Negen en tachtigste Jaargang. VERDWENEN STERREN^ NO. 108e 1887. V 11 IJ D A G 9 SEPTEMBER. FEUILLETON. Prijs der gewone Advertentiën Qbfficiïtl ©ebeelte. SOLLICITANTEN naar de betrekking van eer sten onder w ij zer aan de openbare burger school te ALKMAAR (hoofd de heer C. J. REIZI GER) op f 1:200 jaarwedde, worden verzocht zich onder overlegging van stukken te wenden tot het gemeentebestuur van Alkmaar vóór 18 September 1887. Voor die betrekking wordt gevorderd bezit der hoofdacte en bevoegdheid tot het geven van onderwijs in de wiskunde en de fransche taal. finitcnlAub- Geschiedkundige Novelle Bi&mctil&ub.. ALKMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag-en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f 0,80franco door het geheele rijk f 1,—. De 3 nummers f 0,06. Per regel f 0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COS- TEE ZOON. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen ter algemeene kennis dat de gemeenteraad in zijne vergadering van den 6 dezer benoemd heeft den heer J. C. KOORN tot lid der vaste commissie voor de S 'de"heeren°I. G k'oORN.'c. W. BRUINVIS en A. GOEDE Dz. tot leden der vaste commissie van financiën, den eerst genoemde tevens tot voorzitter dier commissie den heer W. E. STOEL tot lid der vaste commissie van bijstand in betrekking tot het beheer en onderhoud der p 1 a a t- seliike werken en eigendommen; de heeren J. C. KOORN en C. W. BRUINVIS tot leden der vaste commissie van bijstand in betrekking tot het beheer en onderhoud der plantsoenen; den heer C. W. BRUINVIS tot lid der vaste commissie voor de gasfabriek, allen tot het einde van 1887. Zijnde deze benoeminger noodzakelijk geworden door de periodieke aftreding van leden van den gemeenteraad. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar, A. MACLAINE PONT. 7 Sept. 1887. De Secretaris, P NUHOUT VAN DER VEEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR herinneren aan de reeds in 1885 door hen ge maakte bepaling, dat het gedurende de eerstvol gende marktdagen op ZATERDAG verboden is, op de VOORDAM met aangespannen wagens te rijden. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar, A. MACLAINE PONT. 8 Sept. 1887. De Secretaris, NUHOUT VAN DER VEEN. De KAMER van KOOPHANDEL en EABRIEKEN te ALKMAAR brengt bij deze ter kennis aan belanghebbenden dat zij van het bestuur der in 1888 te Brussel te houden internationale tentoonstelling voor wetenschappen en nijverheid, eene uitnoodiging heeft ontvangen om de industrieelen in hare gemeente op te wekken aan voormelde tentoonstelling deel te nemen. Degenen die aan genoemde tentoonstelling wenschen deel te nemen worden verzocht zich ter verkrijging van inlichtingen, met opgave der door hen ten toon te stellen voorwerpen, te wenden tot de Kamer van Koophandel en Eabrieken voornoemd. Namens de Kamer van Koophandel en Eabrieken te Alkmaar, T. L. KOORN Pres. Mr. J. A. MIDDELHOEE Secr. VAN MORITZ LILIE. 13) IX. De vastentijd was gekomen en daarmede hek vroc- lijke winterseizoen met zijne tallooze vermaken voor de jonge, danslustige wereld, met zijne zorgen voor de toiletten, met de vertrapte bloemen, vervallen kleederen 6D zware hoofden, die op eenen aan Terpsichoré geweiden nacht volgen. De modisten, kleedermakers en juweliers der fransche hoofdstad hadden handen vol werk voor de magazijnen van het Palais Royal in de étalages; in de druk ste straten van Paris hielden geheele reeksen van rijtuigen stilwaaruit aristocratische dames stegen die, gevolgd door rijk gegalonneerde lakeien hier hunne inkoopen kwamen doen, want de prins-president had uitnoodigin- gen verzonden tot een groot gemaskerd bal. De hooge geldadelde familiën door de Bonapartisten in den adelstand verheven de vreemde diplomaten het offi- cierkorps van het garnizoen alles wilde er met den uitersten glans verschijnen. Ook de gravin Montigo- Teba met hare dochters was uitgenoodigd ook daar waren de voorbereidselen voor het bal in vollen gang. De gravin was door den spaanschen gezant bij den president der republiek geïntroduceerd en reeds kort daarna met eene uitnoodiging voor het volgende hofbal vereerd geworden. Toen zij met hare van jeugd en schoonheid schitterende dochters de feestzaal binnentrad, hoerde men overal zachte uitroepen van bewondering aller ocgen wendden zich naar de spaansche dames, en vol BELGIE. De burgemeester van Oefende, die tijdens de laatste ongeregeldheden reeds ernstig ongesteld was en waardoor hij den oudsten wethouder moest laten optreden is den 4 