No. 109*. Negen en tachtigste Jaargang. 1887. ZONDAG 11 SEPTEMBER. i&niieulAub. Uitslag verkiezingen Eerste Kamer. DUITSCHLAND. De Nordd. Allg. Zsitung komt nog eens op tegen de bewering der Kölnische Zeitung, als zou de duitsehe staatknnde in Bulgarije worden geleid door de behoefte om van Rusland het een of ander te verkrijgen. Het valt moeilijk te begrijpeD, zegt dat bladwaarin de tegemoetkoming aan Rusland zou bestaan. De rus- sische staatkunde trad nergens tegen die van Duitsch» land op; wij hebben daarvan niets te vreezen of te hopen: wij verwachten noch handelingen noch nalatingen, welke door opoffering van belangen zouden te koopen zijn. De duitsehe staatkunde in het Oosten heeft nim mer opgehouden uitsluitend Duitsoh te zijn, ook wanneer zij aan Rusland welkom mocht wezen. De kracht der duitsehe staatkunde licht hierin, dat zij geene behoefte heeft aan den steun van anderen, en dit is ook tegenover Rusland het geval. Br bestaat dus geene reden, aan Rusland diensten te bewijzen, waarvoor tegendiensten te verwachten zijn. De pers mag geen voet geven aan de verkeerde opvatting, als zou Duitschland behoefte hebben aan een getuigschrift van Rusland voor zijn goed gediag. Elzas-Loxhabingen. Het Petit-Journal (bet kleine dagblad), fet meest gelezen fransche blad ia voor onbepaatden tijd in E'zas-Lotharingen verboden. ENGELAND. Te Sheffield heeft in eene fabriek van staal- en ijzerwerken bij het gieten van een kanon eene ontploffing plaats gehad waarbij negen werklieden ge dood en velen verwond werden. Lagerhuis. De minister van binnenlandsche zakeu heeft op vragen naar aanleiding van de schouwburg ramp te Exeter o. a. verklaard dat zonder verandering in de wetgeving da regeering niets te zeggen had over de schouwburgen in eenige plaatsuitgezonderd te Londen. Hij beloofde echter, dat do regeeiing zoo spoedig mogelijk zou overwegen wat in dit opzicht kon gedaan worden. De onder-minister Fergusson bevestigde den 8, des avonds, het bericht van eene duitsehe landing op de Samoa-eilanden en het daartegen ingebrachte protest van den engelschen en den amerikaanschen consul. Vor der deelde hij mededat Ejoeb-Khan op Perzisch ge bied was teruggedrongen, zoodat er hoop bestond, hem weder in handen te krijgen. Den 9 zijn bij eerste lezing de regeeringsvoorstel- len betreffende 's rijks geldmiddelen en bij eerste le zing de wet tot oprichting eener technische school in Schotland aangenomen. De onder-minister Fergusson verklaardedat Enge land Malieton als koning van Samoa erkend en als zoodanig verdragen mot hem gesloten had. Verder dat Ejoeb-Khan en zijne aanhangers in Afghanistan door de troepen van den Emir omsingeld en op Perzisch grondgebied gedreven werden; de Sehaeh van Perzie had zijne gevangennomig bevolen. Ieelahd. De afgevaardigde O'Brien moest den 9 voor den vrederechter te Mitchelstown verschijnen, we gens aanhitsing van de pachters tot verzet tegen de wet, doch daar hij niet verscheen, werd een bevel tot in hechtenisneming tegen hem uitgevaardigd. In de stad heerschte groote opwinding en er was veel volk op de been. Zoodra het bevel tot in hechtenisne ming was bekend geworden, werd eene bijeenkomst gehouden om verontwaardiging te kennen te geven over de houding der regeering. Zestig politie agenten om ringden de stenografen, met Fet opmaken van het officieele verslag belast, doch werden door het gepeupel met stokken en steenen aangevallen en waren genood zaakt zich terug te trekken, nadat verscheidene hunner ernstig gekwetst waren. De agenten kregen daarop bevel van hunne vuurwapenen gebruik te maken, waarbij twee personen uit het volk gedood werden. In de provincie Utrecht is het aftredend lid jhr. mr J. Huydecoper van Maarsseveen vervangen door den heer mr. Leo A. A. O. van Nispen te Arnhem (kath.) met 