Vergadering van den Raad der gemeente Alkmaar. No. 8. Dinsdag 6 Sept. 1887. Voorzitter de Burgemeester A. Maclaine Pont. Tegenwoordig aanhankelijk 8ten slotte 15 leden. De Voorzitter opent de vergadering en stelt voor: 1. over te gaan tot de beëediging der heeren C. W. Bruinvis, P. Bruinvis de Lange, J. C. Koorn, T. L. Koornen W. F. Stoel, den 19 Juli 11. verkozen tot leden van den ge meenteraad in plaats van de heden periodiek afgetreden leden en tot wier toelating den 27 Juli d. a. besloten is, zonder dat tegen het besluit tot toelating eenig bezwaar is ingebracht. Daartoe besloten zijnde, leggen die beeren in handen van den Voorzitter de voorgeschreven eeden of beloften af en nemen na gelukwensching zitting 2. Daarna worden de notulen der vorige vergadering gelezen en goedgekeurd. 3^ Is overgegaan tot het benoemen van a. een wethouder, in plaats van den heer C. Bosman Bij de eerste stemming werd benoemd de heer Kraakman met 7 stemmen; de heer C. W. Bruinvis bekwam 3, de heer JO. Koorn 2 stemmen en de heer H. J. Bruinvis 1 stem. De heer Kraakman verklaart geen gebruik te willen maken van den tijd van beraad. Hij kan door zijne bezigheden die betrekking niet aanvaarden. Daarna heeft eene nieuwe stem ming plaats, waaraan 14 leden deelnamen, daar de heer Vonk inmiddels ter vergadering was gekomen Daarbij bekwam de heer C. W. Bruinvis 7, de heeren H. J. Bruinvis en J. C. Koorn ieder 2 stemmen en de heeren Conijn, T. L. Koorn en Helling ieder 1 stem. Bij de daarop gevolgde vrije stem ming werd benoemd de heer C. W. Bruinvis met 8 stemmen: de heer H. J. Bruinvis kreeg 2 stemmen en de heeren J.C. Koorn, Conijn, T. L. Koorn en Helling ieder 1 stem. De heer C. W. Bruinvis verklaart gebruik te maken van den termijn 'an beraad. b. een wethouder, in plaats van den heer P. Bruinvis de Lange. De heer P. Bruinvis de Lange herbenoemd met 13 stem men. Een blanco biljet werd gevonden. De heer Bruinvis de Lange verklaart de benoeming aan te nemen. c. vier ambtenaren van den burgerlijken standin plaats van de heeren C. Bosman, P. Bruinvis de Lange, J. C. Koorn en C. VV. Bruinvis. Herbenoemd de heeren Bruinvis de Lange, C. W. Bruin vis, J. O. Koorn en benoemd de heer W. Helling. d. een lid der vaste commissie voor de verordeningen, tegen welker overtreding straf is bedreigd, in plaats van den heer J. C. Koorn. Herbenoemd de heer J. C. Koorn met 13 stemmende heer Kraakman bekwam 1 stem. e. drie leden der vaste commissie van financiën, in plaats van de heeren C. Bosman, J. C Koorn en C. W. Bruinvis. Herbenoemd de heeren J. C. Koorn en C. W. Bruinvis en benoemd de heer Goede. De heer A. P. de Lange komt ter vergadering. f. een Voorzitter der vaste commissie van financiën, in plaats van den heer J. C. Koorn. Herbenoemd de heer JC. Koorn met 14 stemmen. De heer Preijer bekwam 1 stem g. een lid der vaste commissie van bijstand in betrekking tot het beheer en onderhoud der plaatselijke werken en eigen dommen in plaats van den heer G. Bosman. Na twee stemmingen heeft herstemming plaats tusschen de heeren Goede en W. F. Stoel, die daarbij ieder 7 stemmen bekwamen. Een blanco biljet was gevonden.jBij de daarop ge volgde loting tusschen de heeren Goede en Stoel wordt de naam van den heer Stoel uit de bus gehaald, die alzoo be noemd is; h. twee leden der vaste commissie van bijstand in betrekking tot het beheer en onderhoud der plantsoenen, in plaats van de «heeren J C. Koorn en C. W. Bruinvis Herbenoemd de heeren J. G. Koorn en G. W. Bruinvis met 14 stemmen. De heeren Preijer en Helling bekwamen ieder 1 stem, i. een