overleden. PRUISEN. Dr. Windthorst heeft op den katholieken dag te Trier aangekondigd, dat hij in de eerstvolgende zitting van den Landdag voorstellen zal indienen om het godsdienstonderwijs op de lagere scholen weder geheel onder de kerk te brengen zonder eenig ander toezicht dan dat der bisschoppen. De onderwijzers mochten daarin niets te zeggen hebben en evenmin de schoolopzieners. Handelt de geestelijke, die het gods dienstonderwijs geeft in strijd met de schooltucht, dan moesten de overheden zich tot den bisschop wenden om verbetering van den toestand; de kerk mag geen andere inmenging daarin toelaten. ENGELAND. De inspecteur van politie, die onlangs mej, Drouin in hechtenis nam de in haar bezit zijnde boetseerklei voor dynamiet aanziende, heeft haar 600 schadevergoeding aangeboden die zij geweigerd heeft aan te nemen omdat de fransche gezant zich die zaak aangetrokken heeft en het recht zijn loop moet hebben. De Daily News dringt er op aan dat de Transvaal afdoe de schuldwelke de republiek op zich genomen heeft bij de erkenning barer onaf hankolijkheiddoch nog niet voldaan heeft. Vond de regeering tot heden in den toestand der schatkist geen reden om op de afdoening dier vordering aan te dringen, nu de goud- delverijen zulk eene belangrijke bron van inkomsten zijn geworden moet de minister van buiten], zaken er op aandringen, dat de transvalers zich als eerlijke lieden gedragen. In de eerste helft van dit jaar is bijna ƒ6.000.000 ontvangen tegen bijna f 1.000.000 in 1886. Deze ruimte van middelen stelt de transvaalsche regeering zeer goed in staatvoorschreven schuid aan Engeland geheel of gedeeltelijk af te doen. Den 6 's namiddags te 2 ure waren uit den schouw burg te Exeter 122 lijken gebracht. Verscheidene per sonen werden nog vermist. Men vreesdedat 140 van de 190 op de gaanderij tegenwoordig geweest zijnde personen omgekomen waren. Hoogerhuis. Den 7 zijn bij tweede lezing aan genomen het wetsontwerp betreflende de exploitatie van steenkolenmijnen en dat betreffende het verkrijgen van kleine pachtgoederen door landbouwers. Lagerhuis. Bij derde lezing is de wet betreffende het koopen van kleine stukken grond door boeren in Schotland den 6 aangenomen. Met 117 tegen 42 stem men werd besloten dat de wet op Ierland niet toe passelijk zon zijn. FRANKRIJK. Den 3 is het praalgraf voor Thiers zonder eenige plechtigheid op het kerkhof Père Lachaise te Parijs onthuld. ITALIË. De cholera heeft zich te Rome vertoond. afgunst zagen hare fransche mededingsters, dat de vreem delingen bijna uitsluitend de belangstelling der heeren boeiden. Napoleon zelf was ze tegemoet getreden be groette haar met buitengewone beleefdheid en geleidde ze naar hare plaatsen. In den loop van den avond danste de prins met de gravin een menuet en later met Eugenie eene frai^aise; geen dans bleef voor de zusters onbezet en slechts met moeite gelukte het den vrienden der familie den hertog van Artos en den portugeeschen gezant don Manoël nog eenen dans te krijgen. Zij waren de „r e i n e s d e s b a 1" en behaalden eene volkomen overwinning op de afgunstige fran^aises. Eindelijk kwam de uitnoodiging voor het groote gemas kerde bal en bracht zorg en opgewondenheid in het huie. Het was te voorzien, dat de voorname jonge dames zich tot het uiterste zouden inspannen, om door pracht en oorspronkelijkheid van kostuums uit te munten; van daar dat de keuzen van passende maskers de zusters geen gering hoofdbreken kostte. De hertog van Artos, wiens zeldzame bijna demonische schoonheid bij de Pa- rijsche dameswereld hetzelfde opzien verwekt had als de verschijning der Montiijo's bij de heeren werd ge raadpleegd, maar mocht evenmin eene beslissing geven ten opzichte van het kostuum. Op een dezer dagen kwam Rosabella zeer opgeruimd thuiszij had het Louvre bezocht en voornamelijk met bijzondere oplettendheid deschilderijenverzameling bezien. „Wij zijn eindelijk uit de verlegenheidriep zij toen zij de kamer binnentrad„eene schilderij uit de Italiaansche Bchool gaf mij een uitmuntend idee voor ors gemaskerd bal Vragend zagen de anderen haar aan. „Het doek stelt namelijk het oordeel van Paris voor en maakt reeds op het eerste oogenblik eenen buiten gewonen indrukvervolgde zij. „Dit mythologische onderwerp is zeer geschikt voor ons doel. Als wij drie zusters de rollen van Juno, Minerva en Venus onder ons verdeelen terwijl Paris den gouden appel uitreikt. Mij dunktdat is nieuw en inderdaad fraai." Volgens berïoht van den 5 waren in 24 uren 5 gevallen voorgekomen waarvan 2 met