325e Staatsloterij. Nr. 17701 f 5000 nr. 20870 f 1500ns. 4461 7377, 10226 en 14724 f 1000nr. 10370 f 400 ns. 1004 en 1978 200 ns. 6303, 12706, 16614 18469 en 19440 100. Landbouwtentoonstelling te Hoorn. In de vergadering der anti-revolutionaire biesver- eeniging Nederland en Oranje te Leiden is don 7 be sloten na de verklaringen der heeren O. baron van Wassenaer van Catwijck en J. H. Donnerdat zij voor de grondwetsherziening stemmen zullen en met de wetenschap, dat hij de herstemming de steun der liberalen verzekerd is die heeren als kandidaten voor de tweede Kamer aan te nemen. Domela Nieuwenhuis kwam den 7 's avonds half negen per rijtuig voor het zoogenaamde Volkskoffiehuis aan de Gedempte Binnen-Eotte te Botterdamde ge wone vergaderplaats der sociaal-demokraten, waar eene groote menigte vergaderd was, welke hem eene minder aangename ontvangst wilde bereiden. De politie met eene talrijke macht aanwezig, beschermde hem en zorgde, dat hij behouden binnen kwam. De menigte wierp daarop de ruiten van het gebouw in en maakte zulk een gewelddat de sociaal-demokraten met Domeia Nieuwenhuis, aan het hoofd onder bescherming der politiehet huis aan den achterkant verlieten. Toen eindelijk de menigte in het vergaderlokaal was ge drongen werd alles kort en klein geslagen en de aan gebrachte versieringen van den muur gerukt. Hoewel de menigte Domela Nieuwenhuis zocht, vond zij hem nietdat zeer gelukkig voor hem schijnt te zijn geweest, daar zij hem zeer vyandig gezind was. De heer J. Meester en eehtgenoote, vader en moeder in het wees- en armenhuis te Barsingerhorn zijn benoemd tot vader en moeder in bet doopsgezinde weeshuis te Groningen. De ontwerp-gemeentebegrooting te Botterdam dienst 1888, sluit in ontvangst en uitgaaf op f 5,082,741,68%. Overzicht van den uitslag der onlangs te Utrecht gehouden akte-examens o.) in het Engelseh en in het Franseh. Engelsehaangemeld 73 mann., 107 vrouwl. kand.; niet opgekomen 7 mann., 9 vrouwe!.; geëxamineerd 66 mann., 98 vrouwel.; teruggetrokken geen mann., 1 vrouwl afgewezen 38 mann., 42 vrouwel., geslaagd 28 mann., 55 vrouwelijke. Pranseh aangemeld 476 mann., 299 vr. kand.; niet opgekomen 36 mann., 12 vrouwlgeëxamineerd 440 mann., 287 vrouw.; teruggetrokken 3 mann., 2 vrouwl.; afgewezen 299 mann., 137 vrouw.; geslaagd 138 mann., 148 vrouwelijke. Over den spoorweg Haarlem-Zandvoort zijn in Juli 70254 rezigers vervoerd. De opbrengst was f 12538.17, zijnde per dag en per mijl 47.20. Te Monnikendam heeft de collecte voor de school met den bijbel f 267.04 opgebrachtwaaronder twee giiten elk van f 100. De heer Schadd te Amsterdam is op de tweede algemeene vergadering te Weenen herkozen als be stuurslid der internationale vereeniging van tramweg- maatschappijen. Burg. en weth. van Amsterdam hebben bij de door hen ingediende gemeente-begrooting voor 1888 sluitende in ontvangst en uitgaaf op 11,620.007, voor gesteld voor den dienst 1888/9 te hefïen 85 opcenten op de rijks personeele belasting en het te kort van 400.000dat gedekt moet worden als gevolg van hoogere uitgaven en lagere inkomsten te dekken door vorhooging van het straatgeld voor 1887 geraamd op f 306.000, tot f 600.000 en de percentage der plaatse lijke directe belasting te brengen op 2.9. Yoor het vergelijkend examen van hoofd aan twee nieuw te openen openbare lagere scholen der le klasse hebben zich 214 sollicitanten aangemeld. G. A. van