Afdeeling D. Tuinbouw. Bloemltweekerij. Werktuigen en Gereedschappen. QUevlcL Heeds voor veertien dagen vormde men in verschil lende hoofdstraten commissies, om voor de versieringen te roggen. En ze bobben eer van hun werk. De groote verscheidenheid bij de uitvoering heeft het geheel schilderachtiger gemaakt, terwijl men in den beginne juist vreesdedat door gebrek aan samenwer king het een mengelmoes zonder sierlijkheid zou zijn. Het Noord de Nieuwsteeg, Gouwe, Nieuwstraat en Kruisstraat zijn niet meer te herkennen; zij zijn door groen en bloemen in lustwegen herschapen. Vele winkels bevatten tusschen ot naast hunne uit stallingen bloemen en groen met hier en daar aange brachte verlichting; van de laatste spant de kroon die in het kleedermagazijn „de stad Parijs", ran den heer P, van dor Brul; trokken de op den stoep en de pui- lijst geplaatste planten reeds de aandacht, de inwendige versiering van met smaak gerangschikte bloemen en gewassen bewijzen de ingenomenheid van den eigenaar met het feestvoegt daarbij da groote sorteeriag van stoffen en costumesde laatste smaakvol omlijst met geplooid licht gekleurde stof en rosettea op iederen hoek, men zal zich een idee kunnen vormen, hoe een en ander met ruime verlichting zich ook vooral des avonds voordoet. Bijna geen huiswaaruit niet de driekleur wappert. Als nu maar de regen die in de laatste dagen zoo overvloedig gevallen is uitblijft, dan zal dat zeker de feestelijke stemming verhoogen, De Landbouwtentoonstelling aldaar, werd den 7 in tegenwoordigheid van leden der maatschappij, en genoodigden door den voorzitter Mr. Visser van Ha- zerswoude met eene rede geopend. Erkeon#nde, dat zonder medewerking van inzenders, beoordeelaars en het gemeentebestuur van Hoorn, door wien een zoo uiterst geschikt terrein, als in het midden der stad was aangeboden, deze tentoonstelling niet zoo goed geslaagd zou zijn, bragt hii allen zijnen hartelijken dank, Een verblijdend teeken achtte spreker het, dat niet tegenstaande den gedrukten toestand der landbouwers, zij alle krachten inspannen om hun kennis te ver nieuwen van al wat tot verbetering in hun bedryf strekken kan; om tot die kennis te komen dient samen werking der landbouwmantschappijen en het houden van tentoonstellingen. Na het brengen van hulde aan Hoorn's ingezetenen voor hunne zoo zichtbaar geuitte belangstelling in de dezer dagen te houden bijeenkomst werd de tentoon stelling voor geopend verklaard. De burgemeester van Hoorn, Mr. K. W. baron van Dedem, deze toespraak beantwoordende, verklaarde dat de tijding dat Hoorn als plaats van deze vergadering was aangewezen met algemeene vreugde was begroet. In vergelijking tredende met den toestand van den landbouw in 1371, het jaar waarin ofok de algemeene vergadering te Hoorn werd gehouden, wees spreker op de grooteconeurrentie van andere werelddeelen den Europee- echen landbouw aangedaan. Was toen Rusland de groote graanleveraccier, de Vereenigde Staten hebben bet sinds lang overvleugeld, terwijl Britsch-Indie thans op Rusland volgt en Australië met groote schreden vooruitgaat ook op het gebied van veeteelt en zuivelbereiding trad de overzeesche mededinging met ongekende kracht op; zond