No. 110. Negen en tachtigste Jaargang. 1887. VERDWENEN STERREN. WOENSDAG l/i SEPTEMBER. FEUILLETON. Geschiedkundige Novelle Prijs der gewone Advertentiën: SStttUtdaufc. ALKMAARSCHE -- Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag-en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f 0,80franco door het geheele rijk f 1, De 3 nummers f 0,06. COURANT. Per regel f 0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HEEM». COS- TER ZOON. BELGIE. Voor de verkiezing van een lid der Kamer te Bergen in Henegouwen, in plaats ven den overleden advokaat Pichuèque, liberaal, waren 3 liberalen en een katholiek kandidaat gesteld. Bij de stemming op den 10 verkreeg de katholieke kandidaat Corbisier, notaris, 1330 etemmeD; de drie liberale kandidaten Stuers, üeghilage en Legrand bekwamen 1286, 237 en 365 stemmen Den 17 heeft tusschen Corbisier en Stuers herstemming plaats. DUITSCHLAND. De Nordd. Al'ig. Zeitung deelde den 10 mede, dat de duitecbe regeering nog geene berich ten had ontvangen over het voorgevallene op het eiland Samoa. Het duitsche eskader had de opdracht ont vangen, voldoening te eiscben wegens de diefstallen op de plantages en de beleedigingen den Keizer en den burgers van het duitsche rijk die den verjaardag des Keizers vierden aangedaan. Vermoedelijk is toen de militaire macht opgetredennadat Koning Malitoa de gevraagde voldoening of schadeloosstelling geweigerd had. De buitenlandsche betrekkingen van Samoa op welk eiland Duitschland, Engeiand en Amerika gelijke rechten hebben, worden door het optreden der duitsche troepen natuurlijk niet aangetast en blijven volkomen dezelfde. De Keizer en de Keizerin zijn den 12, 's namiddags half vijf, te Stettin aangekomen en met onbeschrijfelijke geestdrift ontvangen door de vele duizenden, die zich verdrongen in de straten welke van het station naar het paleis voeren en prachtig versierd waren. De Nordd. Allg. Zeitung ontkent, dat prins Bismarck zijne bemiddeling in de zaak-Ernroth heeft aangeboden, Duitschland heeft de door Turkije gewenschte bemid deling afgewezen, omdat het geene verantwoordelijkheid in het oost6rsche vraagstuk op zich wil nemen en, met het oog op den toestand van Europa, de taak niet moeilijker wil makennoch de krachten verdoelen. Duitschland is het niet slecbts eens met de zanding van generaal Ernrothmaar ook bereid, haar bij andere mogendheden aan te bevelen wordt zij door de Porte en door Rusland offieiëel voorgesteld, ENGELAND; Het aantal dooden bij den brand in den schouwburg te Exeter bedraagt volgens de laatste berichten 188. Ongeveer 50 kinderen zijn weezen ge worden. Er zal een fonds bijeengebracht worden om de hulpbehoevende betrekkingen der slachtoffers te onder steunen. Op do trap van de galerij zijn verscheidene personen gestikt door den zwaren rook, die van beneden de trap opsteeg. In het parterre werd bij hot opruimen een knaap in t taande houding gevonden; bij aanraking viel het lijk als asch ineen. Den 7 en 8 zijn de meeste lijken begraven. Lagerhuis. Bij de tweede lezing der begrooting van financiën bestreed minister Balfour den 10 de bewering van den heer Seyton, dat de politie te Mitchels- v TAN MOR1TZ LILIE. 