23 van de 39 uitgebrachte stemmen. Het aftredende lid bekwam 16 stemmen. In Gelderland werd herkozen de heer mr. J. Thooft met 32 st., tegen 29 op de heer Brantsea van de Zijp, de heer jhr. H. A. D. Coenen met 29 st. tegen 26 st. op den heer van Nispen de heer mr. W. A. A. J. baron Schimmelpenninck van der Oije met 34 st. tegen 26 op den heer baron van Pallandt van Keppel en de heer mr. G. J. Siekesz met 32 et. tegen 29 op graaf van Zuylen te Parijs gekozen de heer baron van Pal- landt van Neerijnen met 31 st. tegen 29 op het aftre dend lid, den heer mr. F. J. W. baron vau Pallandt van Keppel. In Zutdholland werden op de anti-liberale kandi daten 19 a 23 stemmen uitgebracht. In Noordholland werden de heeron jhr. mr. D. van Akerlaken, mr. G. van Tienhoven, M. H. Insinger, mr. J. P. R. Tak van Poortvliet en A O. Wertheim her kozen, respectievelijk met 56, 55, 49, 46 en 49 van de 65 stemmen. B.j de eerste stemming over het vierde te benoemen lid werden uitgebracht op den heer mr. M. J. Pijnappel 27, op den heer jhr. mr. J. W. H. Rutgers van Ro zenburg 20, op den heer 0. Donker 8, op de heeren jhr. C. Hartsen en W. Hovy elk 2 st., op de heeren mr. F. S. van Nierop, jhr. mr. W. Boreel van Hogelanden, H. F. Bultman en Corver van Wessem elk 1 stem, terwijl 3 blanco biljetten werden gevonden. Bij de tweede vrije stemming werden uitgebracht op den heer Rutgers van Rozenburg 30, op den heer Pijnappel 28, op den heer C. Donker 2 st., op de heeren' Van Nierop en W. Hovy elk 1 stem, terwijl 3 blanco biljetten werden gevonden. Bij herstemming werden uitgebracht op den heer Rutgers van Rozenburg 35 en op den heer Pijnappel 28 st., terwijl 2 blanc» biljetten werden gevonden. De heer Rutgers vau Rozenburg was dus gekozen. De heer Rutgers van Rozenburg, in de vergadering tegenwoordig, verklaarde de benoeming met aan te nemen. Bij de stemming, noodig tengevolge van dat bedanken, werden uitgebracht op den heer mr. M. J. Pijnappel 29, op den heer O. Donker 24, op de heeren C. Corver van Wessem, W. Hovy en Joh, O. Zimmerman elk 2 st., op de heeren mr. A. Rendorp, mr. F. S. van Nierop, jhr. mr. W. Bareel van Hogelanden, J. Prins en S. B. Severin elk 1 stem. Bij de tweede vrije stemming werden uitgebracht op den heer Pijnappel 33, op den heer C. Donker 28 st., op de heeren mr. F. 8. van Nierop, mr. A. Rendorp en J. Prins elk 1 stem, terwijl 1 blanco biljet werd gevonden. De heer Pijnappel was dus gekozen. In de overige provinciën geschiedde de herbenoeming met groote meerderheid van stemmen. De secretaris der Haarlemsche veiocipèdeclub deelt ons mede, dat de uitslag van den op den 4 gehouden wegwedstrijd is geweest als volgt Eerstaankomende de heer J. H. Fabar in 1 u. 42 m. 2e P. Tjeenk Willink 2 8 3e J. C. Burkens 2 12 Door het vallen van een der laatste rijders had de tijd der twee laatataan komenden ongeveer 10 minuten beter kunnen zijn. Uitgeloofd voor de buitenleden een zilveren medalje. Eerstaankomende de heer A. C. v. d. Biesen uit Amsterdam in 1 uur 53 minuten. De geheele afstand van Yelsen naar Alkmaar en terug bedraagt 41 mijlen. Tevens schrijft hij, dat het hem eene aangename taak is uit naam der jury het Alkmaarscha publiek dank te zeggen voor de welwil lendheid, tijdens den wedstrijd betoond. In de vergadering van den gemeenteraad te Zijpe van den 6 namen de herbenoemde leden de heeren K. Biersteker, S. de Wit, J. van Beusekom en C. Paarl- berg zitting na beeediging. Na de reeds gemelde be noeming van wethouders deelde de voorzitter mede, dat het in de vorige vergadering genomen besluit tot af kondiging aan alle borden in de gemeente van de te houden raadsvergaderingen, niet in den vereischten vorm was opgemaakt en ook niet beslist was, of het al of' niet in het reglement van orde moest worden opgenomen. De