325e S t a a t s 1 o t e r ij. Jngssqnfogti J&tttfsfegw. allerlei. Stads-Berichten. noemden professorernstig en nauwkeurig voort te zetten. De afdeeling Sloten zou gaarne zien, dat op de markten natuurboter van kunstboter voldoende werd onderscheidendoor elk eene afzonderlijke plaats te geven en meende dat dit aan de vervaardigers van natuurboter ten goede zou komen, doordien ze daardoor een hoogeren prijs voor hunne waar zouden kunnen bedingen. Als middel, om daartoe te geraken, lag het naar hare meening op den weg dezer maatschappij, dat het hoofdbestuur er bij de regeering op aandrong, dat zij de besturen der gemeenten, waar botermarkten wor den gehouden, wijst op de wenscheliikheid, dat politie verordeningen werden gemaakt, waarbij voor natuur- en voor kunstboter eene afzonderlijke plaats op de markt wordt aangewezen. Het hoofdbestuur deelde den door Sloten geuit8n wenseb, doch verschilde met haar in gevoelen, of men zich tot de regeering zou wenden dan wel onmiddellijk tot de gemeentebesturen. Met dit laatste vereenigde de vergadering zich. Het voorstel van de afdeeling de Vijf Heerenlanden, om van v. ege deze maatschappij tegen geringen prijs (1 a 2 cents per stuk), zoo mogelijk koste loos verkrijgbaar te stellen platen, bevattende duidelijke afbeeldingen van nuttige en schadelijke planten der weiden in Nederland, met aanduiding der namen van de planten zooals de landbouwers die kennen, van de middelen, waardoor men de schadelijke het beat kan verdrijven en van den invloed, dien laatstgemelde planten op het vee uitoefenen, word bij acclamatie aangenomen, evenals het voorstel van het hoofdbestuur om eenige cursussen te doen houden over het hoefbeslag. In 1888 worden te 's Gravenhage de een-en-vijftigste algemeene vergadering dezer maatschappij en hare ten toonstelling gehouden. Ten slotte sprak de voorzitter een woord van hulde tot het aftredend lid van het hoofdbestuur, den heer J. Breebaart Kz., dat die heer beantwoordde en luide door de vergadering toegejuicht werd. Te Limmen is gekozen tot eersten wethouder de heer P. Pepping, in plaats van den heer A. Vennik, en tot tweeden wethouder de heer M. Kuijs; thans was de heer P. Pepping tweede wethouder. Te Callantsoog zijn herbenoemd tot wethouders de heer P. Kossen en tot ambtenaar van den burgerlijken stand de heer J. Vos. Ter vervanging van den heer C. Hoogschagen, naar elders vertrokken, werd tot wethouder benoemd de heer W. Govers, Op herhaald en dringend verzoek van het gemeente bestuur zal er in den postdienst eene belangrijke ver betering worden gebracht. Een tweede boieloop zal 's namiddags plaats hebben van Callantsoog naar Stol- perbrug te 3.45 zoodat er thans gelegenheid is om de te ontvangen brieven nog denzelfden dag te kunnen beantwoorden. Ook zal na aankomst van den bode te 5.45 eene tweede bestelling in het dorp plaats hebben In de groote Keeten wordt tevens eene brievenbus ge plaatst. Te Akersloot zijn tot wethouders en ambtenaren van den burgerlijken stand herkozen, de heeren C. Kraak man en W. Schermerhorn te Graft is met eenparige stemmen herbenoemd de beer L. Bruin en te Beemster de heer H. de Graaf. Tot medebestuurder van „Het Zeevarende bonds te "West-Graftdijk is benoemd de heer B. Keizer aldaar. De vuurtoren te Eierland op Texel zal weldra als seinpost ingericht wordengelegen tuaschen het Nieuwediep en het Viieop een van de gevaarlijkste