Amerika in 1871 slechts verduurzaamd vleesch spoedig volgde ook uit Canada het geslachte vee in onveranderden toestand in koelkamers thans reeds tot eene waarde van 25 ad 30 millioen gulden terwijl in 1884 reeds meer dan 500,000 stuks levend vee wer den aangebrachtAustralië voerde in dit jaar het vleesch van 400,000 stuks schapen in koelkamers aan; waren die gebeurtenissen niet voorzien evenmin de ingrijpende rechten tegen den vrijhandel. Werd in 1871 een landeigenaar als het ware sla pende rijk door de steeds stijgende prijzen der lande- rijen en meende men dus terwijl het geld steeds in ruime mate verkrijgbaar was zich in huis en buitens huis vroeger ongekende weelde te kunnen veroorloven, de daling der landerijen en der producten daarop ge volgd, bracht den val van menigeen te weeg. Hoorn gevoelde de gevolgen daarvan al was de toevoer van kaas en schapen ook al aanmerkelijk hooger dan vroeger. Al zijn de toestanden veranderd, Hoorn's burgerij be groet U met ingenomenheidonze hoop voor de toe komst is ook op uwe maatschappij gevestigd. De toe stand van malaise zal voorbijgaan maar tegenover de concurrentie is de uiterste krachtsinspanning noodig zal onze bodem zijn waarde en onze landbouwers hun maatschappelijk standpunt behouden. Kennis is macht de practijk moet op de wetenschap steunen doch die laatste is op zichzelve onmachtig maar moet door velen op verschillend gebied gesteund worden. Landbouw-onderwijs is daarom dringend noo dig en dit laat hier te lande nog veel te wenschen over. Doch ook heeft men te strijden met het vasthouden aan den ouden sleur en daar waar lager onderwijs wordt gegeven wordt niet altijd de noodige opgewektheid ge toond, om daarvan partij te trekken. Aan wie de schuld aan uwe maatschappij niet die èn door tentoonstellingen èn door uw maandblad, zoo veel mogelijk doet om licht te verspreiden en volgens uwe begroet ng voornemens te doen op het gebied van zuivelbereiding wat eigenlijk het Rijk doen moest. De uitslag der bekroningen volgt hier grootendeels Afdeeling C. Akkerbouw. Onderafdeeling XII. Halmgewassan. Roode Wintertarwe geteeld op zwarte gronden, 2e pr. M. Acbermann LutkemeerpoiderOsdorp. Witte Wintertarwe, geteeld op klei-of zavelgronden. Ie pr. Witte Zaeuwache eenmaal verbouwd J. Bree- baart Kzn., Winkel; 2e J. H. Berkenboseb, Winkel. Witte Engelsche Tarwegeteeld op klei- of zavel gronden. Ie Victoria, J. Breebaart Kzn., Winkel; 2e P. van der Poel Czn., Brielle. Roode Zomertarwe. Ie K. Mantel Dzo., Hem. Winterrogge. Ie P. Vijselaar Azn., Grootebroak 2e P. D. M. Scholten Haarlemmermeer. Wintergarat. Ie D. Visser, Wijdenes; 2e C. Kooij- man Wijdenes. Zomergarst. Ie J. BootVenhuizen. Chevalier-Garst. Ie J Breebaart Kzn., Winkel2e D. Sleutel Azn., Wieringerwaard. Korte Haver, geteeld op klei- of zavelgronden. Ie voor AmerikaanscheJ. Breebaart Kz., Winkel. Korte Haver, geteeld op zwarte gronden. 2e M. Ackermann, Lutkemeerpoider, Osdorp. Lange Haver, geteeld op zwarte gronden. 2e P. D. M. Scholten, Haarlemmermeer. Deensche of Probsteier Haver, geteeld op klei- of zavelgronden. Ie J. Breebaart Kzn., Winkel 2e M. Ackermann, Lutkemeerpoider, Osdorp. Deensche of Probsteier Havergeteeld op zwarte gronden. 