lid der vaste commissie voor de gasfabriek, in plaats van den heer C. Bosman. Benoemd de heer C. W. Bruinvis met 11 stemmen. De heeren GoedeH. J. Bruinvis en Preyer bekwamen ieder 1 stem. Een blanco biljet werd gevonden, j. eene onderwijzeres aan de openbare burgerschool. Op de voordracht zijn van de 26 sollicitanten geplaatst1°. mej S. li ter Haar te Heiloo; 2°. mej. J. de Vries te Kolhorn; 3°. mej. M. van Empel Formijne te Zaandam. Benoemd mej. ter Haar met 10 stemmen: mej. de Vries bekwam 4 stemmen en mej. van Empel Formijne 1 stem. k. drie leeraren aan de burgeravondschool. I. voor teekenenwaarvoor voorgedragen wordt de heer R. E. J. Roeterink II. voor wiskunstige wetenschappen waarvoor voorgedragen wordt de heer J. Hoek, hoofd der school te Oudorp III. voor lijn- en bouwkundig teekenenwaarvoor voorgedra gen worden1. K. Bakker Dz. 2. D. Krens en 3. 11. E. J. Roeterink. Benoemd worden met 15 stemmen voor één jaar R. E J. Roeterink en J. Hoek. De benoeming voor de derde betrekking wordt aangehouden, in verband met de gerezen vraag, of K. Bakker üz. en D. -f Krens wel bevoegd zijn dat teekenonderwijs te geven. 1. 2 leden van het stembureau bij gelegenheid van de aanstaande verkiezing van een raadslid. Benoemd de heeren H. J. Bruinvis en T. L. Koorn. Zijn medegedeeld de sedert de vorige vergadering ingekomen stukken. 4. Adres van de Vereeniging tot bevordering en verbe tering der kaasbereiding, bestaande uit alle kaasfabrieken uit Noordholland waarbij a, gesteund wordt het verzoek der kaashandelaars om meer en beter gelegenheid tot wegen en tot vervoer der kaas naar en van de \V aag l gewezen wordt op het onbillijke bij het wegen der kaas te Alkmaar, dat van iedere berrie de zoogenaamde tarra afge trokken wordt en nietzooals te Hoornvan de geheele gewogen partij, welke handelwijze in de meeste gevallen zeer ten nadeele van den verkooper is c. verzocht wordt het heffen van waag- en marktgeldenwik- en weegloonen van elkander af te scheiden d. gewezen wordt op het onbillijke, dat van de marktbezoekers, die hunne kaas geheel of gedeeltelijk op de markt moeten plaatsen, daags voor den marktdag, nog wakersgeld wordt geheven, en op de gebrekkige, belemmerende, middeleeuwsche regeling bij het vervoer der kaas van de markt. Niemand der dragers mag beginnen te vervoerenvoordat alle ploegen op de hun aangewezen plaats kunnen beginnen te dragen, zoodat het niet zelden gebeurtdat verscheidene berries geladen blijven staan, totdat alle kleuren der ploegen te gelijk mogen beginnen, hetgeen aanleiding geeft tot vertraging van den afloop der markt. Ten slotte wordt aangedrongen op invoering der zoo ge- wenschte bakken als te Purmerend en Zaandamomdat dit vervoer veel spoediger gaat door den grooten inhoud der bakken; de kaas, als niet kunnende vallen, veel solider en netter be handeld wordthet voor de dragers veel minder moeite is want de berrieszooals zij thans zijn ingerichtzijn geschikt om menschen af te beulen. Zij dringen op een ernstig en de gelijk onderzoek aan en om een voorbeeld te nemen aan de steden Edam en Purmerende, waar, zooals de nieuwsbladen vermelden, alle verbeteringen worden aangewend, die tot gemak en voordeel van den landbouwenden stand kunnen strekken. Gesteld in handen van Burg. en Weth. om bericht en raad. 5. Adres, waarbij bestuurders der St. Barbara-stichting zich bereid verklaren de door den gemeenteraad bij besluit van 17 Augustus 1.1. gestelde voorwaarden voor het maken van vier uitgangen op gemeentegrond ten dienste der aan te leggen begraafplaats voor R. Katholieken stipt te zullen opvolgen. 