15) In een meer afgelegen vertrek vonden zij de beide zustershare moeder was met eenige andere dames in de zaal gebleven. Bij den ingang van het kamertje bleef het zwarte masker staan, terwijl Maria en Eugenie, die zich hierheen begeven hadden, om ongestoord een weinig uit te rusten, den hertog vriendelijk toeknikten. Artes bleef voor Maria staan. „De Paris der oudheid kende aan Venus den prijs der schoonheid toe, ik echter verzoek Minerva den gouden appel uit rnjjue hand aan te nemen", sprak hij, de haDd van het blozende meisje aan zijne lippen brengende. „Is Minerva misschien goed genoegnu Venus af wezig is vroeg Maria eenigszins gejaagd. „Neen, neen, Maria! Niet Paris, maar Artos, de vriend van uw huis, de speelmakker uwer jeugd, biedt u met dezen appel tevens hart en hand aan Wilt gij ze van hem aannemen I" Met van geluk stralende oogen reikte het meisje den hertog hare hand. Deze trok haar naar zich toe en sloot haar in zijne armen. Plotseling weerklonk bij de deur een lichte kreet; niemand had meer acht geslagen op de onbekende ge maskerde dame, die een onmacht nabij scheen, doch toen de hertog en de beide dames haar te hulp wilden komen, verzamelde zij al hare brachten en liep sij haastig weg. Niemand wist te zeggen waar zij zoo spoedig gebleven was. f town zich den 9 aan een moedwilligen aanslag schuldig gemaakt had. Zij verkeerde integeudeel in het geval van volstrekte zelfverdediging. Aan den kant van het gepeupel waren 2 gedood en 3 gewond maar van de politieagenten werden er 44 docir verschillende voorwer pen getroffen en 29 gekwetst één zeer ernstig en 8 zwaar. Niet de regeering maar de staatkundigen, die zich de aanvoerders van het iersche volk noemen, waren verantwoordelijk voor het bloedvergieten daar zij het volk tot verzet tegen de wet ophitsten. De begrooting van financiën is daaropna eene beraadslaging van 2uur, met 85 tegen 25 stemmen bij tweede lezing aangenomen. De regeering heeft verklaard dat de uitzichten der reeds bekende indische begrooting thans minder gunstig waren ten gevolge van de behoeften in Opper-Birma zoodat het aanvankelijk geraamde overschot voor 1887/8 zal plaats maken voor een tekort van 5.000.000 rupies. De geldelijke gesteldheid in Opper-Birma viel tegen doch men hooptedat het in de naaste toekomst zelf zijne uitgaven zal kunnen dekken. Minister Balfour deelde den 12 des avonds mede dat in den nacht van den 10 op den 11 een hoofd officier het leven verloor bij een aanval op eene bende „moonlighters'' te Liidoon Zarna; twee manschappen wer den ernstig gekwetst. Vijf der oproermakers werden in hechtenis genomen in het huis van den pachter, dien zij overvallen hadden; twee anderen, d e a's zoodanig herkend werden vielen des ochtends in handen van de politie. Deze nam twee buksen twee revolvers en ammunitie der aanvallers in beslag. Ierland. De heer O' Brien is den 11 des avonds te Kingstown in hechtenis genomen. Den 12 verschoen hij voor de rechtbank toegejuicht door eene groote volksmenigte op den weg van het station naar do recht bank. De zaak werd na zijn verhoor verdaagd en bij naar de gevangenis overgebracht. ERANKRIJK. De gezworenen voor het hof der Loire hebben Victorine Cros, 19 jaren oud die in April hara grootmoederde weduwe Bérand oud 83 jaren met eene hamer doodsloeg en bestal, onschuldig verklaard zich vereenigende met het betoog van haren advokaat dat zij in een oogenbbk van drift had ge handeld. De radicale gemeenteraad van Lyon heeft met groote meerderheid van stemmen besloten zich met het door den gemeenteraad van Parijs bedacht Congres der ge meenten niet in te laten. Bij den veldslag bij Villasavary tusschen de generaals Bréart en Vincerdon welke door de ministers Perron en Hérédia werd bijgewoondwas het terrein voor de paarden zeer ongunstig, zoodat meer dan 100 paarden vielen, zonder dat de ruiters ernstige verwondingen bekwamen. De algem9ene