punten der kust, is zulk eene inrichting daar volkomen op bare plaats. Reeds is de vuurtoren door telefoon verbinding met De-Cocksdorp, bij het telegraafnet aan- gesloten. De gemeente-rekening te Hoorn over 1886 is den 6 vastgesteld in ontvang op f 271.697.62%, in uitgaat op f 249.031.93%, alzoo met een voordeelig slot van 22665 69. In bet kiesdistrict Goes is tot lid der prov. staten gekozen de heer C. J. Huvers (anti-rev.) met 574 at. tegen 427 st., uitgebracht op den heer Z. D. van der Bilt la Motthe (liberaal). Met 1 October a.s. wordt op Tesel weder een courant uitgegeven. De ontwerp gemeente-begrootmg te s Gravenhage voor 1888 is geraamd in ontvangst en uitgaaf op f 3.899.463.72. Daarbij wordt voorgesteld67m plaats van 50 opcenten op de rijks personeele belasting te heflen en een hoofdelijken omslag vau 2| pet. tegen 2 pet. voor 1887. - De rekening van de gasfabriek te Meppe^ over 1886 is gesloten met een voordeelig slot van f 3483 05$. ^8n de harddraverij met paard en sjees, te Ilpen- dam gehouden, namen 9 paarden deel. De prijs werd gewonnen door de Helena van den heer H. Dalenberg te Alkmaar, bereden door den eigenaar en de premie door de Emma van dienzelfden eigenaar, bereden door den heer A. C. Dalenberg te Alkmaar. Burg, en weth. van Rotterdam geven de vierde en laat ste reeks schuldbekentenissen, ten bedrage van ƒ1.500.000, van de 3£ pet. geldleening, groot f 18.000.000, uit. De inschrijving heeft plaats den 14, de toewijzing der in schrijvingen den 15, nadat de raad de koers van gun ning heeft bepaald. By het omhalen van een muur te Groningen is deze naar buiten, in plaats van naar binnen, gevallen, waardoor 3 timmerlieden ernstig gekwetst werden. Tot lid der Prov. Staten van Noordhollond is in bet district Helder gekozen de heer dr. PBakker met 180 Btemmen tegen 169 stemmen op den heer L. W. E Oudenhoven. Uitgebracht waren 354 stemmen. De gemeenteraad van Sneek heeft besloten tot het aangaan eener leening, groot 32000, Het plan tot uitbreiding der kaas- en boterwasg is verboden. Op eene vraag van Gedep. Staten van Drente heeft de minister van binnenl. zaken beslistdat de betaling voor de tijdelyke waarneming der betrekking van hoofd eener school volgens art. 23 al. 2 der onderwijswet, niet als jaarwedde kan worden beschouwd, daar de betaling door de wet niet is voorgeschreven. Deze uitgaaf moet gebracht worden onder de belooningen of gratificatiën bedoeld bij art. 44 dier wet onder i, en dat, krachtens de ge wijzigde voorschriften van art. 45 dier wet, door het Rijk in die uitgaaf niet wordt gedeeld terwijl^ de toe kenning dier belooning evenmin aan do goedkeuring van Ged. Staten onderworpen is. Door de weigering van twee obligaliehoudtirs om toe te treden tot het hervormingsplan vau de Dorre- paalsche bank der Vorstenlanden heeft het bestuur zich genoodzaakt gezien faillietverklaring aan te vragen. Deze i3 reeds uitgesproken met benoeming der voor* loopige bewindvoerders tot curators. Den 16 wordt de Koning te 'a Gravenhage terug verwacht. Den 17 's namiddags 1 uur zullen de nieuw benoemde leden der Kamers don eed in zijne uacden ten paleize afleggen in de groote zaal ia het Noord- Einde, terwijl de opening der Kamera den 19 op het gewone uur eu met de gewone plechtigheden plaats zal hebben. De heer A. C. G. Post te Heer Hugowaard die gedurende zijne tweejarige praktijk in die ge meente getoond heeft een bekwaam en kundig arts te zijn, zal bij genoegzame deelnemi g eene zeer nuttige instelling oprichten. Hij wil namelijk een ziekenfonds vormen, waarvan ieder tegen betaling van 10 ets. per persoon en per week lid kan worden, terwijl oen be hoeftig huisgezin voor slechts 20 cents per week voor alle leden geneeskundige hulp benevens de benoodigde geneesmiddelen kan verkrijgen. 