Eek laatstelijk hoofd der school te Uithoorn heeft volgens verklaring van Ged. Staten van 31 Aug. zijne bevoegdheid tot het geven van on derwijs verloren. - De aanvoer van zand ten behoeve van de forten te Beemster en te Edam is afgeloopen. Het bedekken der zandkoopen met klei om ze voor verstuiving te behoeden, is aangevangen. Over een jaar vangt het metselwerk aan. Te Bijp zijn tot wethouders benoemd de heeren B. Buiter en dr. J. van der Vliet; te Broek op Lange- dijk herbenoemd de heeren B. Slot en JW agenaar JGz.; te St. Pankras de heer S. Duifte Helder benoemd dom van planten de tropische landen schenen hunne heerlijkste voortbrengselen ter beschikking van bet frnnscke koningspaleis gesteld te hebben, om zich daar mede te tooien ter eere van de bloem van Frankrijka aristocratie. Langzamerhand werden de zalen gevuld met gemus- kerden. Ifl bonte bevallige wanorde waren de kleder drachten van bijna alle volken der aarde vertegenwoor digd allen uit de kostbaarste stoffen vervaardigd en ditmaalomdat de plechtigheid van het oogenblib het eischte, met echte gouden sieraden en schitterende edelgesteenten versierd. Daar tuBschen schreden be roemde of bekende gestalten uit de wereldgeschiedenis; Hendrik IV en Lodewijk XIV schudden elkander hartelijk de handgrenadiers van Marengo groetten turksche lijfwachten in rijk nationaal kostuum. Slechts de gastheer zelfprins Napoleon was niet gemaskerd. Hij droeg een eenvoudigmodern balkostuum, zwarten rokkorten broek met zijden kousen en schoenen met gouden gespen. Op de linker borst schitterde de ster van bet legioen van eer, terwijl hij het breede lint van het grootkruis dier orde over den schouder droeg. Op de vriendelijkste wijzemet de gratie en de bevalligheid den echten man van de wereld eigen nam hij de hon neurs waar met echte fransche galanterio wist bij de dames te boeien en elk harer op geheel ongedwongen natuurlijke wijze eene beleefdheid te zeggen. De blikken van den prins dwaalden zoekend tusschen het gewoel der gemasberdende lichte trek van ongenoegen, die zich nu en dan voor een enkel oogen blib op zijn gelaat vertoondebewees dat zijn zoeken vergeefs was. De gasten waren nagenoeg voltallig elecbis enkelen kwamen nog binnen; maarniet een scheen de verwachting van den president tevreden te kunnen stellen. Eindelijk, toen reeds de muziek begonnen was ver scheen gravin Montijo met twee harer dochters, Maria de heer C. A. Beukenkamp; te Zaandam benoemd de hee ren D. H. Zwaardemaber en P. Kluyver Jr., nadat de aftredende wethonder Ebmeijer verzekerd had eene eventueeie herbenoeming niet aan te nemen laatstge noemde heer nam de benoeming aan, doch eerstge noemde maakte gebru'k van den termijn van beraad te Westzaan de heer C. Grootes Mz. in plaats van den heer D. Peerefcoom; te Zijpe herbenoemd de heeren K. Biersteker en S. de Wit en tot ambtenaar van den burgerlijken stand de heer K, Biersteker. Op de 4 pet geldleeniug der gemeente Amersfoort, groot 140.000 werd ingeschreven voor een gezamen- liik bedrag van f 415.000. Toegewezen zijn f 42000 a 101 pet. f 20000 a 1007/16, f 26000 a 100s/8, f 28000 a IOO14, 2000 a 1003/4, f 17000 a 100i/3 en f 5000 a 101 pet. De commissie, door den Koning benoemd tot bet instellen van een onderzoek naar de vereischten van eene haven voor visschersschepen te Sebeveningen, naar de kosten, verbonden aan den aanleg daarvan en naar de wijze waarop