indruk omtrent de uitzomer der gehouden proefneming isdat de bewapening de- troepen en de krijsvoorraad in orde warec; dat de troet pen zelfs ten minste 24 aren vroeger marschvaardig „Dat gebroken meisjesbart hebt gij op uw geweten, hertogsprak Eugenie haif schertsende, ofschoon tra nen hare oogen vochtig maakten bij het aanschouwen van het geluk barer zuster. Wat op dit oogonblik in Eugenie omging, zou niemand hebben weten te zeggen, zij hield het in den' diepsten schuilhoek van haar hart verborgen; alleen de traan, die zij ongemerkt met haren zakdoek wegwischtezouindien iemand haar gezien had hebben kunnen verradendat zij in dit uur een geluk begroefwaarvan zij lang had gedroomd, „Mijn aanzoek zal ik morgen in tegenwoordigheid dar gravin herhalen voor vandaag moet het ons geheim nog blijven", sprak de jonge man. „Ik stel u voor nu weder naar het gezelschap terug te keeren, anders zou men ons misschien missen." Bij den ingang der zaal trad prins Napoleon hun te gemoet. Hij knikte Maria vriendelijk toe, reikte den hertog vluchtig de hand en wendde zich daarna tot Eugenie. „Tot mijn oprecht leedwezen ben ik nog niet in de gelegenheid geweest u te spreken gravin", begon hij, „mijne plichten als gastheer riepen mij elders. Maar nu zal ik ook in een rustig uurtje met u vergoeding trachten te vinden voor wat ik tot nu toe moest missen. Hebt gij den nieuwen wintertuin, dien ik hier liet aan leggen reeds gezien Eugenie antwoordde ontkennend. „Dan moet gij noodzakeiijk even meegaanik ben trotsch op deze schepping, die naar miine eigen plannen en aanwijzigingen is aangelegd", vervolgde Napoleon, terwijl hij de jonge dame den arm beod en met haar door de grootendeels verlaten kamers schreed. Van uit de zaal klonken de zacht wegsmeltende tonen der muziek, vermengd met een dof gegons, dat steeds door een groot aantal menschen veroorzaakt wordt. Hoe verder zij zich verwijderden, des te zwakker werden ook deze geluiden, tot zij ?e eindelijk iu het geheel niet meer hoorden. Eene groote vleugeldeur werd nu als door eene ge- waren dan men verwacht had, doch dat het opeisehen der paarden veel te lang geduurd had, Volgens de Temps verlangde de Porte, toen Rusland haar voorstelde, een turkseh commissaris en een russisch generaal, die het ambt van regent zou uitoefenen naar Bulgarije te zenden, Erankrijk en Duitschland over dat plan te raadplegen. Duitschland keurde het goed Erankrijk beval aan van eene stipte inachtneming van het verdrag van Berlijn niet af te wijken onder volledige verstandhouding met Rusland. De Porte deelde den uitslag dezer eerste onderhandelingen aau Rusland mede, onder bijvoeging, dat zij ook het gevoelen der an dere mogendheden wilde inwinnen. Daar de toestemming van Oostenrijk, Engeland en Italië onzeker was, besloot zij, prins Bismarck a's den voorzitter van het berlijnsche verdrag uit te noodigen, zijne bemiddeling te verleenen, ten einde die drie mogendheden te bewegen in Rusland's voorstellen toe te stemmen. Prins Bismarck antwoordde, dat hij deze taak gaarne zou aanvaarden, mits de Porte zich bereid verklaarde Rusland's voorstel tot het hare te maken. De door den minister van oorlog te Castelnaudary gehouden toespraak, waarvan in ons vorig nommer reeds melding werd gemaakt, bepaalde zich in hoofdzaak tot het volgende „Ik breng een dronk uit op het I7e leger korps en zijn dapperen aanvoerder. Do mogelijkheid van het slagen der proef die gij hebt afgelegd werd in het Parlement en door het volk in twijfel getrokken en die twijfel was voor ons eene