4e klasse 4e lijst8 Sept. Nr. 4073 f 1000; Nr. 8809 f 100. VERBETERIN G iu het bericht omtrent den uitslag der bekroning van stapels kaas te Hoorn; voor middelbare verkreeg C. Boekei Oz. te Wieringerwaard den 3en prijs, in plaats van eervolle vermelding en voor com missis A. Eriks te Petten eervolle vermelding en niet P. Boebei Cz, C. Zijl moet zijn C. Z ij p. Mijnheer de Redacteur. Ik wensch niet in uitvoerige wederlegging^ te treden over het ingezonden stuk van den heer J. N. Goes ;u de Alkoaaarsehe courant van 4 Sept. j.l aangaande den verkoop van zijn pakhuis het Botje, daar het een gebee! Onware voorstelling geeft van de onderhandeling, me, hem over die zaak gevoerd. Ik blijf bij mine verklaring in den gemeenteraad gegeven, waarvan ik geen woord terug neem en vermeen deze zaak verder aan de beoor deeling mijner medeburgers te mogen overlaten. Alkmaar, 10 Sept. 1887. A. GOEDE Dz Om bij hat inkoopen van aardappelen zich te over tuigen of zij zich goed en melig zullen laten koken gaat men, volgens de „Huisvrouw", ia Engeland veelal op de volgende wijze te werk Men snijdt den knol in tweeën en wrijft do beide stukken op elkander is de aardappel goed en melig, dan kleven de beide stukken op elkander en vertoont zich aan de randen en aan de oppervlakte een licht schuim. Bij het samendrukken van de stukken mag geen water in druppels er uit vloeien; waar dit het geval is, worden zij waterig bii het koken en zijn slecht van smaak. De kleur van den aardappel moet van binnen wit of iets geelachtig zijn. Van aard appelen, die bepaald geel van kleur zijn, wordt beweerd, dat zij niet goed koken ditzegt genoemd bladis echter niet altijd waar. Den 29 Juli 1808 werd James Ssvam een Araeri- kaanseh koopman, wegens eene schuld van 625.640 irs. in de gevangenis St. Pélagie te Parijs gebracht, om die eerst den 29 Juli 1830 te verlateD hij had dus twee- en-twintig jaren gevangen gezeten. Swam bezat daarb\i een vermogen van 3 a 4 millioen en had dua zeer goed kunnen betalen, doch hij wilde het niet en beweerde, dat hij hoogstens 6 7000 frs. schuldig wasliever verkoos hij zijn geheele leven in de gevangenis door te brengen, dan zich aan eene, in zijn oogen, onrecht vaardige rechterlijk© uitspraak te onderwerpen. Zijn eerste zorg na zijne veroordeeling was zijne vrouw en kinderen op het hart te drukken geen enkele zijner zoogenaamde schulden te betalen daar bij hen anders tot den laatsteu penning zou onterven. In zijne gevan genis leefde hy op vorstelijken voet. ELij huurde tegenover St. Pélagie eene woning met stalling en remise om zijne vriendeu te herbergen en zijne keuken onder dak te brengen. Twee rijtuigen stelde hij ter beschikking zijner vrienden, die voor hem door de stad moesten rijden de bals bezoeken en alle eerste voorstellingen bijwonen. Drie dagen ca zijne in vrijheidsstelling verlangde Swam weder naar de ge- vangenis terug doch werd den L3 Juli door eene be roerte getroffen. De redenen welke den heer Ouvrard een Panjaeh bankier, dm