2e M. AckermannLutkemeerpoider, Osdorp. Haver, hiervoren niet gevraagd. 2e voor fijne Eriesche, J. Breebaart Kzn., Winkel. Onderafdeeling XIII. Peulvruchten. Groote groene of blauwe erwten„schokkers", le A. Keetbaas, Oosterbeek. j Groote groene of blauwe Erwten„Kcoonerwten 2e A. Langereis, Beemster. Kleine groene of blauwe Erwten, le J. Boot, Ven huizen 2e M. Bakker Cz., Oosterleek. Wijker vale erwten, le L. Bakker, Wijdenes; 2e J. de Vries, Wijdenes. Gewone of grauwe Erwten, le J. Boot, Venhuizen; 2e J. Bakker Jz., Wijdenes; eervolle verm. M. Bak ker Cz., Oosterleek. Vale Erwten of Capueijners. le A. Koetbaas, Oos terleek; 2e J. Balk id.; eervolle verm. C. Kooijman Wijdenes. Paardenboonen. le vroegbloeiersJ. Breebaart Kz., Winkel; 2e J. Bakker Jzn,, Wijdeues. Gele of bruine Boonen. 2e J. E. de Rooy Zonen, Oegstgeeat. Onderafdeeling XIV. Eijne Zaden. Karweizaad. le C. Kooijman, Wijdenes; 2e J. Bree baart Kzn., Winkel. Kanariezaad. le J. Breebaart Kzn., Winkel. Bruin Mosterdzaad, le D. Visser, Wijdenes; 2e T. Blokdijk, Wervershoof. Blauw Maanzaad, le K. Mantel Dzn. Hem; 2e A. Zijp Jzn., Wijdeups. Onderafdeeling. XV. Handelsgewassen. Hennep, le A. Donker, Gorinchem. Tweejarige Meekrap. J. Breebaart Kzn., Winkel. Onderafdeeling XVI. Knol- en Wortel gewassen. Zand-Aardappeien voor huiselijk gebruik, le graven, S. Uitendaal Hillegom 2e roode of paarscheP. E. L. Waldeck Loosduinen. Aardappelen voor huiselijk gebruikniet op zand geteeld, le muisjesJ. C. de BruinHonselersdijk 2e K. C. Visser, Hoorn. Eabriek-aardappelen. le J. C. de Bruin Honselers- dijk 2e P. van üffelen, Loosduinen. Bleekroode Zeeuwsche Uian. le J. C. de Bruin Honselersdijk 2e A. Ham, Wijdene3. Witte of gele Zwijndrechtsche Uien. le groofen A. Langereis Bsemster2e M. P. van Ruijven, Poeldijk. Mangelwortalen geteeld op kleigrond, le J. C. de Bruin Honselersdijk 2e G. A. van Leeuwen Loos duinen. Mangelwortelengeteeld op zand- of zwarten grond, le M. °Afkermann Lutkemeerpoider, Osdorp; 2e W. J. de Jongh Osdorp. Paarden of koepeengeteeld op zand- of zwarten grond, le S. Uitandaal Hillegom. Koolrapen (voedergewas), le C. de Boer Ezn., Zuid- scharwoude. Voor Appelen en Peren behaalde A. Langewi3 te Beemster 5 verschillende prijzengebr. Kooiman te Bovencarspel van grootste appelen 2e. Voor verzameling groenten J. M. Eonteyn Zwaag eervolle verm. Voor Bloemkool K. de BoerZuidscbarwoude, le. Gebr. Koomen, Bovencarspel 2e. Voor niet gevraagde voorwerpen. Eervolle vermelding. Eijn dekriet, Jb. Swaag, Heer Hugowaard. Voor Planten, le pr. niet toegekend; 2e pr. F. Schut, Hoorn, 3e pr. Jac. G. van Garderen. Alkmaar. Voor niet gevraagd bij het programma. Verguld zil veren medaille Jac. Jurissen en Zn., Naarden, voor conifeeren; verg. z. m. dezelfde, voor groenblijvende heesters; z. m. A. Verëll, Hoorn, voor bloemperk met geraniums enz.; z. m. Jac. G. van Garderon, Alkmaar, voor kasplanten; bronzen med. J. Hegi en Co., Loos duinen, voor bloembollen; br. med. Jac. Jurissen en Zn,, Naarden, voor hortensia's. Voor niet gevraagde voorwerpen. Eerv. verm. Eirma Gebr. Kooiman, Bovenkarspel, voor perk met zonalcn. Zuivelbereiding. Voor Boter volgens Swartz-methode. le pr. niet toe gekend le