oorzaak van zwakheid. Zoolang ik minister ben, zal ik niets verzuimen wat strekken kan om eiken twijfel aan de militaire macht van Erankrijk zoowel in het binnen- als het buitenland onmogelijk te maken. Deze proef van mobilisatie heeft ons in staat gesteld den vaderlandschen ijver der bur gerlijke ovorheden te doen uitkomen en de toewijding van onze zoo schrandere plattelandsbevolkingvan wie men alles kan vragen als het de belangen van het vaderland geldt. De ondervinding heeft in het bij zonder ook de uitstekende bekwaamheden van de directeurs der spoorwegen in het licht gesteld. Het Parlement en de natie hadden behoefte aan eene proef ons den laatstee twijfel weg te dagen. Zij heeft plaats gehad. Aan mij, minister, staat het thans, de aan den dag gekomen gebreken te verbeteren en ik zal niet in gebreke blijven dit te deen." ITALIË. Den 11 is de cholera te Messina weer heviger opgetreden. Er deden zich toen 16 ziekte- en 5 sterfgevallen voor en van middernacht tot 6 uur 's avonds 45 ziekte- en 18 sterfgevallen te Palermo 13 ziekte en 7 sterfgevallen. VEREENIGDE STATEN. Het landbouwbureau meldt in zijn maandelijkse!) verslag dat de gemiffdelde stand van katoen 82.8 is. De verm nderiDg is veroor zaakt door overmatigen regen aan de Atlantische kust, door droogte in de staten aan de Golf van Mexico en door de schade, welke de rupsen aanrichtten. De ge middelde stand van winter- en voorjaarstarwe is 82 van rogge 82.2 van haver 83.4 en van garst 83. heimzinnige maebt geopend en Eugenie bleef als ver blind staan. Eene voehtigo, warme lucht kwam haar te gemoet en vóór haar lag, in een tooveraehtig licht, een palmetiboseh, waarin bontgekleurde tropische vogels heen en weer fladderden en kleine fonteinen heldere waterstralen opwierpen en in marmeren bekkens lieten neerpiassen. Prachtige en hoogst zeldzame orchideën vertoonden zich in hunne grilligste en meest fantastische vormen, terwijl reusachtige bloemkelken, als chineesche lampions, tusschen het donkere loof van kostbare sier planten schitterden. Tot zijne groote voldoening nam de prins den diepen indruk waarwelke deze ongewone omgeving op het meisjo maakte. Voornamelijk scheen een groep palmboo- men hare aandacht te trekken; zij beschaduwden eene bank van onbewerkt hout, hetwelk zoo kunstig ineen gevoegd was, dat men hierin nauwelijks de hand des menschen kon ontdekken, maar veeleer den indruk kreeg, alsof de natuur zelve in een gelukkig oogenblik dit kunststuk had gewrocht. Uitheemsche bladplanten, met groen en rood gekleurde bladeren, waren zoodanig om de bank gegroepeerd, dat zij eene soort van grot vormden, waar boven de takken der palmen zich als een sierlijk ge welf uitspreidden. Een goudgeel licht, dat van eene verborgen lamp afkomstig was, schonk aan de scheme ring, welke op dit bij uitstek tot dweepen en droomen geschikte plekje heersc'nte, eenen eigenaardigen gloed. Napoleon bleef voor de bank staan. „Dit is mijn lievelingsplekje, waar ik rust en ont spanning vind, als de drukkende last mijner hooge ba- trekking mij te zwaar wordt", sprak hij terwijl hij op de bank plaats nam en Eugenie zacht tot zich trok. „Tot bier dringt het oorverdoovende gedruisch der we- reldstad niet door, hier blijf ik verschoond van de vleierijen van eerzuchtige hovelingen, hier alleen ben ik geen prins en hoofd der republiek, maar eenvoudig mensch. Slechts ééne gedachte neem ik hierheen mede, eene, die mij nooit en nergens verlaatde gedachte aan mijne grootscho plannon voor de toekomst.

Alkmaarsche Courant | 1887 | | pagina 1