omstreeks dieuzelfden tijd leefde be wogen in St. Pélagie te blijven, waren van een anderen aard Hij zeide nietdat hij niets schuldig was, maar eenvoudig, dat hij niet betalen wilde; ook kon men hem als Pranschman niet langer dan vijf jaar gevan gen houden. Om bij zijn verblijf nog een kamer te bekomenbetaalde hy de schuld van zijn buurman. Toen op zekeren dag de minister van financiën Vilele, bij hem te gast was, eu deze den wensch uitsprak, dat hij de z -ak met Seguin eindelijk in het reine mocht brengen antwoordde Ouvrard Morbleu mijnheer I Gij hebt goed spréken ik zit hier vijf jaren voor vijl millioen en win dus jaarlijks een millioen mocht gij een winstgevender en zekerder speculatie weten deel mij die dan mede en ik betaal morgen mijne schulden. Den 2 des ochtends heereehte in do menagerio Pezon te Parijs groote ontsteltenis. Brutusde bekende leeuw, was uit zijne kooi ontsnapt en naar de stallen gegaan, waarvan de deur geopend was. Plotseling hoorden de beambten een anstig gehinnik onder de paarden. Brutus was in eea der stallen gekomen en had een paard neer geveld dat hij bezig was op te peuzelen. Niet dan met groote moeite slaagde men er in den leeuw in zijne kooi te doen terugkeeren. Voordat hij zijne gevangenis weer binnentrad, toonde hij zijne ontevredenheid aan een der knechten door een hevigen slag met eea zijner klauwen. De wond was gelukkig niet ernstig. Volapük heeft wederom een mededingster gevonden. Een zich noemde dr. Esperanto (waarschijnlijk een pseudoniëm) heeft eene nieuwe internationale taal uitge vonden en heeft beloofde zooals de Küreyer Warszawski mededeelt, spoedig in het Poolsch een brochure uit te zullen geven, wantin een geheele cursus van de nieuwe wereldtaal opgenomen zal zijn. De uitvinder verzekert, dat men in hoogstens een uur achter het geheim dezer taal komen kan en met behulp zijner handleiding spoe dig het zoover brengen zal, dat men zich verstaanbaar maken en anderen verstaan kan. Zelfs zonder iets van de nieuwe taal te weten, kan men haar toch begrijpen door middel van een woordenboekdat slechts eea tabel ia, doch niettemin alle te gebruiken woorden bevat. Da naamlooze venuootsehap Cultuurmaatschappij Deli-Hollandia te Wormerveer, heeft ten doel het ver krijgen ontginnen en met tabak of andere producten beplanten van gronden gelegen ter Oostkust van Su matra die tabak of andere producten te bereiden te vervoeren en te verkoopen op zoodanige markt als meest in het belang der vennootschap zal geacht worden. Kapitaal f 120.000, verdeeld in acht en veertig aan- deelen op naamelk groot f 2500, welke reeds geheel geplaatst zijn. Directeur de heer J. A. Dekker, en commissarissen de heeren J. A. Laan en W. J. Prins allen wonende te Wormerveer. Het beheer in Nederlandseh-Indië wordt opgedragen aan eenen administrateur; als zoodanig is benoemd de heer J. A C. van Reuth. Door de Maatschappij voor Tijdaanwijzing te Rotter dam is in het gebouw der verificatie van 's ryks zeein- strumenten te Leiden een astronomisch uurwerk vol gens het stelsel van den heer Kipp te Neuehatel ge plaatst. Dit uurwerkbekend onder den naam vau pendule électrique de préeision bestaat uit eenen slin ger, die op vernuftige wijze door eenen electrisohen stroom in beweging gehouden wordtterwijl meegaande uurwerkenmet dien slinger electriseh verbondsn den vervlogen tijd in seconden aangeven. Daar het uurwerk niet