pr. Bolswarderfabriek der nederl. maatsch. van kaas- en* roomboterfabrieken. Voor versche Boter, le pr. Bolswarderfabriek der Ne derl. Maatsch. van kaas- en roomboterfabrieken^ 2e pr. D. Marbus, Sassenbeim; 3e pr. Loidsehe Melkinrichting. Voor Weiboter. le pr. P. Boekei Cz., Wieringerwaard; 2e pr. J, Goezinnen, Oosterblokker; 3e pr. D. Weeder, OoBtwoud. Voor Noordbollandsche (Edammer) kleine Kaas, ge maakt in Mei of Juni 1887. le pr. C. Zijp Azn., Lam- bertschaag; 2e pr. J. Pluister, Sijbeearspel; 3e pr. P. Bakker Jbz., Hoogcarspel. Voor vijf stuks Noordhollaudsche (Edammer) kleine Kaas, gemaakt na den 1 Aug. 1887. le pr. J. Breg- man Kzn., Berkhout; 2e pr. J. Mol Sr., Berkhout; 3e pr. J. Pluister, Sijbeearspel; eervolle vermelding S. Mol, Berkhout. Voor middelb. Noordhollaudsche (Edammer) Kaas. le prijs A. Koorn Dzn., Hoogwoud; 2e pr. K. Waal, Bobaidijk, gem. Barkhout, 3e pr. P. Boekei Czn., Wie ringerwaard. Voor Commissiekaas. le pr. C. C. Winder, Avenhorn; 2e pr. K. Eriks, Petten; 3e pr. P. Boekei Cz., Wie ringerwaard. Voor Komijnde Edammer kleine Kaas. le pr. J. Rookei, Hoogwoud; 2e pr. Joh. Heidenrijk, Barkhout; 3e pr. J. Sneoboer, Sybeearapel. Voor jonge Edammer Kaas. le pr. P. Boekei Cz., Wieringerwaard; 2e pr. E. Rijkefl, Wieringerwaard. Voor Zoetemelksche Goudsche Kaas. le pr. R. Koijff Jr., Voorschoten; 2e pr. P. Boekei Cz., Wieringerwaard; 3e pr. Rotterdamsche Melkinrichting. Voor machinaal bereide Kaas. le pr. P. Boehei Czn. Wieringerwaard; 2e pr. niet toegekend. Voor Kaassoorten hiervoren niet gevraagd, MeikazeD, ten gebruike van 'Israëlieten, le pr. P. Schuurman Jzn., Hoorn; magere Kaas, 2e pr. Leidsche Melkinrichting; zoetemelksche dessertkaas, 3e pr. Rotterdamsche Melk inrichting. Voor Werktuigen en Gereedschappen voor roomwin- ning en boterbereiding. le pr. niet toegekend; 2e pr. Jmndré en Glinderman, Amsterdam. Voor Werktuigen en Gereedschappen voor room win ning en boterbereiding in het klein, le pr. niet toe gekend; 2e pr. Boeke en Huidskoper Groningen. Eene nieuwe uitvinding, die het gebruik van elec- triseh licht zeer zal doen toenemen is de electrische batterij van den hear C. Maltby Newton welke batterij een constanten stroom onderhoudt waardoor het moge lijk zal zijn honderd en twintig achtereenvolgende uren licht te geven zonder dat naar de batterij behoeft te worden omgezien. De vloeistof, die de batterij bevat bijt niet uit en is reukeloos. De Electric Light Syndicate of Weststreet te Lon den is van plan deze batterijen te verhuren en ze te onderhouden. De prijs zal dien van gas niet te boven gaan. De batterij bevat geen werktuigen die onklaar kunnen worden en kan waar men wilin den kel der, op den zolder of in het tuinhuis worden geplaatst Hoogst eigenaardig is het een kijkje te nemen achter de coulissen voordat eene tentoonstelling haar beslag heeft gekregend.w.z. voordat alles in orde is. Zoo ook op de tentoonstelling van gastoestellen. Niet alleen talrijk doch hoogst belangrijk zijn de inzendingendie weai was het maar eventjeste zien kregen. Lampen van de schoonste modellen die zich laten denken en haarden, die met de prachtigste gewone vuurhaarden kunnen wedijveren zijn aanwezig. Een model der