6. Adres van J. Balvers, bloemist alhier, van gelijke strekking als het vorige adres, wat betreft den uitgang op ge meentegrond ten dienste zijner bloemisterij aan het plantsoen. 7. Dankbetuiging van A. Schoutenopzichter der kaasdra gers, voor het gunstige te zijnen aanzien den 17 Aug. 11' genomen besluit. Nos 5, 6 en 7 voor kennisgeving aangenomen. 8. Verzoek van W. Klaassenmetselaar alhier, om ver gunning tot het leggen van een riool tot afvoer van vuil- en hemelwater uit het perceel aan de Oudegracht wijk D No. 244 naar die gracht. Gesteld in handen van burg. en weth. om bericht en raad. 9. Verzoek van het bestuur der onderlinge huurwaarborg- vereeniging «Voor beiden recht" en eenige burgers, samen 573 personen, om medewerking te verleenen tot wegneming hunner verschillende grieven in zake het contract der duinwaterleiding, ontwikkeld op eene den 15 Augustus gehouden openbare ver gadering. In hoofdzaak bestaan die grieven ten opzichte der perceeleu van ƒ80 huurwaarde en daar beneden, alsmede in het verkrijgbaar stellen van water volgens gesteld tarief per kub. el onverschillig voor welk doel, zooals uitdrukkelijk in het prospectus is vermeld. Verder wordt verzocht stipte uit voering van het contract daar, zooals reeds herhaalde malen, te veel zelfs om alles te vermelden, is gebleken, dat de burgers geheel naar willekeur zijn behandeldde twee kratten die ter beschikking van de gemeente zijn gesteldzooveel mogelijk in het bereik en ten nutte der burgers in het gebruik te doen stellen en het gemeentebestuur te gelasten niet voort te gaan met afkeuring en onbewoonbaarverklaring van perceelen, welke nu juist niet bij de waterleiding zijn aangesloten. Ten slotte wordt medegedeeld, dat dergelijk adres aan de concessionarissen der waterleiding gezonden iswaarbij hun in overweging ge geven is, zoo in hun belang als in dat der algemeene burgerij, het tarief bij abonnement te wijzigen en lager te stellen, waar door het waterverbruik zeer bepaald belangrijk zou worden vergroot. Gesteld in handen van burg. en weth. om bericht en raad. Zijn in behandeling genomen de volgende voor de leden ter lezing gelegen hebbende stukken. 10. Verzoek van Q. Wit, benoemd tot hoofd der school te Sluis, om zoo spoedig mogelijk ontslag als onderwijzer aan de open bare burgerschool. Eervol verleend, met ingang van 1 November 1887 of zooveel vroeger als in de vacature mocht zijn voorzien. Eene oproeping van sollicitanten op 1290 jaarwedde zal ge schieden. 11. Is overgegaan tot het trekken der sectiën, waarin de raad zich verdeelt voor het onderzoek der gemeente-begroo ting dienst 1888. Tot de eerste sectie behooren de heeren J. C. KoornH. J. Bruinvis, T. L. Koorn en W. Helling; tot de tweede de heeren mr. A. P. de Lange, A. Cpnijn Az., W. F. Stoel en J. C. Vonk en tot de derde de heeh'en A. Goede, mr. J. P. Kraakman, B. Preijer, C. W. Bruinvis en mr. M. Buchner. Tot het geven van inlichtingen wordt toegevoegd aan de tweede sectie de wethouder Bruinvis de Lange en aan de derde sectie de heer burgemeester. Aan de eerste sectie zal of de burgemeester of de heer Bruinvis de Lange inlichtingen geven. Van de commissie van fiuanciën. 12. Rapport omtrent de begrooting van ontvang en uit gaaf bij de stadsapotheek voor 1888 sluitende op een bedrag van ƒ3825,34, met inbegrip van eene toelage uit de gemeente kas van 2258. De commissie stelt voor, haar onveranderd vast te stellen. Aangenomen. 