heer Nobel meende, dat uit de beraadslaging in eene vorige vergadering, toen de commissie voor het reglement van orde het voorstel deed, glashelder en klaar de be doeling is gebleken, dat de bepaling in het reglement van orde zou worden opgenomen, hoewel hij wilde er kennen, dat hierover in de laatste vergadering, toen het besluit was genomen, niet was gesproken. De voorzitter zegt, dat hij tegen het besluit dit bezwaar heeft, dat reeds bij art. 41 der gemeentewet de bekendmaking aan hem is opgedragen en de raad dus onbevoegd ia hem daar omtrent verplichtingen op te leggen. Wenscht men het echte? in het reglement van orde op te nemen dan moest het in den vereischten vorm vastgesteld eu aaa Ged. Staten ingezonden worden. Een ont- werp-besluit werd daartoe voorgelezen en de voorzitter vroeg den heer Nobel, of hij dit aan de goedkeuring van den raad wilde onderwerpen. De beer Nobel meende dat het niet op zijn weg lag ia deze het initiatief' te nemen waarop de heer vaa Beusekom het voorstel overnam om tot afdoening te geraken. Bj de stemming over het ontwerp-besluit verklaarden zich 5 leden daar voor eu 5 leden daar tegen terwijl de heer Paarl- berg verklaarde nu het voorstel voor de derde maal in behandeling kwam en om het weinige daarbij betrok ken belang zich van stemming te zullen onthouden. Het voorstel is dus verworpen. De begrooting der ge meente voor 1888 werd aangeboden tot een bedrag in ontvangsten en uitgaven van f 32952 24 met eenen hoofdeïyken omslag van f 8000 en 35 opcenten op de personeele belasting. De heer Nobel stelde voor eene commissie van onderzoek te benoemen. Z. i. is dit wenschelijk en nog noodiger dan voor het onderzoek dar rekening. Dit werd door de heeren Francis en Bier steker bestreden. Na repliek van den heer Nobel werd het voorstel met 8 tegen 3 stemmen verworpen. De vraag, welke bestemming aan de afgewerkte goederen van het handwerb-onderwjjs zal worden gegeven, kwam daarop in behandeling, De heeren Francis en Sebuijt wenschten het bruikbare goed aan het weeshuis la geven, zoodat er weer iets van de kosten van dat onderwijs ten goede kwam aan de gemeente. De heer Zee man zou alles liever aan de maaksters geven omdat het voor die kinderen en ook voor de ouders de meeste waarde heeft en de kinderen dan later een voorbeeld hebben, waarnaar te huis het goed kan worden gemaakt. Op voorstel van den heer Sehuijt werd besloten het ^oeddat in het weeshuis kon worden gebruiktaan dat gesticht ten geschenke te geven en het overige aan de maaksters zelve. Hierna werd de vergadering gesloten. De gemeenteraad van Hoorn heeft den 6 besloten, in de plaats van een stadsapotheker een apothekersbediende aan te stellen volgens de nieuwe wet geëxamineerd, die verplicht zal zijn de vertrekken boven de apotheek te bewonen op eene jaarwedde van 600 benevens eene toelage van 200 'sjaars voor het schoonhouden der apotheek en het verstrekken van vuur en licht en als apotheker met het toezicht over de stads-apotheek te belasten den heer E. Korver, die zich daartoe kosteloos heeft aangeboden. Den 6 is te Berkhout tot wethouder gekozen de heer R. Koster Jzn. -De bemanning eener Katwijksche haringschuit, den 6 te IJmuiden binnengeloopen, heeft medegedeeld, dat zij den 4 op de hoogte van het Vlie eene visch- bom ondersteboven drijvende gezien heeft. Aan de opgegeven teekens en daar er nog een bom van Egmond aan Zee sedert den storm van den 2 af wezig bleef, is het te vreezen, dat die verongelukte bom eene Egmonder schuit is, genaamd Jacobus Jobannes, toebeboorende aan den heer E. Conyn en gevoerd door stuurman Jacob Prins. Indien dit vermoeden bevestigd wordt, zijn vijf oppas sende huisvaders, die hunne weduwen en te zamen 20 kinderen hulpbehoevend aalaten, benevens een zoon van den schipper in de golven