreeksohe terugbetalingen in ver houding tot die op orders van betalingen nam weder toeen wel met 3 pet. Het derde kwartaal was voor de inlagen en het eerste voor de terugbetalingen het gunstigste. De som der uitgekeerde en bijgeschreven rente bedroeg f 192,611,18tegen f 138,467,54 in 1885. Met inbegrip der bijgeschreven rente bedroeg het gezamenlijk tegoed der inleggers op 31 December f 8,865.642,771 tegen f 6,368.(fl7,40% in 1885. Wegens het beleggen van gelden werd eene rente verkregen van f 265,571,42, waarvan uitgekeerd of bijge schreven werd ten behoeve van de inleggers f 192,611,18. Het gemiddelde rentebedrag was 3,45 pet,, tegen 3,63 in 1885. De kosten der instelling voor 1885in het verslag over dat jaar op f 81,965,26 geraamd, hebben werkelijk f 82,001,80 bedragen. Een bedrag van f 59,676,26$, zijnde het batig slot der winst- en verliesrekening over 1885, werd in 's rijks schatkist overgebracht, op afre kening van de door het rijk ten behoeve der instelling voorgeschoten gelden, zoodat deswege over 1881/1885 nog f 158,212,43$ te vergoeden blijft. De kosten over 1886 bedragen vermoedelijk f 92,600, dus 1,04 pc. van het gezamenlijk tegoed op 31 Dec., tegen 1,29 pet. op 31 December 1885, Per operatie bedroegen de kosten over 1886 f 0,21$over 1885 f 0,27$. Per inlegger beliepen zjj over 1886 f 0,66 over 1885 0,73. m Het lid van den gemeenteraad te Zwolle R. Meu- lenhof heeft aan den gemeenteraad ingediend een uit voerig beredeneerd voorstel tot oprichting van een ge meentelijk slachthuis, waarvan hij de oprichtingskosten op f 100000 en de exploitatiekosten, met inbegrip van de rente van het oprichtingskapitaal, op 7100 raamt. De opbrengst voor slachtreeht, alsmede wegens keuring van vieeach van elders aangevoerd stal-, weeggeld en andere baten raamt hij op ruim f 8000, zoodat niet alleen de exploitatie volkomen gedekt zou zijn, maar zelfs nog f 1000 voor aflossing zou overlaten. De begrooting der explo tatiekosten is gegrond op gegevens uit Duitsch- land van slachthuizen in een lOtal steden van gelijken rang als Zwolleen de raming der opbrengst voor slachtreeht naar het feit,dat daar jaarlijks geslacht wor den minstens 1400 koeien, 3000 varkens, 400 kalveren, 1600 nuchtere kalveren 60 paarden 200 schapen en 100 geiten. De toestand der zieke militairen te Middelburg blijfc gunstig. Reeds verlieten den 4 170 militairen het hospitaal. Bij den wegwedRrijd van de Haarlemsche Veloci- pède-clubvan de Velserbrug naar Alkmaar en terug, op den 4 is de eerste prijs behaald door J. Paber te Haarlem in 1 uur 42 min.; de tweede door A. C. van den Biesen te Amsterdam in 1 uur 52 min de derde door Tjeenk Willink te Haarlem in 2 uur. Den 5 is te Amsterdam in tegenwoordigheid van minister Heemskerk, van den commissaris des Konings in Noordhollandvan den burgemeester en den wet houder van onderwijs te Amsterdam en tal van genoo- digden het nieuwe gebouw voor de kweekschool voor machinisten geopend. De nieuwe cursus begint met 95 leerlingenwaarvan ruim 40 in het gebouw zullen wonen. Den 5 was bij de te Maastricht gehouden herbeste ding van het boawen eener nieuwe rijks hoogere bur gerschool te Venloo, geraamd op 53000 de heer J. Bosman te Venloo voor f 55470 de laagste inschrijver. Thomas Hartzich noemende ex-artistis door de