13. Rapport omtrent de begrooting van het burgerlijk armbestuur voor 1888 sluitende in ontvang en uitgaaf op 10245,88', met inbegrip van eene subsidie uit de gemeente kas, groot 8196, ƒ1656 hooger dan voor 1887 is toegestaan. Voor bedeelingen in geld wordt ƒ1292,43, voor aankoop van granen en kosten der bakkerij 150 voor kleeding en gereed schappen ƒ50 en voor verpleging van armen in gestichten f 40 mser aangevraagd. Op eerstgenoemden post bedeelingen in geld, blijkens de memorie van toelichting wederom hooger geraamd als gevolg van toe nemende armoede en werkeloosheid en meerdere uitgaven voor onderhoud van weezen en verlaten kinderen, wordt voor eigen armen gevraagd 1306,53voor r. k. armenbeneden den ouderdom van 60 jaren, aan wie door het r. k parochiaal arm bestuur onderstand wordt geweigerd, 2726,45; voor bestede lingen 1180; voor armenbehoorende tot de ned. herv. ge meente aan wie de diakonie dier gemeente mede onderstand weigert, 878,25 en voor één bestedeling 75, sedert jaren een vaste post. Er wordt gerekend op ruim 5000 brooden, welke berekend zijn tegen 0,25 per brood. De prijs was in 1886 0,23% per brood. De post verpleging in gestichten is samengesteld uit de volgende onder-afdeelingen 4 personen in het diakoniehuis, 2 tegen 105 en 2 tegen 150 per persoon, samen f 510, gelijk aan 1887; 4 verlaten kinderen in het gesticht te Neerbosch 400, gelijk aan 1887; ver pleging in het gasthuis ƒ700, gelijk aan 1887, en van ooglijders ƒ140, ƒ40 hooger. De commissie vindt geene vrijheid, lettende op de door het armbestuur gegeven toelichtingen, om eenige verandering in de uitgaven voor te stellen, doch spreekt de hoop uit, dat de uitkomst van het dienstjaar 1888 gunstiger moge zijn, dan zij zich thans laat aanzien en dat het burger lijk armbestuur zijne beste krachten zal blijven aanwenden om zoo mogelijk eene gunstiger uitkomst te verkrijgen, door den onderstand in overeenstemming met art. 21 der armenwet tot het onvermijdelijk noodzakelijke te beperken. De goedkeuring der begrooting wordt door haar voorgesteld. Aangenomen. 14. Rapport op de rekening van de bad- en zweminrichting dienst 1886j7. De commissie stelt voor, haar onveranderd goed te keuren en aan het bestuur ƒ437,50, zijnde 5 pet. van 8750, uit te betalen. Aangenomen. Van Burgemeester en Wethouders. 15. Rapport op het verzoek van B. Huisman, om vergunning tot het leggen van een riool in gemeentegrond, tot afvoer van vuil- en hemelwater uit het perceel aan het Zeglis wijk F, No. 141, door de straat naar het Noordhollandsch kanaal. Het voorstel strekt om de vergunning, behoudens rechten van derden, onder de gewone voorwaarden te verleenen. Aangenomen. 16. Voorstel om van den post voor onvoorziene uitgaven in de gemeente-begrooting voor 1887 een bedrag van ƒ4756,05% af te schrijven en over te schrijven op volgnummer 62 uitge trokken op 1000ter voldoening van het aandeel dezer ge-, meente in de kwade postenwat de grondbelasting betreft over 1884 en wat de personeele belasting aangaat, over 1884 5, ten bedrage van 5756,05%. Aangenomen. 17. Ie Suppletoire gemeente-begrooting dienst 1887, strek kende om den post voor onvoorziene uitgaven in de gemeente- begrooting voor dat jaar te verhoogen met het bedrag van het batig slot der gemeente-rekening dienst 1886, dat volgens het in de laatste vergadering genomen besluit op den dienst 1887 is overgeschreven. Vastgesteld. 