behoeft opgewonden te wor- denkan het in eenen gesloten glazen cilinder, waarin de lucht verdund is geplaatst worden waardoor het voordeel verkregen wordtdat do storende invloed der lucht wordt verminderd. Eene groote bron van onre gelmatigheden is verder weggenomen, daar bij deze pendule geen olie gebruikt wordt. Volgens de opgave van dr. Hirschdirecteur van het observatorium te Neuehatelbedraagt de gemiddelde afwijking van de pendule te Neuehatel pi. m. 0,05o. Behalve te Leiden zijn thans deze astronomische uur werken op de observatoria te NeuehatelGenève Lyon ea Luik in Het gebruik van syphons met spuitwater geschiedt meestal op zeer onpractisehe wijzeniet alleen omdat dikwijls geheel vergeten wordt de syphon zoo koel mogelijk te houdenmaar ook omdat de strasl van het uitgedreven spuitwater tegen den harden wand van het glas breektzoodat een verkwistend ontwijken van het koolzuur moet plaats vindeu. Van daar ook dat het uit de syphon verkregen water bijna oogenblikke.yk ophoudt met op te borrelen. In een buitenlandseb blad wordt nu de raad gegeventen einde koolzuur te sparen en tegelijk meer koolzuurhoudend water te ver krijgen het zoo koud mogelijke drinkglas voor ongeveer de helft met gewoon maar zeer koud wSter te vullen en daarop het spuitwater uit de syphon te laten sfcroo- mea tot het glas geheel gevuld is. Op deze wijze ont wijkt er op verre na zoo groote hoeveelheid koolzuur nieten het koolzuur blijft voor het grootste gedeelte in het water gebonden zoodat men eene veel grootere hoeveelheid en nauwelijks meer verdund water bekomt, dan op de gebruikelijke wijze. (Huisvrouw.) KANTONGERECHT. Zitting van den 9 September 1887. G. D„ C. A. CzE. P. Wz„ W. V. Kz., K. V. Wz., J. B., W. V., K. W. Jz., J. Ii. Pz-, Eginond aan Zee, ea J. V.'! Castricum, rijden op een hondenkar, ieder f 1 boete of 1 P%Uec?; J. V. T, G. K, j. de G. Pz., C. de G. Pz E K„ J G N. G„ J. K„ P. B., J. Z„ A. W., K. B, Zuidschar- woude, na gezellen tijd in een herberg vertoeven, ieder f l boete of 1 dag hecht. J. P. M., K. J. K., J. J. de G., Alkmaar, beschadiging van het plantsoenieder 0,50 boete of 1 dag hecht. T. R., Egmondbinnen, laten grazen van vee op eens anders grond, f 3 boete of 1 dag hecht. A. C. J. S„ Alkmaar, beschadiging van het plantsoen, t i boete of 1 dag hecht. D. D., Uitgeest, eene koe onbeheerd langs den weg laten loopen3 boete of 1 dag hecht. 1). EL. en W. L., Alkmaar, rijden op een hondenkar, ieder t 3 boete of 1 dag hecht. K. K., Haarlem, rijden op een hondenkar, f 0,50 boste ot 1 dag hecht. E. V. Gz„ Egmond aan Zee, overtreding wet jacht en vis- scherij, f 40 boete of 8 dagen hecht. C. K. Lz, Egmond aan Zee, overtreding wet jacht en vis- scherij, f 10 boete of 2 dagen hecht. P. B. Kz., Egmond aan Zee, overtreding wet jacht en vis- sche'rii, f 10 boete of 3 dagen hecht. W. V. Pz., Egmond aan Zee, geen zorg dragen voor het onschadelijk houden van onder zijne hoede staande gevaarlijke dieren, 5 boete of 2 dagen hecht. H. J., huisvrouw van A. S., Alkmaar, nachtelijk burengerucht, f 1 boete of 1 dag hecht. C. M„ Egmondbinnen, laten grazen van vee op eens anders grond, zonder vergunning, t 3 boete of 1 dag hecht. D. H. Alkmaar, rijden op een hondenkar op twee verschil lende tijdstippen, f 1 boete of 1 dag hecht, en ontslag van rechtsvervolging. Stoomdr. Hernis. Coster Zoon te Alkmaar

Alkmaarsche Courant | 1887 | | pagina 6