dat werk uitgevoerd zou kunnen worden heeft een zeer uitvoerig verslag uitgebracht waarin zij den uitslag van baar onderzoek behandelt. Zij gaat uit van de onderstelling dat de logger het vissehersvaartuig is dat in de toekomst verreweg de eerste plaats zal innemen, en den logger neemt zij dus aan als vaartuig aan welks eisahen de bruikbaarheid der haven moet worden getoetst. Zij heeft het gevoelen van belanghebbenden en deskundigen ingewonnen om trent de eisehen, die dat vaartuig aan de haven stalt en is tot de slotsom gekomen dat een hoofdvereischta is, dat de vissehersvaartuigen in de haven veilig liggen. Daartoe zal de haven te Scheveningen dienen te bestaan uit eene haven binnen de duinenrij gelegen waaruit volgtdat er eene voorhaven moet zijn die tot de binnenhaven toegang geeft. Zj acht eene haven voor 300 vaartuigen voldoende met het oog op de grootte der Scheveningsche visschersvioot192 bomschuiten en 32 loggersofschoon men op uitbreiding bedacht zal moeten zijn. Na de uitbreiding van Scheveningen is voor de haven geen andere plaats van aanleg denkbaar dan ten zuiden van den vuurtoren en wel zoover van de badplaats verwijderd dat de landaanwinning achter de hoofden het strand niet verandert. De havenhoofden moeten worden aangelegd bij de grens tusschen de ge meenten 's Gravenhage en Loosduinen, De gezamenlijke bosten der haven worden begroot op f 2.734 000, waar onder begrepen zyn de bosten der eventueeie omlegging van het ververscbiDgskanaal. Aan den aanleg der haven zijn verbonden de bosten van stichting van bewapening en uitrusting van een fort, daar versperring der haven zonder fort ten eenenmale onvoldoende zou zyn. Een fort buitenduins met de noodige bewapening wordt op 1,850 000 geraamd. Kan bij deze haven met be perkten diepgang met een tort binnenduins worden vol staan dan zouden da kosten tot f 1.310.000 terug gebracht worden. Door particulieren kan dit werk niet ondernomen worden, daar het havengeld ter nauwernood de onderhoudskosten zou dekken. Dat de Staat de kosten zou moeten dragen wegens de verdedigingsbe- iangen, daarbij betrokken, acht de commissie onjuist. De haven zelve is niet andere in het belang der verdediging dan in zoover zij als toevluchtsoord voor de zeemacht kan dienen terwijl het fort, een gevolg van de haven, weder bezettingstroepen vereischt, zonder dat het aantal troepen voor onze kustverdediging noodig, vermindert. De gemeente 's Gravenhage moet naar hare meening de haven laten aanleggen. Ongetwijfeld zullen de Prov. Staten eene subsidie van 300,000j teikens toegestaan als eene visschersnaven in uitzicht werd gesteld voor het werk verleenen, terwijl de gemeenteraad wegens den aanleg van het fort rijkssubsidie zal kunnen verzoeken. Naar ens wordt medegedeeld heeft het bureel vau het aanstaand Letterkundig Congres in verband zoowel met het seizoen als met den beschikbaren tijd, het plan van een stoomboottocht naar Marken moeten opgeven. Dit uitstapje zalbij gunstig wedervervan gen worden door een stoomboottocht langs den Zaan en naar Zaandam. Het Bureel verwacht dat zij die zich reeds tot deel neming aan den tocht naar Marken aanmeldden, ook en Eugenie. Eosabella ontbrak. De meisje3 zagen er in hare antieke gewaden, met de gouden gespen in het haar, bekoorlijk uit; hare rijke lokken golfden onder den schitterenden helm welke Maria als Minerva op bet hoofd droeg en vielen op de fraai