aanwezige haarden werd een paar maan den geleden bekroond met een prijs van 6000 francs wei een afdoend bewijs voor de groote deugdelijkheid. We mogen niet uit de school klappen, doch de hoogst ftiteressaute inzendingen die zoowel in practiseh gebruik als uit een oogpunt van schoonheid aan de hoogste eiechen beantwoorden beloven een aanmerke lijk uitgebreider gasgebruik, dan het geval tot heden was. Zaterdag a.s. zal de opening plaats hebben en Zondag a.s. wordt de tentoonstelling voor het publiek opengesteld. Zoowel in kwantiteit als in kwaliteit overtreft deze tentoonstelling alle, die op dit gebied reeds in andere plaatsen gehouden zijn. (Avondblad.) Er is thans te Munchen een Japanscb geleerde, Nis- nisgawa genaamd, gekomen, om het bierbrouwen aldaar te bestudeeren. Hij werd door zijn Regeering naar Europa gezonden om vergelijkende studiën van verschil lende bieren, vooral de Duitscbe, te maken. Da Japanscke Regeering hoopt door het invosreu van bier het toenemend misbruik van sterke dranken te bestrijden. Zij zal den alcohol met hooge invoerrechten belasten en de invoer van bier vrij stellen. Eerlang zullen te Manehen verscheidene Japanscke jongelieden komen om het bierbrouwen te leeren ten einde ia Japan brouwerijen op te richten. De Heer Nisnisgawa ijvert ook zeer voor de invoering in Japan van Latijnsche schrijf- en drukletterswelke eenvoudiger en gemakkelijker te leeren zijn dan de thans in gebruik zijnde Chineesehe letters. Donderdag 8 Sept. Tot leden van de le Kamer d3r Staten Generaal zijn verkozen te Limburg: de heeren RegoutPyls en Magnee Groningen de heeren de Sitter en van Royen; Zeeland de heeren Moolenburg en Roëll Utrecht de heeren Elout en van Nispen te Arnhem met 23 stem men in de plaats van den heer Huydecoperdie 16 stemmen verkreeg; Zuidhoiland de heeren Viruly, van Vollenhove BlusséVening Meinosz v. d. Breggea Mulder en Fransen van de Putte; Friesland de heeren van Swinderen en Breuning; Drenthe de heer de Vos van Stecnwijk; Noordholland de heeren van Akerlaken, van Tienhoven, Insinger, Tak van Poortvliet en Wert- heim de heer Rutgers van Rozenbnrg oud-lid der 2e Kamerdia echter staande de vergadering bedankte en daarvoor de beer Pijnappel; Noordbrabantde heeren Hengst, Verheyen; Smits van Oyen; Srnitz en de Bruyn; Overijsselde heeren Stork, Blijdenstein en van Naamen; Gelderland da heeren boenenSchimmelpenninok van Paliandt Hooft on Sickesz. Hoorn 8 Sept. Bij de bekrooning van de ter markt gebrachte kaas verkreeg (voor de Kleine J. H. M. Huygens te Sjbecarspel'de le, J. Bregman te Berkhout de 2e, C. Zijl te Lammertschaag de 3e en A. Eriks te Petten eene eervolle vermelding. Voor Middelbare. A. Kroon Dz., te Hoogwoud de le., J. Rooker te Hoogwoud de 2e., P. Boekei Gz. te Wieringerwaard de 3e. Voor Commissie. J. Kierk te Heerhugowaard de le, Jb. Groot Kz. te Berkhout de 2e, C. C. Winder te Avenhorn do 3e en P. Boekei Gz. eene eervolle vermelding. Londen. Eooe bende, voorzien van wapens en dyna miet, vertrok naar Cuba, o:u een guorilia-oorlog tegen Spanje te beginnen. Weenkn. Eene depêche uit Soda noemt alle geruchten omtrent de reis van dea Vorst volkomen ongegrond.

Alkmaarsche Courant | 1887 | | pagina 3