arr. rechtbank te Haarlem veroordeeld tot 12 maanden gevangenisstraf onder aftrek der ondergane voorloopige hechtenis wegens twee oplichterijen, met gebruik making van den naam van zijnen broeder W. Hart, tooneel-di- recteur, gepleegd. Tegen hem was 2 jaren gevangenis straf geeischt. In het Nederlandsch Panopticum te Amsterdam is o. a. eene groep geplaatstvoorstellende Z. M. den Koning met gevolg bij den watersnood te Brakel in 1855 en in de gruwelkamer de misdaad onder verschillende omstandigheden, nl.: 1°. de moord 2°. de arrestatie 3°. het confronteeren van den moordenaar bij bet lijk4'. het verblijf in de gevangenis. De hoofddirecteur der posterijen heeft op uitnoo- diging van den minister van waterstaat uitgemaakt dat geldswaardige papieren niet als drukwerk verzonden kunnen worden docb dat gedrukte enveloppenal of niet van postzegels voorzien daarop eene uitzondering maken. Een ambtenaar der posterijen had 50 gedrukte enveloppen, die uit Groningen naar Zwolle als drukwerk verzonden warenmet vijftien centen port belast. De heeren Meyroos van de zangvereeniging Euterpe en Kwast van Aurora zullen het in 1889 te Arnhem te houden zangersfeest dirigeeren. Het gemeentebestuur van Nieuwer-Amstel heeft aan de Ball-Telephoon-maatsohappij te Amsterdam de uitsluitende concessie toegezegd voor den aanleg ran telephoongeleidingen in het stedelijk gedeelte der ge meente zoodat bijzondere woningen aan het centraal- bureau op den Dam te Amsterdam aangesloten kunnen worden Mej. G. Bruijn te Zaandam is benoemd tot on derwijzeres te Knollendam. Te Wormer moet voor lid van den gemeenteraad herstemd worden tusschen de heeren K. Woud Ez. met 37 en C. Groot met 27 stemmen. Het debiet der winkelvereeniging van Eigen Hnlp te Helder over het eerste halfjaar van 1887 bedroeg 14467.97 en de zuivere winst f 903,79, De beer van een italiaandie zich te slapen gelegd had in het bosch onder Baarnontsnapte in dien tijd en werdna geruimen tijd door 's Konings jagers achtervolgd te zijn in de bosschen onder Baarn en Soestdijk, eindelijk dood geschoten. Do voordracht ter benoeming van eenen secretaris der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen bestaat uit de heeren dr. J. Nieuwenhuizen Krnseman te Gorin- chem, J. Bruinwold Riedel te Hoorn en I. J.deBussy te Bloemenöaal. De vereeniging de IJsploeg heeft in den afgeloo- peu winter het werk der ijsopruiming in het Noordzee kanaal regelmatig verrichthare geldmiddelen laten eene uitdeeiing van 4 pet. en de aflossing van een aan deel van f 500 toe. Men is voornemens den lokaalspoorweg Medem- blik—Hoorn in October a.s. in exploitatie te brengen. 4e klasse, le lijst, 5 Sept. Den 1 slaagde voor bet eerste gedeelte van het notariëel examen de heer G. ten Bruggencate alhier. - Bij de politie alhier was door een inwoner van Z. en N. Schermer aangifte gedaan van gepjeegd be drog en daardoor zich doen afgeven van 48 stuks schotels van delftsch aardewerk. Naar men met ge noegen verneemt zijn op aanwijzing van de politie alhier de schuldigen te Hoorn ontdekt en de ontvreemde voor werpen aldaar in beslag genomen. De uitslag der op 5 en 6 Sept. 1.1. aan de rijks hoogere burgerschool gehouden examens is geweest als volgt Tot de le klasse zijn toegelaten K. J. Pen, J. Kenter en P. J. Oosterom, 3 candidaten