omgekomen. Da heer mr. Aug. Philips advokaat te Amster dam heeft aan den gemeenteraad van Schagen te kennen gegevendat de gemeente onbavoegd is tot vrijwillige aflossing harer geldleeningendoch dat zij zal moeten naleven de voor haar bindende tijdsbepalingen deswege. Naar aanleiding zijner opmerking datin afwijking zijner individueele meeningmeermalen zoo danige aflossingen zonder ernstig verzet van de zijde der geldschieters plaats hebben en betrekkelijk dit punt nog nimmer eene rechterlijke beslissing is gevallen besloot de gemeenteraad den 6 tot het vragen van een tweede advies aan den heer mr. A, P. de Lange te Alkmaar. Den 6 heeft de gemeenteraad van Helder de gemeenterekening over 1886 vastgesteld in ontvangst op f 265771.37$, in uitgaaf op f 227212.05%, alzoo met een batig slot van f 88559.32. Den 8 is door het gemeentebestuur van Kampen aanbesteed de aanleg der prise d'eau, het hoogreeervoir, het pompstation, woningen en verder bijkomende werken der in aanbouw zijnde waterleiding in de heide te Wezep, gemeente Oldebroek. Laagste inschrijver was de heer J. van Burk te Oosterbeek voor 85.555. Den 8 zijn te Rotterdam des avonds bij verschil lende soeiaal-demokraten en bij andere personen de ruiten verbrijzeld. In het verwoeste Volkskoffiehuis schijnt eene lijst van de aanhangers der socialisten gevonden te zijn waardoor de meesten bekend ge worden waren. Op de 50 algemeene vergadering van de Hoi- landsehe Maatschappij van Landbouw, den 8 te Hoorn gehouden, waren 60 afdeelingen vertegenwoordigd, uit brengende 528 stemmen. De rekening over het afge- loopen jaar werd goedgekeurd met een batig slot van f 1183 en de begrooting voor 1888 vastgesteld op f 26035. De heer P. B. J. Ferf, burgemeester van Koog aan de Zaan, werd tot lid van het hoofdbestuur en de heeren H. do Bie te Rotterdam en ffm. de Clercq te Haarlem tot leden der finaueiëele commissie benoemd. Het voorstel van het hoofdbestuur, om niet asn te nemen het voorstel van Krimpenerwaard, om bet quotum, dat nu f 1.90 per lid bedraagt, te verlagen op f 1.40 en dat van Ouderamstel om het quotum met 0.40 per lid te verlagen, werd goedgekeurd. Het voorstel van de afdeeliDg Goedereede, luidende is het wenschelijk dat de regeering de verbetering van het paardenras tracht te bevorderen door hst uit vaardigen van eene wet, regelende de keuring van ai de voor publieken dienst bestemde fokhengsten en waarbij de niet goedgekeurde van de reproductie worden uit gesloten, en zoo ja - dab dan aan bet hoofdbestuur worde opgedragen, bij de hooge regeering de noodige stappen in die richting te doen, met opdracht tevens, om als zulks onverhoopt niet tot gnnstigen uitslag leiden mocht, te trachten zoodanige keur ingevoerd te krijgen in de provinciën Noord- en Zuidhollandwerd na krachtige bestrijding, o. a. op grond dat op deze wijze de persoonlijke vrijheid bedreigd werd, overeenkom stig bet gevoelen van het hoofdbestuur aangenomen met 347 tegen 187 stemmen. Op voorstel van het hoofdbestuur werd f 100 subsidie verstrekt voor de op te richten Bosc bbouwschool. Het voorstel van Krimpenerwaard om met den uitgever van den Starings-Almanak eene overeenkomst te sluiten tot levering van evenveel almanakken als de maatschappij leden telt, werd verworpen. De afdeeling Medemblik en omstreken bracht de vraag ter sprake, om het hoofdbestuur uit te noodigea krachtig voort te gaan met het bevorderen van het onderzoek naar de oorzaken, waardoor bet blauw in de kaas Kan ontstaan. Prof. Hugo ds Vries te Amsterdam heeft hieromtrent een onderzoek ingesteld, dat echter niet volkomen was, omdat hij zich niet geheel voor het onderzoek ingericht achtte. Besloten werd, aan do regeering eene subsidie te vragen om dit onderzoek, onder toezicht van ge-

Alkmaarsche Courant | 1887 | | pagina 5