doodelijken afloop. - Den 3 is boven Terschelling een hevig onweder, vergezeld van wolkbreuken en hagelslag, losgebarsten. Er vielen stukken ijs ter zwaarte van 15 wichtjes. Hier en daar zijn pannen en glasruiten gebroken. - De Texelsche loodskotter No. 5, schipper Jn. Kuiper, is in den nacht van den 3 op den 4 omstreeks 3 uren op de kruispost bij Dungeness, in het engelsche banaal, aangevaren door de engelsche stoomboot „Thomas Parker", van Smirna naar Londen bestemd. De bemanning werd onmiddellijk aan de pom pen gezetdoch het water drong met zooveel kracht den botter binnendat er niet aan viel te denken deze ie behouden. Met achterlating van bijna alle kleedingstukken en kostbaarheden, verlieten de elf op varenden daarom met de scheepsboot het zinkende vaar tuig dat weinige oogenblikken later in de diepte verdween. De schipbreukelingen werden later opge nomen aan boord van den kotter van Goedereede, die hen nadat zij van het noodige waren voorzien be houden aan land bracht. Van de engelsche stoomboot werden volstrekt geen pogingen tot redding aangewend. In den nacht van den R op den 4 is te Zaandam omstreeks half vier twist ontstaan tusschen eenige kun stenaars uit verschillende tenten welke in eene vecht partij overging waarbij een man tegen wien de aanval voornamelijk gericht was zeer ernstig mishandeld werd. Hij werd den 4 des morgens naar het gasthuis te Am sterdam vervoerd alwaar hij inmiddels overleden is terwijl vier der belhamels door de politie aangehouden en naar Haarlem overgebracht werden. - Den 5 des avonds, is de heer Gijsbers, een der firmanten van de stoomzagerij van de firma Gijsbers te Breda, door de zaag gepakt en vermorzeld. Hij was dadelijk dood. - Den 6 's- Bachta één uur is te Hoorn de kisten- makerij van den heer M. de Jong met het daarnaast staande huis afgebrand. De gemeenteraad van Amsterdam heeft den 6 o.a. op haar verzoek eervol ontslag verleend aan mej. J. F. Woltersals derde onderwijzeres aan de Antho- nidesschool. Den 6 zijn te 's Gravenhage tot wethouders her- kozen de heeren A. P. Godon mr. J. H, O. Lisman en dr. J. Th. Mouton. Den 6 is te Heider door den eerst aanwezenden ingenieur der genie aanbesteed het doen van verbete ringen van ondergeschikt belang aan verdedigingswerken in de stelling van den Helder, geraamd op 3550. Laagste inschrijvers de heeren de Waard en Wijker voor f 2900. De prins en prinses von Wied begaven zich den 7 per hollandscbe spoor naar Soestdijk tot het afleggen van een bezoek aan den Koning en de Koningin. Des avonds keerden zij terug. „Het denkbeeld is voortreffelijk", sprak Maria. „Euge nie zal Juno zijn, gij Rosabella zult Venus voorstellen, en ik ban de rol van Minerva op mij nemen. Maar wie zal onze Paris zijn, die den prijs aan de schoonste der godinnen toekent?" Een lachje speelde om hare lippen, toen zij dit vroeg, alsof zij reeds lang wistdat Rosabella aangaande die keuze geen oogenblik getwijfeld had. Deze scheen dit te bemerken en wendde blozend baar gelaat ter zijde om hare verlegenheid te verbergen. „Er zal ons wel niets anders overblijven dan zooals meestal in dergelijke gevallen weder onze toevlucht te nemen tot onzen beproefden huisvriend Artos", merkte Eugenie op, „tenzij onze kleine Rosabella daar tegen bezwaren mocht hebben", voegde zij er spottende bij. Daar van geene zijde tegenspraak volgt, beschouwen wij deze zaak als afgehandeld", sprak Maria, „Onze vriend met het marmeren gelaat bevorderen wij tot den koningszoon Paris, wy echter stijgen naar den Olympus en halen daar de onsterfelijkheidechter slechts voor een paar uren. Doch nu is het zaak de handen aan het werk te slaan, om de geschikte kostuums te brijgen, want dat is de hoofdzaak. Laten wij dadelijk aan het werk gaan," Zelden hadden de pronkzalen van het oude koninklijk paleis der Tuillerien zulk eenen glans en pracht gezien, als op dien Februari-avond, toen ontelbare rijtuigen de groote koetspoort binnenreden de gasten over mollige tapijten de breede marmeren trappen bestegen en in de garderobes verdwenen. Eene onafzienbare schaar rijk gegalonneerde lakeien was nauwelijks voldoende, om de Bteeds toestroomende gasten behulpzaam te zijn bij bet afdoen der pelzen en mantels en het openen der breede vleugeldeurendie in de vsn goud en licht schitterende zalen voerden. De vestibule met de ge polijste zuilen van roskleurig marmerde beelden en kunstig bewerkte fresko-schilderiagen waren in eenen bloementuin herschapen, met eenen tooverachtigen rijk-

Alkmaarsche Courant | 1887 | | pagina 1