gevormde schouders neder; het lange, witte kleed met zilverdraden door werkt die in den glans van het kaarslicht glinsterden als frissche dauw op lentebloesems, werd door een gouden geep bijeengehouden de speer met de fonkelende spits in bare rechterhand voltooide het kostuum dezer schoone godin. Niet minder schitterde hare zuster Eugenie als Juno, die gehuld was in een kleeddat wedijverde met het lichtblauw des hemels. Een schitterende ster van dia manten straalde in het donkerebruine haarals een diadeem welke der wezenlijke beheerscheres van den Olympus, de gade van den opperste der goden, waardig zou geweest zijn. Een waaier van pauwenveeren schom melde koket in de klassiek gevormde hand als eene herinnering aan haren geliefden vogel. Eene uitdrukking van tevredenheid gleed over het gelaat van Napoleon toen hij de binnenkomenden ge waar werdsnel ijlde hij op de dames toe en kuste ze de hand. Hoffelijk bood hij de gravin zijne hand en geleidde haar naar eene plaatsdie hij voor haar open gehouden had en van waar men het bonte gewoel in de zaal uitmuntend kon overzien. „Ik mis heden eene uwer dames, mevrouw. Ik hoop nietdat zij door eene onaangename oorzaak weerhouden wordt mij de eer te gunnen van hare te genwoordigheid sprak de prins op beleefden toon tot zijne bezoekster. „Helaas neen, Uwe Hoogheid", antwoordde de gravin, „de reden daarvan is geene aangename. Eene tamelijk ernstige ongesteldheid overviel mijne dochter Eosa bella in den loop van den namiddag en noodzaakte haar bare kamer te houden.'1 bereid zullen zijn het uitstapje naar Zaaudam mede te maken. 4e klasse 2e lijst6 Sept. 4e klasse, 3e lijst, 7 Sept. Nr. 18317 f 1500; Ns. 9043 en 20710 f 400; Ns. 5865 en 7977 f 200, Ns. 5102, 9057, 18491, 19301 en 19544 100. Den 3 is bij de firma W. P. van Stoekum en Zoon te 's Gravenhage het eerste nummer verschenen van een nieuw weekschrift, getiteld Haagsche Stemmen, dat eiken Zaterdag in ns. van 8 tot 16 bladz. zal ver schijnen en waarvan de prijs bij abonnement van 52 ns. zal bedragen f 0.12$ ea franco per post 0.13 afzonderlijke nummers f 0.20. Het zal geschreven wor den door de heeren dr. Jan ten Brink Johan Gram J. Margadautdr. H. J. A. M. Schaepman jhr. mr. J. H. Hora Siccama en jhr. C. A. van Sijpesteyn die beurtelings een opstel zullen leveren over onderwerpen op bet gebied vau geschiedenisletterkundekunst en kroniek van den dag. Dr. Jan ten Brink ia het eerst aan het woord en vangt n», 1 aldus aan „Mij valt de eer te beurt de „Haagsche Stemmen" aan hare lezers in de residentie en elders voor te stel len. De kloeke Damasdis met zijn fonkelend floret zoo dapper te volde trok tegen het monster van 't Li beralisme in zijne „Haagsche Omtrekken", dient nu als chef in het leger der geregelde journalisten van de rechterzijde. Eu thans bomen de „Haagsche Stemmen", geenszins het orgaan van de eene of andere partij maar e8n eenvoudig weekschrift zonder andere eerzucht, dan tot meerdere glorie onzer geliefde en sehoone Vij- verstad eenige mededeelingen 'c zij historische't zij letterkundige ten beste te geven. Evenwel niet geheel en al historisch-litterarisch. De lauwerkransdien wij den Haag gaan vlechtenzal groen bevatten van velerlei tint en vorm. Dit blijke echter in volgende nummers. Het is genoeg eerlijk verklaard te hebben dat wij met onze opstellen in de „Haagsche Stemmen", ieder naar eigen opvatting, hopen te