18. Brief ten geleide van: a een afschrift van het arrest van het gerechtshof te Amsterdam van 30 Juni, waarbij bekrachtigd is zoowel het interlocutoir als het eind-vonnis der arr. rechtbank te Alkmaar in zake het door de wed. Siebrands tegen de ge meente gevoerde rechtsgeding; b. een brief van den heer mr. Aug. Philips, advocaat te Amsterdam, waarin hij uiteenzet, waarom hij voorziening in cassatie, als geheel hopeloos, moet ontraden, een gevoelen, dat volgens aan Burg. en Weth. ge dane mededeeling geheel gedeeld wordt door de in de laatst® vergadering tot het onderzoeken van dat punt benoemde rechts geleerde commissiec. de verschillende ingediende declaratiën, waaruit blijkt, dat de gemeente betalen moet a. aan de wed. Siebrands, hoofdsom der veroordeeling 6500, 2 jaar en 11 maanden rente a 5 pet. van 27 September 188427 Augustus 1887 947,88 Gelikwideerde kostenle instantie317,95 Kosten na de uitspraak van dat vonnis tot de citatie in appèl43,55 Gelikwiteerde kosten volgens het arrest 218,40 Kosten na de uitspraak van het arrest tot 27 Au gustus 1887 47,36 Samen 8075,14 b. aan den heer mr. Aug. Philipsadvokaat der ge meente, te Amsterdam470,— c. aan den heer mr. N. H. de Lange, procureur der gemeente, te Alkmaar, verschotten 176,71 salaris 365, 541,71 d. aan den heer F. E. Dammers, procureur der ge meente, te Amsterdam, verschotten 33,95 Salaris 120, 531;95 Totaal 9240,80 Burg. en Weth. stellen voor: I. overeenkomstig het advies van den heer Philips en de rechtsgeleerde commissie in het arrest van het gerechtshof te Amsterdam te berusten II. hen te machtigen tot de voldoening dier uitgaven door overschrijving van 9235,80 van den post voor onvoorziene uitgaven in de gemeente-begrooting voor 1887, op dien van kosten van rechtsgedingen, geraamd op ƒ5, Aangenomen. 19. Rapport der Kamer van Koophandel en Fabrieken op het verzoek van eenige kaashandelaren tot het invoeren van verbeteringen in de wijze van wegen op de kaasmarkt. De Kamer is met die handelaren van oordeel, dat de weging op de kaasmarkt onvoldoende is en verbetering behoeft. Raad plegende de elders opgedane ondervinding, vindt zij met het oog op het hier bestaande vervoer van kaas op berries het stelsel van wegen te Hoorn het meest practische, omdat aldaar twee berries te gelijk op ééne schaal gewogen kunnen worden. Zij zou daarom het invoeren dier grootere weegschalen voor twee berries zeer wenschelijk vindendoch het onpractisch achten, zoo de weegtoestellen verplaatst mochten worden, te gen welker verplaatsing zij zich uitdrukkelijk verklaart. Daar enboven zou zij ook als verbetering wenschen ingevoerd te zien hetzij dat de schaal, waarop de gewichten staan, op een wagentje kwam te rustenhetzij dat de schaal, waarop de ber ries staan, door een grendel op den bodem werd gehouden, tot dat er wederom andere berries op geplaatst worden daardoor zou bespoediging plaats hebbenomdat de gewichten niet tel kens afgenomen behoeven te worden. Mocht de raad besluiten aan den wensch der kaashandelaren te gemoet te komen, dan zou zij wenschen, dat de raad in zijn antwoord die handelaren er op wees, dat zij zeiven de oorzaak zijn van den langeren duur der markt, doordien zij de berries wegens onvoldoend personeel aan de schuiten booten of pakhuizen langer gevuld laten staan, dan strikt noodzakelijk is en wanneer deze toestand bestendigd wordthet verbeteren der weegschalen door vlug ger te wegen den duur der markt niet aanmerkelijk verkorten zou. Zij moeten van hunne zijde dan ook medewerken, om het doel dier verbetering te bereiken. Burgemeester en Wethouders deelen mede, dat zij zich geheel kunnen vereenigen met het door de kamer van koophandel uitgesproken gevoelen. Reeds is den gemeente-architect opgedragen eene schaal bij wijze van proef zoodanig te veranderen, dat daarop twee berries kunnen worden gewogen en hoewel