werden afgewezen; tot de 2e klasse werd toogelaten J. Gouwe, tot do 4e klasse J. HoekJ. Haringhuizen en W. de Geus en tot de 5e klasse N. L. Kreefft. Een candidaat voor de le klasse was door ziekte verhinderd aan het examen deel te nemen. Naar men verneemt is het lijk van den vermisten telegraafbode nabij den Broekermolen in het water gevonden. ARRONDISSEMENTS-RECHTBANK. Correctioneele Terechtzitting van 6 September; E. R. en C. K., Alkmaardiefstalopvoeding in een ver beterhuis tot haar 18 jaar. Tevens werden 18 bedelaars tot verschillende straffen ver oordeeld. KANTONGERECHT. Zitting van den 2 September 18S7. W. H., M. D., S. B., Akersloot en C. V., Zuid- en Noord schermer het maken van rumoer of burengeruchtieder t 3 boete of 1 dag hecht. P. W., P. B., K. N. en P. K., Zuidscharwoude, maken van rumoer of burengeruchtno. 1 10 boete of 3 dagen hecht no. 2, 3 en 4 t 5 boete of 2 dagen hecht. J. D. Gz, C. Z. Az„ W. V. Kz, A. K. Az„ J. G. Jz., J. Z. Tbr., J. G. Hz, K. Z. Cz., W. Z. Klz., Egmond aan Zee, strooperijieder 1 dag gev. C. H. CzRijp, maken van muziek op straat, 1 boete of 1 dag hecht. S D., Alkmaar, overtreding wet jacht en visscherij f 1 boete of 1 dag hecht. D. BAlkmaar openbare dronkenschap 2 boeten van f 1 of 1 dag hecht, voor elke boete. W. L., D. S., D. S. Gz., W. V. Kz., Egmond aan Zee T. de B., A. Z. en G. R ZuidscharwoudeK. K., Alkmaar rijden met een hondenkar, ieder f 1 boete of 1 dag hecht. C. W., Assendelft, rijden met een hondenkar, 0,50 boete of 1 dag hecht. K. v. W'z., Egmond aan Zee, rijden met eeu hondenkar, 2 boeten van 1 3 of 1 dag hecht, voor elke boete. G. B., aan den Omval gemeente Alkmaarhet in het klein verkoopen en ten verkoop voorhanden hebben van sterken drank, zonder vergunning 2 boeten van f 10 of 3 dagen hecht, voor elke boete. J. T. en C. T., Castricumloopen over eens anders grond; zonder vergunningieder 10 boete of 2 dagen hecht. C. B., Castricumstraatschenderij2 boeten van f 3 of 1 dag hecht voor elke boete. T. de G., Castricum, straatschenderij, 1 boete of 1 dag hecht. C. Z. Az., Egmond aan Zee, jachtovertreding10 boete of 2 dagen hecht. W. Z. Thr., J. Z. Phr. en J. P. Dz., Egmond aan Zee, nachtelijk burengerucht; elk f 3 boete of 1 dag hecht. K. P. Dz., A. W. Pz., P. Y. Ez. E. Z. Pz„ J. G. Ez., K. ds G. Jz., T. v. Y., Egmond aan Zee, nachtelijk burenge rucht, 1 3 boete of 1 dag hecht. G. K., Heer Hugowaard, loopen op weilandzonder daartoe gerechtigd te zijnf 0,50 boete of 1 dag hecht. P. D., H. H. en N. R., Alkmaar, spelen om geld op de openbare straatelk f 0,50 boete of 1 dag hecht. J. J. N., Alkmaarrijden met een hondenkarf 3 boete of 1 dag hecht.. W. B., Heiloolaten grazen van vee op eens anders grond, f 3 boete of 1 dag hecht. BURGERLIJKE STAND. GETROUWD. 4 Sept. Antonie Hardorff en Jannetje Porck. GEBOREN. 3 Sept. Johanna, D. van Pieter Koreman en MariaCharlotta Peters. AdrianusZ. van Dirk Hartog en Catha- rina Carbaat. 5 Andries Jacobus, Z. van Theodoras Groen en Barbara Johanna Hazes. Maria Johanna, D. van Dirk Balder en Maria Johanna Kwast. OVERLEDEN. 3 Sept. Geertruida Rijkenberg, ecktgen. van Johannes Koppies, 63 j. wonende te Hoorn. 6 a Bernardus Lambertus Hendricus, Z. van Johannes Wijdeman Jr. en Antonia Aleida Messing, 16 d.

Alkmaarsche Courant | 1887 | | pagina 2