arbeiden ter eere der residentie, die wij liefhebben. En zoo zal tevens aan ons pogen de noodzakelijke prik kel der belangstelling in de algemeene zaak des vader lands niet ontbreken. Dan Haag is bijna drie eeuwen lang de zetelplaats onzer Oranje-Yors'.en en dus het middenpunt van onsen staat 't zij gemeenebest 't zij koninkrijk. Historische en letterkundige studiën, van den Haag uitgaande ea tot den Haag terugkee- rendestreven dus niet naar het opwekken eener zuiver plaatselijke belangstelling. Het historisch Haagsche is van algemeen Nederlandseh belang." Bij den uitgever W. Cramer te 's Gravenhage is ter perse om nog dit jaar te verschijnen „Uit bet leven van een schoolknaap", door den luitenant-kolonel J. I. de Bochemontzij die bekend zijn met de ge schriften van dezenmogen alweder een uitnemend letterkundig product verwachten. Dit werk zal de be langstelling te meer opwekken, doordien het't eerste deel vormt van de herinneringen aan zijn veelbewogen leven. Voorts van W. F. Margadant, „Met de Adelborsten van de Aldebaran" (met artistieke iilustrafiën) Van Marie Boddaert, „Aquarellen", een bundel gedichten. Van Nes- suno, „Jonkheer Beemsen", eene studie (oorspronkelijk), ingeleid door Marcellus Emants. Van Servaas de Bruin, „Vermakelijke Voordrachten in proza en peësie" met geïllustreerden omslag. Uit Hoorn schrijft men ons: Onze stad is onkenbaar. Zij heeft haar beste pakje aangetrokkenen dat het haar goed staat zuilen aïlen moeten erkennendie haar thans bij gelegenheid van de landbouwtentoon stelling en bet congres bezoeken. „Dat doet mij oprecht leed ik zon haar zeer gaarne hier gezien hebben", antwoordde Napoleon. „U zult mij ten hoogste verplichten met aan de jonge gravin de ver zekering te geven dat bet mij oprecht leed doet haar heden avond niet hier te kunnen zien." De gravin boog beleefd. „Mijne dochters en ik waren lang besluiteloosof wij ook niet liever thuis zouden blijven en de zieke gezelschap blijven houden", sprak de gravinals om hare komst te verontschuldigen „en slechts de drin gende beden van Eosabella zelve deden ons eindelijk besluiten haar van avond alleen te laten en aan uwe vereerende uitnoodiging gevolg te geven." „Ik zou a zeer gemist hebben", antwoordde de pre sident. „Van welken aard is de ziekte der jonge dame „Waarschijnlijk eene aandoening der zenuwen, Hoog heid. Het kind is sedert eenigen tijd zóó zonderling opge wonden, zóó onnatuurlijk prikkelbaar, dat wij reeds lang tot uitbreken eener erntige ziekte vreesden. Zij kon uren lang in hare kamer zitten weenen en dan weder buiten gewoon vroolijk zijn, zoodat men nauwelijks gelooven zou, dat het meisje ziek is. Deze zoo verschillende gemoeds stemming beschouw ik als voorteekenen eeuer ziekte van het zenuwgestel." „Zonder twijfelantwoordde de prins. „Ik zal u professor Beraux, sinds vele jaren lijfarts mijner moeder, zenden hij is een specialiteit en een zeer verstandig man. Maar nu, dames, roept mij de plicht als gastheer, wilt mij dus verontschuldigen. Ik zie u nog weder en reken er stellig op dat u niet eerder vertrekt." Hij boog vluchtig en begaf zich onder het gezelschap. De hertog van Artos, in het oud-grieksche kostuum van Paris en- Manoël, die als minnezanger verschenen was, naderden in dit oogenblik de dames en engageerden haar voor den eersten dans; Artos Maria en Manoël Eugenie. Wordt vervolgd.

Alkmaarsche Courant | 1887 | | pagina 2