die proef n$g niet naar wensch geslaagd is, zoo twijfelen zij niet, of eene afdoende verbetering zal gevonden worden. Even zeer wenschen zij te beproeven wat het geschiktste middel zal zijn, ter verkrijging dat de ge wichten niet telkens van de schaal behoeven te worden ge nomen. Zij stellen daarom voor, hen te machtigen aan dezen wensch der kaashandelaren te gemoet te komen. Met de kamer van koophandel zijn zij van oordeel, dat in gebruikneming van het panl of verplaatsing van weegtoestellen, ook om administratieve bezwaren, niet wenschelijk zou zijn. Zouden zij van het door hen voorgestelde besluit aan de verzoekers als beschikking op hun ver zoek kennis willen geven, zij zouden hen tevens willen uitnoodigen, hunnerzijds krachtig mede te werken tot een spoediger afloop der markt. De groota opeenhooping van berries aan de schuiten of pakhuizen der handelaars doet soms groote vertraging in het vervoeren der kaas ontstaan en zoo hierin geene veran dering komthelpt het nietof de gemeente al meer berries laat maken en andere middelen tot bespoediging aanwendt wanneer zij geene maatregelen nemen, om hierin te voorzien. In sommige pakhuizen, bijvoorbeeld in de Houttilwordt de kaas met mandjes, waarin circa 5 a 8 stuks, naar boven geheschen en deze langzame wijze van werken doet natuurlijk ernstig on gerief ontstaan. Voorzien heeren kaashandelaren hierin, dan twijfelen zij niet, of die maatregel zal strekken tot bevorde ring van den spoedigen afloop der markt. Tot het richten dier uitnoodiging aan de verzoekers ver zoeken zij machtiging. Aangenomen, nadat de Voorzitter zich op aandrang van den heer Kraakman bereid verklaard hadom met de kaashande laren tevens in overleg te treden over de mogelijkheid, dat het Pand weder gebruikt zou kunnen worden. 20. Rapport op de bezwaarschriften tegen den aanslag in de plaatselijke directe belasting dienst 1887 van L. van den Aardweg, G. en J. C. Farber, C. G. de Wilde en J. Stolk. Overeenkomstig het rapport op alle verzoeken afwijzend beschikt. Van de vorige vergadering. 21. Het rapport van Burg. en Weth. op het voorstel van het burgerlijk armbestuur tot wijziging van artikel 9 van bet reglement voor het mannen- en vrouwengasthuis, bij welk rap port voorgesteld wordt, in overeenstemming met het gevoelen van regenten van het mannen- en vrouwengasthuis, zich niet met dat voorstel te vereenigen. Na het geven van enkele inlichtingen aan de heeren Kraak man en J. C. Koorn het voorstel van het burgerlijk armbestuur met algemeene stemmen niet aangenomen. 22. Bij de gewone rondvraag door den Voorzitter aan de le den, vestigt de heer Kraakman de aandacht op het wenscbelijke, om maatregelen te nemen in overleg met de gemeentebesturen van Hoorn Edam en Purmerend betrekkelijk de wik- en weeg loonen, waarop de Voorzitter verklaart, dat Burg. en Weth. bereid zijn te dien aanzien een schriftelijk rapport uit te brengen. De heer Buchner neemt daarop afscheid van ds raads leden hen dankende voor de steeds van hen ondervonden welwillendheid en medewerking en verklaartdat de eenige reden, waarom hij zijn ontslag genomen heeft als raadslid, alleen gelegen is in den uitslag van de onlangs plaats gehad hebbende verkiezing, niets meer en niets minder. De Voorzitter dankt den heer Buchner voor de steeds van hem ondervonden mede werking in het behartigen der belangen van de gemeente, 23. waarna de vergadering gesloten wordt. Dinsdag 6 Sept. Londen. Na den schouwburgbrand to Ezeter zijn reeds 130 lijkeu opgedolven, meest galerijbezoekers, die

Alkmaarsche Courant | 1887 | | pagina 3